ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Катерина Савельєва
2026.06.25 23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.

Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Волають круки, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Борис Костиря
2026.06.23 12:56
Протоптую стежину у снігах,
Єдину, неповторну і глибоку.
Іду снігами, нібито у снах,
Гамуючи ненависть і тривогу.

Протоптую стежину у полях
Прологом у небачене майбутнє,
Яка укаже подорожнім шлях,

Вячеслав Руденко
2026.06.23 12:03
Будь ласка! - Гра у сквош -
Дарунок нам на втіху,
Щоб у степах нічних
Не загубити слід!

В рожевих дзеркалах
Витають духи сміху.
Та нам їх не впізнать

хома дідим
2026.06.23 07:23
у своїй непрозорій стихії
віршувати
недбало як слід
відкидаючи ревнощі хитрі
розбиваючи сяючий лід
у коморі своїй
саркастичній
обдираючи рештки шпалер

Віктор Кучерук
2026.06.23 06:09
Сонце жаром запашіло
І відразу вітер стих, -
І вогнем взялося тіло,
І робити важче вдих.
Усього проймає потом
Й обпікає водночас, -
Сонце встало до роботи
І отак гартує нас.

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів

Іван Веселий
2026.06.21 16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.

Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірилося, крізь ті терні

Євген Федчук
2026.06.21 16:08
Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую

Борис Костиря
2026.06.21 12:48
Час тече, наче плинна вода
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.

Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,

Роман Миронов
2026.06.21 12:33
У твоїх очах небагато спокою:
Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –

Аж до критичного струму.

У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –

Віктор Кучерук
2026.06.21 06:58
Так учора ласували,
Що ні хліба і ні сала
В хаті кумовій не стало,
Бо вечеряли ми сито
Через добру оковиту
І здорові апетити.
21.06.26

Борис Костиря
2026.06.20 13:06
В спіралі скручується час.
Змією обернеться простір.
Який у світі водолаз
Пірне в глибини, як на прощу?

Який у світі чародій
Поверне запахи заснулі?
На сцену вийде лицедій,

Ольга Олеандра
2026.06.20 12:39
Кожен ковток – це зустріч
сутностей доторком губ
спраглим, закоханим, дружнім –
творення нових сполук,
сильних, хоча й тимчасових,
повних ваги і смаку,
що стелять у серця основу
радість криштально тривку.

Іван Веселий
2026.06.20 11:23
Вийшов я в садок фазенди
на гармидер вранці.
Розвелось у нас хвазанів -
самців горлодранців!
І чого ж це у природі
навпаки, ніж в люду?!
І в хвазановім народі -
бачу ту ж невгоду!

хома дідим
2026.06.20 09:20
залишилося лише тебе хотіти
згадуючи всяке чи важливе
ще стоїть і пил виловлює з повітря
кухоль у якім бувало пиво
часоплин жорстокий і безрадний
зорі падають ніхто їх не підніме
каніфоль свої сердечні рани
змінюється все нещадні зміни

Віктор Кучерук
2026.06.20 06:30
Навесні стара верба
Запитала в клена:
Ну, не гарна я хіба
В одязі зеленім?
Бо не видно щовесни
Всім, кому цікаво,
В гущі листя кривини
І гілок трухлявих.

Іван Потьомкін
2026.06.19 21:02
Якщо не в пекло Господь мене спровадить,
а дасть (бозна за віщо) право обирати,
як маю жити в потойбічнім світі,
не спокушуся ні на рай, змальований Кораном,
ні на таке принадне для смертних воскресіння
(на подив родині й товариству).
Ні, попрошу

Мирон Шагало
2026.06.19 20:56
За спогадом летять думки
туди, на стежку ту знайому,
туди, де стигнуть колоски
у полі, недалеко дому.

Пшеничне поле. В тихий сум
знов починає огортати.
Це поле в серці я несу,

Юрій Лазірко
2026.06.19 16:39
о серце моє...
1.
пригадую...
це море дотиків
і поцілунків
оооооооооооо
о крила мої
полон обіймів
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія - Останні надходження за 7 днів


  1. хома дідим - [ 2026.06.22 07:24 ]
    * 118 *
     розкажи мені ще
     про інакші дні
     де так гарно було
     із тобою
     дай ліричного ще
     відчуття мені
     без потреби
     сурми і двобою
     говори мені
     різні тремкості
     я хотів би
     губитись безвільно
     у моїй із тобою
     окремості
     ненав’язливим
     безневинно
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.71) | "Майстерень" 6 (5.72)
    Коментарі: (8)


  2. Неоніла Ковальська - [ 2026.06.22 07:05 ]
    Чебреці
    Чебреці, чебреці, чебреці
    Чомусь терпко запахли дитинством.
    Згадую, як тримали в руці
    Батога, що Петровим ще зветься.

    Соняшник нам конем слугував,
    "Осідлавши" його ми скакали.
    Було безліч іще в нас забав,
    Але дні ті так швидко промчали.

