ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Ірина Вовк
2026.06.23 01:44
Розділ III: КОЛИ ДЗВОНИТЬ СОФІЯ, ЗАТИХАЄ ПАРИЖ Це було навесні 1048 року. Київ тільки-но скинув із себе зимові кайдани, коли до Золотих воріт підходила пишна кавалькада заморських гостей – французьке посольство, очолюване єпископом Роже Шалон

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Іван Потьомкін
2026.06.21 21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

Ірина Вовк
2026.06.21 20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

Іван Потьомкін
2026.06.21 17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів

Іван Веселий
2026.06.21 16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.

Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірив він, що крізь ті терні,

Євген Федчук
2026.06.21 16:08
Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую

Борис Костиря
2026.06.21 12:48
Час тече, наче плинна вода
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.

Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,

Роман Миронов
2026.06.21 12:33
У твоїх очах небагато спокою:
Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –

Аж до критичного струму.

У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –

Віктор Кучерук
2026.06.21 06:58
Так учора ласували,
Що ні хліба і ні сала
В хаті кумовій не стало,
Бо вечеряли ми сито
Через добру оковиту
І здорові апетити.
21.06.26

Вячеслав Руденко
2026.06.20 17:44
…як завжди непостійністю єства
покриті часу всі червневі дні,
тече в них пустотлива каніфоль,
в кору вростають диво скрипалі,

таємний сенс від зібраних речей
несе очам рясний глибокий зміст
і квітне між граніту капріфоль,

Борис Костиря
2026.06.20 13:06
В спіралі скручується час.
Змією обернеться простір.
Який у світі водолаз
Пірне в глибини, як на прощу?

Який у світі чародій
Поверне запахи заснулі?
На сцену вийде лицедій,

Ольга Олеандра
2026.06.20 12:39
Кожен ковток – це зустріч
сутностей доторком губ
спраглим, закоханим, дружнім –
творення нових сполук,
сильних, хоча й тимчасових,
повних ваги і смаку,
що стелять у серця основу
радість криштально тривку.

Іван Веселий
2026.06.20 11:23
Вийшов я в садок фазенди
на гармидер вранці.
Розвелось у нас хвазанів -
самців горлодранців!
І чого ж це у природі
навпаки, ніж в люду?!
І в хвазановім народі -
бачу ту ж невгоду!

хома дідим
2026.06.20 09:20
залишилося лише тебе хотіти
згадуючи всяке чи важливе
ще стоїть і пил виловлює з повітря
кухоль у якім бувало пиво
часоплин жорстокий і безрадний
зорі падають ніхто їх не підніме
каніфоль свої сердечні рани
змінюється все нещадні зміни

Віктор Кучерук
2026.06.20 06:30
Навесні стара верба
Запитала в клена:
Ну, не гарна я хіба
В одязі зеленім?
Бо не видно щовесни
Всім, кому цікаво,
В гущі листя кривини
І гілок трухлявих.

Іван Потьомкін
2026.06.19 21:02
Якщо не в пекло Господь мене спровадить,
а дасть (бозна за віщо) право обирати,
як маю жити в потойбічнім світі,
не спокушуся ні на рай, змальований Кораном,
ні на таке принадне для смертних воскресіння
(на подив родині й товариству).
Ні, попрошу

Мирон Шагало
2026.06.19 20:56
За спогадом летять думки
туди, на стежку ту знайому,
туди, де стигнуть колоски
у полі, недалеко дому.

Пшеничне поле. В тихий сум
знов починає огортати.
Це поле в серці я несу,

Артур Сіренко
2026.06.19 19:13
Колись давно, коли світ ще був молодим і білі хмари називали островами в синьому морі, а не шматками алабамської вати, які хтось (можливо, чорношкірий всезнайка Джо) спересердя підкинув в гору, я познайомився зі старим дідом на ім’я Годі. На відміну від Ґ

Юрій Лазірко
2026.06.19 16:39
о серце моє...
1.
пригадую...
це море дотиків
і поцілунків
оооооооооооо
о крила мої
полон обіймів

Світлана Пирогова
2026.06.19 15:46
Навколо світ - як молитовний спів,
Де кожен подих серце хмелем поїть.
У тихім надвечір'ї між дубів
Застигло літо в золотім спокої.

Таких солодких, трепетних ночей,
Такого шовку у високих травах,
Такого блиску зоряних очей

Борис Костиря
2026.06.19 12:50
Закінчився ярмарок. Блазні спочили,
Стоять у чеканні старезних карет.
Вони спромоглися на гордий учинок
І вже декламують прадавній сонет.
Лютують кати у сваволі безчинства.
Замовк неприкаяний ніжний кларнет.

Закінчився ярмарок. Стухлі ідеї

Охмуд Песецький
2026.06.19 12:10
Інерційне чекання того, на що чекаєш, здається безкінечною піснею зоряного неба, жодного куплета якої ти можеш не почути. Та твоя наука чекання не знає ні мойр, ні Кайроса, ні Гамлета. Тут не стежать за стрілками годинника. Тут обслуговують той механізм,

хома дідим
2026.06.19 08:19
стояв мовчав дивився
на останній
багряний кленовий листок
на дереві під під’їздом
думаючи про своє
про листок хай останній
який ще
повисить ще нічо ще ого

Віктор Кучерук
2026.06.19 07:02
Вогнем негаснучим москва
Охоплена місцями, -
Лягла завіса димова,
Як Божий гнів, на храми.
Зійшла покара із небес
На москалів за вчинки,
Що спонукали світ увесь
Здійснить переоцінку

Роксолана Вірлан
2026.06.19 06:21
Жвріє вогник знеднілого сонця за містом -
встигну іще присмалити цигарку думок.
Вітер лабає на кабелях пісню джазисту,
свінг одтанцьовує - скок- йому все - перескок.

Не поспішаю сьогодні. Запаривши м'яти,
ковзаю поглядом з лоджії -з лету птахів.

Тетяна Левицька
2026.06.19 06:18
Коли облітала акація біла
і падав додолу обпечений цвіт,
я невиліковно любов'ю хворіла,
бо ліків від неї не вигадав світ.

Світилися очі небесним опалом,
шалено у грудях вистукував пульс.
Та Єва в мені крізь віки воскресала

С М
2026.06.18 22:09
Танець у піску на морі ]

Атож, ось і ми, а точніш, ось і я, сам-один
Видимі речі, які були спільними, о давніше
Пам’ять розтягується, я вражений, чому би ні
Бо це був прегарний час, я сміявся
Часи змінилися, недосяжна ти, я не можу скаржитись
Були
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Віктор Кучерук - [ 2025.08.02 14:10 ]
    ***
    Яке це щастя й благодать –
    На лузі біля річки
    Боками м’яти сіножать
    І пестити Марічку.
    Яка це радість – бути вдвох
    У всьому білім світі, –
    Вести серцями діалог
    І правди не таїти.
    Коли ми з нею сам на сам
    В місцях благоуханних, –
    Немає стриму почуттям
    Гарячого кохання.
    Ну, якже добре між копиць
    Парної сіножаті,
    В солодкій зморі горілиць
    Вдоволено лежати…
    02.08.25р.


    Рейтинги: Народний 6 (5.61) | "Майстерень" 6 (5.87)
    Коментарі: (2)


  2. Світлана Пирогова - [ 2025.08.02 08:44 ]
    Серпневі день і ніч

    Серпневий день з гібіскусом розцвів,
    радіє сонце кольористим квітам.
    Натруджені жнива, неначе віл,
    джмелі гудуть, ласують ненаситні.

    Заснув вітрець. Дощі проходять повз.
    Тарелі соняшника трохи в'януть.
    Шпилі дерев. Тримає спека пост,
    а пам'ять вузлики добра зав'яже.

