" ЩОДО СИТУАЦІЇЇ В НАЦІОНАЛЬНОМУ МУЗЕЇ У ЛЬВОВІ "

“НАЦІОНАЛЬНОМУ МУЗЕЮ - СОЛОМ'ЯНУ СТРІХУ?”


Мої малюнки



“ПОМАРАНЧЕВА КАЗОЧКА”

ГОРДІЇВ ВУЗОЛ НАЦІОНАЛЬНОГО










Хроніки одного листування.

ЩОДО СИТУАЦІЇЇ В НАЦІОНАЛЬНОМУ МУЗЕЇ
У ЛЬВОВІ


14 грудня 2005 року.
ЩОДО НИНІШНІХ ПРОБЛЕМ НАЦМУЗЕЮ.

Плахтина В.С. – реставратором ІІ категорії,
Професійне запитання до наших найвищих професіоналів – міністра культури пана Ліхового (також музейника), до глави облдержадміністрації пана Олійника і до Владики Ігоря Возняка від реставратора Національного Музею у Львові імені митрополита Андрея Шептицького: “Обіймаючи, цілуючи, почесно нагороджуючи “кращих” паперових робітників нашої установи з нагоди столітнього ювілею, ви кваліфіковано знаєте, за що обіймаєте, цілуєте, почесно нагороджуєте, - чому у бідному увагою музею щодня відбуваються музейні катаклізми – стародруки, картини, ікони вже не просто заливаються і після цього мерзнуть без опалення і, або, гинуть без належних умов збереження, але і свідомо нищаться, як сторонніми особами, що останніми місяцями все частіше незаконно, незадокументованно, інколи серед ночі, проникають до музею, так і безпосередньо обцілованими працівниками, коли навіть нині, на новоствореній постійній експозиції, та ювілейній виставці відбувається доведення шедеврів мистецтва до аварійного стану.

До Владики Ігоря Возняка додатково маленьке запитання, чи не помимо волі Митрополита називається нині дарунок Митрополита його ж Іменем, чи не покинули ви духовно опікуватися нашим Музеєм, допускаючи стільки моральних неподобств?

Додаток:

Заява на ім’я директора музею
п. І.В. Кожана
та головного хранителя фондів музею
п. Д.М.Посацької


ЗАЯВА

Під час огляду новоствореної експозиції в усіх залах на першому та другому поверхах, на багатьох творах були зафіксовані аварійні стани структур малярства (здуття, дрібні лущення, втрати контакту з основою в межах реставраційних вставок із загрозою осипання, нові тріщини по стику дощок основи і рам) спричинені внаслідок різкої зміни умов перебування творів у приміщеннях з безконтрольною дією зволожуючих приладів і при відсутності вимірювальних приладів. Також внаслідок підготування до експозиції твору “Різдво Хрестове” з Трушевич грубо пошкоджено малярство у двох верхніх клеймах, утворене внаслідок вкручування в основу ікон кріплень.
Викликає застереження експонування творів олійного живопису безпосередньо над опалювальними приладами.

14 грудня 2005 року.

Заява подана і зареєстрована п. Плахтиною В.С. – реставратором ІІ категорії,
і підтримана завідуючим відділом
сучасного мистецтва музею п. І. Терещаком,
керівником сектору темперного
малярства п. І. Дубницька,
колишня зав.виставково-експозиційного
сектору п. О. Романова


підсумував головний редактор
"Поетичних Майстерень" www.ukrart.lviv.ua
Володимир Ляшкевич


