ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Ірина Вовк
2026.06.23 01:44
Розділ III: КОЛИ ДЗВОНИТЬ СОФІЯ, ЗАТИХАЄ ПАРИЖ Це було навесні 1048 року. Київ тільки-но скинув із себе зимові кайдани, коли до Золотих воріт підходила пишна кавалькада заморських гостей – французьке посольство, очолюване єпископом Роже Шалон

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Іван Потьомкін
2026.06.21 21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

Ірина Вовк
2026.06.21 20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

Іван Потьомкін
2026.06.21 17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів

Іван Веселий
2026.06.21 16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.

Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірив він, що крізь ті терні,

Євген Федчук
2026.06.21 16:08
Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую

Борис Костиря
2026.06.21 12:48
Час тече, наче плинна вода
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.

Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,

Роман Миронов
2026.06.21 12:33
У твоїх очах небагато спокою:
Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –

Аж до критичного струму.

У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –

Віктор Кучерук
2026.06.21 06:58
Так учора ласували,
Що ні хліба і ні сала
В хаті кумовій не стало,
Бо вечеряли ми сито
Через добру оковиту
І здорові апетити.
21.06.26

Вячеслав Руденко
2026.06.20 17:44
…як завжди непостійністю єства
покриті часу всі червневі дні,
тече в них пустотлива каніфоль,
в кору вростають диво скрипалі,

таємний сенс від зібраних речей
несе очам рясний глибокий зміст
і квітне між граніту капріфоль,

Борис Костиря
2026.06.20 13:06
В спіралі скручується час.
Змією обернеться простір.
Який у світі водолаз
Пірне в глибини, як на прощу?

Який у світі чародій
Поверне запахи заснулі?
На сцену вийде лицедій,

Ольга Олеандра
2026.06.20 12:39
Кожен ковток – це зустріч
сутностей доторком губ
спраглим, закоханим, дружнім –
творення нових сполук,
сильних, хоча й тимчасових,
повних ваги і смаку,
що стелять у серця основу
радість криштально тривку.

Іван Веселий
2026.06.20 11:23
Вийшов я в садок фазенди
на гармидер вранці.
Розвелось у нас хвазанів -
самців горлодранців!
І чого ж це у природі
навпаки, ніж в люду?!
І в хвазановім народі -
бачу ту ж невгоду!

хома дідим
2026.06.20 09:20
залишилося лише тебе хотіти
згадуючи всяке чи важливе
ще стоїть і пил виловлює з повітря
кухоль у якім бувало пиво
часоплин жорстокий і безрадний
зорі падають ніхто їх не підніме
каніфоль свої сердечні рани
змінюється все нещадні зміни

Віктор Кучерук
2026.06.20 06:30
Навесні стара верба
Запитала в клена:
Ну, не гарна я хіба
В одязі зеленім?
Бо не видно щовесни
Всім, кому цікаво,
В гущі листя кривини
І гілок трухлявих.

Іван Потьомкін
2026.06.19 21:02
Якщо не в пекло Господь мене спровадить,
а дасть (бозна за віщо) право обирати,
як маю жити в потойбічнім світі,
не спокушуся ні на рай, змальований Кораном,
ні на таке принадне для смертних воскресіння
(на подив родині й товариству).
Ні, попрошу

Мирон Шагало
2026.06.19 20:56
За спогадом летять думки
туди, на стежку ту знайому,
туди, де стигнуть колоски
у полі, недалеко дому.

Пшеничне поле. В тихий сум
знов починає огортати.
Це поле в серці я несу,

Артур Сіренко
2026.06.19 19:13
Колись давно, коли світ ще був молодим і білі хмари називали островами в синьому морі, а не шматками алабамської вати, які хтось (можливо, чорношкірий всезнайка Джо) спересердя підкинув в гору, я познайомився зі старим дідом на ім’я Годі. На відміну від Ґ

Юрій Лазірко
2026.06.19 16:39
о серце моє...
1.
пригадую...
це море дотиків
і поцілунків
оооооооооооо
о крила мої
полон обіймів

Світлана Пирогова
2026.06.19 15:46
Навколо світ - як молитовний спів,
Де кожен подих серце хмелем поїть.
У тихім надвечір'ї між дубів
Застигло літо в золотім спокої.

