ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Борис Костиря
2026.06.27 13:28
Людина, якій нікуди іти,
Яка блукає в безнадійних хащах.
У криках німоти і пустоти
Вона веде життя своє пропаще.
Безхатько без життєвої мети,
Покинутий навік напризволяще.

Лайдак шукає те, чого нема,

хома дідим
2026.06.27 08:41
радіо співає про кохання
хмари сунуть і народ снує
заробити порішать питання
до свого усяко по своє
інший навіть
міг продати душу б
за дрібну грошву бо що душа
хто би знав як душу ту відчужить

Віктор Кучерук
2026.06.27 07:06
Настане завтра добрий час, -
Всміхнеться сонечко для нас
І згодом тільки грому вибух
Стрясе раптово цілі шиби.
Та довго ще до бідолах
Війна приходитиме в снах, -
І людям будуть свідчить люди
Про те, що точно не забудуть:

Ірина Вовк
2026.06.27 06:48
Розділ VIІ. ТУРНІР ЗА СЕРЦЕ КОРОЛЕВИ «Коли настане час, і кам’яні замки чужинців почнуть неволити твою чисту душу, не шукай порятунку в молитвах чи книгах. Шукай його там, де дерева розмовляють із вітром. Твій справжній трон буде не з золота, а з обій

Юрій Лазірко
2026.06.26 16:53
it lives in me...
the sea of touches and
the endless kisses
ohoooooooooooh
oh wings of mine
your weightless moments -
heaven to embrace
the sparkling wine

С М
2026.06.26 16:36
Боже Мій

Люди, що ви накоїли?
Його замкнули ви у клітці, у злотій клітці
Змусили коритися релігії
Його, воскреслого з могили, із могили

Він є богом анічого

Тетяна Левицька
2026.06.26 15:23
Барвиста поезія, щемна, глибока —
життєвої мудрості сталий архів —
натхненно звучить на підмостках високих
її чарівний, кантиленовий спів.
Проймають катренів думки автентичні,
на розмах олжу б'ють по лівій щоці,
і маски лукаві зривають з обличчя,

Борис Костиря
2026.06.26 13:02
Я встану рано в сутінках зелених,
Пройду крізь гай дрімотний і черлений.

Прийду на стадіон крізь варту лісу,
Крізь ватру сну і незворушність міста.

Проб'ється думка крізь застиглість часу,
Крізь розтривожену інертну масу,

Ірина Вовк
2026.06.26 11:04
Розділ VІ. МІЖ КОЛИСКАМИ ТА ПРЕСТОЛОМ, АБО КИРИЛИЧНИЙ ПІДПИС НА ЛІЛЕЯХ ФРАНЦІЇ Земля Капетингів дихала вогкістю та залізом, коли у весняний день тисяча п’ятдесят другого року над Суассоном прокотився перший крик немовляти. Усміхнена Анна схилилася над

хома дідим
2026.06.26 09:30
хмариво синьовидне
веслярі небесні
уявляються невідомі
немислимі
які умудряються
уявлятися саме так
веслярами
що тебе утішає явно

Охмуд Песецький
2026.06.26 07:57
Сумуючи, немов розстаючись,
Про завтра не домовившись чи після
Зустрітися не днями, то колись,
Коли згадається сердець любовна пісня...


Закоханість і первісний інстинкт –
Усе працює, щоби поєднати,

Віктор Кучерук
2026.06.26 07:32
На берегах минулого сліди
Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
На берегах минулого - плоди
Не дуже добре вивчених уроків.
На берегах минулого - весна
І невичерпне джерело натхнення, -
На берегах минулого ясна
Пора завжди очікує на мене.

Катерина Савельєва
2026.06.25 23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.

Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Володимир Ляшкевич
2026.06.25 15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм Вступ Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Круки волають, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ V. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єпископ

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Ірина Вовк
2026.06.24 11:13
Розділ ІV. ПЕРША ЗУСТРІЧ: ЗІТКНЕННЯ ДВОХ СВІТІВ «Травень розсипав цвіт над Реймсом, кам’яні химери застигли у німому подиві. Вона йде по кубах холодного каміння, двадцятирічна весна у вишитих шатах. Поруч – король, сивий від битв і років, дивиться

хома дідим
2026.06.24 08:11
consider death
співає майкел стайп
consider death
з динаміків у супермаркеті
на пенсіонерів
на поліціянтів
на матусь із дитями
на візки для гавчиків

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Охмуд Песецький
2026.06.23 18:31
Охайна дівчина і при скромному макіяжі викликала потаємний інтерес і швидку згоду на послуги. Чому приваблюють саме такі, якщо мені потрібна робітниця лише для прибирання, для мегамаркетів і як водійка мого майбутнього авто? Про ескортні виходи того дня

Володимир Бойко
2026.06.23 17:18
Історія сповнена історичних парадоксів і парадоксальних істориків. Були царі, були і блазні, але щоби цар і блазень у одній особі? Що більше є нагарбаних територій, то більше їх бракує для повного щастя. Можна і концтабір у країні створити, а мож

Борис Костиря
2026.06.23 12:56
Протоптую стежину у снігах,
Єдину, неповторну і глибоку.
Іду снігами, нібито у снах,
Гамуючи ненависть і тривогу.

Протоптую стежину у полях
Прологом у небачене майбутнє,
Яка укаже подорожнім шлях,

Вячеслав Руденко
2026.06.23 12:03
Будь ласка! - Гра у сквош -
Дарунок нам на втіху,
Щоб у степах нічних
Не загубити слід!

В рожевих дзеркалах
Витають духи сміху.
Та нам їх не впізнать

хома дідим
2026.06.23 07:23
у своїй непрозорій стихії
віршувати
недбало як слід
відкидаючи ревнощі хитрі
розбиваючи сяючий лід
у коморі своїй
саркастичній
обдираючи рештки шпалер

Віктор Кучерук
2026.06.23 06:09
Сонце жаром запашіло
І відразу вітер стих, -
І вогнем взялося тіло,
І робити важче вдих.
Усього проймає потом
Й обпікає водночас, -
Сонце встало до роботи
І отак гартує нас.

Ірина Вовк
2026.06.23 01:44
Розділ III: КОЛИ ДЗВОНИТЬ СОФІЯ, ЗАТИХАЄ ПАРИЖ Це було навесні 1048 року. Київ тільки-но скинув із себе зимові кайдани, коли до Золотих воріт підходила пишна кавалькада заморських гостей – французьке посольство, очолюване єпископом Роже Шалон

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Дмитро Павличко - [ 2006.04.03 17:22 ]
    * * *
    Ти дуже гарна, але я з тобою
    В ліс не піду, де пахне тінь хмільна,
    Де чорТ під папороттю голубою
    На нас чекає з чаркою вина.

    Питво і перевтілення химерне
    Чекає там звабливе і страшне:
    Боюсь, що біс мене в коня оберне,
    Дух амазонки в тебе зажене.

    Боюсь, що я іржатиму від щастя,
    Як по мені ковзне жіноча плоть,
    Боюсь, що скинути сідла не вдасться,
    Не вдасться зсунути з очей оброть.

    Та в цього світу дивній круговерті
    Моя істота вже конем була…
    То ж клич мене на мох! Неначе смерті,
    Боюсь і прагну я твого сідла.


    Рейтинги: Народний 0 (5.68) | "Майстерень" 0 (5.5)
    Прокоментувати: | "“Золоте ябко” (Київ, “Основи”, 1998)"


  2. Дмитро Павличко - [ 2006.04.03 17:50 ]
    * * *
    Між персами твоїми – жолобок,
    Задолина життя і пропадання,
    Туди, немов нитки в один клубок,
    Збігаються мої думки й жадання.