Як усе починалось...
“ПОМАРАНЧЕВА КАЗОЧКА”
На дві дії
Автор відомий

"В одній, не найгіршій нашій місцині, жив-був Музей. Добрий Музей. Був на початку, як і всі, теж маленьким, народженим з любові, з хорошого сім’я, доброго батьківського виховання. Стале ріс, визрівав, знаходив, як то належить музеям, своє обличчя. І не печалило його, що ніколи йому не перерости Людину, не здобути творчого начала, але дано берегти сліди Її високих здобутків, являти Їх очам і серцям послідовників. Тож навчався вбирати справжнє і відділяти зерна від бур’яну. Наставниками мав людей творчих, добре вивчених, уважних, неспішних у своєму достойному житті, і, звісно, орієнтувався на те ж саме - на поціновування високого індивідуального – в його наближенні до Божественної якості. І це поціновування невдовзі стало справжньою школою - навчало багатьох і смаку, і майстерності, доки дозволяли вчитися, поки не прийшли ті, що все вже знали наперед, ховаючи темне “я” за маскою колегіальності. Поки не прийшли ті, що таки змогли перервати лінію рукоположених Засновником Наставників Музею – не в останню чергу заради комфорту свого дрібного існування.
Бо наступали такі часи...
"
Що відбувається зараз...
“ГОРДІЇВ ВУЗОЛ НАЦІОНАЛЬНОГО”
Богдан Гордасевич

"Уявляєте: у людей зарплати незначні, а вони роблять все, щоб її не збільшували. Ні, мова не йде про державних чиновників, які малу платню сприймають за негласний дозвіл брати хабарі, а справа торкається музейних наукових працівників, якім ніхто хабарів і не пропонує. Що це: унікальний патріотизм чи звичайнісінька тупість? Тривалий час, аналізуючи конфлікт у Національному музеї у Львові, я притримувався останнього. Посудіть самі, якщо наукові працівники починають гучний бунт проти свого директора у переддень остаточного затвердження рішення щодо надання музею статусу “національного” - з відповідним підвищенням статусу, збільшенням фінансування, в т.ч. і зарплати замало не втричі.
Скандал...
"
Роздрук рукописного тексту

Президенту України
Вп. Ющенко В.А.
Копія: міністру культури України
п. О. Білозір
Копія: прем’єр-міністру України
п. Ю. Тимошенко

Вельмишановний Пане Президенте!

                Впродовж половини року у Національному музеї у Львові триває конфліктна ситуація, ініційована частиною наукового складу, яка привела до поділу цілого колективу на „кращих” і „обслуговуючий персонал”. Засоби вибрані „нашими колегами” для цієї боротьби є шокуючі: оббріхування та перекручування фактів, неправдива інформація мас-медіа, шантажування голодуванням, спекуляція гаслами Помаранчевої Революції.
            Всі ці дії спрямовані далеко не для користі музейної справи, а для задоволення власних амбіцій та перерозподілу посад.
            Враховуючи нещодавну драматичну ситуацію з переносом найбільшої та найціннішої збірки українського сакрального мистецтва (2002 р.), створену колишнім директором музею М. Отковичем та його братом (на той час начальником Управління культури Львівської ОДА) В. Отковичем, внаслідок чого частина збірки опинилася в аварійному стані збереження. Нас обурює теперішня активність „науковців”, які на той час займали позицію байдужих спостерігачів.
            Призначення на посаду директора п. Лупій Т.Г. не викликало жодних заперечень зі сторони, зокрема, наукових працівників музею. Очоливши музей п. Лупій вдалося мобілізувати колектив на виконання тих важливих завдань, пов’язаних із збереженням музейних збірок.
            Чисельні нинішні комісії не тільки не допомогли врегулювати ситуацію, але й ще більше загострили та поглибили її. Робота їх відзначалася однобокістю, ігноруванням думки іншої частини колективу і попередньо заготовленим рішенням.
            Прикладом цього є перебування (бо це не можна назвати роботою) у музеї комісії мінкультури 29.06 – 1.07.2005 р. Члени комісії проводили кулуарні зустрічі з „науковими голодувальниками” і не захотіли зустрітися з колективом реставраторів. За попереднім оголошенням планувалася перевірка роботи реставраційної майстерні. Двічі комісією була призначена зустріч з колективом реставраторів у приміщенні реставраційного центру НМ: 30 червня працівники чекали комісію три години, 1 липня – годину. Комісія не з’явилася на жодну зустріч, хоча перебувала у головному корпусі музею і була „дуже зайнята”. Чим зайнята? Як це зрозуміти? Для обману колективу був спритно використаний факт розташування реставраційного центру НМ у іншому будинку, однак недалеко від головного корпусу.

