Новітня історія Кам'янського як приклад "стріли Арімана"
"Стріла Арімана" - це термін застосований радянським російським письменником Іваном Єфремовим у романі -антиутопії "Година Бика". Він означає негативні риси історичного процесу. "Стріла Арімана" означає певну силу, котра викривляє будь-які добрі наміри, думки та вчинки, призводячи до їх зворотнього впливу [1].
"Там де люди сказали - нічого не можна зробити, знайте, що "стріла Арімана" вразить найкраще що є в житті "- писав І. Єфремов [2]. Під дію"стріли Арімана"
підпав майже весь пострадянський простір за рідким виключенням. Причиною цього є те що в більшості країн екс-СРСР встановився не європейсько-американський, а латиноамериканський капіталізм, моделлю якого є олігархічне суспільство. Україна не стала в цьому виключенням. Досліджуючи суспільно-політичний та економічний лад в незалежній Україні, історик Георгій Валентинович Касьянов дійшов висновку, що "за роки незалежності в Україні вибудувалася владна ієрархія заснована на принципі локалізації владних повноважень у межах невеликих груп, для яких доступ до влади (прямий чи опосередкований) чи вплив на них обумовлений вузькими корпоративними інтересами, які лише частково збігалися з інтересами суспільними. Ця владна ієрархія мала виразні ознаки олігархії. А оскільки вона будувалася на принципі взаємного забезпечення економічних інтересів та злитті бізнесу і влади, то спричинила соціальні і суспільні зрушення, економічні, політичні, культурні та морально-психологічні наслідки яких даються взнаки вже зараз, і, очевидно негативно позначаться на розвиткові суспільства і держави в наступні десятиліття "[3].
Негативні наслідки олігархізації суспільства найгостріше відчуваються в промислових центрах, шахтарських містечках, що виникли довкола підприємств, чиє стагнування мало негативні наслідки або й взагалі трагічні як на Донбасі. Одним із таких місць стало місто Кам'янське.
В поточній публікації автор використовує дані зі своєї неопублікованої статті створеної під час роботи в музеї історії міста Кам'янське (ясна річ, вона й не могла бути опублікована). Стаття має назву "Дніпродзержинськ у роки незалежної України 1991-2016", а з того часу якщо щось і змінилося то переважно тільки в негативний бік.
З 1991 по 2025 роки на чолі міста змінилось 2 голови міськвиконкому, 4 міських голови і 3 виконувачі обов'язків міського голови. З них лише міський голова Олег Іванович Захорольський намагався якось змінити становище, однак зіткнувся із системним саботажем представників олігархічних кланів у владних структурах і був змушений подати у відставку.
Якщо на зорі незалежності України Кам'янське (тоді Дніпродзержинськ), за висловом лідера Народного Руху України В'ячеслава Чорновола входило у трійку найполітизованіших міст України поруч зі Львовом та Києвом [4], то в останні роки перед великим вторгненням в місті спостерігалась майже цілковита громадянська пасивність: одні громадянські активісти померли від віку чи загинули від нещасних випадків (Станіслав Милославський, Олег Ясенчук), інші змінили місце проживання (Віталій Купрій). Все це попри зростання партійних осередків та громадських організацій. Так, якщо у 1991 р. в місті діяли лише дві політичних партії, то у 2013 налічувалось 103 партійних осередки та 262 громадські організації [5].
Протягом 30 років відбувався процес переходу до атомізованої партійної системи, де значна частина партій є знаряддям лобізму інтересів фінансових груп.
Найбільшою проблемою останніх десятиліть історії міста є демографічна криза (причому настільки що без подолання від'ємної демографії вирішення інших проблем не матиме сенсу). Населення невпинно скорочується: якщо у 1993 р. в Дніпродзержинську проживало 294,6 тисяч осіб [6], то у червні 2015 р. населення міста (разом з селищами Карнаухівка та Світле) складало 247 тисяч[7]. Протягом 2005-2015 років чисельність населення скоротилася на 11,3 тис. осіб, смертність домінувала над народжуваністю в 1,6 разів[8]. В цілому як і по всій Україні в Кам'янському спостерігається стійка тенденція до старіння населення: на початку 2010 р. на 1000 осіб працездатного віку припадало 393 пенсіонери тобто 30 % (за шкалою ООН якщо 7 % населення складають особи старше 65 років, то суспільство вважається старим [9]). Внаслідок тяжкого соціально-економічного становища молодь або не народжується (високий рівень абортів), або намагається всіма силами покинути депресивне місце проживання (еміграція).