    Не вернути ніколи вже їх,
    Лише спогади душу тривожать.
    Чебреці, чебреці, чебреці,
    Запах ваш у дитинство відносить.

    2021 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  3. Віктор Кучерук - [ 2026.06.22 06:10 ]
    * * *
    Неймовірно голосна
    І проворна дуже, -
    Покотилася луна
    З-за ріки по лузі.
    Повернулися назад
    Наспіви веселі,
    Ніби чути їх не рад
    Нині хтось в оселі.
    Певно, слухає вона
    Співи інших друзів, -
    Покотилася луна
    З-за ріки по лузі...
    22.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  4. Володимир Журавльов - [ 2026.06.22 00:21 ]
    Товариство з органічною відповідальністю
    Великі, та малі — галактики.
    Але в щурів є інші ієрархії:
    жирніший хвіст,
    якщо гостріші зуби.
    І більше калу вивергаєш,
    якщо більш згриз, аніж товариш.

    2022


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  5. Світлана Пирогова - [ 2026.06.21 21:46 ]
    Гортензія
    Гортензія-красуня пишно квітне,
    Вражає розмаїттям кольорів.
    Розкішним покривається суцвіттям.
    Побачив літній легіт - і зомлів.

    І звідки тут ця пані елегантна?
    Таких в саду ще досі не було.
    Прикраса днини, вечора, світанку.
    Як їй пасує зеленаве тло!

    Хмарки небесні, ніби обереги.
    В обіймах сяйва сонця повсякчас.
    В гортензії життєві є секрети:
    Любити світ і радувати нас.


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.96)
    Коментарі: (4)


  6. Олена Побийголод - [ 2026.06.21 21:50 ]
    1937. Прощальна комсомольська
    Михайло Ісаковський (1900-1973)

    Був наказ йому – на захід,
        їй також – до чужини...
    Йшли на фро́нти комсомольці
        Громадянської війни.

    Йшли у військо, розставались,
        полишали рідний край.
    «Ти чогось мені, кохана,
        на прощання побажай!»

    І кохана відказала:
        «Побажаю я таке:
    стрінеш смерть – так щоб миттєву,
        а поранення – легке.

    А найбільш тобі бажаю:
        без пораз і сміючись,
    з перемогою додому
        ти скоріше повернись».

    Він ізнов окинув зором
        любі очі та уста:
    «А іще тебе прохаю:
        напиши мені листа».

    «Та куди ж тобі писати?
        Як знайти твої сліди?»
    «Все одно, – промовив стиха, –
        напиши хоча б куди».

    Був наказ йому – на захід,
        їй також – до чужини...
    Йшли на фро́нти комсомольці
        Громадянської війни.

    (2026)


    Рейтинги: Народний -- (5.56) | "Майстерень" -- (5.6)
    Прокоментувати: | "Муз.: Дмитро та Данило Покрасс. Вик.: Ансамбль радянської пісні ЦТ и ВР (1975)"


  7. Борис Костиря - [ 2026.06.21 20:47 ]
    Прозорий ліс
    Прозорий ліс у сутіні прозорій.
    Прозорий смуток дивиться в імлу.
    Прозорий спокій п'є північні зорі.
    Прозорий час читає ковилу.

    Прозорий простір причаївся вчасно
    У згусток нерозтрачених хвилин,
    Плекає мрію дивну і незгасну
    В оточенні хоралів горобин.

    Прозоре чудо станеться сьогодні,
    Розкривши смисл утрачених часів,
    Піднявши слово зі старої бодні
    Відродженням забутої краси.

    Прозорий ліс оголить неповторність,
    Прозорий сенс утрачених понять,
    Долаючи набридлу монотонність
    На вістрі непромовлених заклять.

    26 грудня 2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.57) | "Майстерень" 6 (5.57)
    Коментарі: (2)


  8. Коломієць Роман - [ 2026.06.21 18:34 ]
    З дитинства
    На даху, як на скелі, церкви старої
    Я любив заглядати у даль, як у вічність.
    І клубочились хмари за горою,
    А волошкам сонце вдивлялось у вічі.

    І пливли на ставку і човни, і лілеї.
    І Павлушин яр відкривав горизонти.
    І собі я здавався Гемінгвеєм,
    Що ніколи не був в лісах Амазонки.

    А внизу щось клацало і бряжчало —
    То десь трактор жатку тягнув у поле.
    І було того літа зовсім немало,
    І не треба було ще іти до школи.

    І здавалось, що можна дістати до центру
    І села, і світу рукою своєю.
    І хотілось отак і стояти на церкві,
    на даху, а внизу, щоб біліли оселі.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  9. ВАСИЛЬ КУЗІВ - [ 2026.06.21 17:53 ]
    Бути Людиною
    Світ учить тих....,-хто слухати уміє,
    Хто розуміє-усвідомлює життя,
    І за поступок свій ніде не червоніє,
    А так живе,як совість намовля.