    Там погляд мій свої стежки снує,
    Вникаючи крізь блузу і сорочку,
    Зникає дивно там єство моє,
    Мов крапля на вишневому листочку.

    Та ні, я виникаю із води,
    Мов рятувальна виспа в океані.
    І починаються мої важкі труди
    Між горами на тій святій поляні.

    На мене сходить воля звідтіля,
    Де є одна гора, а поруч – друга.
    І твої груди тверднуть, як земля,
    Яка, немов рятунку, прагне плуга.


    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "“Золоте ябко” (Київ, “Основи”, 1998)"


  3. Дмитро Павличко - [ 2006.04.03 17:20 ]
    * * *
    Візьми мене, як арфу, поміж ноги,
    І грай, і грай, та струни не порви,
    Бо я прийшов з далекої дороги,
    Подібний до згорілої трави.

    Моя кохана, завтра я воскресну,
    Ти ж нині невоскреслого кохай.
    Я не поїду більше ні за Десну,
    Я не подамся більше за Дунай.


    Рейтинги: Народний 0 (5.68) | "Майстерень" 0 (5.5)
    Прокоментувати: | "“Золоте ябко” (Київ, “Основи”, 1998)"


  4. Дмитро Павличко - [ 2006.04.03 17:47 ]
    * * *
    Ти, мов яблуко з галузки,
    Впала в трави молоді.
    Я звільнив тебе від блузки,
    Клавши руку на груді.

    Я звільнив тебе від льолі
    І від інших одежин,
    Розглядаючи поволі
    Кучерявий, гострий клин.

    Я на нього настромився,
    Я відчув небесний біль,
    Я злетів, я народився,
    Наче з кокона мотиль.

    Я крильми моливсь преклонно,
    Богу дякував за те,
    Що світило твоє лоно,
    Наче ябко золоте.


    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "“Золоте ябко” (Київ, “Основи”, 1998)"


  5. Дмитро Павличко - [ 2006.04.03 17:32 ]
    * * *
    Де ждав я тебе, як свята
    Натруджений жде чоловік,
    Там птахи, дерева й звірята
    Закохані в тебе навік.

    Де запах твого волосся
    Розквітнув, як синій без,
    Там серце моє вознеслося
    В сліпучі верхів’я небес.

    Де я в молодому бентежжі
    Під руками твоїми горів,
    Там світять зоряні вежі
    Найкращих моїх вечорів.



    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "“ТАЄМНИЦЯ ТВОГО ОБЛИЧЧЯ” (Київ, “Основи”, 1998)"


  6. Дмитро Павличко - [ 2006.04.03 17:58 ]
    * * *
    Був день, коли ніхто не плаче,
    Був ясний день, як немовля.
    Та я здригнувся так, неначе
    Твоє ридання вчув здаля.

    Я знаю – ти не заридала,
    А в світі, що гуде й гримить,
    Мене лиш пошепки назвала,
    До себе кликнула в ту мить.


    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "“ТАЄМНИЦЯ ТВОГО ОБЛИЧЧЯ” (Київ, “Основи”, 1998)"


  7. Дмитро Павличко - [ 2006.04.03 17:32 ]
    * * *
    Моя любове, ти як Бог, –
    Я вже не вірю, що ти є.
    У безлічі земних тривог
    Згубилося ім’я твоє.

    Та я належу ще тобі,
    Хоч сам від себе це таю,
    Хоч не в молитві, а в клятьбі
    Я силу згадую твою.

    Жорстоко в правоті своїй
    Невірство не суди моє.
    З’явись, благослови, зігрій,
    Якщо ти є, якщо ти є!


    Рейтинги: Народний 6 (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "“ТАЄМНИЦЯ ТВОГО ОБЛИЧЧЯ” (Київ, “Основи”, 1998)"


  8. Дмитро Павличко - [ 2006.04.03 17:03 ]
    * * *
    Живу, як той гірський потік,
    На спокій – ні хвилини.
    Іскрюсь від кременя в бігу,
    Туманюся від глини…

    Спадаю дзвінко з темних скель
    У плесо, повне гулу.
    Від крові пурпурним стаю,
    А чорним – від намулу.

    Та відновляється в мені
    Невигасна й воскресна
    Мого кохання чистота,
    Як та блакить небесна.

    Прояснює в мені любов,
    Як сонце неминуще,
    Все, що в моїй доші моє
    Джерельне і цілюще.



    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "“ТАЄМНИЦЯ ТВОГО ОБЛИЧЧЯ” (Київ, “Основи”, 1998)"


  9. Артем Демчук - [ 2006.04.03 14:03 ]
    ***
    Осіннє сонце сиплеться зі столу.
    Дивлюсь на нього. Щось у цьому є.
    Кривавий шлях, зустрілися ми знову
    в твоєму патетичному фойє.

    У каламбурі снів тебе я бачив
    сумним дячком, що смокче крем-брюле,
    дитиною, калікою і плачем.
    Чого прийшов?
    Чикають вже мене?
    На березі, який колись покинув,
    щоб плюнути чорнилом у віки.
    аби зацвів і у тім квіті згинув.
    Осіннє сонце сипить мідяки.



    Рейтинги: Народний 0 (5.36) | "Майстерень" 0 (5.36)
    Прокоментувати:


  10. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:53 ]
    Бич Світу

    не спромігся взяти тебе
    крем’янецька горда твердине ?

    взяв тебе час

    горнуться пишні сади
    вілли і вулиці
    до стіп бувальщини

    всі підвладні
    потокові часу
    що забирає з собою
    бастилії й башти
    лівреї ліри і лаври



    Рейтинги: Народний 4.67 (4.4) | "Майстерень" 4 (4.08)
    Коментарі: (4)


  11. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:04 ]
    Вдягаюся в небо і хмари
    вдягаюся в небо і хмари
    в кучеряві кущі й дерева
    в надбережні палати й вежі
    у схід сонця і в його захід
    у птахів тварин і людські постаті
    що черпають з мене воду
    вдягаю юність і старість
    мілке щастя і горе глибоке
    швидкоплинні красу і славу

    все тоне в мені мов час




    Рейтинги: Народний 4 (4.4) | "Майстерень" 4 (4.08)
    Прокоментувати:


  12. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:13 ]
    Десь завмирає в ліщині...
    десь завмирає в ліщині
    голубий зозулі голос
    скільки літ накувала ?

    відгоріли пожари осені
    відпливли всі потоки у вічність
    блукає зима по обголенім полі





    Рейтинги: Народний 5 (4.4) | "Майстерень" 4 (4.08)
    Прокоментувати:


  13. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:17 ]
    Годі


    годі
    віслюком із замотаними очима
    день за днем рік за роком
    ходити колом
    тягти воду
    на чужі плянтації
    вдячна за торбу вівса
    і за хомут

    уже сверблять крила


    Рейтинги: Народний 4 (4.4) | "Майстерень" 4 (4.08)
    Коментарі: (1)


  14. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:53 ]
    МОЛЬФАРИ


    Золотозубі мольфари
    Понапихали свої бесаги
    Нашим добром.

    Люто заіржав Черемош,
    Об Сокільське вдарив копитом :
    “Під котрим каменем спить Довбуш ?
    Треба збудити !”

    Мольфари в шинку бенкетують,
    Підносять чарки пінисті.
    Довбуш бариться.
    Вже не ірже Черемош,
    Тільки ячить.








