ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Володимир Ляшкевич
2026.06.25 15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм Вступ Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Волають круки, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ ІV. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єписко

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Ірина Вовк
2026.06.24 11:13
Розділ ІV. ПЕРША ЗУСТРІЧ: ЗІТКНЕННЯ ДВОХ СВІТІВ «Травень розсипав цвіт над Реймсом, кам’яні химери застигли у німому подиві. Вона йде по кубах холодного каміння, двадцятирічна весна у вишитих шатах. Поруч – король, сивий від битв і років, дивиться

хома дідим
2026.06.24 08:11
consider death
співає майкел стайп
consider death
з динаміків у супермаркеті
на пенсіонерів
на поліціянтів
на матусь із дитями
на візки для гавчиків

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Охмуд Песецький
2026.06.23 18:31
Охайна дівчина і при скромному макіяжі викликала потаємний інтерес і швидку згоду на послуги. Чому приваблюють саме такі, якщо мені потрібна робітниця лише для прибирання, для мегамаркетів і як водійка мого майбутнього авто? Про ескортні виходи того дня
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори (Поезія):

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




Автори / Галина Михайлик / Вірші / "Наодинці з Вічністю" (Філософські роздуми...)

 Мала секунда* або ще раз про Канта** (з легкою іронією)

Дві речі подивляють щоразу сильніше і по-новому, що частіше і довше роздумую про них – це зоряне небо наді мною і моральний закон в мені…

І.Кант

Образ твору ...
перейти до тексту твору

Текст твору редагувався.
Дивитись першу версію.



  Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)




Про публікацію
Дата публікації 2013-09-14 11:01:29
Переглядів сторінки твору 11112
* Творчий вибір автора: Майстер-клас
* Статус від Майстерень: R2
* Народний рейтинг 0 / --  (5.095 / 5.64)
* Рейтинг "Майстерень" 0 / --  (5.106 / 5.79)
Оцінка твору автором -
* Коефіцієнт прозорості: 0.702
Потреба в критиці щиро конструктивній
Потреба в оцінюванні не оцінювати
Конкурси. Теми Карпатсько-Закарпатська Протопоезія
Автор востаннє на сайті 2023.11.07 01:19
Автор у цю хвилину відсутній

Коментарі

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Редакція Майстерень (Л.П./М.К.) [ 2013-09-14 21:44:40 ]
А "сильніше подивляють" це як? Б'ють нещасного мислителя все сильніше по голові? Напевно переклад недолугий. Не можна ж думати, що мислитель на рівні пересування предметів залишився...


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-15 01:06:07 ]
Щиро здивована Вашим обуренням, шановна Редакціє Майстерень, щодо вжитого слова "сильніше", як і загалом до якості перекладу цитати у епіграфі до мого вірша.
Німецькою не володію, Канта в оригіналі не читаю, сама перекласти з мови оригінали не можу. Наведену цитату я переписала з однієї з хрестоматій з історії філософії, взятої з бібліотеки ще в час мого навчання в університеті. Там вона була подана саме у такому вигляді. Як науковець, я привчена не втручатися у правопис цитованого тексту.
Як на мене варіанти цієї фрази з Вікіпедії теж не бездоганні:
• Две вещи наполняют душу всегда новым и все более сильным удивлением и благоговением, чем чаще и продолжительнее мы размышляем о них, — это звездное небо надо мной и моральный закон во мне
http://ru.wikiquote.org/wiki/%D0%98%D0%BC%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%83%D0%B8%D0%BB_%D0%9A%D0%B0%D0%BD%D1%82

"Дві речі сповнюють душу завжди новим і все сильнішим здивуванням і благоговінням, чим частіше і триваліше ми розмірковуємо про них, — це зоряне небо наді мною і моральний закон у мені".
http://uk.wikipedia.org/wiki/Етика_Іммануїла_Канта

Щодо слова "сильніше", то словники української мови подають у означеннях до нього не тільки те тлумачення, яке прочиталося Вами:
СИЛЬНІШЕ – як вищий ступінь порівняння до присл. СИЛЬНО

