Логін   Пароль
 
  Зареєструватися?  
  Забули пароль?  
Данчак Надія Мартинова (1948)
Прошу прочитати правдиву історію життя ДАНЧАКА Василя Матвійовича, твір - ПЕРЕВАЛИ ЖИТТЯ...


Художня проза
  1. Запахи дитинства оповідання
    Надежда Мартынова /Данчак/

    ЗАПАХИ ДИТИНСТВА /дитяче оповідання/


    Запахи дитинства залишаються з нами на всі роки, дають нам силу, наснагу, тепло душі від якого жити і переживати всі негаразди легше.
    Нашу районну Яришівську МТС будували до війни, посадили сади , дуже багато різноманітних плодових дерев, кущів, квітів, маленький сквер з бюстом Сталіна, то до 50-х років, це були дуже великі крислаті дерева, кущі бузку, по висоті, виросли до даху домів. Все перебувало в такому розкішному буянні цвіту, що з ранньої весни до пізньої осені ми жили в ароматі квітучих абрикосів , яблунь , бузку аж до аромату стиглих яблук, та горіхів, глибокої осені. Навкруги МТСу поля, ліси додавали свій аромат. Повітря було кришталево чисте, сонячне сяйво наповнювало нас силою, здоров*ям і щастям.
    Наша матуся з ранку варила нам запашну, смачну мамалигу з молоком , давала ромашковий чай з медом. Щодо мамалиги, то можу сказати, з сумом , через 5о років, кукурудзу так засипали різними хімічними елементами , що зараз вона /кукурудзяна/ мука має зовсім інший колір та « поганий» смак. Тато включав радіо, чорний капелюх, з якого звучала ранкова пісня « На зарядку становись…»
    Перед обідом матуся була заклопотана , а ми награвшись на дворі сіли за стіл малювати, за стіною, у тьоті Олі, по радіо звучали пісні , мені теж дуже хотілося, щоб у нас «радіо співало». Я підтягнула стіл до етажерки , де було наше радіо,залізла на стілець, на стіл і взяла «вилку» радіо, щоб включити в розетку. Я бачила, як це робив тато,але на стіні було дві розетки. Мене затрусило і відкинуло аж на 4-5 метрів, до дверей кухні. Більше я ні чого «не пам*ятаю». Проснулась я від того , що тато гладив мене по голові, біля мене стояла тьотя Оля , мама чогось схлипувала, а моя Галочка / маленька сестричка/ голосно плакала. Тато мені лагідно говорив, щоб я ніколи не включала радіо, а там так гарно співали, хотіла відповісти я , але не могла говорити.
    Самий «великий клопіт» в осінню пору. Всі працюють на городах, садах , ходять в ліс по гриби, збирають ягоди сушать, варять, заготовка продуктів на зиму. У нас свої клопоти –школа, де нас сварили за «чорні руки та губи», але батьки доказали, що їсти горіхи дітям потрібно, то вчителі змирилися з цим брудом. Скоро і зима прийде. Ми будемо кататися в лісі з гори на палицях, поки батькам не надоїсть зашивати рвані пальта і вони зроблять нам санки. Казкова пора дитинства.


    © Copyright: Надежда Мартынова Данчак, 2015
    Свидетельство о публикации №215012300958


    Коментарі (2)
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  2. Дитяче оповідання СУСІДСЬКІ ВІЙНИ
    Надежда Мартынова /Данчак/

    ДИТЯЧЕ ОПОВІДАННЯ - СУСІДСЬКІ ВІЙНИ /оповідання/


    Наш Могилів-Подільський , це місто де зійшлося багато націй, народностей .Тут проживають общини циган євреїв, вірмен , румун, поляків, росіян, українців, молдован, і ще дуже багато різних націй Це зрозуміло, бо це був ШЛЯХ і на Захід, і на СХІД , і на ПІВНІЧ, а на КРИМ, то прямо по річці ДНІСТЕР. Наш Яришівський МТС на горі , над Дністром, 7 км від нього, це така відстань, як від Яришівської школи, де ми училися.
    У МТСі жили різні люди по національності і по характеру. Наша сусідка тьотя Оля мала красуню доцю Лену, яка училася в 9 чи 10 класі з сусідським хлопчиком Мойшею/ Мішею/. Це такий період, як говорила моя мама, що любов «нечаянно нагрянет». Хтось з сусідів помітив, що Мойша з Лєною держалися за руки, весело сміялися і розказали тьоті Олі. Вона зробила Лєні допрос, сварила її за що, не ясно.
    В нашім домі зробили маленький ремонт, побілили, щось замінили , а вечером залили цементом порожки, бо діти, тай дорослі спотикалися. То ми, діти , сиділи вдома і чекали вечерю, яку мама варила, я вибігала , бо дуже смачно пахло у кухні. Ось тут мене підкараулила тьотя Оля, дала мені цукерку , подушечку, дуже смачну. Тихеньким голосом сказала, що дасть ще більше цукерок, якщо я допоможу їй відвадити «жениха « Лени. Я правда ні чого не зрозуміла, але зразу сказала «да». Вона дала мені завдання нацарапати на порозі Мойші якесь слово ЖИД, що я і зробила, але мама помітила, що я кудись вибігала і зробила мені «допрос» Я була чесною дівчинкою, збрехати мамі я не могла, а підвести тьотю Олю з її цукерками я теж не хотіла, то я мовчала. Через деякий час у дворі почувся крик Еті Яківлівни, мами Мойші. Вона так кричала так, що всі сусіди повибігали і кинулися до неї, бо треба було її спасати. Етя Яківлівна кричала, що ці «грязні хохли і кацапи « не дають їм життя. Вони лізуть в їхнє життя, пьючи їхню « чисту благородну єврейську кров» Вони, євреї, мають гордість і честь, ні кого не кривдять, а тут нові «фашисти» зживають їх зі світу. Етя Яківлівна довго кричала про свою честь, свободу, совість. Кричала на свого чоловіка, що Ізя не може захистити свою сім*ю від цієї «здичілої свори». Моя мамочка підійшла до Еті і хотіла її заспокоїти, але вона, показувала на поріг і кричала, що це могли зробити тільки «фашисти» Мамочка моя говорила, що це п*яний дядько йшов з чайної і міг таке зробити, на що Етя Яківлівна відповіла: «Ганю, я вас дуже поважаю, але не робіть з мене тупу єврейську дуру», на що мама довго переконувала її, що вона дуже толерантна , гарна жінка. Завтра все перероблять і знову зацементують поріг. Етя Яківлівна пішла до кімнати «гризти» свого Ізю.
    Ось і наш татусь прийшов з роботи , мамочка тихенько розказала про цей казус. Батько взяв ремінь і пішов на мене, я з переляку полізла під стіл. Так ми з татом кружляли він за столом , а я під столом , увертаючись від ремня.
    »Вилазь і стань в куток, і будеш держати портфель над головою, щоб знала як розпалювати «міжнародну ворожнечу» - сказав тато. Я відповіла , що не буду брати цукерки у тьоті Олі. Тато пішов до сусідки поговорити , що вона наробила, натравила дітей.
    Вранці поріг Еті Яківлівни був залитий цементом. Етя Яківлівна, сказала, що в цьому «ГЕТЕ» вона більше жити не може, через деякий час вони виїхали з МТСу . Тьотя ОЛЯ була надзвичайно рада.


    © Copyright: Надежда Мартынова Данчак, 2015
    Свидетельство о публикации №215012001351


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  3. ДИТЯЧЕ ОПОВІДАННЯ СКАРБИ
    ДИТЯЧЕ ОПОВІДАННЯ 3 /ПРОДОВЖЕННЯ /

    СКАРБИ

    Культурний центр нашого МТСу був КЛУБ, де з одного боку були квартири , а з другого клуб , бібліотека та сільськогосподарська лабораторія, де проводили наукові досліди на різних злакових культурах, на якість, «всходи» при посіву. Два рази на тиждень, по четвергам та суботам привозили фільми , перед Великими святами прїзжджали артисти. Велике свято для нас був Новий рік. Бібліотека була не популярна, а магічна кімната «лабораторія» притягувала дитячу увагу. Кімнату закрили і вона деякий час не працювала, але через шибку у вікні ми роздивлялися, що там було, а там був для дітей казковий світ. Стояли якісь колбочки . Великі ваги , аж чотири, або більше коробочок з гирями, різноманітними пластинками. Керамічний посуд різних розмірів, ступки і ще всякий стікляний посуд .Але дуже приваблювали нас мішечки, які гіркою були складені в ніші за пічкою. Це мабуть «скарби», так сказали старші хлопчики, вони читали книжки , де скарби ховали в мішечки. То наше велике бажання було пролізти в цю кімнату і заволодіти скарбами. Старші хлопчики розробили стратегію і якусь тактику. Позвали мене з моєю коровою БАЛАЄЮ, поставили корову так, щоб та закрила шибку вікна, розбили шибку і залізли до кімнати. Вони довго роздивлялися , що там є, аж я не втерпіла і теж полізла в шибку. Я була зачарована колбочками, мисочками, мензурками, що не знала , що ж мені брати. Хлопчики набивали собі в майки мішечки з скарбом . Коля, товариш по козі, разновіси, а за великими вагами сказав , що прийде іншим разом. Ми так були зачаровані цим скарбом, що не почули грізний голос якогось дядька , що прокричав «виходьте» злодії. Хлопчики «повилазили» з вікна , а я заховалась під стіл. Дядько держав когось за вухо однією рукою, а другою схопив стіл , де я тремтіла від страху, став його совати, кричати, щоб я вилізла, а то, він забере мою корову . Я перелякалась і вилізла плачем сказала , що не треба забирати Балаю, бо ми повмираемо з голоду, так говорила бабуся, що якби не Балая , то ми повмирали би з голоду. За такий проступок тато мене поставив на коліна в куток, під фікус і прочитав цілу лекцію , що брати чуже не можна. Хлопчикам теж влетіло від батьків, бо якби вони відкрили ті мішечки з скарбом , то побачили там зерна кукурудзи , пшениці і різних злаків. Батьки сказали їм , що ці зерна травлені і їх не можна давати навіть голубам . Через деякий час «зачаровану» кімнату кудись вивезли.


