ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Микола Дудар
2023.09.30 13:21
Попри всякої негоди
І всіляких перепон,
Не зникають ляльководи -
Негараздів еталон…
Наче мухи обліпили.
Жмуть і жмуть зо всіх сторін.
Ех, мені б такої сили,
Не смоктав би анальгін...

Юрій Гундарєв
2023.09.30 09:30
У перший день жовтня рівно о дев‘ятій вся Україна зупиниться, щоб хвилиною мовчання вшанувати світлу пам‘ять наших захисників і захисниць, які віддали своє життя у боротьбі з жорстоким ворогом, і з вдячністю згадати й подумки помолитися за тих, хто із збр

Тетяна Левицька
2023.09.30 08:42
Хай кине в мене камінь той, хто без гріха,
і я йому вклонюся ницо, як святому,
хоча не кланялась, крім Господа, нікому,
сльоза полинна неабияка гірка.

Пробачаться мої провини, бо хіба
на терезах усе злобливе переважить?
Хотіла від свого життя барв

Віктор Кучерук
2023.09.30 07:23
Всюди знати має кожен
В непростий для світу час,
Що научимо й поможем
Тим, хто звернеться до нас.

Ро-До-Си – красива назва,
Скрізь шанована людьми,
Бо розумні та уважні,

Микола Соболь
2023.09.30 03:20
Росою вересень умився
й пішов собі за виднокрай,
лишивши яблука у мисці
для жовтня, йди його стрічай,
нехай не бідкається красень,
що сивіє щоранку сад,
така краса, на вітах рясно
ще дозріває виноград…

Микола Дудар
2023.09.29 21:22
Не знаю як вам, мені сумно без Півдня.
Сержант старшині, пам’ятаю, нерівня…
Не плачу, не скиглю… усе це наївно,
Тим паче, що знову, безсоння в обіймах…

Дістало падлюче, як завжди, зненацька.
Та сила у нас в усіх гайдамацька
У Матінки - Неньки, у К

Володимир Каразуб
2023.09.29 13:29
Колись ти була таємничою як світанок
На вокзальній станції,
З пустими перонами, лавами,
Лункою залою і вицвілими плафонами.
Вітер погойдував кронами лип і зривав каштани,
Поодинокі птахи пролітали над лісом за колією,
А потім здалеку вчувалось гудін

Володимир Бойко
2023.09.29 10:54
Дубляни на Дублін Галич на Галац Балту на Балтімор Тульчин на Тульчу Закупне на Закопане Монастириська на Монте-Карло Рівне на Равенну Вільнянськ на Вільнюс Тальне на Таллінн Кути на Калькутту Буки на Баку

Микола Соболь
2023.09.29 07:23
Час летить. Не стомлюються коні.
Був алюр, тепер уже галоп.
Ранок воду п’є на підвіконні,
а йому б чайку лише ковток.
Можна й кави. Та вона дорожча.
Про десерти маритися зась.
На болоті заспівала троща,
до картоплі буде і карась.

Віктор Кучерук
2023.09.29 05:05
У бабусиній оселі
Нині сумно Даніелі,
І з бабусею в кімнаті
Їй не хочеться гуляти, -
Тож вмовляє самотужки
Добродушну боягузку
Відпустити на годину
До гайочка по ожину,

Марія Дем'янюк
2023.09.28 21:12
Осінь - кольору полум'я свічі:
Вогник вдячності та молитов.
Сяєвом жовтим сповита земля,
Свічі-дерева запалені знов.

Осінь голубить, осінь шепоче,
Осінь тебе обійняти хоче,
Осінь до серця свого пригортає,

Марія Дем'янюк
2023.09.28 21:12
Осінь - кольору полум'я свічі:
Вогник вдячності та молитов.
Сяєвом жовтим сповита земля,
Свічі-дерева запалені знов.

Осінь голубить, осінь шепоче,
Осінь тебе обійняти хоче,
Осінь до серця свого пригортає,

Микола Дудар
2023.09.28 20:54
Згубивсь. Відстав. Приліг. Спочинув.
Набрав дзвіночок сам собі
Згадав усе… і ту дівчину,
Що перестрілись у журбі…

А краєвид торкнув долоні
І підштовхнув з обійм до дій…
І прошептав наживо промінь:

Віктор Михайлович Насипаний
2023.09.28 20:54
Вільне місце у маршрутці.
Сів малий хлопчак гарненько.
Стала поруч в сірій куртці
Повна жіночка старенька.

