Логін   Пароль
 
  Зареєструватися?  
  Забули пароль?  
Андрій Скіф (1982)



Художня проза
  1. Маска маніяка
    ***
    Нарешті ця судова тяганина що наробила стільки галасу в місті та його околицях завершилась. Злочинець отримав своє довічне з конфіскацією і тепер до скону може гріти нари одиночної камери. Дивно, але здається його родичі не зважаючи на неспростовні докази так до кінця й не змогли повірили в те що їх пестунчик здатен вчинити таке жахіття. Однак це їхня справа, в даній ситуації їм теж не позаздриш. Шкода тільки людей яких вже ніколи не повернути до життя. Шкода зламаних, понівечених доль і цей вправний лікар на ім'я час наврядчи зможе вилікувати їхні глибокі душевні рани. А місто? А що місто? Пошумить ще трішки, поговорить, обсмокче кісточки тих подій, отямиться, та й забуде до слушного часу, як у нас заведено. У нього купа своїх проблем, не вічно ж йому перейматись чужою бідою.
    ***
    У темний кабінет увійшло двоє. В ту ж мить під стелею загорілась тьмяна лампочка освітивши своїм невиразним світлом невеличке приміщення. Стіл, біля нього стілець, шафа, вікно наглухо затулене шторами з цупкої тканини ось і весь перелік його обстановки.
    - Отож вас цікавлять його речі? - запитав один із прибулих.
    - Вірно.
    - Можна поцікавитись навіщо?
    - Розумієте я представляю багатіїв, а у них свої болячки, одні колекціонують машини, інші коштовності, треті речі які належали кривавим злочинцям.
    - Дивне захоплення. Можу запропонувати вам його маску.
    - Маска маніяка. Це було б чудово.
    - Це не просто маска. Це... Зараз покажу.
    Чоловік відчинив шафу й дістав звідти велику рябу сумку. З якої витяг щось незрозуміле, схоже на шкуру ведмедя тільки дуже вже лахмату.
    - Кікімора, таке одягають снайпери.
    - То він у цьому маскараді вчиняв всі ті злочини.
    - У цьому маскараді він безжалісно порішив десятки людей і тільки випадок вивів на його слід. Тут навіть збереглись почорнілі плями крові.
    - Ціна?
    - Розумієте це ще досі речовий доказ. Я ризикую.
    Двоє чоловіків потиснувши один-одному руки розійшлись на тому що в одного в кишені опинилась пачка зелених банкнот в іншого ряба сумка з лахматою шкурою.
    ***
    Крізь широкі вікна готельного номера теплою лавиною накочувалось сонячне світло. Непосидливі промінчики стрибали по люстрах, дзеркалах, відбивались на сніжно білих стінах. На журнальному столику стояла відкоркована пляшка вина, а біля нього у м'якому кріслі загорнувшись в махровий халат сидів худорлявий чоловік. На його підборідді чорнілась акуратна борідка, на голові сяяла розкішна лисина. Примружені очі поглядом бігали з сонячними зайчиками, довгий горбатий ніс тицьнувся в комір халата, а на тонких губах підсихали залишки червоного мускатного вина. Біля вуха чоловік тримав мобільний телефон по якому розповідав шефу як гарно йому вдалось провернути справу і що скоро маска кривавого маніяка поповнить його колекцію. Шеф на радощах дав своєму підлеглому ще один день відпочинку і запросив завтра відсвяткувати на нову яхту. Чоловік задоволено вимкнув телефон, підвівся з крісла та вийшов на балкон свого номера. В низу голубою гладдю вигравав басейн, а біля нього метушились безліч відпочивальників та відпочивальниць в бікіні.
    Цілісінький день чолов'яга провів гуляючи та радіючи життю і тільки під вечір хитаючись від випитого ледве відчинивши двері потрапив у свій номер. Не роздягаючись простягнувся на білосніжній постелі одразу поринувши в солодкий хмільний сон. З ранку прокинувшись з важкою головою, трясучими руками і підпухлими очима він здивовано помітив розпростерту на підлозі наче коврик лахмату “кікімору”. В номері нікого не було. Двері зачинені з середини, ключ стирчав з замочної шпарини. Ніхто чужий потрапити в кімнату не міг. Чоловік намагався згадати бодай щось з вчорашнього, проте спогади ховались від нього десь в недоступному місці. На чоло виступив рясний холодний піт, рука що піднялась втерти його раптом завмерла на рівні очей. Вимащена червоною присохлою кров'ю вона в мить навела жах на свого господаря. Цілу годину чоловік провів у ванній кімнаті відмиваючи та відпарюючи своє тіло, приводячи себе до тями.
    ***
    Яхта “Вечірня Зірка” виходила у відкрите море. На її борту знаходилось шестеро людей. Сам власник, мультимільйонер Саша Олійник зі своєю коханкою Катею, його бізнес партнер Антон Бурей з дружиною Софією. Одне питання навіщо Антону дружина? Коли всі і так знали що він гей, так й залишалось без відповіді. Напевно якісь свої бізнес розрахунки. П'ятим був суддя Афанасій Жаба що з власної ініціативи зголосився попрацювати капітаном на яхті приятеля, клептоман, любитель усього красивого, дорогого і блискучого. Довірена особа Саші Олійника, Віття Джміль замикав список гостей своєю особою.
    Віття Джміль витяг з рябої сумки волохатий клубок подав шефу. Той потряс його розпрямляючи.
    - Шуба! — Захоплено промовив шеф.
    - Ціна дійсно як в пристойної шуби — задоволено промовив Віття.
    - В моїй колекції якраз такого не вистачало. Курносий помре з заздрощів.
    - Той добре і я позбувся тягаря. Мені вже почались снитись кошмари через цей раритет.
    - Одіти б цю шубу сьогодні у вечері полякати наших. Як думаєш?
    - Кажуть речі зберігають ауру господаря.
    - Річ це просто річ. Хто нею володіє той господар.
    ***
    Стемніло. Афанасій Жаба уявивши себе морським вовком ні на крок не відходив від штурвалу. Він сам собі віддавав команди, сам їх виконував, одночасно підспівуючи піратську пісеньку; “П'ятнадцять чоловік на скриню мерця, йо-хо-хо”. Решта пасажирів вечеряли на палубі під відкритим небом. Ніч була світла, зоряна. Молодий місяць грався темними водами, вітер гнав на північ невеличкі галасливі хвильки. Вітті Джмелю від постійної качки закрутилась голова до того ж йому видавалось що до нього підбивають клини одразу двоє членів подружжя Бурей. То один то друга окидають його проникливими поглядами та фразами з багатозначним підтекстом. Тому не витримавши він вирішив поки не пізно заховатись в своїй каюті, подалі від безсоромних очей. По дорозі чоловік зайшов на кухню де з холодильника прихопив пляшку ігристого.
    ***
    Осушивши пляшку Джміль заснув міцним непробудним сном. Нічого його вже не турбувало, ні качка ні біль в голові, ні дивні звуки що доносились з коридору. Він спав як дитина, солодко, безтурботно, безпечно. Завтра ця подорож закінчаться в тихій гавані. Яхта стане на якір доки її власнику знову не захочеться пригод, та це буде не скоро і без нього. А поки що набратись сил і надогоду шефу терпіти все це нудне товариство. Продажний суддя що вже напевно в думках складає плани як заробити на такий самий кораблик. Багатенький гей та його зголодніла до чоловіків дружина. Шефова коханка що дивиться на нього так наче кіт на сметану, теж складає свої плани забуваючи що в дома на її коханця чекає законна дружина яка навіть ні про що не підозрює думаючи що її чоловік на важливих переговорах, ну і шеф теж не подарунок.
    Настав ранок. Яскраве сонячне проміння пробилось крізь ілюмінатор осяявши каюту осяйним-сліпучим світлом. Віття Джміль змахнув рукою відганяючи набридливу жирну муху що літала над його головою і так противно гуділа. Напасна муха відлітала, а потім коли минала загроза бути розчавленою знову поверталась. Віття не витримавши морального натиску підвівся звісивши ноги. Муха одразу капітулювала десь затаївшись. Умивши закисле обличчя, одягнувши білу майку і шорти Джміль вийшов з каюти. Довкола стояла підозріла тиша. Піднявшись на палубу йому в обличчя подув свіжий ранковий бриз. Дотягнути до обіду і додому, кінець мандрів, заспокоював він себе. Суддя Афанасій Жаба знаходився на своєму місці. Морський вовк чи то від утоми, чи то від суму оперся на штурвал опустивши голову вивчаючи навігаційні прилади. За столиком сидів Антон Бурей теж чомусь з опущеною на груди головою. Мабуть дрімає на ранковому ще зовсім не пекучому сонечку. Віття теж вирішив присісти поруч забувши про вчорашні домагання цього хтивого типа. Вдалині на горизонті вимальовувались обриси великого круїзного лайнера що ніби вітаючись з крихітною на його фоні яхтою подав гучний гудок. Віття розкрив рота щоб привітатись з сонним шефовим компаньйоном коли раптом побачив що з носа того капають червоні краплі крові. Джміль стрибнув з крісла наче ошпарений на підлозі під столом червонілась ціла бордового кольору калюжа. Він підняв голову Бурею, обличчя того нагадувало криваве місиво, наче його розбили кувалдою. Пульс не прослуховувався. Мужик труп. Віття зблід, ноги від побаченого підкосились, світ пішов обертом і серце що в нестямі калатало заглушило всі інші звуки. В очах почорніло. І все стихло.
    ***
    Віття Джміль отямився лежачи на палубі, сонце світило просто над його головою яка чомусь нестямно боліла з тильної сторони. Рука рефлекторно схопилась за болюче місце. Голова повернулась на право, з права наліво. З права відкривався вид на широку палубу і бездонне голубе небо, з ліва на скорчене від жаху і болю обличчя Софії Бурей. Воно було зовсім близько на відстані витягнутої руки. Спотворене мімікою небаченого страху дивилось своїми мертвими очима просто в очі Вітті. Джміль знову підскочив на ходу окинувши поглядом понівечене тіло жінки. З її розрізаного навпіл живота виднілись нутрощі. Вона лежала біля крісла на якому продовжував сидіти її мертвий чоловік Антон. Віття розгублено стрибав з ноги на ногу приготувавшись в котре зомліти і гепнутись без тями на підлогу. Проте в останню мить все таки зумів опанувати себе. Декілька ударів долонями по лиці виявилось достатньо. А що ж з морським вовком Афанасієм Жабою? Віття негайно ж вирішив це з'ясувати. Суддя обпершись на штурвал явно не подавав ознак життя і коли чоловік потяг його за плече, Жаба мішком сповз до долу. З його грудей стирчала ручка добрячого ножа.
    - Що за біда? - Викрикнув в повній істериці Віття. Його усього трусило, з чола ріками стікав піт. Згадавши про шефа та його коханку що напевно ще й досі ніжаться в своїй каюті вирішив негайно бігти туди. Лиш мить йому знадобилась щоб опинитись біля дверей Саші Олійника. В двері шефа він не стукав а просто безпам'ятті лупив кулаками доки ті не відхилились утворивши невеличку щілину. Вони не були ніким зачинені ні з середини ні з зовні, а просто прикриті. Віття набравши повні груди повітря, повільно потягнув на себе клямку. З середини війнуло холодом і поганим запахом. Двері відкрились навстіж. Катя лежала на закривавленому ліжку тихо схлипуючи. Чоловік підійшов до закривавленої жінки з якої вивітрювалось життя.
    - Хто це зробив? Хто?
    Катя нічого не відповіла лиш показала вказівним пальцем в гору і схлипнувши в останнє віддала Богу душу.
    Віття Джміль зовсім впав у паніку, він вбіг у свою каюту закрившись з середини і забарикадувавши двері ліжком. Сам примостився в кутку чекаючи своєї долі. Повільно темніло. Згасав день, а голод як відомо не тітка і порожній шлунок все частіше давав про себе знати голосним бурчанням та кольками, але Джміль не міг думати про їжу, його гризло інше. Всі кого він ще вчора бачив в живих сьогодні відправились мандрувати в небеса при чому в такий жахливий спосіб. Афанасій Жаба зарізаний ножем в серце, Антон Бурей з перерізаною горлянкою і розчавленим обличчям його дружина Софія з розпореним животом, Катя понівечена численними кривавими ранами. Шеф, Саша Олійник, єдиний кого немає у списку мертвих. Невже це його рук справа? І чому його Джмеля залишено в живих? Питання ще те.
    Зовсім стемніло. Стало тихо наче у гробі. В тиші кожен найменший звук посилювався в сотні разів, а уява домальовувала і дочіпала до нього свої відтінки. З коридору час від часу долинали приглушені звуки схожі на людські кроки. Одного разу навіть щось сильно грюкнуло в двері Джмелевої каюти. Саша Олійник, невже це він злетів з котушок і все це вчинив. Гад, зараз блукає яхтою лоскоче нерви. Справа для Агати Крісті хто з шести чоловік злочинець коли четверо з них мертві, а один точно не причетний до злочину. Чи не зійти з розуму на яхті з чотирма трупами і ймовірним вбивцею.
    ***
    Знову світало. Черговий день входив в свої права. Це морська подорож мала завершитись ще вчора в обід, але по чиїсь злі волі триває й досі. Віття Джміль минулої ночі ні на мить не зімкнув очей. Пильнував своє життя від оскаженілого холоднокровного вбивці. Природні потреби і голод дедалі більше заявляли про себе. Робити нічого озброївшись дрючком, відсунувши ліжко і несміливо прочинивши двері він вибрався в коридор. Ступаючи як можна тихіше, після кожного кроку оглядаючи Джміль пройшов повз каюту шефа. Двері в ній були прочинені навстіж. Мертва так само лежала в своєму червоному від крові ліжку. Звідти вже доносився неприємний трупний сморід . Літня спека робила свою справу. Ось й кухня в раковині для миття посуди лежав закривавлений мисливський ніж. Все таки холодна зброя. На столі стояли якісь страви обмотані поліетиленовою плівкою. Схоже салати. Вітьові нерви напружені на повну котушку ледь не дали збій коли до вух донісся гучний гудок пропливаючого повз корабля. Чогось би випити міцненького для заспокоєння. Рвучко відчинивши дверцята холодильника де поміж різних продуктів мали були пляшки вина і шампанського Джміль знову остовпів від нового сюрпризу. На верхній полиці стояла голова Саші Олійника покрита білим інеєм. Під нею ноги та руки. Внутрішні органи вирізані вправним різником ще нижче. Чоловік вражений таким поворотом подій відчув як в порожньому шлунку піднімаються рвотні маси. Спантеличено всівшись на підлогу Віття вже і не знав що думати. Зараз йому стало навіть важче ніж учора. Учора він був переконаний кривавий вбивця Саша Олійник, сьогоднішній ранок перевернув всю його теорію з ніг на голову.
    Ні, це не я — сам себе переконував Віття. Але зразу ж виникало логічне запитання. — Тоді хто ж? На це запитання відповіді не було. І де її шукати невідомо. Можливо на борту є ще хтось? Цей хтось, десь ховається. Але навіщо? А можливо цей хтось вчинивши всі ці злочини якимось чином покинув яхту. Камера спостереження. Блискавкою пронеслось в голові. На палубі є камера спостереження. Вона повинна щось таки та й прояснити. Запис з камери спостереження можна було переглянути тільки в каюті шефа і як Джмелю не хотілось туди заходити все одно доведеться.
    ***
    Тіло покійної розкладалось, поганий запах витав в повітрі. Мухи літали над нею і пригощались її плоттю. Під шкірою Вітті Джмеля повзли велетенські моторошні мурахи. Ні це вже не був страх, це вже було щось інше. Те відчуття коли ти вляпався по вуха і треба якось витягати себе з цього лайна. Якраз воно тепер керувало чоловіком. А ще було велике бажання докопатись до істини і воно переважало всі інші. Увімкнувши телевізор Джміль почав проглядати запис. Ось той першій вечір коли все сталось. Всі п'ятеро сидять за столиком. Антон та Софія по черзі підбивають клини до Вітті Джмеля. Це можна зрозуміти навіть без звуку. Значить не показалось тоді, а було на справді. Саша Олійник цілується зі своєю коханкою Катею. Віття оглянувся окинувши оком мертву шефову подружку лежачу без руху. Ось яке воно життя. Вчора тішилась і раділа, сьогодні лежиш нерухомою колодою. Їжа для бактерій та мух. Далі в кутику монітору навіть видно Афанасія Жабу що пританцьовує біля щтурвалу. Ось той момент коли Віття попрощавшись іде геть, Софія навіть намагалась його затримати. Не вийшло. Через десять хвилин компанію покидають Саша з Катею. Голубки явно настроєні на любовні ігри. Антон Бурей щось розповідає своїй другій половині яка абсолютно не проявляє інтересу до його балачок її голова відвернута в другу сторону. Раптом в кадрі стрімко з'являється воно, поріддя пекла, лахмате чудовисько. Воно по звірячому рухається від капітанського мостика й нападає на Антона, завдаючи йому смертельних ран, а потім на Софію що якраз за мить до того побачивши звірину встигла піднятись з крісла. Все тривало долі секунди. Навіть розгледіти добре не вдалось. Справу зроблено. Чудовисько переможно пройшло повз камеру тримаючи над головою скривавлений ніж. Тут Віття побачив в моніторі щось від чого як би у нього було волосся на голові то воно неодмінно стало б дибки. Перемотати на зад і знову увімкнути. Чудовисько торжествуючи проходить повз камеру тримаючи ніж над головою. Стоп кадр. Золота печатка блиснула на його пальці. Віття розпростер пальці своєї правої руки. На середньому блиснула ідентична золота прикраса.
    Джміль зірвався з місця підбіг до шафи шефа. Розчинив її навстіж. Тут повинна бути кікімора, але її не було. Подумавши трішки він кинувся в свою каюту розкрив шафу. Висить. Ніби нічого не сталось. Маска маніяка якимось чином перекочувала з однієї шафи в іншу. Віття Джміль відчув себе настільки погано що й словами не передати. Виходить все це накоїв він. Своїми власними руками, але чому нічого не пам'ятає. Чому так зле жартує над ним доля?
    ***
    Лежачи в своєму ліжку Віття не проявляв жодного інтересу до життя. Набридлива жирна муха абсолютно втративши страх лазила по його лисій голові. В котре приходила ніч. В каюті темніло. Тільки що лише за сотню метрів повз яхту пропливло велетенське вантажне судно прорізавши сутінки гудком своєї сирени. На верху щось загуркотіло і зразу ж замовкло. Віття підвівся з ліжка з тухлими підпухлими очима й наче примара потинявся темним коридором, піднявся сходами опинившись на палубі. Ця ніч була дещо холодніша від минулих ночей. Прохолодний вітер гуляв палубою, грюкаючи залізними предметами. Мертві тіла лежали на своїх місцях в чоловіка навіть виникло божевільне бажання покидати їх всіх за борт. Хай пливуть на корм рибам, або самому стрибнути. Проте ні одного ні другого він так і не зробив. Не вистачило волі. Постоявши біля борту, оглядаючи почорніле море він зайшов на капітанський мостик. Радіо не працювало. Трішки оговтавшись його шлях проліг на кухню де знявши поліетиленову обгортку зі страв він їв їх як навіжений без вилки чи ложки просто голими руками. Потім упившись вина витягнутого з холодильника з під заморожених нутрощів шефа спав безпробудним сном. Завтра він не відчуватиме нічого крім голоду. На сковорідці потріскуючи піджарюватиметься шефова печінка. Знову порція вина і сон поки якось його не розбудила сирена і чийсь гучний командний голос пробрався в каюту: “Берегова охорона. Ви порушили територіальні води. Приготуйте документи для перевірки.”
    Джміль розплющив свої страхітливо порожні заспані очі. В цей час у ньому боролись декілька почуттів радості що нарешті покине цей корабель з мерцями і суму що можливо доведеться відповідати за все це жахіття. Тим часом двері його шафи відчинились самі по собі і у всій своїй красі постала волохата кікімора. Маска маніяка. Вона жива...
    ***
    Того ж дня всі газети вийшли з сенсаційними новинами та інформацією про зниклу яхту.
    “Яхту “Вечірня Зоря” що належала мільйонеру Олександру Олійнику нарешті знайдено. На жаль п'ятеро з її пасажирів в тому числі і власника були по звірячому вбито. Підозрюваний у цьому важкому злочині затриманий. Поліція не розголошує його ім'я. Мотиви встановлюються.”


