ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Борис Костиря
2025.04.27 21:46
За межами людського пізнання
стоїть башта, до якої
не можуть дійти.
Вежу огортають оруйні
чагарники. Людей, які йдуть до неї,
спіткає якась біда,
щось невідоме чинить перепони.
Мандрівник може

Іван Потьомкін
2025.04.27 18:41
Моцарта у самозабутті
Перайя в Єрусалимі грає.
Повіки зачиняю. Завмираю...
Ну, як словами пасажі передати,
Що то злітають в незбагненну вись,
То жайвором спадають вниз
І змушують радіть чи сумувати?
І раптом в мороці немовби бачу:

Олександр Сушко
2025.04.27 18:34
Я там трохи, того..

Артур Курдіновський
2025.04.27 17:56
Еліта зі смердючого салуну
Ґвалтує ломом імпотентний світ.
З корівника приперлась на трибуну
Та з рук свободи вибиває щит.

Сидить свиня в овальнім кабінеті,
На чорне каже "біле" й навпаки.
Можливо, теж у власному клозеті

Віктор Насипаний
2025.04.27 16:27
З Кості вчителька сміялась: - Де тобі, дитино?

Нереально, щоби в мене мав колись "відмінно".

Щоб "дванадцять" було в тебе, - треба вчитись дуже.

А в твоєму, бач, випадку неможливо, друже.

Євген Федчук
2025.04.27 16:21
Вся історія московська із суцільної брехні.
За що тільки не візьмися, правди і на гріш немає.
Та брехнею тою влада дух москальський піднімає,
Щоб погнати і згноїти їх у черговій війні.
Хочу ще одну сторінку в цій історії відкрити,
Як позбавилися іга

Віктор Кучерук
2025.04.27 05:25
І від жалю сумно,
І від смутку смішно,
Бо кажу бездумно
І пишу поспішно.
Напишу поспішно,
Вимовлю бездумно, -
І відразу смішно,
І невдовзі сумно...

Борис Костиря
2025.04.26 21:53
Цей чоловік несе з собою лихо.
Хоч би куди він прийшов,
з'являються скандали.
Він руйнує цілісність,
стає троянским конем,
яблуком розбрату,
чоловік несе ланцюгову реакцію
громадянської війни,

Пиріжкарня Асорті
2025.04.26 20:30
Ринкова площа на Великдень блищить сонцем і старими вікнами. Над усім – прозоре квітневе повітря, таке легке, що його хочеться загорнути в серветку і забрати собі. Грицько суне неквапом, як і належить людині у святковому настрої. Камізелька сьогодні лежи

Юрій Гундарєв
2025.04.26 18:20
Сонце-Місяць-Асорті -
він (вони?) щасливий:
три лише строфи прості,
а рецензій - зливи!

Пише сам собі весь час
про пилипів і підноси,
залишає читача

Юрій Лазірко
2025.04.26 17:29
болить-болить-болить -
за кожну невблаганну мить,
за втрачену землі святої п`ядь
і за хрести, що височать
із прапорами над вінками,
за голосіння надмогильне мами,
за все оте у слові "рідне"...

Юрій Лазірко
2025.04.26 17:28
і мужчина... -
келихи
вина...
хто
свята причина...
хто
одна вина...

Іван Потьомкін
2025.04.26 11:17
Примарна вседозволеність весни.
І пізній сніг, і заморозки в травні –
То лиш борги зими.
А весна справдешня –
З усіх усюд поскликувати птаство,
Од панцирів дубам звільнити плечі,
Добрати шати кожній деревині,
Піднять з колін охлялу бадилину,

Олена Побийголод
2025.04.26 09:09
Із Андрія Бєлого

Доволі: облиш всі чекання!
Народе мій бідний, зникай!
Роки нищівного страждання –
у просторі кануть нехай!

Століття злиденні і грізні,

С М
2025.04.26 05:13
Гляньте, о скільки одиноких!
Гляньте, о скільки одиноких!

