ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Віктор Кучерук
2026.06.26 07:32
На берегах минулого сліди
Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
На берегах минулого - плоди
Не дуже добре вивчених уроків.
На берегах минулого - весна
І невичерпне джерело натхнення, -
На берегах минулого ясна
Пора завжди очікує на мене.

Катерина Савельєва
2026.06.25 23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.

Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Володимир Ляшкевич
2026.06.25 15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм Вступ Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Волають круки, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ ІV. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єписко

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Ірина Вовк
2026.06.24 11:13
Розділ ІV. ПЕРША ЗУСТРІЧ: ЗІТКНЕННЯ ДВОХ СВІТІВ «Травень розсипав цвіт над Реймсом, кам’яні химери застигли у німому подиві. Вона йде по кубах холодного каміння, двадцятирічна весна у вишитих шатах. Поруч – король, сивий від битв і років, дивиться

хома дідим
2026.06.24 08:11
consider death
співає майкел стайп
consider death
з динаміків у супермаркеті
на пенсіонерів
на поліціянтів
на матусь із дитями
на візки для гавчиків

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Охмуд Песецький
2026.06.23 18:31
Охайна дівчина і при скромному макіяжі викликала потаємний інтерес і швидку згоду на послуги. Чому приваблюють саме такі, якщо мені потрібна робітниця лише для прибирання, для мегамаркетів і як водійка мого майбутнього авто? Про ескортні виходи того дня

Володимир Бойко
2026.06.23 17:18
Історія сповнена історичних парадоксів і парадоксальних істориків. Були царі, були і блазні, але щоби цар і блазень у одній особі? Що більше є нагарбаних територій, то більше їх бракує для повного щастя. Можна і концтабір у країні створити, а мож

Борис Костиря
2026.06.23 12:56
Протоптую стежину у снігах,
Єдину, неповторну і глибоку.
Іду снігами, нібито у снах,
Гамуючи ненависть і тривогу.

Протоптую стежину у полях
Прологом у небачене майбутнє,
Яка укаже подорожнім шлях,

Вячеслав Руденко
2026.06.23 12:03
Будь ласка! - Гра у сквош -
Дарунок нам на втіху,
Щоб у степах нічних
Не загубити слід!

В рожевих дзеркалах
Витають духи сміху.
Та нам їх не впізнать

хома дідим
2026.06.23 07:23
у своїй непрозорій стихії
віршувати
недбало як слід
відкидаючи ревнощі хитрі
розбиваючи сяючий лід
у коморі своїй
саркастичній
обдираючи рештки шпалер

Віктор Кучерук
2026.06.23 06:09
Сонце жаром запашіло
І відразу вітер стих, -
І вогнем взялося тіло,
І робити важче вдих.
Усього проймає потом
Й обпікає водночас, -
Сонце встало до роботи
І отак гартує нас.

Ірина Вовк
2026.06.23 01:44
Розділ III: КОЛИ ДЗВОНИТЬ СОФІЯ, ЗАТИХАЄ ПАРИЖ Це було навесні 1048 року. Київ тільки-но скинув із себе зимові кайдани, коли до Золотих воріт підходила пишна кавалькада заморських гостей – французьке посольство, очолюване єпископом Роже Шалон

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Іван Потьомкін
2026.06.21 21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

Ірина Вовк
2026.06.21 20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

Іван Потьомкін
2026.06.21 17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Іван Потьомкін - [ 2023.02.10 11:10 ]
    ***

    Відтоді, як Україна стала
    Лиш чеканням стрічі,
    Де б не довелося бути,
    Шукаю гору, на яку зійти спроможен.
    З літами нижча вона й нижча,
    Але незмінно одна й та ж – Чернеча.
    І коли сходжу на ту гору,
    Дозбирую думки про Україну,
    Неначе я й навсправж на Канівщині:
    От-от останню сходинку здолаю,
    Вклонюся по-синівськи Кобзареві
    Та й разом з ним огляну те,
    Що він збирав собі на старість.
    ...І якщо серце гуркотітиме гучніш,
    То це від туги. Не од перевтоми.



    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  2. Микола Дудар - [ 2023.02.10 10:35 ]
    ***
    Час настав - дізнавсь про дрони…
    Бомбосховище відвідав…
    Кілька раз не пообідав
    І проклять послав з півтонни
    Тим ублюдкам ненаситним,
    Що діряв’ять Боже небо
    Без причин і без потреби
    І моє, ЖовтоБлакитне…
    Час настав, той час нежданний
    Вже було не раз подібне
    Чули різне… і майн лібен
    І шахед надрив гортанний…
    Драмтеатр… і війн театр
    Зло у світі безкінечне
    Настрій хоч і не аптечний -
    Все ж зустрінусь з психіатром…
    10.02.2023.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  3. Олександр Сушко - [ 2023.02.10 08:04 ]
    Рззговілися
    Заховаюся до халабуди
    Від жони "гав-гав-гав!", " бу-бу-бу!".
    Тож вночі цілуватись не буду
    І чукикати також не бу.

    А Рябко заночує під тином,
    Розуміє, що в мене біда.
    Не лякає його хуртовина
    І лютневе нявчання кота.

    А виною всьому оковита
    (кум барило центнерне приніс).
    Ох і добра-а-а! Аж око з орбіти
    Ледь не вилізло. Чарку "лизь-лизь!".

    Найжирнішу обпатрали гуску
    Обсмалили бігом порося...
    Українці не п'ють без закуски!
    Козакам так чинити ніззя!

    Ну, а згодом, залізли в кошару
    І поцупили там баранця.
    І бичка молодого до пари
    Потягли, бо хотілось мнясця.


    На широку говілося ногу,
    Не застілля, а учта богів.
    Колобродили, наче, недовго,
    Так гуляти і рік до снаги.

    В хаті чвакання, цокання, хрускіт,
    Тиждень м'яко хитається світ...
    Та жона повернулась з відпустки,
    Хлів пустий! Залишився лиш кіт.

    Вмить полопались жінки нерви,
    Аж у мене зібгався сичуг.
    Бо такого прелютого реву
    В зоопарку й від тигра не чув.

    А кохана - ще та зарізяка,
    Била довго, (шістнадцять годин!).
    - Йди, полюй на зайців, харцизяко,
    І до хати без мняса не йди!

    10.02.2023р.











    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.82)
    Прокоментувати:


  4. Олег Герман - [ 2023.02.09 21:47 ]
    Сподівання
    Не  підживлюй  надію  в  мені,
    Не  даруй,  не  плекай  сподівання!  –  
    Кажеш так,  бо  давно у  душі
    Вже  не  віриш  у  справжнє  кохання.
    Ну  а  я  цього  разу  змовчу,  
    Бо  що  можна  ще  тут  розказати?..
    Про  мою  нескінченну  журбу  
    Чи  про  те,  який  я  –  бідолаха?

    Просто знай,  що люблю  тебе  щиро
    І  кохання  моє  неосяжне!
    Сподіваюся,  вірю  у  диво,
    У  взаємність  та  спокій  між  нами
    І  у  те,  що  ми  разом  навіки.
    Тож,  молю,  не  блокуй  наші  чати,
    Бо  тебе  я  кохаю  настільки,
    Як  лиш  може  людина  кохати.



    28.05.2022


    Рейтинги: Народний 0 (5.61) | "Майстерень" -- (5.68)
    Коментарі: (2)


  5. Володимир Каразуб - [ 2023.02.09 20:46 ]
    О моя люба панно

    О моя люба, тривожна в самотність закохана панно,
    Доторкнутись до сонця не можна надія на фортепіано;
    Надія на музику слова, на струни, на клавіши, повсть і
    На те що в твоїх обіймах, розпочнеться нарешті повість.
    Повість сонця в очах розмови, повість вашої милості панно,
    О тільки б в якомусь слові не допуститися помилки, жадно
    Закинувши голови в ноти, на струни фортепіано,
    І скільки б не грали мелодію, - тривалості гри замало.
    Замало твоєї присутності, наповненням дивного міста,
    В серцях висхідної звучності, в жодній вулиці, ти, не помістишся.
    І в жоден рядок не втиснешся, в самотність закохана панно,
    А сонце ще так далеко, а туга за ним вже, як даність,
    Сказати б – повинність, розплата, прелюдія теплих ванн,
    Де сипле проміння сонце у купіль лякливих звикань.

    24.07.2019


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  6. Віктор Насипаний - [ 2023.02.09 20:49 ]
    Яка різниця?