    30.04.2016


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  2. Любов і Бузьки.
    1.
    У житті буває всяке особливо у сімейному. Люди сваряться миряться знову сваряться. Буває так що вони миряться, але один з них ще довго таїть злобу на іншого бо не обережно кинуте слово як то кажуть ріже без ножа і довго не гоїться. Часом дивишся на молоді пари, які вони милі воркують собі на лавочці в парку нікого не помічаючи довкола себе й навіть не підозрюють якими стервами можуть стати один для одного через декілька років, а може й скоріше. У їхніх думках вони завжди будуть щасливі в кохані й любові як зараз на лавочці в парку. Деякі пари що вже прожили певний час у шлюбі такі прекрасні коли ідуть по вулиці тримаючись рука об руку, усміхаються і бабусям на лавочках ввижається що то янголи злетіли з неба і гуляють грішною землею, але тільки за тими янголами закриваються двері їхнього дому як раптом німфи злітають з їхніх голів, очі наливаються кров'ю, на голові виростають ріжки, довгі гостренькі ікла й вони жеруть одне одного ненависно, нещадно, дико. Вони скавчать у злобі, видирають волосся, заливаються прокльонами, але всі ті сварки тримають у таємниці. Всі довкола мають думати що їхній шлюб ідеальний, проте шила у мішку не сховаєш і все те потехеньку випливає на світ білий. Сімейні пари дуже різні не даремно говорять що сім'я це окрема самостійна держав в якій свої закони, звичаї, норови. Часом думаєш як вони могли зійтись разом, він тихий як вуж у траві хоч і шипить часом, але ж не кусається, вона озвіріла левиця все ричить від ранку до вечора ікла показує сама не знає що хоче, проте якось вони уживаються і навіть діточок з четверо мають. Часом навпаки він ловелас, бабій, пронира, а вона тиха, спокійна слова зайвого не зронить хоч і знає про чоловікові походеньки проте мовчить та терпить. Буває так що його цікавлять лиш автомобілі, мотори, запчастини, а її шмотки, туфлі, манікюри. Його газети,книжки журнали її кухня, страви, випічка. Він може хильнути зайвого й припхатись додому далеко по опівночі, а вона і собі загуляє. Він чоловік який любить риболовлю і що неділі на річку на ставок за уловом і вона любить риболовлю, але іншу з іншими рибаками коли свого рибака дома немає. Так і живуть коротають роки хто розлучається знову злучається інші холостякують до старості, треті живуть разом у щасті чи печалі ділять навпіл всі тяготи життя, терплять один-одному, прощають один-одному провини бо знають без цього сім'ї не збудувати...
    2.
    В нашій історії він уже не молодий проте ще і не старий чоловік. Перехідний вік добре вибілив йому кучеряве волосся, посріблив чуба проте вусів та брів не зачепив. Вони так само чорнілись як в молоді роки видаючи у ньому доброго гульвіса що частенько любив вскочити у гречку, чи втнути щось чудернацьке. Вона його друга половинка також була вже не молода хоч виглядала набагато молодше своїх років і бісики в очах ще не згасли жінка глибоко у душі розуміла старість вже заглядає за нею з-за паркану. По паспорті її ім'я було Алла проте всі її звали чомусь Нюшою. Його ж ім'я було Федір, а поміж людей Федя, або Федот це вже як кому подобалось. Прізвище у них було Коваль, але знов таки у селі їх знали як Бузьки бо здавна на їхньому подвір'ї на старому ясені гніздились ці перелітні птахи, що кожного року прилітали ранньою весною і звили таке велике гніздо що воно напевно важило десь під тону. Птахи ціле літо сиділи на тому гнізді, розбудовували його, виводили в ньому своїх пташенят, а потім відлітали у вирій. З роду в рід усі в домі вірили що птахи приносять їм щастя і багатство тому ніколи не чіпали їхнього гнізда. Отож всі люди з села за тих бузьків прозивали й Ковалів бузьками так це прозвисько прижилось і коли хто йшов повз їхнє подвір'я то знав достеменно що там живуть бузьки. Бузьками були вони, бузьками були їхні батьки, бузьками були їхні діди та прадіди.
    Отож Федір Бузьок мав пишні чорні вуса ті вуса були йому дуже до лиця. Він часто любив поправляти їх вказівним пальцем правої руки особливо після того як пив воду, або пиво яке дуже полюбляв, особливо коли воно було холодне і мало пишну стійку піну. Вуса пережили з ним безліч сонячних та хмарних днів й стали для нього ніби візитною карткою. Ніхто у містечку вже навіть не міг уявити його без вусів. Коли він сміявся вуса здіймались не мов на вітру, а коли хотів з когось під-жартувати чи підколоти вони підстрибували вгору вниз як наелектризовані що часто видавало його адже добрі друзяки одразу догадувались “колега” щось задумав. Федір часто любив жартувати що по своїх вусах він дізнається якою буде погода якщо вуса стирчать у гору буде гарна сонячна погода якщо в низ хмарна чи дощова. Про його зовнішність ще можна сказати те що він був високого зросту, худорлявий, мав струнку поставу бо довгі роки віддав військовій справі і добрий вишкіл давався в знаки. Любив він дуже військо і служив би ще хтозна скільки років як би його частину що розташовувалась за декілька кілометрів від села не розформували. Колись в молоді роки Федір мріяв стати не ким не будь а генералом тому поступив у військове училище і був відміником навчання. Проте коли потрапив на службу мрія про високе звання генерала чомусь розвіялась, напевно військова реальність приземлила його на грішну землю. На згадку про військо Федору крім безліч комплектів плямистого одягу, фурашок, кепок та потертого мундиру залишилось ще й сім кілограм таємного забитого в дерев'яний зелений ящик порошку про який він нікому й пари з вуст, навіть найблищим друзям. Той ящик він зберігав у віддаленому від будинку маленькому сарайчику поруч зі снастями для ловлі риби. На пенсії Федір Бузьок присвятив себе всього ще одній улюбленій справі якій скоріше не міг приділити вдосталь часу вирощуванню овочів. Змайструвавши дві великі теплиці і у них від ранньої весни до пізньої осені буяла зелень. Найбільше полюбилось йому вирощувати помідори, мав він їх багато сортів від низькорослих карликів до високорослих ліан; червоні, жовті, коричневі до смаку до вибору. Цілими днями чолов'яга працював на землі і це йому приносило не аби яку радість. Немає на світі кращої роботи ніж та яка приносить задоволення бо виконуючи її ніколи не втомишся і не помічаєш як проходить час. Лише у неділю він брав рибальські снасті і майже на цілий день пропадав з друзяками на водоймах. Полюбляв Федір також полювання і коли сезон відкривався то забував навіть про свої помідори, огірки та зелень. Він був влучний і вправний стрілок додому приносив багато підстрелених качок, а зимою зайців.
    Його дружина Алла була не худа і не товста, займала як то кажеться золоту серединку, мала пишні груди, широкі стегна. На зріст була трішки нижчою від Федора проте коли одягала взуття на високих підборах майже рівнялась з ним по рості. Жінка слідкувала за собою, ніколи не виходила в люди з не нафарбованими губами і не підведеними очима, була гарною господинею все у неї було до ладу, і в хаті і на подвір'ї. Вміла гарно щебетати і не було такої людини на світі з якою б не знайшла спільної мови, навіть дикий Андрух з хутора неподалік що ні з ким особливо не ставав до розмови говорив з нею як з рідною мамою. До кожного вміла підібрати ключ, тому усміхнеться, тому добре слово скаже, тому гарячого чайку наллє і вже ти хоч не хоч розказуєш все як в попа на сповіді. На всю округу не було вправнішого продавця від неї будь-який товар вміла продати, а покупці все розкупляли та ще просили. Багато останніх років Алла пропрацювала в кафе під назвою “Біля ставу при дорозі”, а власник тої точки бізнесмен Миколай мав великий прибуток, мав та вже немає бо посварився сі своєю працівницею звинуватив її у злодійстві та й прогнав, а разом з нею ніби прогнав десятки клієнтів які чомусь почали оминати кафе десятою дорогою і справи у чолов'яги не скажу що зовсім проте похитнулись. Багато раз Миколай потім шкодував про свій вчинок , багато раз перепрошував Аллу і ледь не на колінах благав повернутись на роботу та все було марно. Жінка була твердою як криця, не пропаду вирішила, не пропаду постановила, та й крапка. Мала вона твердий характер і вперту натуру якщо щось вже вирішувала то переконати її в протилежному було майже не можливо. За деякий час вона придбала собі невеличкий бусик мінівен цеглового кольору і почала возити у місто на ринок овочі які вирощував Федір. Так розпочався сімейний бізнес Бузьків.
    Федя познайомився зі своєю Нюшою в далекі вісімдесяті на танцях в сусідньому місці. Вона зустрічалась тоді з місцевим красенем Іваном Олійником за яким сохли більшість місцевих дівчат. Проте коли Джульєтта зустріла свого Ромео то на подив усім покинула красунчика Івана. Кажуть любов немає очей тільки вуха мабуть воно так і є бо Федір був не красунчик, худий, одягався так собі, але вмів гарно говорити, а ще й жартувати. Ображений тим що його кинули Іван ще довго переслідував дівчину і одного вечора навіть побився з Федором набив йому під оком синець проте це йому нічого не дало. Алла вже тоді мала міцний майже залізний характер якщо щось вирішувала то вже міцно. Скоро молодята поженились і стали жити в невеличкому селі Корівка. Все в них було добре проте як в тій казці дітей не було, хто в тому був винен не ясно, одні говорять що це Федір не мав здоров'я до нащадків інші що Нюша одним словом в їхньому домі дитячого плачу не було чутно. Хотіли вони правда всиновити дитинку проте по якигось причинах не всиновили.
    3.
    Отож коли Аллу так безцеремонно прогнав Миколай зі свого кафе “Біля ставу при дорозі” вона після недовгих роздумів придбала за свої заощаджені кошти автомобіль мінівен цеглового кольору і зайнялась продажем овочів які вирощував Федір. Так раптом створилась сімейна аграрна фірма, Федір вирощував Алла продавала. З самого ранку Федір завантажував ящики в авто і Алла везла його на ринок по середах в сусіднє містечко, Копи, по вівторках в районний центр, четвер в Чортилів, а в п'ятницю знову в Копи проте такий розклад був не стабільний і міг змінюватись, Фдорові теплиці ще не мали такої потужності щоб давати великий урожай.
    А на ринку шумно і гамірно, конкурентів звичайно багато проте хто має талант до торгівлі тому ніяка конкуренція не страшна, а навпаки навіть корисна. Алла мала і талант і добре підвішений язик тож справи у неї пішли чудово з часом з'явились постійні покупці, друзі і недруги як часто трапляється у житті.
    Однієї середи вдосвіта Алла збиралась на ринок в Копи. Федір завантажував свіжо-вирощений овочі в автомобіль, коробок було не багато і роботи було на декілька хвилин часу проте за ці декілька хвилин подружжя встигло добряче посваритись через якусь незначну дрібничку. Їхнє сімейне життя не було казкою і жили вони не так добре як здавалось оточуючим. Федір був ревнивий і часто влаштовував сцени, а його дружина була язиката і вміла добряче підкинути хмизу в полум'я. Коли Алла працювала в кафе сварки були в їхньому домі досить частими гостями, а від коли перестала працювала страсті трішки притихли хоч в останній тиждень знову розпалились. Жінка вирушила в місто в край поганому настрої їй давно набридли безпідставні чоловікові докори а останнім часом вона все більше задумувалась про наболіле про те що старість не за горами, а дітей у них немає. Вона розуміла що на старість на неї чекає самотність, сумний дім, неміч. Глибоко в середині вона звинувачувала у своїй бездітності саме Федора що не підтримав її в потрібний момент всиновити дитинку. Той момент був єдиний якось багато років назад він запалав і згас як іскра від якої так і не розгорілось полум'я. Він запалав не давши плоду, але на все життя лишив пекучу негоючу рану. Алла багато переживань тримала глибоко в собі і ніколи не виносила на люди, а вони натомість все росли росли і шукали виходу на свободу.
    На базарі настрій у жінки трохи покращав особливо після того як все було до крихти продано, гаманець по-товстішав, але до дому їй їхати не хотілось. На Аллу насувалась невідворотна депресія це буває тоді коли ти ніби то працюєш як віл, але твоя робота не приносить очікуваного задоволення чи результату.
    По базарі часом блукала одна дивна особа яка називала себе Алісою так звали її всі кругом яке ж справжнє ім'я тієї жінки не знав ніхто та й знати не хотів, а навіщо Аліса і все. Жінці було за сорок проте виглядала вона років на тридцять, мала натуральне біляве, кучеряве, красиве волосся, ніс з горбиком, великі голубі очі, довгі ноги, вії як віяла і взагалі виглядала вона як модель майже справжня Барбі. Красива жінка яка з легкістю могла б звести зі світу мільйони чоловіків, хлопців, юнаків. Ходила вона завжди нарядна, у спокусливих сукнях, викликаючи на себе безліч захоплених, заздрісних та осудливих поглядів. Дав бог її красу не земну, дав талант доглядати за нею і робити красивими інших, але натомість потьмарив розум. Вона поводилась розкуто, любила посилати повітряні поцілунки, часто приставала до людей з дурними питаннями, питала який зараз рік, година, а коли закінчився дощ коли його і помині не було. А чи не правда що в мене туш потекла? Таким запитанням вона вгонила в сум'яття чоловіків виставляючи в перед свою струнку ніжку і здебільшого ті не знали що їй відповісти, давлячись слиною. Знімала вона теплими днями своє взуття на високих підборах брала за ремінчики і закидала за плечі ідучи далі босоніж по жахливім вищербленім асфальті. В Копах її знали усі вона працювала в салоні краси вмілі руки і як я вже згадував талант від бога робити інших людей красивими, а жінки незважаючи на своє здебільшого негативне ставлення записувались до неї в чергу і готові були терпіти будь які її знущання і чекати скільки треба лиш би виглядати на мільйон. Аліса приходила на роботу коли хотіла і йшла коли заманеться, а власниця салону закривала на це все очі оскільки дивачка приносила її не поганий прибуток.
    - Надь, я пішла- говорила Аліса власниці салону і не чекаючи згоди випорхувала як голубка з клітки й летіла на білий світ.
    Любила вона говорити з людьми так ніби вони були їй найкращими друзями і знала їх ледь не з дитинства.
    Отож Алла продавши свій товар не поспішаючи закидала у мінівен картоні коробки через прочинені задні дверці. В той момент у ній боролись суперечливі почуття з одного боку образа на Федора трішки минула з іншого боку її роз'їдало якесь ядуче почуття тривоги на грудях незворушно лежав важкий камінь і не давав вільно вдихнути. Саме в цей час на ринку з'явилась легка як хмаринка у білому коротенькому платі Аліса. Вона кокетливо підійшла до якогось чоловіка що нічого не підозрюючи стояв собі біля торгової палатки і курив;
    - Я сьогодні прала своєму брудний одяг, а твоя дружина пере твій брудний одяг? - запитала вона абсолютно серйозно зніяковілого чоловіка.
    - Та я той, не одружений.
    - Ну і дурень- з відразливим виразом обличчя відказала вона й пішла далі.
    Аліса звичайно ніколи не була одружена але часто любила згадувати свого не існуючого ідеального чоловіка.
    - Мій мене на руках носить, а вчора подарував букет гарних багряних троянд — замріяно хвалилась Аліса сільським жінкам що просто біля брівки дороги продавали натуральні молочні продукти; сир, сметану, молоко.
    Потім ніби між іншим дивачка підійшла до Нюші глянувши їй в очі проказала — я знаю тут одне гарне затишне містечко, поїхали?
    Нюша несподівано для себе ствердно махнула головою.
    Через декілька хвилин цегловий автомобіль мчав дорогою, а ще через декілька зупинився біля невеличкого з першого погляду будиночка на стіні якого великими буквами було виведено назву “Колиба”, Нюша багато раз проїжджала повз це місце проте ніколи в ньому не була до тепер.
    Аліса вийшла з машини розмахуючи руками і задерши до гори голову хапала чисте лісове повітря. Алла не поспішала виходити, вона ще вагалась з недовірою розглядалась довкола. Проте все таки трохи подумавши вийшла захлопнувши за собою двері машини. А місце дійсно було чудове, дике, свіже. В середині Колиби уже гуляла якась велика компанія яка складалась здебільшого з чоловіків. Проте хоч приміщення в середині було велике і вільних місць було багато жінки сіли неподалік від дверей.
    - А коли настане дощ? - запитала Аліса всівшись нарешті навпроти Нюші.
    - Не знаю коли настане дощ хоч він і не розпочинався, але мені здається даремно я сюди приїхала— відказала Алла.
    - Тебе тривожить, він, давай вип'ємо, алкоголь його вб'є - дуже серйозно промовила дивачка.
    - Не знаю про що ти говориш. Кого його?
    - Я завжди п'ю коли сум тривожить мене, алкоголь його вбиває і мені стає весело- весело — Аліса підвелась з місця і покрутилась довкола себе як дзиґа.
    Скоро до них підійшла офіціантка — вибачте за шум — перепросила вона — просто у нас сьогодні фермери святкують день заснування своєї фірми і трохи порушують тишу.
    - Я буду Мартіні і піцу- проторохкотіла Аліса- Мартіні, холодне Мартіні. Ми будемо Мартіні? - запитала вона Аллу киваючи головою.
    - А мені пива і ще чог...
    - Пиво це так дешево, не будь як стара дешева дівка - перебила Аллу Аліса — випий зі мною Мартіні, ну випий...
    - Гаразд Мартіні так Мартіні — погодилась жінка хоч в душі продовжувала сумніватись.
    - Нам пляшку Мартіні і велику піцу із салямі — власно розпорядилась Аліса.
    Через десять хвилин жінки пригощались теплою піцою і запивали її холодною Мартіні. Алкоголь повільно розпливався по венах, мішався з кров'ю, фільтрувався печінкою, серце перекачувало його і направляло до мозку там він вступав в реакцію накривав темним покривалом розум і співав йому колискову.
    Скоро алкоголь розвіяв сум Алли і на її обличчі виступила перша за сьогоднішній день посмішка, а на щоці з'явився чималенький рум'янець. Вона по трохи забувалась, її проблеми ставали не суттєвими, далекими а розмова з новою подружкою пожвавішала. За сусіднім столом де сиділа компанія фермерів тим часом підвівся чоловік середнього зросту повної комплекції тіла і почав виголошувати якусь свою палку промову при цьому махаючи над головою наповненим якоюсь прозорою речовиною келихом. Коли не довгу промову було завершено і всі як один з тієї компанії залили зал аплодисментами він осушив келих скривився неначе розкусив кислий при кислий лимон й сів на своє місце. Алла одразу ж впізнала у ньому свого колишнього кавалера Івана Олійника, тепер він був головою фермерського господарства звичайно дуже змінився від того юнака який колись залицявся до красуні Нюші залишилось зовсім мало. Жінки знову випили по келиху Мартіні повеселішали ще більше. В залі залунала музика, три вправних музики на баяні скрипці і трубі видавали знайомі мелодії всі пожвавішали. Аліса підвилась з-за столу й почала танцювати танець самотнього лебідья тобто сама з собою, Алла по сидівши трішки прислухаючись до своєї голови яка йшла обертом вирішила зайти у дамську кімнату освіжитись, а потім потихеньку чкурнути до дому поки при пам'яті. Від Колиби на Корівку вела польова дорога потрібно було лиш обережно переїхати трасу і спокійно собі мчати аж до вузького мосту що вів через не широку ріку а там вже дім. Проте виходивши з дамської кімнати вона зустріла Івана що нічого не підозрюючи йшов їй на зустріч.
    - Алла, це ти? - промовив він здивовано, його трохи опянілі очі оббігли жінку з ніг до голови — яка несподівана зустріч.
    - Зустріч несподівана — підтвердила вона — з того часу від коли ми розстались в юності наші шляхи не перетинались так близько.
    - Ти вибрала не мене — з сумом проказав чоловік.
    - Так було — підтвердила жінка.
    - Давай сядемо за столик поговоримо — попрохав Іван, Алла не відмовила.
    Вони сіли за той же столик за яким до цього сиділа Алла з Алісою на столі стояла майже допита пляшка Мартіні. Аліса в цей час витанцьовувала з якимось молодим чоловіком обмінюючись посмішками і дотиками.
    Розмова між двома знайомими людьми проходила тепло спокійно без напруги, спочатку вони згадували минуле, потім ділились справжнім, а там і до планів на майбутнє перейшли. Далі музиканти заграли повільний вальс й Іван галантно запросив Аллу на танець. Скрипка жалібно ридала, труба підтримувала її плач, а баян підбадьорював їх. Іван щось шептав Аллі на вушко вона усміхалась. Далі вони за столиком пили разом щось на брудершафт. Аліса на той час десь зникла хоч її залицяльник був у залі. А музики заграли швидкої, потім польки з гудзом, а так залунала, “коломийка коломийка та й коломийочка, яка була її мама така її дочка”, “Коломиї не помиї, Коломиї місто”. Алла забулась на довгі години давно їй не було так хороше, а коли спамяталась за вікном вже було темно. Вона як ошпарена вистрибнула на двір Іван за нею впіймав її біля цеглового мінівену.
    - Іване, облиш мене у тебе своє життя у мене своє, бувай- вона рукою відштовхнула свого колишнього кавалера і сіла в авто.
    - Я тобі зателефоную завтра — голосно промовив на прощання чоловік.
    Алла завела мотор, алкоголь ще добряче накрутив у голові каруселі, вона рушила з місця і помалу покотилась до виїзду в цей момент жінка боялась лиш одного, дорожньої інспекції. Проте страхи були марні декілька сотень метрів траси, а тоді на ліво й польова дорога, аж до самісінького дому можна видихнути з полегшення. Фари освітлювали не рівну ґрунтову дорогу часто на ній поставали ями, калюжі які не висихали навіть унай жаркіше літо проте все це було дитячі іграшки порівняно з головною перешкодою якою являв собою міст через ріку. Нюша почувала себе погано в очах тьмяніло, голова крутилась, руки та ноги наповнювались свинцем. Жінка щось не розбірливо мугикала собі під ніс похитуючи головою так добралась до мосту. Зображення в очах роздвоїлось і Алла замість того щоб виїхати на міст проїхала повз нього і передніми колесами потрапила в ріку де не було досить глибоко просто підступне мулисте дно і скільки нетверезий водій намагався заднім ходом вибратись з в'язкої пастки нічого у нього не виходило. Саме в цей час останні сили покинули її вії поважчали, стулились й більше розчинятись не хотіли. Жінка заснула поклавши важку голову на кермо.
    Очі розплющились і одразу заплющились, яскраве денне світло подразнювало райдужну оболонку, проте трішки наполегливості й очі знову звикли до нових обставин. Очі бачать кермо проте потьмарений розум ледве — ледве розуміє де він. Очі бачать коробку передач, мозок відновлює мозаїку останніх подій. Очі бачать пасажирське крісло, мозок зрозумів він в автомобілі і відновив спогади про вчорашній день. Очі піднялись вище і глянули крізь лобове скло за ним вони побачили дві цікаві пики, мозок дав команду “небезпека”. Алла стрепенулась двоє дивних чоловіків у камуфляжній формі стояли перед капотом, ще двоє збоку від водія. Нарешті мозок провів ідентифікацію підозрілих осіб дав команду “спокійно свої”. Це були знайомі чоловіки мисливці з Корівки Федорові друзяки. Вони допомогли Аллі вибратись з болота, тепер же вона спромоглась проїхати мостом і так добралась до дому. В рідних стінах на неї чекав звичайно ж скандал проте того хто мав робити цей скандал Федора не було в дома. Нюша особливо не переймаючись тим зараз її тривожив біль в голові й вона вирішила подрімати у своєму теплому зручному ліжку. Проте довго розслаблятись їй не довелось десь за пів годину з'явився й чоловік не сам, а з участковим його вуса пострибували з боку в бік як живі, очі палали, а руки ніби самі по собі трясли кулаками. Він кричав фиркав і норовив мовляв, я місця собі не знаходив, де ти шлялась, чого не зателефонувала. Алла щось пояснювала що застрягла на мосту не могла вибратись і таке подібне так страсті потроху вляглись. Переконавшись що кровопролиття не буде і сімейна пара не збирається різатись ножами і рубатись сокирами участковий покинув гніздо Ковалів спокійний. Федір все знав, або думав що все знає він трішки заспокоївся друзяки доклали йому про ситуацію яка склалась біля мосту пожежа затухала, але жар ще тлів. Десь під обід коли Нюшина голова справилась з похміллям, а сама Нюша трішки заспокоїлась біля їхнього дому зупинилась невеличка компактна малолітражка червоного кольору її двері різко прочинились і на світ божий видерлась якась мегера у квітчастому халаті в кімнатних тапках з розтріпаними чорнявим волоссям, комплекцією тіла вона десь була схожа на Нюшу. Мегера була вкрай роздратована вона вбігла на подвір'я з прокльонами і погрозами накинулась на розгублену жінку.
    - Ти хочеш мого чоловіка відібрати? Я тобі патла повидираю. Я тобі пику розідру від вуха до вуха — закричала вона на цілу горлянку й накинулась з кулаками на спантеличену жертву.
    Нюша намагалась відбитись від мигери проте це тільки розпалювало її схопивши Аллу за волосся вона тягла її до землі Алла закричала від болю.
    - Що ти робила вчора з моїм Іваном в Колибі, на чужих чоловіків потягнуло, а зараз я тобі.
    Раптом громом пролунав постріл жінки перелякано поставали струнко. На порозі будинку стояв Федір у руках він тримав рушницю.
    - Ану ворони заспокоїлись а то я вам зараз — Федір прокричав загрозливо.
    Мегера глянула на нього зневажливо.
    - Ти краще жінку свою пристрель хай не переслідує мого Івана — вона ображено швидкими кроками попрямувала до калитки — а тебе відьму ще раз побачу біля свого чоловіка Івана Олійника начувайся- кинула вона на прощання махаючи вказівним пальцем.
    Червона малолітражка рвучко рушила з місця й скоро сховалась за поворотом.
    Нюша боязко глянула на Федора проте той не сказавши ні слова зайшов в хату гримнувши за собою дверима. З того часу Федір перестав розмовляти з дружиною.
    4.
    У неділю ледь замріло Федір Коваль зірвався з теплого ліжка і заходився збиратись на рибалку ще вчора він домовився зі своїм друзякою закоренілим риболовом Іваном Гудзем поїхати рибалити на “Маяк”. Дорога туди була не близька тож треба було вирушати удосвіта риба на “Маяку” гарно ловилась з ранку, а ближче до обіду та й власне по обіді в край погано. Бузьок ще вчора приготував всі снасті, накопав черв'яків, розмочив макуху, тепер йому лишалось лиш одягнутись зробити декілька бутербродів прихопити чвертку перцівки для зігріву бо надворі хоч і літо проте ранки стояли холодні. Коли всі ті не хитрі речі опинились у рюкзаку як знадвору донеслось вперте протяжне бібікання. Федір виглянув у вікно біля калитки спершись на свій велосипед вже чекав Іван Гудзь на плечах він мав величенький рюкзак неначе збирався на риболовлю з ночівлею На кермі у Іванового велосипеда був прикріплений величенький клаксон з круглою гумовою пищалкою коли він її натискав клаксон видавав такий звук немов під калиткою стояв не велосипед, а цілий камаз.
    - Чи ти здурів Ванька бл... на годиннику пів п'ятої, май совість сусідів пробудиш — обурився Федір. Сусід у нього був лиш один з правої сторони Гриць Тимко, а з ліва аж до виїзду з вулиці нікого.
    - Давай рухай булками, перші півні вже прокукурікали риба чекає на нас не дочекається — відказав Іван потираючи руки з легкою посмішкою — і гумові чоботи прихопи бо роса випала така як після зливи.
    Бузьок зачинив вікно, закинув рюкзак за плечі і поспіхом подався до дверей. Скоро два дуже ранніх велосипедиста мчали сільською вулицею що вела у поля, а там битим шляхом що звивав поміж жита і вів ген-ген аж до підліску, звідти до місця призначення рукою подати. Через пів години неквапливої їзди колеги по рибі добрались до “Маяка”, то був великий глибокий став по краях оброслий трощами та чагарниками. Круті береги не давали легко зійти до води проте трохи наполегливості та вправності і ось воно улюблене облаштоване місце для риболовлі. Федір спустився перший зняв рюкзак з плечей повішав його на гілляку і потягнувся як гусак витягаючи шию. Іван по-слідував за ним, скоро рибаки всілись на пеньочки і закинули вудки у воду, поплавки як солдати по команді струнко випрямились тихо погойдуючись на плесі. Довкола була краса, ставок наче дзеркало відбивав у собі чисте голубе небо і від того ставав ніби його продовженням на землі. Він пах якось так не повторно як не пахне більше ніщо, він пах болотом, застояною прохолодною водою, трощами. Так саме пах, а не смердів. Над ним літали вертальоти то такі великі комахи з двома парами крил що любили маневрувати над водою і видавати такий гул ніби це дійсно були вертальоти. По плесу стрибали водомірки збурюючи навколо себе маленькі кружальця хвиль, під іншим берегом плавали пара білих лебедів з виводком. Десь по заду на гілляках дерев виспівували солов'ї. А там на сході над посадкою загорялась і вогнем палала зоря.
    - клює — тихо прошепотів Іван штовхаючи Федю у плече.
    Федір стрепенувся поплавок то нуряв під воду то здіймався над нею ніби норовив полетіти. Бузьок сіпнув вудлище в гору на гачку тріпався чималенький короп. Боячись щоб рибисько бува не зірвалась Іван вхопив підсаку й простягнув над водою. Федір тягнув відходячи на зад в кущі де під ногами було безліч сухих гілляк його супутник нахилився в перед короп уже завис над підсакою і через мить мав опинитись у ній та раптом вудлище опустилось і риба теліпаючись прошмигнула повз підсаку сховавшись у воді більше її не бачили. Іван розчаровано махав руками, а Федір немов заворожений скляними очима дивився поперед себе і на німо показував вказівним пальцем. Колега оглянувся й собі застиг заворожено, на протилежному березі йшла якась мана одягнена в щось білосніжне повітряне чи то плаття чи то халат, розпущене біляве-блискуче волосся спадало по її плечах і кінчики його досягали пояса. Вона йшла граційно неначе газель і легко неначе пава. Здавалось що її босі ноги не торкались мокрої від роси трави й вона таки летіла гордо, велично, ледь-ледь ворушачи руками зігнутими в ліктях вперед на зад. До летівши до невеличкої голої ділянки берега де не росли трощі і був доступ до води мана зупинилась, оглянулась довкола приглядаючись до підозрілих рельєфів і ранкових тіней, прислухаючись до шумів. Не уздрівши нічого небезпечного вона легким рухом руки зняла з себе білосніжну одежу й опинилась абсолютно нагою як сама природа. Її тіло здавалось бездоганним; широкі плечі, налиті як достиглі диньки перса, округлий пружний задок, струнка постава. Вона заходила у воду впевнено руками погладжуючи дзеркальну поверхню немовби то була її стихія, немовби вона була богиня ранкової зорі що зійшла з гори щоб зануритись у приємну прозору субстанцію. Став запарував, білі клубки туману закучерявились над плесом і покотились долинами, понеслись сиві коні по-під чагарники, трощі, дерева піднімаючи за собою таку ж сиву пелену. Ранкова гостя занурилась у воду і попливла нарозмашки, просто на середину водойми, назад на спині, брасом, батерфляєм граційно не вимушено здіймаючи поруч з собою бризки капель кришталю. Не інакше як сама Аврора плавала ставом.
    - А-а-а- пши -и... - вирвалось з кущів та рознеслось луною над Маяком — а-а-а- пши- и — витер рукавом ніс Іван — не втримався Федя простуда.
    Почувши дивний гучний звук гостя геть перелякалась, всього лиш декілька розмашистих рухів руками і вона опинилась на мілині біля самого берега, там пані підвилась хутко вибігла на сушу вхопила під паху свій білосніжний одяг і голяка побігла мокрою травою. Скоро вона зникла в сиві імлі так несподівано як і з'явилась.
    - Ну Ванька, твій ніс просто козел таку виставу спортив — поскаржився Федір.
    - Та, Федя, та це всього лиш гола баба і більше нічого не будь пацаном.
    - Тільки де вона взялась раніше її тут не помічалось.
    Іван Гудзь знизав плечима — буде що розказати хлопцям, - не повірять.
    Додому чоловіки повертались під обід з порожніми руками й поганим настроєм. Риба ніби по казилась вона ніяк не хотіла ловитись на гачок проте часто клювала ніби граючись поплавком тільки толку від того було мало. Це був той рідкий випадок коли геній риболовлі Іван Гудзь залишився без своєї здобичі. Сонце добряче припікало з чола ріками лились поти, велосипеди ліниво котились битим шляхом здіймаючи за собою хвіст з пилу. Через пів години Федір увійшов у свій будинок і відразу попрямував на кухню де в холодильнику на нього чекало холодне пиво. На кухні біля плити стояла Нюша і як на дивно жарила рибу. На сковорідці потріскував розігрітий олій, його гарячі краплинки підстрибували як акробати на батуті і пахли соняшником. Той запах розносився будинком, заглядав у кожен його закуток, Бузьок взяв пляшку й пішов на веранду не сказавши ні слова тільки облизнувся як кіт. Злість на дружину роз'їдала його з середини проте чоловік ніяк цього не показував. На веранді стояло його улюблене м'яке крісло і вид на дорогу де час від часу проходили знайомі і не знайомі люди.
