Гастролі в Австрії, або Нові пригоди Домінатора
Як не дивно, але криза не така вже погана річ, особливо коли йдеться про афери та аферистів. Для них цей період – справжні жнива. Здавалося б, ми готові до їхніх вибриків, пам’ятаючи кризові 90-ті. Та не все так математично просто: змінюється криза – вдосконалюються афери. Історія, про яку йтиметься далі, відбулася зовсім нещодавно на Львівщині, і вирізняється серед інших вишуканістю і настирливістю.
Головного героя чи то пак сценариста назвімо умовно «Домінатор», оскільки це псевдо як найкраще його характеризує. Впевненість, зухвалість, домінантність в розмовах – риси хорошого психолога, актора, чи людини, яка заробляє на ошукуванні ближніх. Епізод перший нашої історії розпочався з того, що одного зимового дня Домінатор зателефонував до Дрогобича своєму давньому знайомому музикантові, колезі по цеху (назвімо і його умовно) Петра і запропонував побувати з гастрольним туром в Австрії. Лише можна уявити собі, яка радість огорнула Петра: провінційні співаки в умовах тотальної боротьби з культурою є майже в підпіллі, а тут гастролі за кордон і ще й з неабиякими гонорарами. Домінатор пообіцяв 80 євро за кожен з концертів, які відбуватимуться двічі на день протягом двох місяців. Математика проста: 160 євро в день множимо на 60 і отримуємо чистого заробітку 9600 євро. Грандіозна пропозиція, адже де в Україні провінційному виконавцю своїм талантом можна заробити такі гроші? Проте Домінатор на цьому не зупинявся і в добрих традиціях промоутерів вів далі: «Харчування та проживання коштом організаторів, географія гастролей: – Австрія, Німеччина, Швейцарія, Італія…» Далі вдаватись в подробиці не варто, оскільки Петро був готовий уже сьогодні пакувати валізи і рухатись за Домінатором у «світле майбутнє». Однак, по розмові Петро повернувся на грішну землю і збагнув, що не все так просто: «Давно не виступаю, фонограм нових нема – поїхати не зможу. Але ж пропозиція така класна. Запропоную своїм товаришам по цеху, бодай вони хоч скористаються». Так завершився перший епізод майже детективної історії.
Епізод другий. Домінатор приїздить до Дрогобича на зустріч з можливими кандидатами, яких запропонував Петро замість себе: молодими виконавцями Яремою та Ліліаною (імена також вигадані), вже відомими на Дрогобиччині. Зустріч відбулась в офісі у Ліліани. Домінатор, як справжній продюсер, виклав, що йому від виконавців потрібно, уважно послухав музичний матеріал і сформулював своє резюме: «До Ліліани у мене претензій немає, а ось у Яреми мені підходять лише ось ця, ця і ця пісня. Вибачай Яремо, але більше 40 євро за виступ тобі не зможу заплатити.» Що мав на увазі Домінатор годі гадати, але цей момент став фактично проколом у його продуманій афері. Відтак у Ліліани та Яреми виникло багато запитань. Що за гастролі, коли виїзд, хто ще, окрім них, виступатиме, і хто взагалі такий отой Домінатор? Головний герой розпочав з останнього запитання: мовляв, він також виступає, навіть має свій проект «Дзідзьо», одразу показав кліп того проекту у якому чолов’яга, дещо схожий на Домінатора, виконує пісню. Та ідентифікувати його з Домінатором було важкувато, оскільки «персонаж» мав накладну бороду. Вірити довелось на слово. «Тепер про сам проект, – продовжував Домінатор. – Їдемо в Європу представляти регіони України, які прийматимуть Євро 2012. Організатором цього туру є Конгрес українських націоналістів, і зокрема його осередок в Австрії. Організатори вимагають щоб були представлені місцеві виконавці, а не зірки, оскільки ті вже там приїлися. Тепер про тих,хто з вами поїде. Я пропонував Левкові Дуркові, оскільки він там у мене часто виступає, також зі Львова їде Іван Сітарський, окрім цього ще один колектив з Івано-Франківська та один із Закарпаття. Я їду зараз на Самбірщину у Тур’є, звідки поїде ансамбль, і вони мені мають передати гроші на оформлення документів». Наступне запитання Ліліани стосувалося оформлення документів. «Не хвилюйтесь – заспокоїв Домінатор – Вам доведеться сплатити лише дорогу та візу в Австрію, це приблизно 290 євро, а на місці вам усе повернуть і навіть видадуть невеликий аванс. Тут не втримався Петро: «А чи є якийсь договір або інші документи, що підтверджують твої повноваження?» Домінатор вдав, що не почув запитання і хвацько витягнув з сумки фотоальбом, у якому були красиві світлини Альп та лижних готелів. «Ось тут ви проживатимете – коментував Домінатор ,– кожен матиме свій номер. Власниця готелю походить з України, тому добровільно та безкоштовно погодилась підтримати тур». Після такої інформації Ліліана була на сьомому небі від щастя. А Домінатор продовжував: «Виїжджаємо через два тижні зі Львова від церкви святого Юра. Їдуть три автобуси. В одному – виконавці, в інших – представники громадськості та духовенства. Як бачите, часу небагато. Даю вам два дні на роздуми і після завтра приїду за грошима на оформлення документів. До речі, їх нам оформлятимуть у Львові експрес-методом. Для цього з Києва спеціально приїде консул.» Ось так переконливо на піднесеній ноті завершився другий епізод.
Епізод третій: зустріч Петра з Ліліаною і Яремою для обговорення пропозиції. «Ну як враження?» – спитав Петро. Ліліана задоволено поділилась враженнями, що варто їхати, адже не завжди виникають такі пропозиції. Проте, Ярема був не настільки оптимісти налаштований: «Якби Домінатор не «присадив» мене з піснями, очевидно також повністю готувався до поїздки. Але саме цей момент змусив ввімкнути логіку, а її у багатьох словах Домінатора не було. Судіть самі: два роки тому я їздив на Захід Німеччини (до Дортмунду). Мої витрати: віза – 40 євро, страхівка – 20 євро, дорога – 80 євро. Загалом 140 євро. Запитання: звідки ота сума 290 євро? Наступний момент, який насторожує: це відношення Закарпаття та Івано-Франківська до Євро 2012. І врешті пісні, які обрав Домінатор – я їх на концертах виконую вкрай рідко, що говорить про його необізнаність.» Тут слово взяв Петро: «До речі я теж схиляюся до думки, що це афера, оскільки відповіді на запитання про документи я не отримав. Та все ж рано плямувати чоловіка, давайте по можливості поговоримо з іншими учасниками гастролей і тоді вже прийматимемо остаточне рішення».
Відкрию таємницю: автор цих рядків був присутнім під час зустрічі другого епізоду, тому так добре знає подробиці. Що було далі – передбачити не важко. Було зроблено декілька телефонних дзвінків. «Учасники гастролей» у більшості випадків взагалі нічого не знали про тур. Ліліані вдалося вийти на обласне керівництво КУНу, де їй подякували за надану інформацію і запевнили, що названа організація взагалі найближчим часом не планує жодних заходів за кордоном, а з аферистом, який справді є у їх лавах, будуть окремо розбиратися. Та й врешті і «Дзідзьо» виявився не Домінатором. Фактично для наших героїв все ніби завершилось «гепі-ендом»: ніхто не поніс жодних втрат. Однак питання залишалось відкритим: у чому полягала афера? Як зазначив Ярема: «Припускаю, що суть афери у збиранні коштів на оформлення документів». Справді, не минуло двох тижнів, як до нас дійшла інформація про дві вдалі спроби у Львові та Стрию. У першому випадку людина постраждала на 600 євро у другому «жертва» позбулася 300 євро.
Для того, щоб зрозуміти суть афери, варто на неї глянути очима самого афериста. Знаючи, що у кризовий період українці починають вірити у «манну з неба», Домінатор вирішив скористатися цією слабкістю. Оскільки у 90-х він крутився в колах регіонального шоу-бізнесу, вирішив розпочати саме звідси. І добре знаючи ментальність провінціалів, ставку робив власне на них. Обожнення «дядьків згори», а також слабку обізнаність в юридичних та бюрократичних особливостях зіграла Домінаторові на руку. Щоб переконати жертву у правдивості обіцянок, наш герой включав свою артистичність та неабиякі психологічні навики: мозковий штурм бажаною для клієнта інформацією, після чого легко і невимушено подається потрібне. Перелік багатьох відомих виконавців підсилювала у жертв довіру до Домінатора. У нашому випадку це – не нова методика. ЇЇ широко використовують у пропаганді представники різноманітних сект та представники мережевого маркетингу. І ще один факт, який свідчить про цілеспрямованість афериста – 290 євро. Стандартний психологічний спосіб у маркетингу захопити клієнта. 290 – це не 300, відтак сума психологічно здається значно нижчою. І нарешті на випадок незручних запитань у Домінатора на поготові був рятівний фотоальбом, картинки з якого ставили остаточну крапку в завоюванні жертви.
Найгірше у цій історії те, що юридично захиститися у подібній ситуації вкрай важко, адже кожен з нас добровільно віддає гроші аферисту, майстрові «лохотронної справи». І подібні сценарії, нажаль, і далі спрацьовують. Ми знаємо про конкретні два випадки «позитивного результату», а їх може бути значно більше. Тому з нашої невеселої історії варто зробити наступні висновки, щоб не попастися на гачок аферистів. По-перше, не варто вірити у легкі гроші в період кризи. Якщо вам надходить пропозиція легкої наживи, варто поставитися до неї з пересторогою. По-друге, якщо у кризовий період вам пропонують оборудки з фінансами, порадьтеся з ближніми, і лише після ретельного та детального аналізу кількох думок, приймайте рішення. Пам‘ятайте: самотужки встояти перед шахрайськими схемами вкрай складно. Як свідчить наша історія, афери з роками еволюціонують і стають дедалі більш вишуканими. І останнє: остерігайтеся яскравих пропозицій від людей, яких вважаєте своїми друзями. Як показує практика, совість та принциповість сучасні Домінатори давно втратили, тож поняття дружби чи навіть родинних стосунків для них не є жодною перешкодою чи табу.
""
Прокоментувати
Народний рейтинг: -- | Рейтинг "Майстерень": --