    Ходить жінка зоопарком. Глип на звірів зрідка.
    Зупинилась на алейці, де горили клітка.
    Подивилася на мавпу. На табличку вгору.
    І питає у мужчини, що проходив поруч:
    - Як вам, дядьку, це створіння? Мавпа та велика?
    Підкажіть, оця горила – чоловік чи жінка?
    Той уважно подивився на горилу сповна.
    Й мовив їй, всміхнувшись трохи: - То самець, шановна.
    - Отже, значить, чоловік це! Бачу погляд хтивий.
    По очах у нього видно: хитрий, злий, лінивий.
    - Це самець! Не чоловік він. – враз мужчина злиться.
    Жінка змовкла. Тільки й ляпне: - А яка різниця?
    - Є різниця! Ще й велика! Скажу прямо в очі.
    В чоловіка попри інше є крім того гроші…

    09.02. 2023


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  7. Сергій Губерначук - [ 2023.02.09 19:21 ]
    Халепа
    Знаходяться вірші, яких не було.
    Слова вже такі, мов дорослі люди!
    Мов хлопчик маленький заліз у дупло,
    враз виріс! а далі – ніяк і нікуди…

    5 вересня 1999 р., Київ



    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Перґаменти", стор. 98"


  8. Євген Федчук - [ 2023.02.09 19:03 ]
    Кіммерійський цар Тугдаммі
    На березі моря багаття горить.
    Від моря легка прохолода.
    Навколо гурт воїнів юних сидить,
    Та слухає, як про походи,
    Про битви великі, про славних царів
    Старий дід їм розповідає.
    Та все позира з-під насуплених брів,
    Мов в душі до них зазирає.
    І голос його хриплуватий звучить
    То голосно, то ледве чутно.
    А їм, навіть, слово би не пропустить,
    Про славні часи не забути.
    - Були кіммерійці у славі колись,
    Часи ті, на жаль вже минули.
    Ми славу свою розгубить спромоглись,
    Про гордість, напевно, забули.
    А було ж – країни скорялися нам,
    Царі на колінах стояли.
    А золота стільки, худоба і крам…
    Усе у достатку ми мали.
    Тоді ще не тут, у горах цих жили,
    А там аж за морем великим.
    В безмежних степах ми царями були,
    Бо ж там панували одвіку.
    Я був тоді ще, як і ви, молодий,
    В ту пору, як вісті примчали –
    Теушпа програв з ассирійцями бій.
    Царя у нас більше не стало.
    Вернулись з походу далеко не всі,
    Багато лягло на тім полі.
    І в душах вождів страх великий засів.
    Рішили – не підуть ніколи
    Вже більше в походи в далекі краї,
    В степах цих залишаться жити.
    Та й слід боронить пасовища свої
    Від скіфів, що прагнуть їх звідти
    Прогнати. А скіфів тих сунеться тьма,
    Мечам буде вдосталь роботи.
    А там за морями лиш гори, нема
    Просторів цих. Нащо той клопіт.
    Піднявся Тугдаммі – наш цар молодий,
    На те їм презирливо мовив:
    - Мій батько, мій дід у походи ходив,
    Мечі червоніли від крові.
    Ми славу собі здобували в боях,
    А не у степах цих безкраїх.
    Ми з них багатіли, ми сіяли страх
    По світу від краю до краю.
    Сидіти отут та на скіфів чекать –
    Чи ж то чоловіча робота?
    Як хочете – думаю я виступать
    За море, у землі за Понтом.
    Помститися хочу за вбивство царя,
    Пролить ассірійської крові -
    Хай згинуть навіки, міста хай згорять.
    Ми ж славу здобудемо знову.
    Я лише охочих візьму у похід,
    Нікого примусить не хочу.
    Хто з воїнів прагне побачити світ,
    Хай знову меча свого точить!
    Із криками молодь вітала його,
    Старі голова́ми хитали.
    Самі не хотіли походу того
    І молодь за те зневажали.
    Та що нам зневага ота, коли ми
    Йшли славу собі здобувати,
    Дорогами знову пройтися тими́,
    Що предки змогли протоптати.
    Взяли знов у руки залізні мечі,
    Які ще батьки гартували.
    Хай кожного кінь його вірний помчить
    В краї, де ми ще не бували.
    Полишивши наші кочів’я в степах,
    Пішли ми шляхами крізь гори.
    Ніхто не чіпав нас, бо ж досі ще страх
    Ішов перед нами в ту пору.
    Ми мимо Урарту спокійно пройшли,
    Не стали тоді зачіпати,
    Хоча пам’ятали, як предки могли
    Уратів в їх го́рах скоряти.
    Ассірію теж оминули поки,
    Ще час не настав для розплати.
    Пішли ми на захід до Галіс-ріки
    У Фрігію щоб завітати.
    Там правив, казали, тоді цар Мідас,
    Що в золоті, наче, купався.
    Те золото в далеч і кликало нас.
    Як тільки Мідас той дізнався,
    Що ми уже близько, до нього йдемо,
    Зібрав свого війська чимало.
    Мабуть, сподівався, що не поб’ємо.
    Та ми його військо напали.
    Скривавились наші залізні мечі,
    Стинаючи голови вражі.
    А цар наш Тугдаммі попереду мчить,
    Життям своїм, наче не важить.
    А ми вслід за ним прокладаємо шлях
    Крізь військо фрігійське строкате.
    І Мідаса раптом охоплює страх,
    Він кинувся з поля тікати.
    Ми довго їх гнали та довго сікли,
    Царя, правда не наздогнали.
    А далі міста брати їх почали
    І здобичі в кожному мали.
    Ми Фрігію всю, наче гребнем пройшли,
    В найдальші кутки зазирнули.
    На Лідію вже повернули були.
    Та ж вістки тривожні почули,
    Що Гіг – цар лідійський на поміч позвав
    Ашшурбаніпала. Той з військом
    Уже нам ударити в тил поспішав,
    І військо його уже близько.
    Не став цар Тугдаммі чекати на те,
    Як ворог ударить з двох бо́ків.
    І рішення швидко придумав просте,
    Чекати не став того, поки
    З’єднається ворог. Він нас розвернув
    І кинувся на ассірійців.
    Кривавий, жорстокий із ними бій був,
    Прийшлось ворогам відступиться.
    Ашшурбаніпал мусив мир заключить,
    В Ассірію сво́ю вертати.
    А нам тепер можна і Гіга провчить,
    Щоб знав, з ким союзу шукати.
    Ми маршем стрімким в його Сарди прийшли,
    А він поза мури сховався.
    Та мури його ті ніяк не спасли.
    Хоч він із-зі стін відбивався,
    Ми місто взяли та убили царя,
    Й народу побили багато.
    Дивилися потім, як Сарди горять,
    Як час настав далі рушати.
    Пройшлись ми по Лідії, все підгребли,
    Що цінного лише знайшлося.
    А далі на захід до моря пішли,
    Де еллінам вільно жилося.
    Дісталися Ефеса. Місто взяли,
    Хоч елліни і боронились.
    Ми золото там і багатства знайшли,
    Худоба нам також згодилась.
    А ще у долині храм їхніх богів
    Ми дощенту розграбували.
    І зовсім нас не налякав їхній гнів,
    Бо ж наші нас оберігали.
    Над морем багато поселень було,
    Де елліни ще оселились.
    Та ледве про нас їм провістя дійшло,
    Вони із добром похопились,
    На судна усілись та й на острови,
    Щоб звідти на нас поглядати.
    Ми б тих хитрунів не лишили живих,
    Але не змогли їх дістати.
    Розлючені далі тим краєм пройшлись,
    Магнесію ще сплюндрували.
    А далі на північ уже подались
    Та й біля Антандра зостались.
    Там табір наш був кілька років тоді,
    Ми звідти в походи ходили.
    І страх тоді краєм усім володів,
    Боялись всі нашої сили.
    Як перебиратись прийшов уже час,
    Сплюндровані землі лишати,
    Тугдаммі повів в Каппадокію нас,
    Щоб там могли ми кочувати.
    Там землі родючі, широкі степи,
    Нам так рідний край нагадало.
    Та цар не для того в стремено ступив,
    Щоб ми просто так кочували.
    Ходили походом у Сірію та
    Ассірії жить не давали.
    Час помсти тепер за Теушпу настав.
    Криваві мечі діставали
    І йшли грабувати і села, й міста,
    Палити усе й руйнувати.
    Рабів у походах тих кожен дістав,
    На захід везли продавати.
    Від страху дрижали країни усі.
    Ті бились, а ті відкуплялись.
    Ні дня меч без діла у нас не висів,
    Весь світ ми скорить сподівались.
    Тугдаммі могутнім вершителем став,
    Царі всі схилялися низько.
    «Володарем всесвіту» себе назвав
    І то було істини близько.
    Можливо б ми й всесвіт скорити змогли,
    Та цар ассірійський злякався,
    Щоб військо його ми не перемогли.
    Він скіфів просити подався.
    Узнав, що то ворог заклятий для нас,
    Покликав собі на підмогу.
    І скіфи здолали над морем Кавказ
    Та нам перетяли дорогу.
    Зійшлися ми з ними в кривавім бою
    На полі у землях Табала.
    Хоч ми і зібрали всю силу свою
    Та нас проти них було мало.
    Ми ж бились, як леви. І цар перед всіх.
    І кіньми своїми топтали,
    Рубали мечами залізними їх
    Та скіфів все більше ставало.
    Уже і рубати втомилась рука,
    Вже й коні ледь переступають.
    І тут розлетілася вістка гірка,
    Що з нами царя вже немає.
    Поліг у бою від ворожих мечів.
    Що було нам далі робити?
    Сандакштра тоді відступати велів
    Аби хоч комусь уціліти.
    Неслись наші коні, а скіфи услід.
    Кого доганяли – вбивали.
    І, лише як ніч опустилась на світ,
    Погоня, нарешті відстала.
    Вернулись ми у Каппадокію, де
    Кочів’я свої залишили.
    Не знали, що плем’я попереду жде,
    Збирали для захисту сили.
    Хоча Сандакшатра Тугдаммі і син,
    Та цар з нього справжній не вийшов.
    Від скіфів не зміг захиститися він
    Й степи ці розкішні залишив.
    Прогнали нас скіфи і ми розбрелись
    По різних краях і народах.
    Лиш згадуєм, як панували колись.
    Тепер досягти того годі.
    Загинула слава, народ перевівсь.
    Тепер вже таких і немає…-
    На північ старий в далину подививсь,-
    Десь там батьківщина чекає
    Та вже дочекатись не зможе, мабуть.
    Хіба, може б, вам пощастило
    Хоча би рукою землі доторкнуть,
    Де предки ще ваші ходили.
    А я молодий був і грудки не взяв
    Аби коло серця носити…
    Змовк голос старого. Гурт також мовчав,
    Мов все то хотів пережити.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  9. Роксолана Вірлан - [ 2023.02.09 16:33 ]
    Зимні світла

