Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)
2026.06.22
14:33
Не хочете стати овочем на старісті – їжте овочі замолоду.
Глибше лизнеш – більше куснеш.
Безкорислива любов корисніша для здоров’я.
Сила мистецтва не залежить од сили звуку.
Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря.
Політ думки був пере
2026.06.22
13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.
2026.06.22
12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ
Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі
2026.06.22
07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою
2026.06.22
06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.
2026.06.21
21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.
І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.
І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.
2026.06.21
21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)
Був наказ йому – на захід,
їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
Громадянської війни.
Йшли у військо, розставались,
Був наказ йому – на захід,
їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
Громадянської війни.
Йшли у військо, розставались,
2026.06.21
21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,
2026.06.21
20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ
2026.06.21
20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.
Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.
Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну
2026.06.21
17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,
2026.06.21
16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів
Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно
Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів
Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно
Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів
2026.06.21
16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.
Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірив він, що крізь ті терні,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.
Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірив він, що крізь ті терні,
2026.06.21
16:08
Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую
2026.06.21
12:48
Час тече, наче плинна вода
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.
Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.
Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,
2026.06.21
12:33
У твоїх очах небагато спокою:
Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –
Аж до критичного струму.
У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –
Аж до критичного струму.
У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –
Останні коментарі: сьогодні | 7 днів
2026.06.20
2026.06.18
2026.06.15
2026.06.14
2026.06.11
2026.06.08
2026.06.05
• Українське словотворення
• Усі Словники
• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники
Автори /
Іван Низовий (1942 - 2011) /
Вірші
/
"Вівтар" (1995)
ПОДОРОЖНІ НОТАТКИ
Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)
ПОДОРОЖНІ НОТАТКИ
* * *
не розпалюйте вогнища ворожнечі
на торішньому падолисті
сад ожив сокострумом
надіями повниться зашкарубла душа
в очі небо вливається жайвориною піснею
річка знов увійшла в береги
заспіваймо веснянку
* * *
неминаюче минуле переслідує
мертві хапають живих
живі хороняться в землю
і проростають травою
стаючи безмовними свідками
всіх катастроф майбутнього
* * *
плющем румовища обвита Україна
отерпла з холоду а все ж таки рида
ой у лузі червона калина
похилилася…
хіба ж чужа орда?!
* * *
і жаба цицьки дасть
і цап нас молоком напоїть
і курка півнем прокричить уранці
тож голосуймо
голу шию суймо
в шовковий зашморг
щирих побрехеньок!
* * *
не був розкуркулений…
не помирав з голоду…
не піддавався репресіям…
не ходив у бандерівцях…
не числився в дисидентах…
дуже цей чоловік підозрілий!
* * *
червоподібні черги в Мавзолей
помітно схуднули –
кінчається «епоха»
* * *
Москва поїдаючи шинку полтавську
луганські цукерки
і фрукти подільські
жаліє «бедняжек-хохлов»
* * *
все ворожать у Ворожбі
вражі ворожбити:
знов зариють нас у землю
друзі-московити
тільки в Дружбі їм не вірять:
брешуть ворожбити!
…і ворушаться мільйони
в землю вже заритих
* * *
де ж нам такого гетьмана знайти
щоб з булавою був
і з головою?!
* * *
енергетична криза:
нічим поснідати
а про обід
краще помовчу –
натщесерце
випалю зо три «чинарики»
і –
з Богом піду на роботу
* * *
уже – прозріли
справа за малим:
щоб тихий писк
перетворивсь на голос
* * *
яке ж то безглуздя –
писати в шухляду стола
для наших майбутніх катюг-критиканів!
* * *
віват шовіністи перевертні антисеміти
такій послідовності вашій
позаздрити маю
прямий пранащадок Мазепи Петлюри Бандери
спасибі-спасибі-спасибі за добру науку!