    День добігає, й зоряні ковші
    розсипле чарівниця ніч яскраво.
    Серпом у небі місяць заблищить
    і цвіркунів почує біля ставу.


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (1)


  3. Неоніла Ковальська - [ 2025.08.02 07:05 ]
    Старі берези
    Біля вікна старі берези
    Махають вітами щораз,
    Немов від рідних шлють привіти,
    Які покинули вже нас.

    Саджені нашими руками,
    Так розрослися, наче ліс
    І плекані малими нами
    Нагадують дитинства світ.

    Граючись в піжмурки, ховались
    За білим стовбуром не раз,
    А як надворі вже смеркалось,
    Кликала мати: " Спати час".

    Оті роки вже так далеко
    І їх, на жаль не повернуть.
    Про них нагадують берези,
    Котрі під вікнами ростуть.

    2018 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  4. Ярослав Чорногуз - [ 2025.08.02 00:32 ]
    Літня акварель
    День був справді щасливий такий,
    Сонценіжно торкаючи плечі...
    Понад озером лагідний вечір
    Рай життя малював залюбки.

    Симпатичні контрасти води -
    Чергувалось холодне і тепле.
    Хмара холодом крила і репла,
    Полились променеві меди.

    Понад озером вітер ущух,
    Утюжечком пройшовся по плесу,
    Мов крижинку прозоро-чудесну
    Натягнув цей вигадник і зух.

    1.08.7533 р. (Від Трипілля) (2025)


    Рейтинги: Народний 7 (6.99) | "Майстерень" 7 (7)
    Коментарі: (4)


  5. Юрій Лазірко - [ 2025.08.01 17:00 ]
    А Та Куля --- український блюз
    Пробирає серце. Просинь,
    поміж нею дим
    заплітає лугу коси
    духом бойовим.

    Чорні круки, гнізда – дула,
    заятрився шлях.
    Аби куля проминула,
    аби не пройшла.

    Не минула – зачепила,
    в грудях розцвіла,
    розпеклася, розкровилась,
    стискує кулак.

    Чорним круком, просто з дула
    в небо видно шлях.
    А та куля проминула,
    але ся пройшла.

    Стигне рана – в'яне ружа.
    "Мамо..." – на устах.
    Панахиди вітер служить,
    не вмовкає птах.

    Чорні круки, гнізда – дула
    і до неба шлях.
    А та куля проминула,
    але ся пройшла.

    Замовкає серце. Рястом
    ходять холоди.
    В лугу коси попелясті
    а я – молодий.

    Зникли круки – вітром здуло,
    розгубився шлях.
    Чом та куля проминула,
    але ся пройшла?

    17 Листопада 2009


    Рейтинги: Народний -- (5.67) | "Майстерень" -- (5.76)
    Прокоментувати:


  6. М Менянин - [ 2025.08.01 16:21 ]
    ОР* за Київ
    Горить і стогне в Києві земля,
    летять ракети й дрони від кремля,
    будівлі й люди гинуть, і сади,
    увага світу звернена сюди.

    Отче мой, Заступник мой,
    Кровом град укрой,
    Київ стольний Твой,
    Отче мой, Заступник мой,
    Кровом град укрой,
    Київ стольний Твой,

    Прихильність Сину маєм як вінець,
    і молим: Боже, дай війні кінець,
    прости гріхи нам, скоєні в нужді,
    дай Боже, з Вами бути нам тоді…

    Боже мой, Заступник мой,
    нині будь со мной,
    нині будь со мной.
    Тя зову, Спаситель мой,
    даждь Ю, Кров мі Твой,
    яко Бог живой.

    Отче мой, Заступник мой,
    Кровом град укрой,
    Київ стольний Твой,
    Отче мой, Заступник мой,
    Кровом град укрой,
    Київ стольний Твой,

    01.08.2025р. UA

    * ОР – звернення, промовлене в молитві-Орі, це звуки зі сподіванням, що будуть почуті.


    Рейтинги: Народний -- (5.29) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  7. Козак Дума - [ 2025.08.01 13:24 ]
    Неміндічу
    У тебе унітаз не золотий
    і їжу доля посипала перцем,
    та від батьків у спадок маєш ти
    велике, тепле, благородне серце.

    Удалині поблискує зима
    і музика Шопена усе ближче,
    але ти народився не дарма
    і по собі не лишиш попелище.

    Усьому богом дано день і час,
    дуда ієрихонська не дрімає,
    але повір – у кожного із нас
    життя багато надто не буває.

    Тому тримайся, друже, і іди
    упевнено дорогою своєю.
    У світі залишаються сліди
    не лише від кросівок корифеїв.


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:


  8. С М - [ 2025.08.01 10:11 ]
    Різдвяний верблюд (Procol Harum)
     
    Моя невіста із амазонок
    Нині собі шукає сховок
    Провидить істину дівиця
    Усе що далі таємниця
    Безумні капелюшники
    Насаджуються на цвяхи
    І ще-араб теж у змаганні
    Особить лійку для поливання
     
    Пикатий Санта-Клаус гордий
    Вуха мої здійма угору
    Я втомлений і хворий геть
    І сором виповня ущерть
    Я загортаюсь у пальто
    Цитуючи мабуть не то
    Поки арабський шейх в оздобі
    Особить ятку для хот-догів
     
    Червоний Хрест на улиці
    Вимушує мене відсіль
    До сутінок і ночі теж
    Я утікатиму о вжеж
    Через моря далеко ген
    Де біженці та смертний щем
    І свердловина-іще арабська
    Особить камеру в матрацах
     
    І свердловина-іще арабська
    Особить камеру в матрацах
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.78) | "Майстерень" 5.5 (5.78)
    Коментарі: (9)


  9. Віктор Кучерук - [ 2025.08.01 05:10 ]
    Безсоння
    За крок від смерті знемагати
    Почав щоночі я на сон, –
    Бува, тупцюю по кімнаті,
    Мов на тіснім манежі слон.
    Або кручусь, як вуж, у ліжку,
    Відклавши книжку записну,
    Бо смерть поставила підніжку
    При вході в дім моєму сну.
    Чи під звучання монотонне
    Дощу дрібного за вікном
    Я, підкоряючись безсонню,
    Сиджу незрушно за столом.
    Немає сну й на табуретці,
    Якщо, готуючи ривок,
    Вночі ледь чутно смерть крадеться
    І зупиняється за крок…
    01.08.25



    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  10. Гренуіль де Маре - [ 2025.07.31 23:25 ]
    Сниво
    (Для СМ)
    …І коли всі зурочені й скривджені
    Позбираються й сядуть до столу,
    Ти з покуття нікого не виженеш —
    Мовчки білим обкреслиш довкола,

    Вийдеш, защіпку тихо накинувши,
    Озирнешся — лиш раз! — але стріха
    Від тих іскор, що погляд твій викреше,
    Зазміїться-зажевріє стиха…

    Геть ізвідси! Садком, поміж вишнями…
    Хай позаду тріщить і палає,
    Не страшись, бо крім тебе — колишнього —
    Там давно вже нікого немає.


    Рейтинги: Народний 6 (5.59) | "Майстерень" 6 (5.67)
    Коментарі: (3)


  11. Іван Потьомкін - [ 2025.07.31 22:04 ]
    Таким, як і сам я, шістдесятникам

    Біла голубка з червоними ніжками –
    Польща здалека.
    Польща зблизька –
    Тихої ночі, наче причаєні,
    В польську вчаровані,
    Польську вивчаємо.
    Мов відчиняємо навстежінь вікна,
    Аби вдихнути свіже повітря,
    Свіже повітря іншого світу.
    Тихо сопуть собі в ліжечках діти.
    Доки, як наші, їх світлії голови
    Ще не набиті в школі половою,
    Ми їм розкажем (бодай дещицю)
    Те, що нізащо їм не присниться,
    Що принесе нам з іншої книжки
    Біла голубка, червонії ніжки.