    Сьогодні тяжко досить зрозуміти,
    Де правда ходить,ну а де брехня,
    Сьогодні жити!!!,---так то треба вміти,
    Аби Людиною залишитись щодня!!

    Бо нині зовнішність важлива від розУму,
    Весілля головніше ніж любов,
    І =матерІ= в шкіряних міні-сукнях,
    Дочкам про скромність кажуть знов і знов.

    А за столом синів =повчає= тато,
    Розказує про честь, пролиту кров,
    І спорожняючи один- за-другим,
    В стакан все підливає знов і знов.

    Розумний вигляд, ше нічо не значить,
    Якшо душа =купається= в гріхах,
    І лищ Господь нам все ото пробачить,
    Якщо в житті обрали ми той вірний шлях!!!

    31.03.2025.s.v.r


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  10. Коломієць Роман - [ 2026.06.21 17:12 ]
    В тиші біжать хвилини
    В тиші біжать хвилини,
    Тільки самотні дощі
    Ллють на мохи, на хвощі,
    Ніби це сльози людини.

    Маревом покривал
    Хмари, мов трави, у небі.
    Скільки й кому іще треба.
    Завтра — новий перевал.

    Кроків і днів лічба,
    Вітру і снів безкінечність.
    Сови кричать далеко.
    Зоряний віз — мов дзбан.

    Ти тільки не спіши.
    В тиші біжать хвилини,
    Ніби це сльози людини.
    Тихо пиши вірші.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  11. Коломієць Роман - [ 2026.06.21 16:05 ]
    Горіхи падають і б’ються об асфальт
    Горіхи падають і б’ються об асфальт,
    Які на друзки, а які на диво,
    Мов покотьолом, котять. Ти щаслива,
    Напевно, в цьому світі є ще фарт.

    Каштани ж ні — вони летять, мов дні.
    (Стрекочуть у гаю про щось сороки).
    Вистукують, мов морзе, наші роки:
    Тобі, мені, тобі, мені, мені.

    Земля вже обігнула циферблат.
    Асфальт припорошило першим снігом,
    А я стою один під тим горіхом,
    Планети як лаштуються в парад.

    З горіха зерня сойка дістає.
    І тихо стука потяг в перегонах.
    І вітер хмари до кордону гоне.
    Таке життя, таке життя моє.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  12. С М - [ 2026.06.21 16:42 ]
    На часі (Jefferson Airplane)
     
    Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
    Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів
     
    Прилинь, до обличчя, устами своїми
    Дивися далі, о дивися глибинно
     
    Помаранчевий і синій
    Кольори моїх чуттів
    І мій розум, усе обертався би
    На часі
     
    Коли твоє тіло поруч із моїм
    Усе чудуюся я, хай і понад цим
     
    Тепло, легко, сяйно, зараз
    Слова-речі, які я знаю
    І моє тіло, ти знаєш, так
    На часі
     
    І тебе я бачу там, де музика без меж
    Моя люба, що промовити оце ж
     
    Танцюй, співай і мрій
    Ти в оцій усій музиці
    Окрім усього, істотно поруч ти
    На часі
     
    Отже, будь як ми
    Оу, за руку мене візьми
    Другом будь мені
    У землі отій інакшій
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний -- (5.78) | "Майстерень" -- (5.78)
    Коментарі: (8)


  13. Іван Веселий - [ 2026.06.21 16:01 ]
    8. Проща. Переспіви.Б.К. Спіралі
    Вдягнувши водолаза маску,
    і вибравши спіралі час,
    він ринув у місцеву прощу -
    на дно духмяно гаслих трас.

    Минулі виходи нестерпні
    туди траплялися не раз,
    та вірилося, крізь ті терні
    сягне зірок - з намульних мас!

    О він був певен! Він зуміє!
    Просяє блискавкою зліт!
    Люк неба лобом перекине
    і в ластах космос пройде вбрід!


    ____
    ____


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Б.К. Спіралі"


