ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Іван Потьомкін
2026.06.21 21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

Ірина Вовк
2026.06.21 20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

Іван Потьомкін
2026.06.21 17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів

Іван Веселий
2026.06.21 16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.

Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірив він, що крізь ті терні,

Євген Федчук
2026.06.21 16:08
Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую

Борис Костиря
2026.06.21 12:48
Час тече, наче плинна вода
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.

Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,

Роман Миронов
2026.06.21 12:33
У твоїх очах небагато спокою:
Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –

Аж до критичного струму.

У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори (Проза):

Дитячої Творчості Центр
2026.04.29

Ян Вікторія А Вікторія
2026.04.23

Іванна Сріблицька
2026.03.31

Охмуд Песецький
2026.03.19

хома дідим
2026.02.11

Павло Інкаєв
2025.11.29

Ірина Єфремова
2025.09.04






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




Автори / Марися Лавра (1984) / Проза

 Сльози янгола
Довелося в житті чути один шедевр із жанру популярної пісні, в якому співалося - "янголи не плачуть". Не плачуть? Ще й як плачуть - ридають ридма, та так, що світ здригається. Як почуєте, що колись, десь там, далеко чи близько, стався черговий землетрус, то знайте, що чийсь ангел не витримав - і сльози горохом, і зуби цокають, мов у тіло Христа гвіздки тупі вбивають, а луна розноситься усюдно, і чують його ридання навіть глухі від народження. Все-таки людина - страшне створіння, як би це гірко не звучало, але це так, на жаль. Навіть плити тектонічні здригаються, зміщуються. Болять їм ці сльози, суглосить земля з плачем всесвітнім. Гори б'ють в бубен ритуальний, нібимати цюркоче брязкальцем перед вологими оченятами дитятка свого, котре солоністю заливає простір, а вона прагне тиші та добра йому хоче. Отак гори зацяцькують оте мале янголя, та втішають, - мовляв, подивись-но, які видива, послухай музику міжгалактичного спокою. І диво - секундна тиша здригає повітря, великі зачудувані очі піднімаються й зупиняються на рівні горіння свічки, і пече, болить нестримно. І знову те ж саме - земля гуде, гори б'ються в груди, як правдоруб затятий, а небо рясним дощем рясить, аби загасити полум'я солоне та слізне. Та не знає небо, що кожна наступна краплина води живої прибиває душу ангела до землі, трамбуючи тіло в ґрунт, змішуючи його з багнюкою. То не краплі, а то уламки біди, горя людського спадають на плечі, і надірвані крила вітром колихаються, тремтять, просячи умиротворення, та де там! Не чує небо благань щиросердних, чи й чути не хоче. А колись воно, янголятко, всміхалося, раділо кожній миті й дрібниці, а тут, на тобі - все шкереберть, голова обертом, душа навиворіт, у грудях кіл і сльози, море сліз. Чому б то морям й океанам солоними бути? Мабуть, тому, що не вода то, а сльози ангелів наших. Кожен проступок і кожне слово недобре - то чергова крапля в море, а з морем - в океан, і так постійно. А люди цього не помічають, бо не хочуть помічати...