* * *
не знаю нічого
і знати не хочу
і хата моя навіть далі ніж скраю
й сорочка моя мені ближче до тіла
немає мене не було і не буде
принаймні сьогодні
принаймні назавше
* * *
я зневажаю вас фантасти
від бізнесу чи грабежу
що в ленінців учились красти
і правду кутати в олжу
такої репаної касти
ще не було я вам скажу
готової на жопу впасти
щоб «ощасливити» чужу
* * *
О легенди радянських часів.
Що під гавкання табірних псів
Повсякденно творились у нас :
Що не план – то новий котлован,
Чи канал –
І натхненно конав
Доконечно безкласовий клас!
* * *
У напівситому рабстві
Спокійно жилося,
Солодко спалось хмільному,
Хоч гірко пилося,
Нині ж, коли живемо
На голодній свободі,
П’ється ще гірше –
Та годі упитися, годі!
* * *
втрачаємо і те, що здобули…
«неполноценные хохлы» –
оцінять знову «друзі».
рабами станем знову,
як не раз уже були,
зате з Росією в досмертному союзі!
* * *
такий народ не може буть рабом
довік віків до смертної години
який святу Голготу України
аж до небес возніс
своїм горбом!
* * *
та ж знаю далебі
що весь я не помру
залишу по собі
сяку-таку муру
сяка-така мура
із-під мого пера
призначена їй-пра
для спільного добра!
* * *
який достойний чоловік –
достоявся до краю –
достоявся б іще й до України!
* * *
куди веде нас гетьман-президент
дорогою яка біжить від себе?
* * *
проскочив останній тролейбус –
стою на узбіччі життя
* * *
блукаючи по гамірному місту
я глухну від безлюддя і самотності
* * *
десь пропав той рушник
на якому
мати вишила долю мою
* * *
а де ж подівся комунізм
що мрів на горизонті?
* * *
запізно мудрими стаєм –
біля останнього порога
перед лицем самого Бога
* * *
і ніяких ілюзій –
реальність одна
без рожевого соцреалізму
заправляє життям
і провадить його у майбутнє
де – живу сподіванням –
відведено місце
дивакам і поетам
філософам і утопістам
* * *
я гвинтик
але моя різьба не підходить
до вашої гайки
я одиниця
але моя худорба
відлякує ваші пузаті нулі
я смітинка в чужому оці
і спробуйте мене дістати!
* * *
в озвірілому світі
я приречений бути людиною
Бог мене на подвижництво
благословив
не спитавши моєї згоди
* * *
не піду сьогодні на службу –
що зміниться?
чи переміниться світ
якщо я піду на службу?
може краще лишатись на місці
і правити службу в собі?
* * *
І нікому вірші не потрібні,
Крім самих поетів. Гірко знати:
Нині люди й справді-бо подібні
На приматів –
Вибачте, примати!
* * *
що нам та із чого вибирати
а від чого і втікати слід,
ти ще усвідомиш, друже-брате,
дивлячись із заходу на схід!
* * *
якщо поет в Росії – не поет, –
не стане він поетом і в Заїрі…
ніякий найдержавніший декрет
звучання не додасть бездарній лірі!
* * *
замулюється пам’яті криниця
й струмок традицій геть пересиха…
лиш іноді ще совісне насниться –
легенька тінь великого гріха.
* * *
розвантажую душу віршами
звеселяю печаль свою римами
і не хочеться більше ні вішати
ні гриміти на когось ні гримати…
так би й жити у світі поезії
без якоїсь до когось претензії!
* * *
я вдячний хірургам за те,
що шлунок мій зменшили втричі,
тепер моє черевце вже не росте
і тіло спортивне моє нетовсте –
знак оклику в новім сторіччі!
* * *
великих комуністів я побоювавсь
а спробуй не боятись – заклюють
маленькі ж комуністики боялись
мене і взагалі всього на світі
та потерпав найбільше я від них
маленьких мов комарики кусючих
поплескуючи знизу по плечу
вони мене по серцю лупцювали
* * *
був малесенький піїтик,
а тепер політик,
непримітний літератор,
а тепер – диктатор,
він у кріслі возсідає,
гасла промовляє,
жити як усім диктує,
а людей – не чує…
* * *
поборюймо себе!