      На думку членів комісії, головним у роботі музею не є збереження збірки (головною передумовою є саме реставрація творів), а „пристосування до колективу”. Напевно, з цієї причини не була перевірена науково-освітня робота музею, адже з „окремого бачення” цієї роботи противниками директора п. Лупій і почався конфлікт.
            Всі зацікавлені розуміють, що конфліктом і „голодувальниками” маніпулюють колишні директори музею, скомпрометовані іконним скандалом 2002 р. брати М. Откович і В. Откович, які хочуть повернутися на керівні посади у музеї. Однак комісії роблять вигляд, що не знають, а фактично не хочуть знати справжньої причини конфлікту.
            Просимо Вашого втручання та об’єктивного вирішення проблеми в інтересах музею, а не осіб, які рвуться на керівні посади.
Підписи:		Посацька – головний хранитель
		Мокрій – зав. відділом реставрації
		Волков – зав. реставраційною майстернею
		Красник – реставратор ІІ-ї категорії
		Гера – художник-реставратор
		Смага – художник-реставратор
		Горда – художник-реставратор
		Павлик – художник-реставратор
		Магінський – зав. сектором РМ № 2
		Садова-Мандюк – зав. реставраційною 
		майстернею № 2
		Придаток – зав. сектором реставрації книги
		Друль – зав. науково-дослідним сектором
		Лібер – художник-реставратор
		Климчук – ст.. науковий співробітник
		Калитовська – художник-реставратор
		Яремчук – художник-реставратор
		Якубович – художник-реставратор
		Іліящук – художник-реставратор
		Романів – художник-реставратор
		Хімка – художник-реставратор
		Шарова – зав. реставраційною майстернею 
		олійного малярства
		Климчук – заступник директора
		Гупало – художник-реставратор
                    Джума – зав. відділом ХММ Л.Левицького
                    Целуйко – художник-реставратор
                    Гордасевич – технік І категорії
                    Симочко - художник-реставратор
                    Хоменко - художник-реставратор
                    Лебединець - художник-реставратор
                   Терещак – зав. відділом сучасного мистецтва
                   Петрунін – мол.науковий працівник
                   Гудзан – технічний працівник
                   Романова – зав. сектором виставкової роботи

Роздрук рукописного тексту

Міністру культури і туризму
О. Білозір


Інформація


        Згідно до плану роботи Національного музею у Львові у вересні 2004 р. було проведено звірку наявності фондової збірки „Стародруки кириличні” (хранитель фонду Н. Вергун). Внаслідок звірки не виявлено 5 (п’ять) одиниць збереження, переважно стародруків ХУІІІ ст..
      Цей фонд зберігається в одному приміщенні з трьома іншими групами рукописів та стародруків, у яке у жовтні 2004 р. через аварійний дах протекла дощова вода. Зрозуміло, що було необхідно терміново приймати заходи щодо осушення та дезинфекції фонду. З цієї причини пошук творів у інших групах відтермінувався, а коли у грудні 2004 р. під час ремонту даху повторно залило це приміщення і знову необхідно було займатися осушенням фонду, тому не було можливості займатися пошуком п’яти стародруків.
      Про результати звірки наявності фонду у вересні 2004 р. було складено акт, який подано на затвердження в.о. директора О. Білій.
      Міністерство культури я особисто про результати звірки наявності донині не інформувала, оскільки мої попередні інформації залишалися без відповіді. У 1993 р. у мінкультури була подана документація про завершення повної звірки наявності фондів музею (вислід багаторічності праці), у який, зокрема, було подано перелік великої кількості не виявлених творів. Вдруге і втретє я інформувала Мінкультури про можливі фатальні наслідки у зв’язку з наказом тодішнього директора М. Отковича про термінове перенесення у грудні 2002 р. найбільшої та найціннішої в Україні збірки іконопису з фондосховища у Вірменському соборі у невідповідне приміщення та невідповідний час (зимовий період).
      У зв’язку з відсутністю реакції Мінкультури сталося непоправне: стан збереження великої кількості ікон оцінено фахівцями як аварійний і з музею була змушена звільнитися група фахівців-реставраторів високої кваліфікації.
      Враховуючи відсутність відповідей мінкультури на викладені факти я не бачила доцільності інформувати про результати останньої звірки наявності фонду стародруків кириличних.

З повагою,

Головний хранитель НМ у Львові Д. Посацька

„ „червня 2005 р.