    Рейтинги: Народний 4.5 (4.4) | "Майстерень" 4 (4.08)
    Прокоментувати:


  15. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:04 ]
    НОВІ ЛЕҐЕНДИ





    Мольфари й упирі
    Вішали леґінів на ялицях
    До звуків гармошки.

    На фірах везли
    Юнаків і дівчат у вишиванках,
    З руками пов’язаними
    Колючим дротом,
    Уже без очей.

    Це — нові леґенди Гуцульщини.
    Світ їм не вірить.


    Рейтинги: Народний 4.5 (4.4) | "Майстерень" -- (4.08)
    Прокоментувати:


  16. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:00 ]
    ГУЦУЛЬСЬКА НІЧ



    Ніч у киптарі, вишитому жоржинами,
    — Молодиця розпалена в танці :
    Розвіяна хустка, розтоптані постоли,
    І намисто розірване бренить зорями.

    Не один леґінь скотився в провалля,
    Втопився в броді, повалився від кулі,
    Заки обняв її пояс гадючий
    І отруївся жалом поцілунка.



    Рейтинги: Народний 3 (4.4) | "Майстерень" -- (4.08)
    Прокоментувати:


  17. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:53 ]
    БАЛАДА ПРО ФІҐОВЕ ДЕРЕВО

    “Я — біблійне фіґове дерево,
    Що не вродило плодів.
    Не гойдаю на своїм тілі
    М’якости листя, як інші,
    Не опірююсь цвітом;
    Оберігаю своїм гіллям :
    Довгими пальцями, довгим волоссям,
    Якесь молоде гніздо
    І грію чужих пташат.
    Часом манна мене покриває :
    Здається, що це — пелюстки.
    Ірійні кличуть ключі :
    — Ти ростеш на пустелі,
    Стелиш коротку тінь
    І не знаєш, для кого.
    Ти самотнє, — кличуть ключі,
    Але вони не впізнали
    Вихра пустелі, що здатний
    Здійняти пóверх піску,
    Сараною затьмарити сонце,
    Обернути тотемом з оніксу.
    Вітер говорить зо мною,
    Хусткою мені розгортає
    Вісті з далеких кінців.
    Є й подорожні хмари зі світу :
    Небо висить повне кадильниць !
    Є дощі, що підмивають коріння,
    Щоб повалити мене. Такий їм наказ,
    Бо я — те біблійне дерево,
    Що не вродило плодів”.

    Так говорило фіґове дерево.
    Чумацький Шлях простирадлом
    Висів на його гілках.
    Перед іконостасом сузір
    Воно приклякло в дожиданні
    Святого кострища,
    В якому мало згоріти.


    І в рані серця, болючій від ласки,
    Зачався його перший плід.



    Рейтинги: Народний 5 (4.4) | "Майстерень" -- (4.08)
    Коментарі: (2)


  18. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:33 ]
    ****************
    Ми в Римі, мій Друже !
    На Вія Аппія вдарив град.
    Ви знаєте, що я гадаю ?
    Схопити в долоню блискавку
    Й заховати енергію !
    По тучі зійшли при дорозі
    Гробівці грибуваті,
    Зазеленіли ще дужче
    Пінії й кипариси.
    Друже мій милий,
    Я не кохаюся в мощах, як знаєте,
    В душних катакомбах !
    Багато з того, що бачила,
    Дивне мені, неначе зцілований
    Палюх 8 на нозі святого Петра.
    (Чи Ваш кардинальський перстень
    Вірні так само зужили ?
    Я не доглянула.)






    Рейтинги: Народний 4 (4.4) | "Майстерень" -- (4.08)
    Прокоментувати:


  19. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:40 ]
    CHORINHO




    Через вікно хлипала флейта
    Мелодію на жвавих нотах.
    Було над морем. Смуток
    Лягав хвилею нам під ноги,
    І рештки сонця перелилися
    За келих гір. І вперше
    Я відчула, що в саду
    Цвинтарно тхнуло листя,
    Не було слів, ні жестів,
    Тільки голе життя.


    Рейтинги: Народний 4.5 (4.4) | "Майстерень" -- (4.08)
    Прокоментувати:


  20. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:42 ]
    Велика Фуґа


    Ти нічого не ждеш
    Ні від Бога, ні від мене
    В накресленій еліпсі твого дня,
    Повного простих речей, —
    Тільки може кілька ниток веселки
    Над Верхами Органів 3,
    Кілька зрілих слів,
    Щоб злетіли з моїх уст,
    Як цвіття з вагітних яблунь,
    Кілька смеркань над роялем.
    Моя велика Фуґо !
    Я — твій контрапункт
    В трагічному відтінку слова !






    Рейтинги: Народний 4.5 (4.4) | "Майстерень" -- (4.08)
    Прокоментувати:


  21. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:21 ]
    Я ПЛАЧУ, СЛЬОЗИ ЧЕРЕШНЕВІ




    Чому пішла я геть від тих
    Зелених яблунь, груш похилих ?
    Ще гагілковий спів не стих,
    Чічками грають небосхили ...

    Пішла у світ — був рівний плай —
    За сонця заходом вишневим.
    О Черемоше, ти не лай,
    Я плачу, сльози черешневі ...



    Рейтинги: Народний 4.5 (4.4) | "Майстерень" -- (4.08)
    Прокоментувати:


  22. Віра Вовк - [ 2006.04.03 10:29 ]
    Я ТЕШУ ЗАЛІЗО


    Тешу й стругаю чоло сталеве,
    Аж загоріли щоки !
    А в небі хмари — невпинні леви —
    Біжать у світ широкий.

    Подруга в мене — зубата пилка,
    Друг — молот твердолобий.
    У світ поїду у вільну хвильку ...
    Лиш пальцями по ґльобі.


    Рейтинги: Народний 5 (4.4) | "Майстерень" -- (4.08)
    Прокоментувати:


  23. Микола Зеров - [ 2006.04.03 10:18 ]
    Обри
    Весна цвіте в усій своїй красі,
    Вже одгриміли зевсові перуни,
    Дощу буйного простяглися струни,
    Зазеленів сподіваний рижій.
    На полі катятся веселі вруна,
    В кущах лящить - співає соловій,
    А по шляху, немов казковий змій,
    На зсипище сільська ватага суне!
    І в селах плач. Герої саг і рун,
    Возкресли знов аварин, гот, і гун,
    Орава посіпацька, гадь хоробра...
    Сільської сироти останній трен,
    Усюди лемент - крик дулібських жен
    Під батогом зневажливого обра.
    25.05.1921 рік.


    Рейтинги: Народний 5.25 (5.54) | "Майстерень" 5.25 (5.43)
    Коментарі: (1)


  24. Микола Зеров - [ 2006.04.03 10:22 ]
    У степу
    Високий, рівний степ. Зелений ряд могил
    І мрійна далечінь, що млою синіх крил
    Чарує і зове до еллінських колоній.
    Ген-ген на обрії сильвети диких коней,
    Намети і вози, і скрити-орачі.
    Із вирію летять курличучи ключі,
    А з моря вітер дме, гарячий, нетерпливий.
    Але поки мені ці вітрові пориви,
    І жайворонків спів, і проростання трав?
    З якою б радістю я все те проміняв
    На гомін пристані, лиманів сині плеса,
    На брук і вулиці старого Херсонеса!