  14. Євген Федчук - [ 2026.06.21 16:24 ]
    Керченська катастрофа 1942 року
    Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
    Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
    Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
    Забираються усі хай у помийну Рашу.
    Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
    Як укріплення бездумно вони в лоб штурмують
    І історія на пам‘ять одна мені спала,
    Як москалі в сорок другім теж Крим визволяли.
    Було так, у сорок першім німці в Крим ввірвались,
    Москалів загнали в море, до Керчі дістались,
    Один лише Севастополь досі опирався
    І Манштейн його узяти дарма намагався.
    Москалям же не до того – німці під Москвою,
    Уже, навіть до Кремля їм подати рукою.
    Але дощі, бездоріжжя наступ зупинили.
    Москалям дали можливість підтягнути сили.
    А з морозами і зовсім німців відігнати.
    Москалі раденькі – можуть-таки воювати.
    У кількох місцях зібрались наступ учинити.
    Та і Крим, у числі тому від німців звільнити.
    Аж дві армії стягнули на Тамань за зиму,
    Щоби витурити німців чимскоріше з Криму.
    Операцію «таємно», звісно готували,
    Але німці про москальські усі плани знали.
    Бо ж ті в радіоефірі вільно говорили,
    А німці всі ті розмови слухати уміли.
    Дві дивізії москальські, що десантувались –
    Двадцять тисяч попід Керчю навіки зостались.
    Москалів то не навчило – Сталін же чекає,
    Отож, армія по трупах наступати має.
    Про підтримку із повітря зовсім не подбали.
    Авіація німецька все контролювала.
    Про надійне постачання чи про медсанбати
    Ніхто із тих генералів не схотів подбати.
    Тим не менше, дві армії наступ розпочали,
    Одна - морем, друга – льодом до Криму попали.
    Хоча німців і румунів було не багато,
    У шістнадцять разів менше, як порахувати,
    Але їм оту армаду удалось спинити,
    Феодосію, більш того, удалось «звільнити».
    Що цікаво, москалі, як сюди наступали,
    Тут румуни полонених москалів тримали.
    Вісім тисяч. Як дізнались про наступ, рвонули.
    І про табір, й полонених одразу ж забули.
    Полонені побачили, не стали чекати,
    Теж рвонули…в Сімферопіль захисту шукати
    Від москалів. А ті тільки у місто попали,
    Поранених у шпиталях німців повбивали.
    А декого із немічних притягли до моря,
    Облили водою, щоб ті замерзли вже скоро.
    Правда, в місті їм не довго вдалося всидіти,
    Скоро німці оговтались та й вибили звідти.
    В Євпаторію так само москалі ввірвались,
    За три дні, однак нікого в живих не зосталось.
    Отож, скоро німці наступ москальський спинили.
    Ті лиш Керченський півострів зайняти зуміли.
    У найвужчім його місці і бились лобами
    Аж до травня, поки німці все ж прийшли до тями.
    З Севастополя частину війська відізвали,
    Дивізію цілу танків з Франції пригнали.
    А москалі своїх гонять і гонять в атаки
    По відкритім степу. Адже генерали з ляку,
    Не дивилися на втрати, людей не жаліли,
    Бо ж сталінський наказ, звісно, виконать хотіли.
    Долю Павлова всі знали, інших генералів,
    Під сталінський гнів потрапить зовсім не бажали.
    Генерал Козлов, що Кримським командував фронтом,
    Може би «дурдом» спинити отой був не проти.
    Та ж Сталін натикав всюди своїх комісарів,
    Що «ябеди» на військових постійно писали.
    При Козлову стирчав Мехліс, прислужливий дурень.
    Щоб Сталіну догодити, він аж ліз зі шкури.
    Тями не мав воювати та, одначе ж, брався.
    А Козлов же слухать мусив, бо того боявся.
    Десь півроку серед степу москалі стояли,
    Кожен день вони окопи німців штурмували.
    Устеляли землю трупом та не зупинялись.
    Самим же окопи рити їм заборонялось.
    Бо ж потрібно наступати, нічого сидіти,
    Треба шлях на Севастополь все одно пробити.
    Багатьом той перешийок зробивсь за могилу.
    За півроку більше сотні тисяч положили.
    Із них більше сорок тисяч було тільки вбитих.
    Не збирались генерали москалів жаліти.
    Все прорватись сподівались, наступ готували,
    Двісті п‘ятдесят десь тисяч тут війська зібрали.
    Танків більше як три сотні і пхалися вперто
    На вузькому перешийку в двадцять кілометрів.
    Німці ж все прорахували і сили збирали.
    Літаки зарані їхні все атакували,
    Що з‘являлося на морі і на дно пускали,
    Щоб москалям допомога в Крим не поступала.
    В Феодосії тим часом сили гуртували,
    Москалям «сюрприз» травневий тихцем готували.
    Поки у їх оборону москалі вбивались,
    Німці уже до наступу швидко зготувались.
    Не полізли в лоб, нанесли удар на них з півдня,
    Де найслабша оборона у москалів, видно.
    Прорвали ту оборону, оточувать стали
    Військо, що його у наступ гнали генерали.
    Тим би швидко відступити за вал Кіммерійський,
    Там би можна в оборону поставити військо
    І успішно відбиватись. Але ж генерали
    Без сталінського наказу й кроку не ступали.
    Поки на наказ чекали, вже і пізно було,
    Бо німці шлях перекрили і кільце замкнули.
    Майже все угрупування у кільце попало,
    Усі інші чимскоріше на Керчь відступали.
    Авіація німецька весь час бомбувала,
    Відступаючим спокою й миті не давала..
    А москальська?.. Із Тамані поки долітає,
    Тут уже її Люфтваффе німецьке стрічає.
    Польові ж аеродроми німці захопили,
    На землі усі москальські літаки спалили.
    Хто в оточення потрапив, мусили здаватись.
    А куди було нещасним солдатам діватись?
    Сто сімдесят тисяч тільки у полон попало.
    За здобич десь двісті танків в бою німцям стали.
    Літаків чотири сотні, трактори, машини,
    Ще гармати й міномети. Німцям усе цінне.
    Вони все під Севастополь потім перегнали,
    Тою зброєю, фактично місто й доконали.
    Ті, що в кільце не попали, на Керчь відступили.
    Але їх одні причали пусті тут зустріли.
    Рятувать ніхто й не думав. Прийшлось відбиватись,
    Потім у каменоломнях під Керчю ховатись.
    Довго з ними возитися німці не схотіли,
    Напустили туди газів та і потруїли.
    А у німців, кажуть, втрати в вісім тисяч вклались,
    З них поранених сім тисяч в шпиталях зостались.
    Та дванадцять танків лише москалі підбили.
    Отак москалі ганебно Крим знов полишили.
    Скоро впав і Севастополь. Тисячі солдатів
    Залишили генерали отам помирати.
    Звісно, Сталін розізлився на тих генералів,
    Що ідею таку гарну ганебно «просрали».
    Познімав з посад, понизив у званнях, одначе,
    Не розстрілював, бо добре й вину свою бачив.
    Мехліса прогнав в тришия – прислужливий дурень.
    Дививсь на ту кримську карту розбитий, понурий.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  15. Борис Костиря - [ 2026.06.21 12:03 ]
    * * *
    Час тече, наче плинна вода
    У сипучий і ніжний пісок.
    Час крадеться, неначе біда
    У сплетінні геройств і пасток.

