Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)
2026.06.26
13:02
Я встану рано в сутінках зелених,
Пройду крізь гай дрімотний і черлений.
Прийду на стадіон крізь варту лісу,
Крізь ватру сну і незворушність міста.
Проб'ється думка крізь застиглість часу,
Крізь розтривожену інертну масу,
Пройду крізь гай дрімотний і черлений.
Прийду на стадіон крізь варту лісу,
Крізь ватру сну і незворушність міста.
Проб'ється думка крізь застиглість часу,
Крізь розтривожену інертну масу,
2026.06.26
11:04
Розділ V. МІЖ КОЛИСКАМИ ТА ПРЕСТОЛОМ, АБО КИРИЛИЧНИЙ ПІДПИС НА ЛІЛЕЯХ ФРАНЦІЇ
Земля Капетингів дихала вогкістю та залізом, коли у весняний день тисяча п’ятдесят другого року над Суассоном прокотився перший крик немовляти. Усміхнена Анна схилилася над
2026.06.26
09:30
хмариво синьовидне
веслярі небесні
уявляються невідомі
немислимі
які умудряються
уявлятися саме так
веслярами
що тебе утішає явно
веслярі небесні
уявляються невідомі
немислимі
які умудряються
уявлятися саме так
веслярами
що тебе утішає явно
2026.06.26
07:57
Сумуючи, немов розстаючись,
Про завтра не домовившись чи після
Зустрітися не днями, то колись,
Коли згадається сердець любовна пісня...
Закоханість і первісний інстинкт –
Усе працює, щоби поєднати,
Загнати у життєвий лабіринт.
Про завтра не домовившись чи після
Зустрітися не днями, то колись,
Коли згадається сердець любовна пісня...
Закоханість і первісний інстинкт –
Усе працює, щоби поєднати,
Загнати у життєвий лабіринт.
2026.06.26
07:32
На берегах минулого сліди
Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
На берегах минулого - плоди
Не дуже добре вивчених уроків.
На берегах минулого - весна
І невичерпне джерело натхнення, -
На берегах минулого ясна
Пора завжди очікує на мене.
Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
На берегах минулого - плоди
Не дуже добре вивчених уроків.
На берегах минулого - весна
І невичерпне джерело натхнення, -
На берегах минулого ясна
Пора завжди очікує на мене.
2026.06.25
23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.
Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.
Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє
2026.06.25
16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ
2026.06.25
15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм
Вступ
Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво
2026.06.25
13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Круки волають, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Круки волають, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.
2026.06.25
11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць
2026.06.25
08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні
2026.06.25
08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.
2026.06.25
06:28
Розділ ІV. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА
Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єписко
2026.06.25
06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26
2026.06.24
14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.
Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.
Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.
А воно сміялося — це мені від тата.
Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.
Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.
2026.06.24
13:39
Олексій Сурков (1899-1983)
В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.
Останні коментарі: сьогодні | 7 днів
2026.04.29
2026.04.23
2026.03.31
2026.03.19
2026.02.11
2025.11.29
2025.09.04
• Українське словотворення
• Усі Словники
• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники
Автори /
Олександр Сушко (1969) /
Проза
День кота
• Можлива допомога "Майстерням"
Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)
День кота
Сьогодні у нас велике сімейне свято. У нашого кота Жоржика день народження. Він у нас непростий, а чаклунський: вміє розмовляти телепатично, вчить сусідського сина математиці, бо у його батька немає на це часу, пасе нашого коня Чопка на лузі. А ще рибу вміє ловити вудкою краще за мене. Я карася на кіло вивуджую, а він коропа на три, я щупака з півліктя довжиною, а він сома у мій зріст. Отак от.
А мої сусіди святкують власні дні народження. Власну старість віншують! І нащо? Кому цікаво, що ти за цей рік відпустив черево до коліна, в кутиках очей з’явилися “гусячі лапки”, вирвали останнього зуба з верхньої щелепи та випала остання волосина з тімниці? І з кожним роком прогресують старі хвороби, з’явилося безсоння, вимучує задишка, стаєш гавкучим та буркітливим. І увесь цей букет дошкульностей треба ще й святкувати? Мазохізм якийсь, чесне слово!