    Федір сидів тихо примружившись з його думок не йшла та ранкова незнайомка, він просто зараз бачив її перед своїми очима голу з мокрим білявим волоссям на березі ставу, його чоловіча сила раптом прокинулась після довгого сну і запульсувала гарячим потоком.
    Під вечір того ж дня весела компанія сиділа під розлогою старою вербою на грубих колодах розкладених квадратом по середині між колод стояв стіл з товстого дубового зрізу на якому чоловіки грали в доміно. Збоку окремо від інших просто на траві сидів худорлявий чоловік якого всі звали Ботаніком і милувався вербовими віттям що наче зелене волосся звисало з голови лісової мавки. Ботанік абсолютно не вписувався в цю компанію він не любив ні риболовлю ні мисливство ні азартних ігор, але він любив життя природу довкола себе, небо, ставок за селом, все це він фотографував на фотокамеру “Nikon” яка завжди висіла у нього на грудях. Ботанік був фотограф-натураліст хоч і любитель, але вправний. З нього часто любили кепкувати та піджартовувати проте Ботанік ніколи ні на кого не ображався.
    - Ботанік, чого задумався? — жартівливо промовив хтось з компанії.
    - Ось воно життя, оглянись, воно довкола тебе бери його і цінуй кожну хвилину проведену поруч з ним чого мені ще думати — відказав фотограф, він був у своєму репертуарі.
    - Отак ми з Федьком стали свідками такої вистави, хі - хі — похвалився Іван Гудзь.
    Компанія повеселіла ще більше, похіхікала. Згодом один чоловік з абсолютно лисою головою не відриваючи погляду від розкладки доміно урочисто промовив — Я знаю цю німфу її ім'я Аврора, прізвище здається Вишневська, вона у минулому була чемпіонка з плавання, нещодавно правда купила будинок неподалік “Маяка” ну і напевно часто розминається у ставі де ж тут її взяти басейн, до речі жінка вже декілька років як вдова.
    Федір що був серед компанії раптом рвучко підвівся — риба- промовив голосно трохи нервово поклавши на стіл останню кісточку і вийшов з-за столу. Він попрямував у сторону свого дому хтось, крикнув мовляв, куди ти, але Федір нічого не відказав навіть не оглянувся. Вся компанія здивовано проводжала йому аж доки той не зник за зеленю дерев.
    - Що це з вуйком Федьом? Щось він на себе зовсім не схожий? - запитав наймолодший з компанії Олег.
    - Та від коли його Нюша загуляла з тим фермером з міста старого як підмінили — відповів Іван Гудзь.
    - Ох, ці баби — зітхнув дід Панас якого всі в селі прозивали Сірко бо мав він довгі сиві справжні козацькі вуса і такого ж сивого оселедця, мав козацький одяг червоні шаровари, широкий пояс вишиту сорочку, кафтан, хутряну шапку і добрячі чорні шкіряні чоботи і одягався так лише на свята, а ще мав в дома пушку таку як мали колись козаки і з тієї пушки він стріляв на празниках, концертах чи фестивалях куди його запрошували, правда стріляв не ядрами як колись козаки, а тільки порохом який засипав в ствол і приталовував старими газетами.
    В ночі Федір Бузьок спав не міцно йому постійно снились якісь жахіття і найменший шум відгонив сон. Недавно він переселився зі спальні на веранду влітку тут було досить тепло і затишно до того ж тут небуло Алли образа на яку так і не проходила. З ранку прокинувшись з першими півнями Федір знову зібрався на риболовлю, знову на Маяк тільки тепер в гордій самотності без друзяк без зайвих свідків. Велосипед мчав полями поскрипуючи педалями попри житнні поля на зустріч ранковій свіжості. Добравшись до ставу Федір помітив що під іншим берегом, аж там на західній стороні біля густих заростів вже хтось сидів з вудочкою і не один, а було їх двоє чи троє їхні вудлища то опускались то піднімались. Він сів на своє рибне місце закинув вудку і застиг все поглипуючи то на поплавок то на протилежний берег видивляючи чи не з'явиться бува вчорашня ранкова німфа і не скупається в ставку. Проте німфа не з'являлась, пройшла година, дві вже сонце добряче викотилось з-за обрію, німфи не було, ні німфи ні риби хоч риба тоді цікавила його як найменше. За годину рибак не витримав склав свої снасті в рюкзак закинув його за плечі взяв велосипеда та й рушив помалу берегом, на його обличчі виднілись ноти сумніву, щось в ньому не на жарт боролось, якісь протилежні думки зійшлись на рингу в його мозку і затіяли бій хто правіший. Дійшовши до дороги що вела в його село Федір раптом звернув на ліво і попрямував в протилежний бік туди де з-за чагарників виглядав покритий червоною метало-черепицею дах. Скоро він дійшов до вулиці на якій було декілька будинків не довго думаючи він зайшов на перше ж подвір'я на якому була відкрита хвіртка, а далі вирішив діяти по обставинах. Сколихнувши вусами Федір залишив велосипед на вулиці зперши його на ворота, а сам не сміло пішов на подвір'я. Там на його подив на широкій лаві сиділа вона та сама незнайомка що запала чоловікові в душу.
    - Чи можна у вас пані-господиньо напитись води, а то знаєте щось в горлі пересохло — завів Федір.
    - Чому не можна, звичайно можна. Хто води шкодує? — відказала незнайомка.
    - А як же вас пані-господиньо звати?- запитав чоловік потираючи вуса.
    - У мене таке знаєте рідкісне ім'я непритаманне цим місцям, Аврора, в честь богині ранкової зорі.
    - Гарне знаєте ім'я у мене тітка так звалась тільки так назвали її в честь того корабля символу жовтневої революції.
    - Може зайдете на чайок, поговоримо трохи а то тут рідко випадає змога з кимось перекинутись словечком — запропонувала Аврора.
    Федір потер вуса що посмикувались як на вітру і нічого не відказуючи попрямував за господинею.
    Розмова тривала, час плив не помітно. Федір дізнався що Аврора таки дійсно вдова її чоловік був також військовим й загинув десь в Африці будучи пілотом гвинтокрила в миротворчій місії. Колись в молоді роки Аврора займалась плаванням була чемпіонкою у цьому виді спорту. Жінка виявилась молодшою від бузька років на сім проте виглядала молодшою свого віку.
    До дому Федір їхав веселий, час від часу посміхався сам до себе, милувався довколишніми краєвидами на які скоріше як на приїджену страву не звертав уваги, слухав спів якихось пташок що виспівували у високих травах своїх співів. Наступного ранку ні світ ні зоря він знову на рибалку і так місяць підряд. Бувало що цілими днями він просиджував на ставі проте рідко коли повертався до дому з уловом. За цим ділом закинув він свої теплиці урожай в яких поменшав, помарнів, занедбав свою справу, рідко зустрічався з друзяками. Звичайно це не могло пройти не поміченим, Алла запідозрила не ладне, а сусіди та й усі в селі перемивали бузькам кісточки з ранку до вечора. Багато людей знали де і з ким пропадає Федір, як відомо від людських очей не сховаєшся як би не старався. Нюша багато разів хотіла викликати свого чоловіка на відверту розмову проте той всяко уникав її не хотів з нею розмовляти продовжував грати ображеного. Через місяць все прояснилось остаточно жінка отримала дивного листа якого перед обідом приніс листоноша. В листі було написано таке:
    “Доводжу до відома вас що ми з Федею щасливі разом. Він найкращий чоловік якого я тільки знала. Навіщо ви мучите його насильно утримуючи біля себе він з вами нещасний. Дайте йому спокій і не заважайте нашому щастю.
    p.s. Я не коханка - я кохана.
    Аврора Шутко”
    Алла вскочила з місця сердита як змія, серце закалатало в шаленому ритмі, кров у венах закипіла як лава у вулкані, запарувала, злість піднімалась від п'ят і потьмарила розум, давно вона вже не відчувала такої шаленої люті. Жінка заревла як тигриця, як фурія, як божевільна кинулась на двір де саме в той час Федір нічого не підозрюючи порався на своїх грядках. Нюша схопила скалку перше що її потрапило під руку й з нею напала на розгубленого чоловіка, декілька ударів досягли своєї цілі погладивши плечі що той аж присів скорчевшись від болі проте швидко підвівся та дав такого драла через грядки і плоти що навіть тренований кінь не зміг би його наздогнати. Чоловік навіть не думав ставати до бійки зі своєю дружиною, ніби на перед знав що наслідки для нього можуть бути на багато гірші. Жінка гналась за ним розмахуючи скалкою в руці й лаяла його на чім світ стоїть. Всі прокльони, лайка і погрози вилились на голову Федора бурхливим, нестримним водоспадом. Коли чоловіку все ж вдалось втекти від добрячого прочухана, жінка ще декілька хвилин, лаяла його та згадувала усіх його таких сяких родичів ледь не до сьомого коліна, а тоді присіла на зелену як килим траву і гірко заридала. Сльози рікою котились з очей потрапляли в рот розбавляючи слину своєю гіркотою і падали на землю.
    5.
    Після добрячої прочуханки Федір Бузьок зник і цілий день не з'являвся в домі й лиш у вечері коли стемніло він прибився на подвір'я як бродячий кіт тихо крадучись по під стіну будинку. Добравшись так непоміченим до парадного входу він втемноті намацав клямку проте двері були міцно зачинені з середини і ніяк не піддавались, літня кухня була теж зачинена і ключа що завжди був у звичному сховку на порозі під ковриком не було напевно Нюша переховала його в інше більш надійніше місце. Тоді Федір навпомацки без зайвого шуму потинявся до своїх теплиць єдиного місця яке не можна було зачинити на ключ чи якось закрити до них доступ. В теплицях було тепло не парко бо на дворі вже була середина серпня і ночі ставали дедалі холоднішими. Навпомацки він намацав старі піддони що стояли з права від дверей приліг на них і забурчав.
    - Нічого собі у моєму домі, у моєму домі зачинила двері на ключ у моєму домі. Ще захоче вигнати мене з мого дому ... з мого дому. Та як вона посміла у моєму домі де жили мої батьки, діди і прадіди...
    Так він бурмотів аж доки не побачив крізь прозору плівку як по подвір'ї блукає одинокий промінь світла. Мабуть вона ходить подвір'ям тиняється чомусь їй не спиться, світить моїм фонариком, подумав Федір про себе і принишк боячись бути знайденим у теплиці, а скандалу по серед ночі йому зовсім не хотілось. Скоро він захропів.
    З ранку коли сонце ледь-ледь показувалось з-за обрію чоловік прокинувся, потер заспані очі, все його тіло нещадно боліло, нам'яті боки зарясніли синцями, крутила шия, затекли ноги, жорсткий дерев'яний піддон не найкраще місце для приємного сну. Кожному з нас хоч раз у житті доводилось спати у зовсім не підхожому для цього місці. Бузьок більше не хотів ховатись як шибеник що нашкодив і вирішив йти на пролом хоч в середині відчував себе досить не комфортно однак діватись було нікуди. Він вибрався з теплиці й помаленьку без поспіху почвалав до будинку. На подвір'ї було чисто, надуманий ворог ніде не проглядався, не проглядався і його цеглове авто. Рука не сміло потяглась до клямки, цього разу двері були відчинені і легко піддались, в коридорі пусто заглянув на веранду теж нікого у кімнаті і на кухні жодної живої душі. Далі його дорога пролягла до холодильника бо живіт буркотів від голоду однак в середині холодильника була тільки недопита пляшка пива і нічого щоб можна було з'їсти не готуючи. На плиті стояло дві каструлі Федір підняв кришку однієї з них і раптом відчув як мурашки прокотились його тілом і кожен м'яз спини здригнувся, він визначив якимось шостим чи сьомим відчуттям що по заду нього хтось чи щось стоїть, по влолі без поспіху оглянувшись так не наче от-от збирався зустрітись з найбільшим страхом у своєму житті. Там на порозі кухні стояла пухнаста, хвостата та вусата коротконога чупакабра так Федір називав свою кішку, або скорочено просто чупа. Чолов'яга видихнув з полегшення, всього лиш кіт зумів так налякати свого господаря що той ще довго приходив до тями. Поміж тим і одна і друга каструля були зовсім порожні. Жодна спроба знайти щось їстівне не увінчалась успіхом тут вихід був один закочувати рукави і готувати самому. Федір був не перевершеним поваром по приготуванні ухи, юшки чи шашлику але на природі в кругу чоловічої компанії на рибалці чи на полюванні або на відпочинку десь у лісі проте в дома на кухні готувальник з нього був нікудишній хіба що яйце зварити чи картоплю зажарити що між тим він збирався зробити. Напхавши шлунок жареною картоплею та напоївши його пивом Федір взявся до роботи потрібно було по-пасинкувати помідори, позбирати огірки, підживити петрушку одним словом діл було по горло. Останнім часом він трішки заспокоївся і вже декілька днів підряд не їздив на свою так звану рибалку, відключив телефон та й не вилазив з теплиць тільки в крайньому разі. Не помітно минув день проте господиня цього дому так і не з'явилась. Страх зустрічатись з Алою після того клятого листа якого можливо написала Аврора, а можливо хтось таким чином вирішив під жартувати над бузьками потроху розвіявся і набув забарвлення злості. Де ж вона до цього часу блукає, все частіше задавався таким питанням Федір і чим більше на дворі темніло тим частіше ця думка стукалась в його голову. Коли зовсім стемніло Федір зачинив літню кухню, потім двері будинку з середини та ще для більшої надійності защепнув на защіпку й заходився готувати собі пізню вечерю. Телевізор виспівував якимось концертом на повну котушку проте шум мотора що наближався десь з дороги на подвір'я долинав до вух господаря який попоївши тої ж жареної картоплі розкинувши ноги з пультом керування від телевізора у руках дрімав у м'якому кріслі. Федаір зірвався з місця вимкнув телевізора і прислухався, тепер він чітко чув як мотор авто попрацювавши ще декілька секунд замовк, як гримнули дверцята і роздались часті поцокування по бруківці немов йшов підкований кінь. Щось зашаруділо на порозі, клямка порухалась в гору в низ потім звук дряпання якогось металічного предмета розпилив нічну тишу проте двері не відчинились. На Федоровому обличчі застигли одразу дві гримаси радість змішалась з рішучістю тепер ситуація помінялась кардинально минулої ночі так само він нишпорив біля парадного входу, тепер же ця участь чекала його другу половинку. Не чекаючи чим закінчиться ця нічна вистава чоловік спокійнно пішов собі спати на виранду. Спав він на диво міцно прокинувшись лиш раз коли йому чи то приснилось чи то здалось що в темноті кімнати щось блукає і дивиться на нього злобним поглядом тоді бузьок стрибнув з постелі увімкнув світло проте в кімнаті було пусто і тільки лахмата чупакабра лежала собі спокійно на коврику.
    Вдосвіта Федір Бузьок стояв на порозі свого будинку потягав в гору руки і голосно позіхав, цегловий мінівен Нюші був припаркований неподалік в середині нього крізь шибку проглядалась жіноча фігура що підклавши під голову руки дрімала. Федя підійшов до буса постукав кулаком в лобове скло її голова поволі піднялась і опухлі очі жінки байдужо зміряли чоловіка. Посидівши ще трішки в салоні жінка відчинила дверці й вийшла на зовні характерний запах спиртного завис у повітрі.
    - Я поговорила з нею... — прошепотіла Алла майже не чутно.
    - З ким з нею? — зацікавився Федір.
    - З твоєю коханкою з ким іще. Ми з нею поговорили, досить мила жіночка, виявилась вона не писала ніякого листа і саме цікаве що взагалі не знала що її милий одружений.
    - Що ти мелеш, алкоголічко? - обурився чоловік.
    - Так — так милий сказав що вдівець, але я довела їй зворотнє, бідна жінка яка вона була нещасна довелось довго її заспокоювати до самого вечора. Проте зараз з нею уже все в порядку.
    Федір не знав що й казати його вивели на чисту воду і він стояв наче нагий перед великим натовпом. Коли Нюша хитаючись пішла в дім чоловік вхопив велосипед й уже знайомою дорогою помчав в даль де там за посадкою розлігся Маяк, жита на ту пору вже давно змолотили і тільки колюча стерня стирчала в гору проводжаючи велосипедиста. Дорогою в його голові роїлось безліч думок він обігрував різні варіанти розвитку подій. Проте все трапилось так що Аврора більше не хотіла продовжувати стосунки з Федором і ніякі вмовляння не допомагали, ніякі обіцянки не діяли. Так закінчився короткий літній роман він висох як вода на сонці. Перед вечором чоловік в поганому настрої повернувся до дому ні з чим, там на нього чекали тільки порожні каструлі і спляча жінка. Ох який скандал він закатав їй, ох як вони щепились один в другого що аж на другий кінець села були чутні їхні крики.
    Відкриття полювання на дичину яке мало відбутись в суботу Федір Бузьок пропустити не міг ніяк тому коли настав той день з самого ранку він уже був на оболоні біля ставу де також були більшість мисливців з села та околиці. Вони шумно розгортали великий військовий намет рубали дрова, майстрували стіл та лавки на яких мали сидіти декілька десятків чоловік. Під обід вже почали сходитись заядлі мисливці та любителі активного відпочинку, вони вели на повідках собак мисливських порід на плечах у них висіли рушниці і патронтажі, хто мав лише вудочки як ото Іван Гудзь. Ботанік як завжди мав тільки свій фотоапарат він розраховував поповнити свою колекцію нових фото бо через місяць у нього мала відбутись фотовиставка. По ставку плавала надувна резинова лодка на ньому двоє чоловік в кашкетах і плямистому камуфляжі гребли веслами на протилежний берег. По обіду коли прогриміли перші вистріли і полювання офіційно вважалось відкритим Федір Бузьок разом з дідом Сірком та Лисим взявши рушниці на плечі пішли відслідковувати дикі качки в чагарники. Вони перейшли брід перестрибнули через вузенький рівчак за дерев просто їм на зустріч вилетіло декілька пернатих, Федір з Лисим здається підбили дві чи три качки проте у заростях їм вдалось знайти тільки одну.
    - Ох якби доброго собаку — поскаржився Федір, але доброго собаки під рукою не було та й бути не могло, адже Бузьок хоч і був не аби яким мисливцем і славився майстерність на всю округу проте мисливської собака у нього не було з роду хіба що простої бродячої породи який навіть будки не мав, дід Сірко теж мав простяка який сидів в дома на ланцузі та стеріг подвір'я, собака був злий як цербер і дурний як порожнє відро. Лисий мав гончака, та на цей момент у собаки боліла лапа і він її з собою не взяв зате взяв бінокль. Час від часу Лисий притуляв до очей свій армійський гаджет прищурювався і видивлявся вдаль, перед ним відкривались види які не можна було побачити не озброєним оком. Оглядаючи околиці у пошуках дичі Лисий притягав біноклем вершини чагарників, голубе небо, потім взяв ниже ковзнув по обрію й вполе його видимості потрапив цегловий мінівенчик Алли. У біноклі він здавався так близько що можна до нього рукою доторкнутись проте насправді авто було далеко.
    - О, Федька — протяжно протягнув Лисий, він мав довгий язик і належав до тих типів які спочатку базікают, а потім думають — здається твоя Нюшка теж на полювання вибрались.
    Федір почувши таке рисю кинувся до Лисого вирвав з його рук бінокля й притулив до очей. Перед ним відкрилась така картина; авто Алли стояло посеред польової дороги якраз біля високої крислатої дикої яблуні біля неї стояв чорний джип коло того джипа було двоє людей чоловік і жінка. Жінку Коваль одразу впізнав це була його Нюша, а чоловік... Хто цей чоловік? Чорнявий з лиця круглий, кремезний. Федір збільшував різкість бінокля і скоро впізнав цю підозрілу особу це був Іван Олійник той самий колишній залицяльник Нюші. Звичайно Федір знав про подальшу долю свого минулого суперника не раз зустрічався з ним, не раз чув про нього від інших, адже Іван мав ферму хоч не велику проте в нього працювало багато людей зокрема й з Корівки. Бузьок скипів, його обличчя стало червоним як буряк, вуса затріпотіли вгору в низ, а руки затряслись.
    - Ах ти ж відьма, ах, зараз я тобі — закричав він на всю горлянку, зняв з плеча рушницю й не дивлячись під ноги помчав в ту сторону де мило нічого не підозрюючи про небезпеку воркували два голубки.
    - Федька, стій. Куди ти? — так же голосно кричав Лисий погнавшись за Бузька.
    Федір летів як ошпарений, перестрибуючи через вузькі і широкі струмки яких в чагарниках було безліч, оминаючи кущі і час від часу зникав у високих очеретах. Лисий не відставав.
    А поки вони бігли на зустріч розв'язці ми дізнаємось як же Алла потрапила у таку халепу. З ранку коли Федір пішов на відкриття сезону полювання вона попоравшись в домі вирішила з'їздити в місто тільки не на продаж як завжди, а на закупи. Вона склала список потрібних їй речей, серед них було більшість продуктів харчування і десь біля години десятої виїхала з подвір'я. В Копах вже при виході з гуртового магазину вона зустріла Івана той допоміг їй загрузити покупки в автомобіль, довго вибачався за вчинок своєї дружини, пропонував дружбу і таке інше. Там не подалік вони посиділи в кафе погомоніли про життя, знову час пролетів не помітно. Алла вирішила їхати до дому знову ж таки польовою дорогою на дворі було якраз по обіді небо сонячна, часом все таки з'являлись невеличкі хмаринки та вони погоди не псували проте цього разу жінці не вдалось доїхати навіть до того злощасного мосту, авто зупинилось як вкопане і скільки вона не пробувала завести свою чотириколісну подружку та тільки відгаркувалась. Таке трапилось в перше відколи у Алли з'явилась машина. До цього часу з нею ставались якісь дрібні поломки проте не суттєві, але цього разу щось зчинилось серйозне. Може бензин закінчився проте Алла заїхала на заправку з ранку і влила в бак досить пального. Жінка по справжньому запанікувала коли після багатьох спроб завести машину вона перестала навіть гарчати. Що робити? Куди іти? До кого звернутись? Довкола лиж поле і до дому далеченько, а залишати авто їй зовсім не хотілось. Алла витягла телефон з сумочки що стояла на пасажирському кріслі почала перебирати номера у записній книжці намагаючись зустріти когось хто б став їй корисним у лиху годину скоро вона натрапила на запис “Дунйо”. Під Ім'ям Дуня ховався Іван Олійник так колись в молоді роки дівчата дражнили парубка ну і Федір що став останнім часом надто підозрілим якщо якось натрапить на таке Ім'я ніколи не здогадається хто за ним ховається. Дунйо був би найбільш придатним зараз тим більше що з Федора користі було мало він хоч трохи тямив в механіці проте тинявся в цей час хтозна де та й стосунки з ним не найкращі. Повагавшись трішки жінка все ж набрала його номер і благальним голосом попросила про допомогу, а той звичайно не відказав в такому прохані й на диво швидко ніби чекав десь неподалік примчав на виручку подрузі. Аллі так натерпілось воскресити свою цеглову красуню що вона вибігла на зустріч своєму рятувальнику , так вони зустрілись біля його чорного джипу так їх й побачив Федір.
    Іван Олійник підійшов до мінівена підняв капот щоб вияснити що ж все таки сталось, жінка не відходила від нього. Раптом оглянувшись на якийсь підозрілий шум що наближався він побачив як в його сторону біжать не відомі роздратовані чолов'яги. Дунйо застиг разом з ним застигла не ворушачись й Нюша. Федір весь мокрий в реп'яхах робив останні кроки до своєї цілі. За метрів три він зупинився звів курок рушниці і направив дуло в бік двох спантеличених людей.
    - Ах ось воно що — кричав він як озвірілий — От з ким ти крутиш роман брехлива. Я вас обох вб'ю.
    Саме в цей час пі-доспів Лисий.
    - Федя, Федя не роби дурниць — благав він відхекуючись.
    - Я вб'ю їх обох як собак — шалів Федір не опускаючи рушниці, його вуса затріпотіли, а очі налились кров'ю, чоло зорали горизонтальні зморшки, вказівний палець впевнено ліг на спусковий гачок.
    Всі завмерли в очікувані.
    Пролунав постріл, один за секунду інший. Лисий обімлів, Федір в мить став білим як стіна, чола Івана і Алли змокріли немов на них хтось вилив ціле відро води. Жінка опустилась на коліна примруживши очі. Федір не стріляв його палець так же незворушно лежав на спусковому гачку. Вистріли доносились десь зі-заду з-за спин дійових осіб цієї сцени і зроблені вони були у повітря. Лисий ледь не обмочивши штани оглянувшись на зад побачив як до них під'їжджає зелений “УАЗік” бізнесмена Миколая. Коли авто зупинилось з нього вилізло чоловік з десять, сам Миколай своєю персоною, Іван Гудзь, старий Сірко, ще декілька персон мисливців які раніше не згадувались у цьому творі і участковий який якраз навідався в табір з інспекцією. Всі вони виглядали нервово і трішки спантеличено, адже якраз будучи в таборі розливали свіжо-зварену уху і вже в думках смакували нею коли це прибіг старий Сірко захеканий і запеканий й наробив крику що Бузьок пішов вбивати свою жінку на той берег.
    Федір і далі тримав на мушці тих двох неначе це були його військовополонені і він вивів їх на розстріл. Очі так же само були налиті кров'ю, руки не тряслись він був готовий виконати вирок і чекав лиж команди від своєї совісті. Проте команди не було, навпаки до нього підійшов участковий й почав умовляти чоловіка опустити рушницю.
    - Федя, не будь дурний, не піддавайся на провокації ти ж мисливець. Всі справи можна вирішити мирно в суді кінець- кінцем. А вб'єш сядеш в тюрму і надовго воно тобі треба- участковий-міліціонер використовував усі наявні аргументи щоб владнати конфлікт й потроху- потроху вони впливали на Федора первісний запал проходив очі вибілювались, злість не минала проте її руйнівна сила зменшувалась.
    - Федя, подумай про себе про нас що завтра напишуть газети, уяви собі заголовок “криваве полювання ” це не змиють роки- докинув Миколай.
    Після цих слів Бузьок опустив рушницю зовсім поникши духом. Участковий схопив ствол й забрав його.
    - Рушницю я конфісковую, до з'ясування обставин.
    Таке трапилось. Про цей випадок ще довго гуділи усі кому було не лінь, перемивали кісточки всім учасникам тієї події. Одні вважали Федора жертвою, а Аллу та Івана негідниками інші навпаки, треті висували якісь свої версії, четвертим до того було абсолютно байдуже. Федір тим часом зовсім занепав духом і майже не виходив на люди йому здавалось що всі довкола з нього сміються та кепкують за невірну дружину. Нюша хоч і продовжувала жити у будинку Бузька проте стосунки у них були дуже натягнуті і все йшло до розлучення. Подружжя сварилось за будь-які дрібнички, гризлись як хотіли. Федір зайшов якось після чергового роздору до свого сарайчику чи то по вудку чи то ще по щось й тут на очі йому потрапив той ящик пофарбований в зелений колір який він колись притягнув з військової частини. На ящику було декілька не зрозумілих позначок, та знак небезпечно. Федір знав в ящику динаміт і він вибухає.
    6.
    Федір з кам'яним обличчям завантажував ящики помідорів у цегловий мінівен Алли, його вуса несвідомо підскакували вгору вниз неначе наелектризовані очі бігали зі сторони в сторону як у злодія що от-от збирався щось вкрасти. Декілька паперових коробок Бузьок поклав у салон і ось у його руках з'явився той самий дерев'яний зелений ящик що так довго лежав у сараї. Ті самі сім таємних кілограм швидко опинились в середині авто. Нахилившись над ним Федір хвилин з десять щось чаклував, потім різко підвівся і таким же злодійським поглядом окинув околицю все було спокійно тож він довантажив інші коробки що залишились та спокійно закрив задню дверку. Потерши руку об руку чоловік пішов в будинок на порозі він перестрів дружину холодно глянув на неї вона так само на нього.
    - Ну що, готово? — байдужо не чекаючи на відповідь запитала вона.
    - Готово — готово — з якимось сарказмом в голосі відказав Федір його вуса задрижали, а на обличчі відобразилась єхидна усмішка.
    Бузьок поволі пройшов на кухню відкрив холодильник витяг з нього пляшку улюбленого світлого пива і так же не поспішаючи пройшов на веранду звідти відкривався вид на виїзд з подвір'я та дорогу. Він зупинився перед вікном затиснувши в руці свій мобільний телефон.
    Алла обійшла бусик всілась за кермо поклавщи сумочку на пасажирське крісло як в принципі робила завжди. Завела двигун й обережно рушила з місця біля прочинених воріт вона по звичці зупинилась глянула на право, глянула на ліво переконавшись що жодних перешкод немає жінка впевнено виїхала на дорогу. Цегловий мінівен помаленьку котився вулицею попереду у нього була ще одна перешкода це неглибока проте широка майже на всю проїжджу частину яма. Скільки ту яму тільки не засипали вона все одно вилазила і роззявляла свою пащу. Скільки тон гравію, щебйонки і різного будівельного сміття вона переїла за десятки років не знав ніхто проте апетит її не зменшувався. Вічно голодна паща трішки лякала Аллу тож повз неї вона проїжджала дуже повільно і обережно ніби боячись щоб та пащека не з'їла її разом з автомобілем.
    Федір зубами відкрив пляшку пінного коли Нюша якраз виїжджала з подвір'я він залпом випив половину її вмісту з носа ледь не пішла піна. Витерши рота рукавом светру Бузьок насторожено спостерігав за рухом авто ні на секунду не відходячи від вікна стискаючи у руці мобільного телефон. Коли авто наблизилось до пащі, а саме в тому місці ні справа ні з ліва не було будинків, аж до виїзду на трасу. Чоловік підніс ближче до очей телефон, екран загорівся блакитним світлом, натиснувши декілька клавіш на клавіатурі, тоді осушив пляшку до дна і поклав її на підвіконня, вказівним пальцем поправив наелектризовані вуса біля пляшки поставив й свого телефона перед тим натиснувши кнопку “виклик”, сам зробив декілька кроків на зад, зрачки його очей збільшились вуса затріпотіли час зупинився, серце голосно відбивало ритм. Через секунду Федір перемінився він рвучко потягнув руку до телефона великий палець стрімко приближався до кнопки “відмінити” проте саме в цей час на диво голосно з динаміка мобільного вирвався один роковий гудок.
    Роздався вибух, паща виригнула вгору багатометрове полум'я, шматки металу і бруду якраз в той момент коли цегловий мінівенчик опинився просто в її середині. Взрив громом рознісся околицею вибиваючи вікна і вихором зриваючи усе що було в його силах. Стрепенулись земля і цей трепіт відчули навіть в сусідньому місті Копах, збурилось небо на декілька секунд вкрилось плащем зі шматків бруду затьмаривши саме сонце. З дерев що росли недалеко позривало листя і воно повільно опадало пританцьовуючи. За лічені секунди все було скінчено окремі шматочки підняті вибуховою хвилею ще летіли в низ, але довкола вже стояла мертва тиша. Завмерло все й птахи й комахи й всі звуки природи що до того ширились білим світом. На місці пащі утворилась глибочезна западина, вона повіддавала усе чим люди годували її десятки років все що з'їла тепер порозкидане на сотні метрів довкола, гравій та каміння засіяли навколишні поля.
    Нема більше цеглового мінівена Алли, нема більше і її якщо від авто ще можна було знайти якісь погнуті залізяки то від жінки не лишилось навіть кісточки навіть шматка одежини ні праху ні знаку що вона колись жила на свті.
    Федір Бузьок лежав на підлозі не рухаючись прикривши руками голову, всі вікна на веранді були повибивані, деякі рамки поскрипуючи гойдались на петлях, стіни подірявлені осколками стояли як по війні. На городі від його теплиць лишились тільки поодинокі дерев'яні стовпи всю плівку позривало вихором, овочі що там росли по розкидало, понівечило, подерло. Гніздо бузьків вибухом зруйнувало майже вщент голий ясен позбувся свого столітнього тягара.
    7.
    Холодний вітер свистав над зоною та скажено теліпав колючим дротом, на вишці стояв охоронець закутавшись у бушлак в руках він тримав автомат пильно спостерігаючи за порядком. З чорного неба політав сніг. На вершинах великих старих голих ясенів сиділи скуйовджившись чорні ворони час від часу видаючи своє зловісне моторошне “к-а-р — к-а-р”. По — під довгу стіну бараку пхаючи перед собою тачку у чорній робі і шапці вушанці чвалав високий худорлявий чоловік. Він дивився прямо своїми пустими кришталевими очима у ньому можна було впізнати Федора Бузька він значно постарів його щоки помарніли, очі глибоко засіли в череп, а брови і вуса посивіли немов вкрились інеєм.
    К-а-р.
    16.04.2015.