Лиш малий устати хоче, -
Та у сміх. Його спиняє:
- Ще посидь! Не треба, хлопче.

Євген Федчук
2023.09.28 14:35
Миколка в лісі назбирав грибів
І вже було додому повертався,
Як чує – хтось по стежці наближався.
Тож він бігом за кущиком присів.
З’явились два десятки вояків,
Хто в чому та з тризубом на кашкетах.
Хто з автоматом, хто із пістолетом.
«Свої!» - мел

Володимир Бойко
2023.09.28 11:32
Болград на Бєлград Луцьк на Пуцк Самбір на Сомбор Крюків на Краків Кобеляки на Кобленц Козятин на Кайзерслаутерн Берегово на Берген Любінь на Люблін Седнів на Сідней Брусилів на Брюссель
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів

 Нові автори (Проза):

Світлана Луценко
2023.07.27

Ліанна Ракурс
2023.05.29

Петро РУДЬ
2023.05.28

Ірина Бесчетнова
2023.04.06

На Кой
2023.03.09

Марина Хрумало
2023.03.01

Теді Ем
2023.02.18


• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія
Автори / Зоя Бідило (1952) / Проза

 Петюня
Перша зустріч дитини зі слабшою за неї істотою знакова для дитячої свідомості. За якусь мить до цього дитина знала, що не має права щось вирішувати власним розумом, тому повинна слухняно робити те, що наказують старші. Та ось бабуся кличе: "Йди сюди, я тобі щось покажу". З гвіздка на стіні знімається старе діряве сито, вистилається драною спідницею і на неї кладеться маленька мокра грудочка жовто-сірого кольору. Курчатко! Ворушиться! Руки самі тягнуться торкнутися до незнайомої істоти. Можна? Бабуся не дозволяє - хай обсохне. І загортає курча в спідницю.
Усі забави забуті. Сито притягує, кличе і попискує, якщо його поворушити. Надвечір бабуся запитує: "Хочеш піти зі мною за курчатами?" Хто б не хотів?! Квочка сердито воркоче і настовбурчує пір'я, але всевладна бабусина рука відсторонює її. І ось вже у бабусиному фартусі кілька курчат, пухнастих жовтих і мокрих жовто-сірих. Всі опиняються в ситі біля найпершого, вже пухнастого і жовтого.
"Зараз будемо їх годувати", - говорить бабуся. Звідкись береться варене яйце. Вона дрібненько кришить жовток перед курчатами і починає постукувати біля нього пальцем. Жовті пухнастики підповзають до пальця і починають дзьобати. Сіро-жовті чують закличне постукування пальця, намагаються зіп'ятися на лапки і тут же опускаються. Ні, їм ще не під силу перший у житті обід.
Назавтра бабуся доручає онуці забирати з-під квочки вилуплених курчат. Дивовижне відчуття - вперше наказують не тобі, а ти. Хай, навіть, квочці. Ти вперше відчуваєш своє право розпоряджатися життям іншої живої істоти. Диво народження - тихі стуки чуються з теплих насиджених яєць. З розтрісканої шкаралупи вже виткнувся дзьобик і нове життя пробивається у світ. П'ятирічну дитину охоплює почуття відповідальності за його появу. Рука тягнеться допомогти, але квочка заявляє свої материнські права, дзьобає протягнуту руку. Гаразд, квочко, хай все йде так, як повинно. Ми почекаємо.
За два дні одне за одним курчата опиняються в ситі. І ось бабуся йде до квочки на гнізді з останнім пташеням, відкриває повне писку сито і обережно вигортає золотисту купу до квочки. Квочка знає, що робити. Привстає на лапах, піднімає крила і коли їх опускає, все пискляве золото опиняється під нею. За мить крізь пір'я протикаються цікаві дзьобики, і чорні оченята розглядають світ круг себе.
Бабуся сипле перед квочкою принесене пшоно й кличе: "Ціп-ціп-ціп"... Квочка обережно підводиться і йде до пшона. За нею дріботить малеча. Заквохкала біля пшона квочка - кличе дітей до вечері. Дзьобає корм мама, дзьобають діти, як це відбувалося споконвіку на цій землі.
Незабаром запищали горобченята під стріхою. Бабуся наказує взяти стільчик і з-під стріхи погребця видрати всіх, хто там є. Бути слухняною дитиною не завжди в радість. Жовтороті пташенята з кругленькими, майже голими животиками викликають жалість. Жаль і їх батьків, які наполохано кричать з клена про своє горе.
- Бабусю, що робити з пудиками? - з надією, що бабусине всевладдя буде з ними таким же ласкавим і великодушним, як з курчатами.
- Віддай їх котам, - командує бабуся.