    Не повернеться трепетний час,
    Час кохання, дивацтв, розставань,
    Що розкажуть важливе про нас,
    Час притлумлених тихих благань.

    Час, коли ти пізнав назавжди
    Мить прозріння, стривожену мить.
    Час, який замітає сліди.
    І минуле в майбутнім щемить.

    Так утрачений, згаяний час
    Пролетить, ніби сиві сніги.
    Крізь туман каяття і образ
    Ти ідеш на святі береги.

    26 грудня 2025


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.57)
    Коментарі: (1)


  16. Роман Миронов - [ 2026.06.21 12:59 ]
    Наднова
    У твоїх очах небагато спокою:
    Більше – суму багряного, наперстів
    Зі слів на оголених пальцях –

    Аж до критичного струму.

    У венах моїх більше правди,
    Особливо, коли вони навиворіт –
    І холодно у
    Гарячій ванні.

    Ти знаєш, що це не так, ти знаєш, що я...

    Під мокрим від болю ліжком,
    Спазми накривають все вище і
    Глибше, майже до омертвіння...
    Задихаюсь.

    Ми – холодні і вічні підвали.

    Криємось від гострих дощів,
    Зорі подряпані
    Крізь сирість підшкірну.

    Не довіряй очам, довіряй зорям.

    Зорі більше скажуть.

    Це вони падають із кожною твоєю сльозою.

    Так і я:

    На відстані ста мільйонів
    Ударів,

    У кожну мить
    Твого
    Голосу

    Задихаюcь.

    27.06.2012


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.46) | "Майстерень" 5.5 (5.39)
    Коментарі: (4)


  17. Віктор Кучерук - [ 2026.06.21 06:41 ]
    * * *
    Так учора ласували,
    Що ні хліба і ні сала
    В хаті кумовій не стало,
    Бо вечеряли ми сито
    Через добру оковиту
    І здорові апетити.
    21.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  18. Володимир Журавльов - [ 2026.06.21 01:29 ]
    Ніжна країна
    Прохолодой своєю ніжнá
    та країна, що скрізь льодова...
    Електрони — раби у ядра, дуже атомного, — неспроста!
    А в кристалах блискучих, твердих, — і молекули знають місця!
    Все тому, що проста і ніжнá,
    так незламна і так… льодова
    воля Сніжного короля.
    Він безсмертний. А якщо помре… новий фюрер, як Сонце, зійдé!
    Доленосно освячений Рейхом Північним,
    дуже добрим та Тисячолітнім!
    Ну а що, як підтає… Ну а що, як помре...

    2022


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  19. Боговик Владислав Боговик Владислав - [ 2026.06.20 14:05 ]
    Цього літа, напевно, не буде
    Цього літа, напевно, не буде білих ночей в Петербурзі.

    Сонце не захоче, щоб вночі на фасадах виднілась латинська буква.
    Пітьма заховає тих, у кого залишилось пару слів наразі.
    Цього літа сонце буде потрібне там, де біль і мука,
    щоб біль і мука стали початком свободи, а не потурали зневазі.

    Петербургу залишився один крок до Ленінграда,
    але, можливо, він уже майорить червоним.
    Колись я мріяв поїхати до цього граду,
    але, на жаль, його придавило троном.

    Тепер туди лиш одна дорога — на чорті,
    як колись літав між зірками козак Вакула.

