ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Юрко Бужанин
2026.06.28 21:20
Безсилий я стати кращим
В розрізі твоїх амбіцій.
Хіба що зіграю в ящик
В не зовсім старому віці.

Віночком мене прикрасиш,
Про мене подумаєш гарно,
Ще слів теплих скажеш масу.

Іван Потьомкін
2026.06.28 21:11
Дерево рубав побіля річки чоловік.
І чи втомився, чи так собі про щось подумав,
Сокира вислизнула з рук й шубовснула у воду.
«Ой, що ж мені теперечки робить?
Вона ж у мене одна в господі!»-
Отак ось лементує чоловік, та хто ж почує...
Раптом з води

Мирон Шагало
2026.06.28 20:40
Сосни в білому вбранні —
вітру наречені.
У прозорій далині
обрії студені.

Білі іскри навкруги
мерехтять грайливо.
Сліпить очі білий луг —

Богдан Манюк
2026.06.28 15:32
Сновидіння — схлип свічада,
що сміялось у минулім.
Тягне нитку Аріадна
крізь печалі наші — чули,
як шепоче нитка-змійка,
шлях обмотуючи звитий?
Скільки снів — пробуджень стільки,
а з минулим все ж не квити

Євген Федчук
2026.06.28 15:23
Йшов чоловік по дорозі, уже притомився.
Бачить, річка попереду, там село видніє.
Тож у нього відпочити зродилась надія.
Прискорив він свої кроки, до річки спустився.
Через річку місток лежить, а вздовж річки верби.
Можна в вербах відпочити. За річку

Артур Курдіновський
2026.06.28 15:21
Увімкніть Бетховена! "Місячну" сонату!
Серце смутком зморене, горем розіп'яте.
Посеред нещирості сірого туману
Ніжна ця мелодія стане талісманом.

Сил немає дихати, вірити, чекати...
Увімкніть Бетховена! "Місячну" сонату!
Кришталева музика - п

Борис Костиря
2026.06.28 13:10
Лютує дикий ураган
І зносить все навколо,
Немов убивця-уркаган.
Він грає з нами в поло.

Стихія люта потряса
Твердині і основи.
І похитнулись небеса

хома дідим
2026.06.28 10:42
знову цей червень хмарний
зі своїми осоннями
вивуджує тебе мов рибину
із глибини
ти не знаєш чого
може там інший світ
світліше щось
що ти знаєш

Віктор Кучерук
2026.06.28 07:33
Не загладити провину,
Як в оцю гарячу днину
Я від ворога загину
У бою за Україну.

Через болісну утрату,
Найдорожчого солдата, -
Буде мати горювати

Ірина Вовк
2026.06.28 07:18
Розділ VIІІ. ЧОРНИЙ ЯР САНЛІСЬКОГО ЛІСУ «Тому, хто тримає моє серце у своїх долонях. Раулю, я пишу ці рядки латиною – мовою, якою мої судді виголошуватимуть нам анафему, але пишу їх кров’ю свого серця. Коли ти читатимеш це, я буду серед королівського

Микола Дудар
2026.06.27 19:25
«ЦЕ БУЛО ВЧОРА, А СЬОГОДНІ…» Під обкладинкою цієї книжки зібрані доволі відверті і промовисті вірші. Мабуть, про них можна сказати словами одного чужого класика: «виходячи на дорогу, душа озирнулась…» Душа, розхристана на вітрах і на життєвих перехрест

Микола Дудар
2026.06.27 18:55
СІМ НОТ НА ПАГОРБІ «ТИ ПОМІЖ МРІЙ ЗАСТРЯГ НАВІЧНО» ПОШУКИ СПІВРОЗМОВНИКА У ВІРШАХ МИКОЛИ ДУДАРЯ Микола Дудар – поет трішки наївний, трішки інфантильний, але передусім – дуже балакучий. Поетична картина його поезії базується на діалогах, які часто пер

Роксолана Вірлан
2026.06.27 14:56
А що, якщо ніщо не є правдивим -
усе лиш неоспале вібрування.
І не здивуєш, аніяким дивом
мене - холоднолику, дику панну.

Хоча, направду, дякую за каву,
за зірну гущу в небному горняті,
заземлення в розмову нелукаву,

Борис Костиря
2026.06.27 13:28
Людина, якій нікуди іти,
Яка блукає в безнадійних хащах.
У криках німоти і пустоти
Вона веде життя своє пропаще.
Безхатько без життєвої мети,
Покинутий навік напризволяще.

Лайдак шукає те, чого нема,

хома дідим
2026.06.27 08:41
радіо співає про кохання
хмари сунуть і народ снує
заробити порішать питання
до свого усяко по своє
інший навіть
міг продати душу б
за дрібну грошву бо що душа
хто би знав як душу ту відчужить

Віктор Кучерук
2026.06.27 07:06
Настане завтра добрий час, -
Всміхнеться сонечко для нас
І згодом тільки грому вибух
Стрясе раптово цілі шиби.
Та довго ще до бідолах
Війна приходитиме в снах, -
І людям будуть свідчить люди
Про те, що точно не забудуть:

Ірина Вовк
2026.06.27 06:48
Розділ VIІ. ТУРНІР ЗА СЕРЦЕ КОРОЛЕВИ «Коли настане час, і кам’яні замки чужинців почнуть неволити твою чисту душу, не шукай порятунку в молитвах чи книгах. Шукай його там, де дерева розмовляють із вітром. Твій справжній трон буде не з золота, а з обій

Юрій Лазірко
2026.06.26 16:53
it lives in me...
the sea of touches and
the endless kisses
ohoooooooooooh
oh wings of mine
your weightless moments -
heaven to embrace
the sparkling wine

С М
2026.06.26 16:36
Боже Мій

Люди, що ви накоїли?
Його замкнули ви у клітці, у злотій клітці
Змусили коритися релігії
Його, воскреслого з могили, із могили

Він є богом анічого

Тетяна Левицька
2026.06.26 15:23
Барвиста поезія, щемна, глибока —
життєвої мудрості сталий архів —
натхненно звучить на підмостках високих
її чарівний, кантиленовий спів.
Проймають катренів думки автентичні,
на розмах олжу б'ють по лівій щоці,
і маски лукаві зривають з обличчя,

Борис Костиря
2026.06.26 13:02
Я встану рано в сутінках зелених,
Пройду крізь гай дрімотний і черлений.

Прийду на стадіон крізь варту лісу,
Крізь ватру сну і незворушність міста.

Проб'ється думка крізь застиглість часу,
Крізь розтривожену інертну масу,

Ірина Вовк
2026.06.26 11:04
Розділ VІ. МІЖ КОЛИСКАМИ ТА ПРЕСТОЛОМ, АБО КИРИЛИЧНИЙ ПІДПИС НА ЛІЛЕЯХ ФРАНЦІЇ Земля Капетингів дихала вогкістю та залізом, коли у весняний день тисяча п’ятдесят другого року над Суассоном прокотився перший крик немовляти. Усміхнена Анна схилилася над

хома дідим
2026.06.26 09:30
хмариво синьовидне
веслярі небесні
уявляються невідомі
немислимі
які умудряються
уявлятися саме так
веслярами
що тебе утішає явно

Охмуд Песецький
2026.06.26 07:57
Сумуючи, немов розстаючись,
Про завтра не домовившись чи після
Зустрітися не днями, то колись,
Коли згадається сердець любовна пісня...


Закоханість і первісний інстинкт –
Усе працює, щоби поєднати,

Віктор Кучерук
2026.06.26 07:32
На берегах минулого сліди
Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
На берегах минулого - плоди
Не дуже добре вивчених уроків.
На берегах минулого - весна
І невичерпне джерело натхнення, -
На берегах минулого ясна
Пора завжди очікує на мене.

Катерина Савельєва
2026.06.25 23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.

Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Володимир Ляшкевич
2026.06.25 15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм Вступ Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Круки волають, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ V. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єпископ

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Юрко Бужанин - [ 2026.06.28 21:05 ]
    ***
    Безсилий я стати кращим
    В розрізі твоїх амбіцій.
    Хіба що зіграю в ящик
    В не зовсім старому віці.