А от наш кіт з кожним роком гладшає, вуса стають довшими, зуби та пазурі гострішими. Ростом він уже наздоганяє поні, вовна на ньому шовковиста, з фіолетовим відливом, у темряві світиться рожевим, а по ній пробігають світляні плями. То як таке диво не відсвяткувати?
Минулого року кіт вивчив китайську мову, а цього — арамейську та ідиш, тож допомагає мені перекладати Святе письмо та інші сакральні тексти народів Сходу. Перший розділ П’ятикнижжя ми вже здолали і скажу чесно: нічого з того, що ми читаємо в сучасних Бібліях там і близько немає. Нарахували аж 24 богів, які постійно між собою чубилися, гризлися за людські душі і вимагали аби поклонялися тільки їм. А якщо ні — насилали на людей кари небесні: топили їх, душили, спалювали живцем. Було таке, що ледь не згубили увесь рід людський. Тобто показували свою батьківську любов у повній красі.
- Ріж телятинку маленькими шматочками,- напучує мене дружина. - І дивися, щоб не було кісточок,- додає вона.
Я ствердно кивнув головою. Кіт у нас дуже вимогливий, порції м’яса повинні бути чітко визначеної форми та ваги, інакше буде сердитися та чмихати. А якщо приготувати блюдо з позавчорашнього фаршу - буде бунт. Звичайні коти можуть дати пахучу цівку чи дряпнути по носі за те, що їх тягають за хвоста, а цей геракл однією лапою може зняти ворота з петель і закинути їх на стріху. Минулого року риби приніс йому кістлявої — плотвичок та окунів (а він просив сома), то він одягнув мої рибацькі чоботи і сам пішов рибу вудити. Сомів котко наловив, але чоботи утопив. Думаю, навмисно, аби надалі виконував усі його забаганки.
Після відварної телятинки наше вусате чудисько вельми любить їсти курячі котлетки. Тож виймаю з холодильника філейку і починаю готувати нову страву. А жінка тим часом взялася за вареного щупака,- виймає з соковитої тушки кісточки. У неї зір чудовий, тому я не переживаю, що якась костомашка залишиться в м“ясі.
До самого пізнього вечора не вилазили з кухні. І таки встигли приготувати усе, що запланували: вертуни, сальтісон, лазанью, тефтелі, голубці, пельмені, домашню ковбасу, реберця, люля-кебаб, шніцелі, бігус, азу, біфштекси, мусаку, борі-бори, відбивні з яловичини, буженину, ескалоп, каурму, крокети мондечилі, шашлики, стейки, хошламу, кюфти, яхни, лангети, бефстроганов, ромштекси, антрекоти, оссобуко та каннелоні.
Забігла сусідка позичити сто гривень до получки, угледіла блюда, які ми розставляли на столі, вирячилася на шедеври кулінарного мистецтва і аж задрижала від лютої голоднечі. Боком підійшла до смажених курячих крилець і тихцем ввіпхнула з десяток до бокової кишені засмальцьованої кохти.
“Та хай бере скільки хоче”, - подумав я. Сусідка працює вихователем в дитячому садочку, живе від зарплати до зарплати, а ми з жінкою — народні ескулапи. До нас народ щодня несе продукти харчування. Тож мняса та сала маємо стільки, що після візитів вилікуваних хворих увечері можна нагодувати взвод солдатів. Вояків у нас у селищі немає, то ми роздаємо їх незаможнім односельцям. Ось тільки на день народження кота лишили трохи їдла - центнер чи два, на один зубок.
Накрили стола, поставили посеред нього букетик польових квітів, яких я насмикав, коли повертався з ранкової рибалки та розбудили нашого кота Жоржика, який цілий день дрихнув під старою грушею на старому овечому коці.
