ПОЕЗІЯ. Хайку. Танка ...
Що залишиться від японського мистецтва, коли з нього забрати церемонії? Напевне, фундамент чань, дзен-буддизму?... Нам це, звісно, не загрожує. Не до церемоній. Але...
П'ятивірш японці називають "танка" (дослівно "коротка пісня"). Тривірш - поетична форма, що виділилась з п'ятивірша. І носить назву "хайку".
П'ятивіршем танка в європейців називається тому, що складається з п'яти ритмічних відрізків (колонів), які класично розташовані в такому порядку: 5-7-5-7-7 складів - усього 31 склад (японською мовою! Ми можемо творити трохи вільніше).
Перша частина "короткої пісні" (5-7-5) по-японськи називається "хокку" (дослівно "початкова фраза"), а друга частина (7-7) - "агеку" ("завершальна фраза").
В японській поетичній антології VIII ст. "Манйосю" зустрічається танка, початкову фразу якої склала одна людина, а завершальну - інша. Такий спосіб створення п'ятивіршів згодом набув широкої популярності і поступово тривірш-хокку став самостійною поетичною формою. Але відтінок незавершеності так і лишився притаманним цій формі, особливо у жанрі "хайку". В становленні останнього, набутті ним тих рис, які в основному характеризують цей жанр і сьогодні, головна заслуга належить Мацуо Басьо та його учням.
Розмови за круглим столом Можливо, однією з рис жанру "хайку" є повна врівноваженість творчої позиції автора, буддистична чи там яка інша врівноваженість, в той час, коли традиційна европейська поезія - це здебільшого творчий рух до стану бажаної врівноваженості?
(Далі буде).
Будьте з нами. Творіть з нами. Творіть і без нас.
Пишіть нам. |
|