    Звучать дерева зимними світлими-
    кудись, у позапростір, в понад світ -
    так неприсутньо, начеби ні грама
    нема у них чуття до людських бід;

    неначе листя їм не опадало,
    густі осінні сльози не лились...
    замантрені, байдужістю оспалі
    і під корою змерз життя налив.

    Звучать дерева непритомним зойком -
    не чують куль, ні крику на вогні...
    як буде важко - раптом, ненароком -
    збудитись їм весною у війні.



    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (1)


  10. Козак Дума - [ 2023.02.09 15:43 ]
    Поради хворому
    Ти даремно турбуєшся, друже,
    що московською не сокориш.
    Діалект той кацапський байдужий
    українцю, як ломаний гріш.

    І діагноз давно вже відомий –
    та хвороба іде від батьків,
    бо вертає до отчого дому
    лише справжніх, а не байстрюків.

    Тож хворій на здоров’я і маску
    не спішися усе одягать,
    а веди за собою у казку
    українців, гуртуючи в рать.

    А ім’я їй святе – перемога!
    Світла промінь розітне пітьму
    і у тому велика підмога
    наша мова. Здолаєм чуму!

    Тож хворій і приємна недуга
    розлітається хай навкруги
    та підтримує брата і друга,
    а показяться всі вороги!


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.15) | "Майстерень" 5.5 (4.97)
    Коментарі: (2)


  11. Володимир Каразуб - [ 2023.02.09 11:54 ]
    Сотню знайдено, двісті втрачено

    Сотню знайдено, двісті втрачено,
    Двоє вибраних, дві в умі,
    n-забутих і 0-допобачених,
    Двоє списаних на письмі.
    В серці-жодної, погляд -спрощений.
    Ходять тисячі містом слів.
    Йдуть по вулицях, в дощ і площами
    Двоє вибраних тут на землі.
    Двоє вибраних, безліч страчених,
    Призабутих, далеких, і час,
    Для якого ти був призначений
    Не призначив єдину – Вас.
    Двоє вибраних, двісті втрачено,
    n-забутих і дві в умі.
    Допобачення -допобаченим,
    Всім покинутим на землі.

    14.07.2020


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  12. Олександр Сушко - [ 2023.02.09 08:52 ]
    Обирай
    Сонячний образ Дажбожий,
    А чи розп'яття Христа?
    Зрадити рід свій не можу,
    Віра у мене тверда.

    Та і чужинець вже рідний,
    Наче для Цезаря Брут...
    Віра цвіте, там де злидні,
    Гасне, коли все зер гут.

    Пейса кручу оселедцем,
    Біблію бгаю в Коран.
    Паству ведуть людожерці
    Не у Дніпро - в Іордан.

    Небо аж чорне від крові,
    Десь там пророки, святі...
    Світить зоря Давидова
    Між покаянних хрестів.

    Зрадники кличуть до гурту
    Паску жувати гуртом...
    Віра чужинська - цикута,
    Рідна - життя і любов.

    09.02.2023р.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.82)
    Коментарі: (5)


  13. Віктор Кучерук - [ 2023.02.09 04:18 ]
    * * *
    Багато нас у цьому світі,
    Чимало – в іншому, мабуть, –
    Згадаю всіх за алфавітом,
    Аби нікого не забуть.
    І призабуті, й найновіші
    Ввійдуть вони у кров мою, –
    Я кожен образ наймиліший
    В уяві радо відтворю.
    Згадаю те, що промайнуло,
    Порину в мрії, звісно, теж,
    Хоча ніколи серцем чулим
    Рої думок не осягнеш.
    Та дуже хочеться відразу
    Мені в один потік злиття
    Процесу, простору і часу,
    І філософії життя.
    Події, явища – всі теми
    Знайдуть у спомини стежу, –
    Згадаю кожного окремо
    І кожній дякую скажу.
    09.02.23



    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  14. Володимир Бойко - [ 2023.02.08 22:57 ]
    Зет менталітет
    Росія вірує в царя
    Довіку й без ума.
    Тому і трощить все підряд
    Великоро́сівський вар’ят,
    Бо вибору нема.

    Така паскудна рабська суть,
    Гнилий менталітет.
    Коли ж чортяки їх візьмуть
    І їхні душі упадуть
    В клозет на букву зет.



    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.62)
    Прокоментувати:


  15. Володимир Каразуб - [ 2023.02.08 20:38 ]
    Роза вітрів
    Коли б я міг зв’язати словом серце,
    Ваше, слова б в’язали линвою вітрил,
    І ви б за вітром дихала грудьми,
    Пасатами наливши білі перса.
    Коли б я міг писати, так, як кіль,
    Веде пером та розтинає хвилі,
    То перед носом хлюпали б дельфіни,
    Де погляд ваш їх вабить з гальюна.
    Коли б я міг любити, так, як любить,
    Кричати чайка вище висоти,
    Де щогли марс, де виглядає юнга,
    Забутий берег вашої землі.
    Я став би вашим вірним капітаном,
    А ви моєю розою вітрів.

    06.08.2020


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  16. Ігор Шоха - [ 2023.02.08 19:20 ]
    Очевидні свідчення
    ***
    А нашій раті заважають наші
    відомі самураї-шахраї...
    то хай на раші
    в золотій параші
    лишаються лакеями її.

    ***
    А НАТО нам і досі помагає,
    аби... на смерть стояли вояки,
    але чекає,
    що самі до краю
    московії ще дійдемо, таки.

    ***
    А сатана ще надуває біса
    із газовою булькою в заду...
    він і без візи
    у Європу лізе,
    бо і смола ще є в його аду.

    ***
    А є і до кобзона кандидати:
    вусатий поц, отруйний соловій,
    лошак цибатий,
    боброїдка клята...
    і їхній імператор кін-чен-ий.

    ***
    А демократія спостерігає,
    чи лопне, чи удавиться упир...
    то Україна має
    йти до раю
    або у пекло в боротьбі за мир.

    ***
    А Божий суд уміє запитати, –
    коли і де... навіщо і чого?
    І час розплати
    доганяє ката
    за злодіяння скоєні його.

    Опція вироку
    А є іще апологети юди,
    які не мають серця і душі,
    тому усюди
    нелюди – не люди,
    а виродки лукаві і чужі.

    02.2023


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Прокоментувати:


  17. Олег Герман - [ 2023.02.08 18:53 ]
    Дивний
    Погода хвора і блищати перестав
    Невдаха-вересень.  А,  всмоктуючи  воду,
    Парк  жив  безцільно  вже,  ржавіючи.  На  жаль,
    Входи́ли  в  моду  
         З  дощем  у  змові
    Застуда,  плед,  подушка  й  теплий  чай.

