ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Юрій Лазірко
2026.06.26 16:53
it lives in me...
the sea of touches and
the endless kisses
ohoooooooooooh
oh wings of mine
your weightless moments -
heaven to embrace
the sparkling wine

С М
2026.06.26 16:36
Боже Мій

Люди, що ви накоїли?
Його замкнули ви у клітці, у злотій клітці
Змусили коритися релігії
Його, воскреслого з могили, із могили

Він є богом анічого

Тетяна Левицька
2026.06.26 15:23
Барвиста поезія, щемна, глибока —
життєвої мудрості сталий архів —
натхненно звучить на підмостках високих
її чарівний, кантиленовий спів.
Проймають катренів думки автентичні,
на розмах олжу б'ють по лівій щоці,
і маски лукаві зривають з обличчя,

Борис Костиря
2026.06.26 13:02
Я встану рано в сутінках зелених,
Пройду крізь гай дрімотний і черлений.

Прийду на стадіон крізь варту лісу,
Крізь ватру сну і незворушність міста.

Проб'ється думка крізь застиглість часу,
Крізь розтривожену інертну масу,

Ірина Вовк
2026.06.26 11:04
Розділ V. МІЖ КОЛИСКАМИ ТА ПРЕСТОЛОМ, АБО КИРИЛИЧНИЙ ПІДПИС НА ЛІЛЕЯХ ФРАНЦІЇ Земля Капетингів дихала вогкістю та залізом, коли у весняний день тисяча п’ятдесят другого року над Суассоном прокотився перший крик немовляти. Усміхнена Анна схилилася над

хома дідим
2026.06.26 09:30
хмариво синьовидне
веслярі небесні
уявляються невідомі
немислимі
які умудряються
уявлятися саме так
веслярами
що тебе утішає явно

Охмуд Песецький
2026.06.26 07:57
Сумуючи, немов розстаючись,
Про завтра не домовившись чи після
Зустрітися не днями, то колись,
Коли згадається сердець любовна пісня...


Закоханість і первісний інстинкт –
Усе працює, щоби поєднати,

Віктор Кучерук
2026.06.26 07:32
На берегах минулого сліди
Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
На берегах минулого - плоди
Не дуже добре вивчених уроків.
На берегах минулого - весна
І невичерпне джерело натхнення, -
На берегах минулого ясна
Пора завжди очікує на мене.

Катерина Савельєва
2026.06.25 23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.

Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Володимир Ляшкевич
2026.06.25 15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм Вступ Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Круки волають, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ ІV. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єписко

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Ірина Вовк
2026.06.24 11:13
Розділ ІV. ПЕРША ЗУСТРІЧ: ЗІТКНЕННЯ ДВОХ СВІТІВ «Травень розсипав цвіт над Реймсом, кам’яні химери застигли у німому подиві. Вона йде по кубах холодного каміння, двадцятирічна весна у вишитих шатах. Поруч – король, сивий від битв і років, дивиться

хома дідим
2026.06.24 08:11
consider death
співає майкел стайп
consider death
з динаміків у супермаркеті
на пенсіонерів
на поліціянтів
на матусь із дитями
на візки для гавчиків

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Охмуд Песецький
2026.06.23 18:31
Охайна дівчина і при скромному макіяжі викликала потаємний інтерес і швидку згоду на послуги. Чому приваблюють саме такі, якщо мені потрібна робітниця лише для прибирання, для мегамаркетів і як водійка мого майбутнього авто? Про ескортні виходи того дня

Володимир Бойко
2026.06.23 17:18
Історія сповнена історичних парадоксів і парадоксальних істориків. Були царі, були і блазні, але щоби цар і блазень у одній особі? Що більше є нагарбаних територій, то більше їх бракує для повного щастя. Можна і концтабір у країні створити, а мож

Борис Костиря
2026.06.23 12:56
Протоптую стежину у снігах,
Єдину, неповторну і глибоку.
Іду снігами, нібито у снах,
Гамуючи ненависть і тривогу.

Протоптую стежину у полях
Прологом у небачене майбутнє,
Яка укаже подорожнім шлях,

Вячеслав Руденко
2026.06.23 12:03
Будь ласка! - Гра у сквош -
Дарунок нам на втіху,
Щоб у степах нічних
Не загубити слід!

В рожевих дзеркалах
Витають духи сміху.
Та нам їх не впізнать

хома дідим
2026.06.23 07:23
у своїй непрозорій стихії
віршувати
недбало як слід
відкидаючи ревнощі хитрі
розбиваючи сяючий лід
у коморі своїй
саркастичній
обдираючи рештки шпалер

Віктор Кучерук
2026.06.23 06:09
Сонце жаром запашіло
І відразу вітер стих, -
І вогнем взялося тіло,
І робити важче вдих.
Усього проймає потом
Й обпікає водночас, -
Сонце встало до роботи
І отак гартує нас.

Ірина Вовк
2026.06.23 01:44
Розділ III: КОЛИ ДЗВОНИТЬ СОФІЯ, ЗАТИХАЄ ПАРИЖ Це було навесні 1048 року. Київ тільки-но скинув із себе зимові кайдани, коли до Золотих воріт підходила пишна кавалькада заморських гостей – французьке посольство, очолюване єпископом Роже Шалон

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Віктор Кучерук - [ 2026.06.25 06:14 ]
    * * *
    Лиш почувся грому гуркіт,
    Як метнувся пес у будку,
    Де, згорнувшись у клубочок,
    Ліг налякано в куточок,
    Бо давно, з причин відомих,
    Він боїться навіть грому.
    25.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  2. Марія Дем'янюк - [ 2026.06.24 14:24 ]
    Татова любов
    Цілувало сонечко пальчик немовляти,
    А воно сміялося — це мені від тата.

    Цілувало сяєво дитятко у скроню —
    Тепло тішив тато свою любу доню.

    Цілував промінчик донечку у щічку —
    Це татусь бажає добрих снів на нічку.

    І у носик зайчиком цілував татуньо,
    Щоби усміхалася донечка-манюня.


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  3. Віктор Кучерук - [ 2026.06.24 06:09 ]
    * * *
    Знову спека шалена
    Непорушно стоїть, -
    В'яне пагін зелений
    І зривається цвіт.
    Ні хмаринок над нами,
    Ні поривів вітрів, '
    Лиш пече до нестями
    В глибині літніх днів.
    24.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  4. Віктор Кучерук - [ 2026.06.17 07:04 ]
    * * *
    На столі смачний сніданок
    Жде на Рому кожен ранок:
    Трошки ситної вівсянки
    І компоту з ягід склянка,
    Чи вареників із сиром
    Дух іде по тій квартирі,
    Де онукові радіти
    Бабця буде ціле літо.
    17.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  5. Віктор Кучерук - [ 2026.06.16 06:09 ]
    * * *
    Тато швидко на лопатки
    Укладає сина спатки,
    А матуся на бочечок
    Мостить лагідно малечу
    І наспівує годину
    Колискову пісню сину.
    16.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  6. Віктор Кучерук - [ 2026.06.15 08:48 ]
    * * *
    Мов сторожа зла за бранцем,
    Пси метнулися за зайцем
    І позбавили свободи
    Гризуна в кінці городу,
    Хоч пустився той щодуху
    Із морковкою за вухом...
    15.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  7. Віктор Кучерук - [ 2026.06.14 06:50 ]
    * * *
    Щоби стан покращивсь зранку -
    Треба чаю випить склянку,
    Бутерброда скуштувати,
    Щоб порадувати матір
    Дуже гарним апетитом
    Та у школі бути ситим.
    14.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  8. Віктор Кучерук - [ 2026.06.13 07:20 ]
    * * *
    Попід сонцем, понад гаєм
    Хмара хмарку доганяє,
    Як завжди прудку Катрусю
    Заклопотана бабуся,
    Бо онука, наче білка,
    Сновигає дуже стрімко.
    13.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  9. Андрій Олінковський - [ 2026.06.06 02:59 ]
    Моя Україна
    Моя Україна – це квіти ясні,
    що тільки на волі цвітуть,
    моя Україна – подих весни,
    що зігріває крізь холод та лють.