    Віночком мене прикрасиш,
    Про мене подумаєш гарно,
    Ще слів теплих скажеш масу.
    Мабуть, що щирих, та марних...

    2008


    Рейтинги: Народний -- (5.91) | "Майстерень" -- (5.94)
    Коментарі: (1)


  2. Мирон Шагало - [ 2026.06.28 20:16 ]
    Білий сон
    Сосни в білому вбранні —
    вітру наречені.
    У прозорій далині
    обрії студені.

    Білі іскри навкруги
    мерехтять грайливо.
    Сліпить очі білий луг —
    паморозі диво.

    Дише стужа до вікна
    білим поцілунком,
    застеляє ліс вона
    делікатним смутком.

    Все навкруг перемінилось
    в білу красоту.
    Ось таке мені наснилось
    в літню спекоту.

    (2026)


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.41)
    Прокоментувати:


  3. Сергій СергійКо - [ 2026.06.28 15:43 ]
    Вечір
    Безсоромно хитають стегнами,
    Вигинаються в небі хмари.
    Не в ладу́ захід сонця з нервами –
    Не жалкує вогненні фарби.
    Від загалу свого рожевого
    Он, хмаринка одна відбилась!
    Ма́буть, досвіду брак життєвого,
    Бо поклалась на долі милість.
    За верхівку гори тримається,
    Пригортає, що має сили.
    Не спитає ніхто: «Як маєш ся?»
    Недоторканість тане тіла.
    Зваби сутінок необмежені,
    Хмаровиння штовхають в хащі.
    Їх ущелин гірських збентежено,
    Зголоднілі ковтають пащі.
    Поглинається небо горами.
    Неможлива від долі втеча.
    Недоречні думки з доко́рами.
    Називається все це – вечір.
    Рефлексує тендітність простору,
    Еротичних подій відбитки.
    Ми не можемо бути осторонь.
    Ми в цей вечір не тільки свідки!

    19.06.2026р.



    Рейтинги: Народний -- (5.4) | "Майстерень" -- (5.4)
    Прокоментувати:


  4. Богдан Манюк - [ 2026.06.28 15:26 ]
    З циклу "Сновидіння"

    ***
    Сновидіння — схлип свічада,
    що сміялось у минулім.
    Тягне нитку Аріадна
    крізь печалі наші — чули,
    як шепоче нитка-змійка,
    шлях обмотуючи звитий?
    Скільки снів — пробуджень стільки,
    а з минулим все ж не квити
    крапелини сліз у слові,
    не остуджені роками,
    бо, напевно, й час любові
    в машкарі снувавсь між нами.

    ***
    Ви тлумачили сни, як тумани ріку.
    Ви творили з тлумачень дитя в сповитку.
    Так гойдали мій сон, ніби він не минувсь,
    але знову не Вас обіймає чомусь.
    А вже та, що дарунком назвала б його,
    у душевний ударила б похапцем гонг,
    щоби музика — давнім плетінням звізди
    понад Ваші тлумачення й гомін ходи,
    все тихішої — ген з далини… далини…
    Та, повірте, полонять прив'язані сни
    до коханих очей і до вуст мовчазних
    і нашіптують нам, що кохання — диптих,
    де у кожній частині (о, вірність частин),
    тільки нам у дарунок споріднення плин.
    А од Ваших грайливих тлумачень щодня
    у руках моїх квіти сріблясто дзвенять
    і у такт мелодійності їхньої дощ
    одягає повільно рудий макінтош
    й, розсипаючи грона шляхетних манер,
    буде снитись барвисто тій іншій тепер.

    ***
    Плющі сновидінь невідступно і хижо,
    й повільно, постійно — по стінах,
    в які ти уперся й повірив, що вижив,
    а може, й не віриш, бо тінню
    зникаєш в обіймах тягучої пастки
    як світлий пророк без пророцтва,
    якому мозаїку в серці не скласти,
    якого вино обпікає, як оцет,
    і з-поміж усіх ізоляцій і стацій,
    де стільки падінь і поразок,
    ще можна до човника ранку дістатись,
    і… в присмерк одразу…

    ***
    Не стій мені, тривого, в узголів'ї.
    Мов кат, не стій, коли крізь сон пливу.
    Бо хто іще знаходить і леліє,
    не губиться ні в снах, ні на яву.
    Де між чарками відстані короткі,
    а між серцями — грані і світи,
    я не боргую в щастя під відсотки,
    не грішний здавна й зовсім не святий.
    Я вибираю тільки кругообіг
    життя, в яке не проникає цвіль.
    І щоби бути і впасти щоби,
    для вічності плекаю хліб і сіль
    на ґрунті незрадливім — хай не раптом,
    а подолавши каверзне «хтозна»,
    моя душа у жменьках янголяток
    озветься, як незраджена струна…

    ***
    Той сон звучав як флейта і цикада —
    водночас, упівсили, в духоті.
    Не насміхався, не ридав, не радив,
    знайомцем був без примхи на путі.
    У нас була одна бездонна нічка,
    один вокзал притихлий для обох.
    За нами місяць підглядав у вічко
    і бачив небо в стінах чотирьох,
    забарвлене не зорями, а світлом
    із потаємних до пори світів,
    де флейта і цикада — майже літо,
    якщо його ти взимку захотів.

    ***
    Дві свічі — одна навпроти іншої.
    Поміж них мій сон на терезах —
    той, що назавжди озвався віршами,
    наче вишиття на образах.
    Терези впіймають вдих і видих
    свіч моїх — початку і кінця
    долі, що стікає воском видив
    перед очі Вічного Отця.
    Та дещицю полум'я на донці
    збереже усе ж моє земне,
    щоб уздріли світло у віконці,
    що душа прощально розчахне.









    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.77)
    Коментарі: (2)


  5. Євген Федчук - [ 2026.06.28 15:40 ]
    Як чоловік з чортом гуслі міняв
    Йшов чоловік по дорозі, уже притомився.
    Бачить, річка попереду, там село видніє.
    Тож у нього відпочити зродилась надія.
    Прискорив він свої кроки, до річки спустився.
    Через річку місток лежить, а вздовж річки верби.
    Можна в вербах відпочити. За річку поглянув.
    Аж там корчма край дороги стоїть непогана.
    І поїсти, і спочити йому було де би.
    Через місток перебрався, до корчми заходить.
    В півсутінках за столами кілька чоловіків.
    Подивилися на нього, мов питались звідки.
    Аж тут і корчмар одразу виник у проході.
    Всадив за стіл, бо ж побачив, що той гроші має.
    І наїдки, і напої став пропонувати.
    Скоро перед подорожнім з‘явилася кварта,
    А корчмар уже ковбаску і хліб нарізає.
    Випив кварту одним духом чоловік від спраги.
    Велів ще одну налити. На сусідів глянув.
    Ті цікавість намагались приховать погано.
    Він на їхні пусті кварти теж звернув увагу.
    - Налий хлопцям ще по кварті! – корчмареві кинув.
    В тих цікавість на повагу враз очах змінилась,
    Познайомитись поближче раптом захотілось
    Та віддячити за щедру ту його гостину.
    Тож за стіл його підсіли та до кварт припали.
    Потім один і питає: - Звідки шлях тримаєш?
    - Та з Житомира на Київ. – той відповідає.
    А ті головами тільки на те закивали,
    Мов усе їм зрозуміло. Трохи помовчали.
    Один, найбільш говірливий потім запитався:
    - А чи мостом через річку був перебирався?
    - Та ж не вбрід! Звичайно мостом. А чого спитали?
    - А ви чули, як із чортом…Хай би щез проклятий…
    Чоловік на мосту тому міняв гуслі свої?
    - Ні, історії ніколи я не чув такої.
    - Якщо хочете, то можу її розказати.
    То давно-давно вже було. Коли – й не згадати?
    Повертався серед ночі чоловік з весілля.
    Музикою в друге село його запросили.
    Отож гуслі під пахвою він мусив тримати.
    Іде собі, через річку мостом переходить,
    Аж тут пана при параді раптом зустрічає.
    Поклонився чоловічок, зустрічі не радий.
    Бо зустрітися з панами добром не виходить.
    А пан тому чоловіку лагідно і мовить:
    - Давай гуслями мінятись, бо я також граю.
    А чоловік: - Та ж я гуслі розтріпані маю,
    А у вас он такі гарні, дорожчі і нові.
    Але пан не відступає, мінятися хоче.
    Обіцяє доплатити вже й гроші виймає.
    - Ну, як хочете так дуже, то, навіть, не знаю?! –
    А сам від грошей тих панських не відводить очі.-
    Беріть, пане, мої гуслі, а ваші давайте.
    Так вони і помінятись. Прийшов той додому.
    І новенькі зовсім гуслі, і гроші при ньому.
    Повісив гуслі у сінях та й уклався спати.
    Пробудився вранці-рано, жінці став хвалитись,
    Як він з паном торгувався дивним серед ночі.
    Хай подивиться на гуслі нові, коли хоче.
    Пішла його жінка в сіни, аби подивитись.
    А на клинку і не гуслі – чорнобиль звисає,
    А при ньому три мотузки. Чоловік схопився,
    Від побаченого страшно дуже розізлився.
    Себе лає, того пана вголос проклинає.
    Побіг на міст подивитись, де ті гуслі ділись,
    Що він панові зоставив – і очам не вірить:
    Висять його старі гуслі високо допіру,
    Над проваллям на найвищій вербі зачепились.
    Поліз бідний на ту вербу, намучився дуже,
    Доки вдалось із гілляки йому гуслі зняти.
    Звісно, що селу усьому про те стало знати,
    Що той міст житлом якомусь пану чорту служить.
    Відтоді ні чоловік, ні люди із округи тої
    На мосту більш серед ночі з паном не стрічались,
    Не заводили бесі́ди і не торгувались.
    Обходили той міст чортів вони стороною.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  6. Артур Курдіновський - [ 2026.06.28 15:22 ]
    Увімкніть Бетховена! (квартон)
    Увімкніть Бетховена! "Місячну" сонату!
    Серце смутком зморене, горем розіп'яте.
    Посеред нещирості сірого туману
    Ніжна ця мелодія стане талісманом.