Як все починалось
Останнім часом мистецький Львів зацікавлений причинами акцій протесту групи працівників Національного музею у Львові.
Отримавши майже повну інформацію на прес-конференції організованій цією частиною колективу, вважаємо за потрібне надати слово їхнім опонентам.



Герої повилазили з кущів

Я таки вивів для себе репліку стосовно різнобарвних публікацій у львівській пресі щодо знаних подій… Ні, може спершу і вам дати таку можливість? спробувати зіграти у "Здогадайся сам?" Отож, починатись моя репліка мала так:
"Нарешті наші герої наважились вилізти з кущів і мужньо приєднатись до поділу здобичі Помаранчової революції. Більше того: вони настільки стали хоробрими, що вже готові провести свою метастазну мікро-"помаранчову" революцію…" (далі не буде, бо навіщо?) Сподіваюсь, що ви і так вже зрозуміли, про що йдеться: про наш Національний музей у Львові, а точніше - про його колектив, а ще точніше - про його "героїчну" частинку, що нарешті сподобилась вийти на прю з владою, яку вони персоналізували в особі свого директора п. Тетяни Лупій.
Дивишся на все те і одразу ж виникає найбільш ключове запитання: а де ж ви, наші "ультрапомаранчеві", були до цього часу зі своєю правдонькою? Чому не збунтувались одразу по призначенні п.Тетяни Лупій на посаду директора у 2003 році? Чому вас не було чути у 2004? Ах, боязно було тоді йти проти влади… Хочеться стати героями без особливого ризику одержати "на горіхи" або по шиї… Розумно, ой як розумно! То Гонгадзе був нерозумним диваком, то Тимошенко на пару з чоловіком через недоумкуватість скуштувала тюремного ув'язнення, та і Ющенку дісталось по писку… А наші музейні герої не такі простакуваті: перечекали небезпеку, а тепер і в атаку можна…
Відверто кажучи весь цей маразм мене мало хвилює, тому що це просто гидко! Робити виставку сакрального мистецтва присвячену Мадонні з дитям і одночасно тероризувати жінку з місячною дитиною - це ситуація, про яку кажуть: "подальші коментарі зайві".
Я вже не кажу про те, що якби оті "правдолюби" справді вболівали за справу, то сціпивши зуби перетерпіти б ще один рік, щоб зосередити зусилля на відзначенні ювілею музею. Де там! Про яке 100-річчя, коли є можливість урвати на свій кавалок хліба шматочок чужого масла. Єдина радість для мене в усій тій ситуації та, що на прикладі Тетяни Лупій все місцеве керівництво отримає яскраве свідчення безглуздості підбирання команди за принципом особистих стосунків. Я на майже 100 відсотків певен, що якби вона на посаду заступника взяла людину порядну, принципову і фахову, то можливо з нею було б дещо важче співпрацювати саме через вище перелічені якості, але ця людина ніколи б не вчинила того, що встругнула "найліпша подружка".
Підписаний річний контракт дає п.Тетяні Лупій можливісь продемонструвати справжню свою потугу, а хто не згідний з цим, той може свій протест виразити дійсно по-героїчному, тобто подати заяву на звільнення за власним бажанням. Якщо подібних заяв назбирається більше 5 - тоді і варто говорити про заміну директора. А хочете далі в музеї працювати, то прошу підчинятись тому керівнику, якого вам призначили. Національний музей - не акціонерне товариство, і тим більше Міністерство культури - не колгосп. Вперед у минуле ми не хочемо - ні для себе, ні для Національного музею.

Богдан Гордасевич

ПРАВИЛА ПРОТИСТОЯННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОСТІ
“національно-свідомим угрупуванням” на прикладі “приведення в Національний музей національно-свідомого директора”.


підсумував
Володимир ЛЯШКЕВИЧ

1. Дивлячись на моє прекрасне місто, створене багатонаціональною своєю громадою, так не хочеться переводити погляд на нинішніх мешканців. “Коні не винні” – звучить щось таке, традиційне, для вуха в їх стрімкому бігу в нікуди. Чи винні вони в тих непристойностях, що робляться в Місті, що робилися і, очевидно, будуть далі робитись в Україні? Питання риторичне? Для когось риторичне, для когось й ні – коней вже немає.

