«Легені планети» у твоїх руках!
Від початку освоєння людством навколишнього середовища ліси зазнавали чи не найбільших втрат, адже з деревини будували житла, приладдя побуту, технічний реманент. Не змінилася ситуація й у наші часи, коли сотні мільйонів гектарів йде на містобудування, індустрію чи облаштовується як прикраса ( у випадку хвойних порід) на Новорічні свята. І це не говорячи про масові відвідини лісових галявин, особливо у період травневих свят, а потім як наслідок – купи сміття, яке не вистачило бажання перенести у відведене місце. У гіршому випадку несвідомі відпочивальники не загашеним вогнищем чи безневинним окурком можуть спричинити пожеже, що завдяки хмизу може поширюватися на великі відстані.
Такі похмурі пейзажі неприйнятні не лише лісовим мешканцям, а й наступним відвідувачам зеленого простору.
Ось чому громадськість намагається врегулювати не завжди взаємовигідні відносини людини і природи, запроваджуючи по всьому світу спеціальні санкції, екологічні акції, впроваджуючи менш сировинноємні технології і, насамперед, розробляючи екологічне мислення. Фонд охорони дикої природи, Green Piece, ООН, інші міжнародні організації щорічно висвітлюють масштабні винищення лісів і впливають на суспільну споживацьку думку флеш - мобами, акціями та конкретними пропозиціями до спільноти.
В Україні гірські карпатські велети - смереки та кримські сосни і ялини, а також регіональні насадження, їх флора, фауна захишені законом, проте, аби їх убезпечити від вищезазначених зловживань, головним є виховання підростаючого покоління у повазі до навколишнього середовища за принципом: «Зрубав дерево – посади двоє».
На Полтавщині зелені насадження не просто краса і користь, а й обов’язок влади і людей піклуватися про них, донести в первозданному вигляді наступним поколінням. Для цього організовуються пізнавальні заходи: акція « Майбутнє лісу у твоїх руках», «Збережи ялинку», а минуло річ відбувся перший екофестиваль «Лель» у м. Лубни.
Керуються народною мудрістю і учні Полтавського обласного ліцею - інтернату для обдарованих дітей із сільської місцевості імені
А.С. Макаренка, члени шкільного лісництва «Паросток», що діє
у с. Ковалівка нашої області. Товариство підтримує зв’язки з іншими лісництвами області, бере участь у посадці нових дерев, прибирає заповідну територію, займається формуванням екостежин, діти на основі цього пишуть наукові роботи системи МАН України, популяризуючи таким чином свої набутки, природоохоронну позицію.
Керівник гуртка, вчитель біології ліцею, Н. О. Капуста про своє дітище зазначає: « Товариство забезпечує відновлення лісових масивів Полтавщини. До складу входять старші класи, працюємо за напрямками, наприклад, суботник « Трудовий десант» на допомогу птахам, акція «Посади дерево», під час якої було здійснене відновлення сосни звичайної на околицях с. Ковалівка. Зараз агітаційні бригади проводять лекції з метою охорони первоцвітів, що з’явилися».
Рада допомогти царству дерев і дев’ятикласниця А. Мащенко, член «Паростка», яка розповіла про свою першу посадку лісу так: « Мені дуже сподобалося, не пошкодувала, що туди поїхала, адже ми допомогли легеням планети. Ми засадили 3 ділянки, особисто я висадила 2 відерця саджанців. Наступного року сподіваюся поїхати на цю добру справу ще».
Випускниця ліцею К. Антоненко, окрім практичної допомоги «зеленим легеням», має досвід написання робіт МАН України з цього приводу. Про цю працю вона говорить: « Цього року на сторінках наукової роботи ми висвітлили досить актуальну тему: « Діяльність шкільного лісництва «Паросток» по відновленню і збереженню лісів Полтавщини». Ми досліджували структуру шкільного лісництва на прикладі нашого гуртка, природоохоронні заходи, що проводяться учнями лісництва, зокрема акції: «Збережимо ялинку», « Збережемо первоцвіти», « Дім для птахів»
( виготовлення шпаківень та синичників), «Зелена аптека» ( заготовка лікарської сировини), «Мурашник» ( інвентаризація мурашників). Проблем не виникало,бо матеріал ми збирали разом Наталією Олексіївною, яка добре розуміється на особливостях нашого лісництва. Загалом, я вважаю, що необхідне виховання любові до природи з дитинства, адже ліси – «легені планети», а соснові, зокрема є джерелом фітонцидів, які досить користь для здоров’я».
Нещодавно, прогулявшись екостежкою Ковалівського лісу, відчуваєш себе у гармонії з природою. Коли дихаєш лісовим повітрям, слухаєш птахів, милуєшся пролісками, то усвідомлюєш себе частинкою природи.
І добре, що громада вживає заходів для покращення становища зелених насаджень, адже природа – наш спільний дім, тож будьмо гідними його господарями!
2013
Прокоментувати
Народний рейтинг: -- | Рейтинг "Майстерень": --