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  3. Людоїди

    1.
    Було село як віночок, красиве; мальвами, маками, волошками, барвінком заквітчане. Були хатинки білі як сніг на різдво, вапном вибілені, вимальовані, сонечком ясним висвітлені. Вербами, ясенами подвір'я озеленені Були сади багаті плодами налиті, рясніли дозрілими соковитими яблуками, грушами, сливами. Були поля оброблені, засіяні; житами, пшеницями, ячменями, хлібами пахли, достатком, добробутом. Були люди доброзичливі, щасливі, веселі, ростили дітей, тішились онуками, дивились на життя з надією. Співали своїх дзвінких милозвучних пісень по вечорах, на свята ходили молитись у церкви, гуляли на весіллях, хрестили дітей на хрестинах, проводжали в останню путь на похоронах, поминали на поминках. Летіли лелеки над світом, ластівки під стріхами зводили гнізда, юрмились на подвір'ях горобці, на вершинах дерев каркало вороня. Було життя, був день, була ніч, сходило і заходило сонце, невтомно блукав по небу місяць. Аж доки не прокинулось пекло, доки диявол сидячи під п'ятикутною зіркою не позавидував людям лютою, пекельною завидю, та й послав своє чортове поріддя звести їх зі світу. І посунули тьмою вози бригад продзагонів під червоними прапорами везучи з собою голод і смерть. Вимітали червоні всі зерна із засіків до останку, забирали муку, хліб, картоплю усе що тільки було можна, лишаючи бідних людей в розорених домах приречених на лиху долю дорослих і діточок. Жовтий князь блукав від села до села безжально розправляючись над живими не маючи й краплі співчуття до тих хто з крові і плоті. Здавалось що сам Бог за якісь не віданні гріхи відвернувся від світу й перестав вислуховувати благальні молитви своєї стражденної пастви.
    2.
    Безлюдним селом поскрипуючи колесами їхала підвода, на ній сиділо двоє у сивих шинелях з сивими грубими обличчями людей. Один тримав рушницю на плечі інший важки якими керував кіньми. Покурюючи папіроси вони понуро розглядались довкола. Був ранок якраз зійшло сонце над лісом і небо запалало багряним полум'ям, воно обіцяло гарний теплий погідний день. В такий ранок добре косити сіно чи випасати худобу, поратись у городі чи по господарству біля хати. Однак село було пусте жодна жива душа не проходила і не пробігала повз, не ходили люди які завжди прокидались рано в ранці обходили господарку, не ревіла худоба, не іржали коні, не гавкали собаки і не нявчали коти. Моторошну тишу розбавляв лиш той скрегіт коліс на підводі.
    Пара коней зупинилась по серед дороги біля білої хати, двоє заброд зістрибнули на землю і потупцювали кирзовими чоботами.
    - Ти иди в хату посмотри, а я пройдусь вулицею по селу. - промовив суржиком один.
    - Хорошо — погодився другий прямуючи до невеличкої хати під солом'яною стріхою.
    Двері в середину були прочинені наскрізь ніби господар відійшов десь не хвилину і ось-ось повернеться. Заброда не рішуче просунув голову в дверний просвіт і розглядався довкола хитаючи головою з боку вбік, не побачивши небезпеки він переступив кирзовими чоботами поріг і зайшов в хату. В середині було темнувато з двох невеличких вікон ледь—ледь пробивалось сонячне проміння у повітрі витав трупний сморід на стіні висів образ Спасителя який своїм суворим поглядом зустрічав не званого гостя. Не топлена обвуглена саджею піч на якій валялось декілька побитих череп'яний мисок та глеків була занедбаною, до неї вже давно не торкалась рука господині. Поруч на широкій лаві нерухомо лежала напевно і сама господиня цієї світлиці. Сухі кістляві ноги витягнулись в здовж, на опухлому як гора животі зімкнулись у замку висушені руки, вона була ще жива й своїми чорними запалими очима байдуже дивилась чи то на зайду чи то на стелю час від часу схлипуючи і тяжко охаючи — ох -ох, ох — ох так неначе жінка просто прилягла натомившись трохи відпочити після тяжкої роботи, над нею літало декілька напасних мух. Зайда окинув байдужим поглядом жінку, обійшов по кругу господу. Під вікном стояв стіл на столі лежав пошарпаний Псалтир декілька образків. Під столом гудячи роїлись мухи. Зайда нахилився щоб глянути що там і побачив як мушва обсіла і об'їдала маленьке тільце спухлої з голоду дитини, запах гнилі вдарив йому в ніс і той відсахнувся. За крок від стола стояла велика дерев'яна скриня окована металевими кутками. Зайда підійшов до неї відчинив й почав перебирати її вміст скоро його увагу привернули жіночі чобітки що стояли біля скрині, він взяв їх оглянув, чобітки були добротні майже нові. Заброда сховав їх під паху.
    - Что мать, беру я твои сапоги, они уже и так тебе не пригодятся, а моей будут в самой раз.
    Мать не відказала нічого тільки застогнала ледь чутно, ох — ох.
    На тому злодій не бачачи чим ще йому поживитесь вийшов з хати на подвір'я на повні груди вдихнув свіжого повітря. До нього засапано підійшов другий.
    - Давно я тут не был, люди майже всі повимирали кое какие доходяги еще дышат но это ненадолго. Будим грузить всех дойдут уже на місці — Буденно проказав той — другое меня смущает там в тім кінці села я знайшов много людей погрижених.
    - Может звери, волки или собаки?
    - Може и звери тільки зуби видбиті на телах, человеческиє.
    - Ценного ничего не нашел?
    - Яке цене Афанасий? Все цене давно поміняно на жратву.
    Афанасий махнув рукою розчаровано він витяг папіросу засунув її між жовтими зубами й прикурив, його погляд ковзнув по обрію там у полях він помітив зелений острівок дерев поміж гілля яких виднілись солом'яні стріхи.
    - А вон там кто живет? Не бойсь куркули какие то, хуторяни.
    - Там живут панечі, а может уже и не живут давно я там не був.
    - Ну давай поедим посмотрим.
    - Так уж поедим, нам с начала тут треба порядок зробити трупи повивозить на цвинтар.
    - Та ладно никуда твои трупи от тебя не убегут, давай с начала на хутор съездим посмотрим может что ценное найдем, а потом возмемся за трупи.
    - Мені дан ясний указ повивозить трупи і закопать.
    - Та ми бистро туда и обратно сколько тут две версти не больше.
    - Ну ладно поїдемо посмотрим за одно и там зачистку зробимо.
    - Ты умный мужик, Хома, замолвлю за тебя словечко.
    За хвилину підвода знову скрипіла колесами їдучи дорогою що вела до хутору, а з темряви хати крізь прочинені двері вилізла на в карачках та жінка що лежала на лаві. Своїми чорними як ніч очима з такими ж чорними колами довкола них глянула на світ мружачись від яскравого світла. Далі вона виповзла на подвір'я й почала рвати висохлими руками зелену траву і запихати її в рот ледь—ледь пережовуючи її й ковтаючи.
    3.
    Підвода їхала битим шляхом, дві сірих фігури сиділи на ній похитуючись в такт, гніді коні слухняно тупотіли пильною дорогою куди направляв їх їздовий. Сонце вже піднялось височенько над лісом, погладило своїми теплими долонями землю, приголубило квіти, поцілувало ставочок під селом, викупало в нім своїх пустотливих діточок, промінчиків.
    Підвода їхала далі, обабіч дороги лежало мертве тіло, хоч правильніше було б написати що це лежав скелет обтягнутий шкірою в своїх сухих пальчиках він стискав полотняну торбину замотану на вузлик. Афанасій в мить о живився зістрибнув з підводи і одразу кинувся до мертвого, вирвав з його рук торбу і жадібно розв'язавши не тугий вузлик витрусив її вміст на землю з торби вилетіли дві підгнилі цибулини і декілька картопляних шкірок.
    Підвода рушила далі й доїхала до хутору вже без зупинок. Хутір стояв зарослий деревами; розлогими ясенами, грабами, кленами та кущами чагарників, бузку, терну, високими бур'янами; будяками, полином, лапатими лопухами, кропивою. Заїзд до нього заріс не проїхати тільки вузенька протоптана кимось стежка вела у двір. Зайди залишили коней біля дороги самі ж пішли тією стежкою і вона швидко вивела їх на широке подвір'я. На подвір'ї стояла хата з дерев'яним почорнілим від часу ґанком, дерев'яними акуратними східцями, солом'яним похилим дахом, маленькими скляними віконцями заслоненими з середини білими фіранками. Біля хати з правого боку від ганку стояв стіл біля нього дві лавочки з ліва за декілька кроків від стіни росла розлога калина. Весь двір був порослий високою в коліна шовковою травою та дикою конюшиною густо загороджений частоколом з-за якого за високих бур'янів виглядали жовті голівки соняшників. Біля порогу була ледь помітна втоптана стежка так ніби нею ходили дрібні звірі коти чи щурі. Приблуди зайшли на ганок оглянулись сюди уже встигла пробралась в'юнка политиця вона обвела дерев'яні стовпчики, поруччя, розстелилась східцями та зацвіла рожевими маленькими корзинками. Двері в хату були підперті шматком дошки. Афанасій відкинув рукою підперачку двері поволі зі скрипом прочинив. Заброди не поспішаючи зайшли у темні сіни. В сінях було двоє дубових грубих дверей одні з права другі з ліва. Чоловіки прочинили спочатку ліві двері й потрапили в світлицю. В світлиці було на диво охайно прибрано з чотирьох віконечок ясним потоком лилось світло заслонені білі фіранки а ні трохи не заважали його проникненню. Білосніжні стіни й собі випромінювали білизну на них висіли образи вінчані у вишиті рушники, по середині висіло розп'яття під ним стояв недогарок свічки на іншій стіні висів Шевченко у вовняній шапці з довгими козацькими вусами над ним теж був вишитий рушничок. Під вікном стояв стіл застелений білою по краях вишитою узорами скатертиною. З правого боку була піч майстерно розмальована півниками, калиновими та виноградовими гронами, квітами маків, мальвів, волошок. По другий бік стояла широка лава застелена грубим сукном над лавою висіла поличка з книжками, біля лави була широка скриня. Підлога встелена пістрявими килимами. Кімната була досить великою зайди навіть трохи розгубились, вони не очікували побачити такий порядок, скоріше навпаки. Афанасій оклигав перший він одразу заходився по хаті оглядаючи все. З першу він підійшов до стола на столі стояв глечик з довгою шиєю, маленька шкатулка і образочок. Чолов'яга схопив своїми шоршавими грубими ручищами шкатулку вона була проста з дерева розмальована різнокольоровими фарбами обклеєна блискучими лоскутами відчинивши її він знайшов 20 копійок і пожовклу фотографію, на фотографії застигли у вічності чоловік що сидів на кріслі у вишитій сорочці в чорних штанях, біля нього стояла пишногруда жінка у розшитій узорами блюзі чорній розшитій спідниці в хустці на голові і з великими круглими, червоними королями на шиї, біля них юрбилось вісім діточок різного віку від маленького до великого.
    Хома тим часом підійшов до книжкової полиці витяг товсту книгу у чорній палітурці - Ко - б- за- р — ледве прочитав він.
    - Ты умеешь читать Хома? - здивувався Афанасий.
    - Трохи умею — відказав Хома.
    - Интеллигент, буду знать к кому обращаться когда кто то мне письмо напишет.
    Тим часом Хома витяг іншу книгу — Бі-блія — прочитав уже впевненіше розкрив книгу з неї випало десять рублів. Побачивши це Афанасий вмить підстрибнув до грошей міцно вхопивши їх — поделимса потом — Хома лиш махнув головою
    - Ох чую богачи здесь жили — потираючи руки з надією промовив Афанасій.
    - Багачі — багачі — тільки коли ми були тут із загоном востаннє то витрусили усе що тільки можна було, нічого не лишили ні крихти хліба, ні зернятка ні однієї копійки, скотину, плуги, млин забрали до колгоспу — проказав раптом чистою українською Хома.
    - Что? — Что?
    - Работал я колись на эту гниду за миску каші, а теперь когда пришли совэти то нема больше панів, всі рівні.
    Афанасій дивився на Хому здивовано:
    - Кто был никем, тот станет всем. Я в тебе не ошибся с такими как ты мы быстро построим коммунизм выдавим все кулацкие гниды что не хотят делится с рабочим классом и построим.
    Афанасій впав на коліна і почав заглядати під стіл під лаву по закутках. Біля печі він знайшов золоту сережку його очі загорілось диявольським вогнем, він заходився ще ретельніше обшукувати усе в світлиці, повикидав усю одежу зі скрині, повивертав всі книжки на полиці, заглядав в усі закутки, під килими, знімав образи зі стін й кидав їх на підлогу, зривав фіранки з вікон, перекинув лаву, перебив весь череп'яний посуд. В люті він бігав сюди туди і трощив усе що попадало йому під руки. Коли захекався присів на лаву, тоді подумавши трішки раптом підвівся і як ошпарений помчав крізь прочинені двері в сіни схопив ручищами клямку дверей що вели в іншу кімнату з усієї сили шарпнув проте двері не піддались, Він шарпнув ще сильніше проте ті тільки скрипнули. На підмогу підійшов Хома, двоє кремезних чолов'яг добре вперлись й двері вилетіли в іншу сторону. Так вони потрапили в сусідню кімнату. Ця кімната була протилежна світлиці тут стояв душний запах, стіни були чорні вицвілі по кутах, на них повсюду були якісь підозрілі бордові плями. По серед кімнати стояв стіл на ньому лежало декілька мокрих ганчірок і ніж, під стіною сперта сокира і пилка для різки деревини. Біля дверей стояло відро з брудною водою. Афанасій підозріло окинув оком моторошну кімнату зняв рушницю з плеча, цього чекіста що побачив багато на своєму віку така картина дещо насторожила.
    - Тут наверное ничего нет може підемо на задній двір глянемо но я сомневаюсь что там шото есть — запропонував Хома.
    Заброди вийшли на світ божий неподалік десь у кущах не зважаючи ні на що виспівували пташки, пливли у небі хмари, погідно світило сонце, зеленіла трава, літали гудучи бджілки. Природа жила своїм звичним життям. Тим часом двоє оминули хату й вийшли на задній двір тут трави були не такі високі однак кущі бзини, або як їх ще в народі називають “чортовим деревом” по розростались скрізь де тільки можна. Одразу за хатою стояла ще одна хатина проте менша за розмірами без ганку лише з двома вікнами.
    - Тут жили наймити — пояснив Хома Афонасію.
    По серед двору стояла криниця вона не була нічим з верху накрита лиш біля обмурованої каменем основи стояли два масивні дерев'яні бруси на яких кріпився валок з корбою. Трохи далі розміщалась на пів розвалена клуня, частина її даху зсунулась, частина ще трималась на чесному слові. Вона була довга мала в собі широкі двері що цілий віз з кіньми міг в них в'їхати. З боку стояв великий хлів з низьким солом'яним широким дахом біля нього була невелика загорода з жердин для коней чи корів. За нею розкинувся фруктовий сад колись за ним добре доглядали, а зараз він був не чищений стовбурі не мащений вапном, сухі гілки не обрізані. На гілляках не виднілось ні яблук ні груш ні інших фруктових плодів. Там в зелені кущів ще виглядали дахи якогось прибудов проте що це були за будівлі і чи належали вони до цієї господарки чи якимось іншим господарям того не відаю.