    Сил немає дихати, вірити, чекати...
    Увімкніть Бетховена! "Місячну" сонату!
    Кришталева музика - прихисток останній,
    Захист від реальності, де нема кохання.

    Не скінчиться фальші цей маскарад, напевно...
    Тут горять освідчення, тихі та душевні.
    Увімкніть Бетховена! "Місячну" сонату,
    Щоб душі здавалося, що вона крилата.

    В літніх квітах не знайшов ані краплі змісту.
    Рішення вже прийнято. Буду я врочисто
    На гондолі вересня літо полишати.
    Увімкніть Бетховена! "Місячну" сонату!


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.9)
    Коментарі: (1)


  7. Борис Костиря - [ 2026.06.28 13:24 ]
    Ураган
    Лютує дикий ураган
    І зносить все навколо,
    Немов убивця-уркаган.
    Він грає з нами в поло.

    Стихія люта потряса
    Твердині і основи.
    І похитнулись небеса
    У демонічній змові.

    Цей вітер, певно, принесе
    Майбутнє страхітливе,
    Коли побачить у пенсне
    Вулкани, гради й зливи.

    Ніщо не спинить ураган.
    Благання, крики, сльози
    Зібрались у вогні поган
    Під натиском загрози.

    Небесний меч не розсіче
    Стихію див і таїн.
    Торкається землі мечем
    Лиш навіжений Каїн.

    3 січня 2026


    Рейтинги: Народний -- (5.6) | "Майстерень" -- (5.6)
    Коментарі: (2)


  8. Віктор Кучерук - [ 2026.06.28 07:36 ]
    * * *
    Не загладити провину,
    Як в оцю гарячу днину
    Я від ворога загину
    У бою за Україну.

    Через болісну утрату,
    Найдорожчого солдата, -
    Буде мати горювати
    У німій, порожній хаті.

    До притишеного двору
    Прийде друг в обідню пору
    І замре, убитий горем, -
    Світ згубивши з поля зору...
    28.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  9. Володимир Журавльов - [ 2026.06.28 01:26 ]
    Загадка вузької душі
    Знову йде в Лету листопад.
    Слабкіше Сонце.
    Тихо гасне його мляве, електричне сяйво.
    Алмази пам'яті криваві
    Вікно реальності розріжуть,
    Брутальним розчерком ракет.
    А росіянам знову «очень жалко Украину»...

    грудень 2025


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  10. Андрій Стельмахер - [ 2026.06.27 19:25 ]
    Околиця


    Ось двір, що знайомий з дитинства:
    Повсюди сміття і бита черепиця.
    Парканом огороджено - там будівництво:
    Будівництву вже років тридцять.

    Місцевий житель, облізлий пес,
    Спить під лавкою, фарбованою лиш двічі.
    Ще пʼяний сусід на ній змерз
    Насмерть у минулому січні.

    Ну а зараз вже вільха заквітла —
    В садку виховують майбутню спільноту.
    У підʼїзді навпроти через брак світла
    Дівчата втрачають, не знаходять цноту.

    Натовп парубків квартали минає,
    Вони ще не встигли жити почати.
    Відповідай їм твердо, як цигарок немає —
    Вони вночі на справу, молодший на чатах.

    Околиця має спосіб зробити з вас дужих:
    Видасть і тобі перепустку тут в девʼяності.
    Примусить під клеєм стрибати в калюжах,
    Призначить зустріч за стадіоном о шостій.

    Розбиті за діло губи і в синцях обличчя —
    Особистий доказ, чи можна тиснути долоні.
    Околиця не патякає в кабінеті з дільничним,
    І не приймає, якщо наміри твої червоні.

    Біль у скроні не зупинять анальгетики,
    І знання етики також не знадобиться,
    Коли куля в голові перемішає всі прикметники,
    І ти второпаєш, що ввічливість - дрібниця.

    І краще б летіти тобі звідси, лебідко,
    Щоб серце не тремтіло від драматичних моментів.
    Тут кожен школяр знає, де добра тітка
    Відпустить цигарки без документів.

    Тут знову аптекар, побачивши очі знайомі,
    Продасть, зітхаючи, шприц.
    Тому, хто в глибокому капюшоні,
    Приховав декілька таємниць.

    І ти потрапив туди, де немає різниці
    Ні внутрішній світ, ні хист до малювання.
    І нехай воля сьогодні присниться
    Тим, хто вчора перебував на впізнанні.

    А ти не дивись впритул та не відводь очей.
    Кажи голосно, щоб почули неодмінно.
    Випрями спину та не опускай плечей.
    Бити щосили означає — вчитись на відмінно.

    Комісійні, гральні автомати та ломбарди.
    Околиця — це сморід сечі у ліфті.
    Це в подарунок ручної роботи нарди,
    Та під лайкою на стінах графіті.

    Тепер розумієш, чого у околиці з'явилась причина,
    Чому проводжає в спину погляд загрозливий?
    Чому кожна друга тут не повна родина,
    І для чого в кишені олівець загострений?


    Околиця знає ціну словам і вчить відповідати за них:
    Вартість розплати - зуб на асфальті.
    Вона відсортує своїх від чужих
    Синіми позначками на ключицях та пальцях.

    Комусь мріється не залишитись в цих стінах,
    Що пригнічують в самій своїй основі.
    А ти чи відчуєш тремтіння в колінах,
    Як вулиця покличе на двобій до першої крові?


    2026


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  11. Василь Шляхтич - [ 2026.06.27 15:42 ]
    боїшся
    боїшся тризуба
    боїшся Бандери
    боїшся власного тіню
    бо ти нас не любиш
    бо тяжать ордери
    будеш плював в Україну

    боїшся історії
    боїшся Волині
    боїшся ти років тридцятих
    бо в тебе ейфорія
    блукає ще нині
    боїшся з нею умирати…
    26.06.2026р.