    Ти ніколи не здогадаєшся, скільки потрібно жмутів
    правди підкинути в душу, щоб там, як в печі, спалахнуло.
    Але зазвичай цю правду кидати немає сенсу;
    від правдивого факту часто віє брехнею.
    Віра в Христа не значить, що людина після кулі воскресне.
    Куля просто зробить людину землею.

    Цього літа багато чого буде інакше;
    якщо взагалі саме літо буде.
    Людині варто перейняти досвід у пташки,
    щоб стати вільною від крові та бруду.

    Або краще піти за пітьмою
    впевненим, жвавим кроком,
    та стати нічим (тобто собою).
    Назавжди,
    а не тільки на пару десятків років.

    Травень 2022


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Коментарі: (1)


  20. Борис Костиря - [ 2026.06.20 13:23 ]
    Спіралі
    В спіралі скручується час.
    Змією обернеться простір.
    Який у світі водолаз
    Пірне в глибини, як на прощу?

    Який у світі чародій
    Поверне запахи заснулі?
    На сцену вийде лицедій,
    Знайшовши правду у намулі.

    Хай викривляється сюжет
    Епох колишніх, призабутих
    Крізь скельця вижовклих газет,
    Які не випереш від бруду.

    В чарівній шафі віднайду
    В минуле виходи нестерпні,
    Але у вічному саду
    Шумітимуть слова нестерті.

    25 грудня 2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.57) | "Майстерень" 6 (5.57)
    Коментарі: (9)


  21. Ольга Олеандра - [ 2026.06.20 12:47 ]
    Зустріч
    Кожен ковток – це зустріч
    сутностей доторком губ
    спраглим, закоханим, дружнім –
    творення нових сполук,
    сильних, хоча й тимчасових,
    повних ваги і смаку,
    що стелять у серця основу
    радість криштально тривку.

    Кожен ковток – це цінність
    згоди і відкриття –
    щира взаємна гостинність
    в собі вітати життя
    й його приймати вітання
    кожним неспішним ковтком
    до глибини дочування
    себе із новим смаком.

    11.05.26


    Рейтинги: Народний -- (5.52) | "Майстерень" -- (5.61)
    Прокоментувати:


  22. Іван Веселий - [ 2026.06.20 11:35 ]
    7. Хвазани. Переспіви. К.Ч. Хвазан
    Вийшов я в садок фазенди
    на гармидер вранці.
    Розвелось у нас хвазанів -
    самців горлодранців!
    І чого ж це у природі
    навпаки, ніж в люду?!
    І в хвазановім народі -
    бачу ту ж невгоду!

    Карасі кричать нещадно,
    А Одарки тихі!
    Не по-людськи однозначно.
    І у кого звихи?
    Добре хоч один на трійку,
    горлопан злодюга,
    а як навпаки було би,
    то зав’яли б вуха!

    Чи мої сусіди в змові
    з крикуном хвостатим
    так жінкам відповідають,
    вельми язикатим?
    То виходить до дружини
    треба і хвазана,
    і навушники, і вигляд,
    птахо-партизана?

    А були ж і соловейки,
    і співали в парі!
    А тепер кругом хвазани,
    й соло співи ярі.
    Варто певно поміняти
    голоси і теми,
    та куди ж бо подіватись
    з рідної богеми?


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Хвазан"


  23. Юрій Гундарів - [ 2026.06.20 09:38 ]
    Павло Тичина
    Сьогодні чернігівська земля, яка подарувала світові геніального поета, здригається під ударами смертоносних ракет північного агресора…
    Творчий діапазон Тичини просто вражає: від символізму і футуризму до реалізму. Проте він - поза всіма цими напрямами. Він сам - напрям, сам - школа. Адже такий один.
    Мрійника з очима дитини і розумом філософа ламали-ламали, проте так і не зламали. Він щоразу, наче з піни морської, відроджувався - зморений, але нескорений…
    Гадаю, йому, щоб назавжди залишитися в європейській поезії, вистачило б написати лиш оці три слова:
    Очима чесними,
    Христовоскресними…

    Він - сам. Як завжди. Вікно. Сніги.
    Ламали пристрасно. Ламали невпинно.
    Та все мовчало тоді навкруги…
    Але відроджувався знов із піни.

    Він, як тореро, словом розмахував:
    слово-гра, слово-дзвін, слово-зміна…
    Захмарна якась слово-магія -
    злотоцінна.

    2026 рік


    Рейтинги: Народний -- (5.1) | "Майстерень" -- (5.07)
    Прокоментувати:


  24. хома дідим - [ 2026.06.20 09:31 ]
    * 117 *
     залишилося лише тебе хотіти
     згадуючи всяке чи важливе
     ще стоїть і пил виловлює з повітря
     кухоль у якім бувало пиво
     часоплин жорстокий і безрадний
     зорі падають ніхто їх не підніме
     каніфоль свої сердечні рани
     змінюється все нещадні зміни
     я не дзеркало в мені немає лоску
     ні обрамлення химерного місцями
     люди розлучаються і тоскнуть
     квіти обриваються і в’януть
     є прощання що ніколи їх не досить
     все господаря обожнюють тварини
     хай би він остання зволоч той господар
     почуття тварини є первинні
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.71) | "Майстерень" 6 (5.72)
    Коментарі: (6)


  25. Неоніла Ковальська - [ 2026.06.20 07:34 ]
    Серця хай трояндами квітнуть
    Соняхами жовтими
    Літечко квітує,
    На душі так сонячно,
    Бо тебе люблю я.