Зайшов котисько до хати, підкрутив вуса лапою, підморгнув нам з жінкою по-босяцьки і стрибнув на стільчика, якого моя завбачлива берегиня підсунула ближче до столу. А я тим часом заправив котові під шиєю серветку та налив у келишок вишневої наливки.
- То хто буде перший мене вітати? - запитав Жоржик.
- Я буду!- вигукнула жінка. - Щоб ти мав життя довге, а мняса багато, щоб твій хвіст ніколи не облазив, а у вовні не було ковтунів! Бажаю аби цьогоріч навчив мого чоловіка японської мови! Хай у тебе ніколи не буде бліх, а кицьок навпаки - як зірок у небі!
Цокнулася моя благовірна з котиськом склянками, обмінялися поцілунками і зі смаком на брудершафт випили пахучої наливки. Уміє жінка порадувати живу душу хорошим словом, не те що я, ледащо. Говорити красно не навчився, пишу таке, що на голову не налазить. І тільки но ми захрумкотіли смажениною, як у двері чемно погрюкали кулаком.
- Заходьте,- гукаю до відвідувачів.
Двері прочинилися і до хати впливає ватага односельців: дід Лахудра з суліякою горілки, баба Чикилдиха зі смаженою куркою під пахвою, Одарка з Семеном, Микола з Настею і ще чоловік двадцять радісних земляків.
- Жоржику! - гукає Чикилдиха. - А ну виходь до нас, будемо вітати з Днем народження!
Котисько сплигнув на підлогу, неквапом підійшов до жінки, став на передні лапи та обіпер руки в боки: викапаний Наполеон, а не кіт, чесне слово!
- Оце тобі від нашого села невеличкий подарунок,- каже сусідка. Опустила руку в лантух, побовталася в ньому трохи і дістала смажене порося, завбільшки з бодню.
- Їж його, поправляйся, бо скоро піст Божий, мняса жувати християнським душам буде ніззя.
Чикилдиха нахилилася та елегантно цьомкнула Жоржика в носика. А той обняв її шию лапами і давай її цілувати! І в щічку, і в вуста, а потім чогось зазирнув їй у виріз декольте, повагався трохи і таки поцілував її у видолинок пишних принад.
Ми з жінкою аж перезирнулися і я її зрозумів без слів: Жоржику варенухи більше не наливати.
А я замість поздоровлення запросив кота на вальс. Ох і сподобалася йому така увага! Ще б пак! - хто з людей танцює зі своїм котом? Ніхто. Бо ніхто не розуміє істинних мрій своїх улюбленців, не бачить в них одухотворених істот з вищим розумом та великими культурними запитами.
А гості все йшли та й шли. Ми вже і з повітки стола приволокли, і з садка, і сусід свого розкладного приніс. Все одно місця не вистачало, бо зійшлося усе село.
Була й гармонь, був і бубон. Співали так, що й від сусіднього села ходоки прибули.
І всім вистачило і сала, і ковбаси, і мняса. бо кожен гість ніс із собою торбу зі смаколиками. Але приготовленими по-людськи.
І хоч під ранок на столах не залишилося навіть підгорілої шкварки, зате люд гарно відпочив перед трудовим днем, відвів душу на повну.
А ви, шановні друзі, відмічаєте День кота? Ні? Дарма. Бо це істинно народне свято об’єднує людей краще за Перше травня чи День вчителя. Спробуйте і побачите, як на вогник вашої душі потягнуться земляки, як розділять разом з вами радість. А ваші улюбленці від того будуть тільки гладшати.
Через тиждень ще раз влаштуємо подібний сабантуй, бо на черзі день народження у нашого шобтиздоха. Хай принесуть йому люди гору кісток вище Говерли. І ви приходьте, обіцяю: буде весело.
07.03.2020р.