    Не  йметься  віри,  що  ожилим  навесні
    Алеям  постіль  знову  стелить  осінь.
    Де  навіть  шкіра  в  ледь  помітній  жовтизні
    Здається  зовсім
         Чужою.  Просто
    Нестерпний  колір,  дивний  та  сумний.

    Контрастно-білим  розпливався  молоком
    Асфальт,  мов  крейда,  вимочивши  тіло,
    Байду́же  ми́лився.  І  жаль,  що  мало  хто
    Так  само  сміло,
         Хоча  невміло,  
    Та  змиє  пил,  розсипаний  кругом.

    Жара  скінчилася,  а  в’язнем  у  тюрмі
    З  чавунних  вулиць  в  бронзовій  оправі,
    Втомившись,  парк  затих  і  щиро  прагнув  змін,
    Де  кожен  в  праві
         Сам  вибирає  –  
    Любити,  вірити…
                                   чи  бути  взагалі.



    13.09.2022


    Рейтинги: Народний 0 (5.61) | "Майстерень" -- (5.68)
    Коментарі: (4)


  18. Олена Малєєва - [ 2023.02.08 18:25 ]
    Маруся Нечурай
    Маруся-дівка варила зілля, свій приворіт
    Я причарую, я знаю: вихід, там де і вхід.
    А там любисток, там рута-м'ята, там меліса...
    А хто не любить, нехай прямує на небеса!

    Маруся пізно вночі вставала - зливала віск...
    І чарувала, і знов гадала: чи буде зиск?
    А як не буде, нехай прямує на небеса...
    Ні то не сльози, ні то не сльози... Пуста роса.

    Маруся тихо собі шептала сім молитов...
    А я ж не крала, ні я не крала його любов...
    А Гриць же вабив, а Гриць же звабив. Чия ж вина?
    Любов отрута, любов трутина. Я п'ю до дна.

    Чи любить милий? А як не любить, нехай умре!
    Ні, я не вірю! Мій милий Грицю, кохай мене!
    Я ж маю очі такі глибокі, і чорні брови
    А у придане я маю в стайнях воли й корови!

    Варила зілля, варила трунок і все питала:
    Чи я ж то свого гарного Гриця та й не кохала?
    Чи я б не була йому за любку на все життя?
    З усіх дівчат на вечорницях - найкраща я!

    На ранок встала і заспівала... Сумних пісень...
    Гей, милий Грицю, твоє кохання ясне як день.
    Ну зрадив милий, ну зрадив любий. Най буде так...
    Але ж мій любий, мій милий Гриць ще той козак!

    Зіллю отруту під пень старезний - нехай росте!
    А ти мій Грицю, мій любий Грицю, кохай мене!
    Що ж ви, дівчата кінця такого чи не чекали?
    Як не прощали, то не любили і не кохали!


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.34)
    Прокоментувати:


  19. Микола Дудар - [ 2023.02.08 15:18 ]
    ***
    Вибачайте пані та панове
    Пам’ятаю, щось наговорив…
    Маю у собі я гонорове -
    Накотила зіронька з гори
    Розтеклось по тілу, по судинах
    І ніяк не впоратись, отож
    По мені, з найкращих - Україна
    Якщо, вже по правді, без вельмож…
    Вибачайте пані та панове,
    Добровольці Божої чоти
    Нададуть мені хоча б пів слова -
    Я пошлю нараз під три чорти…

    Вибачайте пані та панове.
    6.02.2023.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  20. Віктор Кучерук - [ 2023.02.08 14:43 ]
    * * *
    Гугнявить ніч за зледенілим,
    Сніжком притрушеним, вікном, -
    Сліди густої заметілі
    Біліють гашеним вапном.
    Рябіють смуги світлі й темні
    В місцях відбитків і падінь,
    А відгомони потаємні
    Негоди тиснуться до стін.
    Мигочуть зорі опівнічні,
    Немов згасати час прийшов, -
    Природа гарна тим, що вічно
    В ній не триває аніщо.
    08.02.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  21. Тетяна Левицька - [ 2023.02.08 12:28 ]
    П'ять зупинок до метро
    Їду в маршрутці оранжевій,
    Тиснява тисне збоку.
    Думкою перевантажена,
    Зиркаю в даль глибоку.

    Ворон дрімає на дереві,
    Шини дорогу місять,
    Ранок зриває із темряви,
    Як театрал — завіси.

    Хмарами сонце замулене...
    Виє швидка скажено...
    В чорній хустині, розгублена,
    Жінка щось хоче з мене.

    Берці витоптують — вулиці,
    Прах двірники збирають,
    Церква до Господа тулиться,
    Стукає в браму раю.

    На перехресті на милицях
    Жебрає алкоголік.
    Скільки за кадром лишилося
    Сліз невгамовних болів.

    06.02.2023р.


    Рейтинги: Народний 6 (6.23) | "Майстерень" 7 (6.32)
    Коментарі: (5)


  22. Олена Малєєва - [ 2023.02.07 20:48 ]
    Кохаю тебе без меж
    Кохаю тебе без меж
    Кохаю тебе, авжеж.
    Кохаю тебе зрання...
    Навпошепки, навмання.

    Кохаю тебе вполудні,
    Кохаю у липні, грудні...
    Кохаю увечері теж,
    Кохаю тебе без меж!

    І уночі невпинно
    Кохаю тебе сумлінно!
    Кохаю необережно,
    Хвилююче і бентежно!

    Кохаю тебе уголос,
    Кохаю твій стан і голос
    Кохаю твій вид ясний!
    Кохаю, Коханий мій!

    Кохаю я повсякчас
    У профіль і у анфас!
    Кохаю - нуртує кров,
    Авжежто це й є любов!


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.34)
    Коментарі: (3)


  23. Олег Герман - [ 2023.02.07 18:20 ]
    Сім днів весни
    Сім  днів  весни  розвіялись,  мов  дим.
    А  що  за  ними — радість,  сум  чи  відчай?
    Минає  час,  зростають  протиріччя,
    Спадають чари осадом гірким.

            Я — не герой, не принц, не чорний лицар,
             А ти  — не королева із казок.
             Чому ж тоді із безлічі стежок
             Ми на одній з тобою опинились?

    Моя любов  —  це кара й благодать...
    І сміх, і плач, зневіра та натхнення.
    Без тебе вже немає сьогодення,
    Як і, на жаль, майбутнього нема.

             Сім днів весни злетіли, наче вітер
             Зірвав квітучі білі пелюстки.
             Є «ти» і «я», не впевнений, що «ми»,
             Та мрію ще вернутися в наш квітень…



    08.05.2022


    Рейтинги: Народний 0 (5.61) | "Майстерень" -- (5.68)
    Коментарі: (2)


  24. Микола Дудар - [ 2023.02.07 18:05 ]
    ***
    Допоможи таким як сам
    Бо ми усі є побратими
    І день полегшає на грам
    Окрім Сльози на поштовх Рими…
    Без них ніяк… вони як рух
    Як той маяк, що моря зверхий
    Поміж неправд, поміж задух
    Допоки світ слабкий і ветхий
    Допоможи… їх Святість жде
    ( Я буду теж на переправі... )
    Окрім Повсюду і Ніде
    І не забудь в якій октаві…
    До-по-мо-жи…
    6.02.2023.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Коментарі: (1)


  25. Сергій Губерначук - [ 2023.02.07 13:56 ]
    Байстрюк
    За кордоном тюрми жив маленький байстрюк.
    Він ховався від вас й усіляких наук.
    Він у по́сті тривав і тримав голубів,
    що витали над світом людей і богів.

    Чи, бувало, гроза, чи повальний знетрус,
    він одне розумів: він не Стус, а загруз.
    На околиці міста, якому каюк,
    він молився за вас в Асамблеї Наук.

    Хай чекаєте просто на відповідь зла
    і ховаєте штамп у незлі́ ремесла,
    але він, необманутий, пише щодня
    на простому папері римуюче "я".

    31 березня 2003 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Коментарі: (2) | ""Переді мною...", стор. 93"


  26. Іван Потьомкін - [ 2023.02.07 13:06 ]
    Московити посполиті

    Не кожного московита варт кацапом звати.
    Тільки того, хто взяв звичку поспіль ображати.
    А найпаче бовдуряку, що з екрана кряче:
    "Нема мови вкраїнської, як хохол судачить".
    Стоп! В історію поринем та знайдем коріння,
    Що з подиву на лайку зросло бадилинням.
    Стрівся якось московит з козаком і бачить:
    Замість чуба оселедець, мов півнячий гребінь.
    "Здоров будь, судар хохоле!",- козакові каже.
    На бороду московита козак скоса глянув
    І щось схоже на борідку свого цапа бачить:
    "Здоров будь, кацапе!" Тай по цьому
    Од реготу-сміху за боки взялися,
    Посідали на коней, в похід подалися.