    Рейтинги: Народний -- (5.44) | "Майстерень" -- (5.13) | Самооцінка 5
    Прокоментувати:


  12. Роксолана Вірлан - [ 2026.06.27 14:53 ]
    Холодне сяйво - 18 аркан
    А що, якщо ніщо не є правдивим -
    усе лиш неоспале вібрування.
    І не здивуєш, аніяким дивом
    мене - холоднолику, дику панну.

    Хоча, направду, дякую за каву,
    за зірну гущу в небному горняті,
    заземлення в розмову нелукаву,
    дух конопельки - вільний і страпатий.

    Бо вже мені здавалось, що не хóджу,
    але парую легко над землею.
    ха- ха, жартую, звісно...бач, як рожа
    звучить своїм трояндовим єлеєм.

    Ти кажеш: вірші плавали в каноє
    і світляками в голу ніч пірнали...
    як жаль, що це було все не зі мною -
    оці всі зблиски, сяйвостей опали.

    А що, якщо усе - уявне мрево-
    глибокий сон, невідворотна пастка...
    лише не ти - ти, наче, даль вишнева -
    холодний світ мій важишся украсти.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (7)


  13. Борис Костиря - [ 2026.06.27 13:12 ]
    Безхатько
    Людина, якій нікуди іти,
    Яка блукає в безнадійних хащах.
    У криках німоти і пустоти
    Вона веде життя своє пропаще.
    Безхатько без життєвої мети,
    Покинутий навік напризволяще.

    Лайдак шукає те, чого нема,
    В санскриті вулиць, літерах дороги.
    Його чекають ґрати і тюрма
    Без порятунку, віри й перемоги.
    Так чоловік самотність обійма
    І оббиває вічності пороги.

    А сніг мете утрачені листи,
    В обличчя хлище спогади забуті.
    У нападі пориву й суєти
    Людина бачить лиш набряклі будні.
    Біжать урозтіч злякані коти.
    Пророка на дорозі вже не буде.

    3 січня 2026


    Рейтинги: Народний 6 (5.6) | "Майстерень" 6 (5.6)
    Коментарі: (5)


  14. хома дідим - [ 2026.06.27 08:07 ]
    * 124 *
     радіо співає про кохання
     хмари сунуть і народ снує
     заробити порішать питання
     до свого усяко по своє
     інший навіть
     міг продати душу б
     за дрібну грошву бо що душа
     хто би знав як душу ту відчужить
     це усе казки рипливий жах
     вуличні колодязі та люки
     десь агонія іще якийсь кінець
     несмак і мара подальші глюки
     бузина ожина і чебрець
     ще така собі була ідея
     неяскрава та непоказна
     сенс життя
     не смерті чорт із нею
     все вертається
     навіщо хто би знав
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.73) | "Майстерень" 6 (5.73)
    Коментарі: (2)


  15. Неоніла Ковальська - [ 2026.06.27 07:54 ]
    Вишиванкою доля стелилась
    Вишиванкою доля стелилась,
    На ній колір червоний і чорний,
    Світла радість й журба оселились
    У моїй і твоїй, друже долі.

    І сміялась, і плакала часто,
    Наче скрипка чи диво-сопілка
    Про недолю чиюсь та про щастя,
    Про розлуку й кохання довіку.

    Хай же стелиться доля барвінком,
    Рушником вишиваним крилатим,
    Жити всім щоб під небом блакитним,
    Мирним дням й сонечку усміхатись.

    2025 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  16. Віктор Кучерук - [ 2026.06.27 07:36 ]
    * * *
    Настане завтра добрий час, -
    Всміхнеться сонечко для нас
    І згодом тільки грому вибух
    Стрясе раптово цілі шиби.
    Та довго ще до бідолах
    Війна приходитиме в снах, -
    І людям будуть свідчить люди
    Про те, що точно не забудуть:
    Як стали мужньо боронить
    Життя земного кожну мить, -
    Як визволялися з неволі
    І здобули щасливу долю.
    27.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  17. Володимир Журавльов - [ 2026.06.27 00:46 ]
    This was written by V. Khlebnikov:
    There is the scent of lungwort
    among the forget-me-nots,
    in that I —
    my scattered, austere reason —
    am the root of the Not-One,
    concealing the hinge of the split
    toward what was
    and what will be. A pillar.

    2026


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  18. Юрій Лазірко - [ 2026.06.26 16:07 ]
    Words are Ashes --- tango - English version
    1.
    it lives in me...
    the sea of touches and
    the endless kisses
    ohoooooooooooh
    oh wings of mine
    your weightless moments -
    heaven to embrace
    the sparkling wine
    was sweet, I listened
    to the beats inside
    reaching to the craze
    Hmmmmmmmmmmm
    oh heart's missing beats...

    chorus
    baby baby lonely nights
    emptiness is by my side
    less and less I see the light
    lightness and the love
    la-la-la lalalai-lala
    nai-na-na nanai-nana
    I am cold... alone - you know
    and a swarm of thoughts won't go
    words are ashes now
    hmmmmm - ashes now

    2.
    what's left for me?..
    oh edges of untold
    I feel already?
    ohoooooooooooh
    oh ends of beats
    the joyful dreaming
    in last drops of wine
    that's our world
    as fire fading
    where I was yours and
    you were called as mine
    Hmmmmmmmmmmm
    oh heart's missing beats...

    chorus.
    ....
    words are ashes now
    hmmmmm - ashes now...

    переклад:
    о се́рце моє́...
    1.
    прига́дую...
    це мо́ре до́тиків
    і поцілу́нків
    оооооооооооо
    о кри́ла мої́
    поло́н обі́ймів
    неваго́му мить
    яки́м соло́дким
    ти здава́вся тру́нком
    в які́м бага́тті
    догора́ли ми
    гммммммммммм
    о се́рце моє́

    приспів:
    ми́лий ми́лий ми́лий мій
    приголу́блює лиш ніч
    ма́ло ма́ло сві́тла в ній
    сві́тла і тепла́
    ла-ла-ла лалай -лала
    най-на-на нанай -нана
    хо́лодно одні́й мені́
    і думо́к танцю́є рій
    а слова́ - зола́
    гммммм - золаааааа

    2.
    розра́дою...
    вино́ пригу́блене
    таму́є я́сність
    оооооооооооо
    о кра́ю мій
    неви́питого
    до кра́плі ща́стя
    знайо́мий о́браз
    невблага́нно га́сне
    того́ бага́ття
    де згора́ли ми
    гммммммммммм
    о се́рце моє́

    приспів...


    Рейтинги: Народний -- (5.67) | "Майстерень" -- (5.76)
    Коментарі: (7)


  19. С М - [ 2026.06.26 16:07 ]
    Боже Мій & Гімн 43 (Jethro Tull)
     
    Боже Мій
     
    Люди, що ви накоїли?
    Його замкнули ви у клітці, у злотій клітці
    Змусили коритися релігії
    Його, воскреслого з могили, із могили
     
    Він є богом анічого
    Із того, що мож видіти
    А ти є богом усього
    Хоча Він у мені й тобі
     
    З ним обіймися ніжно
    Урятувати не проси
    Чи від чесноти соціальної, оу-о
    Чи од гріхів, які не визнав би, о ти, не визнав би
     
    І кривава церква Англії
    В історичних колодках
    Запросить тлін земний твій
    До вікарія на чай
     
    І пласкорізьба кумира ось-ото
    Із розп’яттям пластиковим, де він висить
    Мене конфузить, хто і де, чом, і чого
    І як він щось отримав би, отримав би
     
    Гріх безмежний висповідуючи
    У безмежності ридань
    Ти до четверга молитимешся
    Усім незліченим богам
     
     
     
    Гімн 43
     
    О, Батьку мій Небесний
    Згадай земного сина, ей, ей
    Що грається зі зброєю, о
    Жінками і грошима
    О, Йсусе, вибави
     
    І якийсь герой із вестерна
    Ще індіанців би набив, ей, ей
    Собі ім’я здобувши в Голлівуді, ох
    За свободи блідопиких
    О, Йсусе, вибави
    Ау
     
    Як він є Спасом, хай сам Себе спасе
    Од гицелів святених, що в Його ім’я жнуть смерть, агов
    О, Йсусе, вибави, ох
     