    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  12. Борис Костиря - [ 2025.07.31 21:54 ]
    * * *
    Проляже творчість у тривозі.
    Зло у добрі, добро - у злі.
    І світ застиг на півдорозі,
    Як сойка на однім крилі.

    Ці парадокси й силогізми
    Над нами виснуть, ніби меч,
    Як не відстріляні ще гільзи,
    Що принесуть вогненний смерч.

    Оці питання проростають
    З глибин душі, неначе сни.
    Вони згущаються, мов зграї,
    Щоб нападати з-за стіни.

    Удар же їхнього кастета
    Нас кине в присмерк, у хаос.
    Це почерк їхнього стилета,
    Що жалить гірше сотні ос.

    11 серпня 2023


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (1)


  13. Євген Федчук - [ 2025.07.31 19:53 ]
    Набіг хана Сеїд-Ахмада на руські землі в 1452 році
    На вулиці вузенькій на Подолі
    Під хатою усілися діди.
    Збиралися щовечора сюди
    Та розмовляли про життя, про долю.
    Пригадували молоді літа,
    Коли вони були ще повні сили.
    Як у походи бойові ходили.
    Трохим все більше у других питав.
    Сам не любив багато говорити.
    Хіба що хто причепиться, тоді
    Розповіда про роки молоді.
    А то розговорилися про битви
    З татарами. І тут Трохим сказав:
    - А я ж цілого хана був у полі,
    Ще й не простого, знатного доволі
    У розпал битви майже упіймав.
    - Не може бути! – заявив Свирид, -
    Та хто б тебе хоч допустив до хана?
    - Ось тобі хрест! Все чесно, без обману!
    - То розкажи! – озвався збоку дід
    Степан, що саме люльку набивав, -
    Як то було? Як хана того звали?
    Ми ж тут про багатьох ханів чували.
    - Сеїд-Ахмад! – Та хто ж його не знав?!
    Той кровопивця скільки літ підряд
    Ходив на Русь. Біди з ним скільки мали.
    Та ж тут його, здається й пов’язали?
    У Києві? Попався-таки, гад!
    - А ти ж до того яким боком був? –
    Спитав Свирид, мов досі ще не вірив.
    - Так склалося! – Трохим промовив щиро.
    Замовк на мить, мов щось таке забув.
    Розправив вуса й знов заговорив:
    - Було то років, мабуть тридцять тому.
    Я вже літ десять, як пішов із дому,
    В дружині у Корецького служив.
    Спокою, скажу чесно, не було.
    То гультяї купців десь пограбують
    І добре, коли їх не замордують.
    А нам весь час те корчувати зло.
    А то бува з сусідом нелади,
    Ніяк землі не можуть поділити.
    А то ординці узялись ходити
    Із-за Дніпра походами сюди.
    А особливо той Сеїд-Ахмад.
    Казали, він потомок Тохтамиша.
    Але від предка він отримав лише
    Злий норов. Тохтамиш, мабуть, не рад
    Таким потомкам. Довели Орду.
    Немов собаки, в ній хани гризуться.
    За трон в Сараї безкінечно б’ються.
    А заодно нас грабувати йдуть.
    Отой Сеїд, з Москвою як злигавсь,
    То до Литви став часто зазирати.
    Москва хотіла землі відібрати
    У Литви руські, тож хан і старавсь.
    Ледь не щороку у наш край ходив.
    Із-за Дніпра наскочить, пограбує,
    Нещасний люд у селах помордує.
    Поки до бою, він уже й здимів.
    Крім москалів були і у Литві
    Такі, хто князя мріяв підсидіти.
    У Києві сиділи сучі діти,
    Ножі гострили увесь час криві.
    Були із москалями заодно,
    Теж хана у набіги запрошали,
    Забрати Київ під Москву бажали.
    Але таємно те велось воно.
    Отож Сеїд той, наче вовк кружляв
    Степами та моменту ждав, проклятий,
    Щоб знову Крим собі відвоювати.
    І на Литву тим часом нападав,
    Бо ж Крим з Литвою заодно були.
    Сил, правда в нього ще було замало.
    Бувало, що й опудала саджали
    На коней, полякати щоб могли
    Сторожу нашу – мов багато їх.
    А спробуй-но здалека розібрати
    Чи тисяча, чи дві іде проклятих.
    То я уже пізніше підстеріг.
    Тим літом знов навідалась Орда.
    Але не просто по краях пройшлася,
    Аж до самого Львова подалася.
    А вслід за нею йшла страшна біда.
    Палали шляхом села і міста,
    І крик, і плач по всій Русі стояли
    І валками полон до степу гнали.
    Земля лежала по орді пуста.
    Її спинити сил в нас не було,
    Не було часу військо щоб зібрати
    Аби орді достойну відсіч дати.
    Поки до Казиміра то дійшло,
    Поки указ збиратися він дав,
    Орда уже до Львова підкотила.
    Поділля по дорозі погромила.
    Отож володар мій мене позвав.
    Сказав, гонець прибув від Казиміра,
    Але ординців по дорозі стрів.
    Стрілу отримав, ледь до нас добрів.
    Чи виживе - і сам у те не вірив.
    Та князю повідомити устиг,
    Що посланий він до Хаджі-Герая.
    І грамоту від Казиміра має,
    Де просить той, щоб хан йому поміг.
    В Хаджі-Герая був рахунок свій
    З Ордою. Вже давно ворогували.
    Не раз і Крим ординці воювали.
    Тож хан завжди готовий був на бій.
    Ледве Сеїд зі степу набігав,
    Щоб наші руські землі грабувати,
    Хаджі-Герай велів коней сідлати
    І злодіїв у степ далеко гнав.
    Недарма ж охоронцем його звуть
    Українських земель іще і досі…
    Тож за наказом князя довелося
    Мені до Криму чимскоріш відбуть.
    Немов татарин, троє взяв коней,
    Щоб на шляху поменше зупинятись
    І лише кіньми на ходу мінятись.
    Із трьома кіньми хай хто дожене!
    Шлях був важкий, допоки я добувсь
    Татарських стійбищ. Далі легше стало.
    Татари мені й коней поміняли
    І в час короткий, навіть і незчувсь,
    Як вже і перед ханом я постав.
    Хаджі-Герай все вислухав спокійно.
    Бо ж він усе життя провів у війнах.
    Якісь накази у ту ж мить віддав.
    Й татарські полетіли сторожі
    У степ, щоб більше про Сеїда взнати.
    А хан орду негайно став збирати.
    Життя орди – постійно на ножі.
    Тож я не встиг як слід і відпочить,
    Як вже орда із Криму виступає
    І шлях на північ до Дніпра тримає.
    Я не питав, а хан весь час мовчить.
    Чому туди? Пізніше зрозумів.
    Чого за тим Сеїдом нам ганяти?
    Він же до себе в степ буде вертати.
    На переправі хан би його встрів.
    І так воно, насправді і було.
    Сторожа приїздила й відбувала
    Та ханові про все доповідала –
    Куди якраз ординське військо йшло.
    Щоби орду зарані не злякать,
    Дали ми час Сеїду перебратись
    На лівий берег та розташуватись
    На березі Дніпра відпочивать.
    Сеїд гадав, що, втікши за ріку,
    Він від литви надійно схоронився.
    Тому єдино на отой бік дивився,
    Радіючи, що здобич отаку
    Вдалося в руських землях захопить.
    Погоні поки вслід за ним не чути,
    Тож можна вільно і передихнути.
    Діждались ми – ворожий табір спить,
    Тоді і налетіли зусібіч.
    У таборі піднявся ґвалт страшенний.
    Адже стоїть навколо нічка темна,
    Яка сховала все з ворожих віч.
    Хтось кинувся втікати за ріку,
    Хтось в бійку кинувсь, хтось «аман» просити.
    Ясир великий взявся голосити,
    Ще долю проклинаючи гірку,
    Бо ж бачили, що то орда прийшла.
    Орда з ордою б’ються, хто здолає,
    Той і ясир собі забрати має.
    Тож доля їх непевною була.
    Я кинувся найперше чимскоріш
    Туди, де мало буть шатро Сеїда.
    За мною кримчаки летіли слідом,
    Всіх на шляху пускаючи під ніж.
    Проте шатро уже пустим було.
    Слуга тремтячим голосом повідав,
    Що хан Сеїд і охорона слідом,
    Як тільки навкруг степом загуло,
    Рвонули назад бродом за ріку,
    Отож дарма тепер його й шукати.
    Бій навкруги поволі став вщухати.
    Хан перемогу тут здобув легку.
    Сеїд утік, а військо все його
    Або розбіглось, або, як бувало,
    На бік Хаджі-Герая швидко стало,
    Слабкого хана зрадивши свого.
    Як бій затих, я до Хаджі примчав,
    Прохати став Сеїду вслід погнати,
    Аби його проклятого впіймати,
    Щоб він орди нової не зібрав.
    Хаджі-Герай послухав, подививсь,
    Але сказав, що слідом за Сеїдом,
    Хоч би й хотів, одначе не поїде.
    Боїться, щоби Крим не опинивсь
    Якомусь хану здобиччю легкою.
    Їх у степах сьогодні розвелось.
    Отож мені самому довелось
    Шукати сліди хана за рікою.
    Він чималенький іще мав загін.
    Летів на північ, мабуть, рятуватись.
    Бо знав: як кого має тут боятись –
    Лиш одного Хаджі-Герая він.
    Вони летіли, я слідом кіньми.
    За ними сакма стоптана лежала,
    Мені їх слід втрачати не давала.
    Отак на північ шлях долали ми.
    Сеїда шлях до Києва привів.
    Чутки ходили вже тоді – між знаті
    У Києві були й такі багаті,
    Хто б Казиміру насолить хотів.
    Вони, щоб князя свого підсидіть,
    Готові і Сеїда були звати,
    І московітам землі віддавати.
    До них, напевно, той Сеїд і мчить,
    Аби вони йому допомогли
    Якось Хаджі-Герая обманути
    І у степи спокійно повернути.
    Ті, може вже й погодились були.
    Я бачив, як татарський весь загін
    Себе спокійно досить почуває.
    Ніхто у місті їх не зачіпає,
    Хоч погляд лютий кидав не один.
    Бо ж сала всім за шкуру залили
    Оті ординцы, як на них не злитись.
    Та знать на те, як може подивитись?
    Отож, про себе лаялися, йшли.
    Уже до того, бачу, усе йде,
    Що той Сеїд у місті відпочине
    Та й спокійненько Київ сам покине.
    І у наш край орду знов приведе.
    Потрібно було щось із тим робить.
    А що я можу, бо ж один не воїн.
    Кружляв навкруг татар я в неспокої.
    І раптом зрозумів у якусь мить,
    Як маю діять. Як завжди, Поділ
    Був дуже людний. Тож я і під’їхав
    До тих татар, що не чекали лиха
    Й найближчому урізав з усіх сил.
    Той так і гепнув. А татари вмить
    Вхопили шаблі, стали підступати,
    А я на весь Поділ почав волати,
    Мовляв, татари наших хочуть бить.
    Кияни й так страшенно були злі
    На тих татар, тож кілля похапали
    І на ординців насідати стали.
    Кров полилася перша по землі.
    На крики люди стали підбігать.
    Уже при зброї, не лише з кілками.
    І справжня битва закипіла прямо
    На вулицях. Взялись татар вбивать.
    Багато їх лежало на землі.
    Багато стало вже «аман» просити.
    Тут княжі стражі встигли налетіти
    І тисяцький із ними на чолі.
    Я вже і до Сеїда підібравсь,
    Який за спини воїнів ховався.
    З ним на двобій ставати вже зібрався.
    Але, на жаль, Сеїд той врятувавсь.
    Щоправда, через той переполох,
    Який тут на Подолі розгорівся,
    Ніхто вже з тим Сеїдом не возився.
    Із тих його прибічників кількох,
    Ніхто відкрито встати не посмів,
    Щоб за Сеїд-Ахмада заступитись.
    Прийшлось йому в темниці опинитись.
    Дізнався Казимір і повелів
    Узяти бранця і без зайвих слів
    Його у Ковно чимскоріш доправить.
    Мені оту і доручили справу.
    Загін князівських ратників повів.
    Живого ми Сеїда довезли
    До князя Казиміра аж додому,
    Хоч руки і чесалися при тому.
    Але наказ порушить не могли.
    Я з Ковно знов до князя повернувсь
    Корецького, став службу там служити.
    Сеїда ж Казимір залишив жити.
    Він легким переляком лиш відбувсь.
    Сидів почесним в’язнем в Ковно тім.
    І девְ’ятеро аж синів при ньому.
    Литва для них зробилась рідним домом,
    У степ вертати не схотілось їм.
    Чув, за три роки той Сеїд помер.
    Так, що синам чого у степ вертати?
    На них ніхто не буде там чекати.
    Десь досі служать князеві тепер.
    Серед татар литовських, далебі.
    Литві служити їм зосталось лише.
    Рід занепав славетний Тохтамиша,
    Нічого не лишивши по собі.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  14. Віктор Кучерук - [ 2025.07.31 08:44 ]
    До абетки
    Рій роїться і кружляє,
    Вихориться й огортає
    Рапсу цвіт, як сіра хмара
    За подвір’ям переярок,
    Де кору дере ведмедик,
    Вчувши з поля запах меду, –
    Звір страшну роззявив пащу
    Й жде на бджілок роботящих.