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  4. РІК КОЗИ 2015
    Надежда Мартынова /Данчак/

    ДИТЯЧЕ ОПОВІДАННЯ - МТС / РІК КОЗИ -2015/


    Світлі дитячі враження залишаються на всі роки життя.. Десь в 50-х роках, коли наша сім*я проживала в ЯРИШІВСЬКІЙ МТС /Могилів-Подільський/ на кордоні з Молдовою. Нам дітям жити було щасливо та весело. .Навкруги були ліси з такими смачними лісовими горіхами, ожиною, та гронами ягід / не можу згадати, як називалися , ці ягоди, кісточка була плоска, як в калини, але самі ягоди були більших розмірів і коли дозрівала , то були чорно-маслянисті, як густе повідло, дуже смачні ,то діти ходили замурзані , але щасливі , бо наїдалися до схочу. В лісах було неймовірно багато різної суниці, ягід. Біля будинків, де ми проживали, росли горіхи, яблуні та різнокольорова «шовковиця», великих розмірів, різні сорти абрикосів, персиків. То діти МТСу наїдалися «від пуза», до не хочу і ніколи не були голодними. Звичайно , для цього різномаїття ягід , фруктів та овочів, що вирощували на горОдах , в садах приклали руки наші батьки , вони голодували і дуже знали ціну голоду. Тому у кожній родині були по три, а то і більше горОдів , які були в садах. Було багато свійської птиці, корови, свині, кози тай ще чогось, бо вже не припомню. Жили весело, відзначали усі свята і радянські , і церковні. В школу нас возили «нашим автобусом», який зробили батьки, збили з дощок будку, після того , як нас, дітей поморозили зимою в 30 градусний мороз, везли із школи додому на полуторці. З машини нас знімали як "поліна", бо всі перемерзли. Мамочка моя майже місяць мене поїла парним молоком, та мазала сметаною і медом, руки і ноги теж відпарювала та мазала якимись мазями.всі діти майже місяць були на карантині, /домашнім лазареті/, але всі ми вилікувалися.Деякі трішки оглохли, у деяких злізла шкіра на носах, пальцях рук і ніг, а так все було добре. Зимою у нас було подвійне свято - МТСівська ялинка з подарунками, дідом Морозом, ми читали вірші, танцювали, співали. Ми одержували по два подарунки від Діда Мороза, нам дуже «завідували» шкільні друзі. Після поїздок в школу на «відкритій» полуторці, зимою, у мене почалися негаразди з вухами, моє «поліно» знімали з машини майже без хустини і я дуже застудила вуха .Моя дорога матуся дуже старанно мене лікувала, то я стала, через місяць, трішки розмовляти і чути, а потім все стало так як потрібно…
    Канікули для нас як Новий рік, хтось їхав до бабусь, а хтось гасав цілими днями, без всякої потреби, благо сади і ліс рядом Правдива байка КРИЛОВА, про «стрикозу» - скільки не гуляй,а в школу треба йти... На мені були обов*язки, по вихідним дням пасти нашу корову БАЛАЮ, це закон , який приписав мені батько. В неділю я із товаришем «по біді», йому треба було пасти козу, виганяли свою худобу на пагорб , за «нафтобазою», там ріс дуже крислатий горіх і росла густа трава, що для худоби «манна небесна». З Колею, так звали «хозяїна» кози, ми каталися на козі, підганяли її під боки, щоб хуткіше возила нас,"накатавшись" залишили її пастися , а самі залізли на горіх і зробили собі концерт. Коля грав на офіцерській сумці , клацав язиком і підкрикував в такт , а я співала
    якісь пісні, сильно викрикуючи слова. Ми дуже були зайняті своїм концертом, що не помітили , як Коліна коза підійшла до мого підручника з російської літератури і почала їсти листки з книжки. Я пулею злетіла з горіха, але було уже пізно. Клята коза з*їла листки тексту, який я повинна була вивчити на пам*ять. Нам задали вивчити частину тексту «Чуден ДНЕПР при тихой погоде» і коза мені відплатила , за те, що я їздила на ній…
    В школі довго сміялися , бо учителька , як знала, першою визвала мене прочитати текст.
    Наука залишилася на все життя, навіть кози мають свою гідність...


    © Copyright: Надежда Мартынова Данчак, 2014
    Свидетельство о публикации №114122006604


    Коментарі (2)
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  5. ДИТИНСТВО
    Надежда Мартынова /Данчак/

    ДИТИНСТВО - щаслива пора / оповідання/

    1. В спогадах дитинство саме щасливе і прекрасне

    Народилася я після війни в 48 році, на весні , в красивій, чудовій КУКАВЦІ, якраз на ЗЕЛЕНІ СВЯТА, тому село гуляло по двум причинам. Раді були надзвичайно моя бабуся і дідусь, я перша онучка від любимого синочка, який однин з трьох синів повернувся з проклятої війни. Стало дитятко рости на радість дідусеві і бабусі. Мати працювала учителькою1-4 класів, батько в тракторній бригаді обліковцем, дідусь був дуже хорошим столяром і був «на розхват». Треба було розбудовувати села. На моїй дорогій бабусі Ганні Константинівні, була турбота про дитя та «гектарний» горОд, який вона обробляла, не розгинаючи "спини". В серпні , коли мені було уже 5 місяців, горОд потребував більше усиль, то щоб дитя не дошкуляло, бабуся прив’язала мене за ногу до дерева, дала дві дерев*яні ложки,щоб я гралася ними, а сама «закопалася» в горОд, то так , що не замітила часу, Дитя стукало ложками , кричало , повзало,зробило своє діло , та розвезло його по всім дворі. Тут і матінка прийшла із школи видовище привело її в шок, треба було бачити цю картину, бо розповідати «срам». Поміркувавши про життя-буття у КУКАВЦІ, батьки вирішили переїхати. Батька взяли на роботу в Яришівську МТС на «нафтобазу», бо він був знавцем по пальному .

    2.Коли люди роботящі і мають здоровий глузд, то їхнє життя буде хороше. Мати трудилася дома, Завела курей, індичок , качок. Купили корову, нашу любиму БАЛАЮ, яка давала по два відра молока, завели свиней .Батько в лісі зловив бджолиний рій , від якого розвів пасіку , аж 12 вуликів, тому голоду в ті роки ми не знали. Батько був дуже чесний, справедливий за це його люди поважали. На нафтобазі він навів такий лад , що ні одна крапля пального не виливалась і не проливалась коли він заправляв бензовози. Вся МТСівська община була дуже дружна, відзначали всі св*ята в нашій їдальні, де можна було в любий час купити цукерки , пряники. Батьки їздили в Могилів-Подільський на нові кінофільми, вистави, були в захваті від танцювальних колективів. В Яришівській МТС у нас народилася моя дорога сестричка Галочка При одній такій поїздці, батькии нас з сестричкою закрили дома, а нам було скучно , Галочка дуже плакала і я її хотіла розвеселити, то взяла її «на керкоші», то якби на плечі, і почала возити по кімнаті, але в мене не хватило сил, мені було 6 років , а Галі 2 рочки. То Галочка упала, через мою голову «плашмя» на підлогу. Розквасила собі носа , так , що я злякалася, тому що кров не зупинялася, я взяла тазик налила води і засунула голову Галі в воду , ледь її не втопила... Життя йшло своїм чередом. Наш сусід по «п’яні», піднімав руку на свою жінку, так мій батько, так його «відчитав», що той перестав дебоширити. Коли Галочці виповнилося 2,5 рочки, вона граючись наїлася якоїсь трави, її зробили операцію, всі діти МТС приходили провідати , коли вона виписалась.Я пам*ятаю, батько дуже переживав і навіть кричав на маму, що та недогледіла дочку.
    В вересні, в знаменитому /зараз/ селі ЛЯДОВО, проходили великі осінні ярмарки. З Молдови привозили виноград, соки, баклажани, перець і всяку огородину, що не росла у нашій місцевості. На ці ярмарки з*їзджалися, продавати та купувати з всього краю. З МТСу давали машину і возили
    на ярмарок. З такого ярмарку наша матуся привезла нам подарунки, виноград , великий кавун, пальта, осінні. Виноград ми їли за дві щоки, взяли по півнику/ це такі цукерки/, оділи нові пальта та пішли гуляти і показувати свої обновки. Наш дім, в стилі «барак» , був довгий , на 10 сімей, а може і більше, то повиходили діти із своїми подарунками. Я з своєю сестричкою, облизуючи свого півника підійшла до нашого «Моря-океану», це дуже велика «калюжа», де плавали качки, гуси, то батьки її не засипали. Півник розтанув в роті і я , дуже активна дівчинка, почала будувати міст через калюжу, на «щастя « хтось завіз цеглу.
    Я тягла цеглу до калюжі, будуючи «міст» через калюжу. Було дуже важко, але метр, а може і більше я побудувала , і «по слизнулась», упала в калюжу. На допомогу кинулася моя 3-х річна сестричка Галочка, без страху ступаючи в калюжу і прямуючи до мене, але вона теж по слизнулася і вся занурилася в калюжу. Я на «четвереньках» полізла її спасати… Перша зайшла до дому я, плачем показувала на пальто, за мною моя сестричка, яка була мокра з голови до ніг. Цілу неділю ми сиділи дома .