СИЛЬНО, присл.
1. Присл. до сильний 1, 4, 6, 7. Пастух високий, але сильно збудований чоловік, у чорній вивареній у маслі сорочці (Гнат Хоткевич, Довбуш, 1965, 75); Почала тоді дівчина знов сильно й гірко плакати (Марко Вовчок, I, 1955, 350); Як сильно, як гаряче любила вона в тій хвилі Максима! (Іван Франко, VI, 1951, 30); Тільки в аулі Рахім відчув, як сильно вдарився він боком і як болить у нього нога (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 356); Я почував, як сильно тягне мене течія під лід (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 183).
2. розм. У великій мірі, надто, надзвичайно. Ентелл там сильно храбровався [храбрувався], Аж до сорочки ввесь роздягся (Іван Котляревський, I, 1952, 96); Сп'янівши сильно, він ставав понурий (Леся Українка, III, 1952, 668); Його вважали сильно там розумним (Максим Рильський, III, 1961, 163); І цей його спокій, і те, що Філіпчук втратив самовладання.., — сильно вплинуло на робітників (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 489).
Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 174. http://sum.in.ua/s/syljno

БІ́ЛЬШЕ (як вищий ступінь порівняння до присл. багато - у сполуч. з дієсл.), БІЛЬШ рідше, ДУ́ЖЧЕ, СИЛЬНІ́ШЕ /виділення моє -.Г.М./, ГІ́РШЕ [ГІРШ]розм. Половина солдатів відморозила носи, вуха й щоки, але значно більше постраждали у всіх ноги: на них відкрилися гнійні рани (З. Тулуб); - Відступись! - похмурніє ще більш Прокіп (Григорій Тютюнник); Він ще дужче згорбився, постарів,на обличчі став чорний (С. Чорнобривець); У голові їй полум'яніло, наче там усе сильніше й сильніше розгоралося багаття, обпалюючи мозок (Є. Гуцало); Бачить [панночка], що корюся, та ще гірш мене зневажає (Марко Вовчок). - Пор. 1. найбі́льше. http://lcorp.ulif.org.ua/dictua/?swrd=%E3&btnG=%CD%E0%E3%EE%EB%EE%F1%E8

Для мене особисто НЕ Є принциповим використання саме слова "сильніше". Якщо хтось запропонує фаховіший переклад наведеної цитати - буду тільки вдячна.
І ще: я не є якоюсь фанатичною прихильницею Канта і його теорії. Просто подобається цитована фраза. Та й усе.)))
Дякую за увагу.
З повагою.


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Редакція Майстерень (Л.П./М.К.) [ 2013-09-15 10:47:21 ]
Галино, кажучи стисло "Си́ла — фізична величина, що характеризує ступінь взаємодії тіл. Якщо на дане тіло діють інші тіла, то ця дія (взаємодія) проявляється у зміні форми і розмірів тіла (тіло деформується), або/та у зміні швидкості тіла (тіло рухається з прискоренням)[1]. У першому випадку маємо статичний прояв сили, у другому — динамічний..."
Ми маємо точно користуватися значеннями, особливо, коли торкаємося справ духовних, душевних...

У вашому творі таких некоректностей не бачу, але ось у епіграфі, як на мене, таки вони присутні...


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-15 13:23:18 ]
Заглянула у "Словник синонімів української мови у двох томах" / А.А.Бурячок,Г.М.Гнатюк,С.І.Головащук та ін. - Т.2.- К.,Наукова думка,2006 (паперове видання). До слова "Сила" в цьому словнику подано 3 (три) визначення. 1-ше - за змістом подібне на Ваше, з галузі фізики, лише трішки іншими словами сформульоване: (фізична енергія людини, тварини, здатність робити, здійснювати щось), МІЦЬ, СНАГА, НАСНАГА, МІЧ, ПУТЕРЯ (ПРИКЛАДІВ З ЛІТЕРАТУРИ ВЖЕ ПЕРЕПИСУВАТИ НЕ БУДУ :))С.611; 2-ге - (велика значимість, кого-, чого-небудь, здатність впливати, відігавати вирішальну роль) МІЦЬ, МОГУТНІСТЬ, МОГУТТЯ, МОГУТЬ с.612; 3-тє - (ступінь вияву чого небудь) ПОТУЖНІСТЬ, ІНТЕНСИВНІСТЬ,БЕЗМЕЖЖЯ, БЕЗМІР,БЕЗКРАЙ,ГЛИБИНА, БЕЗОДНЯ -С.612.
Слово СИЛЬНИЙ має аж 6 (шість)!!! визначень,- С.612-614; слово СИЛЬНІШЕ має перепосилання "див.БІЛЬШЕ" - с.614.
Отож, не все так однозначно у філологічному вимірі щодо лексеми СИЛА та її похідних...
У своєму попередньому коментарі я вже зазначала, що з вдячністю прийму конкретні пропозиції щодо оптимізації якості перекладу мого епіграфу. Дякую! )


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Редакція Майстерень (Л.П./М.К.) [ 2013-09-14 21:54:53 ]
Я це до чого? Шановні колеги, пора вже розуміти, що сліпо повторювати помилки чи здобутки інших не можна, потрібно йти далі - в глибину. Зараз рівні і вимоги значно підвищилися, тобто, нормальною мовою, яблука і груші на нижніх гілках уже не висять.


