ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Борис Костиря
2025.04.27 21:46
За межами людського пізнання
стоїть башта, до якої
не можуть дійти.
Вежу огортають оруйні
чагарники. Людей, які йдуть до неї,
спіткає якась біда,
щось невідоме чинить перепони.
Мандрівник може

Іван Потьомкін
2025.04.27 18:41
Моцарта у самозабутті
Перайя в Єрусалимі грає.
Повіки зачиняю. Завмираю...
Ну, як словами пасажі передати,
Що то злітають в незбагненну вись,
То жайвором спадають вниз
І змушують радіть чи сумувати?
І раптом в мороці немовби бачу:

Олександр Сушко
2025.04.27 18:34
Я там трохи, того..

Артур Курдіновський
2025.04.27 17:56
Еліта зі смердючого салуну
Ґвалтує ломом імпотентний світ.
З корівника приперлась на трибуну
Та з рук свободи вибиває щит.

Сидить свиня в овальнім кабінеті,
На чорне каже "біле" й навпаки.
Можливо, теж у власному клозеті

Віктор Насипаний
2025.04.27 16:27
З Кості вчителька сміялась: - Де тобі, дитино?

Нереально, щоби в мене мав колись "відмінно".

Щоб "дванадцять" було в тебе, - треба вчитись дуже.

А в твоєму, бач, випадку неможливо, друже.

Євген Федчук
2025.04.27 16:21
Вся історія московська із суцільної брехні.
За що тільки не візьмися, правди і на гріш немає.
Та брехнею тою влада дух москальський піднімає,
Щоб погнати і згноїти їх у черговій війні.
Хочу ще одну сторінку в цій історії відкрити,
Як позбавилися іга

Віктор Кучерук
2025.04.27 05:25
І від жалю сумно,
І від смутку смішно,
Бо кажу бездумно
І пишу поспішно.
Напишу поспішно,
Вимовлю бездумно, -
І відразу смішно,
І невдовзі сумно...

Борис Костиря
2025.04.26 21:53
Цей чоловік несе з собою лихо.
Хоч би куди він прийшов,
з'являються скандали.
Він руйнує цілісність,
стає троянским конем,
яблуком розбрату,
чоловік несе ланцюгову реакцію
громадянської війни,

Пиріжкарня Асорті
2025.04.26 20:30
Ринкова площа на Великдень блищить сонцем і старими вікнами. Над усім – прозоре квітневе повітря, таке легке, що його хочеться загорнути в серветку і забрати собі. Грицько суне неквапом, як і належить людині у святковому настрої. Камізелька сьогодні лежи

Юрій Гундарєв
2025.04.26 18:20
Сонце-Місяць-Асорті -
він (вони?) щасливий:
три лише строфи прості,
а рецензій - зливи!

Пише сам собі весь час
про пилипів і підноси,
залишає читача

Юрій Лазірко
2025.04.26 17:29
болить-болить-болить -
за кожну невблаганну мить,
за втрачену землі святої п`ядь
і за хрести, що височать
із прапорами над вінками,
за голосіння надмогильне мами,
за все оте у слові "рідне"...

Юрій Лазірко
2025.04.26 17:28
і мужчина... -
келихи
вина...
хто
свята причина...
хто
одна вина...

Іван Потьомкін
2025.04.26 11:17
Примарна вседозволеність весни.
І пізній сніг, і заморозки в травні –
То лиш борги зими.
А весна справдешня –
З усіх усюд поскликувати птаство,
Од панцирів дубам звільнити плечі,
Добрати шати кожній деревині,
Піднять з колін охлялу бадилину,

Олена Побийголод
2025.04.26 09:09
Із Андрія Бєлого

Доволі: облиш всі чекання!
Народе мій бідний, зникай!
Роки нищівного страждання –
у просторі кануть нехай!

Століття злиденні і грізні,

С М
2025.04.26 05:13
Гляньте, о скільки одиноких!
Гляньте, о скільки одиноких!

Елинор Ріґбі, рис підбирає
У церкві опісля весіль
Мріється їй
Дивиться з вікон
Через лице, що у скрині придверній живе

Ігор Шоха
2025.04.25 22:40
                      І
По набережній синього Дунаю
прогулююся як учений кіт
сам по собі, тому не помічаю
собак, які вигулюють кубіт.
То й не радію як новій копійці
суґестії, здибаючи щодня
по вигляду, неначе, українців,
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори (Публіцистика):