    Рейтинги: Народний 5.17 (5.54) | "Майстерень" 5.25 (5.43)
    Коментарі: (1)


  25. Микола Зеров - [ 2006.04.03 10:49 ]
    Елегія
    Чорніє лід біля трамвайних колій,
    Синіє в темних вулицях весна;
    Мого юнацтва радість осяйна
    Встає назустріч нинішній недолі.

    "Це справді ти? В якій суворій школі
    Так без жалю розвіялась вона,
    Твоя веселість буйно-голосна?
    Які смутять тебе нудьга і болі?

    А згадуєш, яке тоді було
    Повітря? Небо? Гусяче крило,
    Здається, в нього пил і бруд змітало.

    Як лід дзвенів, як скоро танув сніг,
    І як того, що звалося "замало",
    Тепер би й сам ти витримать не зміг!"


    Рейтинги: Народний 6 (5.54) | "Майстерень" 6 (5.43)
    Коментарі: (3)


  26. Микола Зеров - [ 2006.04.03 09:42 ]
    ************
    Так як нам жить хвилиною легкою,
    Коли такий на пам'яті тягар
    Речей, обставин, люду і примар
    Ліг і лежить нетерпною вагою?
    Як маєм крем направити з тобою,
    Коли щодня погроза і удар?
    І пилу впав усюди сірий шар
    і все значиться смутком і нудьгою?
    І як чуттям пустити буйну рощ,
    Коли їм кригою грозиться дощ -
    Вони ж слабі без хати, без покрова;
    Коли спадає мла, мов той хижак
    А ця на бруку знайдена підкова -
    Єдиний добрий, на майбутнє, знак.
    11.12.1931 рік.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.54) | "Майстерень" 5.25 (5.43)
    Коментарі: (1)


  27. Микола Зеров - [ 2006.04.03 09:18 ]
    Арістарх
    В столиці світовій, на торжищі ідей,
    В музеях, портиках і в затінку алей
    Александрійських муз нащадки і послідки,
    Вони роїлися, поети і піїтки,
    Ловили темний крок літературних мод,
    Сплітали для владик вінки дотепних од
    І сперечалися - мирились і змагались.
    І був один куток, де їх нікчемний галас
    Безсило замовкав, - самотній кабінет,
    Де вчений Арістарх, філолог і естет,
    Для поколінь нових, на глум зухвалій моді,
    Заглибивсь в текст Гомерових рапсодій.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.54) | "Майстерень" 5.5 (5.43)
    Прокоментувати:


  28. Микола Зеров - [ 2006.04.03 09:26 ]
    Hoi Triakonta
    Ви пам'ятаєте: в дні тридцяти тиранів
    Була та сама навісна пора:
    Безмовний Пнікс, безлюдна Агора
    І безголосся суду і пританів.

    І тільки часом, мов якась мара
    Ще озивався сміх Аристофанів,
    Сократ, як перше, виявляв профанів,
    І весело роїлась дітвора.

    Так само і тепер. Усе заснуло.
    Все прилягло в чеканні Трасібула!
    А ми? - де ж заступ нам на нашу гич,

    І сапка на бур'ян, і лік на рани?
    Дитяча сліпота? Сократів бич?
    Чи невтишимий сміх Аристофана?



    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.43)
    Прокоментувати:


  29. Сергій Єсенін - [ 2006.04.03 08:41 ]
    ***
    Грубым дается радость.
    Нежным дается печаль.
    Мне ничего не надо,
    Мне никого не жаль.

    Жаль мне себя немного,
    Жалко бездомных собак.
    Эта прямая дорога
    Меня привела в кабак.

    Что ж вы ругаетесь, дьяволы?
    Иль я не сын страны?
    Каждый из нас закладывал
    За рюмку свои штаны.

    Мутно гляжу на окна.
    В сердце тоска и зной.
    Катится, в солнце измокнув,
    Улица передо мной.

    А на улице мальчик сопливый.
    Воздух поджарен и сух.
    Мальчик такой счастливый
    И ковыряет в носу.

    Ковыряй, ковыряй, мой милый,
    Суй туда палец весь,
    Только вот с эфтой силой
    В душу свою не лезь.

    Я уж готов. Я робкий.
    Глянь на бутылок рать!
    Я собираю пробки -
    Душу мою затыкать.

    1923


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.9) | "Майстерень" -- (5.92)
    Прокоментувати:


  30. Володимир Ляшкевич - [ 2006.04.02 21:18 ]
    Кесарія Маритима
    1
    Прекрасний час для проповіді. В місті
    гнітюча тиша. Вулична сторожа
    із ранку п’є вино, кидає кості.
    Намісника немає, все спокійно,
    якого дідька нидіти надворі?

    Прекрасний час для проповіді. Небо
    забите хмарами, вирує море,
    на вулицях похмурі громадяни,
    яким набридло нудьгувати вдома.
    Стікаються до головного храму,
    що увінчав єдиний пагорб в місті.

    Найкращий вигляд на округу звідси,
    і мури захищають від вітрів,
    і гавань унизу, як на долоні,
    а, головне, чутки спочатку тут
    з’являються, а потім вже деінде.

    І як інакше, раз і храм, і місто
    належні одному і тому ж богу,
    що змінює подекуди ім’я,
    але ніколи вінценосний титул.

    2
    На площі перед храмом постать в хутрі.
    Стоїть недвижно, час від часу стрімко
    здіймає вгору руку з криком: “Досить!”

    Юрба густішає. Настирні зайди
    шепочуть в кожне вухо: “Се пророк!”
    “Невдовзі!.. Станеться!.. Моліться!..”
                                                -“Досить!”

    У городян, які останнім часом
    частенько бачать вельми схожі дійства,
    на хмурих лицях злі усмішки.
                                                -“Досить!”
    Невже на світі може бути гірше!
    Куди вже далі, гірше не буває!
    Зима сувора видалась, весна
    немислимо запізнюється.
                                                -“Досить!”
    Штормить. Штормить. Штормить. Нічого більше.
    Ні кораблів нових, ні караванів,
    ні заробітку - тільки хтиві зайди!
    А Цезарю плати належне.
                                                -“Досить!”
    Єдина втіха бачити, що іншим
    подекуди буває гірше. З храму
    виходить жрець, грозить пророку.
                                                -“Досить!”
    Із себе витиснувши всіх бродяг,
    юрба, мов по команді, відступає.

    Прислужники, що вибігають з храму,
    лупцюють палицями волоцюг,
    збивають з ніг нестямного пророка.

    Юрба регоче і свистить услід
    побитим зайдам, що дрібочуть схилом,
    накульгуючи, стогнучи, здійнявши
    кумедно-урочисто на руках
    свого пророка тіло. Esse dignum
    spectaculum, ad guot respiciat
    intentus operi (sic) suo deus.*

    Вирують хмари. Гуркотить прибій.
    Прекрасний час для проповіді
    бурі.

    (* лат. - Ось достойне видовище,
    аби на нього оглянувся бог, споглядаючи своє творіння)

    3
    Кімната для приїжджих. Вид на місто,
    відновлене царем на стражі моря.

    Біля вікна важкий дубовий стіл,
    просяклий хмелем, дві широкі лави.

    Одягнутий у кольорові шати
    чорнобородий велет-фінікієць
    кладе на стіл тарелі з стравами
    й великі чаші: - Сам перецідив,
    розбавив доброю водою в міру.
    З корицею і медом, не вино -
    нектар божественний, умножить сили…

    Мандрівники – статечний афінянин,
    геть сивий, та на вигляд ще міцний,
    і гарно складений, середніх літ,
    в недорогій накидці чоловік,
    напевно з галлів, схожий на волхва,-
    кивають вдячно.
    Афінянин мовить
    за звичаєм місцевим похвалу -
    слова подяки і землі, і небу,
    Молодший ж бо долоні склавши разом,
    прикривши очі, молиться без слів.