А мої сусіди святкують власні дні народження. Власну старість віншують! І нащо? Кому цікаво, що ти за цей рік відпустив черево до коліна, в кутиках очей з’явилися “гусячі лапки”, вирвали останнього зуба з верхньої щелепи та випала остання волосина з тімниці? І з кожним роком прогресують старі хвороби, з’явилося безсоння, вимучує задишка, стаєш гавкучим та буркітливим. І увесь цей букет дошкульностей треба ще й святкувати? Мазохізм якийсь, чесне слово!
А от наш кіт з кожним роком гладшає, вуса стають довшими, зуби та пазурі гострішими. Ростом він уже наздоганяє поні, вовна на ньому шовковиста, з фіолетовим відливом, у темряві світиться рожевим, а по ній пробігають світляні плями. То як таке диво не відсвяткувати?
Минулого року кіт вивчив китайську мову, а цього — арамейську та ідиш, тож допомагає мені перекладати Святе письмо та інші сакральні тексти народів Сходу. Перший розділ П’ятикнижжя ми вже здолали і скажу чесно: нічого з того, що ми читаємо в сучасних Бібліях там і близько немає. Нарахували аж 24 богів, які постійно між собою чубилися, гризлися за людські душі і вимагали аби поклонялися тільки їм. А якщо ні — насилали на людей кари небесні: топили їх, душили, спалювали живцем. Було таке, що ледь не згубили увесь рід людський. Тобто показували свою батьківську любов у повній красі.
- Ріж телятинку маленькими шматочками,- напучує мене дружина. - І дивися, щоб не було кісточок,- додає вона.
Я ствердно кивнув головою. Кіт у нас дуже вимогливий, порції м’яса повинні бути чітко визначеної форми та ваги, інакше буде сердитися та чмихати. А якщо приготувати блюдо з позавчорашнього фаршу - буде бунт. Звичайні коти можуть дати пахучу цівку чи дряпнути по носі за те, що їх тягають за хвоста, а цей геракл однією лапою може зняти ворота з петель і закинути їх на стріху. Минулого року риби приніс йому кістлявої — плотвичок та окунів (а він просив сома), то він одягнув мої рибацькі чоботи і сам пішов рибу вудити. Сомів котко наловив, але чоботи утопив. Думаю, навмисно, аби надалі виконував усі його забаганки.
Після відварної телятинки наше вусате чудисько вельми любить їсти курячі котлетки. Тож виймаю з холодильника філейку і починаю готувати нову страву. А жінка тим часом взялася за вареного щупака,- виймає з соковитої тушки кісточки. У неї зір чудовий, тому я не переживаю, що якась костомашка залишиться в м“ясі.
До самого пізнього вечора не вилазили з кухні. І таки встигли приготувати усе, що запланували: вертуни, сальтісон, лазанью, тефтелі, голубці, пельмені, домашню ковбасу, реберця, люля-кебаб, шніцелі, бігус, азу, біфштекси, мусаку, борі-бори, відбивні з яловичини, буженину, ескалоп, каурму, крокети мондечилі, шашлики, стейки, хошламу, кюфти, яхни, лангети, бефстроганов, ромштекси, антрекоти, оссобуко та каннелоні.
Забігла сусідка позичити сто гривень до получки, угледіла блюда, які ми розставляли на столі, вирячилася на шедеври кулінарного мистецтва і аж задрижала від лютої голоднечі. Боком підійшла до смажених курячих крилець і тихцем ввіпхнула з десяток до бокової кишені засмальцьованої кохти.
“Та хай бере скільки хоче”, - подумав я. Сусідка працює вихователем в дитячому садочку, живе від зарплати до зарплати, а ми з жінкою — народні ескулапи. До нас народ щодня несе продукти харчування. Тож мняса та сала маємо стільки, що після візитів вилікуваних хворих увечері можна нагодувати взвод солдатів. Вояків у нас у селищі немає, то ми роздаємо їх незаможнім односельцям. Ось тільки на день народження кота лишили трохи їдла - центнер чи два, на один зубок.