вернім собі
правдивий образ свій, що є від Бога,
у нас для цього є іще спромога
і право – вище право –
далебі.
* * *
особистості –
від Ісуса до Стуса –
йшли по хресній дорозі
вгрузаючи ступнями
в куряву тисячоліть
слава слава слава розп’ятим!
* * *
я досяг очевидно вершини життя
маю порівну друзів і ворогів
я мудрішаю і врівноважуюсь
я почну мабуть скоро вже пити
наодинці з собою
* * *
заради хліба і заради слова
готов я жити
і померти ладен
во славу хліба і во славу слова
все інше – тло
для хліба і для слова
1995
не розпалюйте вогнища ворожнечі
на торішньому падолисті
сад ожив сокострумом
надіями повниться зашкарубла душа
в очі небо вливається жайвориною піснею
річка знов увійшла в береги
заспіваймо веснянку
* * *
неминаюче минуле переслідує
мертві хапають живих
живі хороняться в землю
і проростають травою
стаючи безмовними свідками
всіх катастроф майбутнього
* * *
плющем румовища обвита Україна
отерпла з холоду а все ж таки рида
ой у лузі червона калина
похилилася…
хіба ж чужа орда?!
* * *
і жаба цицьки дасть
і цап нас молоком напоїть
і курка півнем прокричить уранці
тож голосуймо
голу шию суймо
в шовковий зашморг
щирих побрехеньок!
* * *
не був розкуркулений…
не помирав з голоду…
не піддавався репресіям…
не ходив у бандерівцях…
не числився в дисидентах…
дуже цей чоловік підозрілий!
* * *
червоподібні черги в Мавзолей
помітно схуднули –
кінчається «епоха»
* * *
Москва поїдаючи шинку полтавську
луганські цукерки
і фрукти подільські
жаліє «бедняжек-хохлов»
* * *
все ворожать у Ворожбі
вражі ворожбити:
знов зариють нас у землю
друзі-московити
тільки в Дружбі їм не вірять:
брешуть ворожбити!
…і ворушаться мільйони
в землю вже заритих
* * *
де ж нам такого гетьмана знайти
щоб з булавою був
і з головою?!
* * *
енергетична криза:
нічим поснідати
а про обід
краще помовчу –
натщесерце
випалю зо три «чинарики»
і –
з Богом піду на роботу
* * *
уже – прозріли
справа за малим:
щоб тихий писк
перетворивсь на голос
* * *
яке ж то безглуздя –
писати в шухляду стола
для наших майбутніх катюг-критиканів!
* * *
віват шовіністи перевертні антисеміти
такій послідовності вашій
позаздрити маю
прямий пранащадок Мазепи Петлюри Бандери
спасибі-спасибі-спасибі за добру науку!
* * *
не знаю нічого
і знати не хочу
і хата моя навіть далі ніж скраю
й сорочка моя мені ближче до тіла
немає мене не було і не буде
принаймні сьогодні
принаймні назавше
* * *
я зневажаю вас фантасти
від бізнесу чи грабежу
що в ленінців учились красти
і правду кутати в олжу
такої репаної касти
ще не було я вам скажу
готової на жопу впасти
щоб «ощасливити» чужу
* * *
О легенди радянських часів.
Що під гавкання табірних псів
Повсякденно творились у нас :
Що не план – то новий котлован,
Чи канал –
І натхненно конав
Доконечно безкласовий клас!
* * *
У напівситому рабстві
Спокійно жилося,
Солодко спалось хмільному,
Хоч гірко пилося,
Нині ж, коли живемо
На голодній свободі,
П’ється ще гірше –
Та годі упитися, годі!
* * *
втрачаємо і те, що здобули…
«неполноценные хохлы» –
оцінять знову «друзі».