    4.
    Двоє приблуд добре обстежили будинок для наймитів, клуню, хлів, залазили на горища проте нічого крім поламаних коліс до воза, латаних мішків, перетертих шнурів не знайшли. Так повз порослу лопухами загорожу вийшли в сад. Тут поміж дерев вони віднайшли ледь помітну стежку яка вела кудись в хащу. Афанасій угледівши вузеньку втоптану пасочку одразу кинувся шукати куди вона виведе, Хома в слід за ним продираючись крізь напасні гадиляки що так і норовили влізти в око чи подряпати обличчя, вони добрались до невеличкої галявини. На галявині з трави височіли сім горбиків, шість менших і один більший.
    - Ни как кладбище какое то? - Запитав Афанасій.
    - То-то я думаю нигде трупов невидно — Знітився Хома.
    - Семь один большой, значит кто то из взрослых и шесть маленьких наверное детишки.
    - Хто ж их закопав шесть маленьких, а дитей у них было восьмеро і один большой хто ж тут заритий? Він или Вона? Загадка.
    Афанасій раптом помітив щось блискуче що висіло на гілці дерева його очі загорілись вогнем жадоби він поклав свою рушницю під стовп сусідньої яблуні й заходився стрибати щоб досягати бажаний предмет. Хома спостерігав за своїм невгамовним приятелем що нагадував собачку яка намагалась дістати гостинець з рук господаря і мимохіть оглянувся на зад. Тут він остовпів, на декілька секунд втративши дар мови, адже перед ним повстала така картина. З кущів без шумно вилізла якась істота схожа на маленького хлопчика, вона мала велику голову і великі чорні, скляні очі що презирливо дивились на непроханих гостей з під мохнатих брів, на чубі кучерявилось не чесане і давно нестрижене чорняве волосся, обличчя було бліде-бліде схоже на примару такі бліді були й руки. На ньому добре сиділа біла сорочка заляпана на грудях бордовими плямами, короткі босоногі ноги прикривали чорні сукняні штани. Хлопчина з'явився з кущів несподівано на декілька секунд його чорні як ніч очі зустрілись з очима остовпілого Хоми, далі не зволікаючи він впевнено, безстрашно попрямував до того дерева під яке Афанасій спер свою рушницю до того ж воно було зовсім близько, міцно схопив її своїми короткими руками і лиш тоді Хому відпустило.
    - Стой сорванец — крикнув він голосно, але на той момент хлопчина вже зник в заростях.
    Хома кинувся навздогін. Афанасій облишивши свою справу приєднався до погоні однак вибігши з саду переслідувачі втратили з виду маленького злодія його слід простиг. Вони почали гарячково шукати того кидаючи брудну лайку та прокльони що аж пташки замовкли злякано.
    - Он не мог далеко уйти с моим ружьем. Найду задушу, убью, сволочь — грозився Афанасій.
    - В цих заростях мы его точно не найдем надо розділитися — запропонував Хома.
    - Ты прочеши здесь все, а я пойду во двор поищу может он туда побежал да в какой то дом спрятался.
    - Хорошо
    - Если что кричи, если найдешь ничего не делай я сам с ним расправлюсь у меня руки чешутся подержать его глотку.
    На тому розійшлись Хома занурився в зарості бзини нишпорячи та ретельно як слідопит досліджуючи траву чи немає сліду чи де зламаної гілки яка могла б навести на слід. Не далеко відійшовши чолов'яга нарвався на кущ терену його шипи вп'ялись у ногу чужаку і той аж завив від болю. Терен подер Хомі руку і закривавив щетинисте обличчя. Той ледве видерся з полону колючого куща. Витираючи рукавом рани він раптом помітив того кого шукав, хлопчина пройшов собі спокійно неподалік поміж дерев і зник у заростях лози. Хома подався за ним продираючись крізь густі зарості лози він наштовхнувся на цегляну стіну порослу зеленим мохом. Стіна стояла не висока і не широка по середині неї були врізані в неї дерев'яні дубові двері з правого боку вони мали маленьке металеве кільце. Гість уважно оглянув стіну і двері перш ніж потягти за те кільце. Двері піддались не зразу, вони були старі і встигли добре всістись в землю. За дверми жила густа темрява, звідти повіяло холодним встояним повітрям. Це був старий льох збудований кимось давно в низ вела дерев'яна драбина така ж стара як і цей льох. Хома повагавшись трішки нахилився в темряву намагаючись освітити її сірником. Темрява ніби злякавшись вогнику відступила трішки оголивши кам'яні стіни однак не надовго, коли вогник згас темрява знову відвоювала свої позиції та зайняла свій звичний простір. Заброді здалось ніби там на дні льоху промайнула якась підозріла тінь. Повагавшись ще трішки Хома опустив ноги в темряву намацав драбину і поволі задом поліз в низ. Через секунди спуску під ним зламалась останній щабель і чоловік гепнувся на холодне дно льоху. З гори через прочинені двері широким потоком лилось яскраве світло однак воно освітлювало лиш маленьку частинку підземелля. Хома знову запалив сірник обстежуючи підозріле приміщення уже з середини. Льох був вузький проте високий з заокругленою аркоподібною стелею що переходила у стіни. В стінах було декілька глибоких ніш. Заблуда запалив ще один сірник він у його пачці був останній маленький синій вогник пропалив чорну пелену темряви і освітив льох в його глибині під дальньою стіною вималювались контури двох бочок. Хома одразу підійшов до однієї з них зняв кришку і підніс маленький вогник що вже ледве-ледве палав над бочкою догоряючи свої останні миті проте перед тим як згаснути він освітив куски червоного м'яса яким була напхана ціла бочка під самим верхом лежала людська кінцівка. Вогник згас, темрява знову вилізла з кутків і загосподарювала в льосі. Хома кинувся до драбини щоб вилізти з холодного підземелля на горі у світлому дверному проймі в льох дивилась якась чорна тінь. Чоловік гарячково скочив на щабель драбини й поліз в гору проте товсті дубові двері льоху перед ним повільно зачинились. Гість нервово грюкати в закриті двері й голосити кличучи на допомогу Афанасія. Зібравши всю силу і злість він спробував вибити двері проте щабель під ним зламався і його тіло з гуркотом гепнулось до долу.
    А тим часом Афанасій блукав двором заходячи в ті самі будівлі які вже встиг добряче обнишпорити скоріше, проте тепер він шукав хлопчину що так підступно викрав його ружье, але поки що жодного сліду не знаходив. Обстеживши хату де колись жили наймити надворі він зупинився біля маленького віконечка щоб закурити папіросу, раптом підсвідомо він відчув на собі чиїсь пронизливий погляд, глянувши на вікно що опинилось по заду нього чолов'яга помітив ті чорні як ніч очі що пильно дивились на нього з під густих брів по той бік скла. Викинувши папіросу чекіст вже збирався увійти в середину хати з якої вийшов хвилину на зад й по дорозі ще дивувався як так він не помітив цього малого злодія і де той ховався, у кишені шинелі він намацав маузера і міцно стис його у руці, але ледве дійшовши до дверей почув перелякане іржання коней ніби на них напав голодний вовк. Афанасій не розгубився неподалік на землі він знайшов криву палицю підпер нею двері і лиж тоді миттю кинувся бігти високими травами на дорогу де він з Хомою залишив упряж коней. Продершись вузькою стежкою він помітив що його коні ставали на диби били копитами об землю та несамовито іржали, щось або хтось добряче налякав їх. Доклавши багато зусиль чолов'яга нарешті заспокоїв своїх коників, прив'язавши уздечка міцніше до товстого дерева, біля якого росло багато соковитої високої трави.
    З боку села до хутору летіла невеличка сіра хмара пилу. Вона нестримно наближалась, росла, більшала, її обриси ставали чіткішими і ось ще мить й можна було розгледіти молодого вершника у шапці будьоновці з великою червоною зіркою на лобі верхи на червоному коні. Наблизившись до Афанасія будьоновець зістрибнув з коня й відпустивши його підбіг до свого старшого товарища.
    - Ну сколько еще можно вас ждать? - обурився, назвемо його будьоновец.
    - Ты как со старшим разговариваешь? - суворо промовив Афанасій.
    - Извините пожалуйста товарищ командир, но я там один на кладбище извелся совсем. Вся эта вонь.
    - Извелся он, сказали ждать, жди.
    - Так я ждал, надоело.
    - Надоело ему... ладно иди за мной поможешь в одном деле.
    -А в чем дело то? - запитав молодий будьоновець.
    Афанасій більше не сказав ні слова він впевнено взяв курс у двір молодий солдат не відстаючи попрямував за ним.
    5.
    Наблизившись до хати в якому на думку Афанасія ховався малий злодій він знову намацав у своїй глибокій кишені холодну рукоятку маузера, стиснув її міцно і приготувався застосувати зброю при першій же нагоді. Молодий будьоновець все ще не розумів що відбувається проте ні на крок не відставав від свого провідника, а той час від часу підбадьорював його закличним помахом руки мовляв “іди за мною”. Двері були все ще підперті кривою палицею, а це означало що з будинку ніхто не виходив. Чекіст єхидно усміхнувся витяг з кишені пістолет.
    - Ну что сорванец попался? Ща мы с тебя шкуру спустим — проказав Афанасій голосно так щоб і його жертва почула.
    Прибравши криву палицю чекіст рукою потягнув на себе товсті двері і ті голосно скрипнувши прочинились на зовні. У на-пів темній кімнаті спочатку з'явився маузер та рука що холоднокровно його тримала, потім не забарився і власник пістолета у сірій шенелі із майже таким сірим обличчям. Його витрішкуваті очі з підозрою розглядались довкола проте нічого підозрілого не помічали. З права стояла піч вимазана жовтою глиною, на ній була лежанка за навішена фіранкою, дві лави під стіною, стіл під вікном і великий розгардіяш, по серед хати купа не прибраного сміття, у кутках валялось сухе напевно ще то горішнє листя. Афанасій не ховаючи пістолета почав нишпорити хатою заглядаючи усюди куди тільки було можна заглянути проте того кого шукав і слід простиг. Привиділось, думав він про себе, але ні це виключено, ті чорні скляні очі дивились на нього звідсіль он з того вікна навпроти рясно обплетеного павутиною. В хаті нікого не було це факт та й ховатись тут ні де тож Афанасій стиснувши зі злості зуби вирішив продовжити свої пошуки на дворі. З досадою на обличчі він вискочив з на-пів темного приміщення по дорозі зачепившись за щось й ледь не розпістерся на землі, будьоновец який і далі нічого не розумів у тім що відбувається вистрибнув за ним у слід.
    На свіжому повітрі горло старшого душогуба пересохло і його почала мучити спрага, не довго думаючи він направився до криниці що загубилась не подалік у високих бур'янах. Криниця була стара, обмурована білим каменем що встиг вже добряче обрости мохом. Вона не мала над собою ніякого накриття і у неї вільно падав дощ, листя з дерев, сміття принесене вітром. Старий коловорот що кріпився до двох шпал видавався трухлявим занедбаним проте на ньому й досі кріпився ланцюг і масивне дерев'яне відро оковане металевими кільцями. Криниця була не глибокою і нагнувшись можна було побачити як відбивається у круглому дзеркалі голубінь неба Афанасій опустив відро на дно й за мить воно булькнуло набравшись по вінця води. У гору коловорот піднімав повне відерце тяжко зі скрипом, здавалось що він от-от зламається й шубовсне в низ, але це лише так здавалось бо ось відро повне рідкої прохолоди уже на горі й Афанасій нагнувшись над ним хлептав посапуючи вологу поживу доставлену з надр землі. Коли досхочу нахлиптався ахнув задоволено й витер мокрі губи рукавом шенелі. Тим часом будьоновець лазив на чотирьох по під кущі бзини і щось там вишукував.
    - Что ты там ищешь? - з насмішкою запитав Афанасій.
    - Да вот — будьоновець підвівся розкрив стиснутий кулак і на його долоні блиснула золотом маленька монетка.
    Чекіст аж підстрибнув від здивування.
    - А ну покажи - він вихопив з долоні молодика монетку прикусив її потім підняв в гору над головою розглядаючи зі всіх боків — Да, так, безделушка какая то — промовив байдуже при цьому сховав безделушку в кишеню.
    - А где ты ее нашел? - запитав ніби так, між іншим.
    - Та вот тут валялась — почав захоплено розповідь молодий солдат — пока вы возились с этим ведром я смотрю что то сверкнуло под кустом, нагибаюсь поближе а там она, монета — будьоновець підозріло примружився дивлячись на свого старшого товарища бо сонце якраз було за його спиною й разило очі яскравим своїм сонячним промінням.
    - А может она золотая? Как вы думаете товарищ командир?
    - Та какая золотая, так медь наверное, разве я в этом понимаю?
    Неподалік в кущах щось зашаруділо так наче звіявся вітер і затряс кущем зі всієї сили, але що дивно вітру в даний момент не було зовсім, а це означало одне, щось або хтось там таки був живий. Товариші злякано напружились, Афанасій інстинктивно поліз в кишеню намагаючись намацати свого маузера проте кишеня на його подив була пуста у ній не було навіть натяку на пістолет. Він злякано обмацав усі свої кишені оглянувся довкола проте згуби не було.
    - Так - видав він розгублено потираючи потилицю.
    Кущі шаруділи все ближче й так ніби хтось навмисне намагався зчинити якомога більший шум. Чим ближче наближалось те шарудіння тим більша напруга виростала у серцях червоних товаришів. Ось вже близько, ось уже гілля розчинилось в сторони і маленький хлопчина з чорними скляними очима стояв перед забродами тримаючи в руках рушницю Афанасія.
    - Так сорванец живо отдай оружие это тебе не игрушка — ствердно, командним голосом наказав Афанасій.
    Сорванец на ці слова ледь помітно посміхнувся і направив дуло в напрямку двох непроханих гостей. Будьоновец заховався за спину товарища командира і тільки поглядав виставивши голову. Хлопчина постоявши декілька секунд без страху повільно рушив на своїх ворогів лякаючи їх дулом рушниці і водячи її в перед на зад. Двом старшим не залишилось нічого як поволі задкуючи відступати.
    - Гу-у-уу — виривалось з уст володаря рушниці що продовжував свій наступ.
    - Гу-у-уу
    Червоні відступали повільно не випускаючи з виду дуло, піднявши долоні в гору на рівні грудей. Так тривало мабуть хвилину цього було досить щоб бувалі душогуби змогли трішки себе опанувати і скласти майбутній план дій. Відступивши ще декілька кроків назад вони раптом кинулись врозтіч; Афанасій скочив в право і зник в кущах, молодий будьоновец вліво впав навкарачки і хутко поповз в зарості. Пролунав постріл і прорізав тишу розривним не довготривалим гулом. Цей постріл як грім вдарив серед ясного сонячного неба розсіявся в повітрі й знову настала тиша так ніби його і не було.
    Старший чекіст відбіг недалеко, метрів з десять й зупинившись прислухаючись, звук пострілу на той момент уже відійшов в історію, довкола запанувала майже мертва тиша, навіть птахи що до цього часу поспівували собі у кронах дерев замовкли в очікувані. В думці червоного запанувала лише одна думка - “тікати і тікати негайно, іти за підмогою, привести декілька десятків солдат і рознести цей хутір вдрузки”. Він пробирався крізь зарості в напрямку дороги туди де були його коні, намагаючись зробити свої кроки якомога тихіші проте під кирзовим чоботом як не тріщала суха гілка, то біля плеча шаруділо листя. Буяючи зелень що виростала вище його голови закривала перед ним видимість й він не міг легко зорієнтуватись на місцевості. Йому здавалось дорога десь по переду, вона там за крислатими ясенами і там коні чекають на нього. Вскочити на коника і до своїх, а тоді каральний загін, піф-паф всім ворогам кінець. Так думаючи він перечепився за щось та й перевертом полетів з невеличкого горбика в густі будяки. Підвівшись з багатоповерховим матом на язиці чекіст відчув як гострий біль пройняв його праву ногу. Знову посипались мати в кілька поверхів проте ці лихі слова йому нічим не допомогли, біль не вщухав, але треба було іти бо небезпека поруч. Виламавши собі костиль з більш - менш гідної гілляки якогось куща він рушив в перед хоч вже не так впевнено. Оминаючи перешкоди у вигляді дерев і розлогих різного роду кущів він нарешті вийшов на невеличку галявину тут чолов'яга планував трішки відпочити і можливо покликати при нагоді допомогу. Галявина була невеличка густо обросла лозами посеред галявини височів невеличкий насип порослий травою у голові цього насипу була облущена стіна з маленькими дверима по середині. Там за тими дверима на дні льоху лежав пробившись Хома, але Афанасій зараз про нього не згадував він більше переймався своєю шкурою. Чекіст присів на траву глянув на хвору ногу й побачив що вона потроху набухає, це його лиш засмучувало та свідчити про погані для нього справи. За спиною щось затріщало, червоний оглянувся невпевнено очікуючи на найгірше для себе і воно таки трапилось. На пагорбі спокійно сидів собі той самий хлопчина з чорними як ніч, очима зі своєю новою іграшкою. На його обличчі час від часу виступали нотки усмішки, здавалось ніби він насміхається над своїм ворогом. Проте за мить усмішка зникла і на її місце виступила злість і ненависть, малий схопи рушницю й націлив її на неприятеля, його великі очі рішучо глянули вони не обіцяли нічого хорошого.
    - Пух — пух-х-х - пробурмотів малий цілячись в Афанасія.
    - Пух — пух-х-х
    Афанасій звівся на свої дві, забувши про хвору ногу й помчав кульгаючи через кущі куди очі дивились, малий поспішив в слід за ним.
    Гу-у-у- лякаючи кричав він навздогін втікачеві.
    Гу-у-у-у.
    Афанасій не біг, Афанасій летів хоч накульгуючи на праву ногу проте наздогнати його зараз напевно не зміг би навіть тренований бігун. Так в шалі він якось набрів на стежку й скоро опинився на дорозі біля того дерева де були прив'язані коні. Проте там на нього чекав новий сюрприз тварин на місці не було, ні їх ні воза і сліду їхнього не стало. Чекіст спочатку стривожився потім розгублено забігав шукаючи своїх коників сиплячи хмари нечуваних матюків. Скоро хвора нога дала про себе знати, чолов'яга згадав про свою травму й присів від різкого болю розтираючи рукою нижню кінцівку. Переборюючи біль червоний підвівся й намилився іти в сторону села і навіть зробив декілька кроків в тому напрямку проте дорогу йому перекрив то й же малий, цього разу він не мав рушниці, а замість неї в його руках була велика сокира. Афанасій не вірячи своїм очам кричав;
    - Диявол — диявол.
    Малий без страху наближався до зайди махаючи сокирою, його очі палали гнівом. Чекіст не став випробовувати свою долю й обернувшись чкурнув назад у двір. Кульгаючи він добіг до хати піднявся на ганок, вхопив своїми ручищами клямку дверей проте ті не піддались. Тоді він кинувся на задній двір добіг до будиночку для наймитів і запер за собою двері на защіпку, в ту мить нога підкосилась і червоний упав на спину. Його рука ковзнула глиняною підлогою й намацала у купі сміття якийсь металевий предмет, це був загублений ним маузер. Яка радість охопила Афанасія коли його долоня стискала рукоятку пістолета, а вказівний палець лежав на спусковому гачку. За дверима роздався підозрілий шум і грюкіт, хтось наполегливо хотів увірватись в середину. Чекіст звівся на прямі ноги його очі блиснули а на обличчі виступила усмішка.
    - Получай гаденыш — проказав голосно і випустив в двері декілька куль під ряд.
    Запанувала тиша, ніхто вже не грюкав, ніхто не шумів, ніхто не хотів вдертись в середину. Афанасій голосно засміявся й поспішив відчинити двері хати.
    - Ну что получил? Получил я таких как ты знаєш сколько голыми руками передавил.
    Коли двері прочинились посмішка з його обличчя зникла, а на зовні вийшов розпач. На землі бився в конвульсіях і стікав кров'ю молодий будьоновець. Афанасій глянув на свого солдата а тоді випустив йому в голову останню кулю, будьоновець застиг нерухомо так і не зрозумівши в чем дело з його рота цівкою потекла червона юшка.
    Чекіста переповняли не однозначні почуття, йому було шкода солдата, але з іншої сторони він всяко себе виправдовував та й шкодував більше себе.
    - Ну гад крышка тебе, будь ты человек, будь ты дьявол, найду, ох найду — репетував червоний.
    Шукати таємничого хлопчину не довелось він сам повстав перед ним на відстані двох метрів і його чорні як ніч очі з презирством дивились на дядька з маузером.
    - Задушу — скрикнув Афанасій і в той же момент схопив його за тоненьку шию стискаючи міцно своїми руками проте в цей час він відчув як різкий біль розколов його голову навпіл в очах потемніло і світло згасло.
    Афанасій прийшов до тями лежачи на столі у якійсь темній кімнаті з зацвілими по кутах стінами його ноги і руки були міцно зв'язані так що він поворухнути ними не міг поруч стояли двоє хлопчиків з темними очима схожих один на другого як крапля води.
    - Так вас двое? — ледь чутно прохарчав чекіст.
    - Гу-у-уу — погудів один з близнюків і сокирою прорубав зайді живіт.
    Наступної миті Афанасій побачив свої кишки на зовні і відчув їхнє тепло на шкірі після чого в його очах знову погасло світло уже на віки.
    6.
    Хома лежав в льосі, на холодній землі без тями в повній темряві в той час як на горі відбувались відомі вже нам події. Скільки часу так тривало не знаю-не відаю, але якось відкривши очі картинка перед ним ані трохи не змінилась, що з закритими очима темно, що з відкритими одна тьма. Він спочатку не зрозумів що з ним коїться; чи він вже помер і похований чи ще живий, але осліп. У нього боліла потилиця і ребра це означало що ще живий бо очевидно мертві не відчувають болю, а біла пасочка світла що пробивалась з проміжків між дошками дверей там на горі свідчила про те що зір не пропав. Пам'ять поверталась до Хоми повільно, але впевнено скоро всі пазли подій стали на свої місця, всі сегменти ланцюга відновились, картина вималювалась. Тепер же оцінивши свою не легку ситуацію він заходився кликати на допомогу спочатку свого товариша Афанасія, потім просто кликати хоч когось, але коли зрозумів що допомоги йому не дочекатись почав думати як самотужки вибратись з пастки. Двері за якими знаходилась свобода були високо не дістатись тим більше що та стара драбина яка давала єдину можливість добратись до них кудись зникла. Що робити? Як діяти?... Хома невтомно намотував круги у льосі, пробував видертись на гору по стіні проте всі ті спроби увінчались провалом. Так минав час, світло у дверній щілині то згасало то знову запалювалось, так минали дні, а разом з ними приходила втома, спрага, голод, а потім і холод. Спрага приходить першою, коли горло пересихає вода виходить з організму і тіло вимагає поповнити запаси, але де ж її взяти у льосі де немає ні криниці, ні джерела, ні дощу, ніхто не подасть її не принесе. Хома часто припадав до холодних кам'яних стін намагаючись злизати з них хоч трохи вологи. Далі приходить голод, спочатку повільно нагадуючи про себе, потім дедалі наполегливіше бурчить у животі, потім ще сильніше хочетеся їсти, а потім голод кудись пропадає і шлунок ніби здається не вимагає більше наповнити себе хоч чимось, натомість крутиться голова, темніє в очах, підбирається відчуття слабкості, розум мутніє.
    Під стіною стояло дві діжки одна була порожньою інша до верху набита м'ясом. Чоловік був впевнений, то людське м'ясо в ній були кінцівки рук, вуха, кістки, ребра. Спочатку він старався триматись від тієї діжки подалі, але чим більше голод дошкуляв йому тим ближче підганяв його до неї. Спершу чолов'язі навіть на думку не спадало їсти щось з тієї діжки, сама ця ідея була для нього відразливою, але проходив час й така думка поволі підкрадалась до голодного Хоми. Минуло ще трохи часу, ще трохи сумнівів, ще трохи стримування, ще трохи докорів і ось він вже готовий з'їсти кусочок плоті собі подібного. Жорстке дубове м'ясо пережовувалось погано, воно лізло йому в горлянку без смаку. От як би під жарити на вогні, або зварити в казані то воно було б набагато смачніше, думав уже про себе Хома. Після такої трапези його шлунок скрутило по серйозному і він блював ледь не захлинувшись своєю блювотиною.
    Час минав повільно чи скоро того у темному підвалі не відміряти, але для Хоми кожна хвилина тягнулась як вічність, а день як безкінечність. Він ще часом кликав на допомогу проте не так голосно і без на дії що хтось його почує чи прийде рятувати. Останнім часом дуже піднепавши чолов'яга лежав на голій землі не підводячись дивився тільки у ту світлу наповнену сонцем щілину за якою ховається білий світ. Він згадував минуле, своє босоноге дитинство, матір з її натрудженими почорнілими руками, сестер які від малечку наймитували по заможних селянах за кусень хліба. Згадував свої мрії мати поле, велику господарку щоб його сім'я жила у достатку й не бідувала, як хотів навчитись читати у місцевого дяка, від якого пахло горілкою, і який щедро частував різками за найменший не послуг. Тиф покосив його сім'ю забрав всіх сестер, матір тільки його та й зоставив на божому світі не відомо для чого. Сльози текли по його сивому обличчі затікали в рот, падали до долу.
    Земля поволі витягала з нього останні сили, висмоктувала з тіла останні соки і дні бранця були полічені, але тут раптом щілина на горі у дверях розширилась і льох наповнився таким яскравим світлом що здавалось було здатне випалити все живе. Хома в мить відвернувся, затулив руками очі, а потім навколішках заліз у найтемніший кут ховаючись від сонячного проміння. З гори хтось обержно опустив драбину і ось вона дорога на свободу прочинена, вставай та й іди до неї, бере, вмивайся нею, їж її, вона твоя.
    Хома не спішив, він сидів у своєму темному кутку як зацькований заєць і боявся й кроку зробити. Здавалось ось драбина, ось вихід з темниці, іди та й вилазь, але ні чолов'яга не рвався до виходу хоч не проходило й дня щоб він не мріяв про нього, а зараз коли шлях відкрито щось підсвідоме не дає йому цього зробити. Потроху звикаючи до думки що треба покидати темний холодний льох Хома зібравшись з силою виліз з темного кутка і маленькими не впевненими кроками побрів до пучка сонячного світла що немов меч прорізало темряву навпіл. Ось він вийшов на світло відчув його тепло на своїй шкірі, його ніжність, відчув радість що переповнила його, він скупався у ньому набрався сили, енергії та й поліз по драбині на зустріч йому.
    З відкритих дверей на світ обережно вилізло щось схоже на людину, істота з кісток вкритих почорнілою шкірою з запалими глибоко очима. Одяг звисав з нього так як на тому чучалі на городі що мало відлякувати настирливих ворон щоб не крали гарбузів. Голод висушив його, висмоктав всі соки і вмить постарів та й не повернути вже назад втраченої сили вона пішла за водою назавжди. Помилувавшись трішки природою її барвами, свіжістю він хитаючись рушив кущами у напрямку двору і скоро таки вийшов на нього, знайшов стежку й попрямував нею. Дійшов до білої хати, в якої були прочинені двері, а з середини виривався й доносився до його носа запах якоїсь смачної страви. Цей запах міцно зловив Хому і не давав йому піти геть, він манив його до себе, тяг, не відпускав, обіцяв смакоту так що той не зміг встояти і пішов на його поклик. Він піднявся на дерев'яний ганок пройшов в сіни потім звернув на ліво й потрапив у прибрану, чисту світлицю, сонце наповняло її своїм теплом і вона сяяла сліпучим світлом. Світлиця була прибрана не зважаючи на те який розгардіяш вони тоді залишили тут з Афанасієм. Піч так само вигравала барвами цвіла маками, мальвами, калиною, на полиці стояли книги на стінах знову висіли образи у рушниках. Стіл накритий скатертиною на ньому парувала якась страва у череп'яній тарілці. За столом сидів сивий дід обабіч нього двоє схожих один на одного як краплі води хлопці з чорними як ніч очима. Вони мовчки дивились на непроханого гостя, а той стояв як укопаний лупав переляканими очима і не знав де дітись.
    - Сідай, чоловіче добрий, пригощайся, чого стоїш — не решті промовив урочисто дід показуючи на лаву.
    Хома не рішуче підійшов до столу сів на лаву.
    - Пригощайся — продовжував дід — для тебе ж приготовлено, бери ложку та й їж, виголоднівся зовсім одна шкіра та кості лишились.
    Тепла страва смачно парувала і пара проникала в ніс, лоскотала смакові рецептори що аж слина з рота потекла. Проте Хома зі всіх сил стримував себе.
    - Та чого ж ти — підбадьорював дід — їж, бо охолоне.
    Тут Хома не витримав схопив дерев'яну ложку та й давай сьорбати. Скоро він відчув як тепла юшка розтікалась по його порожньому шлунку, зігрівала нутрощі, йому стало приємно, погані думки відійшли кудись, зникли. Ложка швидко черпала з миски страву, підносила до рота, рот ковтав її й подавав стравоходом у шлунок, очі по вовчому з під лоба дивились насторожено.
    - Їж — їж — задоволено вів далі дід — їж, бо їжа то є життя. От би мої діточки зараз поїли та нема їх. Чуєш, Хомо, нема їх, вони в землі.
    Хома якраз доїв залишки страви, облизав ложку та й поклав її в тарілку. Тепер ситому йому було легше збагнути що відбувалось. Він бачив перед собою Тимофія, куркуля що колись мав багато поля коней, Хома та його сестри наймитували у нього, пасли гусей, худобу, жали пшеницю, правда Тимофій добряче постарів його чорне волосся посивіло, обличчя поморщилось, почорніло як оране поле. А ті двоє малих то напевно його сини, мав він двох близнюків пригадував Хома правда як звали їх не пам'ятав. Малі сиділи на лаві не відривали від гостя свого пронизливого погляду, на їхньому обличчі то виступала лиха посмішка, то злість. Хома відчував себе не в собі, щось його гризло ще й в животі поколювало.
    - Смачно? — запитав дід — смачно, еге, а моїм діточкам і моїй дружині уже не смачно, царство їм небесне.
    Хома знітився, він відчув провину і та провина важким каменем тиснула на його груди. Давно забуте почуття раптом вилізло на волю.
    - Бачиш моїх хлопчиків — провадив дід — тільки двох їх я врятував, тільки двох вирвав з пазурів смерті, лежали майже мертві, сухі — сухі з великими животами жаль за пізно бо розум у них від голодівки помутився безповоротно... Чого мовчиш?
    - Та, я — та, я — Хома хотів щось сказати, але ті слова вилились в ледь чутне белькотіння.
    Дід глянув на нього з презирством.
    - То ти і тобі подібні комсомольці прирекли нас на загибель. То ти замучив голодом, собако, ти спорожнив хати від людей... Мені моє майно не з неба впало, на нього важко працював я мій батько і дід. Вони пролили літри поту щоб заробити на поле, коні, металевий плуг й все те добро і люди що працювали в мене завжди мали на кусок хліба. Але прийшли червоні й покликали до колгоспу, а тоді забрали все та залишили нас ні з чим, повернулись ще раз осінню та й вимили все до крихти, все зерно, всю муку, картоплю, забрали що могли і крихти не лишили перед суворою зимою. Така помста була мені за непокірливість. Настала зима холодна така, але гроші у мене були бо як кати за ними не шукали не знайшли, і ми ледь-ледь її пережили, а коли прийшла весна пригріло тепле сонечко то мало з нею прийти полегшення, але не прийшло. А ми кволі вилазили з хати рвали траву та й їли, кору варили, бадилля, щурі ловили, жаби, а сила не прибувала. Першим помер мій старший, хворів бідолаха, а потім донечка пішла в поле, а коли повернулась впала мертва. Я таємними стежками пішов у місто шукати їжі, а жінка моя залишилась в дома з дітьми та збожеволіла бідна спухали її ноги що ходити не могла, закликала вона якось до себе молодшу донечку що гралась з братиками на подвір'ї та й зарізала її наварила юшки щоб прогодувати інших. Вона скоро сама померла на лаві. Повернувся я якось з міста з 300 грамами хліба під пахвою і з пригорщею тухлої каші, а в мене лишилось лиш двоє ледь теплих діточок. Всі повимирали, всіх моїх з'їла комуна. Як вижити якось до нас попросились переночувати двоє діточок хлопчик та дівчинка ми їх з моїми близнюками порізали та й в бочки по складали так і стали людоїдами. Так ми і виживали. Чуєш. Хто до нас заходив уже не виходив мої хлопчики хвацько робили свою справу. Не вдалось і вам червоним забродам, і юшка з твого товарища видалась смачною, а вже ж. От так було.
    Близнюки одночасно єхидно усміхнулись
    - Ви мене вб'єте — запитав Хома.
    - Мої хлопці запросто перерізали б тобі горло й спустили кров — після не тривалої мовчанки промовив сивий Тимофій — але я їм цього не дозволю. Не питай чому?
    - Я можу піти?
    - Іди. Ніхто тебе не зачепить. Обіцяю — запевнив дід.
    Хома важко підвівся з лави в животі нестерпно крутило в очах темніло, ноги ледь слухняно робили невпевнені кроки, стопи майже не відривались від землі човгаючи. Він вийшов з хати тримаючись за живіт в якому біль тільки посилювалась рукою з великими зусиллями спустився сходами з ганку і тут на подвір'ї сили зовсім покинули його, ноги підкосились й сухе тіло як трухлява колода впало в траву. Так Хома сконав протягнувши ноги. Так їжа його вбила бо напхав він нею пустий шлунок після довгого голодування.
    7.
    По селі їхала вже інша підвода. Жваві активісти-консомольці закидали на віз мертвих та тих що вже були при смерті нишпорили хатами, садами городами, шукали самі не знали що.
    Опустілі домівки сумували за своїми господарями, не топлені печі не пекли хліба, не варили каші у пустих клуняк та коморах гуляв вільний вітер, На деревах не дозрівали плоди. На одному подвір'ї червоні знайшли мертву жінку що лежала потягнувшись на траві, а в хаті під столом на-пів розкладене маленьке тільце дитинки з відразою на обличчі один з них викинув її за ногу як дохлого кота на підводу. За жінку взялись двоє вона хоч і була роздута як гора проте легка як пір'їна.
    По обіді підвода навантажена купою тіл важко їхала ґрунтовою дорогою туди де над землею височіли сотні хрестів туди де люди століттями ховали своїх рідних, куди ходили спом'янутий їх, поплакати над ними, а зараз прийшла і їх черга тільки тепер не буде кому пролити за ними сльози, спом'янутий, поставити святий хрест на їхніх могилах.
    Червоні скидали усі трупи в одну неглибоку яму, засипали її ліниво і йшли спокійно обідати, а земля на могилі ще багато днів ворушилась немов дихала і стогони виривались з під неї і летіли в небо до Бога.
    А тим часом у небі як завжди світило яскраве сонечко, пливли пухнасті як перини хмари, літали птахи, а на землі ковриком стелилась зелена трава, цвіли квіти, літали збираючи нектар бджоли, джмелі, милувались своєю красою метелики. Десь щасливі люди будували плани на життя, десь збувались чиїсь мрії, десь хтось будував свій новий світ.

    Життя тривало...