Таких солодких, трепетних ночей,
Такого шовку у високих травах,
Такого блиску зоряних очей

Борис Костиря
2026.06.19 12:50
Закінчився ярмарок. Блазні спочили,
Стоять у чеканні старезних карет.
Вони спромоглися на гордий учинок
І вже декламують прадавній сонет.
Лютують кати у сваволі безчинства.
Замовк неприкаяний ніжний кларнет.

Закінчився ярмарок. Стухлі ідеї

Охмуд Песецький
2026.06.19 12:10
Інерційне чекання того, на що чекаєш, здається безкінечною піснею зоряного неба, жодного куплета якої ти можеш не почути. Та твоя наука чекання не знає ні мойр, ні Кайроса, ні Гамлета. Тут не стежать за стрілками годинника. Тут обслуговують той механізм,

хома дідим
2026.06.19 08:19
стояв мовчав дивився
на останній
багряний кленовий листок
на дереві під під’їздом
думаючи про своє
про листок хай останній
який ще
повисить ще нічо ще ого

Віктор Кучерук
2026.06.19 07:02
Вогнем негаснучим москва
Охоплена місцями, -
Лягла завіса димова,
Як Божий гнів, на храми.
Зійшла покара із небес
На москалів за вчинки,
Що спонукали світ увесь
Здійснить переоцінку

Роксолана Вірлан
2026.06.19 06:21
Жвріє вогник знеднілого сонця за містом -
встигну іще присмалити цигарку думок.
Вітер лабає на кабелях пісню джазисту,
свінг одтанцьовує - скок- йому все - перескок.

Не поспішаю сьогодні. Запаривши м'яти,
ковзаю поглядом з лоджії -з лету птахів.

Тетяна Левицька
2026.06.19 06:18
Коли облітала акація біла
і падав додолу обпечений цвіт,
я невиліковно любов'ю хворіла,
бо ліків від неї не вигадав світ.

Світилися очі небесним опалом,
шалено у грудях вистукував пульс.
Та Єва в мені крізь віки воскресала

С М
2026.06.18 22:09
Танець у піску на морі ]

Атож, ось і ми, а точніш, ось і я, сам-один
Видимі речі, які були спільними, о давніше
Пам’ять розтягується, я вражений, чому би ні
Бо це був прегарний час, я сміявся
Часи змінилися, недосяжна ти, я не можу скаржитись
Були
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Валерій Гужва - [ 2008.01.24 09:58 ]
    ***
    Курна провінція донбаська.
    Фантомний, нерухомий час.
    Картопелька замість ковбаски.
    Різдво. Великдень. Трійця. Спас.

    Маленькі зліпочки батькові,
    о як раділи ми, коли
    вони, безногі, безрукові,
    з війни до школи нас вели.

    Кругом червоні транспаранти,
    залізних гасел хоругви,
    донбаське мовне есперанто -
    немовби розсипи жорстви.

    Сумні військовополонені
    з руїн дивилися на нас.
    На п'єдесталі - з гіпсу Ленін.
    Різдво. Великдень. Трійця. Спас.

    Ми з тих химерних літ постали.
    Було нам зовсім невтямки,
    хто винен - Гітлер а чи Сталін,
    що інваліди в нас батьки.

    Була Велика Вітчизняна
    і Перемоги торжество.
    Були промови полум'яні,
    було кремлівське божество.

    Все, що учили ми з принуки,
    в архів історія здала.
    Вернула б краще батьку руку
    чи в мене пам'ять одтяла.

    Ростуть прагматиками діти.
    Метаном вибуха Донбас.
    І предковічні ставлять міти
    Різдво. Великдень. Трійця. Спас.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.33)
    Прокоментувати:


  2. Валерій Гужва - [ 2008.01.24 09:35 ]
    СОСЮРА
    Любов'ю надірване серце,
    молла й моджахед України,
    стотисячний воїн Петлюри,
    піддослідний більшовиків,
    ти дервіш в халаті психушки,
    провидець з очима дитини,
    донецький сумний соловейко
    на всі українські гілки...