Пекун Олексій
2025.04.24

Самослав Желіба
2024.05.20

Анатолій Цибульський
2024.04.01

Іван Кушнір
2023.11.22

Олена Мос
2023.02.21

Зоя Бідило
2023.02.18

Саша Серга
2022.02.01






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




Автори / Іван Низовий (1942 - 2011) / Публіцистика

 ПРАВДА І «ЛЕГЕНДА» ПРО САМОГО СЕБЕ
Образ твору
Мені здається, що жоден у світі поет не спромігся написати своєї дуже правдивої, доконечно відвертої та щирої біографії. Легенда завжди поборювала реальність, вона більше відповідала образу ліричного героя, аніж сухі й часто нецікаві анкетні дані. Легенда влаштовує читача, і він охоче приймає її як життєву правду. Ніхто не хоче знати, що, приміром, Олександр Олесь служив ветлікарем у київській різниці, а Дмитро Фальківський був чекістом, і, не виключено, виконував смертні вироки...
Я особисто кілька разів брався за написання своєї художньої біографії. Виходило або ж геть нецікаво, дуже приземлено й буденно, або... казково-захоплююче, але не зовсім чесно. А де ж та «серединка», яка і має стати власне живою правдою життя?
Це правда, що я народився в темному й зимному льоху – хата наша згоріла ще восени сорок першого...
Правда, що народився я напівмертвим, з великою головою і крихітним тільцем. Материнське молоко перегоріло – бабуся нажувала хліба й запхала до мого ротика марлеву «цицьку». Я мав би загинути, але не загинув. Натомість загинули мій батько (точніше, пропав безвісти) і мати. Круглим сиротою я став, маючи всього лиш півтора року.
Усе моє дитинство було однією, без найменшого просвітку, суцільною голодівкою. Справжнього хліба я не бачив, може, до дванадцятирічного віку. Були маторженики, млинці з висівок, деревної кори, дубових жолудів, затрухлої картоплі... Про цукерки й різні марципани я навіть і не чув.
Пам’ятаю, щовесни, як зазеленіє лісочок, бабуся вела мене і мою старшу сестричку Люду в гості до мами. Ми перекочували через могилку крашанки, а перегодя з’їдали їх під почорнілим хрестом. Ні могили матері, ні цвинтаря в лісочку немає вже більш як півстоліття. І маминої фотографії нема.
А батькову я спалив ще одразу по війні, бо він був комуніст, мій тато Данило, люди в Комуні його недолюблювали і боялися, до того ж він кинув маму Настю на сьомому місяці вагітності й подався на війну, хоча його і не брали – був дуже короткозорий. Тепер жалію, що спалив.
Чотири класи я закінчив на відмінно у хутірській школі, дарма, що через постійні хвороби і пошесті пропускав половину занять. Багато читав, любив малювати. А вже до п’ятого класу довелося бігати за три кілометри, у Марківку. Вставав ще затемна й повертався додому в цілковитій темряві. Почастішали «трійки», з’явилися й «двійки». До того ж я зовсім розбестився, пропускав уроки, грубив учителям. Випускаючи шкільну стінгазету, присвячену смерті Сталіна, обвів портрет вождя веселою червоно-гарячою фарбою. Вірш Бажана про «батька всіх народів» на уроці української літератури дотепно перековеркав, перетворивши його (несвідомо) на пародію. Побився з лікаревим синком, задавакою. Розторохкав шибки в директора школи. І пішло-поїхало! Із шостого класу мене відрахували як невиправного хулігана і двієчника. Отож я пішов пасти худобу – колгоспну і людську. А вчителі мої, здибаючись зі мною в сільському клубі чи бібліотеці, охоче і всерйоз сперечалися зі мною про світову літературу, історію, географію. Я часто виходив переможцем, бо прочитав геть увесь бібліотечний фонд у селі, та ще й районну бібліотеку «проревізував». Це – правда, я присягнутися можу.
Правда, що я доточив собі цілих чотири роки, аби поїхати за комсомольскою путівкою на будівництво шахт у Донбасі. Будував «Сумську-комсомольську» поблизу станції Фащівка, нині Перевальського району Луганщини.
А далі – сплавляв ліс на північній Онезі, будував електростанцію поблизу казахстанської Караганди, ще одну – у Змієві біля Харкова, цементовий завод у Балаклїі. Звідти й на військову службу пішов. Пішов разом зі своїми ровесниками, оскільки на той час «відновив» свій справжній вік. Може, й даремно: відслужив би раніше на цілих чотири роки та й на пенсію пішов би раніше.
Правда, що в юності мені щастило. На хороших людей. На любов дівчат. На друк у газетах. На військову службу. Ще б пак: мав аж три відпустки за три роки, а перша тривала цілих сорок днів! Сам генерал оголосив – за написання тексту військового маршу. До речі, на музику його поклав сам маестро А. Кос-Анатольський. Щодо хороших – і цікавих – людей... В Ужгороді я зазнайомився і подружив з письменниками Петром Скунцем (мій ровесник), Феліксом Кривіним, Володимиром Ладижцем, Федором Жупаном, Василем Поліщуком. В Ужгороді вийшла у світ моя перша збірочка, відредагована П. Скунцем. Було мені тоді трохи за двадцять і був я гвардії рядовим, який почувався щонайменше старшиною.
У Львові, де я служив при штабі залізничної бригади, я зазнайомився з онукою Івана Франка Вірою Петрівною, із письменниками Ростиславом Братунем, Володимиром Лучуком, Андрієм Волощаком, Антоном Шмигельським; з молодими тоді Романом Кудликом, Анатолієм Тараном, Романом Качурівським, Антоном Михайлевським, Ігорем Калинцем, Сергієм Панізником заприязнився на сходинах різних літстудій і літвечорів.
У моїй молодості багато правди. Я відслужив і став працювати директором Буського будинку піонерів. Разом з дітьми об’їздив усі Карпати. Екстерном склав іспити за одинадцятий клас вечірньої школи. Успішно вступив на заочне відділення факультету журналістики Львівського університету. У мене народився син Ігор. Я розлучився з першою дружиною, яку, служачи в Кам’янець-Подільському, здибав у парку.
Я перейшов на роботу до редакції Кам’янка-Бузької райгазети. Я міг би зробити неабияку кар’єру, але я... виїхав у Донбас. І досі шкодую, що вчинив так легковажно.
Правда, що я живу в Луганську ось уже тридцять п’ять років… Але мені досі сниться Львів, я сумую за Ужгородом, згадую Суми... Я мав у Луганську багато щирих друзів. Але майже всі вони або роз’їхалися по світах, або померли. Віднедавна мене з Луганськом ніщо не зв’язує. Але куди вже мені їхати – немолодий, хворий, нужденний. Куди б я не поїхав – скрізь пропаду. Пропаду і в Луганську, але тут – спогади, могили, зрештою, дім і сім’я.
Правда, що я вчився у Москві, на Вищих літературних курсах. Але не люблю про це згадувати: з усіх московських прикмет і видовищ пам’ятаю лише могилу Єсеніна, Столєшників провулок, видатного поета Юрія Кузнєцова і кастеляншу гуртожитську Еру Кузьмівну. Та ще поїздки в Суздаль, Владимир, Ростов-Великий. Та ще гамірні пиятики з поетами всіх мов і наріч.
Правда й те, що я не вмію жити. Умію писати вірші, варити борщ, приручати собак, заводити собі недругів під старість. А жити – не вмію. І вже не навчуся.
Все, що було, – правда: про що написав і про що змовчав.
А де ж легенда?
Легенда – поза уявою. І поза часом і простором.
Біографії своєї я ніколи не зумію написати. Та вона, гадаю, і не потрібна. Адже у віршах моїх досить гіркої життєвої правди.


2001


Текст твору редагувався.
Дивитись першу версію.



      Можлива допомога "Майстерням"


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi,
  видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Про оцінювання     Зв'язок із адміністрацією     Видати свою збірку, книгу

  Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)




Про публікацію
Дата публікації 2012-11-24 00:32:23
Переглядів сторінки твору 2572
* Творчий вибір автора: Майстер-клас
* Статус від Майстерень: R
* Народний рейтинг 0 / --  (6.055 / 6.53)
* Рейтинг "Майстерень" 0 / --  (5.253 / 5.79)
Оцінка твору автором -
* Коефіцієнт прозорості: 0.784
Потреба в критиці щиро конструктивній
Потреба в оцінюванні оцінювати
Конкурси. Теми Соціально-громадська тематика
Автор востаннє на сайті 2024.06.30 08:53
Автор у цю хвилину відсутній

Коментарі

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Людмила Калиновська (М.К./М.К.) [ 2012-11-28 16:28:30 ]
...читала й перечитувала... і міркувала: правда йде від душі, а "легенди" - чи то від заздрощів, чи то від власної недолугості, - створюють люди. Хоча й досі, у свої 44 не можу зрозуміти - а навіщо..??? Життя людини як на долоні...


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Олександр Дяченко (Л.П./М.К.) [ 2012-12-28 21:34:25 ]
Було б мені що написати про свій земний шлях, то написав би - без легенд і вигадок. А він був непоганим, бо усюди моя автобіографія мене заводила туди, куди я збирався. І я був на своєму місці.

Я прийшов на цю сторінку не тому, що пані Людмила заходиться щось аналізувати, а, можливо, тому, що раніше вже читав цю оповідку, і тому що тиск на читача зазнав послаблення.

Гарний поет І.Н. І прозаїк, і як людина попри "ліві" забіги до молодиць. Останні відчувають, чого варті їхні обранці - тимчасові чи вічні.

Гарний твір.


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Леся Низова (Л.П./Л.П.) [ 2012-12-31 22:01:30 ]
Дякую, пане Олександре! Щасти Вам у 2013 році!!!