    Моя Україна – не штучна межа,
    що з болю та страху постала.
    Моя Україна – людина жива,
    що хлібом гостей зустрічала.

    Українець, татарин, білорус або грек –
    для мене усе це єдине.
    Ти – рідна людина для мене навік,
    бо ти і є Україна!

    Грузин, росіянин, єврей чи поляк –
    на спільній землі ми родина.
    Для мене назавжди ти брат і земляк,
    бо мати у нас – Україна!

    Малята в темнім пологовім домі
    до нас рученята свої простягають,
    усі ті, кому так бракує любові,
    в дитячім будинку нас вірно чекають:

    Немає різниці – свої чи чужі,
    для мене сім’я неподільна.
    Усі вони разом – діти мої.
    А діти мої – це моя Україна.

    Ти, помираючи, знову воскрес,
    коли серце наповнене Світлом.
    Моя Україна – це голос Небес,
    що лине Новим Заповітом.

    Моя Україна – це серце моє,
    де гинуть образи й зло,
    де кожного дня оживає нове,
    розквітли любов і добро.

    Україна – це краще у кожному з нас,
    це мужність, це віра й прощення.
    Так світу потрібна вона у цей час,
    щоб душам вернути натхнення.

    Моя Україна – це праведний шлях,
    що треба нам гідно пройти до кінця,
    без страху, без кривди, з любов’ю в очах
    і в ньому шукаючи – стріти Творця.

    Моя Україна – сльози всіх матерів,
    що не втомились любити,
    роками чекають живими синів,
    які рідну землю пішли боронити.

    Моя Україна – це справжня Любов,
    якою можливо лише ділитись.
    Вона неподільна, неначе Душа,
    і тільки в Любові їй дано розчинитись.

    Моя Україна – не статус, не бренд,
    не кумир, не влада, не сила.
    Моя Україна – це ніжність батька
    і радість рідного сина.

    Її збережи, мій сину, живою,
    бо вона так красива!
    У серці завжди хай буде з тобою
    саме ця – твоя Україна!

    2018


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  10. Юрій Лазірко - [ 2026.06.05 16:07 ]
    Три Коти --- колискова
    1.
    а́ні ми́ші
    три коти́...
    ста́рший -
    мі́сяць прикоти́в
    посвіти́ти у комо́рі
    середу́щий
    си́пле зо́рі
    тро́хи в ко́мин
    й по́за о́чі

    приспів:
    три коти́
    три коти́
    засина́й маля́тко
    ти
    три коти́
    три коти́
    засина́й маля́тко
    ти

    2.
    а моло́дший
    щось мурко́че
    про смета́ну
    й молоко́
    і про те
    де спить бровко́
    й проганя́ють мух
    коро́ви
    де ще гні́зда
    не гото́ві
    а в яки́х
    пташа́та сплять
    де по три
    а де по п’ять

    приспів:
    три коти́
    три коти́
    засина́й маля́тко
    ти
    три коти́
    три коти́
    засина́й маля́тко
    ти

    3.
    ми́ші
    ми́шки
    мишеня́та
    ви сиді́ть тихе́нько
    в ха́ті
    бо почу́ють вас коти
    той
    що мі́сяць прикоти́в
    той
    що си́пле по́за о́чі
    той
    моло́дший
    що мурко́че

    приспів:
    три коти́
    три коти́
    засина́й маля́тко
    ти
    три коти́
    три коти́
    засина́й маля́тко
    ти
    три коти́
    три коти́
    засина́й маля́тко
    ти
    засина́й
    баю-бай


    Рейтинги: Народний -- (5.67) | "Майстерень" -- (5.76)
    Прокоментувати:


  11. Віктор Кучерук - [ 2026.06.03 07:04 ]
    * * *
    Вуж плазує на городі
    І городину не шкодить,
    А ось курка при нагоді
    Поклює коренеплоди,
    Повисмикує розсаду
    І грядки втрамбує радо,
    Викликаючи досаду
    В тих, що сіє те і садить...
    03.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  12. Віктор Кучерук - [ 2026.05.29 06:47 ]
    * * *
    Дощик рясно кропить
    Навесні грядки, -
    Мокнуть стебла кропу
    Й буряків листки.
    Всюдисущі краплі
    Втратили число, -
    Вся земля набрякла
    І блищить, як скло.
    Ніби хтось повісив
    Рушники на пліт, -
    Дощові завіси
    Затулили світ.
    29.05.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  13. Віктор Кучерук - [ 2026.05.27 07:21 ]
    * * *
    Мов дощу рясного краплі,
    Між собою схожі чаплі
    Ті, що в пошуках поживи
    У болото пруть сміливо,
    Де покрякують так вабко,
    Очі витріщивши, жабки...
    27.05.26


    Рейтинги: Народний 5.25 (5.61) | "Майстерень" 5.25 (5.87)
    Коментарі: (1)


  14. Віктор Кучерук - [ 2026.05.22 06:28 ]
    Вітя

    Шастає, як вітер,
    Всюдисущий Вітя
    Закутками рідного села, -
    Начебто заблуда,
    Нишпорить повсюди
    І розповідає опісля:
    Де чималі вишні,
    А де нікудишні
    Ягоди він бачив на гіллі, -
    Де линів великих
    Спозарана смикав,
    Де клювали окуні малі.
    Знають також друзі
    На якому лузі
    Шелестить некошена трава, -
    Де в стоячих водах
    Свіжість прохолоди
    У ріці замуленій бува.
    Сонцем обігрітий,
    Ціле літо Вітя
    Не сидить безклопітно без справ, -
    Козачок бідовий
    І пасе корову,
    І серпом вправлятися почав.
    Помічник бабусин
    Яблук їй натрусить
    І суниць із лісу принесе, -
    Хлопчака походи
    Зупинити годі,
    Раз немає втоми на усе...
    22.05.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  15. Дитячої Творчості Центр - [ 2026.04.29 13:18 ]
    Ц.Д.Т.
    Дружок твій мандрує на небо,
    А шубку залишив у тебе.
    Він прямує в гості до мати,
    Прийде час - ти ще будеш з ним грати.

    А допоки друга немає,
    Ми шубку надійно сховаємо.
    Для цього це місце підійде,
    Сюди ще не раз ти прийдеш.

    Це місце, де вмирає дитинство,
    Тут килимом розквітне барвінок.
    Тут вперше про смерть почуєш -
    На цвинтарі домашніх тваринок.

    04.2026


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Коментарі: (2)


  16. Костянтин Ватульов - [ 2026.04.05 10:43 ]
    Ледь чутно
    Ледь чутно відкрився кімнатний хідник. Одинадцята тридцять.
    «Не можу влягтися. Посидимо біля віконця удвох?
    Бо хо́джу собі по квартирі нервово та зовсім не спиться,
    Збираю світила, що падають з неба, складаю в куток.

    Вони несподівано різні: спочатку цікаво-строкаті,
    А потім згасають невпинно, та щойно до мене дійшло.
    Ось знаєш, що, тато, так хочу на вушко тихенько сказати,
    Я схоже кімнату назву кладовищем згорілих зірок.