    Чому тебе вибрала доля - не знаєм,
    бо відки нам знати,
    знання лиш помножить скорботу
    за тим, що тебе вже нема.
    Тобі Україна була
    і сестра, і дружина, і мати -
    бувала ж, одначе, як мачуха люта,
    як чорна зима.

    Ти б міг розповісти, Поете,
    як в мушлі ховалися друзі,
    як, струєна співом нещирим,
    розколювалась голова,
    як раптом тобі серед ночі
    зривала поезія шлюзи,
    поставлені, наче капкани,
    і мислям твоїм, і словам...

    Та годі уже суєслів'я. Життя -
    то суцільна чернетка
    на камені, а чи папері,
    на лазерних дисках доби...
    Аби хоч єдиний нащадок здобув
    з глибини Інтернету
    й поклав собі десь біля серця:
    «Любіть Україну. Люби...»


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.33)
    Прокоментувати:


  3. Валерій Гужва - [ 2008.01.22 15:47 ]
    БІБЛІЙНЕ
    Грають архангельські труби
    і папороті цвітуть.
    Апостол із профілем Дзюби глаголить,
    а тлуму не чуть.

    «Здається, він правду каже..»
    «А де ж він раніше був?»
    Свистить у повітрі камінь,
    бо не зрозуміло рабу,

    як житиме, знаючи правду...
    Помчав фарисей-патріот
    з доносом в найближчу управу:
    бунтує апостол народ!

    Спітніла, у вічному страсі,
    юрма, як завжди, - лайно,
    і це не в біблійному часі,
    а втім, чи не все одно?

    Нащо ти Вітчизні, пророче?
    Дарма пропадеш, дарма...
    Він дивиться людям ув очі.
    Гримить єрихонська сурма...


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.38) | "Майстерень" 5.5 (5.33)
    Коментарі: (1)


  4. Мойсей Фішбейн - [ 2007.11.27 17:46 ]
    Еміль-Антуан Бурдель.
    Велика трагічна маска Бетговена

    Веди мене, мелодіє, веди,
    Неси мене і сили дай для злету -
    Перепливти, перелетіти Лету
    І не ковтнути чорної води.
    Повстань, мій дух! Мелодіє, постань
    Лавиною, і вибухом, і виром,
    І вироком осіннім хмарам сірим —
    Крізь тишини важку, холодну твань!
    Накочуйся, о хвиле звукова, —
    Я чую звук нечуваної пісні,
    Її акорди й рокотання пізні, —
    У тишині оглухла голова.
    У душу б’ється музика німа,
    Це рокотання врóчисте і чорне
    В обличчя б’є. Моє лице — потворне.
    Та порятунку й сховища нема.
    Веди мене, гармоніє, веди,
    Неси мене і сили дай для злету —
    Перепливти, перелетіти Лету
    І не ковтнути чорної води.

    1972 р., Київ

    * ЕМІЛЬ-АНТУАН БУРДЕЛЬ - скульптор.


    Рейтинги: Народний 6 (5.74) | "Майстерень" 6 (5.77)
    Коментарі: (2)


  5. Петро Засенко - [ 2007.10.08 13:45 ]
    * * *
    Вмочає день окрайці теплі
    В медяний сонячний настій,
    Чарки налиті тонкостеблі
    Із дзвоном ставляє на стіл.

    В людей є знову будні й свята,
    Про сутнє мова запашна...
    Пливе житами біла хата,
    Дроти, як віжки напина.

    Що часом змито - пережито.
    Живим лишився - будь щаслив!
    На пережите горне жито
    Життя зеленого розлив.

    Кохання, вечір і колиска,
    Пахуча дівчини коса.
    Зоря черкає обеліска
    І від печалі погаса.

    Село - як паска Великодня,
    І щасний спокій навкруги...
    І радо так -
    Сльоза народна
    потроху входить в береги.


    Рейтинги: Народний 5 (5.03) | "Майстерень" -- (5.05)
    Коментарі: (2)


  6. Петро Засенко - [ 2007.10.08 13:49 ]
    Після дощу.
    Дощ одшумів, і спориші понурі
    Принишкли - настрахалися грози.
    Кущі жоржин мокрісінькі, мов кури,
    Обтрушуються стиха від роси.