    P.S.
    Недобитки імперії скорить світ мудрують.
    Суверенну Україну всіляко плюндрують.
    Посполиті ж московити не завжди їх чують.


    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (1)


  27. Неоніла Ковальська - [ 2023.02.07 12:09 ]
    Ми переможемо
    А війна зруйнувала і села й міста
    Та горять пшениці і палають ліси,
    Над убитою матір"ю плаче дитя.
    Подолати це горенько де взяти сил?

    Гинуть не тільки люди, а звірі й птахи,
    Лише чути як смаленим пір"ям смердить.
    Нам накоїли лиха ці злі вороги,
    Але ми переможем, позбавимсь біди.

    Наші воїни мужні найкращі з усіх,
    "Другу" армію світу зуміють здолать.
    І розквітнуть сади, заспівають птахи,
    Сонце миру у небі тоді засія.

    2023 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  28. Володимир Каразуб - [ 2023.02.07 09:19 ]
    Земля троянд

    І
    Словом…
    прямі паралельні не пересікаються.
    В жодній теорії на геометричній плоскості,
    за умови коли художник
    не засвідчить ідею умовності
    в перспективі. І лінії сходяться,
    за плечима його фігур. Словом,
    фігури, його приближені
    до химерного світу прямуючи,
    прямою виходять з часом
    на схвильований серпантин.
    З тим, фігура перетинається
    з паралельними їй фігурами,
    піднімаючись вгору сходами,
    і виходить на коридор.
    Там продовжує лінію скручену
    за стіною покрученим проводом
    світлом люстри і світлом вивіски
    проростаючи в кадуцей.
    Словом,
    тут дві прямі зустрічаються,
    на підлозі, де світ шахівницею, -
    ферзь на чорному і протилежному -
    ходить кроком хитнувшись назад.
    Першим чином, вони обміняються
    довгим поглядом. В точці погляду,
    Дві прямі неодмінно сходяться.
    І не тільки. Тут перший шах.
    ІІ
    Словом,
    лінії знаджені формою,
    і освячені світлотінню;
    світло, мабуть скипіло бронзою
    і розлившись наповнило плоть:
    невисокою, повногрудою.
    Розсип світла хитнувши неспокоєм,
    до плечей повело облямівкою
    пишне, темно-русяве каре.
    Крила книг огорнула обіймами.
    Назви тисненням золотом блискають
    ледь читається в літерах: «Біблія»
    в ілюстраціях майстра Доре.
    А під нею, за авторством Текерей,
    мабуть з «Ярмарком марнославства»,
    що мовчить прикусивши закладку,
    де Ребекка шепоче своє:
    - Дорогенька, наш жереб кинуто!
    Лоском клуб із хмільного плісе.
    ІІІ
    Не важливо, насправді – байдуже,
    що читатимеш ти коридорами,
    чи товсті фоліанти з романами
    чи поезію, чи псалми.
    Упродовж розпашілого полудня,
    сонцем стіни умить наливаються,
    за якими вона захищаючись
    відбиває твій шах королю.
    Та здається от-от закохається,
    та здається от-от поцілуєшся,
    отримавши опік вогненного
    ти, від полум’я з’ярених губ. Та…
    ІV
    Словом впевнена, словом звужена,
    знає звідкись усі пропорції,
    варіанти. Ходи прораховані.
    Що підходить слоном прикидаючись
    їй давно, як знайомий пішак.
    А за ним не мужчина ховається,
    а насамперед словом улесливий
    драматизмом підбитий, зіпсований
    нерішучий фіґляр та поет.
    А тому говоритиме втомлено,
    навіть трохи даремно-змучено,
    театрально, із жестами, вдавано
    позіхаючи в серці слів.
    Як тигриця, що в спеку мружиться
    незважаючи зовсім на витівки,
    як ричить по-дитячому, бавиться
    тигреня підкрадаючись, їй.
    Та здається от-от закохаєшся,
    та здається от-от поцілуєшся,
    отримавши опік вогненного,
    ти, від полум’я з’ярених губ. Та…
    V
    Мій друже, - всміхаючись вимовить, -
    і навмисно вперед забігаючи,
    незворушно добавить: - Вибачте,
    я не ваша, і ви – не мій.
    Ви всього лиш придумали партію,
    підхопили мій погляд втомлений,
    зачепились за книги, крилами –
    залопотіли услід. Ах,
    знай, можливо, коли б пострічалися,
    ми раніше, - я в цьому впевнена,
    безсловесно умить закохалися б,
    тільки зараз не станеться так.
    Я чекаю, погляньте, на іншого,
    що збирається йти на побачення,
    за дверима, ось тими – білими,
    за якими його кабінет.
    І скажу, я відверто, признаючись,
    без нальоту погорди, - з вдячності,
    що ви роздивилися в погляді,
    ще не зовсім безглузду мене.
    Я ж не бачу у вас – потрібного,
    Ба, вірніше, мені підневільного,
    Чоловіка, що йти наміряється,
    Паралельно з отих дверей.

    28.08.2021


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Коментарі: (2)


  29. Ярослав Чорногуз - [ 2023.02.07 05:35 ]
    Коштовна шляхетність
    У товаристві дам шляхетних
    Ти сяєш, наче той опал.
    І вивергається, як Етна*,
    У бік твій лава всіх похвал.

    І навіть серед них -- вродливих -
    Іскришся, наче діамант.
    Бо для присутніх — справжнє диво
    Твоя краса і твій талант.

    І вся увага кавалерів --
    До цих смарагдових очей.
    І танці їх після вечері,
    Лягають на твоє плече.

    Вина хильнули і веселі,
    Рубіни гострі — їх слова.
    Вони готові до дуелі
    За право раз потанцювать.

    ...І кожен з них — з тобою в танець,
    Бо хтось шляхетно поступивсь.
    Вона в його обіймах тане!
    Красою ж сяє — для усіх!

    7 лютого 7530 р. (Від Трипілля) (2023)


    Рейтинги: Народний 7 (6.99) | "Майстерень" 7 (7)
    Коментарі: (4)


  30. Віктор Кучерук - [ 2023.02.07 05:17 ]
    Вірші
    Приходять вірші на світанні,
    Неначе спогади про сни
    Непередбачені і ждані,
    Відверті й повні таїни.
    Приходять вірші на світанні
    Та будять сонного, авжеж,
    І несподіваним звучанням,
    І осявання світлом теж.
    Приходять вірші на світанні
    Та грають барвами всіма
    Манери, тону, виконання
    Так, що вже спокою нема.
    Вони з’являються нізвідки
    І в серці будять почуття, –
    Вони думок і вчинків свідки,
    Постійні свідчення життя.
    07.02.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  31. Микола Дудар - [ 2023.02.07 04:15 ]
    ***
    І не прошарок, шар бетонний
    Прикрив завчасно, уберіг…
    І ми, схилившись в ніч безсонну,
    Тримались опліч… хто як міг
    А котик ніжний, незнайомий
    Усівся поруч… диво - кіт
    Переманив до себе втому,
    Згадавши весь свій алфавіт.
    Ну як-не-як боєприпаси…
    Тепер не боязно і нам.
    А бомб - три крапки - як прикраси
    Прийде той час, усі віддам…
    6.02.2023.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  32. Ольга Стельмах - [ 2023.02.07 01:33 ]
    Перше слово
    Перше слово на чисту сторінку,
    Чорний сніг на незайманий лан.
    О, якби ж хоч, мов хліба скоринку,
    Хоч комусь, хто наівся оман...

    Хто вже ситий облудливим трунком,
    Хто напився його гіркоти...
    Хто живий, хоч з спустошеним шлунком,
    Хто наівся лише глупоти.

    ...Але марно...Нічого не вийде.
    Слів потрібних у світі нема!
    Хай на чорне - незаймана прийде,
    Гола істина, навіть - німа.

    Лютий.2023






    Рейтинги: Народний 5.5 (5.32) | "Майстерень" -- (5.5)
    Коментарі: (2)


  33. Юлія Радченко - [ 2023.02.06 20:17 ]
    ***
    Ранок холодний. Лютневий. Від люті, здається, і світ поблід.
    Гаряче там, де червоне Сонце кров’ю стікає в гарячий Схід.
    Де воно сходило, вирви чорні, попіл сиплеться з хмар. А тут
    Ти ж бо тримайся. Чуєш? Тримай на своїх плечах Вугледар, Бахмут.