Накрили стола, поставили посеред нього букетик польових квітів, яких я насмикав, коли повертався з ранкової рибалки та розбудили нашого кота Жоржика, який цілий день дрихнув під старою грушею на старому овечому коці.
Зайшов котисько до хати, підкрутив вуса лапою, підморгнув нам з жінкою по-босяцьки і стрибнув на стільчика, якого моя завбачлива берегиня підсунула ближче до столу. А я тим часом заправив котові під шиєю серветку та налив у келишок вишневої наливки.
- То хто буде перший мене вітати? - запитав Жоржик.
- Я буду!- вигукнула жінка. - Щоб ти мав життя довге, а мняса багато, щоб твій хвіст ніколи не облазив, а у вовні не було ковтунів! Бажаю аби цьогоріч навчив мого чоловіка японської мови! Хай у тебе ніколи не буде бліх, а кицьок навпаки - як зірок у небі!
Цокнулася моя благовірна з котиськом склянками, обмінялися поцілунками і зі смаком на брудершафт випили пахучої наливки. Уміє жінка порадувати живу душу хорошим словом, не те що я, ледащо. Говорити красно не навчився, пишу таке, що на голову не налазить. І тільки но ми захрумкотіли смажениною, як у двері чемно погрюкали кулаком.
- Заходьте,- гукаю до відвідувачів.
Двері прочинилися і до хати впливає ватага односельців: дід Лахудра з суліякою горілки, баба Чикилдиха зі смаженою куркою під пахвою, Одарка з Семеном, Микола з Настею і ще чоловік двадцять радісних земляків.
- Жоржику! - гукає Чикилдиха. - А ну виходь до нас, будемо вітати з Днем народження!
Котисько сплигнув на підлогу, неквапом підійшов до жінки, став на передні лапи та обіпер руки в боки: викапаний Наполеон, а не кіт, чесне слово!
- Оце тобі від нашого села невеличкий подарунок,- каже сусідка. Опустила руку в лантух, побовталася в ньому трохи і дістала смажене порося, завбільшки з бодню.
- Їж його, поправляйся, бо скоро піст Божий, мняса жувати християнським душам буде ніззя.
Чикилдиха нахилилася та елегантно цьомкнула Жоржика в носика. А той обняв її шию лапами і давай її цілувати! І в щічку, і в вуста, а потім чогось зазирнув їй у виріз декольте, повагався трохи і таки поцілував її у видолинок пишних принад.
Ми з жінкою аж перезирнулися і я її зрозумів без слів: Жоржику варенухи більше не наливати.
А я замість поздоровлення запросив кота на вальс. Ох і сподобалася йому така увага! Ще б пак! - хто з людей танцює зі своїм котом? Ніхто. Бо ніхто не розуміє істинних мрій своїх улюбленців, не бачить в них одухотворених істот з вищим розумом та великими культурними запитами.
А гості все йшли та й шли. Ми вже і з повітки стола приволокли, і з садка, і сусід свого розкладного приніс. Все одно місця не вистачало, бо зійшлося усе село.
Була й гармонь, був і бубон. Співали так, що й від сусіднього села ходоки прибули.
І всім вистачило і сала, і ковбаси, і мняса. бо кожен гість ніс із собою торбу зі смаколиками. Але приготовленими по-людськи.
І хоч під ранок на столах не залишилося навіть підгорілої шкварки, зате люд гарно відпочив перед трудовим днем, відвів душу на повну.
А ви, шановні друзі, відмічаєте День кота? Ні? Дарма. Бо це істинно народне свято об’єднує людей краще за Перше травня чи День вчителя. Спробуйте і побачите, як на вогник вашої душі потягнуться земляки, як розділять разом з вами радість. А ваші улюбленці від того будуть тільки гладшати.
Через тиждень ще раз влаштуємо подібний сабантуй, бо на черзі день народження у нашого шобтиздоха. Хай принесуть йому люди гору кісток вище Говерли. І ви приходьте, обіцяю: буде весело.
07.03.2020р.
• Можлива допомога "Майстерням"
Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)
Про публікацію
