Західноукраїнська мистецька спілка - Львів | Організація та підтримка мистецьких конкурсів
Організація власних та підтримка існуючих регіональних та мережевих конкурсів в різних жанрах українського мистецтва
Осередки поза Львовом
Наші меценати Наші меценати
Наші інформаційні спонсори
ГОЛОВНА
Панорама
Духовна практика
Поезія
Проза
Публіцистика
Театр
Візуальне мистецтво
Поезія
Духовна практика
Публіцистика
Автори
Архів
Бібліотеки
Журнали
Cторінки
Для чого
Контакти

ВАША ПРОГРАМА

Юрій Липа на львівській сцені

          ТЕАТР.         AN NON SPIRITUS EXISTUNT?      
Ми, було, налаштувалися, що саме для Львівського Державного Академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької готують в столиці фінансові лаври "національного" і даремно. Політес. А він і в Африці, пробачте, і в Україні, є політесом.
Шановний п. Тадей Едер був фаворитом у минулого обласного намісника, а у нинішнього першу скрипку грає п. Федір Стригун. Що і відбилося на виборі об'єкта національної гордості. І справа не в тому, що хтось є більший, чи менший. І той і інший заклад - глибоко і одинаково Львівські, і обидва керівники приємні і справді авторитетні спеціалісти. Просто чомусь смішно, смішно і все.

Проте, поздоровляючи своїх друзів із Львівського Державного Академічного Українського Драматичного театру ім. Марії Заньковецької з покращенням фінансового становища (кажуть, що слово "національний" удвічі примножує зарплатню), маю надію, що й справді вдасться поправити стан будівлі театру, бо вже зовсім все валиться. А також приємно й інше, а саме те, що у фаворі сьогодні усе таки художній керівник і діючий актор. Отож за мистецтво!


    Чи існують духи? Наприклад театральні?
  Слава українській номенклатурі! 1.08.2002  Державний  театр ім. М. Заньковецької


З недалекого минулого "заньківчан".

   З приводу усього цього свинства (невиплат зарплатні) нам вдалося взяти міні-інтерв'ю у одного із акторів Львівського державного театру ім. М. Заньковецької -
  
Пан Актор мав пристойний вигляд і здійматись на барикади з-за якоїсь там матеріальної справедливості ще не збирався. Одначе, поволі вийшовши з образу щойно граного на репетиції, увійшов у неосяйну реальність буденності - проминулої невдалої відпустки і обіцяного елегантним директором повного розрахунку по зарплатні десь в листопаді.
Узяв мою ручку і на мас-медіа полях вписав те, що затим ледь вдалося дешифрувати. Звісно без підпису, бо тайга Львівська, чи там Сибірська, яка до бісу різниця з ведмежим господарством?

    "Пишучи це послання, поки ще перебуваю в свідомості і при здоровому глузді (вірю в це, хоча існування поруч лікаря-психіатра, що міг би підтвердити таке - під знаком запитання).
Духи-не мухи,
  Але під час скрухи
          Викинувши з раціону мух,
          Пригодиться й кволий дух (вибачте за туфту).
      Туфта-туфтою, а реальність-реальністю. І реальність ця, не те щоби невесела, не те щоб і дуже сумна... Реальність-реальністю. За що боролись, на те і присіли... "Не духом єдиним..." - геніальна теза, яку повністю заперечує акторсько-буденна реальність. Реальність, скажу я вам, швидше ідеалістично-спірітична, аніж матеріалістично-буденна (знову заскорузглість, але, що поробиш...)
Зовсім не хочеться наводити цифри наших прожиткових мінімумів та мінімальних зарплат, але навіть не надто посвячений погляд зможе визнати, що зарплата висококваліфікованого драматичного актора (плюс-мінус 50 від 200 гривень), в середньому один долар та тридцять центів в день, це дійсно мало. Зауважу, що рівнем акторської професійності "заньківчани" нічим на поступаються, принаймні, братам-словянам західного "побережжя" нашої "інтелектуально-культурної" держави (якщо і туфта, то достовірна).
І, як ось тут не згадати про духів?
   Не хочеться наводити цифри комунальних послуг та цін на транспорт, ви їх і без мене знаєте, щонайменше один долар в день вони з кишені тягнуть, - зверну вашу увагу на тридцять центів, що ніби-то залишаються (благо 30-ть центів в кишені це ще не дематеріалізація). Буханка хліба та півлітри молока... НУ І ДОСИТЬ З НАС. І НА ЦЬОМУ СПАСИБІ. А якщо в сімї є ще і діти, то пів-буханки та склянка молока (і це ще не дух, проте вже близько, бо одежі наші не є реквізитом з театру).
На перший погляд наше життя цілковито відповідає тезі, чи то Станіславського, чи ще когось, не доведеного до відчаю, що "актор повинен бути голодним". Але не до такої ж МІРИ!
  І САМЕ ТОМУ, через нестачу засобів до матеріального існування, актори стають ДУХАМИ. Великими та маленькими, з крильцями та без них, повітряними, земними та підводними - всіма тими, хто може наситити спрагу, душу та тіло Українства. Ареали таких духів різноманітні, але місцем і таємницями їхнього існування я ділитись не збираюсь, бо ще не виріс з мене дух правди та відвертості. Але ДУХИ Є, БУЛИ І БУДУТЬ, ДОКИ БУДУТЬ ІСНУВАТИ АРТИСТИ ТА ТАКА ДЕРЖАВА ЯК У НАС. ДЯКУЮ ЗА УВАГУ."

З'їв він багато, проте делікатно відмовляючись від четвертого повтору замовлення, зауважив, що найнеприємніше в світі їсти в борг. У мене округлилися очі, тому він уточнив, що це не стосується наших дружніх відносин, а тільки бару-їдальні при театрі. "Наче зачепив на преферансовому мізері потяг і поніс догори. Гірка записів боргу в поварській книзі в "Комарику" - просто сором якийсь."

І дійсно, друзі, все це національна неповноцінність чи просто сором якийсь?

Copyright 2000 - "ПОЕТИЧНІ МАЙСТЕРНІ" - Львів