Елинор Ріґбі, рис підбирає
У церкві опісля весіль
Мріється їй
Дивиться з вікон
Через лице, що у скрині придверній живе

Ігор Шоха
2025.04.25 22:40
                      І
По набережній синього Дунаю
прогулююся як учений кіт
сам по собі, тому не помічаю
собак, які вигулюють кубіт.
То й не радію як новій копійці
суґестії, здибаючи щодня
по вигляду, неначе, українців,
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори (Проза):

Софія Пасічник
2025.03.18

Эвилвен Писатель
2025.03.09

Вікторія Гавриленко
2025.02.12

Богдан Архіпов
2024.12.24

Богдан Фекете
2024.10.17

Полікарп Смиренник
2024.08.04

Тетяна Стовбур
2024.07.02






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




Автори / Омелян Курта (1940) / Проза

 На боротьбу з клопами
Начальник відділу кадрів Теміртауської автобази №1 , Карагандинського авто тресту , товариш Казанцева дала мені в руки папірець і сказала передати його коменданту гуртожитку Гунько Матроні Гнатівні . Це було направлення , згідно якого мене мали поселити в одну з кімнат гуртожитку по вулиці Степана Разіна , Деповський переулок №19 . Поселили мене в п’яту кімнату , бо там було не зайняте ліжко . Був кінець робочого дня і я так розумів , що ось ,ось , мають прийти з роботи і інші мешканці цієї кімнати . Лежачи на своєму ліжку , роздумував над тим , яка буде зустріч з цими людьми , які вони , чи зможемо з ними мирно ділити спільне помешкання . Думаючи різні думки , розглядав інтер’єр кімнати . Тут були чотири залізні ліжка , стіл , три тумбочки і якийсь грубої роботи шкаф для одягу , та дві табуретки . Роздивляючись , звернув увагу на білі стіни та стелю . Та білими вони були , як я догадувався , колись , а зараз неначе густо засіяні якимись бурими плямами . Я не міг збагнути , що то за плями , чи то якийсь новітньої моди трафарет , чи щось інше .
Першим з роботи прийшов Котов Михайло , електро-газо зварювальник автобази .З ним ми познайомились і міцно потоваришували на довгі роки . Щось було схожим у наших характерах . Можливо ще і те , що обоє не палили , та й спиртного вживали дуже рідко , та й то в малій кількості . Мені було цікаво взнати від Михайла про роботу , про умови проживання в гуртожитку . Він про це розповідав не дуже охоче . Але навіть із цих скупих слів , я зрозумів , що ані роботою , ані заробітками , ані умовами проживання він не дуже задоволений . Тоді почав розпитувати про природу походження цих хаотично розкиданих бурих плям на стелі та стінах . Михайло відповів , що вночі я про все дізнаюся сам .
Незабаром прийшли і інші двоє мешканці нашої кімнати . Це був Анатолій Любимов , шофер автобази . Любимов недавно демобілізувався з армії , тому ще ходив у військовій формі . Толя по натурі був весельчаком , завжди налаштованим на жарти . Після трудів праведних був не проти перехилити чарку-дві . Його постійним та любимим гаслом було : « Ех , попить би , да поблювать би» . Коли я його питав : « А закусити?» Він відповідав однозначно , коротко і ясно : «Рукавом.» Третім був дядя Коля . Це була літня людина , працював акумуляторщиком . Дядя Коля по сумісництву грав в духовому оркестрі палацу хіміків . Жив він досить скромно , якщо не казати –бідно , бо платив аліменти двом жінкам . На відміну від Любимова , дядя Коля завжди був якийсь насуплений , чимсь незадоволений , вічно на когось або на щось нарікав . Його ліжко , та ліжко Михайла Котова були поруч . Дядя Коля сварив Котова ,що той у вісні хропить . В свою чергу Михайло , що не переносив тютюнового диму , сварив дядю Колю , що той в ночі в кімнаті курить .
Одного разу ці постійні сварки переросли у бійку навіть на кров .
Почалася бійка так . Михайло навчився від свого батька лагодити взуття , шити тапочки . Для цього під ліжком тримав «копито» , а в тумбочці , шило , швайку , дрібненькі цвяхи , та дратву. Тумбочку вони ділили на двох з дядею Колею . Верхню шухляду займав Михайло , а нижню дядя Коля . Так як грошей для харчування в їдальні часто не вистачало , то дядя Коля готував собі таку –сяку їжу в кімнаті на електроплитці . Одного дня , дядя Коля прийшов після роботи додому . Сів на ліжко , дістав із тумбочки миску із манною кашею і приступив до вечері . Раптом сильно зойкнув і схопився рукою за беззубий рот . Потім пальцями витягнув із язика та піднебіння декілька дрібненьких цвяхів . У верхній Михайловій шухляді цвяхи розсипалися і через шпаринку потрапили до миски з кашею . Дядя Коля звинуватив Котова у тому , що той навмисно підсипав йому цвяхів . На цьому грунті і виникла в них така традиційна сварка , яка переросла в бійку . Ми в двох з Анатолієм Любимовим ледве їх розборонили .Про цю бійку дізналася комендант гуртожитку Матрона Гнатівна і рішила , що краще буде , якщо Михайло та дядя Коля будуть жити в різних кімнатах . На звільнене дядею Колею ліжко нам поселили нового жильця . Це був Тофік Джафаров ,уродженець Кавказу.