    В очеретах збира свої пожитки
    Намокла чапля і гніздо шука...
    Цей світ промок до рубчика, до нитки,
    До павутинки в прихистку листка.

    У тишу тиша тоне. Та одначе
    Не настає у світі спокій, лад -
    Качатко кряче,
    Голос його плаче
    У вечоровім присмерку левад...


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.03) | "Майстерень" 5.5 (5.05)
    Прокоментувати:


  7. Петро Засенко - [ 2007.10.08 13:58 ]
    * * *
    Маною, привидами, чарами
    Мені перейдено путі,
    А осінь їде кіньми чалими,
    А в них підкови золоті

    В дорозі губляться...Захлюпала
    Ти теплу радість на лице,
    Круг мене ласки переплутала,
    Звела в роковане кільце.

    Щоб я хмільною ніччю глупою
    Не знав спокою ні на мить,
    Знов попід вікнами прогупаю
    Тебе безсонну розбудить.

    І над палаючими каннами
    Із власним серцем не в ладу,
    Твоїм коханням заарканений,
    Зустріну радісну біду.



    Рейтинги: Народний 5 (5.03) | "Майстерень" 5 (5.05)
    Коментарі: (2)


  8. Петро Засенко - [ 2007.10.08 13:48 ]
    Очима Тараса.
    Царі Вкраїні викололи очі,
    Коли вона край битви знемогла.
    Пішла у світ, як ходять поторочі,
    Уже ніким - без радості і зла.

    Царевою хвалою подавилась,
    Хотіла вже з порогів...без весла...
    Та раз - ЙОГО очима подивилась,-
    Прозріла, встала, із Дніпра умилась
    І непокору в серці понесла.
    1969 р.


    Рейтинги: Народний 4.67 (5.03) | "Майстерень" 4.75 (5.05)
    Коментарі: (4)


  9. Петро Засенко - [ 2007.10.08 13:12 ]
    * * *
    Давно те небо одлетіло,
    Криниць нема, що нас поїли.
    І чорний хліб, і сало біле
    Ми всмак із веснами поїли.
    Той дзвін повисіявся з відер -
    І навіть шуму не вродило.
    Листки слідів позгонив вітер,
    А сонце яре допалило.
    Нас там немає.
    Синій вигін
    І голосів зелені луни.
    Бредуть під райдуг дивний вигин
    Корів задумані парсуни.
    Натуралізм нам був за метод -
    Пірнали голими в глибини.
    Писалась кривцею, не медом
    Свята ідилія хлібини.
    З клубків розмотують дороги
    Вже інші там,
    У іншім плані,
    Де колоски збирав убогі
    Я у самотньому риданні.
    Де я почав ладнать удила
    На неслухняне перше слово,
    Де доля чесно так ділила -
    Добра і зла пооднаково.
    Де я маленькими стопами
    Ходив широкими степами.


    Рейтинги: Народний 5 (5.03) | "Майстерень" 5 (5.05)
    Коментарі: (1)


  10. Мойсей Фішбейн - [ 2007.07.30 13:07 ]
    * * *
    Всеспалення, шкарлат і багряниця.
    Всепрощення, всепáвітер, габа
    оповиває горнього раба
    там, де ява всепрóхолоді сниться,
    коли пустеля згадує: жнива
    і в небі паляниця золотава,
    коли пустеля згадує: отава
    і згадує: всепáзелень жива
    і снігоцвіт живий, коли не в’яне
    ніщо довкіл і в небі поготів,
    і все таке, як горній раб хотів,
    і все таке зелене і жнив’яне,
    де полудневе полум’я пече,
    всеспалення, димовище і жертва,
    там, де пустеля випалена й мертва,
    де Він поклав долоню на плече.

    28 – 29 липня 2007, Київ


    Рейтинги: Народний 6 (5.74) | "Майстерень" 6 (5.77)
    Коментарі: (2)


  11. Мойсей Фішбейн - [ 2007.03.18 17:51 ]
    Максиміліан Волошин
    Північний Схід

    Чортівня завила, загуляла
    По Росії – мерхне білий світ, –
    Рве, шматує сніжні запинала
    Зимний, льодовий Північний Схід.