2. Напевно і погоничів теж немає. Такі часи. Часи, коли звільнена від примусових табірних робіт, ЛЮДИНА має можливість вибирати -ПРИСЛУХАТИСЬ І ВИБИРАТИ. ІНДИВІДУАЛЬНО.
Ось цього ми і не вміємо робити, хоча й робимо це щодня. І як робимо! Жорстко, невміло, з тотальним руйнуванням краси і людяності, що дісталися нам у спадок ВІД ЛЮДЕЙ.

3. Що було і залишається поки на видному суспільному місці, як у Львові, так і посеред України? – Купа сірості, закрита, кулуарна, темна, людиноненависницька, духмяна і безплідна? що примножується інстинктом зграї - за соціалізму овечої, нині – вовчої.
І помітно, що кількість рідних українських вовків нечувано зростає.
Особливо після істинного нашого катарсису - громадського очищення – відомого, ще як “помаранчева революція”.

4. Мені, як безпосередньому учаснику подій на МАЙДАНІ, очевидно, що поняття зграї там було повністю відсутнє. ОСОБИСТОСТІ різних національностей, що вийшли захистити свої ІНДИВІДУАЛЬНІ ПРАВА і ЗАХИСТИЛИ ЇХ! – це зовсім інше, ніж те, що вилізло потім із кущів, чи з різних команд підтримки, -

5. Власне, правила протистояння наступу сірості:
- Припинити творити всілякий бруд.
- Припинити цькувати людей.
- Ніякі причини не є оправданням аморальної поведінки.
- Всі громадські процеси зростання є , в першу чергу, ЛЮДЯНИМИ.
- Меншовартість поборювати не приниженням інших - “москаль”, “жид”… - а культурним зростанням і примноженням загальнолюдських надбань.
- Ніхто не володіє істиною, але відчуттям любові до ближнього свого.
___________________
“ ” В лапках, бо говоримо, в першу чергу, про тенденції - про хворобу, але ще не про каліцтво.

Чи не всі львівські газети опублікували статі "проти", а ми додаємо "ЗА".


ПРО ПОГЛЯДИ ПРИХИЛЬНИКІВ НИНІШНЬОГО ДИРЕКТОРА, ТЕТЯНИ ЛУПІЙ.
ПОГЛЯДИ ПРИХИЛЬНИКІВ.

Директором музею Тетяна Лупій обрана легітимно.
Звинувачення в непрофесійності безпідставні, оскільки п. Т. Лупій закінчила Львівську академію мистецтв, є кандидатом мистецтвознавства, членом Спілки художників.
В музеї працює більше десяти років. Обіймала посади вченого секретаря та заступника директора з наукової роботи. Працюючи на останній посаді та виконуючи обов”язки директора, перемогла у конкурсі на заміщення посади директора музею.
Керуючись вищеназваними аргументами та враховуючи, що цього року музей відзначає своє 100-ліття, колектив музею звернувся з листом до новопризначеного міністра культури О. Білозір з пропозицією продовжити контракт з Тетяною Лупій. Контракт був підписаний.
Ця обставина викликала протест деяких працівників музею, розпочалася кампанія дискредитації Т. Лупій, як професіонала, як людини, що не здатна обіймати посаду директора Національного музею у Львові.
Власне, аргументи протестуючих достатньо висвітлювалися львівськими ЗМІ (через друкування листів-звернень та статей, які по суті були однобоким висвітленням ситуації). До конфлікту активно долучилися представники галицької інтелігенції та деякі народні депутати, апофеозом протесту стало пікетування Облдержадміністрації та листи-звернення, адресовані найвищим чільникам держави та керівникам місцевого рівня. Переважна більшість колективу обурена, як методами боротьби з Тетяною Лупій, так і їх аргументацією. Тому мабуть не зайвим буде висвітлення кількох аспектів музейного життя, які по суті розкривають справжню причину конфлікту.

Попереднім директором музею був Мирослав Откович, який пішов з роботи за власним бажанням через скандал із переносом цінної збірки іконопису в непридатні новозбудовані фондові приміщення (весь процес відбувався через тиск та “наполягання” вірменської громади на місцеву владу, яка в свою чергу впливала на керівництво музею).