    Поважний афінянин благодушно
    кидає погляди з-під сивих брів.
    Господар ж усміхається - в задумі,
    яку ціну узяти за ночівлю.
    Багатий може дати і денарій,
    а з бідного - хіба візьмеш сестерцій?
    Та ще й оповідав цей афінянин,
    що галла, вочевидь, пограбували,
    в одній пов'язі стрів його в пустелі,
    мовляв, тому на нім така хламида.
    Грек в доброті своїй пропонував
    і кращі шати, та дивак був проти –
    накидку прийняв від слуги!.. Тож певне,
    платитиме багатий афінянин.

    Єдине, варто вести перемови
    з ним наодинці, щоб не чув бідняк,
    тоді вторгує не один денарій.

    Але який! Оце ввійшов б і голим
    у Кесарію. Голим! Бо повинен!
    Якби не афінянин вже б сидів
    під вартою у кам'яній сторожі!
    Та й чи потрібні місту злидарі?
    Чи просто пограбовані в пустелі?
    Платити має кожен за нічліг,
    та й щоб віщати різне городянам
    потрібно мати відповідний вигляд.

    Тим більше в місті, де живе намісник,
    де дві безодні охопили сушу -
    з одного боку вічна спрага Риму,
    а з іншого - намісників жадання!
    Та як би не було – вони прийшли
    аби отримав хтось монети срібні!
    Господар задоволений собою.
    Не кожен вміє точно рахувати.

    4
    Хвала Юпітеру, відкрилось небо!
    Вітри притихли, втамувались хвилі.

    На обрії помічені вітрила!
    До порту мчать ватаги хлопчаків,
    летять провулками відлуння руху.

    Служителі, що продають за храмом
    богами не спожиті кусні м’яса,
    волають голосно про добрі ціни,
    і тихше про заслаблого жерця,
    що палицею лупцював пророка.

    Люд збурений, що ціни піднялися,
    та зайди страшать злі, що досі в місті.
    І взагалі, усе це неспроста –
    присутність схимників, їх побиття,
    хвороба, наслана жерцю, погода,
    що прояснилась раптом, - жди біди!

    Утім, розмови швидко ущухають -
    над містом лине переможна мідь,
    у порт заходить корабель торговий.

    Хвала Юпітеру, відкрилось море!

    5
    Невпинний галас чайок. Плюскіт хвиль.

    Слідів не залишаючи на гальці,
    ступає тінь. Спиняється поблизу
    захопленого морем арамейця.

    Той зачаровано глядить у далеч,
    наповнену ефіром осяйним.
    Пориви вітру тануть у хвилястім
    волоссі арамейця.
                                -“Йе-шу-á...”

    Волання чайок, шепотіння хвиль.
    І сонце - тепле, ще ласкаве, сонце.

    Тінь, набуваючи тілесність, м'яко
    обходить арамейця: “Йе-шу-á"

    І налітає вереск дітлахів.
    Біжать навипередки по дорозі -
    уздовж розкішних віл, повз акведуки,
    збігають вниз, до лінії прибою.
    Торкаються води - хто обережно,
    а хто і надто сміло. Гомонять.
    - “Ще не зігрілася!”, - “Кажу, за місяць
    пірнати будемо…”, - “О! глянь, поглянь -
    ожúло море, тут і там вітрила!”

    - “А чули? в Маритимі чудодій
    зцілив сліпого!”, - “Вигадки! ти бачив
    сліпого того?!”, - “Кажуть, звична справа,
    але не кожному є по кишені…”
    - “Давай спитаємо у чоловіка!”
    - “Зважай! Бо дасть тобі по голові!..”

    Ватага обступає арамейця.
    Тінь відступає за каміння.
                                            -“Йе-шу-á..."

    Кружляння чайок, плюскотіння хвиль.
    Яскраве сонце - тепле, ще не жарке.

    6
    Чудесний день!

    Проміння білить стіни
    будівель кам’яних, блищить на бронзі
    скульптур, привезених сюди з Еллади,
    кохається зі свіжістю садів,
    цвіте веселкою понад фонтаном
    на площі головній, і сліпить очі,
    до моря звернуті.

    Прекрасний день!
    Величні колонади. Небо. Спокій
    весняної пори, коли усе
    іще попереду – усе найкраще.

    Біля палацу Ірода, де нині
    намісника притулок, велелюдно.
    В палац прибули слуги і готують
    палати для господаря нового.

    Сирійського легата глашатай
    вигукує нові укази Риму,
    зачитує порядок привітання
    правителя під час проїзду містом.

    Народ хвилюється – новий намісник
    очікується вже за кілька днів.
    Подейкують, що грек, та родом з Понту.
    О, зрозуміло, в будь-якому разі
    якісь відмінності повинні бути
    між греками, що збудували місто
    і греком, присланим збирати гроші,
    але суттєвими - ніяк, ніяк! -
    бо грек усюди, як відомо, грек.

    Прекрасний день!
    Новини теж прекрасні!

    7
    В юрбі глузують над жартівником,
    який доводить, що не стало греків -
    той підіймає руку й додає,
    що фінікійців теж немає, словом,
    є тільки ті, що носять тогу, й інші.

    Довкола гам, здебільшого на грецькій,
    поважні громадяни гомонять
    поміж собою про діла насущні,
    про подорожі, про торгові справи,
    дають обітниці, зійшовшись в цінах,
    і тягнуться поволі, хто куди.

    Та мало хто відразу йде додому.

    Бідніші сунуть на центральну площу
    послухати ораторів і далі
    у пошуках розваг за мури міста:
    до іподрому, чи амфітеатру,
    ті, що багатші, завертають в лазні, -
    мудруючи, утім, про те саме:
    що новому наміснику до серця –
    гучні імпрези, чи зростання статку.
    Чийого саме статку - не говорять.

    Але ні там, ні тут не забувають
    казати слово щирої хвали
    Тиберію - за мудрість царювання.
    Казання вельми схожі на змагання,
    нехай без переможців, тільки участь,
    та навіть кислий вираз на обличчі
    хороша тема для палких доносів.

    Пташиний щебет, ніжно-плинне світло,
    і запахи, хвилюючі, весняні.
    Спасибі Цезарю тобі за день!
    Чудовий день! –
    очікувань
    прекрасних.

    8
    ............................
    ............................
    (Читати далі)


    Рейтинги: Народний 5.75 (5.6) | "Майстерень" 5.5 (5.62)
    Коментарі: (2) | " «Кесарія Маритима» повністю"


  31. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:38 ]
    * * *
    Якби могла прийти до мене цеї миті
    Та дівчинка моя, що в сяєві блакиті
    Приходила колись, весела, як струмок,
    І вся вливалася в ріку моїх думок,
    Просвітлюючи їх своєю чистотою
    Аж до самого дна, якби вона святою
    Дитинністю мене пойняла нині знов,
    Я б у собі згасив грімниць буремну кров.
    Пал невдоволення, за ідеалом тугу,
    Посвяти печію, ненависті напругу,
    Печаль обов'язку, зневагу до раба —
    Стлумив би я в собі! І знову голуба
    Моя душа була б, як та вода зі звора,—
    Та вже не прилетить моя любов прозора.
    І добре, що нема нікому вороття,
    Що на одну любов дано одне життя.
    А в той далекий час — я добре пам'ятаю! —
    Рай принесла вона — зробив я пекло з раю,
    З її невинності я честь кував свою,
    А з кротості — той меч, що гостриться в бою,
    З незайманих зітхань суворі блискавиці
    Творив я і вганяв, як цвяхи, в чола ниці,
    З блаженних намірів робив я дзвін добра,
    Щоб він горлав—«ганьба» або кричав—«ура!»
    Прозорість радісну я взяв на силу гніву,
    Я тінню світла став, дав правій — руку ліву,
    Я цілий світ любив у дівчинці моїй,
    Я сотворив себе з її дитячих мрій,—
    І добре, що вона не прийде вже до мене,
    Не прояснить моє від почувань теменне,
    Від боротьби трудне й палаюче єство,
    В якому дух життя справляє торжество.