На краю світу небесного, на білосніжному оплатку Царства Божого жило мале янголя. Якщо янголів ідентифікують за статтю, то це було дівча, щире, слітле, миле. І якщо вони мають вік, бо кажуть, що зростають вони разом із людиною, то було йому років з сімнадцять. Таке собі янголятко-підліток було закріплене за дівчинкою такого ж віку, такої ж статури й зовнішності на ймення Марія. Та була між ними одна, але вельми значуща різниця, і вони були абсолютні протилежності одне одному - як солодке й солоне, як чорне та біле. Невже Бог не помітив цього, коли приставляв легкокрилика до дівчинки? Певно, бачив. Але в кожного свій хрест котрий, треба перти нагору, і навіть у янгола він є, лише вдвічі важчий, і один за себе, другий - людська душа, і лише Бог знає, наскільки важким є другий. Гірською річкою текли роки, і росло дівча, і росло янголятко, та важчали хрести обох. Кожного вечора, кожного дня всі янголи зліталися на розмову до Бога, на звіт за день, розповідали про життя своїх підопічних, і так само робила й охорониця Марії. Так було і в той день, той лихий, злісно-ненажерливий день, в один з тих днів, коли відчуваєш пустку всередині, ніби тебе ложкою виїли, як мед з банки - порожньо і липко, липко й страшно, моторошно й
порожньо. Того вечора янгол-дівчина мовчала. Протягом всього життя охорониця всіляко оберігала дівчинку, а натомість отримувала нищівні удари в спину. Людина... Наскільки мерзенним є це створіння, яким злим і ницим. А життя - штука банальна і непередбачувана, як блискавка: раз - і нема. Йшов час, ріки впадали в моря, моря в океани. В Марії зав'язалася міцна дружба з купкою якихось сектантів, і з часом вона зреклася Бога і охорониці. Дівчині-янголу було боляче, і вона весь час сиділа в кутку і плакала. На своїх зібраннях чорне товариство робило страшні речі, приносячи в жертву пітьмі живих істот. Спочатку це були гризуни, далі птахи, потім коти й собаки. Але людській дурості й безжальності немає меж, то ж дійшла черга і до людей. На вмовляння й моління охорониці Марія ніяк не реагувала. А янголятко спостерігало за всім цим зі свого звичного місця - темного куточка прокуреної кімнати і плакало. Коли прийшла черга стати жертвою приношення самій Марії, вона раділа. Ейфорія била в мозок, в голові пульсувала жага смерті та єднання з пеклом. У той час, коли дівчина отямилася й усвідомила, що вона чинить і що чинять з нею, вона лежала на столі, а руки й ноги були прив'язані до бетонних стовпів. Перед очима промайнуло всеньке життя, і крик її був чутним навіть померлим вік тому. Благала полишити її, відпустити - дарма, кликала на поміч - нікого. Коли лишалися лічені хвилини і з десяток ковтків повітря, Марія згадала про свою вірну охороницю, свого янгола. Відчайдушним зойком озвалися слова дівчини в скронях янгола: - Поможи, янголе Божий, даний мені на охорону Господом, поможи мені... Охорониця миттю кинулася на поклик. Сонце палило лице, повітря гризло обличчя, вітер рвав крила і з неба снігом летіло біле пір'я, а вона летіла. Вихором залетіла в кімнату, і побачила її, Марію. Вона лежала на столі з широко відкритими очима, в яких можна було втопитися, і тіло б не знайшли, а на вустах читалося "поможи". "Кінець", - тихо мовила охорониця небесна. "Кінець", - проказав Господь. І лишилася янгол-охорониця самотньо-одинокою, не потрібною нікому, бо раз дається шанс, і життя в людини одне...Дотепер сидить янгол на добіла вибіленій хмарині, і за спиною визирають два хрести - свій і Марії, і плаче, а сльози небесні чисто- пречисті ринуть додолу дощем на ґрунт сирий, чорний, на насип уквітчаний вічнопам'ятний, і линуть слова небесної мешканки на землю, і не слова, а одне єдине слово - "поможи"...
2015