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-15 01:24:50 ]
"Нема злого, щоб не вийшло на добре": для себе роблю позитивний висновок, що на момент написання цього мого коментаря, зауваги шановного Редактора викликав не мій твір, а лише якість перекладу тексту у епіграфі...


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Редакція Майстерень (Л.П./М.К.) [ 2013-09-15 10:39:16 ]
Саме так, Галино. З іншого боку за все зроблене, в т.ч. і епіграфи, на сторінках Майстерень несе відповідальність не лише автор, але й адміністрація. Тому відразу застерігаємо, як автора, так і читачів від розмаїтих загроз, особливо небезпечних, коли ті загрози невидимі для очей, а часто й досвіду...


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-15 13:37:10 ]
Як чудово, що у нас є така Редакція!
Кажу це без жодної іронії, абсолютно щиро.
Дуже вдячна за таку увагу до мого скромного доробку. Я прийшла на ПМ задля здобуття досвіду у віршуванні. За 9 місяців мого "перебування" тут я справді багато чого навчилася. Вчитимусь і надалі, бо я це люблю )) Дякую!


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Мирослав Артимович (Л.П./М.К.) [ 2013-09-14 23:17:23 ]
У конкретному випадку я не розумію РМ: ми обговорюємо твір чи епіграф (долугий переклад чи недолугий?)
А вірш достойний прочитання, і, як на мене, чудовий. Хіба що я б запрпонував рядок "найменший інтервал і… хто зупинить нас?!.." викласти, наприклад, так:"найменший інтервал...а що він означа?!"
З повагою до автора, усіх коментаторів і...себе:)))


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-15 01:33:42 ]
Дякую, Мирославе, за коментар і за варіант. Осмислювати буду вже завтра - на свіжу голову ))
Шануймося!


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Леся Низова (Л.П./Л.П.) [ 2013-09-15 01:16:58 ]
Галюнь, ти, як завжди, молодець, і зокрема у веденні дискусії...

Мені вірш сподобався!!!


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-15 02:54:06 ]
Лесенько, дякую!) У дискусіях, як відомо, народжується істина...


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Марійченко Затія (Л.П./Л.П.) [ 2013-09-15 09:44:52 ]
Гарний вірш! Настрій,час, краса, замилування - усе є!

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-15 13:39:06 ]
Спасибі, Затіє! Тішуся, що знайшли стільки всього...)


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Анонім Я Саландяк (Л.П./Л.П.) [ 2013-09-15 11:34:50 ]
Браво Галино - відчув - пів секунди то... безконечно багато!


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-15 13:42:31 ]
"Не думай о секундах свысока..."
От і маєте,Ярославе,привід знову пороздумувати про інтерпретації категорії часу у поезіях сучасних віршувальників ))
Дякую!


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Іван Гентош (М.К./М.К.) [ 2013-09-15 14:40:51 ]
Вітаю, гарно. Сподобалося! Вміле протиставлення: візьми - не смій... Зараз фіксуються в техніці інтервали в соті долі пікосекунд, але їм ще далеко до поетичних...
А чому "ставив мудро", а не "ставить мудро"?


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-16 20:21:28 ]
Щиро вдячна, пане Іване!
Навіть не знаю, які рими і який ритм підбирати до сотих долей пікосекунд, якби раптом виникла така необхідність )))
А стосовно того, чому Кант ставИВ, а не ставИТЬ - мені видавалося логічним, що раз філософ кінця 18- поч.19 ст. є у минулому, то і дії його у минулому часі. Хоча, якщо міркувати про те, що його філософська теорія вивчається і зараз у курсі історії філософських вчень, і що, читаючи його слова, ми ніби спілкуємося з ним, то, може, Ви і маєте рацію. Подумаю!


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Інна Ковальчук (М.К./М.К.) [ 2013-09-17 12:44:51 ]
Чесно кажучи, я теж не завжди розумію РМ...
Я особисто теж відчула секунду - дякую, Галочко!


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Галина Михайлик (М.К./М.К.) [ 2013-09-17 21:26:21 ]
А що ще треба авторові - щоб відчували те, що він хотів, щоб відчули (даруйте за тавтологію) :)))
Вдячна за відвідини, Інночко!


1   2   3   Переглянути все