    Як він є Спасом, хай сам Себе спасе
    Од гицелів святених, що в Його ім’я жнуть смерть, агов
    Ей, ей
    О, Йсусе, вибави
    Ей
     
    Ужеж, я бачив Його в місті
    Або на горах місяцевих, ей, ей
    Його хрест кривавий усякчас, ох
    І Він Cвій камінь рушив ледве
    Атож, Йсусе, вибави
     
    Ей-бо
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний -- (5.78) | "Майстерень" -- (5.78)
    Коментарі: (4)


  20. Тетяна Левицька - [ 2026.06.26 15:38 ]
    Поезія серця
    Барвиста поезія, щемна, глибока —
    життєвої мудрості сталий архів —
    натхненно звучить на підмостках високих
    її чарівний, кантиленовий спів.
    Проймають катренів думки автентичні,
    на розмах олжу б'ють по лівій щоці,
    і маски лукаві зривають з обличчя,
    тримаючи гостре стило у руці.
    Огранює: ямби, хореї сакрально
    та каліграфічна обітниця фраз.
    Виблискує: царственно, монументально
    вербального мислення іконостас.
    Шукаємо у фоліантах шовкових —
    мелодію серця, ілюзій ясу,
    що світлу печаль зігрівають любов'ю
    і ронять на паперті Бога — сльозу.

    25.06.2026р


    Рейтинги: Народний 7 (6.23) | "Майстерень" 7 (6.32)
    Коментарі: (1)


  21. Борис Костиря - [ 2026.06.26 13:16 ]
    * * *
    Я встану рано в сутінках зелених,
    Пройду крізь гай дрімотний і черлений.

    Прийду на стадіон крізь варту лісу,
    Крізь ватру сну і незворушність міста.

    Проб'ється думка крізь застиглість часу,
    Крізь розтривожену інертну масу,

    Крізь ґрати конформізму й кон'юнктури,
    Упавши у бою на амбразури.

    Здолає думка кригу товстелезну,
    Пройшовши стопами по гострих лезах.

    Хай б'ють гілки в обличчя, як сторожа.
    Я все одно проб'юсь крізь огорожу

    На волю первозданну і велику
    Крізь шум юрби і крізь багнети крику.

    2 січня 2026


    Рейтинги: Народний 6 (5.6) | "Майстерень" 6 (5.6)
    Коментарі: (3)


  22. Юрій Гундарів - [ 2026.06.26 10:52 ]
    Вечір
    Цей вечір з кавою й дощем,
    з мовчанням на межі розпуки
    під крапель монотонні звуки
    накрив нас бережно плащем.

    2026 рік


    Рейтинги: Народний -- (5.1) | "Майстерень" -- (5.07)
    Прокоментувати:


  23. хома дідим - [ 2026.06.26 09:44 ]
    * 122 *
     хмариво синьовидне
     веслярі небесні
     уявляються невідомі
     немислимі
     які умудряються
     уявлятися саме так
     веслярами
     що тебе утішає явно
     сяйлива інтимність
     невибіркова
     дійсна
     овочі свіжі печеня
     зелень порізано
     чай
     із липою
     чай
     із м’ятою
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.73) | "Майстерень" 6 (5.73)
    Коментарі: (4)


  24. Охмуд Песецький - [ 2026.06.26 07:33 ]
    Батий
    Сумуючи, немов розстаючись,
    Про завтра не домовившись чи після
    Зустрітися не днями, то колись,
    Коли згадається сердець любовна пісня...


    Закоханість і первісний інстинкт –
    Усе працює, щоби поєднати,
    Загнати у життєвий лабіринт.
    І накивати не дадуть ніякі п'яти.

    За ліктями літа́ розпізнаю́,
    І непомітно глипаю на шию.
    Як не маскуйте зношеність свою,
    А шкіра розповість – і я повірю.

    Ще манікюр і зачіску, і грим,
    Ошатність і поставу, голос, мову
    Досліджую. Хтось каже, зі старим
    Їй щось не те, але приходить знову.

    Настане грудень, з ним і божий вік,
    А на залисини і натяку немає.
    Охмудом невідомо, хто нарік.
    І прізвище тупе, а серце крає...

    В моєму віці правив хан Батий.
    Дізнаймось в ласках ми,
    хто більше молодий.


    Рейтинги: Народний 6 (5.79) | "Майстерень" 6 (5.79)
    Коментарі: (4)


  25. Віктор Кучерук - [ 2026.06.26 07:43 ]
    * * *
    На берегах минулого сліди
    Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
    На берегах минулого - плоди
    Не дуже добре вивчених уроків.
    На берегах минулого - весна
    І невичерпне джерело натхнення, -
    На берегах минулого ясна
    Пора завжди очікує на мене.
    На берегах минулого гаї
    Численних мрій і сподівань на краще, -
    На берегах минулого мої
    Зусилля творчі і мета пропаща.
    Від берегів минулого женуть
    Вітри до мене спогади солодкі
    Про все, що не відновиться, мабуть,
    Ні наяву, ні в пам'яті короткій...
    26.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  26. Володимир Журавльов - [ 2026.06.26 01:16 ]
    Кінець осінньої спекоти
    Дощ вересневий освятив дерева
    холодним діамантовим потоком,
    намалювавши на землі сухі древляні тіні.
    Спить лист, що втратив еластичність.
    Остання бджілка дуже вперто, дуже хитро,—
    спокушує троянду, трохи мляву та тендітну.
    І промінь сонця краплей жовтою заломлен.

    2024


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  27. Катерина Савельєва - [ 2026.06.25 23:07 ]
    Спека (сонет)
    Заховалася спека в повiтрi,
    Вiдпустила давнiшнi надiї
    I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
    Розгорнулася в небi колiбрi.

    Сiль зневажливих дiй з себе витри.
    Присмак меду солодкого мрiї.
    Поруч подих до тебе вже вiє
    I цвiтуть рiзнi барви в палiтрi.

    Небо дивиться прямо у очi,
    Наче, щось пояснити так хоче.
    Сонце сяє з гори, як смiється,

    Нiжнi променi пестить i квiти.
    Де радiють i бавляться дiти -
    Крига в друзки собi розiб'ється.


    Рейтинги: Народний -- (5.33) | "Майстерень" -- (5.32)
    Прокоментувати:


  28. Андрій Олінковський - [ 2026.06.25 22:37 ]
    Почуття Маріуполю
    Немає близькості сильнішої ковтка,
    який ти з незнайомцем поділяєш,
    коли ковток є чашею життя
    та це усе що ти у ньому маєш.

    Немає близькості сильніше миті,
    що серед темряви та болі
    об'єднує не зломлені серця,
    що шлях короткий без неволі
    пройти бажають разом до кінця.

    Коли від бомб нове життя ховаєш,
    сильніше близькості нема ніж відчувати
    удари серця немовляти
    яке до себе міцно пригортаєш.

    Коли ворогові ти рану закриваєш
    немає близькості сильніше ніж прощення,
    коли весь гнів душі, який в собі ти маєш
    перетворив ти на ії спасення.

    Немає близькості сильніше відчуття
    знайти зруйнованого міста острівець,
    в якому б'ються тисячі сердець
    так спраглих до тепла та співчуття.

    Немає близькості сильнішої за кров
    пролитою рукой чужою,
    яку ти в силах зупинити знов,
    омивши рану ту цілющою сльозою.

    Якщо ти душу Богові довіриш
    немає близькості сильнішої ніж віра,
    коли ти в ближнього як в себе віриш,
    тоді ця віра є найсправжня сила.

    Не має близькості сильніше тих, які не разом,
    що зараз душі ті на самоті,
    що зустріч наближали раз за разом
    нехай ні в цьому, а в наступному житті.

    Знай любий сину мій, не має в час останній
    той близькості сильніше ніж кохання,
    що переможе все - від ворогу до смерті
    та знов життя народить й почуття відверті.