    Все, що твоє. Ти живи. Попри те, що усюди німа біда.
    Що червоніють Сонце мертве, мертві дерева й свята вода
    Тут не рятує нікого. Лиш проростає рідна земля оця
    Гіллям вербовим і першоцвітом крізь ще гарячі чиїсь серця.

    Снились солдатам в окопах мавки тендітні в місячнім сяйві трав.
    Більше не сняться. Кожен із них вже десятки разів помирав.
    Сонце червоне. Мертві дерева. Місяць входить в хистку межу.
    Ти бережи себе. Я тут для тебе вже якось себе збережу.
    2023 рік


    Рейтинги: Народний 5.75 (5.45) | "Майстерень" 6 (5.5)
    Коментарі: (2)


  34. Софія Цимбалиста - [ 2023.02.06 18:07 ]
    ***
    Дивлячись на візерунки води,
    забуваєш про все.
    Вдивляючись в нечіткі орнаменти,
    поринаєш глибоко в себе.
    Чуєш плескіт синьої води,
    яка омиває твою душу.
    Швидкість течії
    несе кров в твоїх жилах.
    Вона прискорює твоє серцебиття
    і робить важчим дихання.
    Тисячі думок.
    Тут вони прокидаються
    і плутаються в голові.
    Під сонячним світлом
    вони вразливі до болю.
    Їх вбиває сонячне тепло.
    Їм дико заважає твоє терпіння.
    Сила у твоїх руках
    і вогонь у серці.
    Вони бояться потонути
    у чистій воді.
    Вони жахаються голосу
    лісових пташок.
    Їх перекрикує спів.
    Їх убиває тепло.
    Думкам найтяжче бути у неволі,
    пов'язаними кайданами сонця.
    Найгірше бути їм під небом,
    а не ховатися в тіні.
    Вони звикли бути ланцюгами.
    Колючими мотузками
    із товстими шипами.
    Вони затягують все вище,
    все ближче до твоєї шиї.
    Душить їх брехня,
    їх дивакувата посмішка
    й улесливі слова.
    Течією довгої ріки,
    несуться нікчемні думки.

    06.02.2023


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.49) | "Майстерень" -- (5.25)
    Прокоментувати:


  35. Олег Герман - [ 2023.02.06 18:14 ]
    Щастя
    Закінчи́лося  літо  і радість
    Відшуміла  дощем  разом за  ним.
    Наше  щастя  з-за  хмар  засміялось,
    Але  сміх  чомусь  видався  злим...

    Під холодним і втомленим сонцем
    Наша  стежка  давно  заросла.
    Ну,  а  щастя  всміхнеться  ще,  може,  
    І тобі, і мені, та не нам.



    Липень 2012
    Серпень 2022


    Рейтинги: Народний 0 (5.61) | "Майстерень" -- (5.68)
    Прокоментувати:


  36. Микола Дудар - [ 2023.02.06 16:29 ]
    ***
    У тихій гавані обставин
    Погруз у власній колії…
    Ми тут колись ловили гави,
    Сприймались ними як свої…
    Ось що тепер воно се значить…
    І хто те знав - змінив маршрут.
    Я що зазря шукав апачі,
    Змінивши сотні тих батут?
    Я що зазря про індіянців
    Тягнув все те з бібліотек,
    Щоб все дісталося чортяці
    Якихось там… для дискотек?
    Щоби глумились наді мною?
    Втопчу і душу в колію…
    На те й родили нас весною
    Волію й
    Божеволію
    6.02.2023.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  37. Олександр Бобошко Заколотний - [ 2023.02.06 13:54 ]
    Мандрувало Горе білим світом...
    * * *

    Мандрувало Горе білим світом –
    та й до України добрело.
    (Бог потер і скроні, і чоло,
    втім… Ну чим би Він
    зарадив
    звідти?).

    Зі старих знущалось і малих;
    з носіїв цивільного і хакі…
    Потерпав Ірпінь, боровся Харків;
    Святогірськ
    про звільнення
    молив.

    Триклятуще, йди негайно геть
    з нашої стражденної Вітчизни!
    Стрілось би в росії із нечистим,
    влаштувало б там кривавий герць.

    Їх роби каліками й мерцями!
    Та мовчить.
    І нич не обіцяє.


    Рейтинги: Народний -- (5.51) | "Майстерень" -- (5.59)
    Прокоментувати:


  38. Микола Дудар - [ 2023.02.06 12:28 ]
    До річниці 24 лютого
    Двадцять четвертого лютого
    Блокада душ і кінобуднів…
    Будь що спитайте у будь кого -
    Не буде тим, ким був у грудні…

    Пролита кров… примирень муки
    Одне у снах… а інше в ранах
    Із неповернень скличуть внуки
    Якщо не звабить знов омана…

    І всяде біль у Слово Боже
    З усіх на світі знаних воєн
    І мовить тихо: - Досить може
    Привчати люд до співу строєм…
    6.02.2023.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Коментарі: (1)


  39. Олена Лоза - [ 2023.02.06 09:01 ]
    Характерник
    Потріскує гілля, палаючи у вогні .
    Заварює зілля в чавунному казані
    Відунка стара - волосся, мов
    Сизий дим.
    Полин і кора - цілюще бува гірким.
    Загрозливі тіні звиваються уночі.
    Різким хихотінням лякають руді сичі.
    Страшна моровиця збирає рясний врожай.
    Кому там не спиться?
    Ховайся або тікай!
    Прозорий пергамент шкіри
    В рясних візерунках рун.
    Вітри продувають діри, на бантині кіт Мовчун.
    Подалі від злого ока захована хижа ця,
    Скаженого людововка і найманого ловця.
    У хижі під кволим дахом
    Чекають, що принесе
    Того, хто позбувся страху,
    Чи може утратив все .
    Бо тільки такі сміливці, які без царя живуть,
    Зі словом, твердішим криці,
    Тернистий торують путь.
    Когось таки та й наверне
    Молитва з усіх-усюд.
    - Він обраний, характерник, -
    Врятований мовить люд.
    О.Л.
    Лютий 2023 рік


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.45)
    Прокоментувати:


  40. Сергій Губерначук - [ 2023.02.05 23:48 ]
    Ти – глиба…
    Ти – глиба,
    з якою зіткнувся я в цій атмосфері.
    Я – метеорит,
    що вже впав у твою ковилу.
    Я надто невдячний –
    ніколи не стукаю в двері,
    заходжу, сідаю,
    приймаю, як хліб, похвалу
    за вірші свої
    і за риму свою кострубату
    я мало беру –
    мідний ламаний гріш, і не більш.
    А тут –
    ти осипала всім, чим багата ця хата,
    і я вже не знаю,
    навіщо читаю цей вірш.
    Є очі у тебе,
    яких в Україні немає,
    і навіть,
    якби стала жінкою наша земля,
    навряд чи їй вистачить
    Дону, Дніпра і Дунаю,
    щоб викапать очі
    ще глибші, ніж туга твоя.
    Ти маєш волосся,
    з яким порівнялися б ночі,
    усі, які є
    у безмежному Всесвіті цім,
    і шию шовкову,
    мов пам’ятник з Божої площі,
    напроти якої
    я ставлю небесний свій дім.
    Тебе возвеличу,
    ти – глиба, якої не буде,
    щоб я
    розбивався об неї по стільки разів!
    Ти – та,
    хто мільйони поетів розбудить,
    щоб тільки один
    так зайшов, подивився – і сів…

    8 липня 1996 р., Богдани́


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Усім тобі завдячую, Любове...", стор. 124"