Два коти вже чатують біля стільчика. До сліз жаль пташенят. Але не можна не слухатися бабусю. Пташенята обережно покладені перед котами і вмить зникають у їхніх пащах. Разом з безмежною вірою у доброту цього світу.
З роками диво народження перестане бути дивом. Усе живе розділиться на дві частини: перша - потрібне й корисне, опікуване людиною, друга - непотрібне, в буття якого людина не втручається. Марні намагання порушити межу між потрібними й непотрібними. Вигодоване їжаченя втікало, як тільки набиралося сил для втечі, зайченя втікало ще швидше, бо сил для цього мало завжди достатньо, ні галки, ні сороки не бажали залишатися з людиною разом і назавжди.
Що змушує людину домагатися любові тих, хто не здатен її полюбити? Бажання бути потрібною? Прив'язати тих, хто потрібен їй? Ні собака, ні кішка, ні козеня, ні теля не повертають назад і частини тієї любові, якою їх оточує, затоплює дитина. Настає час, коли приходить усвідомлення, що природа їхньої прив'язаності не така, якою бачиться дитині. Це не рівноцінний обмін любові на любов, це тимчасова відмова від своєї природи задля людських благ. Природа перемагає.
У переліку полюблених і майже приручених стоїть окремо Петюня. У квочки вилупилося неповноцінне курча. Воно лежало зі скрученою набік голівкою. Коли настав час бігти за квочкою у зграйці братиків і сестричок, воно так і не спромоглося стати на лапки. Не можна було віддати його кішці, щоб не понадилася їсти курчат, тому бабуся розпорядилася закопати його на городі. Немічне курча опинилося в пригоршні.
Земля після дощу була вологою. У вивернутій грудці чорнозему рожевіли дощові черв'яки. Курча дзьобнуло піднесене до його вивернутої голівки частування. Ще й ще воно ковтало черв'яків, доки наїлося. Хто б зміг його закопати після цього? Воно одержало ім'я Петюня і стільки любові й турботи, скільки могла йому дати дитина, спрагла любові. Всупереч прогнозам, Петюня не здох. Він навчився ходити, бігати і навіть повертати шию настільки, що міг дзьобати з землі розсипаний перед ним корм. Нарешті він відважно відправився засвойовувати двір, де недоброзичливі родичі наввипередки кинулися розповідати, що він їм не подобається.
Все ж людина - це цар природи. Вона здатна навіть в курячий мозок вбити розуміння, хто тут господар. Петюня зміг гуляти у дворі, де йому забажається. Але де б він не був, зачувши "Петюня! Петюня!", мчався на зов з максимально можливою курячою крейсерською швидкістю. Він був ручний і ласкавий, як кішка. Ким для нього стала людина, люблячою матір'ю чи коханою куркою, він розповісти не міг. Мабуть, людина була для нього всім.
Як визначити мірку для любові - велика, мала, середня? Можливо Петюня у своїй курячій душі вмістив більше любові до людини, ніж людська душа вмістила любові до нього. Одній людині для щастя вистачило його любові.
Якось він не прибіг на заклик "Петюня! Петюня!" Бабуся зварила з нього борщ. Борщ з любові.

Текст твору редагувався.
Дивитись першу версію.      Можлива допомога "Майстерням"


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi,
  видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Про оцінювання     Зв'язок із адміністрацією     Видати свою збірку, книгу

  Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)
Про публікацію
Дата публікації 2023-03-14 23:36:50
Переглядів сторінки твору 96
* Творчий вибір автора: Любитель поезії
* Статус від Майстерень: Любитель поезії
* Народний рейтинг 4.519 / 5.5  (4.091 / 5.5)
* Рейтинг "Майстерень" 0 / --  (0 / 0)
Оцінка твору автором -
* Коефіцієнт прозорості: 0.789
Потреба в критиці щиро конструктивній
Потреба в оцінюванні не обов'язково
Автор востаннє на сайті 2023.09.29 21:45
Автор у цю хвилину відсутній

Коментарі

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Леся Леся (Л.П./Л.П.) [ 2023-05-30 22:14:03 ]
Ви мене і розчулили, і насмішили, і засмутили. Дякую! Згадала курчат у ситі...

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Зоя Бідило (Л.П./Л.П.) [ 2023-06-01 19:53:15 ]
Роки змінюють не тільки нас, а й світ наших спогадів. Де жили відчай і горе, залишилися розчулення і посмішка.