|
НОМІНАЦІЇ "ЛЬВІВСЬКОЇ СЛАВИ" за 2001 рік.
МИКОЛА ПЕТРЕНКО. БІОГРАФІЯ.
Лауреат Премії ім. М. Шашкевича за 2001рік.
"Петренко Микола Євгенович - народився 6 листопада 1925 р. у містечку Лохвиця на Полтавщині. Батько - учасник визвольних (?!) змагань в Україні в часи Громадянської війни, член КПУ. Мати - селянка, пізніше - колгоспниця.
До школи пішов у 1932 році - це рік масової колективізації, розкуркулювання і висилання, церковних погромів. Це рік страхітливого голодомору. Батько не уник репресій також... Школа поєднувалася з посильною працею: череда, колоски, городи. Під час війни потрапив до гітлеровських трудових та концентраційних таборів. Визволений американськими військами. Після повернення знову табори, уже "фільтраційні", а потім трудові - праця на шахтах Донбасу, лісорозробках та рибних промислах Камчатки.
Повернувся у 1951 р. - до сестри в Броди, там працював у редакції райгазети, закінчив школу. Потім - навчання у Львові, на журналістиці, одночасова праця в редакції молодіжної газети. Потім праця на телебаченні, корреспондентом "Літературної України", звідки й був звільнений за "пропетлюрівські" вірші.
У 1957 р. вийшла перша поетична збірка.
На цей час Микола Петренко - автор понад сорока книг: поезія, проза, публіцистика, гумор і сатира, дитячі твори. Також кілька п'єс, багато пісень, деякі навіть визнавалися кращими піснями року.
Лауреат літературних премій ім. Павла Тичини та Юрія Яновського, а також призер чи переможець ряду літературних конкурсів, між ними - й міжнародних..."
Витяг із збірки "Нагорна сповідь" 2000р. Меценат - видавництво "Світло й Тінь"
"Поезія Миколи Петренка, як відомо, має два крила: ліричне й філософсько-публіцистичне. Але вони, ці крила, не зуміли б піднести його поезію над виданнями, багато з яких, як це не прикро, лише взивають ім'я Господнє надаремно, - коли б не одухотворенність і щирість.
Петренкове розуміння християнської істини має дуже часто трагічне забарвлення, особливо там, де біблійні сюжети, теми, мотиви якось непомітно, але так природно, мов на давній нашій іконі, вростають в українську історію, втілюються в українському матеріалі, або - заторкують особисте, пережите в стражданні й надії..."
Роман Лубківський
Витяг із збірки "Нагорна сповідь" 2000р. Меценат - видавництво "Світло й Тінь"
Кращий вірш:
(Із невеликого обсягу переглянутого відібрав В.Л.)
Неофіти
От і ми - християне. Нашу віру священну
Перевірено кров'ю, бичем і вогнем:
Зараз випустять левів на страшливу арену,
У руках наших зброя - і ми їх поб'єм.
У руках наших зброя, і душі в любові:
Ми не зможемо вбити, це більше ніж гріх.
Римський Цезар давно туманіє від крові,
і зневага довкруг, і погрози, і сміх.
Вже від цього кривавлять отруйливі рани,
Цезар руку підносить - рокований жест.
Зараз випустять левів - бо ми християне,
У руках наших зброя, і свічка і хрест.
Пишіть нам. |
|
| |