  41. Євген Федчук - [ 2023.02.05 15:15 ]
    Битва під Клєцком 1506 року, як про то розповів литовський шляхтич Іван Копистинський
    А було так…Якраз зібрав нас всіх –
    І шляхту, і магнатів князь у Ліді
    На сейм. Під час одного із засідань
    Примчав гонець, ледь не валився з ніг
    І вісткою весь сейм наш сполошив,
    Мовляв, орда страшна на Ліду пхає,
    Вже скоро й тут, напевно, бути має.
    Хоч більшість посміялася з тих слів:
    Татари тут? Того не може буть!
    Чого би їм забратись так далеко?
    Повірити в таке було нелегко.
    Та князь, заледве вістку встиг почуть,
    Хоч хворий був та рішення прийняв
    Одразу, на другі не став чекати.
    Став посполите рушення збирати,
    Бо ж сам лиш роту кінних рачі мав.
    Можливо, сам би і в похід повів,
    Але хвороба заважала тому.
    Тож передав командування всьому
    Він гетьманові Кішці та велів
    Ще маршалкові Глинському у того
    У перших бути підпомічниках.
    А князя слуги знесли на руках
    Аби до Вільно відвезти самого.
    Зібралось швидко рушення якраз,
    Бо ж нас на сеймі вже було багато,
    Копійників ще зміг князь надіслати
    Нам польських, хоч корову. Та для нас
    І з того поміч. З Ліди відійшли
    У кінці липня. Кілька днів по тому
    Загонові вдалось сторожовому
    Й татар зустріти, бо вже ті були
    Від Ліди поряд, здобичі шукали.
    Та наші швидко порубали їх,
    Шістьох, щоправда, полонили з тих
    Для «язика», бо ж досі ми не знали
    Нічого достовірно про орду –
    Де вона є, які у неї сили.
    Татар отих хутенько допросили,
    Ті все й розповіли нам до ладу.
    Що хан не сам відправився в похід.
    Фетіх й Бурнаш – сини орду привели,
    Уже вогнем пройшли міста і села,
    Лишили по собі кривавий слід.
    Десь попід Клєцком та орда стоїть,
    Чамбули по окрузі розпустила.
    Яка була в орди тієї сила,
    Зі слів нам було важко зрозуміть.
    Та сила, очевидно, чимала.
    Під Новогрудком постояли день.
    Загони, що відстали, почекали,
    Молебні у всіх храмах посправляли,
    Чекали, доки сонечко зайде
    І в сутінках вже рушили в похід.
    Вже війська десять тисяч майже мали
    І всі кінні були, тож поспішали,
    Направилися на південний схід.
    Десь там під Клєцком купчилась орда,
    Туди якраз ми шлях свій і тримали.
    В Осташино прийшли, заночували,
    А вже під ранок з криками: «Біда!»
    Бояри із навколишніх дворів
    На змилених примчали до нас конях.
    Кричали, що татари слідом гонять,
    Хоч наш роз’їзд нікого не зустрів.
    Можливо і блукав який загін,
    Що здобичі шукав був по окрузі.
    Та військо то тримало у напрузі.
    Зібрались воєводи, як один,
    Подумали, як далі нам чинить:
    Чи по окрузі тих татар ловити,
    Чи то на кіш всім силам поспішити?
    Рішили: наші сили не дробить,
    А бити в саму гущу ворогів.
    Отож відволікатися не стали,
    На Ішколдь всіма силами помчали.
    Вже там передовий загін зустрів
    Орду десь із півтисячі татар,
    Що йшла уже зі здобиччю й полоном.
    Накинулися наші всім загоном.
    Таким був несподіваним удар,
    Що та орда під шаблями лягла,
    Лиш купка через Ушу перебралась
    І, очевидно, до коша помчалась,
    Про наше військо вістку понесла.
    Під Молевом заночували знов,
    А зранку гетьман захворів зненацька,
    Не зміг і на коня свого забраться.
    Хоч лікар і пустив у нього кров
    Та вже який із нього воєвода?
    Потрібно було іншого обрать.
    Не стали командири тут гадать,
    На Глинського дали всі дружно згоду.
    Михайло Глинський родом із татар,
    З Мамаєвих, казали ще потомків.
    Мамаїв син колись примчав у Троки,
    Втікаючи з Орди з одвічних чвар.
    Князь йому землі на Сулі віддав
    Із містом Глинськом. Тож і Глинські стали.
    Заслуги вже перед Литвою мали.
    Михайло сам татар прекрасно знав,
    Всі хитрощі, усі маневри їх.
    Хто ж, як не він орді міг раду дати?
    Ще й встиг по закордонах побувати -
    В Європі. Вчився у краях отих –
    Німеччині, Італії, також
    В Іспанії. Прийшлось повоювати
    В Саксонії, там досвіду набрати.
    Хоч молодий – досвідчений. Отож
    І вибрали поміж усіх його.
    До Клєцка зовсім мало залишалось,
    Тож військо в полки-гуфи зшикувалось
    Й пішло, хоч озиралося кругом,
    Чекаючи, що налетить орда,
    Бо вже ж, напевно, про похід наш знала.
    Але орда за річкою чекала.
    Ми йшли, на нас ніхто не нападав.
    В обід села якогось досягли
    Над річку Лань і з пагорба уздріли
    Орду, що вже налаштувала стріли,
    Щоб річку ми здолати не могли.
    Не нападала проти нас орда,
    Але й втікати зовсім не збиралась.
    По-перше, не уся іще зібралась.
    По-друге – заважка її хода,
    Бо здобич іти швидко не дає.
    Ми б все одно у полі наздогнали.
    Отож вона стояла і чекала,
    Якісь у неї, мабуть, плани є.
    Ледь ми спустились ближче до ріки,
    Як хмарами в нас стріли полетіли.
    Татари вбити здалеку хотіли.
    А в них стрільці досвідчені-таки.
    Та в нас рушниці і гармати є.
    Ударили у відповідь негайно.
    Стріляти наші також можуть файно,
    Тим більше, наша зброя далі б’є.
    Так три години перестрілка йшла,
    І мусили татари відступити,
    Лиш здалеку в нас стрілами лупити.
    Нам шкода з того незначна була.
    Під вогневого бою прикриттям,
    Дерева стали ми кругом валити,
    Дві міцні гаті через Лань мостити.
    То скорше справа удалося нам.
    Поки ще ліва не готова гать,
    Не слід було у бій комусь рушати.
    Та так схотів хтось слави здобувати,
    Що на сигнал вже не схотів чекать.
    Якийсь Копець, що писарем служив
    У пана Забере́зинського раптом
    Став шляхтичів в атаку закликати
    І військо не готове ще повів
    На другий берег. Січа почалась.
    Татари миттю гуфу ту обсіли,
    З усіх боків в них стріли полетіли.
    Кров на траву шляхетська полилась.
    Багато хто під шаблями упав.
    Копцю самому голову зрубали
    І на списі на пострах нам підняли.
    Тоді вже Глинський й сам атакував.
    Поки татари били правий край
    І усі сили у той бік стягнули,
    Ми гуфи ліві швидко розгорнули,
    Князь булаву угору зняв: «Давай!»
    Врубались у татарські лави ми
    Так стрімко, що надвоє розрубали.
    Тут праві гуфи також піднажали.
    Затиснуті між гуфами тими,
    Татари опір поки ще чинили.
    Ще, мабуть, сподівалися на щось.
    Якби нас в річку скинути вдалось,
    Тоді б вони нас все-таки розбили.
    Тим більше, що гармати вже мовчать
    Аби в своїх не втрапити, бувало.
    Отож татари люто насідали.
    Князь двох коней устиг вже помінять,
    Бо убивали. Сам же був живий
    І, навіть, не поранений, що дивно.
    Він у атаку кидався сміливо,
    Вів за собою латників у бій.
    У розпал бою (ще й кінця не знати),
    Сигнал подав і раптом на очах
    На пагорбі піднявся польський стяг,
    Хоругва польська, що мала стояти
    За пагорбом ховаючись, ураз
    На пагорб той спокійно піднялася.
    Татарам та обставина здалася,
    Що нове військо в поміч йде до нас.
    Тоді уже не стрималась орда.
    Фетіх й Бурнаш помчали перші з бою
    І потягли орду всю за собою.
    Та тут чекала на татар біда.
    Найперші ще проскочити змогли,
    Та річка Цепра надто болотиста.
    Взялись татари в ті болота лізти
    І сотнями в болотах тих лягли.
    І річку Цебру загатили так,
    Що по їх трупах ми, не мов по гатях
    Могли за річку й за болота гнати.
    Вдалось втекти лиш деяким. Однак,
    Частина з них до Клєцка відійшла.
    Там ми їх попід містом оточили
    І всіх аж до одного перебили.
    Яка то радість у людей була,
    Яких татари у ясир погнали.
    Звільнили ми багато тисяч їх.
    Одних лиш коней тридцять тисяч всіх
    Тоді в орди татарської забрали.
    Та перемога ще не вся була.
    Адже чамбули краєм розбрелися,
    Міста і села грабувать взялися.
    До них, нарешті, черга теж дійшла.
    І знову Глинський хитро влаштував.
    Велів загону, наче кошем стали
    Та ще й татарську одіж одягати,
    Аби зарані хто з татар не взнав.
    Пости розставив скрізь сторожові,
    Щоб про підхід чамбулів скоро знати,
    Аби належно кожен зустрічати.
    Хто поодинці був, велів ловить,
    Щоб часом вісті не дійшли татарам.
    І став чекать. Уже десь за три дні,
    Одна розбійна зграя по одній,
    Неначе вівці у свої кошари,
    До Клєцка ті чамбули потяглись.
    А ми уже тут стрічу зготували.
    Татар побили, здобич відібрали
    І вже тоді додому подались.
    Отак от Глинський тих татар побив
    І з ним ми перемогу святкували.
    У Вільно нас героями стрічали
    І пили меди ще багато днів.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  42. Володимир Каразуб - [ 2023.02.05 10:38 ]
    Наше місто

    Наше місто, поглянь, в обладунках зими,
    Подалі від сонця, закуте в края туманів
    Оточене хмарами стиглими до землі
    Що струшують душу над містом, — летять над нами.