рабами станем знову,
як не раз уже були,
зате з Росією в досмертному союзі!
* * *
такий народ не може буть рабом
довік віків до смертної години
який святу Голготу України
аж до небес возніс
своїм горбом!
* * *
та ж знаю далебі
що весь я не помру
залишу по собі
сяку-таку муру
сяка-така мура
із-під мого пера
призначена їй-пра
для спільного добра!
* * *
який достойний чоловік –
достоявся до краю –
достоявся б іще й до України!
* * *
куди веде нас гетьман-президент
дорогою яка біжить від себе?
* * *
проскочив останній тролейбус –
стою на узбіччі життя
* * *
блукаючи по гамірному місту
я глухну від безлюддя і самотності
* * *
десь пропав той рушник
на якому
мати вишила долю мою
* * *
а де ж подівся комунізм
що мрів на горизонті?
* * *
запізно мудрими стаєм –
біля останнього порога
перед лицем самого Бога
* * *
і ніяких ілюзій –
реальність одна
без рожевого соцреалізму
заправляє життям
і провадить його у майбутнє
де – живу сподіванням –
відведено місце
дивакам і поетам
філософам і утопістам
* * *
я гвинтик
але моя різьба не підходить
до вашої гайки
я одиниця
але моя худорба
відлякує ваші пузаті нулі
я смітинка в чужому оці
і спробуйте мене дістати!
* * *
в озвірілому світі
я приречений бути людиною
Бог мене на подвижництво
благословив
не спитавши моєї згоди
* * *
не піду сьогодні на службу –
що зміниться?
чи переміниться світ
якщо я піду на службу?
може краще лишатись на місці
і правити службу в собі?
* * *
І нікому вірші не потрібні,
Крім самих поетів. Гірко знати:
Нині люди й справді-бо подібні
На приматів –
Вибачте, примати!
* * *
що нам та із чого вибирати
а від чого і втікати слід,
ти ще усвідомиш, друже-брате,
дивлячись із заходу на схід!
* * *
якщо поет в Росії – не поет, –
не стане він поетом і в Заїрі…
ніякий найдержавніший декрет
звучання не додасть бездарній лірі!
* * *
замулюється пам’яті криниця
й струмок традицій геть пересиха…
лиш іноді ще совісне насниться –
легенька тінь великого гріха.
* * *
розвантажую душу віршами
звеселяю печаль свою римами
і не хочеться більше ні вішати
ні гриміти на когось ні гримати…
так би й жити у світі поезії
без якоїсь до когось претензії!
* * *
я вдячний хірургам за те,
що шлунок мій зменшили втричі,
тепер моє черевце вже не росте
і тіло спортивне моє нетовсте –
знак оклику в новім сторіччі!
* * *
великих комуністів я побоювавсь
а спробуй не боятись – заклюють
маленькі ж комуністики боялись
мене і взагалі всього на світі
та потерпав найбільше я від них
маленьких мов комарики кусючих
поплескуючи знизу по плечу
вони мене по серцю лупцювали
* * *
був малесенький піїтик,
а тепер політик,
непримітний літератор,
а тепер – диктатор,
він у кріслі возсідає,
гасла промовляє,
жити як усім диктує,
а людей – не чує…
* * *
поборюймо себе!
вернім собі
правдивий образ свій, що є від Бога,
у нас для цього є іще спромога
і право – вище право –
далебі.
* * *
особистості –
від Ісуса до Стуса –
йшли по хресній дорозі
вгрузаючи ступнями
в куряву тисячоліть
слава слава слава розп’ятим!
* * *
я досяг очевидно вершини життя
маю порівну друзів і ворогів
я мудрішаю і врівноважуюсь
я почну мабуть скоро вже пити
наодинці з собою
* * *
заради хліба і заради слова
готов я жити
і померти ладен
во славу хліба і во славу слова
все інше – тло
для хліба і для слова
1995
Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)
Про публікацію