    1977


    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  32. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:42 ]
    * * *
    Це неправда, що ми помрем!
    Ти — земля, а я — твій сіяч.
    Плуг іде — під його тягарем
    Ти возрадуйся і не плач.

    Сокруши свою душу тверду
    Пестотливою зливою втіх.
    Я ж і сам, як зернина, впаду
    Поміж скибами гонів твоїх.

    Ми небес глибину збагнем,
    Вище зір піднесем колоски.
    Ми пшениці незгасним вогнем
    Пролітатимем крізь віки.


    Рейтинги: Народний 6 (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерела"


  33. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:49 ]
    * * *
    Моя гріховнице пречиста,
    Моя лілеє на багні,
    Чужі обійми, як намиста,
    Ти познімала при мені.

    І знов, як у дитини, очі,
    Нічим не відвернути їх.
    І на твоєму непороччі
    Лечу я в безконечний гріх.

    Невже ти хочеш одпокути
    На душу стомлену свою?
    Невже ти хочеш одягнути
    Моєї вірності шлею?

    Скрипучі хомути і ярма
    За ласку ночі й сором дня?
    Чом яблука не рвем задарма
    Із дерева життя й знання?

    Чи ти готова до вигнання
    На нашу землю кам'яну,
    Де праця старша від кохання,
    А хліб — від нитки бурштину?

    Підеш? Візьми свої агати.
    Такою будеш, як була.
    В мою уздечку запрягати
    Мене ти будеш, як осла.

    Ти будеш їхати світами,
    Усівшись на моїм хребті,
    І кидати за джиґунами
    Свої очища золоті.

    А я тебе кохати буду
    За те, що не упала ти
    Ні у потворну безвість бруду,
    Ні у нудоту чистоти.

    За те, що ти взяла у змія
    І принесла мені той плід,
    В котрім була нужда, і мрія,
    І молодість на сотні літ.

    1967


    Рейтинги: Народний 5 (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерела"


  34. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:08 ]
    ЛЬВІВСЬКИЙ ДОЩ
    На сірий камінь — сірий дощ,
    І вже блищать дзеркала площ,
    І вже себе в дзеркалах тих
    Очима вікон золотих
    Побачили чепуруни —
    Будинки львівські; вже вони
    Почули, як бринить озон
    І грає ринва-саксофон.

    І кожен з них — неначе зух,
    Свій дах — неначе капелюх —
    Насунув до саміських брів,
    Щоб він у танці не злетів,
    А танець буде, от ще мить —
    І все у колі зашумить,

    Підуть будинки аркана,
    Спотіє, як плече, стіна,
    В пасі залізний трісне шов
    Під стук гранітних підошов.
    А там, із замкових узбіч,
    Іде у центр смаглявка-ніч,
    І грім за нею аж реве
    І парасолю неба рве.

    1965


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерела"


  35. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:09 ]
    ЛИЦЕМІРИ
    "Президент США Ліндон Джонсон
    окремим листом від 31.ІІІ.1966 року
    подякував так званій
    українській громаді Клівленда
    за. підтримку політики агресії у В'єтнамі"
    (З газет).

    "Не славтеся царевою
    Святою війною,
    Бо ви й самі не знаєте,
    Що царики скоять."
    Т. Шевченко

    Я пізнаю вас, фарисеї,—
    Такі ж ви підлі, як були,
    Дарма що віддали в музеї
    Пісні батьків, як постоли.

    Дарма що поміняли гуні
    На фраки, смокінги, плащі,
    Я пізнаю лоби чавунні
    І тулуби, немов плющі.

    Дарма що ви втекли за море,
    Щоб шкуру зберегти свою,
    Я пізнаю вас, людомори,
    Поклони ваші пізнаю.

    В бетон б'єтеся напропаще,
    Не жаль ні спини, ні чола,
    Щоб уклонитись пану краще
    Від іншого ж таки хохла.

    Це ви училися віками
    Сотати лицемірства нить
    І перед царськими дяками
    Себе навзаєм очорнить.

    Це ви у Відень і Варшаву
    Дари возили вперейми
    І нашу славу шанталаву,
    Як пси, обдерли до страми.

    Це ви клялись народ любити,
    А кату череп роздробить,
    Та мозок ваш тече на плити
    В дірки від рабських чолобить.

    Пора б на вас і не дивиться,
    Не думати про вас пора б,
    Хіба це вже така дивниця,
    Що панові вклонився раб?

    Та в серці палахтить ураза,
    І хочеш сам себе клясти,
    Що хрунь од імені Тараса
    Шле вірнопідданчі листи.

    Радійте, тіштеся війною,
    Збирайтеся усі взаміт,
    То, може, вас, мов купу гною,
    Розкине лютий динаміт.

    Але за повзання зміїне,
    За лестощів гидку паскудь
    Царі вам не дали Вкраїни —
    І президенти не дадуть.

    Ні! За блюзнірську телеграму
    Вам буде плата золота —
    Манесенький шматок В'єтнаму
    Для домовини і хреста.

    1964


    Рейтинги: Народний 5 (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерела"


  36. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:14 ]
    * * *
    Крізь чорний дим зневаги і брехні
    Вона прийшла до мене в самотину.
    Вона так ніжно принесла мені
    Своє кохання, як малу дитину.

    А я боявся руки простягти
    І пестощами немовля накрити,
    Питався дозволу у правоти,
    Що вміє лиш соромити й корити.

    Я відучився з радості ридать,
    Я жити звик у темнім домі «мушу».
    Коротке слово «ні» по рукоять
    Я застромив у безпровинну душу.

    Я знав; ніколи серце не проща
    Того, що розумом безжально вбито.
    Вона пішла і мертве дитинча
    Взяла ще більш ласкаво й сумовито.

    Я не кричав: «Кохана, повернись».
    Я не чекав ні чуда, ані дива.
    До горла правда скочила, як рись,
    Розлючена і за неправду мстива.

    1966


    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерела"


  37. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:33 ]
    * * *
    Коли мені не допоможуть вірші,
    То вже не допоможуть лікарі.
    У сни свої благословенні й віщі
    Я відійду самотньо на зорі.

    Тоді прийди, кохана, кроком тіні,
    Та серця ти за тим собі не рви,
    Що все життя віддав я Батьківщині,
    Тобі ж — пучок могильної трави.

    Я знаю, мила, це несправедливо,
    Та поділить інакше я не міг,
    Бо й ця трава так само — вічне диво,
    Як дивина найкращих днів моїх.