Інцидент став відомий через відкритий протест кількох музейних працівників. Цікаво, що інші працівники, котрі сьогодні активно задіяні в акціях протесту, виявляли абсолютну байдужість до процесів, які відбувалися тоді у фондосховищах Вірменського собору, напевно демонструючи розуміння і лояльність до дій попереднього керівництва. Мирослав Откович обійняв посаду директора, як спадщину від свого молодшого брата Василя Отковича, який перейшов на посаду начальника управління культури. Всього брати при владі були близько 9 років. За цей час встигли сформувати і “власну команду”, яка перейшла під керівництво нового директора – Тетяни Лупій.

Т. Лупій за короткий час зуміла сформувати реставраційну майстерню темперного малярства, на посаду керівника реставраційного відділу запросила відомого фахівця В. Мокрія, для повноцінного функціонування реставраційних майстерень були закуплені всі необхідні матеріали. Тобто була налагоджена робота найпроблемнішої музейної ділянки, з метою збереження унікальної збірки іконопису. Розпочалися роботи з ремонту приміщення на вулиці Драгоманова, 42 (на даний час відремонтовано фондосховища сучасного та народного мистецтва, перекрито дах над палацовим корпусом).
Тетяна Лупій, за деякий час, після періоду активної роботи директором, пішла в декретну відпустку. Відбувши лише три місяці відпустки, терміново повернулась на роботу, як з-за необхідності управління Музеєм, так і задля вирішення проблем, які не під силу були її тимчасовому замісникові - через неодноразові залиття фонду рукописів та стародруків та невжиття адекватних дій на ці інциденти з боку в. о. директора Білої Оксани. Як виявилося вся ситуація була вдало використана противниками директора, щоб витягнути Тетяну Лупій з декрету та розпочати процедуру її “імпічменту”, оскільки за законодавством України заборонено зміщати з посад жінок, які перебувають в декретній відпустці.

Відчуваючи всю прикрість ситуації, коли внутрішньомузейне непорозуміння виноситься назовні, все ж доводиться констатувати, що Рубікон перейдено. Після вилитого бруду та навішування ярликів на Т. Лупій та працівників музею, її однодумців, коли у пресі та в мистецькому середовищі Львова поширюються відверті наклепи, доводиться вживати аналогічні акції протидії. В тому числі і до спроб на тлі внутрішнього протистояння розігрувати політичні карти.

Ситуація, що зародилася від інтриги кількох осіб, поступово переросла у конфлікт двох частин музею. Свідомо вбивається клин між музейними працівниками, виразниками різних конструктивних поглядів на пріоритети музейної роботи (фондової та наукової). Зрозуміло, підняти всі ділянки одночасно, особливо за умов майже відсутнього фінансування неможливо. Тому з боку директора перевага була надана саме збереженню збірок музею, що в даній ситуації виглядає цілком логічно.

Опозиція директора, яка вважає себе виразником інтересів колективу, була сформована за ситуативною спорідненістю, де чітко простежуються кілька груп за інтересами. У мотивації своїх дій вони керуються різними чинниками, як правило не сумісними з тими гаслами, що виголошуються в офіційних патетичних зверненнях до громадськості:

1) власне, кар”єрні мотиви найбільше відчутні у діях теперішнього заступника з наукової роботи Білої Оксани, за освітою історика, яка передбачаючи можливу переатестацію у разі набуття музеєм національного статусу та відчуваючи свою невідповідність займаній посаді, будучи в. о. директора сконцентрувалася виключно на показовому боці роботи та створенні власного іміджу, як можливого нового директора музею (таке прохання скеровувалося до міністра культури). Сьогодні ці факти заперечуються, крім того в даній ситуації має місце і особистий конфлікт між директором та її заступницею;

2) мотиви протидії присутні у вчинках ставлеників попередніх директорів, які в принципі не сприймали Тетяну Лупій як директора, і саботували будь-які її кроки на посаді керівника установи;

3) позиція кількох музейних фігур – багатолітніх працівників музею, які користуючись впливом на формування кулуарної громадської думки у мистецькому середовищі Львова ( в т. ч. через родинні зв”язки), вимагають неадекватного до себе ставлення (як до “містичних духів покровителів української культурної спадщини”). Молодий амбітний керівник, жінка, абсолютно не вписується у формат їхнього бачення перспектив розвитку музею (в т. ч. власних перспектив).