    Вітер цей спізнало дике поле,
    Тундри, гори, плоскогір’я голе,
    Чорний вітер крижаних рівнин
    Над помор’ям, над поліссям свище, –
    Згарище, погроми, бойовище,
    Мідні зорі, полум’я руїн.

    Вітер цей – він був нам вірним другом,
    В лихолітті стугонів услід –
    Сотні літ ми йшли назустріч хуґам,
    З Півдня йшли ми – на Північний Схід.

    Війте, війте, снігові стихії,
    Хай гроби вкриває білина.
    В цьому вітрі – вся судьба Росії,
    Вся судьба, шалена і жахна.
    В цьому вітрі – гніт ланців пудових,
    Русь Малют, Іванів, Ґодунових –
    Хижаків, опрічників, стрільців,
    Лютих білувальників людини,
    Чортогону, хвищі, хуртовини –
    Царський спадок для більшовиків.

    Що мінялось? Клейна і клейноди?
    Всюди шаленіє гураґан.
    У тиранах – вибухи свободи,
    В комісарах – приспаний тиран.
    Вбить на палю, всипати отрути,
    Всупереч природі швиргонути
    Крізь віки майбутніх божевіль –
    Знов те саме, знов той самий хміль.

    Вчора, нині, завше: горлорізи,
    Вовчі морди, машкари, мармизи,
    П’яні крики вчаділих тварюк,
    Дика праця нишпорки й жандарма,
    Зашморги, катівні, ґрати, ярма,
    Каторга, шпіцрутени, канчук,
    Моторошне сниво муштрування,
    Шерегів, парадів, шикування,
    Павлів, Аракчеєвих, Петрів,
    Ґатчін і жахливих Петербурґів,
    Мрії ненажерливих хірургів
    І шалені замахи катів,
    І розгул звіроти навісної, –
    Ще не всі розгорнуто сувої,
    Є ще не спогадані кати:
    Маячня й страхіття чрєзвичайок –
    Ні Москва, ні Астрахань, ні Яїк
    Більшої не знали гіркоти.

    Край нам груди, бий, пали війною,
    Розбратом, різнею нищівною, –
    Сотні літ – назустріч всім вітрам,
    Сотні літ – у крижаній пустелі, –
    Не дійти і згинути в хурделі
    Чи знайти сплюндрований наш храм. –
    Над усе нам – задуми Господні, –
    Підемо і приймемо – поклич!
    Вихоре полярної Безодні –
    Я тебе вітаю, Божий бич!


    Рейтинги: Народний 5.67 (5.74) | "Майстерень" 5.5 (5.77)
    Коментарі: (2)


  12. Петро Перебийніс - [ 2007.02.05 20:39 ]
    БАТЬКОВА ДОРОГА
    Це наснилося, можливо,
    чи привиділось мені,
    чи насправді сталось диво
    при досвітньому вікні.

    Що це діється зі мною?
    Хоч немає вороття, -
    бачу: стежкою земною
    тато йде із небуття.

    Тато йде сорокалітній,
    і гойдаються поля.
    Линуть гуси перелітні,
    обертається земля.

    Ронять гуси з високості
    сизе пір’я на луги.
    Видно мамі сивокосій
    недосяжні береги.

    Пам’ятає небагато
    ця стежина з давнини...
    Тату, осьде наша хата!
    Ти її не промини.

    Розвидняється між нами.
    Ходять кола по воді.
    І в задумі каже мама:
    «Ви обидва молоді...»

    Мама карточку торкає
    і на мене позира.
    І чоло моє черкає
    тінь гусиного пера.

    Це наснилося, можливо,
    чи привиділось мені,
    чи насправді сталось диво:
    тато йде в далечині...


    Рейтинги: Народний 5.42 (5.41) | "Майстерень" 5.5 (5.38)
    Коментарі: (7)


  13. Петро Перебийніс - [ 2007.02.05 20:49 ]
    * * *
    Там, за рівниною голою,
    кров’ю світанок набряк.
    Бачу: охоплений полум'ям
    крутиться в полі вітряк.

    Вітром високим роздмухане,
    полум’я крила жере.
    Над світовими розрухами
    гасне видіння старе.