    2022


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  29. Євген Федчук - [ 2026.06.25 16:41 ]
    Харківська катастрофа травня 1942 року
    Тої зими, як вдалося німців зупинити
    Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
    Москалі відчули силу, кров у них заграла,
    Переможцями вони вже себе уважали.
    Думали, що уже німців добряче побили
    Й сорок другий переможно закінчить рішили.
    Подумали, що пора вже їм і наступати,
    Вже для того мають сили і зброї багато.
    І в Криму, й під Ленінградом та і під Москвою
    Готувались пробивати «стіну» головою.
    Звісно, під Москвою сили більше залишали,
    Бо ж під Ржевом пробивати оборону мали.
    Та й під Харковом, здавалось, перемога світить.
    До Дніпра вони збирались пробитись до літа.
    Отож, взимку і взялися вони наступати,
    Поки німці до морозів мусили звикати.
    Увірвалися до Криму, хоч скоро застрягли.
    Так же само й під Харковом прорватися прагли.
    Тут їм дещо удалося. У ту сніжну зиму
    Сіверський Донець по кризі подоланий ними.
    Десь на сотню кілометрів в глибину прорвались.
    А на літо уже й Харків звільнить сподівались.
    Навіть, більше, планували до моря дістати
    І усю німецьку силу у кільце узяти
    Від Харкова аж до моря. Легко планувати,
    Але Слов‘янськ й Балаклію не змогли узяти.
    Німці міцно там засіли, на флангах стирчали,
    Та москальські командири на те не зважали.
    Вирішили, що найкраще отут наступати,
    Та ще з півночі, щоб Харків у кільце узяти.
    Баграмян просив для того додаткові сили
    Та командування все то під Москву пустило.
    Тимошенку, що стояв над арміями тими,
    Обходитись довелося силами своїми.
    Тимошенко- бравий воїн, іще в громадянську
    Водив у лихі атаки кінноту радянську.
    Так кіннотником й зостався – тільки що – в атаку.
    Все одно йому – солдати, літаки чи танки.
    Куди йому було фронтом тоді керувати?
    Та Сталін ще не зарікся йому довіряти.
    Хоча сили додаткові туди не прислали,
    Але армії достатньо і так сили мали.
    Шістсот сорок тисяч люду, танків тищу двісті.
    Якщо з розумом, то можна воювати, звісно.
    Дев‘ятсот літаків з неба війська прикривали.
    А німці лиш триста сорок тисяч війська мали.
    На всю групу армій «Південь» танків менше втроє.
    Проте німці готувались зарані до бою.
    Їм той барвенківський виступ, як більмо, неначе,
    Зрізати його скоріше стояла задача.
    Німці і план розробили, «Фредерікус» звався.
    Танковий прорив для того з півдня готувався.
    Москалі про те не знали, розвідка проспала,
    Тож ніякої уваги на те не звертали.
    Німці іще свої сили тільки гуртували,
    А москалі уже наступ на Харків почали.
    Десь на тиждень «обігнали» німців і погнали.
    Німцям справжній подарунок тим подарували.
    Спершу добре все складалось в москалів, здавалось,
    Бо крізь лінію найпершу німецьку прорвались.
    Десь п‘ятнадцять кілометрів війська подолали,
    В другу лінію уперлись лобом та і стали.
    Розвідка і тут взівала, упіймала гаву.
    Тож у москалів не надто складалися справи.
    До Харкова залишалось кілометрів двадцять,
    А арміям довелося на місці топтаться.
    А тим часом зі Слов‘янська Клейст зненацька вдарив.
    Почали над москалями згущатися хмари.
    Ніхто ж із них не подумав фланги укріпити,
    Не думали, що тут німці спроможуться бити.
    А німецькі танки раптом в тил військам прорвались,
    Закривати горловину «лантуха» узялись.
    Тимошенко як дізнався, став Москву прохати
    На підмогу іще кілька дивізій прислати.
    Василевський, що став тільки начальник Генштабу
    Став до Сталіна звертатись із проханням, аби
    Дав наказ війська відвести, поки ще не пізно.
    Та на нього Сталін лише подивився грізно.
    Адже вірний Тимошенко, хоч просив підмогу,
    Але обіцяв, що здатен справитись й без того.
    Міг би справитися звісно, бо ж сил вдосталь має.
    Наказав би, нехай танки скоріш повертають.
    Їх же в нього ціла купа. На Клейста ударять
    І розженуть оті чорні, що нависли хмари.
    Та ж тоді зупинить наступ на Харків? Як бути?
    Не захотів Тимошенко танки розвернути.
    А час ішов. З Балаклії Паулюс прорвався.
    Незабаром він із Клейстом у тилу з‘єднався.
    От і «лантух». Усе військо в ньому опинилось.
    Всього лише двадцять тисяч із нього пробились.
    Тимошенко контроль втратив скоро над військами.
    Пробивались, хто як може назад із боями.
    Німці вогню не жаліли, назад не пускали,
    Більше сто сімдесят тисяч на полях уклали.
    Серед них сім генералів. Двісті сорок тисяч
    Опинилися в полоні. Впав зовсім у відчай
    Тимошенко, ледве-ледве сам порятувася.
    Літаком, бо ж цілий маршал, звідтіль вибирався.
    А підлеглих сотні тисяч віддав на поталу.
    Як німецькі генерали в спогадах писали:
    «Скрізь на полі бою трупи – і коні, і люди,
    І проїхати між ними не можна нікуди».
    А місцеві говорили: скільки трупом вклали,
    Що їх танками вже німці потім трамбували,
    З літаків вапном трусили… Що там говорити?
    Москалі солдат не вміли ніколи жаліти…
    Наступ навесні на Харків москалі «просрали».
    Скажу більше – вони німцям карти в руки дали.
    Бо ж три армії пропали і діра на фронті –
    Нема танків, нема гармат, немає піхоти.
    Німці в ту діру й шугнули, до Волги помчали
    Та до нафти на Кавказі прориватись стали.
    А там же поля широкі, для танків роздолля.
    Саме тут тепер москальська рішалася доля.
    Щоби німців зупинити, своїх налякати,
    Сталін видав наказ, щоби усіх тих стріляти,
    Хто відступа без наказу. Чекістські загони
    Тепер у тилу вершили криваві закони.
    Ніхто не смів з поля бою тепер відступати,
    Навіть, якщо вже не було чим і воювати.
    Вибору в солдат не було: чи в полон здаватись,
    Чи то на чекістську кулю у тилу нарватись.
    В німців хоч живим, можливо, можеш залишитись.
    А тут смерть тобі, і можеш, навіть не проситись…
    Та то вже друга розмова. Москалі, звичайно
    Про побоїще забути схотіли негайно.
    По війні про перемоги одні й говорили.
    Але пам‘ять, хоч хотіли, але не убили.
    Тож і хочеться вже вкотре людям нагадати,
    Як же москалі уміли всіх «перемагати».


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  30. Коломієць Роман - [ 2026.06.25 15:23 ]
    Як північ заглядає тихо в очі
    Як північ заглядає тихо в очі
    Погаслих люстр вогнів під абажури,
    Будинки всі давно уже поснули,
    Один лише не спить посеред ночі.

    Палає, світить на усі усюди,
    Аж світлом заливає ночі темне
    Єство, таке притихло-безіменне,
    Що аж стискає серце в грудях людям.

    Чи, може, там ще трапеза триває,
    І свіч усе не гаснуть лабіринти,
    І зорі заглядають в ночі ринви,
    Що від дощів і музики співають.

    Напевно, в тому домі доста місця,
    І гамір, і крутіж — відкрий лиш браму.
    Навезли крамарі такого краму,
    І золота, і срібла — ніде й сісти.

    А може, одружився хто, й небоги
    Зійшлися на весілля й інші люди,
    Немов такого більше вже не буде,
    Гарують, веселяться до знемоги.

    Але як тільки зойкне птах у лісі,
    І місяць блисне в глиб аж до каміна,
    Побачимо з пером в руках людину —
    Поет посеред ночі пише вірші.

    Чи з радощів, чи щастя, чи з розпуки,
    Йому зовсім не шкода стеарину,
    Натхнення й муза, мов вогні ошуки.