    М’ята тьмяно і тремтливо
    Мерехтить в саду дрімливім, –
    Мляво марить до нестями
    Небувалими дощами, -
    М’ята мріє неозорим
    І вельми бездонним морем,
    Бо задимлена вкрай пилом,
    Відмивалася б там милом...

    Надвечірнє сонце вдалині
    Нищить власних променів вогні,
    І не видно в сутінках мені
    На баштані спини кавунів...

    Щастя цілюще та невидюще
    Тільки тому, що у скаралущі
    Темінь живуща і проклятуща
    Щойно втелющила ігрищ тьму-тьмущу
    Щастю непосидющому…
    31.07.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  15. Неоніла Ковальська - [ 2025.07.31 08:01 ]
    Серце ніжності так хоче
    А моє серце ніжності так хоче,
    Хоча ідуть до осені літа,
    Та літечко ще у душі тріпоче
    Й співає жайвором над нивою життя.

    Яка так щедро віршами вродила
    І на майбутнє задумів запас.
    Лише б Всевишній дав здоров"я й сили,
    Любові вогник довго ще не гас.

    2018 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  16. Борис Костиря - [ 2025.07.30 22:01 ]
    * * *
    Ця книжка окроплена кров'ю
    Моєю із вічних начал.
    Настане кінець славослов'ю.
    І прийде в надійний причал

    Те слово вогненне, омите
    Потоками, що принесуть
    Прозріння, немовби столику
    Освячену космосом суть.

    І крапля червона упала
    На білий священний папір,
    Немов на небес покривало,
    Позначивши жертвою твір.