    В МТС були три сади яблунь, люди посадили горіхи, яблуні, різні плодові дерева, а під вікнами різнокольоровий БУЗОК, перед домом клумби з різноманітними квітами, матіолою і.т.п. Зробили дітям стадіон, карусель. Який «шухер» зробили ми, діти, нам було менше 10 років, коли ми пішли в ліс по суниці, горіхи і заблукали, але десь о 22 годині вечора знайшли дорогу і сміючись виходили з лісу, по доріжці з двух сторін якої росла «висока» кукурудза, то нас не було видно , тільки чути, як ми сміялися.Наші батьки, ледь не збожеволіли, шукаючи нас цілий день. Моя матуся втратила дар мови, її відкачували. Батьки розказали нам, що в тому лісі не можна ходити без дорослих, там залишилося багато з війни, мін і всякої зброї.

    3.Школа, які чудові роки. Перша моя учителька була Надія Іванівна.Вона розповідала нам, про буремні часи війни, які пронеслися над нашим Подільським краєм, багато сіл були спалені, а тепер Ми, учні, чудової школи і треба бути чемними і добре учитися. Чемність наша виражалась в тому, щоб не гратися у війну, і не бити одне одного. Школа наша була 2-х етажна , то ми гасали по етажам, збиваючи собі коліна, штовхаючи одне, одного. Мої гени , батьківської справедливості уже проявились в 2 класі, коли Коля Нідзельський , лупив /бив/ нашу , осиротілу однокласницю Олю Танащишину, за яку я заступилася і получила кулаком в ніс, так , що у мене в очах посипалися іскорки, але я зібравшись з силами і з усієї сили нанесла удар портфелем по голові Колі , це тобі за Олю, кричала я.
    Десь в 6-7 класі у нас /учнів/ почався любовний бум, так "закладено" природою, тут ні чого не вдієш, природа є природою.Чогось мене хлопчики і з нашого , тай старших класів , любили "щіпати", бігали за мною, обнімали і дуже сміялися, від цього, я ніяковіла. Появилася перша любов, не у мене, а у
    хлопчика з 9-10 класу, він гладив мене по голові і називав мене цим "гидким» словом "красуня". Десь в 7 класі наш керівник Федір Дем*янович посадив мене за парту із своїм сином Вітею, може , щоб він «списував « у мене, так , як він учився так собі. Одного разу, Вітя прйшов в клас пізніше і Федір Дем*янович став бити його ногами біля дошки , тут я зірвалася і накинулася на учителя , кричала , що Віті боляче, і не можна так бити дітей. Федір Дем*янович перестав бити Вітю, клас завмер. Багато хто полізли під парти від переляку .Я сама була перелякана, але кричала, що так не можна бити дітей./Через 50 років Вітя пояснив вчинок батька, бо він утік із дому і на перекладинах поїздів доїхав аж до Луганська, міліція відправила його назад до дому.Батьки були смертельно налякані./ Може тоді у серці ВІТІ щось до мене прокинулося, що тільки я одна його захистила, цього я вже не узнаю.
    На мене, щось "найшло" в 7 класі, коли я побачила в " світлі " свого однокласника Андрія Костинюка, який учився нижче середнього, але я з останьої /де я сиділа/ парти, через весь клас підказувала йому відповіді, не зважаючи ні на учительку , ні на учнів. Це була моя перша ЛЮБОВ. У мене, якось серце виривалося з грудей, я червоніла, ніяковіла, а одного разу, коли ми були на «горосі», нас посилали із школи збирати горох, я його приревнувала, плакала від "обіди", і говорила, що напишу повість «Любов на горосі», тому що він звернув увагу на другу дівчинку Пасеку Галю, яка у нас була першою красунею в школі. Я йшла додому,ридаючи, треба було іти 7 км, до мене підійшов хлопчик з нашого класу Вітя Шаповалов і сказав:"Надю, давай я тебе проведу до дому". На що я йому в грубій формі відповіла , що не потрібно /Знала би я , що цей хлопчик любив мене з 6 класу і все життя, це я узнала через 50 років/.

    4.Закінчила я 8 класів, і з подругами хотіла поступити в Каменець- Подільський технологічний технікум. Поїхали "кагалой", здали документи, почали готувитися до єкзаменів. Перший єкзамен диктант, написали всі, як перевірили по 10 , а то і більше помилок зробили майже всі. Сіли горювати, тут хтось позвонив у двері, визивають мене, якийсь курсант, у мене «знакомого» тут не було, ні кажуть мене , показують, що дівчину з "такими грудьми". Боже, який позор для мене, я розплакалася і сказала, що ні куди не піду.

    5.Провалились наші екзамени , я пішла в 9 клас, Кукавської ср.школи, в Кукавці жила моя старенька бабуся їй треба було допомагати.
    Настали 60 роки, розцвіт авіації, я багато читала, мені дуже подобалась фізика, математика, особливо задачки на 12-14 відповідей, почала добре малювати, це від батька , який дуже красиво малював оленів, пейзаж і т.п. Пробився у мене " талант" писати, я написала фантастичний твір "Майбутнє КУКАВКИ" , який планували на конкурс , але мабудь загубили. Мама купила мені, бо я дуже її просила набір «конструктор планерів» Я зробила /склеїла/ планери і віднесла до школи , там теж мабудь їх загубили . В 11 класі у нас відбувся КВН з 10 класом, назву нашій команді, наша вчителька фізики, взяла по моїй ініціативі " ИДИОТ", яка звучала як - " ИДЕАЛЬНЫЕ ДРУЗЬЯ И ОТЛИЧНЫЕ ТОВАРИЩИ" Конкурс ми програли з різницею в 1-2 бали,10 клас радів , що розумніші за нас.
    Настав випускний, я була шокована, бо побачила, що з нами випукаєтся мій однокласник з Яришівської школи, ВІТЯ Шаповалов. Він ніяковів, сидів на консультаціях, але більше була шокована я, тому, що в 10 класі я одержала від нього листа з любовним віршем, де були слова: "С всех цветов люблю я РОЗЫ, а из ДЕВУШЕК ТЕБЯ, ТЫ моя ЗВЕЗДА!" и т. д., а я відповіла йому по -хамськи, бо я любила Андрія Костенюка і в цей час одержувала від нього , з Армії, хороші листи. Не можу зрозуміти, він був у Армії, а я училась в 9-10 класі, але , то було після війни і у нас училися переростки в віці.
    Через 50 років « судьба», життя, звело мене з Віталієм Шаповаловим, він уже полковник , сім"я, діти, онук, але тяжке життя забрало здоров"я. Встигла я з ним поговорити по телефону. Вічна йому пам"ять. Життя іде своїм чередом і не вблаганно ставить перепони, але людина вибирае свій шлях...

    © Copyright: Надежда Мартынова Данчак, 2014
    Свидетельство о публикации №114121803965




    Коментарі (2)
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  6. МАНЕВРИ гумореска
    МАНЕВРИ гумореска

    Надежда Мартынова Данчак

    “В честь і в історичну пам’ять нашим маневрам в період керування генералісимуса КУЧЮЩЯНЕКА ”

    У лісі- полі, під горою, стоїть на " сторожі" гарнізон. На плацу одинокий пузатий майор когось шукає, махає руками, звертається до сенржанта.
    - Сержант Петренко підійди.
    - Слухаю пане майоре.
    - То чого ти, пане майоре, пане майоре – скоро знову будемо товаришами, а може 1 “настоящими “ панами.
    Петренко, я тобі по секрету скажу, що для підняття бойової “мощі”, треба відремонтувати тайний об’єкт, і то в короткий термін.
    Ну то що, що там відпочивають офіцери, ти ж знаєш, що геніальні плани бойових маневрів, наказів, рішень, приймають у місцях відпочинку, бо вже нічого робити, як тільки відпочивати. Матеріальна частина розібрана, “розтикана”, продана, пропита, тай для своїх потреб "захована"...
    Відпочивати можна і в бані. Знаєш, що це стимул – пар, до пару, температура – кров вдаряє в мізки і феєрверк геніальних рішень. Так, що об’єкт повинен бути готовий, і не гірше як на Заход1, або в цій Америці. Вони теж тут на маневрах будуть думати і дивитися, правда, що їм показати - це проблема, але треба.
    Так що, не ударимо гряззю в обличчя. Об’єкт повинен бути обкладений кахелем, чистенький і гарненький. Знайдеш солдатів, які зможуть добре "обкласти", а то як у цій Америці, то там все в кахелі, а у нас, то ще треба шукати чим, де і кого "обложити" . Ясно? Ударимо по кахелі в бойовому місці, об’єкті відпочинку!
    А завтра, відправиш солдата – “клаповухого” , до мене в барак номер7, квартира 2. Казав він, що знає комп’ютер. То хай научить мою Галю, як на клавішу нажимати, в школі задали порахувати задачу, а на яку там клавішу натискати вона не знає. Як натисне, то все вискакує – не те, що треба. А з ним, клаповухим, як натисне-де треба, то вискочить те, що треба.
    Ну чого ти, та то "лишній" комп’ютер оказався на пульті управління, то я в цілях матеріального збереження і забрав собі – і користь буде і Галя научиться. Прийде клаповухий, то научить на що нажимати, і що вискочити повинно.
    Слухай, то як це можна так дома роз’їстися до 60-го розміру. Завтра цього “бомбовоза”, направиш на розвантаження поїзда із Чернівців. Жінка з базару повертається, сумки такі – на пів купе, по пуду кожна. Минулий раз провідниця допомагала, тягнула за ручки, а жінка рогом знизу, насилу пів вагона розвантажили. Сумки, як контейнера.
    -А що там?
    - Провізія, сало, всяке барахло, треба ж сім’ю кормити.
    Ой, я ледь не луснув зо сміху, дивлюсь, “капітанша Березкіна” (співає) “стройная березка, стройная березка” – повзе танк, пудовий баул на спині, по пів пуда на руках, з-заді на роликах ще один, а в зубах, на шиї, сумка поштарки, касира із “снікерсами”. А далі – мій танк повзе, ну зовсім не краще, ще страшніший. То я вирішив послати на допомогу цього “бомбардировщика”, з 5 роти. Хай допомагає, може тоді в 54-й розмір влізе, легше армійській казні буде прокормить.
    Ти дивись, якщо хтось не влазить в шеренгу, то на спец. роботи.
    Чого ти дивишся на мій живіт – я давно служу, бач яка тяжка служба. То пузатих, без мізків, вже повиганяли, а я “голова”, на мені вся матеріальна частина, та продукти, то я такий, армії потрібний.
    Покажуть американських генералів, всі такі “піджарі”, того, що на "всьому" готовому, а тут самому треба підвищувати бойову і побутову підготовку. Виживати на теренах вільної України, щоб не вмерти , не дай Боже.
    Ти ж бачив, як американці навчаються, повзають в “кала банях” пузом по грязі, бігають по полям без всякої потреби. А скільки їдять, то у нас усіх вільних українців можна цим накормити. Показали, що ми теж їмо, не менше, з міністром їли, ні каплі не розлили, якби не камери, тьфу, телекамери, вилизали б тарілки.
    Так, якщо у нас, солдат розгрузить поїзд із Чернівців, та піввагона привезе до мого дому, то користь “ ячейці” вільної України, та й самій Україні буде. А її армія буде міцна, як гранітна скала. Тоді можна і кричати: “Слава вільній Україні, наша Армія міцна!” Хай тільки хто "влізе", так "угріємо", що забуде як його зовуть.






