ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ ІV. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єписко

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Ірина Вовк
2026.06.24 11:13
Розділ ІV. ПЕРША ЗУСТРІЧ: ЗІТКНЕННЯ ДВОХ СВІТІВ «Травень розсипав цвіт над Реймсом, кам’яні химери застигли у німому подиві. Вона йде по кубах холодного каміння, двадцятирічна весна у вишитих шатах. Поруч – король, сивий від битв і років, дивиться

хома дідим
2026.06.24 08:11
consider death
співає майкел стайп
consider death
з динаміків у супермаркеті
на пенсіонерів
на поліціянтів
на матусь із дитями
на візки для гавчиків

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Охмуд Песецький
2026.06.23 18:31
Охайна дівчина і при скромному макіяжі викликала потаємний інтерес і швидку згоду на послуги. Чому приваблюють саме такі, якщо мені потрібна робітниця лише для прибирання, для мегамаркетів і як водійка мого майбутнього авто? Про ескортні виходи того дня

Володимир Бойко
2026.06.23 17:18
Історія сповнена історичних парадоксів і парадоксальних істориків. Були царі, були і блазні, але щоби цар і блазень у одній особі? Що більше є нагарбаних територій, то більше їх бракує для повного щастя. Можна і концтабір у країні створити, а мож

Борис Костиря
2026.06.23 12:56
Протоптую стежину у снігах,
Єдину, неповторну і глибоку.
Іду снігами, нібито у снах,
Гамуючи ненависть і тривогу.

Протоптую стежину у полях
Прологом у небачене майбутнє,
Яка укаже подорожнім шлях,

Вячеслав Руденко
2026.06.23 12:03
Будь ласка! - Гра у сквош -
Дарунок нам на втіху,
Щоб у степах нічних
Не загубити слід!

В рожевих дзеркалах
Витають духи сміху.
Та нам їх не впізнать

хома дідим
2026.06.23 07:23
у своїй непрозорій стихії
віршувати
недбало як слід
відкидаючи ревнощі хитрі
розбиваючи сяючий лід
у коморі своїй
саркастичній
обдираючи рештки шпалер

Віктор Кучерук
2026.06.23 06:09
Сонце жаром запашіло
І відразу вітер стих, -
І вогнем взялося тіло,
І робити важче вдих.
Усього проймає потом
Й обпікає водночас, -
Сонце встало до роботи
І отак гартує нас.

Ірина Вовк
2026.06.23 01:44
Розділ III: КОЛИ ДЗВОНИТЬ СОФІЯ, ЗАТИХАЄ ПАРИЖ Це було навесні 1048 року. Київ тільки-но скинув із себе зимові кайдани, коли до Золотих воріт підходила пишна кавалькада заморських гостей – французьке посольство, очолюване єпископом Роже Шалон
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори (Публіцистика):

Павло Інкаєв
2025.11.29

Федір Паламар
2025.05.15

Пекун Олексій
2025.04.24

Анатолій Цибульський
2024.04.01

Іван Кушнір
2023.11.22

Олена Мосійчук
2023.02.21

Зоя Бідило
2023.02.18






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




Автори / Олег Герман (1991) / Публіцистика

 І чому я не хірург?
Мені вже набридло. Дійсно, набридло. Я — лікар-психіатр, який провів роки в університеті, вивчаючи неврологію, психіатрію, біохімію, анатомію, фармакологію, фізіологію. Мені вдається відрізнити генералізований тривожний розлад від ситуативної тривожності, мінливість настрою від біполярного афективного розладу, а велику депресію від депресивної реакції. Я — медик. Але кожного дня, коли сідаю навпроти нового пацієнта, мені доводиться робити те, чого не робить ані кардіолог, ані хірург, ані навіть венеролог — доводити, що я — не лиходій.
Мої колеги у світі "фізичної" медицини насолоджуються певною... презумпцією невинності. Якщо хірург каже, що треба оперувати апендицит, людина погоджується. Якщо гастроентеролог призначає ліки від виразки, пацієнт просто йде в аптеку. Їх діагнози — це об’єктивна реальність, підтверджена аналізами, знімками, іншими обстеженнями.
Мої ж діагнози... І тут ми впираємося в стіну.
"То що, я справді божевільний?" — це питання чую щодня. Воно лунає з такою панікою, ніби діагноз — не вектор лікування, а довічний вирок, за яким приїде каральний фургон. Моя робота, яка мала б починатися з обговорення симптомів та лікування, перетворюється на багатогодинний сеанс психоосвіти та руйнування стигми.
Я витрачаю купу часу на те, щоб пояснити, що тривожний розлад — не якась "погана звичка" чи "ти собі накручуєш", а реальний біохімічний збій у мозку, що гіпокамп і мигдалеподібне тіло працюють на підвищених обертах, і що це НЕ ваша провина, і що поняття "божевільний" в медицині не існує. Пояснюю, що лікую не тільки людей з гострими психозами, а й тих, хто не може заснути, бо боїться завтрашнього дня, тих, хто пережив травму чи втрату, тих, хто на межі вигорання або й вже вигорів. Я лікую страждання, а не "психів" у стереотипному розумінні.

А потім починається друга частина моєї щоденної боротьби: фармакофобія.

Призначаю антидепресант. І пацієнт — звичайний електрик чи сантехнік, який ще вчора, без жодних питань, прийняв жменю антибіотиків, протизапальних та гіпотензивних, що прописав терапевт, раптом стає нейрофізіологом-фармакологом. Він починає "під мікроскопом" вивчати інструкцію до мого препарату. Інструкцію, яка написана для юристів, а не для пацієнтів, — де перелічені всі можливі побічні ефекти, навіть ті, що трапляються в одного пацієнта з десяти тисяч і ті, які можуть трапитися суто теоретично.
Пацієнт повертається чи телефонує опівночі і гнівно запитує: "Тут написано, що може бути суїцидальна поведінка! Ви хочете мене вбити?!"
І мені знову доводиться витрачати час на те, щоб пояснити, що суїцидальні думки — часто симптом важкої депресії, а не побічний ефект препарату, бо жоден препарат не може запрограмувати певну поведінку чи навіть думку. Іноді на початку лікування, коли енергія повертається раніше, ніж настрій, ризик може тимчасово зрости, і саме тому МИ потрібні поряд. Ліки не викликають проблему, а лише висвітлюють ризик.
Чомусь же ніхто не читає газетне простирадло з інструкцією до ацетилсаліцилової кислоти, де чорним по білому написано про ризик шлунково-кишкових кровотеч (що є прямою загрозою життю), а також про те, що при тривалому застосуванні нестероїдних протизапальних засобів нирки і печінку можна викинути на смітник. Це люди приймають як даність. Але ризик зміни настрою від психотропного препарату сприймається як зрада або атака на душу.

Чому? Бо аспірин лікує тіло, а мої ліки лікують психіку.
Психіка досі вважається священною територією, недоторканною "сутністю", де живе наша особистість та душа. Впливати на неї хімією — суспільно сприймається як вторгнення, спроба перетворити людину на "овоч" чи "зомбі". Це ірраціональний страх перед втратою контролю і втратою себе. Досі від людей, особливо старшого покоління, можна почути "от в наш час ніхто до психіатра не ходив і всі були нормальними". Та тільки замовчується той факт, що дві третини чоловіків були запійними алкоголіками, близько половини жінок теж зловживали алкоголем, а ще велика їх частина снідала, обідала і вечеряла барбітуратами (всіма улюблений "Барбовал"), бо допомагало "від серця".

Я чомусь не можу просто виписати рецепт, а маю спочатку отримати довіру.

І справді мушу допомогти пацієнту усвідомити:

• Що психічний розлад— не слабкість чи вигадка, а реальна проблема.
• Що лікування — не покарання, а шлях до відновлення якості життя.
• Що я — не контролер, а провідник у складній подорожі до психічного балансу.

Моя робота, на відміну від багатьох інших спеціальностей, вимагає, щоб пацієнт був активним учасником лікування. Він повинен сам захотіти одужати, довіритися процесу і не кинути прийом ліків через першу ж страшилку з інтернету.
Ось чому я мушу бути не лише лікарем, а й педагогом, психологом-просвітником, і, на жаль, щодня — адвокатом своєї професії. Коли розмова починається зі слів пацієнта: "Я не думав/не думала, що моє життя докотиться до зустрічі з Вами" — мимоволі стає трохи прикро, бо я — лише той, хто намагається допомогти, коли мозок починає працювати проти свого власника.
І хоч як би це не було важко, продовжуватиму пояснювати, руйнувати міфи та доводити, що мої слова та мої знання мають таку ж саму вагу, як і слова будь-якого іншого спеціаліста.

Так, я — не монстр. Я — лікар!




      Можлива допомога "Майстерням"


Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi,
  видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Про оцінювання     Зв'язок із адміністрацією     Видати свою збірку, книгу

  Публікації з назвою одними великими буквами, а також поетичні публікації і((з з))бігами
не анонсуватимуться на головних сторінках ПМ (зі збігами, якщо вони таки не обов'язкові)




Про публікацію
Без фото
Дата публікації 2025-11-09 17:48:49
Переглядів сторінки твору 559
* Творчий вибір автора: Любитель поезії
* Статус від Майстерень: R2
* Народний рейтинг 5.680 / 6  (4.854 / 5.61)
* Рейтинг "Майстерень" 5.655 / 6  (4.893 / 5.68)
Оцінка твору автором -
* Коефіцієнт прозорості: 0.808
Потреба в критиці щиро конструктивній
Потреба в оцінюванні не обов'язково
Конкурси. Теми ІРОНІЧНИЙ РЕАЛІЗМ, НЕОРЕАЛІЗМ
ЕССЕ
Автор востаннє на сайті 2026.06.21 01:13
Автор у цю хвилину відсутній

Коментарі

Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Іван Потьомкін (Л.П./М.К.) [ 2025-11-09 18:29:36 ]
Співчуваю Вам і бажаю кожному побути у Вашій ролі.


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
С М (Л.П./М.К.) [ 2025-11-09 19:13:25 ]



і я реально співчуваю Вам
і я спвічуваю Вам, насправді
і я співчуваю, як вже умію

охоче вірю, що ось такі проблеми
реально існують
& не запросто їх подолати

бо всякий дуже багато розуміє про себе
не про мозок, не про серцево-судинні розгалуження
чи їхні подальші судьби, не про ЖКТ

але про власну інтимну сутність
про свої стосунки зі всесвітом
про безсмертя "душі"....
про ПОЕЗІЮ, яку обіймає якийсь-там елогім....
під древом пізнання,
про еґреґори, і про розу світів і хз про що ще.....

(ми тут, на сайті, всяко зтикаємося)
я, власне, зрештою, також, грішний
хотів би притягнучи чимало кейсів тутешніх
до Ваших розвідок, чи то, прояснень

але я не наважуюся
бо це не просто якісь кейси, це "творчі особистості"
"небожителі", "поранене єство" (с)
і ще всякі можливі упередження
статуси.... доробки, публікації, розшаркування, етц.


який Ви бачите вихід із цієї матриці?
чи взагалі можна якось пристати на певні принципи
щоби оцінювати якось приблизно, але будь-що?

якщо Ви, як спеціаліст, не в змозі довести власну спроможність
то що вже казати простим коментаторам, яких ще
поки що не заблокували якісь реально психі,
котрі претендують на конкуренцію?

і що взагалі можливо якось сказати в цім усім??




Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Зоя Бідило (Л.П./М.К.) [ 2025-11-09 19:53:36 ]
Радянська каральна психіатрія доклала зусиль, щоб психіатра не вважали лікарем і ставилися до нього з засторогою. Тільки в психіатричній лікарні можливо було годувати хворих запареним комбікормом для худоби і навіть не з тарілки, а з підлоги, та й ставитися до них як до худоби, бо безправні.
Війна різко збільшує кількість хворих зі зруйнованою психікою. Питання, що буде з ними, чи держава відправить їх за стіни спеціалізованих установ подалі від людських очей, чи витратить кошти на підготовку спеціалістів, які повинні будуть повернути цих людей до повноцінного життя. У путіна вже планують відправити своїх "пацанів" освоювати необжиті північні простори. До чого готується наша держава і чи готується? Адже суспільство не готове до закінчення війни і повернення воїнів до мирного життя.


Коментарі видаляються власником авторської сторінки
Юлія Щербатюк (Л.П./М.К.) [ 2025-11-10 13:30:36 ]
Як я Вас розумію, Олег! До психіатрії та психотерапії наше сустпільство завжди відносилося та і відноситься далі( бо мало що змінилось в головах) дуже упереджено, А людей, які звертаються за допомогою до спеціалістів даних напрямків, якимись неповноцінними бідолагами, які щось там собі напридумували... Бо заробити собі гіпертонію у 40 років, чи цукровий діабет у 30-це норм, а от поскаржитись на тривало знижений настрій чи невроз нав'язливих думок - то зразу осуд, бо знайшли із чим звернутись. Це ж несерйозно для дорослої людини, яка повинна завжди бути стійким олов'яним солдатиком.
Бажаю Вам від душі терпіння, наснаги, а ще адекватних, розуміючих та вдячних пацієнтів.