    30 липня 2023


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (1)


  17. Олександр Буй - [ 2025.07.30 20:18 ]
    Різно́види кохання
    Я у цім не зізна́юсь на сповіді –
    Хай зі мною помре назавжди́:
    У кохання бувають різно́види,
    А для мене кохання – це ти.

    Паноте́ць не почує розкаяння –
    Я тебе́ не вважаю за гріх:
    Хай Господь покарання ухвалює,
    Коли нам Він зустрітись поміг.

    А якщо і просити пробачення –
    Лиш за те, в чому винен сповна́:
    Що, у праведнім долі тлумаченні,
    Ти у мене була не одна,

    За візити, неча́сті й непро́хані,
    За відведений погляд убік
    І за те, що, по вуха закоханий,
    Я від тебе раптово утік...

    Кару Божу прийму після сповіді
    І, благаю, пробач мені ти!
    У кохання бувають різно́види –
    Ми свого́ не зуміли знайти.

    Липень 2025 року


    Рейтинги: Народний 6 (5.54) | "Майстерень" 6 (5.75)
    Коментарі: (2)


  18. Татьяна Квашенко - [ 2025.07.30 18:15 ]
    На перехрестi
    На перехресті моря й сосон
    Є диво-вимір інший, ось він –
    Гір велетенських світ магічний.
    Світ, що закохує навічно!

    Тут мешкають красиві люди,
    Що варті кадрів Голлівуду.
    На зріст як гуллівери Свіфта,
    Неначе всі – баскетболісти.

    Країна –ліга баскетбольна!
    Але також і богомольна:
    Як сонце зійде над горами,
    Вже чутно дзвони в білім храмі.

    І, мов псалми, лунають пальми
    В пташинім прибережнім гамі.
    А узбережжя – кам’янисте.
    Тому морська вода – пречиста.

    І час – не витрачений марно,
    Бо Чорногорія – прегарна!

    липень 2о25



    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  19. Олена Побийголод - [ 2025.07.30 17:52 ]
    Вимовляння скорочень
    Я стрів Зеленського в степу́
    (ми йшли тоді в Європу).
    – А ти куди?
    – Біжу в ОПУ́ *!
    ...А може, краще – в О́ПУ?



    Рейтинги: Народний 5.5 (5.56) | "Майстерень" 5.5 (5.6)
    Коментарі: (2)


  20. Ольга Олеандра - [ 2025.07.30 14:31 ]
    Під дощем
    Піду гуляти під дощем.
    Як хочеш, підемо з тобою.
    У бризках хмарного прибою,
    торкаючись небес плечем,
    гулятимемо під дощем
    з любов’ю.

    Стікатиме по на нас вода
    лоскотливими ручаями.
    Тектиме безборонно нами,
    всеомиваюча й свята,
    стікатиме із нас вода
    і драми.

    В численні дзеркала калюж,
    розставлені дощем довкола,
    ми заглядатимем спроквола,
    обравши не іти довкруж
    розставлених дзеркал калюж
    по колу.

    І дощ шумітиме в гілках,
    і сонце виглядати буде,
    осяявши брильянтів груди,
    затаєні по закутках,
    як дощ шумітиме в гілках
    усюди.

    Узгодимо наш спільний крок
    з вже відшумілою грозою.
    Ідуть омитим світом двоє
    з наявного і до зірок.
    Продовжуєм наш спільний крок
    з тобою.

    28-29.07.25


    Рейтинги: Народний -- (5.52) | "Майстерень" -- (5.61)
    Коментарі: (1)


  21. Володимир Бойко - [ 2025.07.30 14:28 ]
    Лімерики – 5
    На курорт у далеку Анталію
    Подалася дебела Наталія
    І весь пляж офігів –
    Вийшло із берегів
    Море Чорне в турецькій Анталії.

    Королі й королеви у Франції
    До підданців тримають дистанцію.
    А локальний жебрак
    П’є французький коньяк,
    І підданством пишається в Франції.

    П’ятірня народилась в Іваново
    І усіх нарекли їх Іванами.
    Малюків залюбки
    Розібрали батьки
    Де є чий – розібрались в Іваново.



    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.62)
    Прокоментувати:


  22. Віктор Кучерук - [ 2025.07.30 06:52 ]
    Мрія українців
    Через жадібність сусідки,
    Україні важко в світі
    Стати схожою на квітку
    І красі своїй радіти.
    Бо не кориться вказівкам,
    І не клониться покірно, –
    Україна за готівку,
    Чи можливість йти в комірне.
    Через злобну і нещадну
    Агресивність первобутну,
    Має вигляд непривабний
    Україна миролюбна.
    Україна лиш не сміє
    Поховати вічну мрію
    В те, що згубиться росія
    В приполярному сибіру...
    30.07.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  23. Ярослав Чорногуз - [ 2025.07.30 01:40 ]
    Щастя після горя
    Яка печаль пресвітла, Боже мій!
    Мов музика зійшла із небо-сині,
    Де Моцарту натхнення йшов розвій,
    Він душу виливав на клавесині.

    Грайливий завше, нині був сумний...
    І темпи уповільнював до largo.
    І тугу розливали скрізь вони,
    На юну вись навішували хмарки.

    Всихати почала Любов-ріка,
    Посуха люта береги стискала.
    Отак ревнива сварка виника
    Від слова, що промовлене недбало.

    Під клавішами розпач спалахне,
    І розів'ється бурею на presto.
    Світ без любові - видиво жахне --
    Армагеддон під пальцями маестро.

    І раптом дощ andante зашумів,
    Зійшов, як валер'яна з небо-стелі.
    Ріка змахнула водними крильми...
    І знов життя - оаза у пустелі.

    30 липня 7533 р. (Від Трипілля) (2025)


    Рейтинги: Народний 7 (6.99) | "Майстерень" 7 (7)
    Коментарі: (2)


  24. Іван Потьомкін - [ 2025.07.29 21:50 ]
    ***
    Чому із звідусюд далеких
    Ми добиваємось в забуті Богом села
    І припадаємо грудьми до споришу,
    До груші тулимось щокою?
    Невже, коли літам ощадливий наводиш лік,
    Так болісно бракує частки,
    Що зветься отроцтвом?
    Невже і справді життєве коло
    Має замкнутись там,
    Де тільки починався?
    Невже і справді
    Цей світ безмежний тільки тому,
    Що в кожного є клаптик свого неба,
    Землі своєї терпкий до ностальгії присмак?



    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  25. Козак Дума - [ 2025.07.29 18:38 ]
    Чаша руйнування
    Стільки часу ми вже у болоті,
    стільки років у страшній війні…
    Відкладаючи життя на потім,
    тонемо свідомо у багні.

    Їй і краю, і кінця не видно!.
    А кому потрібна та війна?
    Чому наша доля незавидна?
    Перспектива чом така сумна?

    Бо п’ємо із чаші руйнування
    рік за роком, місяцем, щодня…
    Губимо життям своє кохання,
    пливемо баластом навмання.

    Чи свого не слухаємо серця,
    долю споглядаючи жаску?
    Завтра здобуваємо у герцях
    і будуєм замки… на піску.


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:


  26. Юрій Гундарів - [ 2025.07.29 09:55 ]
    Еріх Марія Ремарк

    Майбутній автор легендарного роману «На Західному фронті без змін» уже у 18 років пізнав, що таке війна,
    отримавши численні поранення…

    На західному фронті без змін:
    людство не вчить уроків…
    Знову земля у шрамах мін -
    не зробиш зайвого кроку.

    Пане Еріхе, спускайтеся з хмар,
    вже досить небесного сну…
    Візьміть у руки перо-автомат
    і прокляту вбийте війну!