Слід також відзначити, що чимала частина населення не доживає до старості і однією з головних причин цього є тяжке екологічне становище міста, що, попри спад виробництва, залишається складним. Найбільшу екологічну небезпеку становлять радіоактивні відходи колишнього ВО ПХЗ сконцентровані на 6 хвостосховищах (3 інші розташовані на околиці м. Дніпро) в кількості бл.42 млн. тонн загальною активністю 3,1*10**15 беккерелів[10]. Всього ж на території міста накопичено понад 75 млн тонн шкідливих речовин. Також проблемними залишаються питання утилізації побутового сміття, очищення стічних вод промислових підприємств та боротьби з підтопленням міста [11]. Протягом 2010-2015 років значно погіршилось забезпечення міста зеленими насадженнями, оскільки масове старіння і зношування дерев не супроводжується їх новою посадкою [12]. Екологічний стан негативно позначився на здоров'ї населення Кам'янського, що є одним з міст України, де серцево-судинні, алергічні і онкологічні захворювання мають найвищі показники. Так у 2008 р. на 10 000 осіб припадало понад 1500 хворих [13].
Також високі показники захворювання і смертності серед населення обумовлене також погіршенням якості системи охорони здоров'я, в зв'язку з суттєвим обмеженням її фінансування, що також є загальноукраїнською проблемою. Незважаючи на високий рівень алергічних захворювань, ставка лікаря-алерголога є лише в комерційному закладі поліклініки сімейної медицини. Також, попри високі показники захворювань органів дихання в медзакладах відсутня ставка пульманолога. За наявності психоневрологічного диспансеру в Кам'янському бракує кваліфікованих психотерапевтів, що негативно позначається на психічному здоров'ї населення промислового міста, котре живе в умовах перманентної соціально-економічної стагнації (високий рівень алкоголізму, наркоманії, розлучень, самогубств, психічних розладів тощо).
Також однією з найпроблемніших галузей соціальної сфери залишається житлово-комунальне господарство. Так, станом на січень 2015 р. близько 70 - 80 % житлового фонду та комунікацій визнано зношеними, а 3 % - аварійними [14]. Внаслідок ліквідації всіх будівельних організацій в Кам'янському, будівництво житла відбувається лише в якості індивідуальної забудови у приватному секторі. Введення в 2000-ні довгобудів по проспекту Аношкіна 19 (2002) та вулиці Матросова 33 а (2007) сприймалися як значні події [15]. У 2011 було розроблено і прийнято "Програму житлового будівництва 2011 - 2026 рр.", в рамках якої планувалось зведення багатоповерхівок по проспекту Героїв (Лівий Берег), однак її не було виконано через відсутність фінансування [16]. Станом на 2013 р. у черзі на квартиру перебувало 739 осіб [17].
Не менш складні часи переживає і комунальний транспорт. У 2000 - 2015 рр. трамвайний парк скоротився на три чверті (було списано 106 вагонів як такі що зносились і не підлягають реконструкції)[18]. 2 липня 1996 р. внаслідок відмови гальм на спуску трамвай "6а" врізався на розі вулиць Чапаєва і проспекту Аношкіна. Загинуло 34 людини і близько 100 людей отримали поранення. У 2007, 2009 і 2018 роках сталися ще 3 аварії трамваїв, але на щастя, без людських жертв. У 2015 р. в місті діяли 4 трамвайні і 2 автобусні маршрути. З початку 2000-х років найрозповсюдженішим видом транспорту в місті є маршрутні таксі, яких налічується 17 маршрутів.