    © Copyright: Надежда Мартынова Данчак, 2011
    Свидетельство о публикации №111021706757


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  7. Рассуждения
    РАССУЖДЕНИЯ О ЖИЗНИ


    «Конец света» - ЖИЗНИ, это конец определенного этапа жизни индивидуума, человека. После смерти человека начинается другой этап «жизни», существования. Прошу у ГОСПОДА прощенья, но не могу не поделиться своими рассуждениями о ситуации, которая случилась. У меня горе, умерла моя любимая единственная сестричка Галочка от рака. Младшая сестричка, которой я была в детстве няней, по жизни советчицей, наставницей, помощницей была мне очень дорога, но коварная болезнь забирает дорогих, любимых, единственных. Ровно через месяц, как она ушла от нас, я отдыхала в парке, ко мне прилетела и села на правое плечо прекрасная бабочка, я начала плакать и разговаривать с бабочкой, как с сестрой. Бабочка сидела минуты 3-2, потом улетела, покружилась и снова села на правое плечо, как будто смотрела и слушала меня, потом снова взлетела, покружилась и села на левое плечо. Я говорила внуку, я сидела на лавочке с внуком –« смотри, это наша бабушка ГАЛОЧКА, в образе прекрасной бабочки».Внук внимательно слушал, притих мы были в каком- то оцепенении…
    Перед этим событием, после похорон, муж моей сестрички также рассказывал, что к нему прилетала несколько раз красивая бабочка, сидела и « смотрела» на него. Вот и рассуждайте, что мы знаем об этой жизни и что там за гранью ее, но факт остается фактом. Я думаю, что прав Великий СОКРАТ: « Я знаю, что Я ничего не знаю».


    © Copyright: Надежда Мартынова Данчак2, 2013
    Свидетельство о публикации №213091200690


    Коментарі (2)
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  8. ДНЕВНИК
    Дневник
    Надежда Мартынова Данчак
    Из дневника молодого человека

    /О, сколько нам открытий чудных готовят просвещенья дух и опыт, сын ошибок трудных, и гений парадоксов друг, и случай, бог изобретатель…/
    А.С.ПУШКИН



    Два красных диплома, прекрасные мысли о перспективе в дальнейшей жизни, карьере, работе будоражат настроение, окрыляют, внедряют оптимизм, хочется творить…

    12 декабря 2005 года.
    С этого дна я начинаю для себя новую жизнь.
    Жизнь веселую, радостную и интересную. Для этого, я считаю, жизнь нужно не проживать, а играть, как актеры, спортсмены…
    Для меня ново писать свои мысли, состояние и переживания на бумаге
    / в Интернете/, это необычное чувство, во мне борются два состояния : одно говорит обмысли все и езжай дальше, не надо тратить время на запись мыслей в тетрадь, пытаясь повязать мнение и чувство, что это бред, глупость и всякая дурь не должна марать бумагу, другой голос говорит, что это не только интересно, но и даже полезно излагать свои мысли вот так, на бумаге.
    Раньше он /голос/ был слабее, чем первый /Джо Гремми/, или даже не заметный. Мой Гремми во многих ситуациях диктовал мне правила игры, которым я должен следовать. Этот голос во многих начинаниях старается сгенерировать так много всевозможно отрицательных исходов дела, что я часто отказывался от всяких начинаний, зная, что могу все сделать хорошо, но при этом голос Греммина был громче и он одолевал победу. Его размышления нас уводят в будущее, подчерку размышления на создание картины будущего, придумывая плохие повороты дела.
    И с этого дня я собираюсь изменить свои прежние наборы правил, убеждений, рамок. Я хочу избавиться от тяжелого груза «раздумий», не идей. Нет, я не говорю, что я отказываюсь от анализа и размышлений над возникающими событиями, я хочу отказаться от «тяжелых раздумий», после которых наше настроение куда-то девается, мы погружаемся в пессимистическое состояние…
    Сегодня новый день, новая неделя, новая жизнь. Да я скажу, что я еще не изменился, /хотя как знать/, но я уже это осознал. Это главный шаг к
    «оздоровлению», к переменам.
    Сегодня мой новый торговый день /в Интернете, в FOREX/. Я собираюсь, и буду играть по новым правилам. Я сломаю призму своих старых убеждений. Мое основное внимание акцентировано на то, чтобы войти в поток, и плыть по течению, скользить по реке, наслаждаться процессом.
    Это верно и не только в торговле. Это верно и в самой жизни. В искусстве мы должны войти в поток и творить. В любви мы должны наслаждаться процессом, а не ориентироваться на конечный результат.
    Это является одним из наиболее сильных примеров, подходящих для осмысления этого процесса. Любовь – это глагол, это процесс, это наслаждение потоком, мы в русле…

    13 декабря 2005 года , вторник.

    Доброе утро. Вчера в своей торговле я начал применять новый подход в игре. Он заключался в отключении от привычных мне ранее порядке ориентироваться на уровни, анализировать входящую информацию /новостные ленты/ и далее делать свои предположения. Я специально не читал ни одной новостной ленты, я ориентировался на рынок и на его поток.
    Мне были интересны только его движения, не важно вверх или вниз. Вчера я работал на виртуальных счетах и заработал 40, 50 и 125 пунктов. При чем в счетах, где были низкие заработки, я вышел из игры раньше времени. Потому что мне надо было уходить. Я играл внутри дня на тех счетах. На счете с большим выигрышем я начал на дне и вечером я решил закрыть позицию.
    Возможно это начало нового тренда и это так помогло мне, а возможно я начал смотреть на рынок по новому, хотя я действительно начал смотреть на рынок по иному.
    Вчера ходил к другу на день рождения его жены. Хотел только подарить цветы и уйти, но меня удержали, и я отмечал с ними. У Андрея успели сделать полезную нам вещь: потренировались с программой обработки звука.
    Вчера разговаривал с Ирой. Вернул себе свой «mind». Когда возникают
    некоторые вопросы их лучше обсудить, обговорить с тем человеком, между которым /с которым/ возникают эти вопросы. Это самый лучший вариант, чем приглашать к беседе своего знакомого Джо Гремлина. Он может увести нас только в необычайно негативный мир, отобрав силы, настроение и здоровье.
    Сегодня я хочу продолжить применять на рынке свои новые методы торговли, хотя и пока на виртуальном счете.
    Вечером у меня тренировка по танцам. Это мне доставляет массу положительной энергии и удовольствия. На тренировке я сбрасываю весь накопленный за день негатив и после выхожу «сильнее». После мне надо идти на вокзал. Сегодня Ира едет в Киев. Она очень занятой человек и это один из возможных /редких/ случаев, когда ее можно увидеть. Глядя на ее ритм жизни, мне кажется, она не хозяйка сама себе. Ей нужно все время куда-то бежать, что-то делать. Да в этом мире много людей, куда-то бегут, сделав одно дело, срочно приступают к другому, и так до бесконечности,
    Но за этим ритмом они не видят жизни, реальности. Хотя возможно, может, от реальности они и бегут?