    2025 рік


    Рейтинги: Народний -- (5.1) | "Майстерень" -- (5.07)
    Прокоментувати:


  27. Неоніла Ковальська - [ 2025.07.29 08:53 ]
    Руде сонечко
    Сонечко руде котилось
    Десь донизу, спати йшло,
    Щоби йому та й наснилось
    Щось приємне. І було

    Задоволеним Світило,
    Вранці вмилося в росі
    Й увесь день собі світило
    І йому раділи всі.

    2022 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  28. Віктор Кучерук - [ 2025.07.29 05:56 ]
    * * *
    Яка мені справа
    До вашої слави,
    Або привілеїв, чи всіх нагород,
    Якщо без упину
    Донині гне спину
    За борг неоплатний народ.
    Не хоче багатий
    Підвищить оплату,
    Або розпочати торги
    Про кількість товару
    В минулому й зараз,
    І рівень життя навкруги.
    Мені не байдуже,
    Що повните пузо
    Своє за рахунок людей,
    Що в успіхах ваших
    Є розпачі завше
    Отих по кім згадки ніде…
    29.07.25



    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  29. Борис Костиря - [ 2025.07.28 21:22 ]
    Вичерпаність
    Вичерпаність моря, вичерпаність долі.
    У долині свічі гаснуть, як тополі.

    Запанує пустка у гаю печальнім
    І на землю ляже, як шатро мовчання.

    Перегрів таланту є нічим не кращим,
    Ніж брести у лісі лайдаком пропащим.

    Перегрів таланту, він знецінить вартість
    Тих потуг, що вперлись об небесну варту.

    Вичерпаність долі висушить оазу,
    Де шукав спочинок споконвічний в'язень.

    Вичерпаність долі гейзером заб'ється,
    Де осколки бризок доторкнуться серця.

    29 липня 2023


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Прокоментувати:


  30. С М - [ 2025.07.28 12:34 ]
    Дім на Нійл-Пуховій Галявці (Jefferson Airplane)
     
    Ти і я, усе ходимо кола і бачимо
    Оцей безлад навколо
    Прагнеш і хапаєш новини щодня
    Вір і не вір, носороги навколо є
     
    І питаєш себе а міг би
    Та допоки можливо, літай, гуляй
    І знай, присутність твоя потрібна
    І знай, присутність твоя потрібна
     
    Мовби ізціляєш, а хто відчуває це
    Той заробляє – цей розкрадає
    Ти мовиш не бачу і не бачиш
    Ти мовиш не знаю – не дізнаєш анічого
     
    Буде натомість усього тиша чиста
    Зійде спокій на землю, удень
    Моря хмар омиють попіл насильства
    Залишений від людей
    І не буде спасенних, ніде
     
    Усі застигли, подивовано ніби
    У небі зорі в’ють німби
    Сонце випалює зіниці
    Кружляючи наче гриф ото
     
    Герой стояв у вікні й сльозу зронив
    Гадав, я зупиняю війну, нині мене убито кимось
    Іще останнє що я помислив
    Желе і сік, на усій підлозі бульбашками
     
    Замки зі скель щезнуть
    Скелі стають щебенем
    Видимі із зір до днів і годин
    Уламки, пил, чорний квіт
     
    Звідси і до неба рубець
    Смерті глибинний центр
    Ідіоти зникли геть
    Ідіотам кінець
     
     
    Епітафія
    Ось корови воркуючі
    Горлиці мукаючі
    Вочевидь, і Пух – пухкаючий
     
    Літній сон –
    Сон
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.78) | "Майстерень" 5.5 (5.78)
    Коментарі: (4)


  31. Віктор Кучерук - [ 2025.07.28 11:07 ]
    Сусідка
    Коли я чую звуки кроків
    Її за власними дверми, -
    Моя душа втрачає спокій,
    А сам змовкаю, як німий.
    Бо намагаюся почути
    Гучні сигнали від дзвінка
    Про те, що зараз зникне смуток
    З думок невпинних мужика.
    Але сусідка кароока
    Лише ключами дзеленчить, -
    І затихають звуки кроків
    Її у ліфті вже за мить...
    28.07.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  32. Борис Костиря - [ 2025.07.27 21:45 ]
    * * *
    Упав із яблуні пізнання плід.
    Немов снаряд, упав об невідомість.
    Ніщо не похитне його політ,
    Що в'язне у незнану невагомість.

    Цей плід упав, мов сотні мегатонн.
    Вже ядерна зима над нами висне.
    І встромить спис у землю сам Плутон.
    Небесний меч, як невблаганний вирок.

    Цей плід червивий, немічний, гнилий.
    У нього знвйдеш вхід, але не вихід.
    Ти у садку, знесилений, сумний,
    Ідеш в єдиний нездоланний вимір.

    24 липня 2023


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Прокоментувати:


  33. Олександр Буй - [ 2025.07.27 20:35 ]
    Ортодокс
    Здавалося б, написано усе,
    Але читати геть нема коли:
    Роман життя до розмірів есе
    Стискає невгамовний часопли́н.

    Ну що ж, нехай. Де коротко – талант.
    Робити краще – гарне зіпсуєш.
    Не на́вчений поет і музикант,
    Я у своїм есе не знаю меж.

    Межа існує тільки лиш одна:
    За нею – епітафії сумні...
    Але не дай, Господь, пробити дна –
    Творити єресь не дозволь мені!

    Допоки крапку не поставиш Ти
    В кінці мого останнього вірша,
    Дозволь хреста поезії нести,
    Щоб римами надію воскреша́ть.

    Липень 2025 року


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.54) | "Майстерень" 5.5 (5.75)
    Прокоментувати:


  34. Євген Федчук - [ 2025.07.27 15:04 ]
    * * *
    Пішов дід проти суботи в поле полювати
    І три дні його не чути було і не знати.
    Баба вже й людей підняла шукати старого,
    Коли ж і він повертає живий, слава Богу.
    Як уздріла його баба, то стала кричати:
    - Де тебе чорти носили? Куди пропав, клятий?
    А сама вже й макогона у руках тримає.
    Дід на того макогона скоса позирає
    Та й говорить: - Ти би краще так не голосила.
    Бо мене, таки і, справді, десь чорти носили.
    - Як то? – баба здивувалась, - ляпаєш дурного.
    - Що ти, бабо, кажу правду тобі, їй же Богу!
    Ото, значить, у п’ятницю луками простую,
    Коли десь карета котить по дорозі, чую.
    Виїжджає з-за пагорба, шестериком коні.
    І до мене прямісінько по дорозі гонить.
    Під’їхали, зупинились. Пани і питають,
    Чи дорогу до порому найкоротшу знаю.
    Давай я їм говорити: - Поїдете прямо,
    Поки буде дві дороги. Повернете вправо.
    Знову прямо, далі треба вліво повернути…
    А панам набридло, видно таке довге чути,
    Кажуть мені: - Так не знайдем. До кучера лізь-но.
    Проведи нас, а ми тобі заплатимо, звісно.
    Сів до кучера й погнали прямо до порому.
    Розплатились. На пором той в’їхали по тому.
    Я ж на березі став, люльку закурив спроквола…
    І зненацька помінялось мені все навколо.
    Нема річки, а я сиджу на лавці під хату.
    Де я? Що я? Поміж люду узявся питати.
    А я сиджу попід шинком, тридцять верст від дому.
    Що чорти мене завезли, не сказав нікому.
    Лише лапнув по кишені, де гроші лежали.
    І мої, й ті, що в подяку пани мені дали.
    А там черепки зостались. Довелося пішки
    Повертатися додому. Болять мені ніжки.
    Баба діда пожаліла, не стала лупити,
    Хоча знала, що він гроші ті устиг пропити.
    А вигадник був такий він ще із молодого,
    Баба сердитися довго не могла на нього.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  35. Світлана Пирогова - [ 2025.07.27 14:36 ]
    Небо підтримує

    Рожевий світанок тебе спонукає
    любити життя, любити людей.
    Хоч знаєш: реальність пекуча - не казка,
    А в тебе, як в сонця, - купа ідей.
    Зсере́дини світишся легко, квітково,
    і попри байдужість, стільки добра,
    бо хтось розуміє всю суть із пів слова.
    Гармонія є - немає образ.
    І небо підтримує, ніби шепоче:
    і лихо мине, і люті громи.
    Надією й радістю світяться очі,
    і щира молитва лине за мир.