4) проте найбільш імовірним мотивом, інспірованим помаранчевою революцією видається боротьба за “чистоту рядів”. Оскільки у дні помаранчевої революції, в силу народження дитини, Тетяна Лупій не змогла взяти активної участі у державотворчих процесах, на її місце почали претендувати різноманітні “достойні особи”. Серед інших цю посаду претендував обійняти сват народного депутата М. Косіва – М. Василик (кандидатуру якого активно проштовхували у владних коридорах Києва).

5) чистота національна також ставиться під сумнів директорові та іншим працівникам музею. В аргументації багатьох протестувальників та представників галицької інтелігенції цей момент є визначальним. Зрозуміло, що це активно не афішується, бо отримало би відразу відповідну юридичну оцінку.

Характерно, що й сам процес протидії директорові до останнього часу відбувався також кулуарно, в межах певної групи музейників, гіпотетично за написаним ззовні сценарієм. Зібрані директором збори трудового колективу, для відвертої розмови про ситуацію в музеї, вони залишили, мотивуючи свій вчинок банальною словесною казуїстикою про незнання питань порядку денного та відповідно неготовністю до розмови. Підсумувавши видимі чинники поведінки “незадоволених”, приведемо аргументацію протилежної сторони:

1) Звинувачення у байдужості директора до стану речей у музеї є надуманими, оскільки аргументи у даній ситуації відсутні. Стан речей, який сьогодні обсервується, склався в музеї не рік і не два назад (деякі музейні приміщення не ремонтувалися десятки років, зокрема фонд рукописів та стародруків).

2) Фінансові негаразди, на яких особливо наголошується, виникли у зв”язку з переходом музею у державне підпорядкування з метою набуття статусу національного;

3) Затримка із виплатою зарплати пов”язана із цією ж ситуацією, а також проблемами перехідного періоду, коли багато державних інституцій ще не запрацювали в нормальному режимі. (До речі, недоліки своєї роботи у цьому питанні заступник і її прихильники активно перекладають на долю директора, розпорядження якого не виконувались, зате сьогодні у стінах Музею лунають звинувачення у бік керівника за помилки допущені у час її декретної відпустки).

4) Питання наукової роботи займає осібне місце, оскільки є безпосередньою ділянкою роботи її заступниці. Проти директора виступило багато науковців музею, проте наскільки ця кількість є якістю. На відміну від інших аспектів музейної роботи, де питання адміністративного втручання є необхідним, успіхи наукової роботи перш за все залежать від творчих здібностей персоналій та їх фаху. Виокремлюючи себе, як найавторитетнішу потугу музею, фактично нав”язуючи йому свою волю, постає питання: на які великі наукові досягнення опирається ця потуга, хто її презентує, де імена, авторитети наукового світу?
Т. Лупій, як кандидат мистецтвознавства, як науковець вищий за рангом від своїх опонентів, врешті як адміністратор має право на власне бачення здобутків своїх підлеглих, в тому числі на проведення ротації кадрів. Тому для багатьох науковців за посадами, інстинкт самозбереження у протистоянні з директором відіграв вирішальну роль.
Апелюючи до необхідності популяризації збірки, і вимагаючи від директора активнішої роботи в цьому напрямку (видавнича діяльність, залучення спонсорів тощо), всі проблеми перекладаються на неї одноосібно. Чомусь ігнорується досвід аналогічних установ, де працівники цим займаються автономно.
Наголошуючи на вагомості власних посад -- інша частина колективу, за деяким винятком, подається як обслуговуючий персонал ("прибиральниці та сантехніки"), що в принципі є неправдою, оскільки маються на увазі майже 100 музейників, в тому числі з регаліями набагато вагомішими ніж у протестувальників.