    Інші сповідує виміри
    час молодий і прудкий.
    Перевелися і вимерли
    в наших степах вітряки.

    Літо смагляве полинуло.
    Де його вже доженеш?..
    Чахне від чаду полинного
    вік переораних меж.

    Не колосками, не борошном –
    попелом вітер пропах.
    Тужно, безхлібно і порожньо
    у придніпровських степах.

    Мертва рілля не скородиться,
    сохне осот на токах.
    І на чоло хлібородиці
    падає тінь вітряка.


    Рейтинги: Народний 5.44 (5.41) | "Майстерень" 5.38 (5.38)
    Коментарі: (1)


  14. Петро Перебийніс - [ 2007.02.03 23:09 ]
    ПОРТРЕТ БАТЬКА
    Тато хмурився зніміло,
    був не майстер на слова.
    Усміхався так несміло,
    аж ламалася брова.

    Та коли сміявся тато,
    мама вишнею цвіла.
    Усміхалась наша хата,
    усміхалось півсела.

    Тато був скупий на ласку,
    цілуватись не умів.
    Клав долоню, наче праску,
    на чорнявих пустунів.

    Тільки раз, коли в солдати
    йшла під марші Слобода,
    пригортав нас міцно тато,
    і кололась борода.

    Тато ніс у смертнім гулі
    свій цілунок на вустах.
    Обминали тата кулі
    у постріляних житах.

    Злива рейнського металу
    тата вбити не змогла.
    Смерть солдата наздогнала
    на околиці села.

    Голосила наша хата,
    билась мати молода.
    Цілував я вперше тата,
    і кололась борода.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.41) | "Майстерень" 5.5 (5.38)
    Коментарі: (2)


  15. Петро Перебийніс - [ 2007.02.03 23:09 ]
    * * *
    Тато косить конюшину,
    а я несу через поле
    горщики-близнята
    з гарячим обідом.
    Горщики не прості - золоті.
    Що в одному горщику - борщик,
    що в другому горщику - каша.
    А хліба, каюся, немає.
    Дістався приблудному песику.
    Тато усміхається:«Не біда. Позичимо в зайця...»
    Обідає нашвидку.
    Гладить мене по чуприні
    пахучою долонею
    і знову береться за косу.
    Пахне зеленим борщем.
    Пахне кашею
    і скошеною пашею...
    Миттю засинаю
    на конюшиновій подушці
    і прокидаюся в синіх сутінках.
    Вечір. Тиша.
    Поруч тато, а в зоряному небі –
    Близнята.


    Рейтинги: Народний 5.25 (5.41) | "Майстерень" 5.25 (5.38)
    Прокоментувати:


  16. Петро Перебийніс - [ 2007.02.03 23:41 ]
    * * *
    Окропило окропом
    і сліди замело.
    Покотило в Європу –
    за сади, за село.

    Відлетіло на захід.
    Лиш під грім канонад
    над солом’яним дахом
    зашумів сливопад.

    Засиніло на росах,
    на іржавій межі.
    Розливається просинь
    і пливуть міражі.
    Синьосливі шрапнелі.
    Сиротина жива...
    Мов щетина шинелі,
    пахне димом трава.


    Рейтинги: Народний 5.75 (5.41) | "Майстерень" 5.5 (5.38)
    Коментарі: (1)


  17. Петро Перебийніс - [ 2007.02.03 23:21 ]
    ЗАМЕТІЛЬ
    Сохне глина руда.
    Відступає орда.
    Гаснуть очі розкосі.
    А сніги навскоси - на поля, на ліси.
    Перекреслюють осінь.

    Поспішають роки
    по снігах навпрошки –
    і дорога коротша.
    На рівнині зими
    непомітно димить
    полинова пороша.

    За стогами стоги,
    за снігами сніги –
    несподівані гості…
    Ох, нікого нема!
    Тільки біла пітьма
    та козацькії кості.