    Тепер ─ це холодне каміння, якщо вже сприймати банально.
    Багато людей сподівалось на силу таємних думок.
    А знаєш, що в кожній зірниці загадані купи бажання,
    Ти впевнений й досі, у світі одне надзвичайне збулось»?

    Дивлюся крізь темінь на сонне обличчя, незримо сміюся.
    Важливе питання у доньки, тому іще досі не спить.
    Сідаю поближче, і дійсно ─ тривога вирує відчутна.
    Надійно стискаю за плечі, кажу: «Так, збулося, це ти».


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  17. Костянтин Ватульов - [ 2026.04.04 09:18 ]
    Станція осінь
    За вікном інсценівки похмурі,
    Де серпневе убрання пройшло.
    У степу золотисті козулі
    Шурхотять пересохлим листком.

    Налетіли небесні фіранки.
    Ось виднівся і щойно пропав
    Ілюстрацій відбиток квітчастий
    Зник водойми дзеркальний овал.

    Все продовжує далі темніти,
    Із вагона ніяк не втечеш.
    І здається, життя — переміни,
    Що спадають із божих одеж.

    А затримку зробити не в змозі,
    Так задумано дійство земне.
    То й несеться на станцію «Осінь».
    Згідно з розкладом, мокрий експрес.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.5) | "Майстерень" 5.5 (5.5)
    Прокоментувати:


  18. Марія Дем'янюк - [ 2026.03.28 15:09 ]
    Сниться мені
    Сниться мені небо —
    Лагідно-блакитне,
    Все довкола сяє,
    Все таке привітне.

    Сниться мені тато,
    Йдемо разом в лісі,
    Сниться мені мама —
    Садимо нарциси.

    Сниться старший братик —
    Поруч, на природі,
    Шепочу щасливо:
    «Вдома… Не на Сході».

    І яка ж чудова
    Моїх снів дорога —
    Мандрував би вічно…
    Та реве «Тривога».


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.46) | "Майстерень" 5.5 (5.44)
    Коментарі: (3)


  19. Віктор Кучерук - [ 2026.03.24 06:47 ]
    * * *
    Сонця подихи гарячі
    Так прогріли злеглий сніг,
    Що від болю він аж плаче
    Та спливає із доріг.
    І брудними потічками
    Наповняє рівчаки, -
    І вузенькими струмками
    Проникає до ріки.
    Розчиняється безслідно
    Сніг, як цукор, у воді,
    Бо на сонечку подібний
    Краплям на сковороді.
    24.03.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  20. Віктор Кучерук - [ 2026.03.22 05:16 ]
    Час пробудження
    Хоч ще приморозки зрана
    Срібло сіють на вали, -
    Жебонять струмки весняні
    Й первоцвіти зацвіли.
    Соком вже поналивало
    Стовбури, гілки, бруньки
    І оспівують помалу
    Час пробудження пташки.
    22.03.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  21. Віктор Кучерук - [ 2026.03.21 07:16 ]
    * * *
    Співучими струмочками
    Тече поміж горбочками
    До пінистої річечки вода, -
    Під сонцем і під зорями
    Наспівує прискорено,
    Щоб у путі не мучила нуда.
    Про весняне піднесення
    Співає гучно й весело
    Вода і не спиняється й на мить, -
    Слідом за веселухою
    Іду бігом і слухаю,
    Що в просторі весняному звучить.
    21.03.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  22. Віктор Кучерук - [ 2026.03.20 07:56 ]
    * * *
    Цілу зиму нею снили,
    Виглядали з дня на день,
    А вона лиш пахла мило
    Після стужі де-не-де
    На відкритих сонцю схилах
    Невисоких наших круч,
    Мов не мала зовсім сили
    Віднайти потрібний ключ
    До замка від царства цвіту
    На рівнинах і горбах,
    Де весну стрічають діти
    Тільки з радістю в очах.
    20.03.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  23. Віктор Кучерук - [ 2026.03.19 05:27 ]
    * * *
    Ясне сонечко пригріло
    І тепліше стала вись, -
    І сніги сліпучо-білі
    Вмить водою узялись.
    І відразу розбудили
    Землю лоскотом струмки,
    Що побігли з крутосхилів
    У провалля та ярки.
    19.03.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  24. Віктор Кучерук - [ 2026.03.18 06:22 ]
    * * *
    Сірі котики вербові
    І пухнасті, і м'які, -
    І убрані празниково,
    І завжди небоязкі
    Ці сіренькі верхолази,
    Ці пухнастики малі,
    Що знов просяться до вази
    На письмовому столі.
    18.03.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  25. Віктор Кучерук - [ 2026.03.12 07:50 ]
    * * *
    Тишком-нишком
    Лізе мишка
    До куточка,
    Де шматочків
    Кілька шкірки
    Вже до нірки
    Притягнула
    Ця товстуля,
    Що раз-по-раз
    У комору
    Невеличку
    Носить звично
    І докупи
    Все, що цупить
    Із тарелі
    В тій оселі,
    Де ця мишка
    Тишком-нишком
    Вік не всує
    Чимсь ласує...
    12.03.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  26. Віктор Кучерук - [ 2026.03.09 07:46 ]
    * * *
    Серед лугу у копиці
    Заховалася лисиця
    І дрімала безтурботно
    В ній красунечка самотня,
    Поки ввечері з-за гаю
    Не з'явивсь з візком хазяїн,
    І відразу, ненароком
    Наполохав лежебоку,
    Бо, штрикнувши в бік їй вила,
    Переляк отак посилив,
    Що чкурнула із копиці
    Перелякана лисиця.
    09.03.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  27. Людмила Пуюл - [ 2026.03.06 12:02 ]
    Для рекламки)
    Перший пролунав дзвінок
    Кличе нас він на урок!
    Нові друзі – просто клас!
    Маша, Вася, Галя, Стас…

    Фахівцем щоб добрим стати
    Вчитись треба нам завзято
    Поламку як знайти в машині
    Діагности вчаться нині

    В автО проводка не працює
    Слюсар це відремонтує
    Освітлення як підключити
    Електрик вміє це зробити

    Якщо техніка у вас не працює
    Радіомеханік вам це зремонтує
    Як документи оформляти
    Секретарі це мають знати

    Відзняти фото й обробити
    Фотограф вміє це зробити
    Крім цікавого навчання
    В нас проходять ще й змагання.

    Є спортзал і стадіон –
    Будеш справжній чемпіон!
    Інколи в походи ходим,
    Хороводи там ми водим,

    І на сцені виступаєм,
    Всюди участь ми приймаєм!
    Є їдальня – це важливо!
    Голодним вчитись – не можливо!

    В гуртожиток аж 2 кроки,
    Щоб встигати на уроки!
    Щоб в навчанні кращим бути
    І диплом щоби здобути!

    Зацікавило тебе???
    Подзвони! Дізнайсь про все!
    Чи на сайт наш завітай
    І про все там прочитай!

    2018


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0) | Самооцінка 4
    Прокоментувати:


  28. Людмила Пуюл - [ 2026.03.06 12:54 ]
    Зі святом, синочку!
    З нетерпінням ми тебе чекали
    І коли з’явився ти на світ,
    Ми щасливою сім’єю разом стали
    І почався новий в нас політ.

    Пелюшки, купання, перший зубчик,
    Коліки, температура, перший сміх,
    Перші кроки і синці звичайно
    Знаю точно, що буває це у всіх…

    Рік минув і перше твоє свято,
    Перший тортик з цифрою «1»
    І гостей у тебе так багато –
    Бо ти паросток, що виріс з двох родин.

    Твої успіхи і нові починання
    Створюють для всіх лише дива,
    І спрямовані усі твої бажання…
    Ось тобі і стукнуло вже «2»!

    Знову дні летять неначе вирій,
    В тебе вже твій перший колектив,
    Перші друзі радісні і щирі
    І такі ж щасливі, як і ти!

    І куди ж так швидко ти зростаєш?
    В спину підганяють нас вітри
    І у тебе знов сьогодні свято
    Бо тобі сьогодні – цілих «3»!

    2023


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0) | Самооцінка 6
    Прокоментувати:


  29. Людмила Пуюл - [ 2026.03.06 12:32 ]
    Дитяча пісенька «Твиринки»
    Свинка хрюкає: «Хрю-хрю!»
    Півник в 5: «Кукаріку!»
    А корівка каже: «Му-у-у-у...
    Молочка Вам принесу!»

    А собачка каже: «Гав!»
    Кицька каже: «Мяв-мяв-мяв!»
    А корівка каже: «Му-у-у-у...
    Молочка Вам принесу!»

    На болоті жабка: «Ква!!!»
    Там же качка: «Кря-кря-кря!»
    А корівка каже: «Му-у-у-у...
    Молочка Вам принесу!»

    А ворона каже: «Ка-а-ар!»
    Злий собака каже: «Гар-р-р!»
    А корівка каже: «Му-у-у-у...
    Молочка Вам принесу!»

    Хто як знає - той так каже,
    А Матвій про всіх розкаже:
    Про собачку і кота
    І про коньку: «І-га-га!»

    А корівка каже: «Му-у-у-у...
    Молочка Вам принесу!
    Буде в нас смачний кефір,
    Сметанка, йогурт і зефір!»

    2021


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0) | Самооцінка 5
    Прокоментувати:


  30. Людмила Пуюл - [ 2026.03.06 12:34 ]
    Колискова
    Наш ... (Матвійко, Захарчик) хоче спати,
    Треба очки закривати
    Спи синочку, бай-бай-бай,
    Оченята закривай!

    Оченята закривай,
    Попадеш в чудовий край.
    Діток є там так багато
    Граються усі завзято!

    Граються усі завзято
    Бо у них сьогодні свято!
    Наш Матвійко завітав,
    Він на день ще старшим став!

    Баю-баю-бай-бай-бай…
    Спи наш сину, засинай
    Баю-баю-бай-бай-бай…
    Оченята закривай!
    2020


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  31. Людмила Пуюл - [ 2026.03.06 12:42 ]
    Колискова
    Люлі, люлі, люлі…
    Летіли зозулі.
    Баю, баю, баю…
    Сина колихаю.
    Баю, баю, баю…
    Пісеньку співаю.

    Пісню колискову
    Заспіваю знову
    Для малого сина
    Бо скінчилась днина,
    Для рідного сина
    Буде завтра днина.

    Для сина-синочка,
    Як та мама-квочка.
    Сина обіймаю
    Серцем зігріваю.
    Ніжно обіймаю
    Знову заспіваю.

    Люлі, люлі, люлі…
    Сплять уже зозулі.
    Баю, баю, баю…
    Сина колихаю.
    Баю, баю, баю…
    Спатки укладаю.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  32. Віктор Кучерук - [ 2026.03.03 07:17 ]
    * * *
    Великий Віз
    Вночі привіз
    Яскраве світло, -
    Світінь вогні,
    Неначе в сні,
    Блищали й квітли.
    Зникала ніч
    Побіля віч
    І поза гаєм, -
    На небесах
    Чумацький шлях
    Вік не згорає...
    03.03.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  33. Віктор Кучерук - [ 2026.02.22 06:27 ]
    * * *
    Діти міряють калюжі
    Попри те, що йде війна,
    Бо малечі не байдуже
    Їхня площа й глибина.
    Дітворі завжди цікаво
    Що і як, коли та де
    Гра нова або забава
    На появу їхню жде.
    22.02.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  34. Марія Дем'янюк - [ 2026.02.09 14:06 ]
    Служу Україні
    «Служу Україні!» — від віку й донині
    Слова ці лунають і серце діймають.
    «Служу Україні!» — їй, неньці єдиній.
    Міцне в нас коріння, родюче насіння.
    Традиції, мова, батьків заповіт —
    Основа держави на тисячі літ.
    Пильнуймо зірко, тримаймося стійко.
    Борімося мужньо і мовимо дружньо:
    «Як сонце — могутньо, як небо — безмежно,
    Служу Україні своїй незалежній!»


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  35. Марія Дем'янюк - [ 2026.02.02 14:28 ]
    Мороз-морозенко
    Щічки, наче бурячки,
    Оченята - сонечка,
    Усміхається мені
    Моя люба донечка.

    Зупинилася й сміється,
    Втішене серденько,
    Бо вітає її зранку
    Мороз-морозенко.

    Ще до носика торкнувся:
    Червоненький трішки,
    І хотів приморозити
    Пальчики на ніжках.

    Та тепленькі черевички
    Стали на заваді,
    Дуже гарно прислужились
    Й цьому дуже раді.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.46) | "Майстерень" 5.5 (5.44)
    Прокоментувати:


  36. Стефан Наздоганяйко - [ 2026.01.28 04:08 ]
    Усмішка
    Ваша усмішка відкрила мені очі,
    Тільки зараз почав помічати сумую я за вами
    життя однорідне моє.
    Я так мало про вас знаю,
    хоч посмішка серце гріє і егоїстично я хочу тільки любові
    скільки коштує моя любов?
    Більше життя?
    Не казав я ніколи, люблю.
    не любив я нікого ніколи
    Не було за що,
    почуваю себе як холодну статую з холодним серцем,
    не потрібні мені несправжні обійми і поцілунки
    В очах все видно правда, образа і тягар за душею
    Не сховати цього за очками
    Не зміниш ти душу свою
    Бо вона тобі диктує а не ти.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0) | Самооцінка 5
    Прокоментувати:


  37. Володимир Мацуцький - [ 2026.01.14 18:51 ]
    Оса
    Моє варення їсть оса,
    Допоки їм я суп.
    Варення буду їсти сам,
    Я прожену осу.

    Осу я миттю зачавлю,
    Вона поганий гість
    Чого осу я не люблю?
    Моє варення їсть.

    А ну, оса, злітай! А ну!
    Бо зачавлю за мить.
    Хвилину дам тобі одну,
    Мою зазнаєш хіть…

    Варення липне, як смола,
    Зліпилось все в пиріг –
    Чотири зліплених крила
    І шість шершавих ніг.

    Я від оси звільнив наш сад.
    Цю радість тату понесу.
    Лежить безпомічна оса,
    Я переміг осу.

    Та навкруги все стихло вмить,
    Не чути співу птиць.
    Ніщо не скаче, не летить,
    І все неначе спить…

    В плачу я помочі прошУ –
    беріть варення, їжте суп!
    Помию крила, просушу,
    Звільню мою осу.

    Лети, оса! Лети на лук,
    до квітів сонячних лети.
    Весь світ зелений – то наш друг.
    У ньому – я і ти.

    12.01.2026


    Рейтинги: Народний -- (5.22) | "Майстерень" -- (5.42)
    Коментарі: (2)


  38. Марія Дем'янюк - [ 2026.01.13 22:07 ]
    Чарівна мить
    Упірнула нічка в річку,
    І сріблястий ранок
    Ніжно так прошепотів:
    "Поспішай на ганок.

    Нумо, чобітки вдягни,
    Светрик, рукавички,
    Вже на тебе зачекались
    Співочі синички.

    Вже прикраси білосніжні
    Одягли дерева,
    І засніжена черешня,
    Наче королева."

    Ой, яка чарівна мить!
    Ковдра біла, аж блищить!
    І синичок дружня пісня
    Дзвінкорадісно звучить!


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  39. Володимир Мацуцький - [ 2026.01.05 12:12 ]
    В траві ховався коник
    В траві ховався коник,
    В траві ховався коник,
    Дзвонив той коник в дзвоник,
    Співав і цокотав.
    Невже ж то бува,
    Невже ж то бува,
    Дзвонив той коник в дзвоник.
    Невже ж то бува,
    Невже ж то бува,
    Співав і цокотав.

    Він їв зелену травку,
    Лише зелену травку,
    І наче песик гавкав,
    Як муху проганяв.
    Невже ж то бува,
    Невже ж то бува,
    І наче песик гавкав.
    Невже ж то бува,
    Невже ж то бува,
    Як муху проганяв.

    Та якось-то ропуха
    Шукала щось до брюха,
    Шукала щось до брюха –
    Та й з’їла коника.
    Невже ж то бува,
    Невже ж то бува –
    Шукала щось до брюха.
    Невже ж то бува,
    Невже ж то бува –
    Та й з’їла коника.

    Якби поставив хатку,
    Хоча б маленьку хатку,
    Всім коникам на згадку
    Ропуху з’їв би сам.
    Невже ж то бува,
    Невже ж то бува –
    Всім коникам на згадку.
    Невже ж то бува,
    Невже ж то бува –
    Ропуху з’їв би сам.




    Рейтинги: Народний 5.5 (5.22) | "Майстерень" 5.5 (5.42)
    Коментарі: (2)


  40. Марія Дем'янюк - [ 2026.01.01 11:10 ]
    Одягнула зимонька
    Одягнула зимонька
    Білу кожушинку,
    А на ній вмостилися
    Сріблені сніжинки.

    І яскріють гудзики -
    Золотять крижини.
    Комірець із пуху -
    Вовняні хмарини.

    Ще вдягнула зимонька
    Теплі рукавички,
    Шарфик - вітер зимний,
    Задивилась в річку.

    Зимонька милується,
    Люстерко ясніє.
    "Он, яка красунечка!"-
    Білий Світ радіє.


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.44)
    Коментарі: (2)


  41. Євген Федчук - [ 2025.12.21 12:59 ]
    Козачок
    - Вставай, Данилку, почало світати!-
    Прошепотіла мама і в ту ж мить
    Відкрив Данилко сині оченята.
    Здавалося, що вже давно не спить.
    А таки так. Крутився цілу ніч,
    Не зміг склепить очей. Бо ж разом з татом
    На Січ сьогодні мають вирушати.
    А він же мріяв стільки про ту Січ.
    Тож підхопився, до криниці враз.
    Обличчя вмив холодною водою.
    Привчав себе давно вже до такої.
    Для козака вона у самий раз.
    Поїли з татом. Мама все смачне,
    Немов на свято їм наготувала.
    Сама тихцем сльозинки витирала.
    Синочка жаль: мале та ще й одне.
    Данилко швидко миску спорожнив.
    Хоч тато їв без поспіху. На сина
    Все поглядав. Зовсім іще дитина.
    Та ж Січ з таких і робить козаків!
    А на подвір’ї коні вже стоять.
    І торби у дорогу вже готові.
    Сказала мама їм напутнє слово.
    Перехрестила: - Буду вас чекать!
    З очей утерла хусткою сльозу.
    Данилко з татом на коней злетіли.
    Ворота мама навстіж відчинила.
    Задумалась, бо ж острахи гризуть.
    А чи доїдуть? Бо ж в степу бува
    І небезпека на людей чигає.
    Дорогу чоловік, щоправда знає.
    Для нього та поїздка не нова.
    Щороку відправляється на Січ.
    Тепер з собою й сина забирає.
    Та хтось же землю захищати має?!
    Козацтво в тім найкраще, звісна річ.
    Застояних ледь стримавши коней,
    Полишили подвір’я, попрощались
    І по дорозі вдалечінь помчались,
    Неначе вітер їх вперед жене.
    Стояла мати довго на шляху.
    Вже й пил осів, що з-під копит піднявся.
    А їм услід все мамин шепіт мчався,
    Щоб долю де не стрінули лиху.

    Вже кілька днів в дорозі батько й син.
    Уже й село останнє проминули
    І у безмежний, дикий степ пірнули,
    Де вітер за господаря один.
    Данилко все навколо розгляда,
    Хоча здавалось все одноманітним,
    Лиш вітер віє, з неба сонце світить
    Й орел, якому звідти все видать.
    Хоча, насправді, скрізь життя буя,
    Якісь зусюди долинають звуки.
    То зграєю десь полетіли круки,
    То жайвір своїм співом звеселя.
    То чується незвичне «крекс-крекс-крекс».
    Не встиг Данилко, навіть запитати,
    - Та то деркач. – спокійно мовив тато.
    Якийсь в траві у нього інтерес.
    То щось зашаруділо у траві,
    Почулось «кі-кі-кі», з-під ніг зненацька
    Якась яскрава птаха піднялася,
    Розправивши у леті довгий хвіст.
    - А то фазан. Дивися, знадобиться.
    Хоч невеликий, а, проте смачний.
    Колись ще на обід впіймаєш свій.
    В степу такої чималенько птиці.
    - А чому б нам тепер не вполювать?
    - Навіщо? Нам харчів поки що стачить.
    А, як складеться далі, то побачим.
    Ти лиш усе старайся помічать.

    Одного дня, уже десь під обід
    Повз пагорб височенький проїздили.
    І раптом щось страшенно заревіло.
    - Поглянь-но, хлопче, он на сонця схід.
    Данилко тільки очі повернув
    Й на пагорбі уздрів страшного звіра.
    То він, скоріше заревів допіру.
    Напевно, бик якиїсь дикий був.
    Весь чорний, мускулистий, голова
    Піднесена високо, круті роги.
    Такому краще відійти з дороги.
    Знов заревів, мов на двобій позвав.
    - То тур, Данилку. – тато проказав, -
    Колись в степах до біса їх водилось,
    Тепер же зовсім мало залишилось.
    Я лише кілька раз таких стрічав.
    Немає звіра у оцих степах,
    Який зумів би тура подолати…
    Окрім людини, - встиг іще додати,
    Тримаючи мушкета у руках.
    - Ти його стрілиш? – Що ти, звісно, ні.
    Нам стільки м’яса не потрібно, сину.
    А вбити й на поталу звіру кинуть?
    Як козаку, не личить то мені.
    Це я про всяк випадок. Звір такий,
    Якщо на щось чи когось він сердитий,
    То може сам зненацька налетіти.
    Тоді вже, сину, не зівай, а бий.
    Без поспіху направивши коней,
    Вони повз пагорб далі подалися.
    А реви тура їм услід неслися.
    Здавалось, кинеться та й дожене.
    Та все минулось. Пагорб вдалині
    Разом із туром зник, ревіння стихло.
    Лиш вітер степовий повільно диха…
    Враз у траві, від стежки в стороні
    Зашаруділо, наче хтось втікав.
    З трави велика птаха піднялася
    І важко та повільно подалася
    Від них. Данилко, навіть не чекав,
    Як тато раптом вихопив стрілу
    І лук, що досі на спині бовтався,
    До нього легким теньком обізвався.
    Стріла догнала птаха, по крилу
    Ударила і він в траву упав.
    А тато вже коня услід направив.
    І птах в його руках – хвилинна справа,
    Зі здобиччю вже радий повертав.
    - Це дрофа, сину. У степах оцих
    Найбільший птах. Тож наїмося нині.
    Запечемо м’ясця собі у глині
    Та до запасів додамо своїх.