    Рейтинги: Народний 0 (5.68) | "Майстерень" 0 (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерела"


  38. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:34 ]
    * * *
    Дзвенить у зорях небо чисте,
    Палає синім льодом шлях.
    Неначе дерево безлисте,
    Стоїть моя душа в полях.
    Як надійшла щаслива доля,
    Збудила весняну снагу,
    Моя душа, немов тополя,
    Зазеленіла на снігу.
    Як надійшла любов справдешня,
    Хлюпнула пригорщу тепла,
    Моя душа, немов черешня,
    Понад снігами зацвіла.
    Як надійшла і засіяла
    Та дружба, що живе в літах,
    Моя душа над снігом стала,
    Неначе яблуня в плодах.


    Рейтинги: Народний 6 (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерела"


  39. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:56 ]
    ДЕ НАЙКРАЩЕ МІСЦЕ НА ЗЕМЛІ
    Де зелені хмари яворів
    Заступили неба синій став,
    На стежині сонце я зустрів,
    Привітав його і запитав:

    — Всі народи бачиш ти з висот,
    Всі долини і гірські шпилі.
    Де ж найбільший на землі народ?
    Де ж найкраще місце на землі?

    Сонце усміхнулося здаля:
    — Правда, все я бачу з висоти.
    Всі народи рівні. А земля
    Там найкраща, де вродився ти!


    Рейтинги: Народний 0 (5.68) | "Майстерень" 0 (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерела"


  40. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:46 ]
    Дмитро Павличко (музика - О.Білаша)
    Як я малим збирався навеснi
    Пiти у свiт незнаними шляхами,-
    Сорочку мати вишила менi червоними i чорними,
    Червоними i чорними нитками.

    Два кольори мої, два кольори,
    Оба на полотнi, в душi моїй оба,
    Два кольори мої, два кольори:
    Червоне - то любов, а чорне - то журба.

    Мене водило в безвiстi життя,
    Та я вертався на свої пороги.
    Переплелись, як мамине шиття,
    Щасливi i сумнi мої, щасливi i сумнi мої дороги.

    Менi вiйнула в очi сивина,
    Та я нiчого не везу додому,
    Лиш згорточок старого полотна
    I вишите моє життя, і вишите моє життя на ньому.


    Рейтинги: Народний 6 (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерело"


  41. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:25 ]
    ГОЛГОФА
    Це страшно, як людину розпинають,
    Не йнявши віри їй, що Бог вона;
    Плювками прибивають до хреста
    Невинну душу, генієм пойняту.

    А ще страшніше, як знімають ката
    З охрестя справедливої ганьби,
    Навколішки стоять довкруг мерця
    І ждуть в мольбах, що він от-от воскресне..

    Одна голгофа споконвік була:
    Розбійник і творець висіли поруч,
    І в темряві не розрізняли їх.

    Та ми повинні бачити при світлі,
    Де вбитий Бог, а де всесвітній хам,
    Що перед смертю розпинав народи.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.68) | "Майстерень" 5.5 (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерело"


  42. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:39 ]
    * * *
    Все не те, коли нема любові.
    Почуття й слова — тріски дубові,
    Дні — болящі, немічні старці,
    Магістралі — темні манівці,
    Яблуневий цвіт — зола летюча,
    Небеса — асфальтна сіра туча,
    Сміх — петля на горлі, булка — глей,
    Пісня —хоч бери і сам заблей!

    Ось — любов! Дими — дихання липи,
    Почування й слово — смолоскипи,
    Дні — невтомні, ясні юнаки,
    Манівці — між зорями стежки,
    Попіл — крила золотої птиці,
    Хмара — поле стиглої пшениці,
    Плач — знімає з голосу петлю,
    Пісня й хліб волають: «Я люблю!»


    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерело"


  43. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:59 ]
    Вірші з Монголії
    Полечу я до Монголії
    Та й куплю собі коня
    Білого, як цвіт магнолії,
    Ніжного, як цуценя.

    І назад я аж до Києва
    Буду їхать на коні.
    Стану, як душа Батиєва,
    При невидимій стіні.

    І заплачу я від наляку —
    Де ж ті храми, де церкви,
    Що монгол побачив здалеку
    Із-за Волги, з-за Туви?

    Ні, не він збивав копитами
    Плінту з-під небесних бань —
    Підривали динамітами
    Твердість княжих мурувань.

    Він — під окрики та ламенти —
    Бляху золоту здирав.
    Хто ж виважував фундаменти?
    Хто каміння звідси крав?

    Хто ж то застеляв соборами
    Заболочені шляхи,
    Де ж той хан з думками хворими,
    З видом лютої пихи?

    Ще димує церква спалена,
    В небесах летить притвор —
    Тут пройшли батири
    Сталіна — Постишев та Косіор.

    А за тими багатурами —
    Їхня гвардія тверда.
    Обжиралась довго мурами
    Жадібна святинь орда.

    Серце стогне, ніби в оливі
    Розгаряченім кипить.
    Як же конику — монголові
    Розказати, що болить?!


    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерело"


  44. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:59 ]
    * * *
    Буває така розмова,
    Що ув'язнює, наче кліть.
    Темрява розумова,
    Як бескид, міцна стоїть.

    Буває таке мовчання
    Несподіване і страшне,
    Що тільки вибух ридання
    Від смерті рятує мене.

    Буває така година,
    Коли повертав глузд
    Моєму життю єдина
    Усмішка милих уст.


    Рейтинги: Народний 5 (5.68) | "Майстерень" 5 (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерело"


  45. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:26 ]
    * * *
    Біля вуликів на землі
    Лежить собі дід мій і куня.
    І лазять бджоли по його чолі,
    Як по розтрісканім зрізі пня.

    І лазять бджоли по запалій щоці,
    І він лежить собі, як неживий.
    Очі його, немов чорні рубці,
    Зашиті сивою ниткою вій.

    Не ворухнеться його рука —
    Нехай беруть собі карий мед.
    Дідусь мій до смерті своєї звика,
    Як звикає до слави поет.

    1965


    Рейтинги: Народний 0 (5.68) | "Майстерень" 0 (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерело"


  46. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:54 ]
    * * *
    Біла черешня в небі
    Над селом проплива,
    Ніби заснулий лебідь,
    Під крилом — голова.

    Дівчина жде на мене,
    Де бринять ячмені,
    Веселим брилем ромену
    Махає вона мені.

    Мрієм про дні прийдешні,
    Про те, як станем людьми.
    Втім, чуємо, як черешня
    Залопотіла крильми.



    Рейтинги: Народний 0 (5.68) | "Майстерень" 0 (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерело"


  47. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:14 ]
    * * *
    Біжить під зливою лошиця,
    Крізь темні хащі — напролом;
    Дощ прогинається, ятриться
    Крильми над золотим хребтом.

    Вона, мов блискавка червона,
    Летить крізь памороку віт.
    Вода звисає, як попона,
    І б'ється об тугий живіт.

    Гуркочуть брили грому в скалах,
    Мов неба колеться горіх;
    Полум'яніє гриви спалах
    Над сполохом очей і ніг.

    Вона стрясає дотик тучі,
    Води, що в пахи затекла;
    А як же їй знести палючі,
    Нещадні лоскоти сідла?!

    Як винести залізну ласку
    Вудил, що розпинають рот,
    Слухняності й вуздечки маску
    І світ у шорах, наче грот?!

    Як може покоритись потім
    Душа бентежна і нага
    Колючим шпорам, і чоботям,
    І блискавиці батога?!

    Це я питаюсь — і за спину
    Ховаю мокрі ремінці.
    А цукру білу каменину
    Несу в простягнутій руці.

    Ні, відступитися незмога,
    А лиш благати: «На, візьми!»
    Вона ж моя, ця тонконога
    Кониця з білими крильми!