    Добрим теплим поглядом
    Ти за мною стежиш,
    Почуваюсь молодо,
    Ти ж, неначе лебідь

    Обнімаєш ніжно так,
    Кутаєш у ніжність.
    І зима наші серця
    Нехай не засніжить.

    Холод не торкнеться їх,
    Байдужість і старість.
    Хай не в"януть там повік
    Кохання троянди.

    2017 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  26. Віктор Кучерук - [ 2026.06.20 06:51 ]
    * * *
    Навесні стара верба
    Запитала в клена:
    Ну, не гарна я хіба
    В одязі зеленім?
    Бо не видно щовесни
    Всім, кому цікаво,
    В гущі листя кривини
    І гілок трухлявих.
    Скрипам теж сказала "ні"
    Я в ці дні травневі, -
    Молодіють навесні
    Люди і дерева.
    20.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  27. Іван Потьомкін - [ 2026.06.19 21:44 ]
    ***

    Якщо не в пекло Господь мене спровадить,
    а дасть (бозна за віщо) право обирати,
    як маю жити в потойбічнім світі,
    не спокушуся ні на рай, змальований Кораном,
    ні на таке принадне для смертних воскресіння
    (на подив родині й товариству).
    Ні, попрошу перевтілить мене в мурашку
    неподалік десь од домівки.
    Мову і звичаї улюбленців своїх охоче вивчу.
    Без нарікань ходитиму за провіантом з ними,
    (звик на роботу ходити тільки пішки).
    І вже без заздрощів дивитимусь, як праведні юдеї
    чимчикують звідусюд в Ізраїль...
    «Таки збувається ...»,- скажу тоді по-мурашиному
    та й поспішу наздоганять нову свою родину.
    А як заллє дощами край наш пізня осінь,
    і затишно, і тепло буде нам у сховку.
    Наслухаюсь тоді бувальщин про літа давноминулі -
    такі ж бо схожі на міфи та казки людські.


    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (1)


  28. Мирон Шагало - [ 2026.06.19 20:27 ]
    Пшеничне поле
    За спогадом летять думки
    туди, на стежку ту знайому,
    туди, де стигнуть колоски
    у полі, недалеко дому.

    Пшеничне поле. В тихий сум
    знов починає огортати.
    Це поле в серці я несу,
    за ним не можу не скучати.

    Але, не будем про сумне.
    Минуться жаль, розлуки, втрати,
    і рідні колоски мене
    знов будуть ніжно обнімати.

    (2026)


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.41)
    Прокоментувати:


  29. Юрій Лазірко - [ 2026.06.19 16:27 ]
    Слова-Зола --- танго - українська версія
    о се́рце моє́...
    1.
    прига́дую...
    це мо́ре до́тиків
    і поцілу́нків
    оооооооооооо
    о кри́ла мої́
    поло́н обі́ймів
    неваго́му мить
    яки́м соло́дким
    ти здава́вся тру́нком
    в які́м бага́тті
    догора́ли ми
    гммммммммммм
    о се́рце моє́

    приспів:
    ми́лий ми́лий ми́лий мій
    приголу́блює лиш ніч
    ма́ло ма́ло сві́тла в ній
    сві́тла і тепла́
    ла-ла-ла лалай -лала
    най-на-на нанай -нана
    хо́лодно одні́й мені́
    і думо́к танцю́є рій
    а слова́ - зола́
    гммммм - золаааааа

    2.
    розра́дою...
    вино́ пригу́блене
    таму́є я́сність
    оооооооооооо
    о кра́ю мій
    неви́питого
    до кра́плі ща́стя
    знайо́мий о́браз
    невблага́нно га́сне
    того́ бага́ття
    де згора́ли ми
    гммммммммммм
    о се́рце моє́

    приспів...


    Рейтинги: Народний 6.5 (5.67) | "Майстерень" 6.5 (5.76)
    Коментарі: (6)


  30. Світлана Пирогова - [ 2026.06.19 15:41 ]
    Застигло літо

    Навколо світ - як молитовний спів,
    Де кожен подих серце хмелем поїть.
    У тихім надвечір'ї між дубів
    Застигло літо в золотім споко́ї.

    Таких солодких, трепетних ночей,
    Такого шовку у високих травах,
    Такого блиску зоряних очей
    Не бачив світ у жодних пишних славах.

    Душа, мов храм відкрита до чудес.
    І пахне м'ята, зчеплена в покоси.
    Торкнувся місяць кра́єчком небес
    До пліч її і до її волосся.