    Спинялися, як правило, вони
    У балках чи ярах. Аби багаттям
    Себе забродам у степу не здати.
    Досвідченим очам зі сторони
    Дим серед дня чи то вогонь вночі
    Пізнати легко. Нападуть раптово,
    Якщо якась роззява гаву зловить…
    Отож, Данилка тато всьому вчив.
    І лук у нього, й повний сагайдак,
    І ніж стирчить за поясом. Без зброї
    Ти не козак, а не козак – не воїн.
    Принаймі, тато вчив Данилка так.
    Вони вже близько тижня у степах.
    Ще кілька днів і на Січі вже будуть.
    Данилку надимає гордість груди,
    Хоч підсвідомий ще долає страх.
    Задумався і не помітив, як
    Коня свого спинив зненацька тато,
    Узявся щось зі степу дослухати.
    Данилків кінь став поряд і закляк.
    Зі степу раптом тупіт доліта,
    Вже зовсім поряд виринули коні.
    Майнула думка в голові: погоня.
    Коня свого вже тато поверта.
    - Тікаєм швидко, синку! Татарва!
    Понижче тільки до коня пригнися,
    Щоби арканом часом не зловився!
    А кінь летів уже, вудила рвав.
    Здавалось, відірвалися. Аж враз
    І попереду скочили татари.
    З трави з‘явились раптом, як примари.
    - Погано, синку, оточили нас!
    Стрибай з коня, сховайся у траві!
    Вони тебе малого не помітять!
    Я спробую відвести клятих звідти!...
    Стрибнув Данилко, миттю на живіт
    І у траві бігом пошурхотів,
    Щоб під копита часом не попасти.
    Копита дріб пробили мимо часто.
    Загін татарський далі полетів.
    Почулось гелготіння недалік.
    Дзвін шабель, крики болю…Тихо стало.
    «Напевно тата, кляті запопали!» -
    З думками тими він і повз убік
    До пагорба, що високо здіймавсь.
    Із нього міг би добре розглядіти,
    Що ті татари візьмуться робити.
    В траві високій аж на верх забравсь.
    Там якийсь ідол кам‘яний стояв
    Та безтурботно в далечінь дивився.
    Данилко біля нього прихилився
    І степ навколо розглядати став.
    Татар уздрів. З десяток чоловік.
    Щось гелготять, розмахують руками.
    Он тата спеленали мотузками.
    Он кілька вбитих відтягли убік.
    Тоді зібрались та і подались
    Кудись неспішно. А Данилко слідом.
    Заради тата на край світу піде.
    Ішов, а сльози по щоках лились.

    Татари недалеко відійшли.
    У балці, видно над струмком ховались.
    На здобич пантрували, сподівались.
    Мабуть, не вперше в цих краях були.
    У заростях між вербами вони
    Собі містечко гарне влаштували.
    Там уже кілька полонених мали.
    Данилко то уздрів зі сторони,
    Як здерся на високий осокір.
    Татар, як на долоні видно було.
    Вони ж гадали: в зарості пірнули
    І їх уже не віднайти з тих пір.
    Тож вогнище скоренько розвели
    Та їжу узялися готувати.
    Сіріло, ніч вже стала підступати.
    Не міг Данилко дочекать, коли
    Вони поснуть. На дереві сидів,
    Гнав сон від себе, що весь час чіплявся,
    В тенета свої взяти намагався.
    Напружено у темряву глядів.
    Багаття вже погасло у татар.
    І звуки змовкли. Форкали лиш коні.
    Чи попаски були, чи на припоні?!
    Із неба місяць поглядав з-за хмар.
    За північ далеченько вже було,
    Коли спустивсь Данилко з осокора.
    Без шереху дістався кошу скоро.
    Тож усе тихо і спокійно йшло.
    Татарський табір боком обійшов,
    Бо ж бачив полонених де тримали.
    Напевно, і тепер сторожували.
    Від того аж холола в жилах кров.
    Та гнав він страх, ножа в руці стискав.
    Вдивлявся пильно, щоб не напоротись
    На сторожа, бо з ним не поборотись.
    Повз, прислухався… Сторож, видно спав.
    Його сопіння сонне було чуть.
    Не став Данилко його зачіпати,
    Поповз туди, де мав би бути тато.
    Вже зовсім близько підібравсь, мабуть.
    Тихенько: - Тату! – шепотіти став.
    І шепіт поряд зовсім: - Це ти, сину?!
    От молодець, що тата не покинув.
    Я сподіваюсь, ти ножа узяв?!
    - Узяв. Давай мотуззя розітну.
    Нащупав руки і мотуззя впало.
    Тут інші також шепотіти стали:
    - Ріж і мені! – Данилко не минув
    Ні одного. Всі руки розтирали,
    Бо аж потерпли зв‘язані були.
    Нарешті розігнати кров змогли.
    І наступила ота мить розплати.
    Сторожу тато навіки приспав.
    Полонені по балці розповзлися
    І за татар поснулих узялися.
    А кожен справу свою добре знав.
    Тож ранок стріли вільними усі.
    Татар чи пов‘язали, чи убили.
    Коней усіх татарських половили.
    А для Данилка не жаліли слів.
    Казали не Данилко – Козачок.
    А хлопець, звісно, гордий був від того.
    І тато не менш гордий біля нього.
    Бо ж син найперший витримав урок.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  42. Євген Федчук - [ 2025.12.18 20:34 ]
    Із життя племені дулібів
    Над річкою тулилося село.
    Із пагорба у воду зазирало.
    У нім дулібів плем’я проживало
    Та господарство, як могло, вело.
    Раніше ліс під річку підступав,
    Але його дуліби скорчували.
    Тепер колосся ячмені здіймали
    Від лісу аж до річкових заплав.
    Вставало сонце, схід почервонів.
    Півні йому вітання заспівали.
    Корів уже на вигоні збирали,
    Пастух на луки їх погнати мав.
    Над стріхами здіймалися дими.
    Жінки, мабуть, сніданок готували.
    Чоловіки іти у поле мали.
    За всіми готуваннями тими
    І сонечко у небі піднялось,
    В низесенькі віконця зазирало.
    Немов чогось у тих хатах шукало.
    Ясь іще спав глибоким сном. Аж ось
    Легкий промінчик до лиця торкнув,
    Залоскотав і розбудив хлопчину.
    Той скорий погляд у віконце кинув.
    Чи не заспав? Тут голоси почув.
    Чоловіки уже у поле йшли.
    Пора вставати. Легко підхопився
    Та й до ріки. Водою окропився.
    На голову водичкою полив,
    Щоб сон прогнати. В хату повернувсь,
    Де уже каша на столі стояла.
    А поряд хліба житнього кавалок.
    Відразу ж голод в животі відчув.
    Всю кашу миттю висьорбав, а хліб
    За пазуху – іще устигне з’їсти.
    Йому ж за свиньми цілий день ходити.
    Хоч взяв шкуринку, рештки каші згріб
    Та і подався відчиняти саж,
    Де свині вже кувікали, заждались.
    Дістатися до лісу сподівались.
    Ледь відчинив, то так рвонули, аж
    Він ледве їх під лісом перейняв,
    Аби часом не вскочили у шкоду.
    За свиньми він уже не вперше ходить,
    Тож їх підступність уже добре знав.
    У лісі свині, хоч і розбрелись,
    Але від стада все ж не відривались,
    Триматись завжди купою старались
    Та п‘ятаками у траві греблись,
    Шукаючи чогось в землі смачне.
    Його ж завдання тільки поглядати
    Та хижаків усяких відганяти.
    Дивитися, бо ж стадо, як гайне,
    То спробуй його потім віднайти.
    Стежок у лісі стоптано багато.
    Він научився вже сліди читати.
    Що ще робити? Бо ж свиней пасти
    Доволі нудно. Йди та завертай,
    Як десь попхають. От він і учився.
    Під ноги пильно увесь час дивився.
    Он заєць під кущем ховався та й
    Чкурнув зненацька. Хтось його злякав.
    Напевно, лис. Бо ж так стрибнув добряче.
    Та щось лисиці сліду він не бачить.
    Від кого ж тоді заєць утікав?
    Аж ось прим‘ята за кущем трава.
    Не звір ходив, напевно, а людина.
    Ходив сторожко, то одразу видно.
    Хто б то міг бути? Знать, нога крива,
    Бо слід якиїсь скошений набік.
    «Так наші люди у селі не ходять!
    Чи, може, якісь таті лісом бродять?
    Чи в лісі заблудився чоловік?»
    Сторожко Ясь подався по слідах.
    Не скрізь і видно. Он трава прим’ята.
    Ясь попід дубом мусив постояти,
    Бо в серце заповзав поволі страх.
    Коли то таті, звісно, не біда.
    Чоловіків в селі у них багато,
    Супроти татей зможуть постояти.
    А коли обри? Крався по слідах.
    Уже і про свиней своїх забув.
    Аж голоси. Поволеньки підкрався,
    Попід кущем ліщини заховався.
    Вже зовсім близько голоси почув.
    З-під листя глянув. Двоє їх стоїть.
    Про щось говорять. Що – не зрозуміти.
    «Не наші точно!» - зразу він відмітив.
    Один до нього повернувсь на мить.
    Вузенькі очі, погляд дуже злий.
    Та дивна одіж. Зрозуміло стало:
    То обри, мабуть, напад готували.
    Напасти, певно думали, як стій,
    Щоб похопитись не устиг ніхто.
    Розвідників до селища послали.
    Ті, певно, якийсь час спостерігали.
    «А скільки їх? Ніяк, мабуть, не сто?!
    Було б багато, лавою пройшли.
    А ці усе таємно готували.
    Напевно, їх сидить у лісі мало.
    Від цих в селі відбитися б змогли!»
    Тож Ясь тихенько з-під куща піднявсь
    І помаленьку до села подався.
    Як відійшов подалі, то помчався,
    Неначе Морок сам за ним погнавсь.
    Ледь вискочив із лісу, то побіг
    У поле, де старійшина Микула
    Й чоловіки усі дорослі були.
    Біг, аж захекавсь. Але не кричав.
    Бо раптом в лісі хтось іще сидить
    Та за селом здаля спостерігає.
    Він показати не хотів, що знає.
    А так: біжить хлопчина та й біжить.
    Дядька Микулу вздрівши, зупинивсь:
    - Там обри в лісі! Бачив їх сторожу!
    На нас напасти зовсім скоро можуть!
    На нього дядько пильно подививсь:
    - Звідкіль узяв? - Та ж я пасу свиней…
    Сліди побачив, взявся слідкувати…
    - А ти не знаєш, чи їх там багато?!
    - Я двох лиш бачив. Чув іще коней.
    Десь недалеко пирхали вони.
    - То обри точно? – Обри… я гадаю.
    Я ж їх не бачив. З розповідей знаю.
    - Ну, що ж, негайно до села жени
    Та попередь усіх там, хай бігом
    Біжать за річку камְ’янистим бродом!
    Ясь лиш кивнув Микулі та і ходу
    Так, що чи й вітер дожене його.
    На бачив, як Микула меч дістав,
    Що на край поля у траві хранився.
    А потім свиснув, що аж Ясь спинився
    Та, зрозумівши, чимскоріш помчав.
    На посвист той зійшлись чоловіки
    Враз до Микули. В кожного сокира
    Чи спис в руках, яким полюють звіра.
    Та за спиною в когось лук легкий.
    Микула вістку їм переповів,
    Що Ясь приніс. І всі рядити стали,
    Як вони обрів тих зустріти мали.
    Стрункому хлопцю Боричу велів
    До лісу мчати та прослідкувать,
    Що обри роблять. Можна сподіватись,
    Знайде, бо ж так до звіра підкрадатись
    Уміє, що й руками б міг впіймать.
    Чоловіків Микула розділив.
    Одні в село негайно подалися,
    Його до бою готувать взялися.
    Другим же заховатися велів
    В ярку і тихо на момент чекать,
    Як обри спину у бою підставлять,
    Нехай тоді на них удар направлять.
    Інакше обрів їм не подолать.
    Поки оті приготування йшли,
    Ясь у селі усіх уже стривожив.
    Бігом вхопили в руки, хто що може
    І стежками, які на брід вели,
    Помчали. І жінки, й старі, й малі.
    Зовсім малих жінки на руки взяли.
    Не озирались, бігли, поспішали,
    Бо ж знали добре, які обри злі.
    Ясь біг із ними, але відставав.
    Хоч ще малий, та так йому кортіло
    Стрілою обра продірявить тіло.
    Тугого лука із собою мав.
    Коли усі перебрели той брід,
    Він зупинився, взяв очеретину.
    Ножем надрізав. Вже ж бо не дитина.
    Знав, як у річці хоронитись слід.
    Очеретину в рот і ліг на дно.
    Вода мутна, його зовсім не видно.
    Сховав лук в очере́тах принагідно.
    Для лука то недобре геть воно,
    Як тятива намокне. Став чекать.
    Він так умів годинами лежати.
    Навчив цьому іще покійний тато.
    Казав, без того воїном не стать.
    Багато він чому його навчив.
    Міг би і більше… Та ж орда проклята…
    Пішов в похід і не вернувся тато…
    Та він вже й сам багато чого вмів.
    Думки зненацька тупіт обірвав.
    То під водою добре було знати.
    Кінні промчали, наче й не багато.
    Та Ясь, все дослухаючись, лежав.
    Там нагорі, напевно бій іде.
    Туди хоч одним оком поглядіти.
    Там ллється кров. Ну, як тут усидіти?!
    Крізь очерети став глядіти, де
    Ті обри. Бій іде вже за село.
    Кінні уже між хатами мелькають.
    Родовичі їх у списи стрічають.
    Та, видно, непереливки було.
    Микулу обри якось відсікли
    Від інших та кінними нападали.
    Живим, напевно, захопить бажали,
    Бо за такого б золота взяли.
    Мечем від них Микула відбивавсь,
    Але до річки мусив відступати.
    Зосталося вже зовсім небагато.
    Не підпустити обрів тих старавсь.
    Та що один, як проти троє їх?
    Тож Ясь не став тоді уже вагатись.
    Пора прийшла йому за лука братись.
    Наклав стрілу, націлитися встиг
    І один обрин полетів з коня
    Так, що другі не встигли й зрозуміти,
    Що із ним сталось. Ще стріла, як вітер
    Другого миттю обрина спиня.
    Микула, хоч не зовсім зрозумів,
    Хто саме допоміг, бігом метнувся
    І з коня третій обрин навернувся.
    Огледівсь, Яся поглядом уздрів,
    Кивнув і знову до села подавсь.
    А тут і ті, що у ярку сиділи,
    Зненацька на тих обрів налетіли.
    Тепер вже обрин по селу метавсь,
    Не знаючи, як вибратись звідтіль.
    Бо ж виходи дуліби перекрили
    І кожного списами люто стріли.
    З коней збивали майже без зусиль.
    Небагатьом прорватися вдалось.
    Вони бігом до лісу утікали,
    Неначе крила за спиною мали.
    Не солоно сьорбавши довелось
    Їм повертатись. Бо по вовну йшли,
    А стриженими мусили вертати…
    Хоча і у дулібів були втрати
    Та ж ворога вони перемогли.
    Ясь по стежині до села вертав.
    Чоловіки, ще з бою розпашілі,
    В’язали рани, що були на тілі.
    Микула раптом перед хлопцем став,
    Узяв на руки: - От він – рятівник!
    Йому ми всі завдячувати маєм!
    А Ясь щось неповторне відчуває.
    Йому ж лише іде десятий рік,
    А він уже село порятував.
    Ех, порадіти б міг за нього тато!..
    А сонце вже збиралося сідати.
    Далекий обрій, мов вогнем палав.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  43. Віктор Кучерук - [ 2025.12.15 06:28 ]
    * * *
    Дочекалися і ми
    Явних проявів зими -
    Прошуміла завірюха,
    Вкривши землю білим пухом,
    А опісля на мороз
    Несподівано взялось,
    Ще й канікули тривалі
    На догоду нам настали...
    15.12.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  44. Світлана Пирогова - [ 2025.11.29 16:18 ]
    Вірші для дітей
    Вишию

    У бабусі є велика скриня,
    В ній сорочки, сукні, вишиванки.
    Береже їх славна господиня.
    І милуюсь ними я щоранку.
    Ой, бабусенько, моя бабусю,
    Ти навчи мене теж вишивати.
    Я сорочку вишию діду́сю,
    Тату, мамі, і, звичайно, брату.
    А тобі - рушник у квітах,
    соняхи під небом синім-синім.
    Сонце подарує більше світла,
    Й голуб миру лине в Україну.



    Перший сніг

    Снігу першому - ура!
    Як зраділа дітвора!
    З неба падають сніжинки,
    Ловить їх мала Яринка.
    Проковтнув одну наш пес.
    Білим дах покрився весь.
    І подвір'я у снігу.
    - В сніжки гратимеш?
    - Угу!
    Петрик з Яриком помчали,
    Бо часу занадто мало.
    Сонце вранці поласує,
    І без снігу стане сумно.



    Мрія кішки

    По снігу гуляла кішка,
    Застрягали її ніжки.
    По снігу стрибав горобчик.
    Пурх!- і полетів молодчик.
    Кішка тільки облизалась.
    Сили, певно, в неї мало,
    А літать вона не вміє.
    Це для неї тільки мрія.


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.96)
    Прокоментувати:


  45. Світлана Пирогова - [ 2025.11.27 19:10 ]
    Вірші для дітей
    Зебра

    В білих смужках, в смужках чорних,
    Скаче, скаче, ще й проворна.
    Схожа трохи на коня,
    Бо вона йому рідня.
    Полюбляє зебра трави,
    І швидка - це вам не равлик.
    Хижаки не доженуть,
    Сонце вказує їй путь.


    Горіхотворка

    Ой, яка дрібна комаха,
    Має крильця, ніби в птаха.
    Шкоду робить для малини,
    Нищить пагони ожини.
    Живиться пилком, нектаром,
    На листках зростають гали.
    Потерпає жолудь дуба,
    Наріст зверху - то є згуба.
    Паразит горіхотворка,
    Голова і груди чорні.
    Взимку спить вона у галах.
    Йде давно погана слава.


    Сонця подружка

    Пізня осінь, листопад.
    Хоч зажурений вже сад.
    Щось жовтіє між гіллям.
    Задивилася земля.
    Круглобокий плід. Овва!
    Сонця подружка - айва.
    Пропаде усякий щем.
    Смакуватимемо джем.


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  46. Світлана Пирогова - [ 2025.11.26 13:14 ]
    Вірші для дітей
    Гість
    Сивий дядечко туман
    Оселився на полях.
    Сива-сива вся земля.
    Сивини вже океан.
    Потонули ліс і сад.
    І будинки в пелені.
    Сумно стало і мені.
    Зажурився листопад.
    Рознесеться згодом вість,
    Сонце вийде із-за хмар.
    Особливий в нього чар,
    Бо туман - це тільки гість.



    Городні молодці

    Помаранчові плоди-
    Подивись і підійди.
    Ми гарненькі і пузаті
    солоденькі й ароматні.
    Хто ще нас не коштував?
    З гарбузів доволі страв.
    Хліб і каша, і цукати.
    Запіканка пахне в хаті.
    І оладки, і млинці -
    Ми городні молодці.
    Споживати нас корисно.
    Вмиє дощ, то стільки блиску!
    Вітаміни в кожнім з нас,
    То ж смакуйте, саме час.



    Ягідка

    Зелененький круглобокий,
    Ще й у смужечку увесь.
    Друзі є, не одинокий.
    Ним смакує навіть пес.
    ВсередИні червоненький
    І насіннячко дрібне.
    Кожна скибка солоденька,
    А ім'я яке чудне!
    Ягідка. Яка ж велика!
    Це одне з земних чудес.
    Кавунець, кавунчик стиглий.
    От би виріс до небес!


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  47. Юрко Бужанин - [ 2025.10.07 14:24 ]
    ***
    В пухнастому світі
    Пухнасті створіння
    Пухнасто щасливі
    У всіх поколіннях.
    І сонце пухнасте
    Їм світить ласкаво.
    В пухнастому небі –
    Пухнасті заграви.
    Пухнасто муркочуть
    Малі кошенята
    І хочеться разом
    Із ними мурчати.

    7.10. 2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.91) | "Майстерень" 6 (5.94)
    Коментарі: (4)


  48. Марія Дем'янюк - [ 2025.10.05 12:40 ]
    Каштанчики
    Всілися каштанчики
    На листках-диванчиках.
    Поглядають навкруги
    Деревцяток дітлахи.
    У коричневій кофтині
    Ці каштанчики осінні.
    Скучили під шкарлупою,
    Гомонять поміж собою.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.46) | "Майстерень" 5.5 (5.44)
    Прокоментувати:


  49. Володимир Мацуцький - [ 2025.09.30 19:48 ]
    Мишка з песиком і котик
    Мишка з песиком і котик
    заховалися у ботик,
    з нього хвостики стирчать,
    в ньому хвостики пищать.

    Як збиралась Галя в школу
    ботик з рук стрибнув додолу,
    з нього хвостики стирчать,
    в ньому хвостики пищать.

    Галя ось несе із кухні
    воду хвостикам у кухлі.
    Треба хвостикам тікати,
    знову ботика шукати.

    Мишка з песиком і котик
    заховались в другий ботик,
    з нього хвостики стирчать,
    в ньому хвостики пищать.

    2022 рік


    Рейтинги: Народний -- (5.22) | "Майстерень" -- (5.42)
    Прокоментувати: | "ресурсу в Інтернеті"


  50. Марія Дем'янюк - [ 2025.09.13 13:23 ]
    В садочку
    Сонячний промінчик
    Скочив на камінчик,
    Радісно всміхається,
    Всюди озирається.

    Оглядає видноколо:
    "Oй! Яка краса довкола!
    Он троянди та жоржини,
    Айстри, кетяги калини.

    Грушки дуже солоденкі,
    Щічки яблук червоненькі.
    Виноград глядить на сливу:
    Теж синенька. Справжнє диво!"

    Сяє сонечком камінчик,
    Примостився там промінчик:
    "Ще в саду побуду трішки,
    Подивлюся на горішки!"


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:



  51. Сторінки: 1   2   3   4   5   ...   31