    Вони промовляють до нас німотою снігів:
    - Це ангели тут пролітають по небу і пір'я,
    Скидають додолу, щоб хтось упіймати зміг
    Поезії слово зібравши крилате повір'я.

    Горнися до мене. Тут стільки не згаданих див —
    Розгорнуті стіни тепла, вочевидь для світла.
    Поглянь, наше місто стоїть в обладунках зими,
    І тисячі ангелів пір'я скубуть за вітром.

    07.12.2021


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Коментарі: (3)


  43. Володимир Каразуб - [ 2023.02.05 10:46 ]
    Солілоквій

    В облозі смутку вечір догорить,
    І сон торкне в пустій кімнаті травня
    Холодні струни місяця. Заснуть
    Птахи і ті, що слухали птахів
    Під клавіші класичного зітхання.
    Згадаєш врешті солілоквій: "За-
    Снути, вмерти. Спати. Може й снити,"
    Щоб зупинити зоровзорий час
    Хоча б на мить цю нитку обірвати
    І випасти кудись де не живеш,
    Де перестав у слові й далі слів
    Відбитися і вже не існувати.
    Що далі? Вічність? Нероздільний плин
    Розмови? Щастя? В променистій тозі,
    Снувати вічно збавившись годин
    Звільнившись від непевності в непевність
    Зробивши крок. В безпам'ять?
    Тільки він -
    Намарний поступ кільцями Сатурна
    Не знаючи ні завтра, ні того
    Життя, що вчора, бігло на котурнах
    Ні сьогодення.
    Чи тоді засну?
    Дивитимусь на що, куди? Для кого
    Цей вічний крок, без стоптаних доріг.
    Замовкнути б, заснути і для бога
    Упасти білими леліями до ніг.
    І снити. Снити. Снити.

    24.05.2022


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Коментарі: (3)


  44. Тетяна Левицька - [ 2023.02.05 09:40 ]
    Веселковий


    Сяйво моє рожеве,
    Трепет у кожнім слові,
    Все, що було до тебе –
    Крапля в морі любові.

    Де б не блукала, завше
    Тану в очах бездонних.
    Квітне кохання наше
    Соняхом на осонні.

    Ризою голубою
    В чуйній душі узимку
    Ділимо ми з тобою
    Хліба черству скоринку,

    Гірко-солоний трунок,
    Солоду марципани.
    Зріє твій поцілунок
    В серці моїм, коханий.

    У ароматах м’яти
    Ніжимось до нестями.
    Дай, Боже, нам діждатись
    Райдуг над небесами.

    Весен лункі мотиви
    В гронах бузкових китиць.
    Диво, яке ж це диво,
    Сонцем в тобі світитись.

    04.02.2023р.


    Рейтинги: Народний 6.5 (6.23) | "Майстерень" 6.5 (6.32)
    Коментарі: (7)


  45. Ніна Виноградська - [ 2023.02.05 08:11 ]
    Із полону

    Повернулись воїни з полону,
    На коліна впали на землі
    І цілують мовчки, мов ікону,
    У долонях грудочки малі…

    Яблуко в руці тримає воїн,
    Бажаний і довгожданий плід.
    Бо пів року був у неспокої
    Полоненим, знав немало бід.

    І тепер, коли уже він вдома
    І над ним немає ворогів,
    Зникла в далину безмірна втома,
    Залишився в серці тільки гнів.

    На отих, хто йшов нас убивати,
    Грабувати місто і село.
    Захищали рідний край солдати,
    Гори й ріки, чисте джерело.

    Ронить жінка слізоньку солону,
    До грудей притискує дитя
    І чекає милого з полону,
    Молить про найшвидше вороття…

    Він нарешті повернувся знову,
    А села немає, від руїн
    Пахне горіляччям. Мов окови:
    - Де дружина, мати, батько, син?

    Крик отой почули річка й поле,
    Понесли його у далину…
    Із полону він прийшов, із болю,
    Щоб вернутись знову на війну.
    04.02.23


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.77)
    Коментарі: (3)


  46. Неоніла Ковальська - [ 2023.02.05 08:21 ]
    Ой, лютує місяць лютий
    Ой, лютує місяць лютий,
    В кригу всі річки закуті,
    Кучугури намітає,
    Всюди біло-біло стане.

    Та горобчики й синички
    Відчувать - весна близько.
    Іще трішки зачекати,
    Її будуть зустрічати.

    2023 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  47. Ярослав Чорногуз - [ 2023.02.04 23:20 ]
    Кохана, де ти?
    Кохана де ти? Я сумую,
    Не можу, ні, без тебе я.
    Усе життя минає всує,
    Душа сама вже не своя.

    Лише печаль всього вгортає,
    Оповиває аж до ніг.
    В лещата болю і одчаю
    Потрапив мій веселий сміх.

    І я тону у тузі лютій,
    Без порятунку йду на дно.
    Мов ланцюгом у біль закутий,
    Отруту випив із вином.

    ...І раптом — сонце в океані.
    І хвиля радості ясна
    Змиває геть думки погані.
    У серці — ніжність і весна.

    Прийшла, прийшла моя Богиня,
    А я із темних вод воскрес.
    Цвіте, як щастя, небо синє -
    Любов’ю повен світ увесь!

    4 лютого 7530 р. (Від Трипілля) (2023)


    Рейтинги: Народний 7 (6.99) | "Майстерень" 7 (7)
    Коментарі: (4)


  48. Ніна Виноградська - [ 2023.02.04 19:08 ]
    Важкий день


    Лютневий день, укутаний снігами,
    Наскрізь пробитий пострілами куль,
    Ракет і «градів». Ці смертельні гами
    Щодня тут чує захисник, патруль.

    Перелітає і недолітає
    Убивча сила. Скільки ворогів
    Ідуть на нас від краю і до краю!
    В душі ненависть лиш росте і гнів.

    За те, що плаче он за сином мати
    І батько важко голову на стіл.
    Убито сина, стогне з горя хата
    Поранена, одна на виднокіл.

    Усе розбили люті воріженьки,
    Колись кричали – ми ваші брати!
    Тепер від горя потерпає ненька,
    Що рашенські нам принесли кати.

    І родичі мовчать в чужинськім краї,
    Заціпило, бояться захищать
    Свою країну, де ворожа зграя
    Ґвалтує, убиває, справжня тать.

    Лютневий день важкий і непривітний…
    04.02.23


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.77)
    Коментарі: (3)


  49. Іван Потьомкін - [ 2023.02.04 19:45 ]
    ***

    Серед зими, як горобці поснули,
    І пітьма по кімнаті залягла,
    Балконні двері стиха прочинились,
    І на порозі... батько стали...
    Оце так стріча!.. Шукаю все життя...
    Ми Баха далі слухали удвох –
    Прелюдію і фугу, і ще хоральних п’ять прелюдій...
    Здавалось, Бах переконать хотів,
    Що все те пережито не стільки ним, як нами...
    Хотів я батькові про це сказати.
    Відчинив повіки –
    Ні музики, ні батька.
    Навстежінь балкон.



    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  50. Ніна Виноградська - [ 2023.02.04 19:58 ]
    Здирають з воїна сорочку


    На частини рвуть мою державу
    Інородці, люті вороги.
    Убивають в ній добро і славу,
    Втягують нас у свої борги.

    Обкрадають сидячи у владі,
    Забирають хліб в захисника.
    Це у них при цій страшній армаді
    Піднялась на воїнів рука.

    І здирають з воїна сорочку,
    Роздягли в окопі до нага.
    За кордон синів сховали й точка!
    Обкрадання збільшилась жага.

    Оборудки роблять потаємні,
    Розкрадають допомогу нам.
    Злодії, людиська ці нікчемні,
    Їх не налякала і війна.

    Бо на ній вони збирають гроші,
    Обкрадають бідний наш народ.
    Їх би вбити, бо вони як воші
    Плодяться, бо їм дано свобод.

    Тож вони сидять в такій же владі,
    Що народ грабує день за днем.
    Де гуманітарка для громади?
    Все в кишенях владних цих нікчем.

    Лиш міняють ліжка у борделі,
    Не звільняють крадіїв-іуд.
    Збагатились за війну до стелі,
    (Як потрібен людський самосуд!).
    04.02.23


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.77)
    Прокоментувати:



  51. Сторінки: 1   ...   176   177   178   179   180   181   182   183   184   ...   1829