    Отак і ніч бува, здається, днина,
    А радість — з присмаком терпкої муки.



    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  31. Коломієць Роман - [ 2026.06.25 14:35 ]
    Так велично і так непоборно
    Так велично і так непоборно
    Йде життя у дощах весняних,
    В краплях зронених — думах ясних,
    На зело, на поля, на простори.

    Хоче простору кожна душа,
    Кожне серце — небеснеє гало.
    Та одної краплини замало,
    І замало одного вірша.

    Поміж бруньок весь всесвіт затих,
    Причарований струменем водним.
    Що минає — мине вже сьогодні,
    А що буде — стає на рушник.

    Свою долю не обирав,
    Як народжений, то і щасливий.
    Ллють дощі. Переходять у зливи.
    Під дощем плине озеро мальв.



    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  32. Борис Костиря - [ 2026.06.25 13:25 ]
    Пам'ять
    Ці люди, що покинули домівки
    Давним-давно й поїхали туди,
    Куди ми не дістанемо путівки,
    І сніг уже позамітав сліди.
    Про них забули друзі і сусіди,
    І зблякла пам'ять в їхніх головах.
    Круки волають, мов невтомні біди.
    Сідає попіл на святих словах.
    Так пам'ять поіржавіла напевно.
    Ніщо не вічне на оцій землі.
    Лиш свище вітер дужо і недремно,
    Змітаючи минуле назавжди.
    Ці люди - релоканти за кордоном.
    Вони тікали від жахіть війни.
    І сум важкий, наповнений, бездонний
    Приліг на споконвічні буруни.

    1 січня 2026


    Рейтинги: Народний 6 (5.6) | "Майстерень" 6 (5.6)
    Коментарі: (2)


  33. Вячеслав Руденко - [ 2026.06.25 11:43 ]
    У тепер
    ...як перенасичена дарами
    пташка у калині в рукаві
    кропи́в'янка небу візаві
    дощиком вщухатиме ярами
    чи то у незвідане колись
    чи у шал розпізнаного завтра
    наче заповітом бронтозавра
    досвітками степу горілиць

    щоб шукати волі на весні
    у жахах поточного століття
    дарувавши злидням у лахмітті
    відрізняти правду від брехні...


    Рейтинги: Народний -- (5.67) | "Майстерень" -- (5.67)
    Прокоментувати:


  34. хома дідим - [ 2026.06.25 08:47 ]
    * 121 *
     як написав поет
     не потрібно елегій
     ні про життя
     ні про смерть
     серед шипшини цієї
     півоній черемхи
     ширяють птахи
     розмаїто незмінні
     над ними ширяють
     ударні дрони
     добре не літаки
     поету важливі лункі
     слова за чуттями
     прозорими
     поету важливе море
     і приязні часом жінки
     вечірки важливі інколи
     а смерть неважлива
     бо
     саме для тебе
     нема її
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.73) | "Майстерень" 6 (5.73)
    Коментарі: (2)


  35. Ігор Шоха - [ 2026.06.25 08:12 ]
    Недоспівана пісня
    Як неминучі дні ясні
    і мимолітні темні ночі,
    так моя доля уві сні
    являє світло-карі очі,
    так тінь її із висоти –
    із піднебесся за рікою
    іще вітається зі мною,
    забувши спалені мости.

    Чого на світі не буває...
    у темну ніч, у день ясний
    як марення далеке сяє
    за міражами ангел мій.

    Доволі миті однієї
    і полетить душа моя
    посповідатися із нею
    за таємниці житія,
    за неприкаяне минуле,
    коли єдиною була,
    та бригантиною по мулу
    на інший берег поплила.

    Напевне так і має бути –
    у ніч ясну, у чорний день
    ще чується мотив забутий
    із недоспіваних пісень.

    06.2026


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Коментарі: (2)


  36. Неоніла Ковальська - [ 2026.06.25 07:46 ]
    Ой, літайте, голуби
    Ой, літайте, голуби,
    Мир несіть і щастя,
    Жайвір в небі голубім
    Хай дзвенить піснями.

    Щоб не куль ми чули свист,
    Не гуркіт гармати,
    А як соловей-артист
    Уміє співати.

    Щоб не мін ми урожай,
    А хліба збирали.
    Мирним буде хай наш край,
    Війни всі щезали.

    2020 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  37. Віктор Кучерук - [ 2026.06.25 06:14 ]
    * * *
    Лиш почувся грому гуркіт,
    Як метнувся пес у будку,
    Де, згорнувшись у клубочок,
    Ліг налякано в куточок,
    Бо давно, з причин відомих,
    Він боїться навіть грому.
    25.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  38. Володимир Журавльов - [ 2026.06.25 00:54 ]
    Це написав Григорій Сковорода:
    Часову, на великої вежі,—
    крути машиніст, карусель,
    та вправляйся в рахунках.
    Я тобі відповім,
    що не дуже промовистий,
    та й немає запасів у схронах моїх.
    Що живу на Землі
    біля кам'яних стін,
    і роками не бачу вогню.
    Та якщо він палає,
    то з'являється тінь —
    подивись, як танцює вона.

    2023


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  39. Мірлан Байимбєков - [ 2026.06.24 20:52 ]
    Прокляття Вуду.
    В прогулянці в пітьмі,
    В суцільній чорній тиші
    Холодних тих ночей,
    Де душу гризуть миші,
    Там, де спливає час,
    Де душі йдуть в руїни,
    Де вибухи вогню,
    Де рвуться усі стіни,
    Де поруч безнадія,
    Де зірка сходить рання,
    Там де панує біль
    Знайшов я меч кохання.
    І гострим був той меч,
    А також мав отруту,
    Його встромила Ти,
    Зробила живим трупом.
    Палаю я, як мрець,
    Що ходить без упину,
    Пекельним тим вогнем,
    Що руйнує стіни.
    Тобою я заклятий
    Тепер на віки вічні,
    Приречений на біль,
    І муки героїчні.
    Став демоном без сну,
    Приречений до долі,
    Що веде в війну…
    Позбавлений я волі.
    Я наче клятий вольт
    Старого культу Вуду,
    Якого проштрикають,
    Без розгляду і суду,
    А потім палять вщент
    Наче злу заразу,
    А попіл у цемент
    Замішують одразу.
    На помсту невідому
    Читають заклинання…
    Ось таке воно
    Без взаємності кохання.
    24.11.2024


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  40. Сергій СергійКо - [ 2026.06.24 17:12 ]
    Історія світу
    Ця книга - досвід поколінь,
    Арбітр подій. Порив і відчай.
    Не на заваді жодна тінь –
    Допитливий знайдеться слідчий.
    Здається, вивчена вона,
    Та часто скривджена свідомо.
    В ній більшість сторінок – війна,
    Бо зміст буття здавався в тому.
    А мир, як сонце восени,
    Як берег у безкраЇм морі,
    Та кращі доньки і сини
    Свій слід залишили у творі –
    Сміливих вчинків славну мить,
    Крихкий каркас співіснування.
    Нам не забути як болить,
    Коли в саме́ життя влучання.
    Коли згоряють сторінки
    Найкращіх слів цієї книги
    І тільки спогадів вінки.
    Стара війна, нові інтриги.
    Шматують книгу, як папір
    Незаспокоєні тирани,
    Їм ніби кістка в горлі – мир.
    Знов б'ють словами в барабани.
    Не люди їм, а плазуни
    Потрібні, аби мати владу.
    Чи людству вистачить ціни,
    Яку віддасть за власні вади?
    Ця книга – досвід поколінь,
    Спитай – і відповідь побачиш.
    Поринь у зміст ії! Поринь!
    Додай до неї чистий аркуш.

    23.04.2026р.


    Рейтинги: Народний -- (5.4) | "Майстерень" -- (5.4)
    Прокоментувати:


  41. України Сокор - [ 2026.06.24 17:08 ]
    Ранок літечка

    Під ранок небо вже палало,
    Зірки гасли в синяві.
    Вітерцем злегка дихнуло,
    І притих він у квітах і в траві.

    Я завмер в ранкових чарах,
    Дивувавсь затишині.
    Літав по світу, мріяв у хмарах,
    Та живу в земній красі.