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  4. Бункер

    БУНКЕР
    1
    Довгий блідий коридор освітлювало декілька денних ламп. Одна з них час від часу мерехтячи згасала на декілька секунд і знову загорялась. На стелі між лампами бродили поодинокі невиразні тіні, ховались по кутах часом спускались на облізлі бетоні стіни. В коридорі владарювала глуха моторошна тиша яку здавалось нікому прогнати крім тих безбарвних тіней, та тіні як відомо безмовні. Товсті стіни захищали цю тишу від зовнішніх шумів немов власну дитину і вона була повновладною володаркою цього дивного місця. В кутку за пустотою непомітно стежило самотнє око «Циклопа» воно пильно роздивлялось приміщення помічаючи найменший рух. В стінах було двоє залізних вузьких дверей одні знаходились з одного боку коридору інші з другого. Двері розміщені навпроти немов береги ріки приречені дивились один на одного доки відведено долею. Вже довгий час вони стояли не рухомі замкнені на глухо немов кимось зачаровані. Того дня чи може ночі ті двері таки хтось розчаклував, вони голосно заскрипіли заржавілими завісами і вперше за багато часу прочинились. Спочатку так обережно не рішуче, а потім в раз і навстіж. Тиша затряслась злякавшись непроханих гостей заховавшись подалі у найтемнішому куточку. Троє людей, двоє чоловіків і одна жінка вбігли крізь ті двері й немов ошпарені помчали далі в їхніх очах можна було прочитати страх та розгубленість. Вони мчали так немов за ними гналось найбільше страхіття у їхньому житі, немов тікали від чогось що не судило нічого доброго для них. Двері з іншої сторони прочинились з таким скрипом як і перші. Люди швидко пробігли крізь них і зачинили за собою. Одразу за цим тиша потроху вибралась зі своєї схованки проте не надовго з – за перших дверей доносилось тихе стукотіння як метал вдаряється об метал. Двері прочинились скрипнули, на світло вийшов чолов’яга у білому вбрані з закривавленою сокирою за плачами. Свідком цього було лиш одиноке око «Циклопа» що дивилось без страху не мигаючи і не дрімаючи.
    2
    Це був не кінець і не початок, бо все почалось давно коли хтось колись вперше визначив дату кінця світу. Коли хтось посіяв страх і цей страх проріс як бур’ян в городі. Кожна нова дата, нового дня апокаліпсиса зявлялась одразу як не справджується перша і світ живе в очікувані чи збудеться пророцтво. Ця історія не про смерть, ця історія про життя, про те життя що рікою пливе повз нас, про те життя що складається з моментів які ніколи більше не повернуться. Не буде вже такої весни як торік, не буде такого літа, осені і такої зими бо сніг що випаде буде вже не той, а трава що виросте не та. Люди які були вчора вже ніколи не переродяться, розвалені будинки не відбудуються і тільки спогади про них тривожитимуть серце. А вода пливе не зупиняючись ні на мить хоч часом так хочеться спочити хоч трішки, та на жаль цього не можна зробити. Всі люди хочуть одного, жити. як би нескладалось їхнє доля, вони хочуть жити, і навіть ті що по своїй волі ідуть з цього життя хочуть жити, і хворі і здорові, бідні і багаті усі хочуть життя. Деякі люди щоб зберегти своє життя будують бункери обладнують їх усім необхідним щоб сховатись у них від усіх можливих катаклізмів не задумуючись над тим чи зможуть вони там вижити, навіть якщо все для цього буде створено. Хто знає? Як поведеться людська психіка. Чи зможуть вони подолати себе?
    3
    Борис Рибаченко був дуже талановитою людиною що у свої неповні тридцять встиг дослужитись до верхніх ешелонів керівників великої будівельної фірми. Одного разу його запросив президент тієї компанії Петро Тарасів на розмову. Це був старий сивий чолов’яга з великим животом і пухлими мов у хом’яка щоками з купою явних та прихованих хвороб.
    - Борисе!- вигукнув президент компанії ледь побачивши свого перспективного працівника – радий тебе бачити.
    - Ні! Це я… - він хотів ще щось сказати проте президент компанії не дав йому договорити. Підвівшись з – за свого шикарного шкіряного крісла поважно підійшов до Бориса.
    - Дивлюсь на тебе й згадую себе в молодості, такий же блиск в очах, таке ж устремління до роботи, така ж наполегливість. Вилитий молодий Петро Тарасів. Я добився багато, а ти доб’єшся більшого
    - Дякую вам – улесливо подякував підлеглий.
    - Зараз такий непевний час – продовжив Борис Тарасів – ти теж виріс без сім’ї, одинокий точно так як я.
    Після цих слів президент компанії зробив невеличку паузу немовби копаючись у своїй свідомості підбираючи потрібні слова. Борис Рибчинко лиш збентежено спостерігав за усім що відбувалось. Петро Тарасів підійшов до свого стола й витяг із шухляди невеличкий конверт.
    Не буду багато базікати друже – говорив президент компанії – ось тобі це, тримай.
    Петро Тарасів простяг того конверта Борису.
    Що це? – запитав розгублений менеджер.
    Це твій квиток так би мовити путівка.
    Борис зрадів проте стиснувши зуби ніяк цього не демонстрував, він стояв перед своїм начальником з обличчям яке не видавало ніяких емоцій. Подякувавши йому за такий подарок Борис з чемності поспішив відмовитись мовляв у мене багато роботи попереду напружений сезон і все таке.
    Ось бачиш друже я не помилився у тобі така ж самовіддача як колись була у мене проте не поспішай відмовлятись, адже це путівка у найбезпечніше місце в Україні «Залізний пагорб». Знаю назва тобі нічого не говорить бо це таємний бункер збудований компанією «Аврора» на випадок кінця світу. Я купив цю путівку для себе вона була останньою, довелось викласти багатенько грошенят. Там збереться чимало багатих та впливових людей, бізнесменів. Вершки суспільства, ну ти зрозумів.
    Пане президенти навіщо ви віддаєте мені цю путівку? А як же ви? Тим більше у нас в компанії є багато достойніших людей ніж я - розгублено запитав Борис.
    Ось за це я вибрав саме тебе, за твою добру душу ти не став шакалом що ладен за кар’єру розірвати друга і брата, такі люди дуже будуть потрібні у новому світі. А я як бачиш старий та кволий. Я про фукав своє життя гонячись за великими грішми. Я став таким же шакалом як багато тих ім’я яких тобі добре відомі, на моїй душі чимало бруду цей бруд не дає мені іншого виходу як сприйняти усе як є. Сімейне життя теж не склалось, не склалось і з дітьми. Якщо прийде все таки прогнозований кінець світу моя воля щоб врятувався не я старий непотріб, а ти.
    Борис Рибчинко мовчав він просто не знав що відповісти. «Старий мабуть з глузду з’їхав бідолашний» - подумав він про себе проте взяв того конверта з путівкою у рятівний бункер під назвою «Залізний пагорб» яку збудувала таємнича компанія «Аврора». В той час ходили різні чутки про наближення кінця світу, про неминучий апокаліпсис, але Борис в це не особливо вірив.
    Та рокова ніч настала через три місяці після останньої розмови Бориса Рибачука зі своїм начальником. Тоді лив проливний дощ, а від блискавок було видно як в день. Грім гримів, а небо затягнуло чорними важкими хмарами. Містом гуляв смерч якого ніколи до того в цих краях не було. Здавалось кінець близько. У двокімнатній квартирі нашого героя просто посеред ночі продзвенів тривожний дзвінок. В трубку чийсь дзвінкий жіночий голос сповістив йому прибути на точку збору, мовляв настала критична година. Борис не вірив у те що чув, він довго сидів нерухомо про те якась внутрішня сила змусила його одягтись та вирушити по адресу вказаному на путівці. Він їхав власною іномаркою, щітки ледве встигали згрібати воду зі скла, вітер ледь не до землі нахиляв крони дерев, зривав з них листя. Поодинокі прохожі закутавшись у плащі йшли тротуарами змагаючись зі стихією. На повороті знесло великий рекламний щит, підхоплений вітром він пролетів над дахом Борисового автомобіля й приземлився на дорогу по заду нього. По опівночі чоловік з великими труднощами прибув куди слід там на нього чекали люди в чорних брезентових плащах. Вони провели його в ліфт і той спустився під землю. Коли двері ліфта відчинились Борис опинився в довгому коридорі усе що він почув це тишу. Не чутно було ні грому, ні поривів вітру, не шелесту дерев, жодного зайвого звуку. До нього підійшли двоє чоловіків у чорних костюмах і той втратив свідомість.
    Наступного дня Борис Рибачук прокинувся у білій кімнаті, його очі різало яскраве світло, проте скоро вони звикли до того світла і він зміг розгледіти кімнату. Вона була невеличка приблизно десять квадратних метрів. Стіни і стеля були пофарбовані у білий колір підлога викладена сивою плиткою. В ній стояло два ліжка застелені білими покривалами між ними розташувались дві невеличких тумбочки і шафа на одяг. Двері були теж білого кольору, майже нічим не відрізнялись від стіни. Борис розглядався довго намагаючись згадати що ж таки трапилось вчора. Він пригадав нічний дзвінок, нічну подорож, як його зустріли якісь люди, а потім немов хтось ножем обрізав нитку пам’яті.
    На сусідньому ліжку щось ворухнулось, Борис насторожився. Збурилась ковдра з неї виріс чорнявий молодик у зеленій футболці. Він почухав своє покуйовджене волосся, потер заспані очі, потягнувся і лиш тоді помітив що не сам.
    Хто ти? – запитав незнайомець.
    Моє ім’я Борис, прізвище Рибачук.
    Моє ім’я Сергій, прізвище Лісник. Радий бачити тебе сусіде на найближчі хтозна скільки років.
    Ти віриш у це? – перепитав Борис.
    Якщо ми тут то це таки сталось. Шкода я мав фірму що приносила непоганий прибуток там на горі. Кому це тепер потрібно?
    Кінець світу. Не вірю — тихо пробурмотів Борис.
    Змирись з цим, краще розкажи ким ти був там на горі, адже щоб сюди потрапити потрібно витратити чи малі фінанси. Тут напевно самі багатії
    Борис задумався він не знав що відповісти. Сказати правду? Чи збрехати? Яка різниця хіба це тепер важливо. Ніякі гроші тут не мають жодної вартості. Тут всі просто люди, без титулів, без заслуг.
    Я був власником великої будівельної компанії – збрехав Борис.
    Ану розкажи про це більше – зацікавився Сергій Лісник.
    Проте саме в цей час двері кімнати прочинились і на порозі повстали двоє чоловіків у чорному. Вони побажали нашим знайомим доброго ранку і запросили у столову.
    У столовій було багато людей приблизно тридцять, чоловіків і жінок правда чоловіків чомусь було більше. Більшість людей похилого віку, трішки менше молодших. Борис помітив що людей його віку зовсім мало це його засмутило. Перед сніданком в зал увійшов середнього зросту чоловік у білому лікарському халаті разом з ним були ті двоє у чорному одязі.
    Мене звати Артур Жук, але можна називати мене просто доктор – відрекомендувався чоловік – я ваш лікар і водночас місцева влада, а це мої помічники Тарас і Арсен що допомагатимуть мені слідкувати за порядком у бункері.
    Що трапилось з нашою планетою докторе – запитав чоловік у рудому піджаку з великою залисиною на голові.
    Як що я не помиляюсь ваше ім’я Роман Панченко? Ну що ж відповім вам та й усім. На землі більше неможливе життя велика хвиля змила майже усі великі міста. Цивілізації перестала існувати. Широкими ріками течуть отруєні води. Повітря забруднене радіацією багато атомних станцій вибухнуло. Отож ми з вами одні з багатьох щасливчиків яким пощастило вижити. Бо очевидно на землі є ще багато таких бункерів як наш.
    Якось погано на душі знати що мільярди людей загинули а я залишився – сумно констатував хлопець що сидів біля Романа Панченка і дуже був схожий на нього.
    Борис вирішив що це його син схожість була очевидна. Забігаючи на перед скажу що його здогадки були вірні молодшого Панченка звали Віктором.
    Після сніданку Борис з Сергієм були зайняті тим що вивчали бункер він був чи маленький. Великий зал бібліотека де стояло декілька м’яких диванів, великий стіл і багато книг на довгих полицях. Там на стіні висів календар на цілий рік Далі по коридорі був спортзал в ньому стояло багато спортивного спорядження та тренажерів поряд був невеличкий басейн та зал з ігровими автоматами на яких можна було гаяти багато вільного часу не ризикуючи програти. В кутку коридору розташовувався медпункт біля нього в стіні встановлені металеві двері, за ними знаходився кабінет доктора Артура. На нижньому рівні розташувався великий зал, там можна було грати теніс більярд, баскетбол та багато різних активних ігор. Борис з’ясував що в бункері було тридцять чоловік не рахуючи доктора Артура та двох його посіпак, вісімнадцять чоловіків і дванадцять жінок. Всі вони жили в кімнатах по двоє. Всі ці люди були досить заможними більшість мали власний прибутковий бізнес, але майже всі як і Борис були самотні, або не тримали контакту з рідними.
    4
    Життя у бункері бурлило в бібліотеці сиділи декілька старших років чоловіків і грали у карти на гроші серед них був і Роман Панченка і Дмитро Логуш сивий поважний чоловік що розповідав про те як йому зухвало вдалось заробити перший мільйон причому не пропускав різних пікантних подробиць з тим повязаних.
    Ви не боїтесь розповідати компрометуючі вас факти? – Запитав ще один сивий чоловік з тієї компанії на ім’я Хома.
    Навіщо приховувати, тепер це не важливо. Та й ніхто мені тут під землею нічого не заподіє тому я не боюсь. Суду не має панове – впевнено відказав старий Логуш.
    Так вони теревенили між собою не помічаючи нічого довкола себе. Решта робили що хотіли. Перший тиждень для Бориса Рибчинка видався дійсно курортом. Нічого не потрібно робити, ні про що думати, тільки відпочивай і все; спортзал, басейн різні ігри, хочеш спи, хочеш читай книги. Він познайомився з молодим Панченком, а ще з Робертом пихатим кремезним молодиком, який дивно називав себе Марсом. А ще на третій день у спортзалі він примітив прекрасну брюнетку на ім’я Жана вона була єдиною дочкою мільйонера після смерті якого стала спадкоємницею великого статку. Одним словом всі займались своїми справами. За усім цим стежив Доктор Артур та його посіпаки Арсен та Тарас.
    5
    Дні летіли як птахи у вирій. Чиясь старанна рука ретельно викреслювала числа в календарі що висів в бібліотеці. У бункері плин часу не помічався, світло згасало й вмикалось автоматично. Вимикається, означає настав вечір пора спати, вмикається, ранок пора вставати. Усе просто. За місяць серед мешканців бункера сталась перша втрата помер найстарший чоловік Любомир Брус. Від самого перебування тут він постійно сумував, картав себе за щось, подовгу не виходив зі своєї кімнати. Перед самою смертю просив свіжого повітря, благав щоб його відпустили на гору, але все ж зустрів свою гибель у ненависному закритому приміщені. Люди у чорному кудись забрали тіло і більше його ніхто не бачив Це була тема для розмови та різних пліток, про що ще говорити коли не обглоджувати та перемивати кості один одного.
    Борис лежав в своєму ліжку дивлячись на білу стелю. Сергій сидів задумано з опущеною головою.
    Мені все ще не віриться у це – тихо ніби сам до себе промовив Борис.
    Чому? – байдуже відказав Сергій.
    Мабуть тому що я не хочу у це вірити.
    Чому? – знову перепитав Сергій.
    Борис промовчав, може просто не хотів розмовляти з байдужою людиною. В його уяві поставали земні пейзажі які колись кожного дня бачив з вікна своєї квартири. Великі кам’яні будинки поміж яких росли високі зелені дерева. В далині голубою стрічкою текла широка ріка, над нею простягався канатний міст. За рікою зеленівся ліс що тягнувся ген – ген за обрій. Буденний пейзаж який зараз грів душу Бориса Рибачука. Він не витримавши суму підвівся й вийшов у коридор там було темно лиш з бібліотеки долинало тьмяне світло. Пройшовши туди хлопець побачив ту дівчину Жану що так йому подобалась. Вона сиділа на дивані й розглядала старий журнал мод.
    Привіт – привітався Борис.
    Не всім зараз спиться – відказала Жана.
    Не спиться, чомусь?
    Я знаю причину безсоння.
    І яка ж причина.
    Сьогодні особлива ніч.
    В чому її особливість?
    Ніч мого народження, В перше відмічаю його на самоті. Колись батько влаштовував велике свято, було безліч гостей, подарунків, летіло конфетті, небо освітлювали феєрверки і танці до ранку. Було класно.
    Не буде тепер феєрверків, але конфетті можна влаштувати.
    Жана посміхнулась, Борис теж між ними зав’язалась жвава розмова, вони рвали старі журнали на клапті і підкидали в повітря воно падало снігом на їхні голови. Вперше за багато місяців вони не думали про те що знаходяться в бункері і довго не бачили голубого неба і ясного сонця. Тепер Борис з Жанною майже весь час знаходились разом скрашуючи один одному сірі будні.
    Яка твоя найбільша мрія – запитала якось дівчина.
    Я мріяв про невеличкий будиночок з газоном десь за містом, маленький садок що потоп00атиме у квітах.
    Ти романтик.
    Я люблю життя і люблю життя довкола себе.
    А моя мрія була зовсім іншою, лиш тут під землею розумію яка я була дурепою.
    Ану розкажи.
    Ні ніколи. Забудь все одно ні твоїй ні моїй мрії ніколи насудилось збутись.
    Констатація цього факту навіяла сум на обох, вони довго мовчали тримаючись за руки. Наступний ранок приніс нову несподіванку одній старій пані стало погано її сусідка по кімнаті підняла шум на весь бункер. Хтось пішов по доктора Артура проте двері його кабінету були міцно зачинені як він не стукав як не грюкав жодної реакції не було. Пані вдалось допомогти власними силами у медпункті знайшлись потрібні ліки. Доктор з’явився з – за своїх залізних дверей через три дні, під очима у нього були чималі мішки. Багато запитань прозвучали до нього від мешканців бункеру, але доктор відмовився відповідати на них, сказав лиш що переборщив зі снодійним. У вечері Борис з Жанною її подругою Юлею та Сергієм сиділи у спортзалі розмовляючи про щось пізніше до них підійшов Роберт запитав чи компанії не сумно і чи можна до них приєднатись. Ніхто не заперечував проте знаючи його задиркувату натуру вони не особливо раділи новому товаришу.
    Скільки нам ще скніти у цій «тюрязі»? Ось зараз би загуляти – сказав Роберт. Закурити сигарету.
    Скінчились гулянки – ворожо відповіла Юля.
    Чому ти так? – заступився Сергій - можна відпустити свою уяву та помріяти щоб з глузду не поїхати.
    Зараз би пивка – підключився Борис.
    Пивка і по сигареті — додав Роберт.
    Помрій у бункері не має алкоголю – констатувала Жанна.
    Це тільки тобі здається, мала – тихо ніби боячись що хтось підслухає єхидно промовив Роберт.
    Так – так – зацікавився Сергій підсунувшись ближче.
    Ти бачив доктора після того як він вийшов зі своєї кімнати через три дні відсутності? – Запитав Роберт.
    Я особисто не бачив – відказав Сергій.
    А я бачив – прошипів Роберт – у нього були здоровезні мішки під очима і добряче несло алкоголем.
    Ти хочеш сказати що він був у запої? – допитувався Сергій.
    Я хочу сказати що у нього в кабінеті захований бар з добрячою випивкою.
    От так! – здивувався Борис.
    Нам потрібно відволікти нашого доктора, пробратись в його конуру і свиснути декілька пляшок випивки – запропонував Роберт.
    Дівчата одразу відмовились від тієї ідеї, вони підвелись і пішли з залу, натомість хлопці за шушукались між собою складаючи плани пограбування.
    6
    Минув тиждень, в вечері як тільки згасло світло в двері доктора Артура погрюкав Сергій з переляканим обличчям він повідомив що його другу стало погано він так лементував та підганяв Артура скоріше іти що той поспішаючи не зачинив за собою двері свого кабінету чого ніколи не дозволяв собі робив раніше. Сергій помчав в перед коридором доктор за ним, а тим часом зі своєї схованки вибрався Роберт і тишком шмигнув у прочинені двері. Декілька секунд він роздивлявся у не відомому приміщені. Воно було набагато більше ніж звичайні кімнати у яких жили всі інші, в кутку стояло ліжко біля нього велике дзеркало під іншою стіною стояв робочий стіл з шухлядами, на столі було багато книг та грубий зошит, з лівого боку шафа на шафі стояв плазмовий телевізор жодного натяку на присутність тут бару чи будь – яких пляшок з рідиною. Роберт пройшов далі в кімнату одразу за шафою він помітив двері у ванну та прочинивши їх там він не помітив нічого крім душової кабінки рушників на полиці і декількох банок з - під шампуню. Роберт хотів ще роздивитись у кімнаті проте почув підозрілий шум за дверима. Його серце раптом забилось від переляку, спочатку він закляк на місці і лиш згодом коли трішки отямився спробував непомітно прошмигнути геть проте доктор застав його на порозі своєї кімнати. Як же він розізлився, скільки різних слів вирвалось з його рота у сторону молодого Роберта що вони могли лавиною накрити невеличке місто. Дісталось і Арсену з Тарасом що не слідкують за порядком у бункері. На кінець пообіцяв завтра з ранку прийняти міри. Коли все стихло Роберт зустрівся з Сергієм.
    Ти знайшов? – запитав Сергій.
    Роберт на це лиш пригнічено стиснув плечима і голосно видихнув.
    Чого ти мовчиш? – розгнівано перепитав Сергій.
    Що тобі сказати? – нарешті відповів Роберт – нічого схожого на бар я не знайшов там немає й натяку на алкоголь, ні пляшок, ні стаканчиків, ні баночок з під пива.
    Що? То все було марно? – Вигукнув Сергій.
    Іди спати друже – відказав Роберт віддаляючись від Сергія.
    7
    Через місяць чиясь рука закреслила останню дату грудня наставав новий рік. Ніхто від нього нічого не чекав проте усі хто хотів зібрались в їдальні за скромним столом, того вечора доктор Артур знову пропав за своїми залізними дверима ніхто не бачив його і наступного дня. Охоронці Арсен з Тарасом після останньої пригоди пильніше стежили за порядком. Вони як чорні примари ходили туди сюди з кам’яними виразами обличчя особливо з ніким не спілкуючись. Дратували мешканців бункера постійно виростаючи там де їх ніхто не чекав. Доктор з’явився як і минулого разу через три дні після свого зникнення. Він виглядав пом’ятим ніби після великої гулянки з рота несло алкоголем, очі підпухлі з темними кругами, волосся скуйовджене, погляд розсіяний. Коли його побачив Борис Рибачук то вирішив що Артура щось мучить він був заглиблений у свої думки.
    Ну що я тобі говорив, він таки щось попиває – сказав Роберт Сергію зустрівшись з ним в коридорі.
    Але ти нічого не знайшов у нього? – Перепитав Сергій.
    Або погано шукав, або щось тут не чисто – Виправдовувався Роберт.
    Наступного дня померла одна старших років жінка, а через день її сусідка по кімнаті. Смерть стала частим гостем бункера вона ніби знайшла їх тут глибоко під землею і зводила з ними стосунки. Лиш на протязі одного місяця померло шестеро. Шестеро старших людей. А ще за місяць стався перший злочин. Коли приглушилось світло Борис лежав у своєму ліжку з відкритими очима він літав у десь далеко в думках, та вони були розмиті не вловимі. Натомість Сергій вже хропів накрившись з головою й розглядав свої кольорові сни. Раптом з вентиляційної шахти долинуло тихе постукування так ніби залізо б’ється об залізо. Це насторожило Бориса так що він трішки підвівся зі свого ліжка. Проте через хвилину те стукотіння припинилось і більше не повторювалось, це заспокоїло Рибачука, він знову зліг і вже після цього глибоко заснув. Наступний ранок розбудив усіх страшним криком. Борис з Сергієм зіскочили зі своїх ліжок й помчали на той крик в коридорі вони помітили старого Панченка що ридав над закривавленим тілом свого сина. Той стікав кров’ю до нього підбігли охоронці і доктор Артур, помацавши пульс на шиї скривавленого Віктора потім зі сумним обличчям повідомив схвильованим людям що пульс не прослуховується. Хтось холоднокровно зарубав молодика сокирою.
    Страх просяк бункер, страх та не спокій. Думка про те що з ними живе вбивця наводив жах, полилась злива підозр один на одного. Перші підозри впали на юнака що називав себе дивним іменем Марс. Інтелектуал Віктор Панченко не ладнав з імпульсивним та хамовитим Марсом який звик що весь світ крутиться тільки довкола нього. Після цього вбивства спокій на завжди покинув бункер, напруга в якому тільки зростала. Першим не витримав старший Панченко, він впав у істерику вимагав у доктора Артура знайти вбивцю його сина без якого не уявляв своє подальше життя. Старий рвався покинути бункер, ніякі переконання не діяли на нього. Лиш укол заспокійливого введений доктором заставив того змовкнути. Наступного дня він вже не галасував і не висував умов негайно випустити його на поверхню. Його майже не було видно, весь час проводячи у своїй кімнаті в якій після гибелі сина лишився сам.
    8
    Борис з Жанною продовжували дружити, вони вже знали багато один про одно. Хлопець не приховував нічого про себе Жана як йому здавалось теж. Проте якось посварились через якусь не значну дрібницю як нерідко буває серед людей які багато часу проводять разом. Вона вирвалась з його обіймів і помчала темним коридором. Борис залишився сидіти на своєму місці через декілька хвилин він почув гуркіт і якісь приглушені писки. Відірвавшись з дивану він помчав у тому напрямку звідки йому здавалось долинали ті звуки і скоро побачив як Роберт повалив Жану на підлогу однією рукою закриваючи її рот щоб та не кричала, а іншою намагався здерти з неї одяг. Він був збуджений ніби якийсь біс вселився в його тіло і тепер керує розумом. Жана всіма силами намагалась вирватись з міцних лещат проте звіряча сила Роберта брала гору. Борис наспів саме вчасно він схопив хлопця за обшивку сорочки та пожбурив того об стіну коридору. Роберт оговтавшись напав вже на Бориса схопивши його за горло зі всією силою почав душити. Скоро Борис захрипів від браку повітря, проте зібравши чи не останні сили ударив свого суперника в пах так що він обома руками вхопився за болюче місце. Борис не гаючи часу додав ще раз в цей момент підбігли охоронці і доктор, скрутили забіяк та закрили їх в окремі кімнати до виявлення всіх обставин. Як Жана не старалась пояснити що все таки сталось ніхто не хотів її слухати. Опинившись закритим у кімнаті Борис був розгніваний на Роберта за його вчинок він прагнув розірвати того на шматки проте міцні двері стримували лють. Він довго ходив по кімнаті намотуючи круги і лиш через декілька годин заспокоївшись приліг на ліжко. Того вечора йому снились жахіття. Наступного дня його відпустили, Роберта ж залишили закритим у кімнаті декілька днів він просидів там, а коли все ж його випустили виглядав пригнічено та попросив пробачення в Жанни мовляв гормони затуманили йому розум.
    9
    Минали місяці недовіра між людьми не спадала, Одного ранку з бібліотеки зник календар по якому можна було хоч якось орієнтуватись у часі. Кому це було потрібно? Запитували себе усі. Комусь хто хоче остаточно вивести людей з рівноваги. На днях помер ще один чоловік, мирно ввісні скоріш за все своєю природною смертю, а можливо з чиєюсь допомогою.
    Це доктор Артур – промовив якось Панченко старший під час обіду в їдальні.
    Що ви маєте на увазі? – перепитав Борис що сидів поруч.
    Кажу вам це доктор хоче винищити нас усіх.
    Навіщо це йому потрібно? – Втрутився у розмову Сергій.
    Не знаю та я впевнений що це все його рук справи, його і тих дивних охоронців що постійно ходять у чорному й ставляться до всіх нас з підозрою немов до в’язнів що готують втечу.
    Я не був би такий впевнений – заперечив Сергій.
    Та відкрийте все таки свої очі погляньте на факти. Доктор з дивною регулярністю запирається у своїй кімнаті, а коли виходить люди гинуть як мухи один за одним. Після його лікування ще не вижив жоден пацієнт. Охоронці дуже дивні вони немов зомбі виконують його команди.
    Всі мовчали роздумуючи над словами Панченка зворушуючи в пам’яті спогади, намагаючись пригадати хоч якісь компрометуючі його факти.
    Борис займався у спортзалі щоденно не пропускаючи жодного тренування хоч інші вже давно закинули будь – які заняття. Жана сиділа поруч підтримуючи його. Раптом її стало погано вона впала і знепритомніла. Борис привів її до тями поливши холодною водою, він непокоївся за її здоров’я. Дівчина була бліда проте спокійна.
    Не хвилюйся – промовила Жанна — це природно.
    Що ти маєш на увазі?
    Це природно. Коли жінка вагітна.
    Борис не знав що й сказати він був вражений на стільки що навіть ненадовго втратив дар мови. Проте скоро заціпеніння виринуло у велику радість якої вже давно не було у його сірому житі. Дитина, який це великий дар неба, яка це радість для хлопця що ніколи не знав своїх батьків. «Ні»- казав він собі, - «я не покину дитя як це зробили зі мною, я подарую йому усю свою любов, усю ласку, усю теплоту своєї душі»... «Стоп!»- раптом насторожився хлопець, «я зовсім забув де знаходжусь, моє маля не побачить неба, сонця, не ступить ніжкою на справжню шовкову траву. Вона виростить у цих сірих стінах. Чи буде воно щасливе?». Це не аби як засмутило Бориса.
    Ти не радий? – Запитала дівчина.
    Радий. Дуже радий - відказав хлопець — не зважай.
    Він пригорнув її до своїх плечей, по його щоці потекла гаряча пекуча сльоза.
    10
    Летіли дні і ночі скільки їх минуло ніхто не знає, Борис піклувався про Жану краще навіть ніж про себе. Кожен день проводив з нею багато часу, скоро про їхню таємницю дізнались усі. Доктору Артуру це дуже не сподобалось він зачинився у своїй кімнаті разом з охоронцями і там довго про щось з ними говорив. Під вечір усе змінилось і їхнє життя що й без того останнім часом було не райдужним стало ще безодрадісним, усіх хто ще залишився в живих зачинили у їхніх кімнатах і довго не випускали.
    Борис прокинувся якось від страшної болі у голові від цього болю йому здавалось що його голова от - от розколися навпіл він був сам у кімнаті, та й кімната була не його, а чиясь чужа. Борис підвівся з ліжка підійшов до дверей та зі всієї сили почав їх гамселити проте двері не піддавались і жодної реакції на те стукотіння не слідувало. Він був не в собі, злість страшною силою виривалась на волю проте від безсилля хотілось плакати. Замок був міцний та не піддавався ні на яку спробу злому. Так минали години, а може дні. Голодний Борис бо ніхто його не годував втрачав сили, ставав все, кволішим а спрага все пекучіше сушила горло. Він губився в догадках, що ж все таки сталось? Проте відповіді так і не знаходив. Якось хлопець згадав про Жану та дитинку яку вона носить під серцем, про його дитинку й це змусило Бориса чим душ грюкати об міцні двері кулаками, грюкати так що це врешті решт обридло охоронцям що саме в той момент блукали коридором. Вони прочинили двері несподівано для Бориса що той упав опершись на них руками. Охоронці підняли бідолашного затягнули в кімнату й завдали декілька ударів своїми гумовими кийками по тілу Бориса Рибачука, але той раптом підвівся власними силами й вчепившись своїми міцними руками об шию одного з охоронців повали його на землю. Тоді схопив іншого та по жбурнув його з такою силою що той упавши на підлогу й більше не подав жодного ознаку життя. Тоді хлопець вийшов з кімнати грюкнувши за собою дверима попрямував до кімнати Жанни, та ледь встиг зробити декілька кроків як дорогу йому перегородив доктор Артур власною персоною, він ударив Рибачука електрошокером і той упав корчачись від болю.
    Що друже, боляче? – запитав Артур посміхаючись ніби насолоджуючись його стражданням – зараз ти відчуєш ще більший біль.
    Доктор нахилився притиснувши електрошокер до тіла Бориса й дав розряд, той закричав від болю. Обличчя Артура сяяло від задоволення ніби страждання Бориса приносило йому радість. Доктор знову приготувався дати розряд проте його раптом перекосило і він впав на коліна, Борис глянув на нього й побачив як за його спиною стояв стискаючи у руці закривавлену сокиру старий Панченко. Борис злякано почав відповзати на зад. Старий вхопив доктора за ногу й поволік кудись коридором немов той був звичайною лялькою, шокований Рибачук не підволячись відповзав на зад. Раптом чиясь рука вхопила його за плечі і почала піднімати, оглянувшись Борис побачив Сергія. Радості не було меж.
    Де Жана? – Першим запитав Борис Сергія.
    Вона у мед пункті дізнавшись про її вагітність доктор наказав своїм посіпакам відвести її туди щоб зробити … - на цьому Сергій промовчав його скляні очі дивились ніби крізь Бориса.
    Для чого? – кричав Рибачук схопивши Сергія за виворот.
    Щоб зробити аборт – Сергій вимовив це немов йому довелось прикласти грандіозних зусиль.
    Почувши це Рибачук відпустив Сергія й чим духу помчав у мед пункт, там на столі вкрита білим покривалом лежала Жана. У неї були заплющені очі і холодні руки, вона не реагувала ні на що, ні на Борисові міцні обійми ні на гарячі поцілунки, ні на яскраве світло. Борис Рибачук був розчавлений весь сенс його життя раптом випарувався як пара з кип'яченої води, він картав себе за те що не зміг зберегти життя людям які були йому такі дорогі і гарячі чоловічі сльози текли по щоці падаючи на обличчя Жанни. Не знаю яке диво раптом сталось чи виною всього були ті гарячі сльози чи ще якась мана замішана у тім проте Жана раптом розплющила свої великі очі і усміхнулась хлопцеві.
    Ти жива! - Не повірив своїм очам Борис.
    Я жива і наше дитя теж – відповіла дівчина.
    Борис припав своїми губами до губ Жанни й засипав її пристрасними поцілунками, тоді взяв на руки й поніс геть з того пропахлого ліками місця.
    11
    Старий Панченко забарикадувався у кладовці відрізавши тих хто ще хоч якось тримався від їжі та води. Борис, Сергій, Жана та Артур сиділи у кімнаті тихо спілкуючись між собою.
    Тебе цілий місяць тримали в закритій кімнаті за цей час нас залишилось менше десяти, всі інші загинули загадковою смертю, кого отруїли, кого вбили. Доктор Артур немов з ланцюга зірвався він погрожував усім смертю – розповідав Сергій Борисові.
    Все це дурня нам теж не довгий вік без їжі і води всім кінець – констатував Роберт.
    Потрібно перехитрити цього старого божевільного – запропонував Борис.
    Старий виявився душогубом – вбивцею, не відомо що від нього можна сподіватись? – промовила Жанна.
    Що – що, а без їжі ми довго не протримаємось – сказав Борис.
    Нам не зламати міцних залізних дверей кладовки, тож тільки обманом ми можемо добратись до їжі – запропонував Роберт.
    Потрібно вирубати світло без нього всі продукти на складі можуть зіпсуватись – проказала Жана.
    Навіщо нам це робити зіпсовані продукти нам ні до чого - відмовляв Роберт.
    І старому Панченку теж, коли світло зникне він обов’язково вийде щоб його увімкнути, а ми будемо тут як тут – відстоювала свою думку Жана.
    Вона права - підтримав Борис – тільки так ми зможемо добитись свого, дуже вже хочеться їсти, а ще більше пити. Тому потрібно діяти усе що нам треба зробити відключити станцію-генератор і я знаю де вона.
    Жана ще була надто слабка щоб іти з ними тому їй довелось лежати в ліжку та сподіватись що все піде по плану.
    Сергій, Борис та Роберт тишком пробрались у потрібне приміщення зняли кришку з чималого трансформатора і потягнули речах на себе, він заіскрив і світло зникло запанувала глуха темрява. Всі разом негайно вирушили до того місця де знаходилась кладовка. Довго чекати не довелось через двадцять хвилин залізні двері скрипнули і маленький вогник що виринув з темряви освітив коридор. Раптом здійнялась великий шум, крик і гам покотився темним приміщенням. Декілька глухих ударів зойків і криків вирвались на волю. Потім почулись чиїсь швидкі кроки і раптом яскраве світло вирвалось з ламп що висіли під стелею. Перше що можна було помітити декілька калюж крові і два тіла що лежали без руху. Це був Панченко з перекошеним від люті обличчям і Роберт що лежав поруч стискуючи в руці сокиру. Кривава сутичка закінчилась смертю обох. Тим не менш двері у завітну кладовку були відкриті Борис не гаючи часу увійшов у середину там на нього чекало ще одна несподіванка закривавлене тіло Доктора Артура що було сперто під стіну так немов він сидів і дивився своїми чорними мутними очима на молодих людей. Всі загрібали все що траплялось під руки, голод добряче давав про себе знати. Тільки затамувавши потяг до їжі вони раптом звернули увагу на доктора що сидів нерухомо на своєму місці й не думав нікуди йти.
    Потрібно його обшукати – запропонував Борис.
    Сергій одразу ж приступив до справи він повивертав усі кишені й не знайшов нічого окрім маленького ключика що лежав у кишені його білого з червоними плямами халата.
    Це ключ від кабінету доктора – промовив Сергій.
    Я думаю там ми зможемо знайти багато цікавого ідемо туди - запросив Борис.
    12
    Сергій з Борисом швидкими кроками направлялись в кабінет доктора. Ключ увійшов у шпаринку дверей перекрутився, двері прочинивсь. З того моменту коли в кімнаті побував Роберт там нічого не змінилось. На старому місті стояло ліжко стіл та шафа, на шафі телевізор. Борис зацікавився, навіщо доктору телевізор? Що він по ньому дивитися? Оглянувши телевізор і знайшовши пульт у шухляді стола натиснув кнопку й чорний екран замиготів. Вони побачили на розділеному безліччю квадратиками екрані усі кімнати та приміщення бункера.
    Він знав про все що відбувалось в бункері – злякано промовив Сергій.
    Чого ти боїшся йому тепер байдуже і до себе і до нас – заспокоював його Борис.
    В шухляді крім пульта лежало безліч документів та паперів серед них був і календар який колись так загадково зник з бібліотеки. Борис сів на ліжко не кажучи жодного слова. Сергій продовжував ритись на столі й на рив папку з документами, відкривши її він прочитав; “Мережа закладів швидкого харчування “Колобок”, власник Олександер Панченко, продано фірмі Дира лімітед ”, “Мережа спортзалів - “Геркулес” Власник Сергій Лісник, продано фірмі “Кипрус””,”Сталеварний завод, власник Лбомир Брус, продано компанії “Залив””. “Борис Рибачук -...”
    - Чорти б мене побили, коли це я продав свої спортзали? - видав Сергій — Невїжджаю ні чого, усі ми хто був у цьому бункері продали свої фірми. Чому навпроти твого прізвища прочерк?
    - Тому що я нічим не володію, Я простий менеджер будівельної компанії, Я потрапив сюди випадково по волі однієї доброї людини. Це щось міняє?
    - Це нічого не міняє — помовчавши трішки проказав Сергій, я тепер теж простий і навіть не менеджер, а так.
    Що будемо робити далі? – тихим голосом запитав Борис.
    Борис мовчав його рот навіть не ворушився. Вони не знали що їм робити це був тупик.
    Телевізор показував незмінні картинки, пусті коридори, кімнати, зали. Вони були сірі без життєві, без радісні, та раптом в коридорі повстала чиясь тінь. Щось наближалось до кабінету доктора. Сергій помітив ту таємничу постать що тихо без поспіху ніби пливла повз самотні стіни.
    Що воно таке? – здивувався Сергій.
    Хлопець підбіг до телевізора щоб роздивитись темний образ з близька, Борис же сидів не зворушено на тому ж місці.
    Хтось таки ще вижив – пробурмотів він байдужим голосом.
    Я знаю цю тінь – раптом радісним голосом промовив Сергій і залився божевільним сміхом.
    Двері прочинились а на порозі повстала постать на ім’я Жана.
    Ви забули мене невігласи – злісно проказала вона.
    Куди ж ми дінемось з підводної човна? – відказав Сергій.
    Раптом Борис що досі сидів нерухомо на ліжку підвівся й почав гарячково заглядати у кожну шпарину в кожен куточок щось наполегливо шукаючи.
    Що ти шукаєш друже? – запитав Сергій.
    Пам’ятаєш як ми з Робертом шукали алкоголь в цьому кабінеті проте нічого не знайшли. Я хочу дізнатись напевно є тут все таки алкоголь чи немає.
    Тепер до пошуку активно підключився Сергій вони обшукали та перерили усе проте нічого не знайшли, тоді Борис заходився відсувати шафу і на його подив вона досить легко зрушила з місця. За шафою алкоголю теж не було проте було щось дивніше, щось що відібрало мову в усіх трьох.
    Там були двері, звичайні залізні двері з ручкою та замковою щілиною, куди вони вели можна було перевірити лиш відчинивши їх. Борис крутнув ручкою і вони прочинились. Тим часом в бункері пронісся якийсь підозрілий шум що насторожив їх камера що показувала коридор вийшла з ладу. За дверима щось грюкнуло спочатку ледь чутно, а потім сильніше.
    Я знаю що ви там – прохрипів чиїсь голос – вам кінець.
    13
    Знову роздався сильний удар об двері. Борис не довго думаючи штовхнув Жану та Сергія в щойно відкритий таємний хід і сам помчав слідом за ними. Вони помчали пустим коридором. Добігши до інших дверей що були з протилежної сторони Сергій крутнув ручку і вони теж прочинились. За ними було маленьке приміщення і драбина що вела у гору. Жанна стала на перший щабель потім оглянувся ніби не наважувалась далі іти. Борис махнув їй рукою мовляв швидше в гору це надихнуло дівчину й вона щабель за щаблем вибралась по драбині. За ним настала черга Сергія, він не вагаючись поліз в гору. Борис ледь ступивши на щабель відчув за своєю спиною чийсь важкий подих. Він озирнувся на зад й побачив примару у білому скривавленому халаті що ледве трималась на ногах. Вона занесла над головою сокиру приготувавшись завдати удару проте вага сокири кинула її в бік.
    Де ж ваша силонька докторе – промовив Борис вирвавши сокиру з Артурових рук той тільки безпорадно засичав у відповідь.
    Хлопець відштовхнув примару ногою й вона упала на підлогу.
    Вам все одно кінець, я влаштував пожежу ви здохнете від задухи, ви б і так всі передохли як таргани ще зовсім мало залишилось і я б виконав дане мені завдання. Вас просто використали через гроші. Ви вже бідні, ваші статки тепер належать іншим. Афера тисячоліття вдалась на славу - хрипів захлинаючись доктор Артур.
    Проте ніхто вже його не чув, всі троє видерлись на гору й опинились в на пів темному приміщені. Тут було тихо під стінами стояли якісь предмети накриті брезентом. На стінах як зорі на нічному небі сяяли крихітні краплинки. По переду вимальовувались дві вертикальні світлі лінії. Борис боязко невеличкими кроками підійшов до тих ліній, Жана міцно зловивши його за руку не відставала. Лиш Сергій стояв як вкопаний на своєму місці. В долині вже вирував вогонь доктор ще кинув декілька прокльонів в адрес наших героїв, залився сміхом та й замовк на віки. Борис стояв перед тими вертикальними світлими лініями й простягав свою руку щоб доторкнутись до однієї з них, але так легенько неначе боявся сполохати їх. Жана затамувала подих вона собі погладила лінію і та відбились на її долоні яскравим промінням. Сергій раптом наважився теж підійти, він з недовірою наблизився ближче проте ліній не торкався. Борис став між тими лініями і раптом кулаком грюкнув об темну стіну. Вмить луна удару об залізо рознеслась таємничим приміщенням і зникла відбившись декілька раз від стін десь в горі. Тоді Борис Рибачук притисся до стіни так ніби збирався зрушити її з місця проте стіна не піддавалась огризаючись металевим звуком.
    Допоможіть мені – попросив Борис.
    Не роби цього — Застеріг Сергій — там радіація, ми помремо.
    Ми вже мертві і нам немає куди повертатись, в низу пожежа і лихо — Промовила Жана
    Я вручаю своє життя в руки Господа Бога і хай він вирішує мою долю — відказав Борис.
    І я — погодилась Жана.
    І...я — тремтячим голосом вимовив Сергій
    Тоді Жана та Сергій теж припали до стіни прикладаючи усі сили щоб зрушити її з місця. Скоро темна стіна поскрипуючи почала прогинатись під їхнім натиском. Між тими двома вертикальними лініями утворилась ще одна третя, вона ставала все більшою і більшою, аж доки не перетворилась на великий яскравий квадрат. Стіна вже сама прочинялась по інеркції натомість разюче світло як шалений водоспад вривалось в середину заливаючи все на своєму шляху і немов ножем різало очі наших героїв. Вони чорними фігурами стояли на фоні білого квадрату долонями закриваючи очі, їхні тіні видовжиними шлейфами відбивались по заду на підлозі.
    14
    Три чорні обриси декілька хвилин стояли не рухом, першим наважився ворухнувся Борис він розплющив свої круглі очі і від подиву ті очі стали ще круглішими. В небі сяяло сонце, повз нього пропливали білі хмаринки, зграєю літало чорне вороння над крислатими деревами. Неподалік по широкій магістралі обганяючи один одного шумно мчали автомобілі, під високими будинками човгав поїзд подаючи голосний сигнал. Зовсім поруч весело бігали діти підкидаючи в небо кольорового м’яча. Далеко - далеко голубою стрічкою текла річка над нею простягався канатний міст, за ним аж до обрію тягнувся зелений ліс. Життя бурлило на повну.

    Так чи був кінець світу?
    Який злий геній вигадав цей план?
    Для чого багатіїв заховали під землею?
    Чи не для того щоб корпорація «Аврора» заволоділа усім що їм належало?
    13 квітня 2013






    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -

  5. ЧОРТКІВСЬКИЙ В'ЯЗЕНЬ
    “Історія заснована на реальних подіях які мали місце в 40-х — 41-х роках 20ст. за мурами Чортківської та Уманської тюрем НКВС.
    Хотів написати застереження +18, але не став цього робити бо те жахіття яке описується в даному творі відбувалось на справді і здійснювалось руками настільки страшних нелюдів що немає в українській мові такого слова яким можна було б їх назвати. Історію як відомо має здатність повторюватись і знати її слід усім щоб не проходити у майбутньому тих страшних та кривавих уроків які вона дає неукам. Все ж хочу застерегти людей особливо вразливих, тих хто невпевнений чи зможе його психіка переварити ті сцени насильства і жаху що описані у цьому творі. Отож думайте, робіть висновки і Боже вас бережи.”
    ЧАСТИНА 1
    “17 вересня 1939 року Червона армія перетнула річку Збруч. Місцеві жителі з квітами, хлібом та сіллю зустріли “визволителів”, раділи та вітали возз'єднання з великою Україною. По всіх західних теренах встановлювалась радянська влада, а разом з нею її каральна система першими жертвами якої стали поляки, а потім і українці відчули усю любов нової “батьківщини.”

    - Ти був там?
    - Був.
    - І що бачив, чи чув?
    - Бачив вартових і чув шум машин...
    - Не багато.
    - І сморід.
    - Що?
    - Кажу що сморід - трупний, такий знаєш ніби повітря зотліло.
    - Слухай, ти б облишив ту справу, а то знаєш з цікавими що буває.
    - Я мушу дізнатись що з моїм батьком, вже пів року як від нього ні слуху ні духу.
    - Ти думаєш він ще в Чортківській тюрмі? Може його де інше вивезли?
    - Ні! Впевнений він ще там я спостерігаю за нею весь час і знаєш що підозріло? Туди останнім часом тільки завозять арештованих кожен день сотнями, але нікого не вивозять. Де вони там усі поміщаються?
    - Десь поміщаються. Чому ж твоя мати не піде до батька на відвідини?
    - Ходила. Не пускають.
    - Звернись до його друзів підпільників.
    - До кого, всіх арештовано.
    - Ну гаразд, мені пора. Завтра зустрінемось.
    - Тоді до завтра. Мати знову напевно дасть прочуханки.
    Двоє чорнявих хлопців пильно оглянувшись довкола розійшлись кожен у свою сторону.
    Матвій нерішуче відкрив двері, боязко увійшов у хату тут було тихо і прохолодно, не минуло й хвилини як на порозі повстала постать невисокої на зріст старших років жінки в руці вона тримала кочергу і погрозливо махала нею у сторону хлопця.
    - Ах ти ж шибенику, ото дам тобі зараз по хребті цією кочергою аж очі повилазять. Скільки раз просила тебе не ходити до тієї тюрми.
    - Я не ходив — виправдовувася хлопець.
    -Я тобі зараз збрешу, знаю що ходив. Люди все бачать від них не сховаєшся он твого тата замельдували москалям ще й тебе замельдують. Згинеш і на нас з сестрою біди на кличеш.
    - Мамо та я просто хочу знати що з ним.
    - Нічого доброго. А я ж його попереджала не зв'язуватись з ким не треба, не послухав тепер ниє загратами.
    - Він боровся за вільну Україну, за нашу свободу.
    Мати швидко підійшла до сина долонею затулила йому рота сама боязко оглянулась довкола .
    - Т-с-с-с кажу тобі не смій, стіни вуха мають, стіни все чують і як почують то не змовчать — жінка розплакалась з її ясних очей по зморщеному обличчі потекли гарячі сльози. Вона міцно стисла в своїх обіймах Матвія і тихо майже шепотом промовила — поклянись що не підеш більше туди, не підеш бо схоплять тебе, схоплять, люди донесуть на тебе, знаєш які в нас люди донесуть і оком не встигнеш моргнути як схоплять і в тюрму кинуть, а я не витримаю цього.
    Хлопець замешкався його губи глухо ворушились намагались витиснути хоч якийсь звук проте безрезультатно. Мати стиснула сина ще сильніше так що він уже ледве хапав повітря.
    - Клянись — наказала вона — клянись бо задушу.
    - Клянусь — раптом вирвалось дзвінко з уст сина і луною відбилось в усіх кутах хати.
    Материнські обійми ослабились і Матвій звільнився із лещат, зітхнув з полегшення вдихнув повітря на повні груди, в цей час знадвору прийшла Марійка його сестра.
    -Ви знаєте що? Тітка Гання казали що на нас якийсь німець напав — випалила вона на одному подиху.
    Матвій та його мати Петрунеля обмінялись здивованими поглядами.
    Вночі хлопець спав не спокійно, кидався з боку в бік, вовтузився, сон то приходив то десь дівався, якісь підозрілі звуки що долинали знадвору постійно гнали його геть, але над ранком він таки по корився та й міцно заколисав свого господаря. Тоді в хату димоходом опустились на своїх крилах сновидіння, не різнокольорові добрі і грайливі, а чомусь темні, страшні та зловісні.
    Матвій стояв біля хати, над ним світив повний яскравий місяць, а довкола витала густа тиша часом якийсь звук протинав її і посилюючись в сотні раз розчинявся у ній як у воді. Біля хвіртки враз вималювалась якась біла самотня постать, уздрівши її серце в хлопчачих грудях злякано застукотіло, а очі намагались угледіти у ній гру місячного світла, проте коли мана поворушилась і прочинивши хвіртку увійшла на подвір'я хлопець таки добряче перелякався. У глибині своєї свідомості він ще сподівався що то чийсь брудний жарт проте це сподівання помалу покидала його. Постать у білій одежі не йшла вона летіла ледь торкаючись землі без шуму і пилюки швидко, нестримно наближаючись. Ось вона опинилась на відстані витягнутої руки до хлопця з її голови спав білий балахон і оголив понівечене кривавими плямами обличчя, чорні порожні опухлі очі дивились чи то на Матвія чи то крізь нього, нижня щелепа звисаючи ледве трималась на кісточках здавалось що вона ось-ось відірветься від тіла, на місці носа була чорна вирва, чоло зоране глибокими шрамами крізь які проступала кров, у пробитому черепі виднілись мізки, волосся на голові було рідке покрите густим слизом. Матвій вдивлявся в те понівечене обличчя і йому воно видавалось до болю знайомим, в ньому він впізнав свого батько. Постать декілька раз захарчала видаючи на гора смердючо- гнійний подих, очі озлобились і в мить синя холодна як лід рука міцно вхопила його за шию. Матвій завовтузився намагаючись звільнитись з кістлявих лещат проте сили швидко покидали його. З-під землі раптом вирвались страшні переповнені муки голоси стражденних людей, ті крики і зойки множились луною розносились по околиці. Хлопець впав на коліна він хоч ще прикладав слабкі зусилля щоб вирватись від лап смерті проте в його очах поволі темніло, всі стороні звуки стихали.
    Матвій прокинувся в холодному поті, його поганий сон митю вилетів крізь димохід й полетів кудись в історію щоб більше ніколи не повернутись. За вікном вже добряче розцвіло. Сонце якраз викотилось з-за обрію й посилало свої грайливі промінчики лоскотати заспану соню. Мати поралась у хаті, сестра стукотіла каструлями.
    - О, прокинувся нарешті, спанько — засміялась сестра.
    Після сніданку в двері постукали. Мати глянула крізь вікно побачила на порозі двох у міліцейській формі чоловіків. По її тілу струмом прокотився страх, серце колихнулось, на чоло вийшов піт. Трішки заспокоїлась коли впізнала у них місцевих хлопців що виросли на її очах, а тепер при “советській власті” працювали міліціонерами. Відкрила двері.
    - Тітко, Петрунельо, ваш Матвій вдома? - запитав по-панібратськи один з них.
    - А навіщо вам мій Матвій?
    - Та є до нього декілька запитань — відказав той же.
    - Немає, пішов зранку, а куди не знаю. Він мені не каже а я не питаю.
    - Та ви брешете, напевно в дома — проказав другий і наперся на двері. Мати вперто не впускала їх.
    - Та що ви тітко боїтесь та ми тільки запитаємо його про щось та й відпустимо.
    Двоє міліціонерів разом наперлись на двері що ті аж затріщали.
    - Ідіть геть.
    - І впустіть бо гірше буде.
    Матвій не витримав вийшов у двір мати схопила його за руку.
    - Не йди з тими душогубами пропадеш як батько твій, не йди.
    Міліціонери схопили хлопця за руки намагаючись відірвати від Петрунелі згодом це їв вдалось.
    - Що ви робите сволочі. Що робите ви ж виросли з ним на одному подвір'ї грались, з одної миски їли. Відпустіть негайно кажу — вона заплакала і сльози втирала знятою з голови хусткою.
    - Та не пережвивайте ви тітко відпустять вашого Матвія. Що йому буде.
    Міліціонери взяли під руки свого арештанта й повели Чортківськими вулицями у бік слідчого ізолятора.

    “Не рідко арешти проводили місцеві міліціонери жителі тих же сіл і міст. Часто бувало так що вони забирали підозрюваних ніби то для незначного слідства своїх, друзів з якими росли, колег, родичів. Вони добре знали жителів своєї округи, знали де ті могли перебувати їх знаходили на полі, в домі, на роботі. При бажані багатьом зі своїх жертв вони могли дати шанс сховатися, утекти чи просто попередити їх про небезпеку. До приходу німців лишались лічені дні і можна було хоч когось врятувати. Однак цього не сталось.”

    ЧАСТИНА 2 “Поляки мали повсюди своїх інформаторів в тому числі серед українського населення. Коли червона армія перейшла Збруч поляки поспіхом відступили не встигнувши чи по якогось інших вагомих причинах знищити чи вивезти в безпечне місце свої архіви. Заволодівши ними комуністи вивідали імена донощиків і під страхом викриття перевербували їх для роботи на свою репресивну машину. З залишених архівів комуністи почерпнули багато іншої інформації такої як імена неблагонадійних, українців помічених в націоналістичній діяльності. Їхня каральна машина терору не примусила себе довго чекати”.
    Матвія завели в кабінет. Це була невеличка кімната пронизана тютюновим димом, посередині стояв письмовий стіл на ньому з правої сторони лежав карабін, біля нього чорний дисковий телефон. З ліва була електрична настільна лампа з білим козерком, посередині попільничка наповнена горою недопалків біля неї стояла пачка сигарет, далі папка з документами. На стіні висів усміхнений портрет Сталіна що ніби спостерігав за всім що відбувалось в тому кабінеті. За столом сидів худорлявий, чорноволосий чоловік з довгим як у ворони носом і маленькими прищуреними очима. Він зміряв хлопця цікавим пронизливим поглядом показав рукою щоб той сідав на крісло що стояло біля столу.
    - Матвій Петрович Сомко — прохолодно проказав слідчий занурившись в документи — житель міста Чорткова, студент чортківської гімназії, син робітників Петрунелії і Петра Сомко.
    Матвій знизав плечима.
    - Ну що товариш Матвій Петрович будемо зізнаватись — відірвавшись від документів слідчий холодно глянув на хлопця.
    - В чому зізнаватись?
    - В зв'язках з бандитами ОУН, чи за тобою числяться ще якійсь гріхи.
    - У мене немає ніяких зв'язків з ОУН.
    - Перестань ламати комедію нам все відомо... от зараз розкажеш все як є і я тебе відпущу на всі чотири сторони, твоя стара мати знаєш як за тебе переживає місця напевно собі не знаходить... Ну розказуй, час то йде.
    - Якщо знаєте то що мені ще розповідати.
    - Ти не грай розумника по доброму тебе прошу, а за допомогу слідству ще й винагороду отримаєш.
    - Я нічого не знаю — твердо відказав Матвій.
    Слідчий з-під лоба люто глянув на хлопця за декілька секунд в кабінет увійшов охоронець.
    - В камеру его пускай еще подумает на досуге, ми некуда не спешим — скомандував слідчий.
    Охоронець схопив Матвія за руку вивернув її за плече й кудись повів темним коридором. За хвилину перед хлопцеп відчинились залізні двері камери і звідти на нього лавиною хлинуло просякле смородом повітря. Охоронець штовхнув його в середину і поспіхом зачинив за ним двері. В невеликій камері перебувало декілька десятків в'язнів їх явно більше ніж на те вона була розрахована. Декілька чоловік сиділи навкарачках під стіною, решта лежали скулившись просто на бетонній підлозі. Вони виглядали жалюгідно, засмальцьовані, обдерті, не миті майже всі потьмянілі, посірілі, з потухлими очима. Крізь невеличке загартоване віконечко проникав жмут яскравого сонячного світла і розсівався в камері. Матвій очима шукав знайомі обличчя проте не знаходив їх в цій напівтемряві. В'язні окинули поглядом нового співкамерника трішки пожвавішали, дехто піднімався з підлоги сідав, де хто продовжував лежати не виказуючи ніякої цікавості. На всіх них проглядалась втома.
    - Не бійся. Проходь — сказав один чорнявий чоловік на вигляд років сорок проте йому могло бути на багато менше всі тут виглядали старше своїх років.
    Матвію здалось що на обличчі того чоловіка на секунду вималювалась привітна посмішка і одразу зникла. Він пройшов на декілька дрібних кроків в перед й розгублено оглядаючись зупинився.
    - Не страхайся нас скоро мабуть теж таким станеш — промовив той самий чорнявий.
    В Матвійовій душі творилось казна що, розпач і відчай перемішаний з тугою без жодної надії попереду. Він опустився навкарачки біля того чоловіка що перший заговорив до нього.
    - Як тебе там, звати?
    - Та, Матвієм.
    - А мене Омеляном... Що там на білому світі нового? - промовив ледь чутно ніби боячись що їх підслуховують.
    - Та ніби все по старому.
    - По старому- з якоюсь гіркотою в голосі повторив Омелян.
    - А що за день сьогодні? - донеслось хриплим старечим голосом з іншого кутка камери.
    - 26 червня — сухо відказав Матвій.
    -26 — сумно повторив той і закашлався.
    Перший день в камері для хлопця що не звик до неволі тягнувся нестерпно, їдкий сморід, загратовані вікна, товсті стіни до всього того додавався шум потужного дизельного мотору що не вгаваючи ні на секунду торохкотів десь у дворі, крізь той шум часом долинали людські чи то крики чи то зойки. То була тюрма, обмежений простір, а душа невгамовно прагнула волі. На обід через отвір в дверях “кормушку” подавали жерстяну миску пісного супу навареного з картоплі без хліба. Так насьорбавшись того супу години йшли до вечора, а в вечері подавали кип'ячену воду яку пилось для того щоб задурити порожній шлунок. З камери час від часу когось виводили на допит потім повертали з закривавленим обличчям, двох забрали з ранку так до вечора не повернули. В камері не було ні ліжок, ні столу, ні лавки лиж у кутку стояла велика 200 літрова бочка яку звали “параша” у неї заарештовані справляли усі свої великі і малі потреби, Коли стемніло у камері засвітилось світло яке горіло цілу ніч аж до ранку. Всі штабелями повлягались на підлогу спати. Лягти можна було тільки на бік бо інакше не вистарчало місця. Не звиклий до такого спочинку Матвій не міг ніяк заснути його муляли боки й постійно кортіло обернутись проте цього неможливо було зробити, коли його очі ледь-ледь стулились в дверях камери відчинилось віконечко і чийсь голос скомандував: ”Матвей Сомко, на выход”. Хлопець не охоче підвівся з нагрітого ним місця на бетонній підлозі, та протираючи очі переступаючи через тіла приречено попрямував до дверей.
    Скоро він знову потрапив до знайомого йому з минулого візиту прокуреного кабінету. За письмовим столом зігнувшись над журналом і щось виписуючи сидів той самий довгоносий слідчий.
    - Ну що, товарищу мій? - заговорив він ледь краєм ока уздрів Матвія — ти побачив свої перспективи? Вони зовсім не райдужні, ось як воно буває з тими хто іде проти батьківщини... але з тобою може бути все по іншому, ти молодий, гарний в нашій країні для таких от хлопців як ти широка дорога. Ти матимеш все, в тому числі і свободу, але для того треба зробити маленький крок, розказати для кого ти шпигував, для кого збирав інформацію?
    - Я ні для кого не шпигував.
    - У мене в руках інформація від пильного громадянина товариша Г. в якій він доповідає що Матвій Сомко збирає дані та щоденно стежить за слідчим ізолятором, на користь банд ОУН. Так що відбріхуватись немає причин нам усе відомо. Тобі треба лиш підписати зізнання і назвати імена кому передавалась зібрана тобою інформація.
    - Я ні для кого не шпигував — стояв на своєму Матвій.
    Слідчий зірвався зі свого крісла й скелею на вис над своєю жертвою, його обличчя почервоніло, волосся збурилось.
    -Ты мне это кончай- закричав він плюючи слиною — шутки шутить изволил, это не то место где шутки шутят. Возьмусь за тебя всерьез все выложишь и то что знаешь и даже то что не знаешь.
    Матвія знову відвели в камеру де витали звуки, храпу, кашлю та тихого стогону, проте не встиг він примоститись до сну як його знову викликали на допит, знову в той злощасний кабінет. Там слідчий продовжував гнути свою лінію про шпіонаж про ОУН, схиляти його до добровільної співпраці з органами і таке інше проте Матвій ні в чому не зізнавався, на кінець довгоносий остаточно розгнівався й дав команду “Встать”.
    - Ти будеш у мене стояти доки не одумаєшся — погрозив чекіст.
    Матвія зараз же схопили за руки і вивели в коридор проте цього разу повели не в ту камеру де він перебував, а зовсім в іншу. Двері відчинились з металічним скреготом хлопця ввели в середину тут теж було багато людей всі видавались немовби на одне лице, такі ж нещасні, змучені, худі, той самий сморід, задуха, маленьке заґратоване віконечко ця камера майже нічим не відрізнялась від попередньої тільки у ній біля стіни стояло декілька залізних шаф-кліток. Матвія запхали в одну з таких кліток та зачинили. Клітка-шафа була вузька, тісна, в ній не можна було не те що присісти а навіть ворухнутись, почухатись, втерти піт з чола тільки стояти на повний зріст доки стане сили та навіть коли не стане все одно нікуди не дінешся так і помреш стоячи.
    - Звідки, братчику?- донісся чиїсь тремтячий голос з-на-пів темного кутка як тільки металеві двері зачинились на глухо.
    - З Чорткова — відказав Матвій.
    - Тутешній значить, а я думав з мого села… тьфу-тьфу що я мелю? Щоб ніхто не потрапляв в це пекло ні з мого села ні з інших.
    - Давно тут?- запитав вже інший голос.
    - Здається другий день.
    - Що там на світі Божому коїться-запитав перший голос.
    - Чи тобі не одно, що там- кинув хтось навздогін ніби з докором.
    - Не одно. Звичайно не одно, думаю ще побачити сонце на вільному небі, покуштувати справжнього хліба, поорати рідну земленьку. Хочу знати що твориться поки я тут.
    - На Божому світі, як на Божому світі — відказав Матвій задумано — одна біда міняє другу, одна одну жене третя їх поганяє. Ось кажуть німець напав скоро напевно й сюди прийде.
    - Кажеш німець напав — ледь чутно з якоюсь надією в голосі промовив хтось — може хоч за нього добро буде?
    - Окупант є окупант, він якщо на чужу землю війною йде то пряника з собою не несе, а тільки нагайку- відказав Матвій видихнув тяжко й замовк, замовкли й інші.
    Матвій відчував втому, боліла голова, ноги, крутило в животі, поколювало в правому боці, свербіло вухо проте почухати його було неможливо. Звідкись доносились ледь чутні крики і часті хлопки хоч через постійний рев моторів вони здавались слуховою оманою. Стоячи у позі струнко він згадав розповіді матері як у пеклі чорти мучать грішників за вчинені ними провини, як смалять їх у смолі, вішають за язики брехунів: “От не будеш ходити в святу неділю до церкви, потрапиш до пекла, а там чорти роблять неслухам страшні муки”- часто казала вона, напевно напророчила і ось він ад на землі. Якось відчинились двері камери і двоє наглядачів вкинули в середину окровавлене тіло хоч скоріше це нагадувало місиво з м'яса і крові; волосся було обгоріле і смерділо паленим, вибите око, друге було таке припухле що з нього лишилась лиш маленька щілинка, ніс зламаний, відрізані вуха, все тіло було синє від синців і кровотеч, зламані пальці на руках. Тіло ледь чутно стогнало з рота йшла піна.
    -Та це Іван — сказав хтось з жахом.
    - Замордували нелюди. Які страшні нелюди.
    - Хочуть залякати… нас.
    Іванове тіло видавало останні стогони, його душа напевне вже була на-пів дорозі до неба.
    ЧАСТИНА 3

    “Планова економіка СССР була планова в усьому вона планувала не тільки скільки мала зібрати збіжжя, виплавити сталі, видобути вугілля але й скільки ворогів народу вислати на заслання, скільки розстріляти, скільки злочинців посадити у тюрми. Той план завзято виконували слідчі тортурами вибивали зізнання з винних і не винних”.

    Матвій в чергове стояв перед слідчим з підпухлими від утоми очима з підкошеними ногами. Цього разу його допитував не той довгоносий а якийсь схожий на вовкулаку з ростом під два метри енкаведист.
    - Говори, гнида - кричав він лупцюючи хлопця долонями по обличчі, на його пальцях для посилення ефекту були одягнуті залізні “перстені” — говори я сказал, а то терпения мое на исходе.
    Матвій мовчав його рот був закритий міцно навіть губи не ворушились, лиж піт стікав з мокрого чола. В слідчого звідкись взявся металевий прут арматури ним він нещадно молотив по пальцях рук по ногах по голові з чола вже стікав не піт, а цівки крові. Хлопець не зізнавався ні в чому, доводячи вовкулаку до сказу Після тортур його знову закрили в шафу-клітку де потрібно було нерухомо стояти і чекати що буде далі. Між тим у дверях відчинилася “кормушка” і всі вистроїлись в чергу за порцією похльопки. Матвій був голодний його шлунок вимагав хоч якоїсь їжі, але в руки видавали лишень одну порцію, а він бідолаха не міг підійти по неї бо клітка тримала його як невільного щиглика, раптом до нього підійшов невеличкий на зріст чоловічок, назвався Йосипом і черпнувши ложкою зі своєї миски пісненької юшки підніс до Матвієвого рота.
    - Їж братчику, їж не бійся, тобі треба ще сили.
    - Навіщо вони мені, ті сили, хай би я вмер скоріше- відчайдушно прошепотів Матвій.
    - Життя це дар, юначе, маємо жити стільки скільки нам відведено незважаючи ні нащо і прийняти ті випробування що нам послані, згадай Бога нашого Ісуса він смиренно переніс катування та знущання що чинили над ним кати, хоч з його силою він міг би запросто перетворити на порох своїх мучителів. Бери весла і веслуй рано приставати до берега. Гризи ту скелю доки не зламав об неї зуби.
    Матвій вже не рахував ні днів, ні ночей, все перемішалось, перетворилось на кашу без змісту, без барв. Його на-пів живого знову привели на допит в якусь підвальну камеру. В ній перебував вовкулака та ще двоє схожих на нього посІпак, по серед камери стояло крісло на ній сидів обернений спиною до них з опущеною головою якийсь чоловік його закривавленІ руки і ноги були прикуті кайданами. Вовкулака підійшов до того сидячого усміхнувся Матвію лихою усмішкою і повернув крісло схопив за підборіддя того мученика й підняв в гору голову. Матвій жахнувся коли побачив того бідолаху, в його голову було вбито декілька довгих цвяхів, цвяхи стирчали з ніздрів, ними були прОиколені щоки.
    - Видишь, какую мы сделали ему прическу — похвалився катюга - хочеш себе такую?
    Той самий двометровий вовкулака міцно зав'язав йому руки двоє конвоїрів під вішали його на гак. Кат прикладав до тіла своєї жертви розпечений до червоного дріт чим викликав не аби який біль, потім ножем розятрував рани засипав у них сіль. Пекло вогнем, нестерпно, - Матвій мовчав. Кулаками бив в груди, збивалось дихання — Матвій мовчав. Погрожував розправою з родичами -Матвій мовчав.
    - Видишь этот большой казан с кипятком сейчас с тебя уху варить будим — сказав вовкулака і закотив рукави однак в ту мить в камеру увійшов конвоїр щось шепнув катюзі на вухо і той поспішив до виходу на останок кинув
    - Повезло тебе, живи пока.
    Його знову повели, ЗНОВУ в іншу камеру можливо на якусь нову екзекуцію, проте хлопцеві вже було байдуже куди його ведуть хоч в камеру смертників, аби дали хоч трішки відпочити, хоч присісти на хвилинку на холодну бетонну підлогу його ноги, хребет і здається кожна кісточка на тілі тріщали від утоми, м'язи гуділи, здається було чутно як у жилах плине кров і тільки серце невтомно калатало у грудях вперто відбиваючи ритм життя. Двері відчинились знайомим скрипом і його як поганого собаку пожбурили в середину, він упав розпістершись на долівці і так нерухомо лежав ніби приклеївся до неї, аж доки сили трішки не відновились. Тяжко підвівшись Матвій оглянувся довкола і великий жах раптом холодом пронісся його тілом на деякий час відібрав здатність рухатися, на стіні цвяхами був прибитий чоловік, під ним калюжа засохлої крові в іншому куті лежав почорнілий труп з пробитим черепом, біля нього сиділа спершись на стіну якась схожа на людську подобу істота, вона дивилась божевільними переляканими очима, немала одного вуха на правій руці не вистачало двох пальців на босих ногах жодного нігтя їх було вирвано щипцями разом з м'ясом.
    - Боже, допоможи мені, допоможи вийти з цього пекла, дай мені змогу побачити сестричок та братчиків тата та маму — молилася та “істота”, так жалібно що у Матвія стиснулось серце і з ока потекла сльоза, він підійшов до сидячого клякнув біля нього на коліно погладив по голові, поправив рідке посивіле волосся.
    - Все буде добре ми обов'язково ще покинемо це страшне місце, ми ще побачимо волю, ти і я ще зустрінемось з рідними, загояться наші рани, стихнуть болі висохнуть сльози, ми ще посміємося колись, пожартуємо над життям.
    Тому хлопцеві на ім'я Петро було дев'ятнадцять хоч виглядав він на цілі шістдесят. В цій камері їм обом живим судилось переживали останню ніч в чортківській катівні, завтра їх поженуть в далеку тернисту дорогу, а сьогодні можна хоч трішки та й відпочити.
    Ніч була темна безмісячна, для когось вона несла спокій для когось тривогу у арештантів були одні турботи та болі, а за межами тюрми вільні люди солодко собі спали у своїх тепленьких ліжках, нічого не підозрюючи, їм мабуть снились гарні кольорові сни в яких вони були щасливі у здоров'ї і добрі. Завтра для них прийде новий день, для когось він буде останнім, для когось першим, для більшості ні тим і ні тим, просто одним з тисячі який вони безтурботно змарнують чи спалять на вівтарі часу. Тиша та оманливий спокій витав в ту ніч над Чортковом, над Серетом, над його околицями. Та то був час страшний, не певний, лютий та туманний, час марних надій, час віроломства, не довіри. Така підступна мить підловила тоді мешканців домініканського костелу що безпечно собі спали в надії на Божу милість і заступництво від усього лихого, в їхні двері тієї ночі вдерлись велика біда а саме каральний загін НКВС, чим провинились бідні монахи та ксьондзи перед великою імперією було відомо тільки їй. Завтра вдосвіта городяни знайдуть їхні мертві бездиханні тіла, чотирьох замордованих та обгорілих у приміщені костьолу старого вісімдесяти літнього ігумена двох молодих монахів і паламаря, ще четверо вбитих опиняться аж на березі ріки Серет це три священики і старший монах. Таку криваву розправу вчинили на останок червоні які цієї ночі досхочу балювали на балу сатани у них не було часу на сон. В підвалах камер всю ніч розстрілювали засуджених тих кому “суд трійок” встиг винести вирок на смерть для них не було дороги на волю, а тільки в братську холодну і темну могилу. Кати стомившись від тяжкої роботи і від браку часу вже не виводили засуджених вони просто відкривали маленьке віконечко в дверях камери кидали в середину гранату потім заходили і добивали всіх хто ще дихав. До міста підступали німці.
    2 липня рано-раненько ледь замріло над небосхилом як енкаведисти вже бігали коридорами і виганяли з усіх камер в'язнів. Відкривались нароствір залізні двері в проймі показувався конвоїр з автоматом; “встать — по одному на выход” - кричав він твердим голосом, люди слухняно піднімались з підлоги як худоба яку гнали не відомо куди по команді опустивши голови йшли до виходу. Один сивий дідок зі скаліченою на допиті ногою кривав останній; “а ты стой”- скомандував до нього конвоїр відштовхнувши його “назад в камеру”. Дідок повернувся назад в цей час пролунало декілька пострілів він заточився і впав долілиць в плечах виднілось маленькі отвори з яких сочилась кров. Тісне подвір'я вмить заполонили сотні людей Конвоїри муштрували в'язнів з тюрми луною доносились черги пострілів. Нарешті все змовкло, стих і той злощасний двигун рев якого останніми днями забирав більше сили ніж тортури.
    Брама тюрми відчинилась і довга колона понуро рушила містом. В її голові їхала кінна розвідка в кількості 27 чоловік яка складалась в основному з комуністичних активістів яку очолював місцевий єврей Блюм, 56 наглядачів і пів роти бійців будівельної бригади. В'язні йшли колоною по четверо всі вони були виснажені поганим харчуванням, не досипанням, багато з них піддавались частим катуванням, по боках щільною шеренгою йшли конвоїри з направленими в бік в'язнів гострими штиками. Тим кого вважали фізично-здоровим дали нести мішки з мукою та хлібом. Тюрма опустіла в її стінах лишились тільки трупи.
    ““В тюрмі міста Чорткова утримувалось 1300 в'язнів для їх евакуації були подані вагони, але начальник міськвідділу НКДБ розпорядився залишити 800 чоловік. В останній момент він відмовився від них і вони під конвоєм всього наглядового складу тюрми пішим порядком були етаповані до Камянця-Подільського...”
    З доповідної записки Капітана Держбезпеки Філіпова. Від 5 липня 1941 року.”


    ЧАСТИНА 4
    “Німці навмисно підбурювали місцеве населення проти євреїв доводили що ті співпрацювали з совітами що вони писали доноси, що безпосередньо причетні до смерті в'язнів чортківської тюрми. Люди що піддавались на провокацію серед них і родичі закатованих вчиняли жидівські погроми та розправи над ними. Багато місцевих українців що не піддались на істерію і не втратили здорового глузду (адже справжні винуватці покинули місто разом з комуністами) переховували жидів на своїх горищах, погрибах, різних замаскованих схованках часто ризикуючи своїм життям,”

    3 липня в Чортків увійшли німці до цього часу всі кати НКВДисти та їх посібники спішно покинули місто. Того ж дня була відкрита тюремна брама і всі її жахливі таємниці оголились перед новими господарями. Під брамою в той час зібралось багато людей родичів ув'язнених. Була там Матвійова мати і сестра, мати тримала в руках череп'яний горщик обмотаний рушником в нім були теплі вареники у маслі для сина і чоловіка. Усі що зібрались мали велику надію зустріти своїх родичів живими та неушкодженими. Німці того ж дня зігнали євреїв які проживали в Чорткові та околицях звинуватили їх у співпраці з нквдистами та примусили під конвоєм працювати на роботах в тюрмі. Скоро вони усі самі стануть такими ж нещасними жертвами у Чортківському гето з якого виживуть одиниці, таку долю їм готувала нова кровожадна фашистська машини смерті.

    Подвір'я цього страшного місця було рясно всаджене квітами що якраз цвіли різними барвами і можливо пахли приємними ароматами однак всюди витав інший запах, запах смерті та розкладеної плоті, цей запах не міг перебити ніякий аромат він втягнувся в землю, стіни і в саме повітря. Коли євреї почали розкопки то виявилось що під тими квітами лежали людські тіла майже всі понівечені до непізнаності. В багатьох з них відрізані вуха, виколоті очі, розбиті голови, пробиті кулями та багнетами черепи. Жінок знаходили з відрізаними грудьми, одна дівчина з пишним русявим волоссям була перемотана колючим дротом кінець якого впивався її у груди і пронизуюче все тіло виходив на зовні. По всій території були закопані мертві в три шарі, простір між шарами кати пересипали сіллю, вапняним розчином та землею. Тут таки на території стояло два стовпи подібних до шибениці, між ними натягнутий дріт з металевими гаками на ті гаки вішали в'язнів і вбивали їх пропускали крізь них електричний струм. Тут же під ними була викопана яма де їх і засипали, з тієї ями витягли десятки тіл з перемотаними колючим дротом руками.
    В приміщені тюрми долівки камер заляпані застиглими баюрами крові, на стінах відбитки скривавлених долонь і пальців їхні нещасні власники від страшних тортур дерлись по них, а кров бризкала навіть на стелю. В коридорі лежав почорнілий труп чоловіка якому дротом простромлене око і вухо. Молода жінка за руки була підвішена на кілку її ноги обгорілі та зчорнілі від сажі, під нею нелюди розкладали багаття. В камері де в'язнів піддавали тортурам були різне приладдя якими користувались кати, пристрої для ошпарювання, електроприлади для тортур, ножиці, щипці, ножі зі слідами крові, на стінах висіли металеві гаки. В Камерах виведені прощальні написи імена та прізвище засуджених на смерть. Безліч трупів знайшли в ровах довкола в'язниці.
    Мертві-закатовані були усюди замуровані в стінах, залиті бетоном та живцем забиті дошками в підлоги. До них застосовували всі мислимі і немислимі тортури які тільки міх вигадати схиблений розум їх ошпарювали кип'ятком, розпинали на стінах, ламали пальці, руки та ноги, відрізали язики, щипцями виривали зуби, відтинали вуха та носи, вибирали очі душили, калічили.
    Коли люди увійшли в середину і побачили гори понівечених трупів вони відчули такий жах і біль який не можна ні з чим порівняти, який не можна передати словами і описати літерами. Лиш декілька десятків тіл з вісім сотень було упізнано. Марні були надії родичів побачити живими своїх синів і дочок, чоловіків та жінок, батьків, дядьків, бабусь чи дідусів. Всі вони прийняли нелюдські муки і упокоїлись на віки в цьому жахливому місці. Мати Матвія ходила поміж понівечені трупи зі стиснутими на грудях руками, в її очах то темніло то прояснювалось в голові гуділо а серце розривалось від жалю. Марійка тримала матір підруки хоч в самої підкошувались ноги і її здавалось що вона ось-ось зомліє.
    Спеціальна німецька комісія все ретельно сфотографувала, обстежила і задокументувала. На третій день німці боячись поширення епідемії інфекційних хвороб наказали поховати тіла вбитих Їх пакували у великі пачки-труни по декілька чоловік і з процесією везли вулицями міста до церкви “Покрови Божої Матері”, а звідти після відправи на цвинтар де тими ж євреями була викопана велика братська могила там і знайшли останній притулок замучені в'язні чортківського слідчого ізолятора.
    ЧАСТИНА 5
    То не сива хмара сунула, то не туман котився валунами, не імла лягала, не зграя птахів летіла, то здіймали пилюку тисячі ніг, то тисяча людей йшла дорогою кудись за обрії в невідані тернисті далі де на них чекала, або свобода, або смерть. Попереду мчала кінна розвідка що вистежувала, видивлялась, вираховувала чи бува не має якоїсь засідки, чи перепони, чи хто не задумав допомогти втекти бідним арештантам. Багато з них брали активну участь в боротьбі проти окупантів, боролись за волю за вільну державу, багато були ні в чому не вині вони не мали ніякої відношення ні до підпілля ні до ОУН, на них просто впала необґрунтована підозра всюдисущої каральної системи, або на них донесли добрі люди і цього було досить щоб потрапити в немилість. Збоку конвоїри зі штиками в руках, пильно стежили щоб бува ніхто не втік, час від часу голосно попереджали що “шаг в право, шаг влево расстрел на месте”. Деякі конвоїри вели на повітку собак що гавкали скалили зуби й готові були розірвати будь-кого за першої команди. Чортків зникав за спиною, він залишився там за горами за стрімким Серетом, там залишилась і та злощасна ненаситна фабрика смерті що калічила і їла плоть пила кров та просила ще. Попереду сходило сонце таке лагідне, привітне, веселе багато з цих вимушених мандрівників вже забув яке воно на вигляд, сонце співчутливо гладило почорнілі щоки, милувало око своєю вродою, напувало душу добрими думками. Скоро воно покаже всю свою доброту коли почне пливти на своєму золотому човні вище в чисте як сльоза небесне море.
    Матвій йшов в шерензі з Петром тим якого зустрів в останній камері, з Йосипом що годував його у клітці-шафі та ще з одним Петром якого він ще не зустрічав до того, по переду йшли два брати Микола та Василь, Омелян той самий що говорив з ним в першій камері, та лікар ім'я якого він не знав, по заду були дівчата та жінки вони підтримували одна одну за руки. Матвію сподобалась дівчинка на ім'я Софійка проте в даній ситуації йому було зовсім не до романтики, вона мала довге біляве волосячко, круглі карі оченятка, змарнілі щічки, малинові губки, тонкий стан, її погляд був наповнений болем та страхом, вона йшла босоніж, а ноги її кровоточили. Матвій хотів чимось її допомогти, але чим не знав, хіба що словом. Далі крокувало багато живих людей із крові та плоті усі вони мали свої страхи, свої переживання, свої надії, тисячі Ісусів Христів несли кожен свій хрест на криваву Голгофу.
    Хлопця пекли попечені вчора вовкулакою рани на них з'явились міхурі, до них неможливо було доторкнутись вітру не було, а сонце вже нещадно припікало він був голодний і спраглий. Омелян попереду накульгував, Петро виглядав знеможено, а далі ще сотні і сотні кілометрів дороги яку потрібно було здолати або померти. Ще до обіду минули Колендяни, Давидківці доходили до Лосяча, Омелян не витримавши зняв свої зимові чоботи що нестерпно натирали ноги (арештовували його коли ще було холодно в них він ходив і до сьогодні) далі йшов босяка. За лісом по заду щось голосно загуркотіло аж земля здригнулась з неба долинув гул літака що ставав все голоснішим і голоснішим.
    - Ложись - крикнув хтось з конвоїрів всі як один припали до землі й завмерли.
    Літак повернув над їхніми головами й полетів на зад, над лісом знову бахнуло, пішов чорний дим.
    - Вставай — знову скомандував конвоїр. Всі по волі піднялись.
    Як важко було відриватись від теплої земельки втомленим людям, цей нежданий повітряний гість подарував комусь на голову декілька бомб, а їм декілька хвилин відпочинку про який вони і мріяти не могли. Перед самим Лосячем колона зупинилась конвоїри насторожились, оголили зуби собаки, поруч проскакало декілька вершників розвідки, шаленим гуркотом затарахкотіли кулемети, просвистіли кулі, кожне серце невільника здригнулось.
    Перед селом просто по серед дороги невідомі з різного мотлоху звели барикаду. Можливо так вони мали надію зупинити рух колони і допомогти хоч комусь врятуватись втечею, однак чекісти з кулеметів розстріляли її потім пригнали декількох мешканців з села і заставили розібрати перепону. Коли все було зроблено тих трударів теж прилучили до колони.
    Людська хмара пливла на схід поруч проминали знайомі комусь до болю краєвиди села дехто із в'язнів народився в них і можливо проходив повз свою домівку боком глянув на своє подвір'я і хотів зайти, але перед обличчям блискав гострий як спис багнет і бажання розсипалось на друзки. В одному селі на перед шеренги вийшла якась стара бабка на витягнутих руках вона тримала велику відкриту макітру і дехто з невільників встиг запхати в неї руку вхопити жменю кулеші доки конвоїри силою не відштовхнули добродійницю, а один з охоронців націлив на неї зброю й хотів вистрілити, але якийсь в'язень стрибнув йому на спину й ударом по голові звалив до долу, йому в ногу одразу вчепилась вівчарка, пролунав постріл. Той в'язень так і лишився лежати обабіч дороги з пробитою кулею головою і пошматованою ногою, тепер він вільний. В Гуштині було порожньо, село неначе вимерло, люди поховались хто де міг лиш дві пари цікавих очей заглядали за рога хати. Їх побачила кінна розвідка, схопила і скоро ті вже йшли в колоні, так два хлопці із свідків стали учасниками походу. Десятки кілометрів було подолано, по переду Камянець-Подільськ, а за ним Збруч, річка яку можна при бажані переплюнути, а яку велику роль вона відіграла в Історії України. Люди знеможені спрагою всі разом кинулись в її лоно і пили не перебираючи як худоба на перегоні скаламучену воду, вмивались нею, заряджались від неї силою. Матвій втамував спрагу, охолодив гаряче чоло вперше за останні дні відчув радість, та радість тривала декілька секунд доки червоні не погнали їх далі на схід, перед тим на березі річки вони розстріляли прилучених людей в Лосячі і двох хлопців з Гуштина. Перейшовши Збруч арештантам кинули по соленій рибі перша їжа за весь час дороги тому ніхто її не цурався.
    Ніч була єдиною розрадою і маленьким перепочинком вона була надією на втечу на порятунок, вона була як вірний друг що мала прикрити чорним плащем і цієї ночі декілька відчайдух рвонули на втікача тільки де взяти стільки сил для ривка щоб тебе не наздогнали ситі здорові червоні кати. Лунали постріли болісні крики, розсипались брудна лайка. Матвій спав міцно на твердій землі, за цей короткий час він встиг відвикнути від чистої теплої м'якої постелі та й думати про неї не смів, поруч зціпивши зуби ледь чутно стогнав Петро, його рани боліли нестерпно та біль далеко проганяла сон, а години летіли на крилах зближували прихід ранку і ніхто не міг його відмінити, а за ним приходив палючо-спекотний літній день.
    Їсти і пити благав шлунок, але ні їсти ні пити ніхто не давав, прохолоди просило тіло, але сонцю до того було байдуже, гарячий пил піднімався з під ніг осідав на одяг, руки, обличчя, на загноєні рани. Час від часу повз на схід проїжджали військові машини по заду все чіткіше гриміли вибухи гармат, німці йшли по сліду, дехто благав Бога щоб ті німці рухались швидше можливо вони б звільнили від неволі. Тим часом налетів літак скинув декілька бомб, зовсім поруч прогриміли вибухи. Люди лежали долілиць чекаючи коли мене небезпека, дехто користався цим і від сильного голоду їв подорожник якого було повно при битому шляху. Скоро в них стався сильний біль у животі і як наслідок скрут кишок, червоні з хворими не церемонились відводили в сторону пускали кулі в скроні, тіла так і лишались лежати покинуті при дорозі. Жодного дня не минало без смертей, кожного дня когось розстрілювали, добивали, калічили. Попереду Матвія хтось з в'язнів не витерпівши спраги нагнувся щоб попити води з брудної калюжі до нього тут же підскочив охоронець і прикладом рушниці завдав смертельного удару, колона не зупиняючись переступила через нього і без зупину пішла далі. Йшли польовою дорогою повз минали поля гороху, кукурудзи, колосистої пшениці, ячменю, проса, руки тягнулись, зривали що могли і пхали в рот. Петро зовсім занеміг Матвій підклав йому руку і той опираючись на неї йшов далі. Знеміг і Омелян що йшов по переду, Хлопець чітко чув як той просив двох братів Василя та Миколу добити його бо сил вже нема, однак ті з обох боків як могли бо й самі були ледь живі підтримували його. Коли стемніло між конвоїрами спалахнула якась палка перепалка з використанням брудного російського мата вони з купчились вирішуючи свою проблему Омелян не роздумуючи скористався тим стрибнув у придорожню канаву і застиг нерухомо. В думках він уже прощався з життям налаштовувався на найжахливіше, зараз енкаведисти знайдуть його пустять в чоло холодну кулю і на тому все, але колона пройшла далі, не піднято було тривоги, не розпочато пошуків втікача і коли вона зникла з поля зору Омелян підвівся і поволі пішов у сторону лісу там він накрився гіллям і міцно заснув в його голові витали змішані думки з одного боку він нарешті вільний на такій омріяній свободі, з іншого всі його братчики і досі під штиками червоних.
    Чим ближче підходили до кінцевої точки тим люди більше втрачали розум, вони вибігали на поля хапали жменями все що росло і їли, а ціна за жменю якоїсь зеленини коштувала їм життя. Так раптом Матвіїв сусід уздрівши стіну колосся десь ще знайшов в собі сили кинувся на ті злаки і ледь зірвавши колосок впав додолу з його скроні цівкою потекла червона кровиця, але він ще був живий і заклично махав рукою ніби звав на допомогу. Матвій нічим не міг зарадити йому, ніхто не міг, він лиж провів його прощальним поглядом.
    Останню ніч вони провели в закинутій колгоспній стайні, конвоїри зачинили за ними двері і пішли святкувати завершення своєї справи. Тим часом два шкільних друга запримітили хід на дах стайні і зібравшись силами вилізли туди, накрились сніпками і застигли в очікувані до ранку. На другий день стайня спорожніла, в'язнів вивели на фінішну пряму цьог кривавого марафону, на останній стрибок, по заду лишився: Чортків, Камянець-Подільськ, Дунаївці, Жмеранка,Тиврів, Ситківці, Христинівка - до Умані вже було рукою подати. Он вона вже виднілась на обрії.
    “18 липня 1941 року колона в'язнів з Чортківської тюрми дійшли до пункту призначення Уманської тюрми, подолавши чотириста кілометрів тяжкої тернистої дороги, затративши шістнадцять проведених у муках днів, майже без їжі і води, спочинку, без будь якої медичної допомоги. То була “перемога”, то була така перемога за яку не вручали призи, не давали гроші, перемога якій ніхто не радів. Бо нічого доброго вона не несла.”

    ЧАСТИНА 6
    В тюрмі, знову в тюрмі; інші стіни, інші грати на вікнах, інша стеля та підлога, інша тюрма, але та сама неволя, ті самі кати, ті самі тортури і ті самі муки які вони готували арештантам.
    Матвія та інших в'язнів запхали в тісний овочевий підвал. Тут їх було як кільки в жерстяній банці, тут можна було присісти, та проте щоб трішки прилягти і відпочити після такої тяжкої дороги і мови бути не могло. У його голові шуміло, в очах літали чорні мушки, висохлі губи потріскали, а що до болі в тілі, а що до болі то вона не вщухала ні в день ні в ночі. Боліло все і ноги і руки, голова, живіт плечі вся плоть була одним суцільним болем. Очі заплющувались, важка голова падала на груди підходила дрімота і сон, такий необхідний, омріяний сон. Незабаром прилетіли сновидіння вони протиснулись крізь маленьке заґратоване віконечко в дверях і обсіли Матвія як набридливі мухи. Йому снилась воля, широке поле під ногами і чисте небо над головою, і він несміло ступав босими ногами по шовковій траві, а вона була така приємна, шовковиста, тепла, і він радів, як дитина метелику що пролітав поруч, співу пташці у небі, а там на в проти у білому легенькому платтячку йшла красуня Софійка, шибиник вітер грався її біленьким волоссячком, гладив замріяне личко, а непосидючі сонячні промінчики лоскотали курносий носик і карі оченятка. Вони зустрілись разом, молоді красиві без синців, без ран, без болі, палко поцілувались, обнялись міцно-міцно, потім взялись за руки і пішли босоніж шовковою травою. По перед ними відкрились золоті ворота, а звідти линуло сліпучо-золоте світло і те світло затьмарило саме сонце, але воно не засліплювало очі, а навпаки було таке приємне і ніжне, що хотілось скоріше доторкнутись до нього...
    Очі розплющились, довкола була та сама душна камера наповнена такими ж нещасними як і Матвій.
    - Лише сон, о чому цей сон не тривав вічно- думав хлопець,- чому не взяв його у свій полон і не поніс з відси кудись де немає болю, немає зла, немає голоду.
    Матвія не сміло торкнулась чиясь кістлява рука він оглянувся у на-пів темряві побачив якогось сивого діда з почорнілим обличчям, нижня губа у нього була роздерта звисала в низ, ніс червоний покривавлений.
    - Си-н-у мій -прошепотів ледь чутно дід.
    Матвій насторожився вдивляючись у знайомі риси дідового обличчя, свідомість відмовлялась сприймати того що лиш за декілька місяців його стрункий, завжди охайний, чорноволосий батько так разюче змінився, так подався. З'їла тюрма, красу, з'їла молодість, здоров'я, залишила лиш страждання і біль, моральний і тілесний.
    - Си-н-у мій! Чи ти мене впізнаєш? — шепеляво проказав батько.
    - Впізнаю, тату — відказав тихо Матвій — впізнаю.
    Вони обнялись та заплакали не соромлячись своїх гірких чоловічих сліз.
    - Я запримітив тебе ще коли ми йшли дорогою — розповідав батько — тільки відмовлявся в це вірити. Ні-ні, я не хотів вірити у те що мій синочок іде по моїх кривавих слідах зі мною на гибель. Бо я сину засуджений на смерть я довго сидів в камері смертників чекаючи своєї злої участі, згадував тебе, матір, сестричку я летів до вас в думках, мріяв про зустріч з вами, але минав час і ось де я опинився.
    Син і батько сиділи поруч опершись один на одного. Матвію в перше за стільки часу стало затишно і якось безпечно, він вже не боявся, не здригався від найменшого шуму, він нарешті знайшов того кого так хотів знайти і через кого можливо потрапив в це пекло. Він знову дрімав і якось не помітно сидячи заснув, спав довго, опустившись в забуття, забувши все на світі і не волю і біль і всі жахіття які з ним стались останнім часом. Раптом в камеру злетілись якісь чорні злі тіні одягнуті у обдерте лахміття, зашипіли злісно, застрибали в божевільному танці і їхні чорні руки потяглись до Матвія хапаючи його. Хлопець від утоми не міг піднятись, не міг від них утекти бо всюди були інші в'язні, не можна було через них переступити, а ті руки схопили його і кудись тягли, аж доки він не прокинувся.
    Довкола було все так же без радісно, тускло, поруч сидів батько тяжко дихаючи і схлипуючи, з другого боку сидів Петро той другий що пройшов з ним весь шлях від Чорткова до Умані, ділив з ними всі тяготи долі, хтось похрапував, хтось тихо стогнав від болючих ран, хтось просто сидів опустивши очі дивився в підлогу. За дверми щось луснуло і відбившись луною стихло. В коридорі почулись кроки підкованих чобіт , двері важко прочинились, у пройомі повстало два енкавидисти, один голосно скомандував “встать”, всі втомлено підводились, тріщали кістки. Матвій теж піднявся його батько обпершись на нього й собі вставав. Раптом у конвоїрів з'явилась кулемети і тісне приміщення потонуло у шаленому свисті куль, кожна з яких знаходила свою живу ціль. Людей косили як траву косою, вони падали один на одного кров рікою текла підлогою. Матвій обнявши батька з розплющеними очима дивився в обличчя смерті. За мить він відчув різкий біль у грудях, в очах потемніло й він упав мертвим, а батько на нього.
    Нарешті він доніс свій важкий хрест, нарешті його човен пристав до берега, зуби стерлись об скалу..

    Матвій входив у ті прочинені сяючі золоті ворота міцно тримаючи за руку свою Софійку, яскраве світло поїдало їх, ховало в собі, а за тими воротами високо у небо здіймались золоті сходи і їхній кінець ховався високо у пухнастих хмарах. Двоє йшли в гору їм було так легко, так приємно, їхні душі співали, сяючі лиця раділи а за ними йшла тисяча — тисяча таких же щасливих усміхнених лиць, на них не було ні сліду тортур, ні ран, ні жодного синця на тілі, вони вже не відчували ні голоду ні спраги, вони йшли в небо.

    Коли німці взяли Умань і освоювались в міській тюрмі вони знайшли купи залишеного одягу який був не притаманний людям даного регіону. Німці почали шукати людей яким цей одяг належав, скоро був доставлений один з колишніх працівників тюрми він розказав що в одному приміщені там де зараз забита підлога був лаз у підвал. Розібравши підлогу, вони наткнулись на бетону долівку, далі шар шлаку, далі знову бетонна стінка і нарешті з'явився отвір у підвал. Звідти хлинуло таке смердюче повітря від розкладених тіл що декілька працівників одразу зомліли, навіть протигази не рятували від того запаху. Лиш одного морозного дня всі тіла були витягнені і поховані у братській могилі. Всі вони були настільки спотворені що не можна було нікого впізнати, ідентифікували лиж тих хто мав в кишені якийсь документ що посвідчував особу.
    З підвалу від смерті врятувався лиж один в'язень на ім'я Петро, куля дивом не зачепила його і він пролежавши під трупами, вмившись гарячою кров'ю безперешкодно покинув те страшне місце.
    ЕПІЛОГ
    (гриф “сов. Секретно”)
    № с/85636 «Докладная записка о результатах эвакуации заключенных из тюрем гг. Чертков и Коломыя»
    «... В тюрьме города Черткова содержалось 954 з/к, эвакуация которых производилась 2 июля 1941 года. Этап следовал через пункты: Каменец- Подольск, Жмеринка, Тывров, Ситковцы, Христиновка, Умань.
    В пути следования при попытке восстать и бежать было расстреляно 123 заключенных — членов ОУН. 20. 07. с.г. в г. Умани по распоряжению Военного прокурора фронта и Зам. Народного Комиссара Государственной Безопасности УССР майора Госбезопасности Ткаченко — расстреляно и закопано 767 заключенных, осужденных и следственных по к-р статям »
    Зам. начальника тюремного управления НКВД УССР
    политрук Демехин
    (Білас І. Репресивно-каральна система в Україні 1917- 1953 Кн2.-К. 1994.-С.262-264. )
    Омелян Чернега в 1941 році врятувавшись втечею благополучно повернувся додому до жінки і п'ятьох своїх дітей. Однак тяжкої участі не уник в 1944 році повернулись совети, а разом з ними і НКВД. Його було видано і заслано у Воркуту. Через 10-ть років він там і помер.
    Петро Бевський в 1941 році врятувався від розстрілу в підвалі Уманської тюрми дійшов до дому. В 1946 році був знову арештований, знову сидів у Чортківській тюрмі. Був засуджений до вищої міри покарання однак вирок був змінений на 25 років каторги. Загинув витримавши лиш 10-ть років і помер десь в Сибірських снігах.

    Натхнений книгою “Забути не маємо права” уродженця міста Копичинці історика, громадського діяча - Савки Богдана Михайловича. Та книгою “Українська Голгофа, Уманський розстріл 1941” історика, діяча, уродженця с. Германівка, Борщівського р-ну - Нестора Мизака.

    Воістину : “Забути не маємо права”.
    12. 07. 2015


    Прокоментувати
    Народний рейтинг -- | Рейтинг "Майстерень" -- | Самооцінка -