    20 декабря 2005 г. /вторник, 20: 45/

    Некоторое время я не выходил на связь / не писал/. Возможно, нечего было писать, а возможно мне было лень. 15 декабря я первый раз вышел на рынок, на реальные деньги и получил подзатыльник по причине не до конца понятого материала по торговле, затем конечно осознал свою ошибку. Вместо того чтобы зарабатывать мин. 100$, я установил неправильно stop
    ордер и отдал сам 100$.
    Истину говорят, что учиться можно только на своих живых деньгах, тогда становишься более внимательным, хотя от доли страха до конца так и не отделался. Большая часть страха действительно отпала, когда начал в торговле применять более обдуманный подход, но все методы применять все еще боюсь из-за маленького счета. Да и уверенность на пути становления только вырабатывается. Сегодня применяя свои знания, заработал 104 $, хотя, если бы был полностью избавлен от страха, заработал бы еще мин. 200$. Возможно большая часть моего страха на данном этапе – это отсутствие денег.
    Торговать внутри дня оказалось не так и просто. Причина – глядеть в монитор нужно каждый час. Все это время между мониторингом найти себе толковое занятие не представляется возможным. Все время думаешь о рынке, тем самым, истощая себя психически и морально.
    Я знаю для того, чтобы перейти на дневную торговлю, мне необходимо более крупный счет. Тогда я смогу заниматься целый день чем-то другим, а для этой торговли нужно будет 2раза по 30 минут, утром и вечером.
    Сегодня по подписке, по электронной почте, получил письмо. Одна статья, которая была, о необходимости ставить перед собой цели и только тогда мы их будем достигать. И так много людей – ставят перед собой цели и достигают, другие просто плывут по течению. Я осознал, что у меня как таковых целей нет. Я считаю, что для истинного достижения цели, она должна быть четко прописана, установлены желаемые сроки. Тогда мы только что-то начинаем делать. Когда мы четко видим перед собой поставленную цель, мы сосредотачиваем на ней все наши силы и потаенные ресурсы.





    Мысли, мысли и мечты как ПРЕКРАСНЫ вы, но жизнь жестока и трудна, и вносит коррективы во все дела. Но если ТЫ настойчив и трудолюбив, добьешься ты своих ВЕРШИН.




    © Copyright: Надежда Мартынова Данчак, 2011
    Свидетельство о публикации №11108032250


    Коментарі (3)
    Народний рейтинг 5.5 | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  9. МАРТЫНОВЫ
    Мартыновы
    Надежда Мартынова Данчак
    Кратко о Мартыновых

    О, сколько судеб в житейской книге Бытия. Записаны хождения по мукам, купание в любви и неотложность существования, бытия, подарок БОГА для человечества во все ВЕКА…



    История всей семьи Мартыновых, предков, теряется в веках. И то, что мы сейчас знаем где – то на поверхности 20 века, может быть, их судьба дополнит сведения всех представителей рода Мартыновых...
    В 19 веке три брата Мартыновых, один из них генерал - служил в городе
    Санкт - Петербург, ведал разведкой в генерала Деникина. Средний
    брат со своей семьей жил в Москве.
    Третий брат со своими детьми, внуками жил в своей усадьбе, в Донецкой губернии. Жили и выживали, кто, как мог, трудились и имели небольшой достаток.
    В годы революции все семейство третьего брата хотели расстрелять, как зажиточных, но малых детей и женщин оставили. Взрослых детей мужского пола и всех мужчин семьи погрузили в вагон, и выслали в Сибирь. По дороге кого-то расстреляли, кто-то умер, кто-то сбежал и растаял на территории Сибири. Те братья и сестры, тетки и бабушки, что остались- разбрелись, разъехались...
    Малых детей, Александра и сестер Екатерину и Марию, красные заставили написать «ОТКАЗНУЮ» от родственников, это и спасло им жизнь. Они остались жить на Донбассе. Голодали, но держались…
    По иронии судьбы бойкая сестра Екатерина вышла замуж за красного командира Якова ГНЕУШЕВА, в последствии секретаря парторганизации в г. Красный – Лиман. Она родила ему сына Владимира, который стал моряком дальнего плавания, служил на славной китобойной флотилии «СЛАВА», и снялся в знаменитом фильме « Адмирал Нахимов», в роли моряка.
    Сестра Мария вышла замуж за шахтера, г. Константиновка, там и
    проживала, детей у нее не было.
    Судьба Александра, сложилась сложно. Он женился на красивой девушке, сироте из греческого поселения Гуляй – Поля, Марии Литвиновой соседке Махно, которую, советская власть, направила учиться на бухгалтера в г. Красный Лиман, там она встретила Александра и они поженились.
    Мария родила сына Юрия и работала в «райпотребсоюзе», по своей доброте душевной всех спасала от голода и холода.
    Когда началась война Александра призвали в армию и отправили в
    «войско Рокоссовского», как сына «врага народа». Мария во время
    войны спасла многих - соседей, родственников от голода, ее поймали и
    отправили в концлагерь, оттуда она сбежала. Она Святая женщина,
    всю свою жизнь помогала другим выжить, спасала людей от беды, лечила, кормила даже в ущерб себе. Жизнь прожила очень трудную. Голодное
    сиротское детство, тяжелые годы войны, не очень счастливое замужество.
    Мария как «ломовая» лошадь, безропотно тянула лямку своей жизни и
    безотказно помогала другим. Родила еще одного сына Сергея. Радовалась внукам, своим детям, отдавала им всю себя, все свои силы, здоровье. Ее любили все.
    Знаменитый певец Евгений Мартынов родной племянник Александра.
    Семья разошлась по всей России, Украине, Белоруссии и
    другим странам, сложно всю историю Семьи свести в один роман о семье Мартыновых. Жизнь продолжается и Семья разрастается…

    2011 г


    © Copyright: Надежда Мартынова Данчак, 2011
    Свидетельство о публикации №11107151866


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  10. ПЕРЕВАЛИ ЖИТТЯ
    Перевали життя