Але забігаючи далеко до переду , скажу , що і цей на довго не прижився . Бувало так , що графін для води який стояв у нашій кімнаті на столі , був часто порожній , через те що Любимов після чергової п’янки видудлив його до дна одним махом . Але коли його знову почало в грудях «палити» то йти по воду він лінувався . У Тофіка в тумбочці завжди стояла пляшка з під кефіру наповнена водою . Тоді Анатолій прямо з горла цієї пляшки гасив «вогонь» у своїх грудях .
Одного раннього ранку , за вікном нашої кімнати почули якісь крики , ненече бійка . Ми повибігали на вулицю . Це кочегари лупцювали нашого Тофіка Джафарова . Вияснилась така картина . Тофік , через якісь його забобонні переконання не користувався загальним туалетом . Він , коли не було кочегарів , справляв свою нужду у кочегарці прямо до купи вугілля . Потім загрібши свої поклади вугіллям , замість туалетного папера підмивався водою із пляшки , з якої так часто дудлив Любимов . Було , що через витівки, Тофіка сварилися межи собою самі кочегари , підозрюючи один одного . Так як кочегари жили поруч , то часто закидавши топку вугіллям ішли до дому , чим і користався наш герой . Вкінці кінців кочегари домовилися і підвартували винуватця . Почувши таку новину , Любимов блював фонтаном , адже він цю пляшку постійно брав до рота . Одного вихідного дня , Джафаров міцним сном спав на своєму ліжку . Любимов підійшов до мене і пошепки попросив шматок солонини , якої мені не давно прислали були з дому . Підійшовши до ліжка Тофіка , почав злегка натирати йому вуса , що були жорсткі як дротяна щітка . Тофік проснувся , провів рукою по масних вусах . Хлопці регочучи , хапалися за животи , бо знали як Джафаров скарідувався сала . Тоді Тофік накинувся на мене з кулаками , крізь зуби промовляючи : « Ілі ті будеш моя кров піт , ілі я буду твоя кров піт!» Знаючи , що то сало моє , він подумав що це була моя робота . В понеділок поскаржився головному інженеру Давидову Віталію Давидовичу . Уроженець Кавказу , Віталій Давидович сильно обурився моїм поступком , що принижував гідність та національні почуття Джафарова . Він наказав висилити мене з гуртожитку . Заступилися за мене кочегари , котрі розповіли все як було . Віталій Давидович відкликав свій наказ , а Тофіка переселили в іншу кімнату .
Але я відволікся від тих подій , що були в перший день мого поселення до гуртожитку . Як годиться у таких випадках , за знайомство ми розпили пляшку «араку», яку я заздалегідь приготував . Ще трохи побалакавши про се, про те , ми позасинали міцним сном . Раптом я проснувся від якоїсь метушні що була в кімнаті . Відкривши очі побачив , як хлопці запаленими сірниками щось смалять на стінах . Це вони в такий спосіб боролися з клопами , що не давали їм спати . Коли клопи почали надоїдати до такої міри , що спати дальше ставало не можливо , то хлопці по команді , миттєво зіскакували з ліжок і палили світло . Налякані світлом , клопи розбігалися по стінах , тут їх , котрого встигли і підпалювали вогнем сірників . Так ось від чого ці бурі візерунки на стінах кімнати ! Ясно.
Що тільки не вигадували ,аби позбутися тих гидких комах . Вибивали палицями і витрушували постільну приналежність , відсували ліжка подалі від стіни , а ніжки змазували жиром , щоб на ньому прилипали клопи , палили їх сірниками , двічі в році робили так звану санітарну побілку стін і стелі розчином вапна , куди у великій кількості додавали порошку дусту . Дустом , цією надзвичайно небезпечною отрутою , посипали матраци , та під ними . На клопів це мало впливало . Будівля нашого гуртожитку , що був наспіх побудований ( до речі , як будувалося все в Радянському Союзі) по барачному типу , надзвичайно сприяла розмноженню цієї гидоти . Безліч тріщин та шпаринок у стінах та