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (4)


  36. Іван Потьомкін - [ 2025.07.27 11:20 ]
    Якову Сусленському

    «Незамінимі є!»-
    Прийміте, Якове, цю істину до себе в гості.
    «Незамінимі є!»-
    Не солодко Вам буде з гостею цією там, у високості.
    Бо я її ще й дещо приперчу:
    «Не всіх за образом і на подобу Бога створено!
    А тільки тих, хто, як і сам Господь,
    Без примусу ідуть навстріч тому, що озоветься болем.
    У кого доостанку є потреба Божа невибутня –
    Уболівать за всіх і все, та лиш себе забути».
    «Незамінимі є!»,
    Бо хто ж за Вас шукатиме всіх тих,
    Хто в час смертельний рятував юдеїв,
    Порозуміння хто в діла втілив,
    А не обмежився ідеєю?
    І хто ж за Вас так розказати годен
    Про слідство й тюрми, карцери і голод,-
    Про все оте радянське неповторне пекло,
    Аби для слухача морозом обернулась спека?..
    Здогадуюсь, із скромності Ви скажете лиш те,
    Що вже утрадиційнили уми ліниві,
    Що не було й нема людей незамінимих.
    І якщо так, вертайтеся тоді в Єрусалим , до хати,
    Щоб можна з Вами знов про це дискутувати.



    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  37. Неоніла Ковальська - [ 2025.07.27 07:15 ]
    Калинове намисто
    Намисто червоне калині
    Вітер-пустун розірвав,
    Посипались ягоди стиглі,
    Згубилися десь поміж трав.

    Птахів же вона попросила,
    Зібрати щоб допомогли.
    Носили в дзьобах легкокрилі
    Оті намистинки малі.

    На срібну тонку павутину,
    Що бабине літо дало,
    Швидесенько їх насилили
    І сяє намистечко знов.

    А вдячна калинонька-мати
    Всміхалась пернатим згори.
    То ж буде їм чим смакувати,
    Коли вкриють землю сніги.

    2016 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  38. Віктор Кучерук - [ 2025.07.27 05:02 ]
    Українська пісня
    Успадкую від чутої пісні
    Тихий смуток і бажаний сміх, –
    І нерівність відому й безвісну
    Протяжних українських доріг.
    Успадкую і пристрасть, і щирість
    До своєї дружини від слів,
    Що для чистки сумління з’явились
    І які серцем радо зустрів.
    Стану власником житньої ниви,
    Повторяючи мрійно мотив
    Тої пісні про завтра щасливе,
    Повне втіхи і радісних див.
    Нами бачене і пережите
    У принаднім звучанні оцім,
    Що натруджує голос щомиті
    І насичує вдячністю дім.
    Української пісні тональність
    Спонукає одвічно до дій, –
    Чи валятися сонно у спальні,
    Чи збиратися швидко на бій…
    27.07.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  39. Віктор Насипаний - [ 2025.07.26 14:53 ]
    Порадила
    Довго дядько у крамниці
    Огляда вітрини.
    Річ якусь бере з полиці,
    То питає ціни.

    Чеше лоба, мружить очі,
    Раз по раз зітхає.
    Сам не знає, що він хоче.
    Щось таки шукає.

    То парфуми крутить-вертить,
    То шампунь, то сумки.
    Продавчиня ледве терпить:
    Не клієнт, а муки.

    То ціна йому кусюча
    Чи не дуже якість.
    То вона таке не схоче,
    Це банальне якось.

    Каже врешті продавчині:
    - Хочу щось шикарне.
    Подарунок для дружини.
    Щось практичне, гарне.

    Що б ви вибрали, порадьте.
    На свій смак, дівчИно.
    - Я би вибрала по правді
    Іншого мужчину.

    26.07.2025


    Рейтинги: Народний 5 (5.43) | "Майстерень" 5 (5.35)
    Коментарі: (4)


  40. М Менянин - [ 2025.07.26 14:01 ]
    Софія Київська кличе
    Почув Благовіст* хто Софії –
    на часі молитва тому,
    звернутись до Бога в надії
    і стати прихильним Йому.

    Геть сум віджени свій, козаче,
    бо посмішка личить тобі –
    довкола все краще, неначе,
    прихильне тобі в боротьбі.

    То не забарися сьогодні,
    бо втратиш сприятливі дні,
    бо втратиш дари всі Господні –
    залишаться злидні одні.

    Не бійся нікого, крім Бога,
    сміливість і розум свій май,
    не зробить вражина нічого –
    від себе очистить твій край.

    Тож слухай дзвони Благовісту,
    свої відчуття піднімай,
    дать кров моли Києву-місту
    і бути між нас, зазвичай.

    26.07.2025р. UA

    * Регулярне дзвоніння на території тисячолітньої Софії Київської відновлено!
    Благовіст — один з найбільш стародавніх дзвонів Православної церкви і називається так тому, що несе Благу, радісну звістку про початок Богослужіння. Цей дзвін також оповіщає про здійснення таїнства євхаристії на Літургії і про читання Євангелія в інших службах. Благовіст може звучати як самостійно, так і у складі інших дзвонів.


    Рейтинги: Народний -- (5.29) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  41. Віктор Кучерук - [ 2025.07.26 05:23 ]
    * * *
    Я бажаю вам позбутись
    Безуспішності й невдач, –
    Не вдаватися у смуток,
    Не вдарятися у плач.
    Я бажаю вам яскравих
    Та успішних дій і справ, –
    Дочекатися появи
    В світі парості добра.
    Я бажаю вам кохання
    І взаємних почуттів, –
    Щоб здійснились всі бажання
    В довгочасному житті.
    Я вам зичу не втрачати
    На хороше все надій, –
    Жити щиро, скупо, свято
    Серед будь-яких подій.
    Я бажаю вам світліших
    Снів і повних щастя днів, –
    Усього, що якнайбільше
    Кожен з вас собі хотів...
    26.07.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  42. Юрій Лазірко - [ 2025.07.25 17:33 ]
    Поза Нотним Станом --- український блюз
    Згубив її з останнім вивихом струни.
    За першим видихом ще не відчув утрати.
    Любов летітиме у Місячній Сонаті,
    як долетить до серця, Боже – схорони
    і сотвори їй вічну... Де Твої палати
    заходять, нiби у Йордан, в Чумацький Шлях,

    дай місця – аж до відчуття на скронях нот,
    життям нанесених безладно, поза станом.
    Коли мовчання припаде до слів устами,
    я з титрів обриватиму німе кіно:
    світлини білі – біль, а чорні – серця камінь,
    аби вiдчути, як полегшає земля,

    бо на останнім кадрі облечу і я,
    та ближче неба – опадатиму поволі
    аж доки сонце не згорить на видноколi
    i не здригне луна вiд крику журавля.
    Вам не знайти тоді від мене парасолі,
    як холоду душi у спiвах солов'я.


    Рейтинги: Народний -- (5.67) | "Майстерень" -- (5.76)
    Коментарі: (4)


  43. Сергій Губерначук - [ 2025.07.25 15:11 ]
    Цяткою світла була
    На авансцені – четверта стіна.
    Не зрить героїня оглядної зали.
    У морок шовковий безтямна вона
    по білій мотузці з реалій сповзала.