Текст твору редагувався.
Дивитись першу версію.



      Можлива допомога "Майстерням"


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi,
  видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Про оцінювання     Зв'язок із адміністрацією     Видати свою збірку, книгу

  Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)




Про публікацію
Без фото
Дата публікації 2015-02-03 21:42:42
Переглядів сторінки твору 4028
* Творчий вибір автора: Любитель поезії
* Статус від Майстерень: Любитель поезії
* Народний рейтинг 4.992 / 5.5  (4.979 / 5.47)
* Рейтинг "Майстерень" 0 / --  (4.729 / 5.46)
Оцінка твору автором -
* Коефіцієнт прозорості: 0.781
Потреба в критиці щиро конструктивній
Потреба в оцінюванні не обов'язково
Конкурси. Теми ЕССЕ
Спейс-арт
Автор востаннє на сайті 2015.11.10 22:11
Автор у цю хвилину відсутній

Коментарі

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Ірина Кримська (Л.П./Л.П.) [ 2015-02-03 22:43:54 ]
Сумно. Але все так і буває.

У прозі так само гарно вмієте, як і в поезії)


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Анна Віталія Палій (М.К./М.К.) [ 2015-02-04 11:34:21 ]
ЯК писати Ви вже вмієте. Це добре. ) ЩО писати - ще не дуже. То нормально, бо те приходить з часом.
Загальні дані: а)янголи-охоронці - ТІЛЬКИ позитивні, вони не покидають людину ніколи, навіть і після смерті. Лише людина сама може вирішити, якого янгола у собі дослухатися, темного (такий теж є) чи світлого, а якого відштовхнути. Ангели плачуть тоді, коли людина чинить зло комусь чи собі. Початок вдалий, але там швидше йдеться про ангела народу, ангела Буковини, приміром, тобто, не однієї людини.б)янголи без статі, їх вік залежить від зрілості душі.
Розумію Вашу алегорію і добрий висновок - рід - загальне ціле, треба підтримувати один одного. Але через невідповідність канви тексту і його задуму нестійко проглядається основа. Попри гарно викладену і красиву форму.

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Віктор Кучерук (Л.П./М.К.) [ 2015-02-04 13:17:48 ]
Використовування біблійних мотивів нічого не промовляє само по собі і не є ознакою консервативності художнього мислення. Тут важливо тільки, як і чи дає автор своє тлумачення цих образів. Так, безсумнівно, - висловлене має позитивний характер...


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Микола Бояров (М.К./М.К.) [ 2015-02-04 15:51:14 ]
Читається, як притча.
"нібимати" у сьомому рядку. Напевно, повинно бути "ніби мати".
Деякі рядки несподівано закінчуються переходом на наступний.
Після " вітер рвав крила" бажано поставити кому.
загалом сподобалось (я не дуже уважно вичитував).
Віддаючи матерівал у друк, коректора можете не запрошувати.

З пошанівком,
М.Бояров.

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Марися Лавра (Л.П./Л.П.) [ 2015-02-05 00:27:45 ]
Спасибі, пані Ірино, життя ось така банальна штука, пробуєш сили у всьому й всюди, а результату нема, бо коли не дано, то й нічого пертися кудись і претендувати на увагу чиюсь, хіба на свою власну, хоча інколи і власне "я" зраджує...

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Марися Лавра (Л.П./Л.П.) [ 2015-02-05 20:56:06 ]
Анно-Віталіє, здається що саме про це і писала, тут янгол не лишає дівчинку, не відрікається від неї, вона свідомо, чи зі стороннім тиском обирає і обрала свій шлях. Так само як і всі люди обирають свій маршрут річкою гірською, хтось обирає спокій, хтось полюбляє екстрім і це, інколи, обертається у невиправність. Вибір за кожним з нас. А до написання цього оповідання мене надихнув малюнок Міри Саламай, там дівчина-янгол сидячи на хмарині, опустивши очі додолу роздумовує над чимось, чи, може і сумує. Ось і написалося таке. Взагалі-то я в прозі не профі, так як і у поезії зрештою. Щира дяка за прочитання, приємно що виділили частинку безцінного свого часу на мою писанину. Дякую!

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Марися Лавра (Л.П./Л.П.) [ 2015-02-05 21:26:26 ]
Пане Вікторе, я б на Вашому місці не була такою категоричною. Як таких біблійних мотивів тут не має, маю на увазі глобально, Бог і янголи невіддільні від нас, людей, це не притча повчального характеру, скорше прозора констатація факту сьогодення. Не можу погодитися з Вами в тому що автор має давати тлумачення того чи іншого образу. По-перше -
ніхто нікому нічого не "має" і не "винен", по-друге - читач сам має проводити паралелі, шукати входи і виходи, тлумачити образи по-своєму. До прикладу, мені особисто, не цікаві надто зрозумілі, банально-прості тексти, типу - робила це, зробила інше, вийшло двадцяте, розвитку - зіроу, інтересу аналогічно. Вдячна за прочитання.