В Ляшкевич. Поезія. Андеграунд


ПОЕЗІЯ.
АНДЕГРАУНД



Енциклопедійні
  Тлумачення:

      
Тлумачення?


АНДЕГРАУНД ...

Андеграунд - (від англ. "underground" - підпілля), контркультура.

Між тим, на мою думку, нині існує дивне явище українського андеграунду. Дивне по відношенню як до "українського", так і до "андеграунду". Не відносячи себе до абсолютних знавців цього явища, між тим зауважу деякі його наші національні, щоправда тимчасові, відмінності від звичного, європейського образу контркультури...


Зауваження: - характерна різниця між модернізмом і андеграундом, - хоча тут і там є активне заперечення традицій, але андеграунд завжди заперечує сучасність і чуже андеграундовому індивідуму суспільство, а модернізм завжди співпрацює із суспільством?


Інші думки:

Жорж Дикий: складність тлумачення поняття андеграунду добре проявляється в його багатовимірних значеннях в англійській мові, звідки походить термін андеграунду
1.underground - іменник: 1)підпільна організація, підпілля; 2) метрополітен.
2. прикметник: 1) підземний; 2) підпільний, таємний , секретний, нелегальний
3.: 1) під землею; 2) нелегально, таємно, підпільно.

Як бачимо, можна вибирати і тлумачити андеграуд як кому довподоби, навіть як той самий метрополітен, яким користується купа людей, що навіть не здогадуються про причетність через метрополітен до культури андеграуда. Але кожен, хто має поетичне чуття, при кожній поїздці у метро з тим спусканням в його підземні надра, відчуває певну тривогу від цієї підземної подорожі.

Ще часом трапляється прочитання англійської на німецький лад і тоді виникає дивна звукова конструкція "андеРграунд", але це просто смішна помилка, бо в англіській мові буква "r" у таких моментах не має звукового вираження. Це складене словосполучення, в якому перша його половина under - тобто прислівник "під" читається анде, а "r" при словотворенні всеодно не читається.

Отже що таке андеграунд у свому підземеллі? Я не згоден з терміном контркультура вже тому, що це є синонім безкультур'я. Скоріше андеграуд є опозицією до фальшивої культури, яка практично завжди є культурою офіційною, тобто вона подобається владі. Андеграун - це пошук правдивих всесвітніх істин, бажання віднайти правду якою вона є насправді. Це потреба самовираження відкрито без домагання слави, визнання, почестей, грошей тощо.
Як приклад того, в чому полягає антитеза анедграурду в якості контркультури до культури, варто подивитись на творчі позиції двох талановитих українських поетів практично з одного часового простору: Василя Стуса і Дмитра Павличка. Наскільки перший свідомо обрав шлях безкомпромісності в пошуках правдивого слова, настільки свідомо другий обрав шлях пристосуванства, компромісу і користолюбства. У творчості Стуса лукавство відсутнє начисто, тоді як доробок Павличка потрібно добряче пересіювати, щоб відсіяти сміття поетичного словоблуддя від дійсно прекрасних поетичних перлин. Обоє з поетів внесли свою частку до української культури, але з різних напрямків: Стус з підпілля андеграунду, а Павличко - з офіціозу "соціалістичного реалізму", якому більше личить визначення "соцдебілізму".
Завдання анедграунду не бути суддями чи прокурорами, а виключно принцип "ми не лукавили з тобою/ ми просто йшли/ у нас нема зерна неправди за собою", який висловив так само поет з адеграунду Тарас Шевченко.
Не потрібно надто зважати на терміни, тобто як може поет належати до якоїсь умовної формації, якщо ніколи про неї не знав. Тут важить не термінологія, а принципи їх творчої позиції і відповідно життєвих колізій, переважно репресивного характеру. Коли митець заради правди свого творчого доробку підставляє голову для тернового вінця - це і є андеграунд.
Творчі пошуки в сфері андеграудну часто мають драстичний вигляд, провокаційний, непривабливий, але хто бував в медичному анатомічному театрі, той знає всю гидоту видовища з точки зору естетики, а проте одержані в такий спосіб знання дають можливість багатьом зіграти довше свою роль на сцені театру на ймення Життя
Нарешті варто одразу відокремити поенняття андеграуну від течій "чорного гумору" та панк-культури, тому що тотожність елементів негативізму провокує ототожнювати всі ці напрямки. На мою думку ідея "чорного гумору" стисло можна передати так: весь світ - суцільне лайно, тому найкращий вихід - навчитись естетично смакувати це лайно." Панк-культура побудовано на принципі: Якщо ми всі в лайні, то й інших виляпаємо. До андеграунду це не має ні найменшої дотичності, бо тут навпаки намагаються очистити себе і суспільство довколо від гидоти світового бруду і облуди
Можливі поетичні зразки

Copyright 2000 - "ПОЕТИЧНІ МАЙСТЕРНІ" - Львів