    У звукоцеху кували ліси –
    бо, власне, ліси це і є звукоцехи;
    як фон – голоси, голоси, голоси,
    як тема – бездумно зазубрені шпрехи.

    Але та мовчала, і кожен партнер
    був ладен її за таке розшматати –
    коли упірнула душею в партер,
    щоб свій монолог краєм вуст прошептати.

    «Я – чайка мертовна. Я – гола струна.
    Не можна чіпати це тіло руками…»
    Актриса стара, як її старина,
    стояла без ролі з моїми думками.

    Довкола боянив зірок антураж,
    хапались за голови маріонетки.
    Писали газети про цей епатаж,
    вона ж – у антракті ковтала таблетки.
    вона ж – у антракті ковтала таблетки.

    23–24 травня 1994 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«Моє на підмостках життя…», стор. 29"


  44. Володимир Бойко - [ 2025.07.25 12:32 ]
    Лімерики - 4
    Папуаси в лісах Полінезії
    Влаштували читання поезії.
    Хто найкраще читав -
    На закуску попав
    І поетів катма в Полінезії.

    У славетному місті Козятині
    Продавали на ринку козлятину.
    Виник ажіотаж,
    Брали на абордаж
    Ринок мешканці міста Козятина.

    Лікуватись водою до Моршина
    Дід подався, горбатий і зморщений,
    Випив діжку води -
    І зробивсь молодий
    І дівчат спокушає у Моршині.


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.62)
    Коментарі: (2)


  45. Михайло Підгайний - [ 2025.07.25 11:31 ]
    Кладка у минуле
    Весна джерела породила
    В лісах між заячих стежок.
    Із вод, що бігли вниз по схилах,
    Сплітався кволий потічок.
        На стежці кладка у минуле
        Ще досі там, над потічком,
        Між трав, де літо промайнуло,
        Між верб розлогих за селом.
    Стежина влилася в дорогу,
    А звивистий потік - в ріку,
    З якої осінь п'є вологу
    І ллє дощами на щоку.
        Хай стежку ту вже всі забули,
        Хай там нікого вже нема,
        У снах вертатимусь в минуле,
        Допоки не прийде зима.

    2025-07-23


    Рейтинги: Народний -- (5.25) | "Майстерень" -- (5.33) | Самооцінка 3
    Прокоментувати:


  46. С М - [ 2025.07.25 10:13 ]
    Славень Сонця (Grateful Dead)
     
     * Для Иншого *
     
     
    Іще чекали день &
    На небі хмари темні
    Поговір сумний «Він
    Іде з життя
    Нема йому життя»
     
    Дітей ще книги вчили
    А діти їх палили
    Листя покрутились
    Дивились як
    Іде він із життя
     
    І сонце все гляділо вниз
    А мати не втішалась ні
    Лунали інші голоси
    Хіба оце важливо
     
    Як знову день скінчився
    Зібравши кольори всі
    В думці не змінився він
    Піти з життя
    Нема йому життя
     
    Іспанська дама явилась мені
    Троянду свою приклала
    Кружляли райдужні спіралі
    Із тремом вибухали
     
    Курився кратер мого я
    Розвіяв би хто дим оцей
    Вертався жар лупцював мене
    За посмішки у похмурий день
     
    [Chorus]
    Кружляючи кружляючи вертався жар
    Коло мене жар обертався
    Кружляючи кружляючи вертався жар
    Коло мене жар обертався далі
     
    Я утікав полями лілій
    За ними був пустир як
    Трем вибух і раптово
    Автобусна зупинка
     
    Тут автобус усівся у нього
    Почався мій політ
    Із нами ковбой Ніл на кермі
    Автобусу до Небувалії
     
    [Chorus]
     
    Як знову день скінчився
    Зібравши кольори всі
    Думка не змінилася
    Піти з життя
    Нема йому життя
     
    Піти з життя
    Нема йому життя
     
    Піти з життя –
    А бо нема йому життя
     
     
     
     * Новий Картоплекамбуз *
     
     
    Паде останній
    лист на ґрунт який трави родить
    Чорна Мадонна & два орли напроти хмар
     
    Сонце окривавлене
    вітри в камінні стогнуть
    Ошатні знаряддя – ось ви
     
    Як вікна усі проламані
    твоє кохання – без зубців корона
    І шторму голоси зазвучать мов юрма
    Зимний ранок узрій
    геть одиноким
     
    Очей два більма
    видіння сині непрозорі
    І плоть при доторку кричить нестямно
    Земля в яку паде зерно любові
    Ошатні знаряддя – ось ви
     
     
     
     * Народжений Зизооким *
     
     
    Схоже бував раніше тут
    Нечітко й усе ще неясно мені
    І я не хочу бачити чи хто ридає
    Стрінемся ранком уже незабаром
    Незабаром
    Незабаром
     
    Пісня приходить
    Приємно бачити як вона йде
    Не треба старатися навіть
    Стрінемся ранком уже незабаром
    Незабаром
    Незабаром
     
    Уявив що єдиний хто лишився це я
    Як із заходу сонце сходить
    Чуюсь кайфово
    Виглядаю гарно
    Думаю я вертатимусь ще
    Принагідно
    І час від часу
     
    О яка чудовна ти мила
    Гра у м’яча зайшла не туди
    Наспівуй мені
    Все що умієш ти
    (Стрибай-но йди сюди)
    Стріну тебе одного ранку
    Стрінемся ранком уже незабаром
    Незабаром
    Незабаром
     
     
     

     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний -- (5.78) | "Майстерень" -- (5.78)
    Прокоментувати:


  47. Віктор Кучерук - [ 2025.07.25 10:47 ]
    На світанні
    На світанні догоряють зорі
    І стає сріблистою роса, -
    І про щось притишено говорить
    Вітер прояснілим небесам.
    На світанні налилася синню
    І покрилась брижами ріка, -
    І хмарки пронизує проміння,
    Рясно сіючись навскосяка.
    На світанні чарівна прозорість
    Сповнює і вись, і широчінь, -
    І тому уздріти можна скоро
    Все, що тільки бачити не лінь.
    25.07.25


    Рейтинги: Народний 5.25 (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  48. Неоніла Ковальська - [ 2025.07.25 07:28 ]
    Осені спів лебединий
    Весною юність одцвіла,
    Молодість літом відбуяла,
    Життєва осінь вже прийшла
    І на порозі тихо стала.

    Та серця ніжний-ніжний спів
    Зринає лебедем під хмари,
    Радості й щастя не затьмарить
    Осіннє золото років.

    2013 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  49. Борис Костиря - [ 2025.07.24 21:11 ]
    * * *
    У полі, в лісі чи в саду
    Не клич біду, не клич біду.

    У самоті чи на виду
    Не клич біду, не клич біду.

    Не клич біду на свій поріг,
    Пізнавши таємний гріх.

    Жени її подалі геть.
    Вона підступна, ніби смерть.

    Немов змія, повзе в траві.
    Її бенкет лиш на крові.

    Вона сама прийде, як тать,
    Калічити і убивать.

    Її обличчя у рубцях.
    Там промінь істини зачах.

    11 липня 2023


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Прокоментувати:


  50. Козак Дума - [ 2025.07.24 18:37 ]
    Серферка

    Вітрило, дошка, хвилі, вітер,
    безкрая бірюзова даль…
    Немов на крилах мчиш у літо,
    де сяє сонця пектораль.

    І залишаєш за собою
    такий легенький піни слід.
    Лиш ти і вітер, тільки двоє,
    а ще – безмежний мрії світ!


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:



  51. Сторінки: 1   ...   48   49   50   51   52   53   54   55   56   ...   1829