    -1-
    Красиві українські села та міста чудовою природою, веселими і сумними піснями, щирими і добрими людьми. Придністров’я, Поділля - це край такої багатої історії. Кого тільки не було на цій святій Землі, хто тільки не воював за цей благодатний край: турки і татари, поляки і німці, литовці і багато другого люду. На правому березі Дністра розкинулася молдавська земля. Квітуча та дзвінка своїми піснями, чорнобровими дівками та стрункими парубками. На лівому березі Дністра, через кручі, схили та долини ллється українська пісня, пісня солов’я, така чудова та дзвінка, до серця, в душу проникає, зачаровує, на очі сльози навертає. Буйним цвітом квітнуть сади, долини, пагорби своїми медоносними травами. Розмаїття цвіту, запаху і краси, зливається з шелестом столітніх дубів та щебетанням птахів, та розміреним “ку-ку, ку-ку”, що долинає із лісу. Серед такого красивого, багатого природою та історією краю розкинулося село Кукавка, певно тут століттями кували зозулі в темному лісі дубів та яворів, ялин та сосен, тому люди назвали цю місцевість - Кукавка. По-людським законам живуть тут люди зі своєю історією роду, звичаями. Є тут нащадки Гетьманського роду, роду графів Моркових, нащадки художника Тропініна, бунтаря Кармелюка. Нащадки турків, німців, поляків та багато другого люду зі своєю різновидністю генів. І вся ця генна розмаїтість, як в котлі зварилася, перемішалася в нових поколіннях жителів Кукавки, з такою багатою, трагічною, героїчною і щасливою історією. Сім’я, це гібрид, злиття різних генів, родів, нащадків. Сім’я Матвія Данчака із вільних козаків, переплелися в ній різні долі, світогляди, устої. Історію краю по ній можна писати і все це правдиво відображатиме історію України. У Матвія Данчака було три сини високих та струнких, з носами як у греків, трішки рудих, розумних та кмітливих, веселих, говірливих. Пізнати їм хотілося як живеться і що коїться у цьому світі. Матвій з ранку до вечора працює, столярує, землю обробляє. Синочки його роботящі, кмітливі, все горить в руках у них. Добрих помічників батько має. Смута пішла по землі. Страшний голод в 32 році. Червоноармійці по селам урожай забирають, ні крихти не залишають. У Матвія Данчака забрали все зерно, заставили його відвести до станції на пункт приймальний. Зерно приймали, перевіряли всі мішки, в одному дірочку знайшли. Матвія в холодний льох кинули. "Судити будемо, в Сибір відправимо " – кричав один приймач. Кинулися діти батька спасати. По нивах ходили у людей просили, зернятко до зернятка збирали. Три маленькі пригорщі золотого зерна зібрали. Стоять три синочки та й мати, у хустинці три жменьки зерна, принесли за тата віддати. П’ять діб Матвій нічого не пив і не їв, у холоднім льоху сидів. Відпустили, він аж посивів. Обняв трьох синів і жінку, сказав: ”Треба виживати”.
    -2-
    В 39- му році старшого сина Василя, забрали до Радянської Армії служити. На порозі війна – фінська. Слід залишила вона на тілі Василя. Відморожені пальці на ногах. Головне залишився живий, це радість для матері, батька, братів Василя. Але не може бути одна біда. У двері стукає, друга війна – Велика Вітчизняна. Бідна мати Василева, спроваджує ще двох синів і чоловіка на війну вона. Такий крик та плач на селі стоїть, не чути солов’їв, зозуля кувати перестала. Перші дні війни порозкидали в різні боки усіх братів та батька Матея . Середнього сина у Білоруські ліси, меншого десь у Карпати, старшого сина Василя, командира тягача, в гарматний взвод Київ захищати, а батька, у роту укріплення будувати. Німці рвуться до Москви, Київ у руїнах. Спалені села та міста, якесь пекло на землі, крики, біль, смерть та біда, все це принесла страшна війна. В тихі ночі затишшя думав Василь про братів, тата, маму, як там вони, чи живі, чи є, що їсти? Василь добре знав ціну голоду. Хоронили цілі села. НКВДісти роз’їжджали по селам забирали все до крихти, а мертвих зносили під косогір і засипали землею. Пропадали цілі села. Хто жив біля лісу, збирали жолуді, коріння, гнилючки, все це варили і їли таку мішанину, щоб вижити. Ці думки про минуле, побачене, дуже гнітило Василя, а ще більше те, що люди від цього страхіття розум втрачали, не знали, що їм робити і як дальше жити. Василеві серце говорило - надія на краще, переможе зло. Думки світлі, теплі про любов, про батьків, братів приходили, зігрівали його душу. В холодний, сірий, дощовий день викликали його до командира роти, наказали як і всім бійцям написати заяву до вступу ВКПБ. Сто грам, що дали в чорній брудній кварті, опустили його думки до розваленого, з брудною підлогою будинку, де розмістився КП. П’яний майор збирав заяви при цьому брудно лаявся за якісь помилки, за невміння писати, і за всі гріхи, що можна було придумати сп’яну. Пізно ввечері тягачі гармат, гармати, різна техніка, теплушки були завантажені на поїзд і відправлені на Кавказ. Там йшли запеклі бої за перевал. Німці рвалися за всяку ціну заволодіти Кавказом, Каспійським морем, і далі. Кавказький перевал. Дорога в горах. Круті підйоми, спуски. Техніка перегрівалася, виходили з ладу машини, тягачі з натугою тягнули гармати. Пішов сильний дощ. Руки Василя чіпко тримали перемикачі тяги, двигун надривно гудів. Все тряслося, кожна ямка заставляла призупинятися, змінювати швидкість багатотонного тягача з гарматою, який повільно, їхав по гірській дорозі. Справа крута стіна гори, зліва чорніло урвище. Попереду колони, як на вібростенді, підстрибував «уазик» з ком. складом, за ним дві полуторки з ротою стрільців, далі ще дві, вкриті брезентом машини. За колонною тягачів з гарматами, машини з піхотою, технікою, медперсоналом, боєприпасами, і в кінці колони коні тягнули польову кухню, якось ліниво, махаючи головами і хвостами. Дощ то сильнішав, то переставав. Колонна повільно піднімалася до переправи через урвище. В цьому шумі Василь уловив якийсь монотонний гул двигунів. З-за гори вилетіли два німецьких штурмовики з хрестами на крилах. За ними, як стерв’ятник, розкинувши крила, наче повз по небу, летів бомбовоз. Піднялася метушня. З уазика вискочили два бійці з прапорцями, подаючи знаки притискатися до гори і їхати вперед, вперед, і тільки вперед. Пікіруючи над колонною, штурмовики стріляли, скидали бомби. Пророкотав бомбовоз. Все здригнулося, тонни землі, каміння піднялися від вибухів, із страшенним гуркотом упали на колонну. Полуторку, ще дві машини, накриті брезентом розірвало і рознесло вщент. Щось важке ударило по тягачу, пішов дим. Василя оглушило, залило очі, не було чим дихати, але руки так чіпко трималися перемикачів, що він ривком, і з такою силою, потягнув на себе перемикачі, що тягач неначе підстрибнув, здав назад. Попереду розірвалася авіабомба. Утворилася страшна чорна яма з уламками, із страхіттями від людських тіл, яка засипалася землею, камінням що летіли зверху. Василь відчув, щось тепле полилося по обличчю, за пазуху. В голові гуділо, в очах було темно від чогось липкого. Василь рукавом витер очі, різко потягнув на себе перемикачі. Тягач підстрибнув, залишаючись на місці. Від криків, шуму, стрілянини, розриву бомб, здавалося що земля розривається навколо на шматки і все летить у прірву. Тягач пихкав, чхав, але з місця не рушав. Василь нічого не чув, щось тепле текло по голові, якийсь монотонний гул, як сирена «цивільної оборони», дзвеніла в голові Василя. Очі заливало. Рук не міг відірвати від перемикачів, вони задубіли. Щось знову сильно гуркнуло по кабіні, Василя підкинуло на сидінні, рука відірвалася від перемикача і якось машинально підвелася до очей, витерши їх. Він побачив щось страшне: спереду половина полуторки, горіли колеса, горіла ще одна машина. Свист, розриви снарядів, гул літаків, що раз за разом з’являлися з-за гори і летіли на колонну, викидаючи бомби. Земля здригалася, стовпи пилу і вогню шматували колонну. Василь нічого не чув, але все це бачив.
    -3-
    Він виліз з тягача, заліз на капот, всередині двигуна щось булькало, шипіло, але він цього не чув. Взяв рукою за клапан, повернув, від болю потемніло в очах, а в вухах щось закололо, запаморочилося. Хтось стягнув його з капоту. На землі, проти нього стояв кремезний лейтенант. Схопив Василя за плечі. До них підбіг генерал. Генерал щось кричав, очі в нього вилазили з орбіт. В руці у генерала був пістолет, яким він розмахував перед очима Василя. Генерал з розмаху ударив пістолетом Василя по обличчю. В голові Василя ще сильніше загуділо, в очах потемніло. Василь витер рукавом очі, лице і схилився над двигуном. Шланг, який з’єднував насос і бак був зірваний, капала солярка. Напружуючи всі свої сили так, що знову щось тепле потекло по шиї вниз, а в очах спалахнули вогники, Василь потягнув шланг і з’єднав з насосом, тут він скоріше побачив, а не почув шкварчання шкіри на руці. Двигун тягача запихкав, засвистів. Василь ледь не впав на лейтенанта, який ще стояв біля тягача і щось говорив, чи кричав, але перекривлене обличчя лейтенанта, стало трохи світлішим і правильнішим. Василь вскочив у кабіну тягача, потягнув на себе перемикачі. Тягач здригнувся, передок піднявся з гуркотом переїхав яму, засипаючи камінням, землею все, що там було. Василь їхав по дорозі перевалу з вибоїнами, з залишками техніки, на обочині, з криками ранених на полуторках, які стояли і пропускали техніку. Урвище викинуло вверх хмару диму і вогню, і якийсь рокіт - то вибухнув збитий літак. Молоденький, чорний від пилу і гарі солдатик кричав «Ура!», і дивився на клуби чорного диму, що піднімався з урвища. Коли надійшла команда розташуватися, окопатися, Василь помітив, що він не чує слів, не відчуває рук, його радісно вітали, плескали по плечам, він нічого не чув. До нього підійшов генерал з лейтенантом, подав руку, засміявся, але коли побачив руки Василя і не почув відповіді, чогось накричав на лейтенанта, похитав головою. Лейтенант відвів Василя до машини, де розгорнули польовий лазарет. Через деякий час, коли Василь вийшов з шпиталю, його викликав політрук, довго вітав, гаряче обняв, дав фляжку солдатського спирту, яку Василь розпив з товаришами по роті і повідомив, що Василь нагороджений медаллю “ За оборону Кавказу”. Дороги війни. Дороги долі. Дороги фронтового життя, вони так урізалися в пам’ять, що не відпускали, не давали спокійно жити, радіти, любити. Наближалася розв‘язка війни. Звільнена Україна від коричневої чуми, збитки залишилися страшні. Села, були спалені вщент, одні труби хат стояли стовпами та голодні люди копошилися в попелі, шукаючи щось рідне, знайоме, дороге. Починалася відбудова нового життя в Україні.
    -4-
    Війна ще вирувала. Ешелони з технікою йшли на Захід. Старший сержант, командир роти тягачів, Василь Данчак, прибув під Кенігсберг зі своїм полком. Завдання було взяти Кенігсберг, фортецю, цитадель фашизму, будь якою ціною, звільнити місто. Фашисти яро боролися за кожний дім, підвал, квартал. Нищівної, руйнівної сили завдавала ворогові наша важка артилерія . Було таке відчуття, що від цього арт.удару зруйнується усе. Земля гуділа під ногами. Неба не було видно від диму, пилу, полум’я і вибухів, не було чим дихати. Запеклі йшли бої, дні за днями. Бійцям хотілося поспати, хотілося тиші, хотілося їсти, побачити сонце, чисте небо, хотілося спокою. Нарешті стало тихо і тільки поодинокі постріли та черги із автоматів, зруйновані будівлі лякали людей, які ховалися у підвалах. Наші воїни, як переможці, вийшли на вулиці, за ними потягнулися, оглядаючись і крадучись, із своїх схованок жителі міста і другий люд, ніяковіючи з острахом, дивилися на чужих солдатів. Групами, солдати шукали де можна поїсти, поспати, перевести подих. Заспокоїтися, відпочити від багатотижневого протистояння, напруги, страху, нелюдських умов і страждань. Деякі групи бійців заходили в будівлі, такі розкішні, багаті, хоча потріпані війною. Такого багатства і розкоші вони в своїм, тяжкім житті, не бачили, уявити не могли собі, що можна так жити. Мати такий красивий, «царський» посуд, постіль, одяг. Одних це до печінок обурювало: “що вам ще треба було, чого ви лізли до нас, на наші злидні подивитися, в наших землянках пожити, щурів поїсти, солому гризти?”. Інші все розглядали, торкалися руками, милувалися картинами, дорогим посудом, одягом, брали: годинники, нитки, жінкам своїм кофтини. Більш спритні, забирали золоті часи, обручки, ланцюжки і всякі золоті прикраси . Задоволені вояки йшли на кухню і там знаходили для себе рай. Випити, з’їсти небачене смачне, що ще залишилося від хазяїв. Таких вин вони з роду не бачили і від випитого, чи від голоду, зразу п’яніли, падали і засипали з щасливою усмішкою на вустах. Вже перестали бити гармати, їх зачохлили, поставили під охорону. Бійців відпустили відпочити, подивитися на переможену фашистську фортецю, старовинне місто Кенігсберг. Василь з двома товаришами йшов по місту, він був грамотніший від своїх друзів, знав дещо про це місто. Василя приваблювала архітектура міста, він зачаровано дивився на будівлі, на вулиці, парки, сквери. Все це було до війни, красиве, охайне, багато оздоблене різними статуетками, статуями. Вулиці і тротуари вимощені гладеньким камінням.
    -5-
    Він дивився на цей новий, не бачений світ і милувався, і думав, і чого в рідній, чарівній Україні, з такими природними красотами, треба грузнути в багнюці, в бідності, голодними вимирати цілими селами, віддаючи комусь, потом зароблене зерно, худобу ? Чого воно так несправедливо, задавав він собі запитання, бо люди ми як люди, роботящі і кмітливі, голови є на плечах, руки й ноги на місці, а живемо в голоді і злиднях. Товариші тягнули Василя до будівлі, з воріт якої виїхав штабний уазик. На задньому сидінні горою були поставлені ящики з німецьким маркуванням. “Це мабуть шнапс” - тихенько сказав товариш Василю. «Підемо подивимося». Вони пішли прямісінько до воріт, де їх обігнало чоловік п’ять солдатів, які весело розмовляючи, сміючись, тягнули за собою молоденьку німкеню, яка з переляку, щось белькотала по своєму, але не опираючись, йшла за солдатами. У дворі стояли дві розбиті цистерни, бочки, зліва поламані ящики за цистернами розбитий німецький вантажник, біля якого спало кілька солдатів. На ящиках сиділи ще якісь хлопці, мабуть піхота, спали в якійсь не природній позі, деякі із них тримали в руках банки, алюмінієві кварти. Весело розмовляючи з панночкою, солдати увійшли в лівий бункер, двері якого були зірвані і висіли на одній завісі. На дверях жовтою фарбою було намальовано череп з перехресними лініями і написано «GIFT». Якийсь дивний холод віяв з цього бункеру. Хлопці кинулися за веселою компанією, ледь не збивши якогось старшину, який виходив з бункеру. Старшина якось надривно стогнав, пригинаючись аж до землі. Василь кинувся до товаришів : « Хлопці, зачекайте, не пийте, це отрута, потравитеся». На підлозі лежало, сиділо кілька чоловік синюшного кольору. Бункер був довгий. Цистерни були розташовані в два ряди і вмуровані в стіни так , що тільки крани і заглушки були повернені до колії, яка була посередині бункеру. На колії ще було дві вагонетки, завантажені бочками. Василь бачив як товариші кинулися відкривати крани і наливати собі в кварти рідину, поспіхом випиваючи так, що вирвати від них кварти, було неможливо. Солдати які прийшли раніше і напилися цього «пойла», відходили, і бігли до виходу. Василь почав кричати : « Не пийте! Отрута!», але хлопці не чули. Несамовита радість захопила усіх. Деякі затягнули пісню, але на пів слові замовкали. Якесь безумство охопило весь бункер. Василь з силою вирвав кварту у товариша і кричав йому в вухо: «отрута, отрута, не пий!». У двері заходили нові солдати, не дивлячись навкруги, бігли до кранів сміючись, якимось дивним сміхом. Василь тягнув товариша до виходу , той трохи опирався. Штовхнувши його за двері, підбіг до другого товариша, той щось белькотав, сміявся і дивився якимись туманними очима на Василя.
    -6-
    Василь знову кричав: « отрута, отрута!», тягнучи товариша за комір, із бункеру. Відкинувши йому голову назад, надавив на живіт, так, що той почав блювати. Перший товариш сам собі допомагав очиститися від отрути. Вони трохи приходили до тями, а Василь, ще двох солдатів витяг з бункеру і вовтузився з ними, коли знову ціла бригада, чоловік вісім, з криком “УРА!”, кинулися до цих бункерів. Василь став на дверях у бункер і з усієї сили кричав: «отрута, отрута, потравитесь!», це насторожило солдатів, вони призупинилися, і Василь розказав, показав на тих солдатів, які немов би спали, не реагуючи ні на що. Лейтенант, який прийшов з групою солдатів, хотів йому заперечити, але коли побачив синюшних солдатів, зайшов у бункер і через секунду вискочив, як ошпареній півень. Поставив біля дверей солдатів охороняти бункер, при цьому підперши двері двома бочками. Василь на дверях червоною цеглою написав “ЯД, СМЕРТЬ!”, а лейтенант пішов шукати комендатуру. Василь із своїми товаришами, вийшли за ворота і попрямували у сквер, де на лавочці сиділа старенька фрау, і щось сама собі говорила. Не хотілося вже дивитися на скульптури, фонтанчики, яких було так багато у сквері, на всю цю красоту. Вони довго сиділи, думаючи кожний про своє. Ще скільки буде фронтових маленьких подвигів. Василь Данчак буде нагороджений медаллю «За взятие Кенингсберга», другими медалями, проїде дорогами Польщі, Угорщини, Німеччини. Подивиться, подумає і порівняє: “чому німці, де рівень життя в десятки, а то і більше разів вище, заможніше, чим в Україні, Росії, чого вони так лізли до нас? Невже їм мало було, маючи такий високий рівень життя, для чого їм потрібна була наша бідна Україна?” Філософське питання свердлило голову Василя: «Чого вам не вистачало?». На нашій, милій Україні, у рідному селі Кукавка, багатою природою, землею, так хочеться на своїм полі жито жати, пісні співати, натхненно танцювати, любити, радіти, дітей ростити, руками дім свій будувати.
    -7-
    Пройшли ці лихоліття з 39 по 47 рік віддав він армії молодий свій вік. Додому повернувся, а тут біда, двох братів забрала ця ненависна війна. Голодомор, холод, якась напасть страшна. Мати плаче і сміється, син і батько повернулися з війни, обидва з ногами, руками, цілі, за них дякувала Богу вона. Молодість бере своє, дівчата бігають, придивляються до Василя, в невістки набиваються. Душа у Васі добра, всіх обняти радий, але припала до душі учителька чорненька, та маленька, така рум’яна з чарівним голоском, медовим, що заворожує і спати не дає. Оце вона - життя , кохання і бажання Василя. Побралися вони, діточок собі родили, двох дочок Надійку та Галинку. Василь щасливий, життя налагоджується. Свою Ганнусю чорноброву, таку рум’яну і красиву він так любив. Любов його до неба піднімала, давала крила, щастям наповнювала. Садив Ганнусю на коліна, гойдав, як малу дитину. Із дітками він грався, і радісно сміявся, від щастя млів, в душі співав, що доля щастям нагородила, за всі ті муки і страждання, за біди і недосипання, за тяжкі фронтові дороги, що ще дзвенять у вухах, як скрегіт гусениць і постріли важких гармат. Василя направили відновлювати МТС. Красиві ці міста, ліси, поля на лівому березі Дністра. Природа і схили рідного Дністра, все розцвіло буянням цвіту, і діточки, як квіточки ростуть, весна у серці Василя, любов все серце забирає. Та знову ці, якісь холодні дні, 60-ті роки, щось знову там не поділили, в країну смуту запустили, на грані нової війни. Через цей благодатний край летять по три, по п’ять літаки, туди на захід і танки йдуть через Дністер. Так, що знову, війна тепер, все забере з собою в прірву. Дивиться Василь у небо, а поряд дві його весни, маленькі донечки. Так серце тугою покрилось, скупа сльоза скотилась. Визвали його в партком, рушницю дали, підпис взяли. Охороняти нафтобазу треба, лазутчики якісь нишпорять, диверсії почались. Згоріла фабрика по виробництву тютюну, так що, по цьому факту об’являти вже війну, інструктаж прочитали і бути пильними всім наказали. Вночі пройшла сильна злива, блискавка, грім гримів, страшенний вітер вив. На ранок, тільки все затихло, у дворі, зібралася вся МТСівська дітвора. З кошиками, торбинками у ліс, по лісові суниці, бо там такі суниці, як городні полуниці, та ще смачніші, запашні і солодкіші. Гуртом усі пішли до лісу. Ой крику, галасу було, гудів весь ліс. Із хащі, прямо на дівчаток, пригинаючись, вискочив солдат, високий на зріст, плечі промокли, чоботи в болоті . Говорить він до них: « То ви не бійтеся, я заблукав у лісі, мені до Яришева треба в частину військову, з дороги збився, то покажіть куди мені іти?». Дівчатка дорогу показали, а самі швидко, побігли до батьків, наперебій, розказують про всі свої підозри. Батьки сміялися: «розвідники ви наші», але Василь Матвійович подзвонив кудись. Захарія поставив нафтобазу сторожити. Так день чи два в напрузі жила вся МТСівська дітвора. Через неділю чутка пішла, що тютюнову фабрику, об’єкт той стратегічний, спалив «шпіон», якого вже спіймали. Всі раді були, що лихо, тихо відступило і не зачепило. Василь Матвійович на нафтобазі хазяйнує, пальним, колгоспи та радгоспи, забезпечує, все правильно і чесно рахує. На чани залізли перевірити, скільки палива залишилося і скільки треба ще долити. Чогось Захарушка збліднів, в припадку б’ється, весь спітнів, ось – ось зірветься, а висота до десять метрів.
    -8-
    Василь Матвійович його ухопив, притиснув до чана, голову накрив і відступила страшна “хворь”. Пройшла неначе і не було, Захарій видужав, сказав, що скільки років він страждав на цю падку, страшну хворобу, і що його Василь Матвійович спасав, і врятував, і другий шанс в житті подарував. Проходить рік за роком, життя іде своїм широким кроком, дарує щастя, радість, біль і горе, міняє покоління і людські долі. Повиростали діти, онукам треба вже радіти. Із пам’яті вчинки, дати, дії, потроху вже стираються, приходить старість. Василь Матвійович на пенсії уже і онуки є, життя бере своє. Здоров’я вже не те. З Ганнусею своєю, у Харкові, у дочки Галочки живе. З онуками він бавиться, по дому допомагає. Якось провідати його, з онуком третім, таким, як дід руденьким, у молодості був, прийшла дочка Надія. Дитя, до діда рученята простягає, біжить, сміється. Страшна вівчарка з прив’язі зірвалась, на малюка летить, ричить. Дід кинувся до онука і взяв його на руки. Дитя мале: «Ді – ді» лепече і радісно сміється. Він пригорнув до себе онука. Щастя є, чого ще треба? Тиха і спокійна старість на порозі. А серце все бунтує і за роботою сумує, і хочеться літати, щоб щастя більше ще пізнати, і до зірок дістатись. Яке життя об’ємне, хвилююче таке, біжить за горизонт від тебе, і манить, і притягує тебе. А зорі в небі блимають, блищать і жити заставляють, і вічну пам'ять на землі про тебе залишають.


    2008 р.



    Автор – Мартинова Надія Василівна./Данчак/
    Україна, м. Харків
    E-mail: nadegda_mv@mail.ru



    Коментарі (14)
    Народний рейтинг 5.25 | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  11. ТЕАТР часть2
    -Нам дружно надо взяться за ремонт.
    Альберто,фасад поправит ,подмарафетит красным кирпичем.
    Джульетта стены побелит.
    Панели красить - предложим Травиатте,
    А Мышь, Летучая, с портьер и занавесей сдует пыть.
    Не выдержала Мышь:"Я не летаю, а пою,
    И честь актерскую еще я берегу"

    -Кому она нужна?- на пенсию через два года идти пора.
    "Пришлю я мужа,генерала-отставника,он сделает все вместо меня."
    - Так он гвоздя забить не может, -взбесился режиссер.
    "А мне кормить семью,детей и внуков,и не могу
    я пропустить отпев,и на двух свадьбах тамада я,
    церковный хор,не заработаю в театре так я.
    Так ,что адью", пропела Дездемона.
    -Ромео,быстрей ты мощи поднимай,беги,уйдет
    ведь плотник,ждать не будет.

    -Ну,что за труппа,рухлядь.Куда бежать,кого мне нанимать? Как положение спасать?
    -А! Хотите деньги получать?
    Вперед, строительные специальности осваивать!
    И так вот год и два театр ремонтируется.
    Мышь на пенсию ушла и Травиатта вслед за ней туда.
    Ромео тут как тут,у входа, у двери,хранит культуру из наружи.
    Высокое искусство,жизнь так реально опустила.

    Кричит и злится режиссер,восстановить театр не может он.И вот,второго плана,певичка-стрекоза,
    пропела крася вестибюль -
    "Давайте сделаем аукцион и продадим наш храм культуры.Деньги тихо отдадим-разделим,выплатим долги.Тихонько поднимать начнем культуру.
    Найти нам требуется, богатую кандидатуру, кому мы вручим наш талант".

    От предложения такого у Главного перехватило дух.Застряло в горле что-то.Он сел,задумался,вскочил и вскрикнул:
    "Да,да,да.Найти теперь нам спонсора такого,
    Ну,напримен,Братка Кривого.
    Два банка,супермаркеты,завод и баня.
    Министры парятся,клиент с большим влиянием.Поможет, спору нет".

    Звонки и встречи,расставанья,согласованья.
    Из барского плеча Кривого благотворительность
    пошла.Культура расцвела, театр восстал из пепла.
    На сцене вновь игра и повалила публика.
    А пьесы пишет нам братва и все при деле,
    Всем Ура!


    Коментарі (2)
    Народний рейтинг 5.5 | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  12. ТЕАТР
    Театр - храм духовности,культуры и любви.
    Здесь играют комедии и интермедии,
    И превозносят жизненные ценности на рассуждение публики.
    Но наша жизнь такая штука,
    Что так закрутит,перекрутит,перевернет и долбанет,
    Что выбьет все прекрасное,духовное,святое и так опустит - низко-низко,
    И выть заставит,плакать и скулить,и думать,как нам дальше жить.

    В театре музкомедии - свои трагедии.
    Репертуар хорош,актеры все как на подбор,
    Служить искусству рады.
    Зрителя хоть мало,но все свои, стойкие -
    Закоренелые старушки,два учителя пенсионера,
    А молодежь? - Так,где ты их возьмешь?
    По дискотекам,клубам, барам.
    Чем заманишь ты их в театр - десятилетним репертуаром?

    Реальность так страшна, что кружится не только голова, но и ноги отпадают.
    Как только наш оркестр заиграет - балкончики
    немножко проседают,
    И старость, сырость,запах - все с новой силой
    возникают.
    Вот занавес открылся и музыка полилась.
    При звуке ноты "ДО" из люстры сипется стекло.
    На сцену выплывает звезда немолодая,
    А вслед Альберто задыхаясь,неся свои 125 кило.
    Петь ведь надо,пенсии, то не хватает.

    Так разозлился Главный режисер,что сбора нет,
    На представление не раскуплен ни один билет.
    Нотации всем прочитал,составил график и сказал:
    "С бюджета денег не видать,но надо положение спасать!
    Своими силами мы восстановим Храм культуры.
    Фасад и вестибюль,партер и сцену тоже.
    Обновим репертуар,гастроли,выезды,концерты.
    Все будет,это,обещаю вам"




    /Cмотри часть 2/ продолжение


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  13. Моя ВЕРШИНА
    Мой Эверест, моя гора, моя вершина,
    Всю жизнь к тебе стремлюсь я,
    И падая, скользя и подымаясь,
    Иду к тебе на все невзгоды невзирая,
    Не прогибаясь,ни перед кем и чем,стою,
    И с гордостью и чувствами в душе,
    Желаю дань Тебе отдать, пою,
    За жизнь свою и за судьбу, благодарю!
    Мой Бог, моя гора, моя вершина.
    В душе всегда веду с тобою разговор,
    И в мыслях слушаю,
    Какой даешь Ты мне Свой приговор.
    По совести стараюсь поступать,
    От принципов и заповедей не отступать,
    Упал кто рядом,его поднять,плечо подставить,
    Наставить, умное сказать и пожелать,
    Добра, счастливая дорога, чтоб была,
    Здоровья на житейские века,
    И никогда, чтоб радость не покинула тебя.
    А мне пришлось страдать,
    И шишки набивать,искать,
    И счастье и любовь.
    Сказать,что жизнь,тяжелою была, не знаю я,
    Ни серость и не ярко,так полутона,
    А может вспышка, где-то и была?
    Но быстро так погасла,осталась полутьма.
    Бунтую, не хочу, хочу сполна,
    Чтоб краски яркие,
    Рассвет горел,
    А ветер яростно свистел,
    И дождь косой в лицо хлестал,
    И семи цветом радуга цвела,
    В росе кристальной отражаясь,
    Бриллиантами играя,
    Душу счастьем наполняя,
    Возвысила,подняла до небес меня.
    Где мой прекрасный Эверест,
    Моя Вершина, моя Звезда.
    Спасибо говорю,
    За жизнь свою,я Бога так благодарю.





    Коментарі (1)
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  14. МИРОСОЗЕРЦАНИЕ
    Как грандиозен этот МИР,
    Умом, все это не объять !
    Какая мощь и сила в нем?
    Создателем заложена,
    Изобретательность,
    И гениальность сконцентрирована,
    И нет у МИРА конца.

    Начало МИРА, это Слово!
    Свет льется,
    Мощною рекой,
    Все в этом МИРЕ,ново.
    Материя и дух,
    И генное сплетение,
    И вдохновение Творца.

    Мыслью объять нельзя,
    Весь замысел Творца,
    Как сотворил он Землю,Небеса?
    Какое место Человека,
    В этом Мире?
    Так гениально соткана,
    Вся мировая тонкая канва.

    И дал Творец законы жизни для бытия,
    Создал крупицу,
    ЧЕЛОВЕКА!
    Подобие СЕБЯ!
    Дал ум и честь,
    Мысль и совесть,
    Чтобы творить и созидать.
    И счастье познавать.

    О, Человек!
    Его ты гениальное создание,
    В тебя вложил Творец,
    Свое подобие и созерцание,
    Твори и созидай,
    Добро приумножай,
    Мир, счастье укрепляй.
    Во славу нашего Творца!



    Коментарі (3)
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  15. Д О Л Я
    Та де ж та доля-"щаслива доля",що Господом дана?
    Чого в житті так не хватає,що серце тугою так крає.
    Кричати хочеться та вити,та як на світі можна жити?
    Без щастя та любові,добробуту та згоди,що людська доля має.

    Як то поле,поле,колосся колоситься,тай до землі клониться,
    Так ті думки, важкі думки,засіли в голові і не дають душевно помолиться.
    Тягар життя,що ланцюгами прикував,так прикував,нас до гори проблем,
    А розірвати їх,то сили не хватає,але душа до Господа взиває.

    Дай Господи мені добра і трішечки душевного тепла,
    Щоб радість серце наповняла,наповняла душу зігрівала.
    До небес підносила,та з природою,матінкою нашою об*єднувала.
    Щоб я змогла знайти своє щасливе місце у житті,
    у житті земному.

    Так серце просить,у Бога просить,милості ,добра,
    Щоб мати хоча б трішки материнського тепла,
    Щоб крига у душі розтала і сонце засіяло,своє тепло нам віддавало,
    А руки- крила,до неба піднімались,і радість Землю накривала.

    Душа моя ,щоб радісно співала,співала всіх до щастя спонукала,
    Тепло так навкруги ставало і сонце нас ласкаво зігрівало.
    А диво-діти,подарунок Бога,долі, в любові серце розчиняло.
    То сенс життя,життя людського, в любові,щасті і
    добрі.


    Коментарі (2)
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -