Західноукраїнська мистецька спілка / Львів
Організація власних та підтримка існуючих регіональних та мережевих конкурсів в різних жанрах українського мистецтва
Осередки поза Львовом
Наші меценати Наші меценати
Наші інформаційні спонсори
ГОЛОВНА
Духовна практика
Поезія
Проза
Публіцистика
Театр
Візуальне мистецтво
Поезія
Духовна практика
Публіцистика
Автори
Архів
Бібліотеки
Журнали
Cторінки
Для чого
Контакти

ВАША ПРОГРАМА


Поради перед далекою мандрівкою

Sich berait? - Завжди готовий!

Коли ви збираєтеся у відпустку, відрядження або їдете за обміном студентами, то можете забути якусь дрібницю, що, можливо, допоможе вам заощадити гроші під час довгої подорожі. Деякі з даних порад стосуються здоров'я і безпеки, оскільки саме дані питання можуть обійтися вам у значну суму.

1. Робіть по дві копії всіх важливих документів

Зробіть по дві копії всіх важливих документів (кредитні картки, паспорт, водійське посвідчення і т.д.). Залишіть один набір вдома в друга або членів сім'ї, а другий комплект візьміть із собою в дорогу. Коли приїжджаєте в готель, покладіть всі документи в готельний сейф. Якщо йдете кудись, то беріть із собою копії, а не оригінали документів. Беріть із собою тільки ту валюту або кредитні картки, якими ви будете розплачуватися, Ніколи не можна виключати варіант втрати або злодійства. Якщо не довіряєте сейфам у готелях, то прийдеться вам купити пояс для грошей або ще щось подібне (див. пункт 20).

2. Намагайтеся одягатися відповідно.

Залишіть свої національні костюми вдома, намагайтеся уникати в одязі всього, що явно видає у вас іноземця і підкреслює вашу національність. Це дозволить вам уникнути конфронтації. Одягайтеся консервативно, щоб не виділятися з юрби. Але в той же час не потрібно робити так, щоб у вас на чолі було написано "турист", інакше станете мішенню для злодіїв.

3. Вирішіть всі питання про країну перебування до поїздки.

Одним зі способів є Інтернет, де ви можете знайти сайт, форум або блог, присвячений країні, у яку ви збираєтеся поїхати. Вивчіть основні звичаї країни, прості фрази місцевою мовою, типу "спасибі", "здрастуйте" і "вибачте".

4. Піклуйтеся про своє здоров'я.

Не забувайте взяти із собою свої ліки (якщо вони у вас є), але із цим потрібно бути обережним. Деякі країни (включаючи США) забороняють провезення практично всіх ліків. Для безпеки, носіть із собою копію рецепту від лікаря.

5. Купіть дорожню медичну страховку.

Придбайте дорожню страховку і включіть туди компенсацію за відкладені рейси літаків, поїздів, їх скасування, втрату багажу і т.п.

6. Купіть медичну страховку.

Обов'язково потрібно придбати медичну страховку. Все що ви витратите на неї, можливо, заощадить вам тисячі доларів, якщо ви раптом занедужаєте або постраждаєте під час подорожі. Витрати на медичне обслуговування або гірше того, на випадок вашої смерті, можуть бути значними, тому подбайте про своїх рідних і не змушуйте їх витрачати свої кошти. Зробіть копії страхових документів і залишіть на зберіганні вдома.

Крім того, складіть доручення, якщо під час подорожі ви станете не в змозі зробити все самі.

І хоча остання інформація, напевно і не така вже важлива для вас, але дані, наведені у звіті дослідницької групи Johns Hopkins Associates, можуть змінити вашу думку. Більшість американців, які з різних причин помирають під час подорожей (серцевий приступ, аварії, убивство, самогубство), роблять це в розвинених країнах Західної Європи.

7. Продовжуємо піклуватися про своє майно.

Придбайте відповідні страховки на наявні у вас обладнання: фотокамери, біноклі, ноутбуки і т.п. Ноутбуки в наш час викликають особливі проблеми, оскільки митні служби заклопотані тим, звідки вони у вас і що в них є.

8. Запасіться потрібними телефонними номерами.

Обов'язково потрібно знати номери телефонів, щоб за необхідності зателефонувати у ваш банк, наприклад. Запасіться також телефонним номером посольства, на випадок, якщо ви втратите свій паспорт або якщо його украдуть. На жаль, у випадку з посольством або консульською службою, іноді виникають складні ситуації: ви повинні підтвердити своє громадянство, щоб вам була надана необхідна допомога. От чому важливо, щоб ви зробили копії всіх основних документів перед поїздкою.

9. Придбайте міжнародну телефонну картку і заведіть нормальну адресу електронної пошти.

Навіть через шість місяців після урагану, що пройшов через Багамські острови, єдина вишка мобільного зв'язку на островах залишалася неробочою. Єдиним способом додзвонитися з островів була телефонна картка звичайної телефонної лінії. Переконаєтеся, що у вас є така картка.

З іншого боку, навіщо дзвонити, якщо у вас є чиясь електронна адреса? У багатьох країнах є Інтернет-кафе, де за мінімальну плату ви зможете користуватися електронною поштою.

10. Плануйте свій маршрут до поїздки.

Якщо не хочете, щоб про вас говорили як про "грубого і некультурного туриста", тобто про таку людину, що відкрила карту міста в юрбі і заблокувала весь рух, то заплануйте весь маршрут заздалегідь. Ознайомтеся з аеропортом, громадським транспортом, схемою міста і т.п.

11. Фінанси в дорозі і запасна кредитка.

Під час подорожей намагайтеся не тримати в кишенях більше $300 у валюті даної країни, і при собі мати не більше однієї кредитної і/або дебетової картки. Але все-таки, непогано б мати запасну картку на випадок, якщо ви втратите першу або її украдуть. Зберігаєте її окремо, у надійному місці.

12. Вирішіть для себе, чи потрібні вам дорожні чеки.

Дехто почуває себе комфортно з дорожніми чеками. Однак останнім часом усе менше торговців приймають такі чеки. Крім того, відсоток, що стягується за переведення в готівку таких чеків вищий, ніж за використання кредитних карток. Якщо ж все-таки ви скористалися дорожніми чеками, то запасіться заздалегідь телефонним номером і додатковою інформацією про фірму, що видала їх. Обов'язково залишіть одну копію чеків вдома, а другу носіть із собою в поїздці, але окремо від реальних чеків.

13. Перевірте свої кредитні або дебетові картки до від'їзду.

Перевірте дату закінчення терміну дії, не забудьте Пін-код картки.

14. Проінформуйте банк, картки якого ви плануєте використати про ваші плани.

Не забудьте повідомити в банк, картки якого ви плануєте використати про ваші плани щодо подорожі. Деякі банки і кредитні компанії можуть заборонити вам використовувати свої кредитні картки, і навіть заморозити ваші рахунки

15. Отримайте інформацію про плату, що береться під час використання кредитних або дебетових карток у країні перебування.

По деяких картках знімається той самий відсоток, а по деяких може стягуватися додатковий відсоток. Якщо ви знаєте дану інформацію, то скористаєтеся картками тільки тих компаній, які пропонують найменший відсоток.

Крім того, варто звернути увагу на товари, які ви вивозите із собою із країни. Обов'язково зберігайте чеки таких товарів.

16. Подумайте про те, щоб придбати нову кредитну картку у випадку тривалої поїздки.

Якщо плануєте довгу подорож, то потрібно знайти найбільш придатну кредитну картку. Capitol One надає найкращий відсоток, оскільки беруть тільки 1%, що Visa і MasterCard стягує у випадку покупок. Крім того, Discover не бере відсотків, а процентна ставка American Express залежить від того, хто випустив дану картку. Однак ви повинні знати, що останні дві картки не приймають по усім світі. Зокрема, картки Discover абсолютно марні в Європі.

17. Пошукайте організацію, що є партнером вашого банку в країні перебування та подумайте про те, щоб придбати дебетову картку.

Якщо ви довідалися у своєму банку про існування такого партнера, то поцікавтеся його розташуванням у країні, куди ви направляєтеся. Використання банку-партнера допоможе вам заощадити при використанні банкоматів. Якщо ви використовуєте банкомат або робите покупку за допомогою кредитної картки, то переконаєтеся, що на ній стоїть логотип Visa, MasterCard, Cirrus або Plus, оскільки такі картки є міжнародними.

18. Закордонні банкомати і ваша дебетова картка.

Банкомати за кордоном такі ж, що й у вас вдома. Однак закордонні банкомати використовують місцевий курс обміну валют при конвертуванні. Використовуйте кредитну або дебетову картку з найменшим відсотком за транзакції.

19. Подумайте про використання попередньо оплачених дебетових карток.

Попередньо оплачені дебетові картки безпечніші від звичайних, оскільки вони не пов'язані з вашим рахунком у банку. Купіть картку з тією кількістю грошей, які ви вважаєте за необхідне взяти із собою під час подорожі. Втративши таку картку (або якщо її украдуть) ви не втратите все на своєму рахунку, як було б, якби злодій одержав доступ до вашої звичайної дебетової картки. Однак відсоток, що стягується банком з таких карток, більший. Він звичайно включає відсотки за покупку, міжнародний переказ, скасування проплати і т.п. Крім того, таку картку важко замінити в поїздці.

20. Пояс для грошей.

Пояс для грошей - відмінна знахідка для мандрівника. З ним не потрібно турбуватися про те, щоб заснути в літаку, або про злодюжок, коли ви задивилися на місцеву визначну пам'ятку. Ще одним варіантом є використання невеликої сумочки на шиї, де ви можете зберігати всі важливі документи, кредитні картки і паспорт і сховати все це під сорочкою.

Пояси не дуже звична річ, тому попрактикуйтесь у їхньому носінні до поїздки. Дві поради: покладіть всі документи в поліетиленовий пакет, куди не проникне волога (або можете купити пояс, що не промокає). І по-друге, ніколи не намагайтеся дістати гроші з пояса в публічних місцях.

21. Вчіться бути обережними.

Ще одна порада для вашої безпеки: щоб не втратити свою сумочку, або фотоапарат, завжди прив'язуйте її до руки. Якщо хтось спробує її у вас вихопити, то нічого в нього не вийде. І взагалі, завжди будьте уважні в юрбі, оскільки це якраз місце для крадіїв і кишенькових злодіїв. Ви ж не залишаєте свої речі без догляду в себе на батьківщині, так чому ви повинні це робити в поїздці?

22. Намагайтеся уникати динамічного курсу зростання валют (DCC).

Деякі торговці, бачачи вашу задуманість, можуть запропонувати вам перерахувати товар за своїм курсом валют. І хоча вони намагаються не надто перегинати палицю, вартість їхнього товару змінюється дуже сильно, і різниця може досягати 3-5% у порівнянні з місцевими цінами. Можете попросити (або довідатися заздалегідь) ціну в місцевій валюті. Якщо торговець відмовляється або каже, що не знає як перевести на місцеві ціни, то попросіть покликати менеджера або просто відмовтеся від покупки

23. Придбайте валюту тієї країни, куди ви збираєтеся, до від'їзду.

Якщо не встигли заздалегідь, то можливо в аеропорті є відділення вашого банку. Вам потрібні кошти тільки для того, щоб добратися з аеропорту в готель і, можливо, щоб один раз поїсти. Просто зазвичай студенти так поспішають, що просто не встигають дійти до банкомата. А бувають і більш складні ситуації: банкомати в аеропорті не працюють, занадто пізно й усі банки закриті, а до наступного місця, де можна обміняти валюту ще дуже далеко. Так що краще все зробити заздалегідь.

24. Уникайте використовувати автомати для обміну грошей.

Ці апарати популярні в Європі, і виглядають так само як і звичайні банкомати. Але замість того, щоб вставляти туди картки, ви вставляєте туди гроші, і апарат розмінює вам валюту. Це здасться таким зручним, що вам сподобається їх використовувати. Однак не потрібно купуватися на такі апарати. У них звичайно закладені сильно завищені курси валют, а іноді навіть стягується плата за обмін.

25. За можливістю використовуйте тільки готівку.

Іноді вам буде дуже важко знайти продавця, що приймає кредитні картки. Вони платять відсотки за використання кредиток (деякі взагалі не приймають кредитні картки), а готівка зійде для всіх. Крім того, ви можете знайти у вуличного торговця щось, що вам дуже сподобається, не будете ж ви торгуватися з ним за допомогою кредитної картки?

26. Кімнати в готелі

Для безпеки, постарайтеся взяти кімнату між другим і сьомим поверхами. Більшість пожежних відділень не мають відповідного обладнання для того, щоб добратися до поверхів вище сьомого. Коли оселитеся, уважно роздивіться уніформу обслуговуючого персоналу готелю. Ви завжди зможете роздивитися персонал готелю до того, як впустите його усередину.

27. Громадський транспорт дозволить вам заощадити.

Громадський транспорт безпечніший, і в більшості випадків найпростіший і недорогий спосіб для подорожі, особливо по Європі, Австралії та інших розвинених країнах. Вивчіть систему транспорту країни, у яку ви збираєтеся, довідайтеся, чи є проїзні квитки на всі види транспорту, або проводяться якісь сезонні акції.

Якщо ви часто подорожуєте, то напевно знаєте й інші способи заощадити. Крім того, деякі поради можуть бути корисними в одній країні й абсолютно непотрібними в іншій. Кращий спосіб перевірити те, що ви зрозуміли із цієї статті - відправитися в подорож.

Головне, що потрібно запам'ятати новачкові: дуже добре вивчіть країну, у яку ви збираєтеся. Адже, незважаючи на ваші спроби виглядати по-місцевому, як тільки ви заговорите, то всі зрозуміють, що ви нетутешній. Але якщо ви залишите всі негативні моменти вашої поїздки в собі і не будете всім підряд про це розповідати, то ваша подорож буде набагато приємнішою і безпечнішою.


Copyright 2000 - "ПОЕТИЧНІ МАЙСТЕРНІ" - Львів