    В туманах доли ще сивіли.
    Квіти стелять по землі
    І з росою трави сріблили,
    На світлій вранішній зорі.

    Криштальна тиша спозаранку,
    Краси сповна і розмаїть.
    Закукурікав півень на світанку,
    Щоб криштальний ранок розбудить.

    Щоб не розпався він на друзки,
    У кожного свій час і різний путь.
    Від людини до мурашки -
    Це і є життєва суть.
    2026 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  42. Марія Дем'янюк - [ 2026.06.24 14:24 ]
    Татова любов
    Цілувало сонечко пальчик немовляти,
    А воно сміялося — це мені від тата.

    Цілувало сяєво дитятко у скроню —
    Тепло тішив тато свою любу доню.

    Цілував промінчик донечку у щічку —
    Це татусь бажає добрих снів на нічку.

    І у носик зайчиком цілував татуньо,
    Щоби усміхалася донечка-манюня.


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  43. Олена Побийголод - [ 2026.06.24 13:28 ]
    1936. Кінармійська
    Олексій Сурков (1899-1983)

    В боротьбі та тривозі
    нас тримав у дорозі
    бойовий вісімнадцятий рік.
    Ми збирались не довго,
    від Кубані до Волги
    розливався наш кінний потік.

    Серед спеки та пилу
    із Будьонним ходили
    ми учвал на великі діла.
    По курганах горбатих
    й річкових перекатах
    голосна наша слава пройшла.

    На Дону¹ і в Замості²
    у землі тліють кості,
    над кістьми – килими василькі́в...
    Взнали білі поляки
    й атамани всілякі
    гостроту кінармійських клинків.

    І якщо знову ві́йни
    вразять край наш спокійний
    заливним кулеметним дощем –
    ми маршрутом знайомим
    за любимим наркомом
    наших коней у бій поведем!

    (2026)оооооооооо


    Рейтинги: Народний 0 (5.56) | "Майстерень" 0 (5.6)
    Прокоментувати: | "Муз.: Дмитро і Данило Покрасс. Вик.: Данило Дем’янов (1937)"


  44. Борис Костиря - [ 2026.06.24 13:41 ]
    Відпочинок
    Порину в сон чудовий і величний
    Без страхітливих тюрем і тортур.
    Чарівний птах у майбуття покличе,
    Де вже нема маркізи Помпадур,
    Де сяє світ новий, багатоликий,
    Де розвалився споконвічний мур.

    Нарешті висплюсь після злої битви,
    Здолавши лютість вовка і змії.
    Історія із мамонтовим бивнем
    Нарешті відпочине на землі.
    Та спокою не буде навіть близько.
    Прозріння прийде в праведні краї.

    Цей бій точитиметься у людині,
    Нещадний, непохитний і святий.
    Коли гряде рокована година,
    Настане смерч важкий і вогняний.
    І ляже попіл на покоси днини.
    Спочине дим невтомний польовий.

    31 грудня 2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.6) | "Майстерень" 6 (5.6)
    Коментарі: (7)


  45. Юрій Гундарів - [ 2026.06.24 09:55 ]
    ВОНИ ЗАХИЩАЛИ НАС. Андрій Пільщиков
     У Патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві проводжали в останній політ у небо українського бойового пілота, який був більше відомий своїм позивним «Джус». Він - один із тих, хто складав легендарний образ - Привид Києва…

    «Київський привид!» - не сходить з вуст.
    Він був невловимим, прозорим, незримим…
    Короткий, як сплеск, позивний - «Джус»,
    справді, це не реальність - привид…

    Стрункий, рудобородий, незламний,
    не раз дивився смерті у вічі.
    Україна. Мама. Меланія...
    А тепер - вічність.

    А тепер те, що він сам обрав,
    найвища, як ковток повітря, потреба:
    робота, покликання, насолода, гра -
    Небо.

    2026 рік


    Рейтинги: Народний -- (5.1) | "Майстерень" -- (5.07)
    Прокоментувати:


  46. Неоніла Ковальська - [ 2026.06.24 07:59 ]
    Дощ на Купала
    На Івана, на Купала
    Дощ рясний пустився
    І хмаринка пропливала
    Та розправив крила

    Вітер й полетів назустріч
    Тим, хто край ставочка
    Збирав квіти й плів віночки
    І пускав на воду.

    Їх і вітерець відносив,
    Щоб пливли швиденько,
    Наче човники маленькі
    І дістались тому,

    З ким усе життя прожити
    Дівчатонька прагнуть,
    Почуттями дорожити -
    Ніжністю й коханням.

    2021 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  47. Віктор Кучерук - [ 2026.06.24 06:09 ]
    * * *
    Знову спека шалена
    Непорушно стоїть, -
    В'яне пагін зелений
    І зривається цвіт.
    Ні хмаринок над нами,
    Ні поривів вітрів, '
    Лиш пече до нестями
    В глибині літніх днів.
    24.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  48. Володимир Журавльов - [ 2026.06.24 00:15 ]
    Незбутність кремлівського твердого раю
    Там гранями грановані
    гранітні труни,
    що надійно сховані…
    І в них мерці
    алмазні
    сяють,
    яких живі
    не поважають.

    2026


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  49. Боговик Владислав Боговик Владислав - [ 2026.06.23 23:18 ]
    Елевтерія
    Скільки думок розчинилось у вчорашньому дні, Елевтеріє?
    Скільки лунає вільних та приречених «ні» серед сірого натовпу?
    Мені здається, що у буття кровоточить артерія.
    Воно може померти від серцевого спалаху.

    Я знаю, що ти просто міф, Елевтеріє.
    Напевно, тебе вигадав боягуз, якому хотілося жити.
    Найголосніше зустрічають завжди тільки померлого;
    померлих усі люблять, померлим постійно приносять квіти.

    ***

    І якщо раптом
    будь-що
    ціннішим стане за життя,
    і річка перелякано
    назад потече,
    згадай, будь ласка,
    про своє дитя
    і плюнь, Елевтеріє,
    три рази через плече.

    Серпень 2023


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  50. С М - [ 2026.06.23 20:00 ]
    Шаманський блюз (The Doors)
     
    Більш не буде тут такої ось, як ти
    Більш не буде ось такої, хто би
    Щось витворяв подібне, о
     
    Чи даси мені той шанс?
    Спробуєш хоча би, га?
    Зупинися, згадай-но
    Ми були разом
    Разом, хай там як
     
    Якщо знайдеться в тебе вечір
    Для манер моїх
    Одразу я оце віддячив би
    Тобі із почестями
    Я знаю рухи всі і думки
    І думки
    І думки
    І думки
    І думки
    І думки
    І думки
     
    Чи зупинишся ти і здивуєшся
    Що видиш ти?
    У депо залізничному
    Де тюрма поволі тліє
    Але що, я волаю, без тями
    Грай, о брате
     
    Чи зупинишся, щоби сягнути
    Що в тім чутті?
    Холодні щелепи грізлі
    І п’яти твої
    Зупиняєшся щось мимрити
    Це берег суботи
    І світ увесь рятівник
    Хто міг би коли-небудь, коли-небудь . . .
    Просити ще?
    Чи пригадаєш?
     
    Чи припиниш
    Чи припиниш о, біль?
     
    Більш не буде тут такої ось, як ти
    Більш не буде ось такої, хто би
    Щось витворяв подібне, о
     
    Чи дозволиш іще шанс?
    Спробуєш хоча би, га?
    Зупинися, згадай-но
    Ми були разом
    Разом, хай там як
     
    Як тобі вже зупинитися
    Як мені жить
    Там десь на луках
    Ти ж полем біжиш
    Я самотній для тебе
    І я плачу
     
    Потій, дивись-ото
    Оптична обіцянка
    Хехехе
    У смерті і в пеклі
    Ще до народження
    Звісно
    Подружка
    Одне розв’язання
    Чи не дивовижно?
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний -- (5.78) | "Майстерень" -- (5.78)
    Коментарі: (2)



  51. Сторінки: 1   2   3   4   5   ...   1830