стелі , плінтуси , що щільно не прилягали до підлоги , радіатори водяного опалення ,
Розетки , електровимикачі , деревяна стеля , все це було надійною схованкою та місцем розмноження для клопів . Правда , вони не всіх однаково кусали . Мене наприклад не кусали , але все одно не дуже приємно , коли ця потвора лазить по щоках ,та ще й в ніздрі заглядає . З цього приводу хлопці казали так : « Ти диви , бандерівця і клопи бояться» , нащо я їм відповідав : « Врахуйте і майте на увазі!» . Дехто , не витримуючи незлічених атак цих комах , залишав гуртожиток . Памятаю , як до нас поселилася бригада будівельників з Узбекистану , що будували елеватор . Не поживши і тиждень , молоді узбеки почали збирати речі , щоб переїхати жити в інше місце . Коли комендант гуртожитку , Матрона Гнатівна поцікавилася про причини відїзду , бригадир узбеків сказав , що не можуть тут жити , бо їм мішають відпочивати . Матрона Гнатівна спитала , хто їм заважає . Бригадир відповів : « Ой , забил памілій . О , вспомниль , клапана нас кусаєт , клапана.»
Я довго думав і нарешті , як здалося придумав дійовий засіб боротьби з цією гидотою . Запропонував хлопцям на електроплитку покласти якусь бляху , а на неї в достатній кількості насипати порошку дусту . Коли плитка сильно розжариться , дуст начне диміти заповнюючи собою всі шпаринки та тріщини . Від цього клопи поздихають раз і на завжди . Хлопці з нашої кімнати до цього віднеслися схвально . Дядя Коля пішов у палац хіміків на репетицію духового оркестру , а ми пішли на дві –три години гуляти по місту. Рішили , що цього часу має бути досить аби всі клопи поздихали . По скільки то була зима , то ми пішли у міський парк на льодовий коток . Там за одного карбованця можна було взяти на прокат ковзани строком на дві години , чим і скористались. Час провели весело , якби не сильний мороз , та колючий вітер , то залишились би ще на дві години . Пішли до дому ще і тому , аби встигнути купити щось їстівного , поки не позакривалися гастрономи . Підходячи до гуртожитку , у світлі ліхтаря побачили довкола нашого гуртожитку повно народу . То повиходили на вулицю мешканці із усіх кімнат викурені димом дусту , що густим туманом заповнив усю будівлю . Скільки там було крику , скільки там було лайок , скільки там сипалось матюків на адресу того , хто зробив цей злочин , через що хлопцям довелося мерзнути на вулиці . Зразу збагнувши в чому справа , я затулив лице шапкою вушанкою , намацав у кишені ключ і кинувся до нашої кімнати , яка на щастя була поряд вхідних дверей і виключив плитку . Хлопці накинулися на мене з кулаками . Я брехав , що то не я зробив , що то ніби хтось хотів нам нашкодити . Напевно відлупцювали би мене добряче , як би не втрутився Андрій Войнаровський , хлопець з Волині . Він сказав : « Хлопці , я знаю чия то робота . То зробив дурникуватий Ахмет , через те , що його не пускали грати в доміно . Він ще вчора грозив помститися .» Бідний Ахмет . Почувши таке безпідставне звинувачення він втік не дочекавшись , коли його почнуть лупцювати . Чотири ночі Ахмет ночував у кочегарці на гарячому попелі , поки все не забулося . Ми повідкривали всі вікна та двері , щоб провітрити приміщення . Самі всю ніч пересиділи в новому , ще не добудованому гуртожитку , проклинаючи всіх і вся , а найбільше дурникуватого Ахмета та клопів . Після цього , на протязі десь біля одного місяця клопів не було .Зате потім почали свої атаки ще з більшим завзяттям .





      Можлива допомога "Майстерням"


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi,
  видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Про оцінювання     Зв'язок із адміністрацією     Видати свою збірку, книгу

  Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)




Про публікацію
Без фото
Дата публікації 2015-02-05 19:20:35
Переглядів сторінки твору 629
* Творчий вибір автора: Любитель поезії
* Статус від Майстерень: Любитель поезії
* Народний рейтинг 0 / --  (0 / 0)
* Рейтинг "Майстерень" 0 / --  (0 / 0)
Оцінка твору автором -
* Коефіцієнт прозорості: 0.767
Потреба в критиці щиро конструктивній
Потреба в оцінюванні оцінювати
Конкурси. Теми РОМАНТИЧНА ПРОЗА
Автор востаннє на сайті 2015.09.27 10:04
Автор у цю хвилину відсутній