5) Проте, домінуючим у висловлюваннях багатьох пікетувальників є невідповідність директора високим ідеалам національної установи, як за духом, так, мабуть, і за національністю. Директор, яка за національністю є українкою, за певними зовнішніми та поведінковими ознаками - інтелектом та знаннями - підпала під категорію “інородців”, стала об”єктом неприхованих цькувань. Позаяк, ініціаторам пікетів, відкрито вести боротьбу у даній ситуації небезпечно, вибрано нейтральне формулювання: “Національному музеєві – національно свідомого директора”. Іншими словами, кого завгодно – аби не "москаля" чи “жида”. Працівники, що вважають себе “національно свідомими” абстрагувалися від ювілею Музею, та погрожують бойкотувати роботу установи.

6) Колектив Національного музею в основному жіночий (особливо його науковий склад), тому для переважної частини музею цькування матері грудної дитини видаються аморальними. Національний музей, як фундація митрополита Андрея Шептицького, завжди залишався осередком української культури, де засади християнської моралі були домінуючими. Сьогодні ці засади підмінені гаслами революційної ситуації, коли в столітній ювілей частина колективу зосереджена на перешкоджанні нормального ритму установи та вишукуванні бліх.

Пікантність ситуації полягає в тому, що подібні процеси музей переживав 11 років тому, коли аналогічними безпідставними звинуваченнями практично ці ж персоналії “з”їли” непересічного фахівця, прекрасну людину – Андрія Новаківського (внука видатного художника). Чи стало від того краще музеєві, залишається риторичним питанням, оскільки Національний музей потрапив в епіцентр багатьох скандалів (в т. ч. із загрозою для цінної збірки ікон). Проте для себе ця частина колективу забезпечила безтурботне життя на багато років, абсолютно не вирішуючи проблем, які сьогодні закидаються директорові. Постає питання, що для них є пріоритетним: доля музею чи власна доля. Прикриваючись високими патетичними гаслами та вболіванням за майбутнє музею, власне кроків у цьому напрямку не помітно: все обмежується будуванням повітряних замків за горнятком кави. Зрозуміло, що Т. Лупій – молодий керівник, тому не відразу може охопити всі ділянки музейної роботи, проте закиди у її невідповідності посаді директора Націонаонального музею у Львові видаються надуманими та абсурдними. Власне, основні закиди торкаються не її професійності, а нерозуміння нею суті української культури та байдужого до неї ставлення, а звідси один крок і до ксенофобії.
Важливим є те, що в даній ситуації Т. Лупій захищена законодавчо, тому методи брудної боротьби вибрані невипадково. Апелюючи до думки громадськості та чинячи психологічний тиск на директора, більшість заходів протидії все ж відбуваються “під килимом”. До протистояння в музеї долучилися і деякі народні депутати, зокрема Ярослав Кензьор, який підтримує лише одну частину колективу – “національно свідому”. Дивує і поводження обласної профспілки працівників культури, що активно зайняла однобоку позицію, ніби інша частина колективу не є членами профспілки.
Стосовно модної зараз люстрації можна сказати, що якраз Тетяна Лупій і є тим новим керівником європейського типу, здатним презентувати установу на міжнародному рівні, а всі рецидиви старої влади присутні у діях протестувальників, що раптово приєдналися до здобутків помаранчевої революції. Не випадково Т. Лупій підтримує вся молодь колективу, що бачить майбутнє музею як провідного мистецького закладу української культури з єропейським обличчям, а не нафталіновою установою під солом”яною стріхою. Щоб досягти цього потрібна суттєва реорганізація роботи музею, яку і проводить директор. Подібні заходи не могли не викликати протидії з боку старшої частини музею, яка сучасними категоріями мислити не хоче, а причини своїх бід бачить у директорові. Не помічаючи реалій життя, в тому числі відсутність фінансування з боку держави, висунута вимога зміни директора, ніби він без грошей та за аморфності багатьох керівників підрозділів музею зможе покращити ситуацію. Залишається лише висловити припущення, що цій частині колективу потрібен не директор, який буде керувати установою, а директор яким вони будуть керувати, зберігаючи контрольний пакет акцій ще на довгі роки.

7) На закінчення важливо відмітити і те, що в Національному музеї Тетяна Лупій перша жінка-директор за всю його історію, - жінка-фахівець, що більше 10 років присвятила творчій і науковій роботі в осередку національної культури, можливо, найвизначнішому осередку, намагаючись зв’язати ті лінії в його щоденному житті, що були так вдало порушені за часів як соцреалізму, так і раннього національного романтизму.