    Вона така - мов чисте джерело,
    Де гріх і свято сплутались вузлами.
    Рікою небо в безвість потекло,
    І шепотять жита: ми з вами...з вами...


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.96)
    Прокоментувати:


  31. Борис Костиря - [ 2026.06.19 12:54 ]
    Кінець ярмарку
    Закінчився ярмарок. Блазні спочили,
    Стоять у чеканні старезних карет.
    Вони спромоглися на гордий учинок
    І вже декламують прадавній сонет.
    Лютують кати у сваволі безчинства.
    Замовк неприкаяний ніжний кларнет.

    Закінчився ярмарок. Стухлі ідеї
    Вантажать у брички, наповнені вщерть.
    Готується ґрунт для нової Вандеї,
    Як тільки надійде потрібний момент.
    І вирушать коні в країну Медеї,
    Обклавши невільників плетивом рент.

    В театрі абсурду, в німім балагані
    Впізнаєш героїв, забутих давно.
    Солдати ідуть мовчазні, невблаганні.
    Міські божевільні п'ють свіже вино.
    Каліки схиляються в тихім благанні.
    В німому воланні пилиться руно.

    25 грудня 2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.57) | "Майстерень" 6 (5.57)
    Коментарі: (6)


  32. Віктор Кучерук - [ 2026.06.19 07:21 ]
    * * *
    Вогнем негаснучим москва
    Охоплена місцями, -
    Лягла завіса димова,
    Як Божий гнів, на храми.
    Зійшла покара із небес
    На москалів за вчинки,
    Що спонукали світ увесь
    Здійснить переоцінку
    Байдужих поглядів своїх
    На дії московитів, -
    Москва горить собі на сміх,
    А Київ - має жити.
    19.06.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  33. Роксолана Вірлан - [ 2026.06.19 06:47 ]
    Справедливість - 8 аркан
    Жéвріє вогник знеднілого сонця за містом -
    встигну іще присмалити цигарку думок.
    Вітер лабає на кабелях пісню джазисту,
    свінг одтанцьовує - скок- йому все - перескок.

    Не поспішаю сьогодні. Запаривши м'яти,
    ковзаю поглядом з лоджії -з лету птахів.
    Там, унизу, на подолі - кущі пелехаті -
    в сяйві мінору гіллям затужили на схід.

    Лиски вечірні, мов цівки - коткі та миттєві,
    ваблять котів - окупантів похилих дахів.
    Струшую попіл з цигарки на стишені реви...
    в ніч осідають, розбурхані днем порохи.

    Світ колажевий збирається в цільну картину -
    скільки неправди іще у завулках життя...
    людство таке не доросле - таке ще дитинне -
    ще одгикнеться за чвари йому гіркота.

    Ще в передвечорі - ще до зночілого неба -
    всі, хто у гніві - нехай перепросяться - хай!
    Може ж тоді і світання - ніхто не надщербить,
    може і доля не здійме різкий малахай.

    Може тоді не замкнеться у коло дорога
    та Уроборос свого не укусить хвоста.
    Зав'язь причини і наслідка праведний грохіт
    у повторяння не встрягне - бездумно отак.

    Хай справедливості ради послизнуть омани...
    менше емоції - більше проявлених дій.
    Промінь останній зализує містові рани,
    зводить - роз'єднані злом - стратегічні мости.

    Тане цигарка, як цятка червоного сонця,
    сон врівноважує втомлених шумом людей.
    В тиші розчиняться брехні та в'їдливий стронцій,
    в роздумах вигулькне шлях у сказання нове.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (9)


  34. Тетяна Левицька - [ 2026.06.19 06:16 ]
    Хвороблива любов
    Коли облітала акація біла
    і падав додолу обпечений цвіт,
    я невиліковно любов'ю хворіла,
    бо ліків від неї не вигадав світ.

    Світилися очі небесним опалом,
    шалено у грудях вистукував пульс.
    Та Єва в мені крізь віки воскресала
    і яблуком зріла на древі спокус.

    Тваринний інстинкт молодої вовчиці
    і ніжна цнотливість душі водночас
    долали: вагання, сумління, в'язниці,
    щоб пломінь кохання у ватрі не згас.

    Провину ховала від осуду в серці,
    плітки запивала ядучим вином.
    Так важко, любове, на перехресті,
    служити тобі непідкупним рабом.

    18.06.2026р.


    Рейтинги: Народний 7 (6.23) | "Майстерень" 7 (6.32)
    Коментарі: (4)


  35. Володимир Журавльов - [ 2026.06.19 00:41 ]
    Щоденник дій, що дивовижні
    Протух пастух,
    вівця загнулась,
    учора дівчина до мене посміхнулась.
    По небу сонечко каталося.
    Скрипуча ліжкова пружина прогиналася.
    Собака гавкає, а кішки б'ються.
    Із Африці спекотної вернувся
    старий лелека. Він відпочиває...

    2024


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:



  36. Сторінки: 1   2