    Рейтинги: Народний 5.25 (5.68) | "Майстерень" 5 (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерело"


  48. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 18:19 ]
    * * *
    Акації. Бджолині дзвони.
    Пшениці колихливий лан.
    І маків полотно червоне,
    Рвучке і ніжне, мов талан.

    Гніздо в колоссі, мов колиска,
    Очей твоїх знадливий ляк;
    Як шпиль блідого обеліска,
    В блакить застромлений літак.

    Цілунки стишені й неситі,
    Полови сонячна луска;
    Як пальми слід на антрациті,
    На спині слід від колоска.


    Рейтинги: Народний 6 (5.68) | "Майстерень" 6 (5.5)
    Прокоментувати: | "Джерело"


  49. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 17:18 ]
    У дитячому серці жила Україна —РУБАЇ
    18
    Не кажуть правди тим, хто помирає,
    Ні тим, хто у дуренство впав безкрає.
    Брехня із милосердя — раз болить,
    Брехня із страху — цілий вік карає.


    19
    Щасливим був я двічі: як на сіні
    Мене віз батько в присмерки осінні
    І як відчув, що в мене серце в
    Те, що належить тільки Батьківщині.


    20
    Не смерті я боюсь, а темноти,
    В якій не можеш сам себе знайти.
    Благословенне світло дня і ночі,
    Мисль, у якій засвічуєшся ти!


    21
    Сильніше за любов злоба горить,
    Сильніше за красу вражає бридь,
    Але життя росте лишень з любові,
    Лишень краса людей навчає жить!


    22
    Загубить гай принадливість свою,
    Як ти наткнешся в ньому на змію.
    Сичання тихе здатне приглушити
    Мільйони зичних співів у гаю.


    23
    Ми тільки почали розгадувати світ,
    В щілину глянули, як діти з-за воріт;
    Чи нам відчиняться пізнань важкі ворота,
    Чи вирве нам серця роздорів динаміт?!


    24
    Колись я думав: радощі — це путь
    У світ незнаний із моїх Покуть;
    Тепер я знаю: радість — то дорога
    До яблунь, що в Стопчатові цвітуть.


    25
    Ви любите лише себе? Любіть.
    Збирайте в серці самолюбства їдь,
    Ні! Ні! Вона вас зажене в могили,
    Щоб вашим трупом землю отруїть!


    26
    Із цього поїзда, що так прекрасно йде,
    Потрібно висісти, але не знаєш де,
    Де станція твоя — така печальна й тиха,
    Що вже не чутимеш, як потяг твій гуде.


    27
    Життя подібне до книжок: одна
    Грубезна, та порожня і дурна,
    А та, тонка,— мов сонце. Та буває
    Все навпаки. Чому? Ніхто не зна.


    28
    Що більший самолюб і фарисей,
    То більше прагне шани від людей.
    Він так її приймає обережно
    І крадькома, як чайові — лакей.


    29
    Ще від землі воно не відросло,
    не виповзло із мокрих шмат,
    А мати іграшку йому —
    ах, майже справжній автомат.
    І полум'ям воно січе, стріляє в материні
    груди —
    І мертвим молоком живе
    й росте малий невинний кат!


    30
    На милицях з війни додому він прийшов,
    І впала перед ним його свята любов,
    І, ногу з дерева цілуючи, шептала:
    «О щастя ти моє, о клен мій чорнобров!..»


    31
    Проходив я і всюди вздовж доріг
    Дерева бачив — не зрізайте їх,—
    Бо як же я повернуся додому
    Пустелею — на батьківський поріг?!


    32
    Цвях витягнути важче, ніж забити.
    Кидати важче, легше полюбити,
    І важче в спогадах пройти життя,
    Ніж просто бути молодим і жити.


    33
    Бувало, мати кличе, та дарма,
    Я з книжкою сховавсь — мене нема.
    І досі голосу в книжках шукаю,
    Того, що я зневажив легкома.


    34
    Відходить все, як золоті черешні,
    Серця ржавіють, як в намулі блешні,
    Але цвітуть і сяють кожен день
    Юнацькі мрії про літа прийдешні.


    Рейтинги: Народний 5.75 (5.68) | "Майстерень" 6 (5.5)
    Прокоментувати:


  50. Дмитро Павличко - [ 2006.04.02 17:41 ]
    У дитячому серці жила Україна —РУБАЇ
    1
    В Хайяма взяв я форму рубаї,
    Вподобавши за лаконізм її.
    Чи замалу, чи, може, завелику
    Одежу матимуть думки мої?


    2
    Безсмертні всі: цей виховав дитину,
    Той пісню написав, хоч і єдину,
    А той, що не зумів цього зробить,
    Коло дороги посадив ялину.


    3
    Є люди, як дуби, і є дуби, як люди:
    Безстрашно грому підставляють груди,
    Щоб немічну берізку захистить,
    Хоч знають добре — їм загибель буде.


    4
    Я з квітами прийшов тебе зустріти
    І дуже довго ждав — зів'яли квіти.
    О, поспіши, бо можуть почуття
    Даремно у душі моїй згоріти!


    5
    Добро і лихо — світло й темнота;
    Та не з пітьми бував сліпота —
    Надмірне світло людям очі сліпить,
    У темряву їх душі загорта.


    6
    Життя без книги — хата без вікна,
    Тюрма глуха і темна, мов труна.
    Крізь вікна книг свободи світло ллється,
    Майбутнього видніє далина.


    7
    Я власну вічність бачу без облуди:
    О, де б мене не поховали люди —
    Там грудка української землі
    З мого зажуреного серця буде!


    8
    Я лицемірити не можу, як святі.
    Сорочки чистої замало у житті.
    Потрібно сонця, сірника потрібно,
    Щоб віршів не писати в темноті.


    9
    Дивлюся на берізоньку в зажурі,
    Що виросла тендітною на мурі.
    Їй теж потрібно рідної землі,
    Бо там вона не витримає бурі.


    10
    Я чув, як серце жалісно кричить,
    Щоб ворога лежачого не бить.
    А розум говорив мені спокійно:
    Затям, що завжди гадина лежить.


    11
    Ненависть і любов — неначе крила.
    Коли одне крило в льоту пробила
    Ворожа куля — не склади його,
    Бо на однім летіти вже несила.


    12
    В труді прийде натхнення раз у рік,
    Але коли — не знає чоловік.
    Щоб тих щасливих днів не загубити,
    Потрібно працювати цілий вік.


    13
    Бувають дивні на землі діла —
    Серед зими черешня зацвіла.
    Я між дерев довідався докладно,
    Що поетеса їхня то була.


    14
    В криницю старості не заглядай,
    Про те, яким ти будеш, не гадай,
    Якщо не можеш бути вічно юним,
    То замолоду не будь старим бодай!


    15
    Я у такому віці, що якраз
    Було б чудово зупинити час.
    Та він скоряється лиш нашим дітям,
    Що завжди прагнуть перегнати нас.


    16
    «Роби добро,— мені казала мати,—
    І чисту совість не віддай за шмати!»
    Благословенний мамин заповіт
    Ніхто в мені не зможе поламати.


    17
    Я міг би жити радісно й щасливо,
    Якби мені вдалось маленьке диво:
    Змирити серце з розумом — або
    Дізнатись, хто говорить з них правдиво.


    Рейтинги: Народний -- (5.68) | "Майстерень" 6 (5.5)
    Прокоментувати:



  51. Сторінки: 1   ...   1801   1802   1803   1804   1805   1806   1807   1808   1809   ...   1829