З кінця 1980-х у економіці стався величезний спад виробництва, наслідки якого не подолані й дотепер. Внаслідок економічної стагнації багато підприємств протягом 1990 - 2010-х взагалі припинили свою діяльність. Серед них Дніпродзержинський завод електрообчислюваних матеріалів, Баглійський завод котельно-допоміжного устаткування та трубопроводів, Дніпродзержинський домобудівний комбінат, Дніпродзержинський цегельний завод, Дніпродзержинська швейна фабрика, Дніпродзержинський міський молочний завод. Відчутного удару зазнала найперспективніша галузь радянської промисловості - військово-промисловий комплекс. У 1993 р. на ВО ПХЗ було припинено переробку уранових руд, а у 1999 р. внаслідок конверсії завод було поділено на п'ять окремих підприємств, а у червні 2002 - на 12 [19].
На 2016 р. єдиним більш-менш дієздатним із них було підприємство "Смоли", інші ж або перебували на різних стадіях банкрутства, або вже були ліквідовані, а їхнє обладнання порізано на брухт. Також на початку 1990-х було зупинено і 2008 р. було демонтовано цехи ДВО "Азот" (з 1997 р. ПАТ "ДніпроАЗОТ") орієнтовані на виробництво компонентів хімічної та атомної зброї. В зв'язку з вищеперерахованими обставинами восени 2014 р. було закрито залізничну станцію Карнаухівка.
Після тривалої економічної стагнації з 1999 р. в Україні почалось зростання обсягів виробництва у чорній металургії, хімічній, машинобудівній та іншій галузях в основному орієнтованих на експорт (у 2001 р. в місті зафіксовано зростання промислової продукції на 0,8 %, у 2007 - 1,2 % [20]. З серпня 2008 внаслідок початку світової економічної кризи обсяги промислового виробництва знов стали скорочуватись, що було обумовлено вадами української економічної кон'юнктури: надмірною орієнтацією на експорт і слабкістю внутрішнього ринку (загальна сума збитків промислових підприємств міста у 2009 р. складала 979 млн. грн [21]).
Свій негативний відбиток наклади також бойові дії на сході України, що йдуть з весни 2014 р. Так, протягом 2014 - 2015 рр. об'єм реалізованої продукції підприємств міста знизився з 29,3 до 18,5 млн. грн [22].
Внаслідок зменшення народжуваності в Кам'янському було закрито середні загальноосвітні школи N° 33 та 43, в приміщенні першої згодом було відкрито школу "Ор-Авнер" (у 2010 р. перенесена до синагоги), а другої - Палац спорту для дітей та юнацтва (2010 р.)
Значно більшим було скорочення у системі закладів дошкільної освіти. Якщо у 1991 р. в Дніпродзержинську налічувалось 102 заклади, то у 2010 р. - лише 49, які відвідували 7433 дитини [23].
У 2010 р. із закладів культури в місті діяли академічний театр, 4 дитячих музичних школи, художня школа, 19 музеїв найбільший з яких музей історії міста, 78 бібліотек найбільшою з яких є Центральна Бібліотечна Система імені Тараса Шевченка. Однак з 6 кінотеатрів, котрі працювали у 1991 р., в 2015 р. залишилось тільки 2, а з 5 Палаців культури діяло 2, що було пов'язано із відмовою підприємств від своїх соціальних фондів на балансі яких знаходились ПК та клуби. Крім того, протягом 2000-2020 років перестали існувати музеї ПХЗ, міськмолзаводу, Дніпровської теплоцентралі, а в 2020 році закрився найбільший народний музей - ПАТ ДМК.
В жахливому стані перебуває комплекс пам'яток культурної архітектурної спадщини Верхня Колонія та Гімназичний проспект. Було втрачено низку історичних будівель міста як-от будинок поліцмейсьера по проспекту Гімназичний 13, будинок службовців по вулиці Прохідний Тупик, будівлі на вулицях Басейний Тупик і Шкільний Тупик. На очах руйнуються будинок "іноземного спеціаліста" по вулиці Інститутській 2 та будинок по вулиці Коваленка 2.
У 2015 р.із спортивних закладів ще діяли 3 спортивні клуби, 3 стадіони, 7 плавальних басейнів, 7 дитячо-юнацьких спортивних шкіл (у 1991 р. було 10 ДЮСШ), дитяча юнацька футбольна команда, коледж фізичного виховання, веслувально-спортивна база. У складі спортклубу "Дзержинка" грав футбольний клуб "Сталь", що входив до першої футбольної ліги України, а спортклубу "Промінь" - баскетбольний клуб "ДніпроАЗОТ".
26 червня 2018 р. футбольний клуб "Сталь" був перейменований на "Фенікс" і переїхав до міста Буча Київської області [24], а баскетбольний клуб "Прометей" у 2019 р. переїхав до селища Слобожанське Дніпровського району Дніпропетровськоїобласті [25].
Серйозну загрозу для подальшого перспективного розвитку спорту в місті становить висока захворюваність населення.
Висновки:
Новітня історія промислових міг пострадянського простору, зокрема Кам'янського, є прикладом "стріли Арімана". Нині в міста накопичилось чимало проблем, які потребують нагального вирішення. Це демографічна, екологічна кризи, фізичне зношування житлового фонду та комунікацій, погіршення якості системи охорони здоров'я, згасання промислової сфери. Кам'янське - вмираюче місто і про це знає більшість його мешканців, хоч і бояться визнати.
Посилання:
1. Броницька В. В. "Стріла Арімана" як соціально-економічна категорія та ноосферизація глобалізму // Вісник Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого. Економічна теорія і право 2010 N° 3 Харків - с.37.
2. Єфремов І. "Година Бика". Розділ Х. "Стріла Арімана"
3. Касьянов Г. В. Система владних відносин у сучасній Україні: групи інтересу,клани та олігархія // Український історичний журнал 2009 N° 1 - с. 179 - 180.
4. Овчиннікова Л. П. Виникнення та діяльність осередків громадських організацій та політичних партій у Дніпродзержинську 1988-2006 рр.// Тези перших регіональних читань присвячених 100 - річчю від народження Л. Брежнєва (18-20 грудня 2006) - Д; 2006
5. Розвиток громадянського суспільства // Відомості 2013 - 13 листопада.
6. Демографічна ситуація//Відомості 2012 - 1 серпня.
7. Соціально-економічне становище м. Дніпродзержинська // Відомості 2015 - 12 серпня.
8. Забора А. "Покращення" на бумаге или как в Дніпродзержинське решили жилищную проблему без строительства жилья // Наш Репортер 2013 - 25 сентября.
9. Анкалюк Т. Структурні зміни складу постійного населення Дніпродзержинська // Відомості 2010 - 21 липня.
10. Програма виходу міста Дніпродзержинська з екологічної кризи - Дніпродзержинськ - Дніпропетровськ. 2010 - с.25.
11. Там само. - с. 26.
12. Фиголь В. Город-сад за пять лет // Событие 2015 - 6 января.
13. Програма виходу міста Дніпродзержинська з екологічної кризи - Дніпродзержинськ - Дніпропетровськ. 2011 - с.25.
14. Фиголь В. Город Днепродзержинск вымирает и деградирует //Событие 2015 - 6 января.
15. Пекун О. Соціально-економічний розвиток м. Дніпродзержинська у 2000 - 2007: історична довідка // Музей історії м. Кам'янське. Наукова частина.
16. Забора А. "Покрашення" на бумаге или как в Днепродзержинске решили жилищную проблему без строительства жилья // Наш Репортёр 2013 - 25 сентября.
17. Там само.
18. Фиголь В. Город - сад за пять лет // Событие 2015 - 6 января.
19. Михайлова Т. Узел проблем затянули министерства // Знамя Дзержинки. 2010 - 2 марта
20. Пекун О. Соціально-економічний розвиток м. Дніпродзержинська 2000-2007: історична довідка // Музей історії м. Кам'янське. Наукова частина.
21. Збитки - майже мільярд // Відомості 2010 - 10 березня.
22. Загальний обсяг викидів забруднюючих речовин скоротився // Відомості 2014 - 10 вересня.
23. Місто нашої долі Дніпродзержинськ / авт.-упор. Н. Буланова - Д; 2010 - с. 96.
24. Кам'янська "Сталь" перейменувалася на "Фенікс". Команда гратиме у Першій лізі :http//LB.com.ua 2018 26 червня. Процитовано 2025 23 лютого 13:22
25. Прометей (баскетбольний клуб) //uk. wikipedia
Прокоментувати
Народний рейтинг: -- | Рейтинг "Майстерень": --