    Рейтинги: Народний 5.25 (5.41) | "Майстерень" 5.25 (5.38)
    Прокоментувати:


  18. Петро Перебийніс - [ 2007.02.03 23:18 ]
    * * *
    На косогорі, біля школи,
    стоїть у нас і до сьогодні
    пощерблений віками,
    та міцний
    турецький стовп.
    Зізнаюся: втікав я
    з уроку стародавньої історії.
    Було нелегко осідлати
    високе диво чужоземне.
    Та врешті ось вона -
    ополячена, отуречена,
    орусачена, онімечена
    моя земля.
    Я милувався нею
    з пихатого турецького стовпа.
    Його напевне ж охрестив
    козацькою шаблюкою
    мій предок Перебийніс-Кривоніс,
    який не прогуляв урок історії.


    Рейтинги: Народний 5.25 (5.41) | "Майстерень" 5.25 (5.38)
    Прокоментувати:


  19. Ігор Павлюк - [ 2007.01.12 11:03 ]
    * * *
    Не кожне слово може стати духом.
    Не кожним словом може стати плоть.
    Нас час приспить.
    Накриє завірюха.
    Трава віддасть земне своє тепло.

    І кожна жінка — трішечки калина —
    Сльозу рубінну капне на уста.
    Пройде крізь мене
    До Отця і Сина,
    Во ім'я Духа,
    Знятого з хреста.

    І кожна пташка —
    Трохи боривітер.
    І кожна річка —
    Трішечки Дніпро.
    І трохи зорі, трохи зорі — квіти.
    І трохи шабля зболене перо.

    І зовсім щастя — ця любов до всього:
    До світла, до Світлани, світлячка...
    Не кожне слово хоче стати Богом.
    Та кожен Бог —
    То Му-зи-ка.


    Рейтинги: Народний 5.75 (5.72) | "Майстерень" 5.75 (5.75)
    Коментарі: (4)


  20. Мойсей Фішбейн - [ 2006.01.26 22:48 ]
    EXIL
    …а ще плакат:
    вусатий кат
    обняв маленьку Мамлакат…

    Середня, середульша школо
    (Не ті китайці на Тайвані),
    Вороже кодло, дружнє коло
    (А стукачів — неначе твані),
    Шкільне тавро, чорнильна плямо
    (Сусідка вмерла на дивані),
    Шляхи в майбутнє — тільки прямо
    (Нова прем’єра “Дяді Вані”),
    Знайома шкапо, бідна гриво
    (Підсудні в самовикриванні),
    Усі провулки — тільки криво
    (На всіх екранах — Ґеловані),
    Усе, що складно, — дуже просто
    (Йде Схід на захід у нірвані),
    Це ти, провінції коросто
    (Попід базаром повно рвані),
    Лежалий крам, подерта брама
    (Все місто в перепохованні),
    Немає місця для Абрама
    (У мріях тепло, як у ванні),
    Усе, кранти. Закриєш кран ти
    (Всі дні обчухрані та рвані),
    Тепер ми, друже, еміґранти
    (Життя — неначе в каравані),
    І снити будем до кінця ми
    Як не Дніпром, то Чернівцями.
    Усе, хана. Прощай, Тарасе.
    Прощайте всі.


    Гермашка.
    …strasse
    2 травня 1999
    Altenerding


    Рейтинги: Народний 6 (5.74) | "Майстерень" 6 (5.77)
    Коментарі: (2)


  21. Мойсей Фішбейн - [ 2006.01.26 22:41 ]
    КРИМ. ЛІТО.     Ріталієві Заславському
    Закрити очі. Тільки дотик.
    І вже немає вороття.
    І жити так, і жити доти,
    Аж поки вистачить життя.
    І жити шкірою. І жити,
    Немов за дивних прачасів,
    Коли не чули хвилі й віти
    Поміж собою голосів,
    Коли існує тільки спека,
    Існує тільки тепла рінь,
    Є тільки хвилі, і далека
    Холодна хвиля б’є в теплінь,
    Є тільки доторки спекоти
    До розімлілої руки, —
    Забути, звідки ти і хто ти,
    Забути простори й роки,
    Забути виміри і міри…
    І забринить височина,
    Коли розпеченої шкіри
    Торкнеться крапля крижана.

    1972 р., Київ


    Рейтинги: Народний 6 (5.74) | "Майстерень" 6 (5.77)
    Прокоментувати: