ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Тетяна Левицька
2026.06.26 15:23
Барвиста поезія, щемна, глибока —
життєвої мудрості сталий архів —
натхненно звучить на підмостках високих
її чарівний, кантиленовий спів.
Проймають катренів думки автентичні,
на розмах олжу б'ють по лівій щоці,
і маски лукаві зривають з обличчя,

Борис Костиря
2026.06.26 13:02
Я встану рано в сутінках зелених,
Пройду крізь гай дрімотний і черлений.

Прийду на стадіон крізь варту лісу,
Крізь ватру сну і незворушність міста.

Проб'ється думка крізь застиглість часу,
Крізь розтривожену інертну масу,

Ірина Вовк
2026.06.26 11:04
Розділ V. МІЖ КОЛИСКАМИ ТА ПРЕСТОЛОМ, АБО КИРИЛИЧНИЙ ПІДПИС НА ЛІЛЕЯХ ФРАНЦІЇ Земля Капетингів дихала вогкістю та залізом, коли у весняний день тисяча п’ятдесят другого року над Суассоном прокотився перший крик немовляти. Усміхнена Анна схилилася над

хома дідим
2026.06.26 09:30
хмариво синьовидне
веслярі небесні
уявляються невідомі
немислимі
які умудряються
уявлятися саме так
веслярами
що тебе утішає явно

Охмуд Песецький
2026.06.26 07:57
Сумуючи, немов розстаючись,
Про завтра не домовившись чи після
Зустрітися не днями, то колись,
Коли згадається сердець любовна пісня...


Закоханість і первісний інстинкт –
Усе працює, щоби поєднати,

Віктор Кучерук
2026.06.26 07:32
На берегах минулого сліди
Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
На берегах минулого - плоди
Не дуже добре вивчених уроків.
На берегах минулого - весна
І невичерпне джерело натхнення, -
На берегах минулого ясна
Пора завжди очікує на мене.

Катерина Савельєва
2026.06.25 23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.

Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Володимир Ляшкевич
2026.06.25 15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм Вступ Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Круки волають, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ ІV. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єписко

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Ірина Вовк
2026.06.24 11:13
Розділ ІV. ПЕРША ЗУСТРІЧ: ЗІТКНЕННЯ ДВОХ СВІТІВ «Травень розсипав цвіт над Реймсом, кам’яні химери застигли у німому подиві. Вона йде по кубах холодного каміння, двадцятирічна весна у вишитих шатах. Поруч – король, сивий від битв і років, дивиться

хома дідим
2026.06.24 08:11
consider death
співає майкел стайп
consider death
з динаміків у супермаркеті
на пенсіонерів
на поліціянтів
на матусь із дитями
на візки для гавчиків

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Охмуд Песецький
2026.06.23 18:31
Охайна дівчина і при скромному макіяжі викликала потаємний інтерес і швидку згоду на послуги. Чому приваблюють саме такі, якщо мені потрібна робітниця лише для прибирання, для мегамаркетів і як водійка мого майбутнього авто? Про ескортні виходи того дня

Володимир Бойко
2026.06.23 17:18
Історія сповнена історичних парадоксів і парадоксальних істориків. Були царі, були і блазні, але щоби цар і блазень у одній особі? Що більше є нагарбаних територій, то більше їх бракує для повного щастя. Можна і концтабір у країні створити, а мож

Борис Костиря
2026.06.23 12:56
Протоптую стежину у снігах,
Єдину, неповторну і глибоку.
Іду снігами, нібито у снах,
Гамуючи ненависть і тривогу.

Протоптую стежину у полях
Прологом у небачене майбутнє,
Яка укаже подорожнім шлях,

Вячеслав Руденко
2026.06.23 12:03
Будь ласка! - Гра у сквош -
Дарунок нам на втіху,
Щоб у степах нічних
Не загубити слід!

В рожевих дзеркалах
Витають духи сміху.
Та нам їх не впізнать

хома дідим
2026.06.23 07:23
у своїй непрозорій стихії
віршувати
недбало як слід
відкидаючи ревнощі хитрі
розбиваючи сяючий лід
у коморі своїй
саркастичній
обдираючи рештки шпалер

Віктор Кучерук
2026.06.23 06:09
Сонце жаром запашіло
І відразу вітер стих, -
І вогнем взялося тіло,
І робити важче вдих.
Усього проймає потом
Й обпікає водночас, -
Сонце встало до роботи
І отак гартує нас.

Ірина Вовк
2026.06.23 01:44
Розділ III: КОЛИ ДЗВОНИТЬ СОФІЯ, ЗАТИХАЄ ПАРИЖ Це було навесні 1048 року. Київ тільки-но скинув із себе зимові кайдани, коли до Золотих воріт підходила пишна кавалькада заморських гостей – французьке посольство, очолюване єпископом Роже Шалон

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Петро Дем'янчук - [ 2023.04.23 08:17 ]
    ПАРФУМ
    Повітря свіжого нектар
    Пташиних співів мелодійність
    Так романтично чарував
    Цей ранок - світанкову ніжність

    Мене огорнуть почуття
    Полинуть в спогади минулі
    Де шаленіли відчуття
    На смак солодкі , і щасливі

    Любові першої весна
    Бузковий аромат снодійний
    Така солона , і гірка
    Сльоза - що наш лілеє спокій.


    Рейтинги: Народний -- (4.91) | "Майстерень" -- (5.13)
    Прокоментувати:


  2. Олександр Сушко - [ 2023.04.23 05:30 ]
    Гімн Народного Руху України
    https://m.facebook.com/groups/255425469158429/permalink/816730713027899/


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.82)
    Прокоментувати:


  3. Анна Шум - [ 2023.04.23 00:43 ]
    Мені б одну
    із сотень тих, кого цікавить вічність
    знайти хоча б одного на хвилину.
    та так, щоб не порушить канонічність:

    не назавжди, але одна - єдина.

    з десятків тих, хто бачить мару
    скрізь темні ночі сновидінь,
    знайти хоча б одну жадану,
    хоч й після восьмисот падінь.

    із тисячі в обіймах часу,
    біжить пісок крізь уйми володінь.
    мені би з нею на терасу,
    мені би з ним у височінь.

    мільйони тих, кому так просто жити.
    мільярди тих, кому не жаль.
    мені би одного/одну любити.
    мені б Ісусову скрижаль.

    крізь цифри й час, роки і дати
    нам не уникнути гріхів.
    аби лише до тої страти,
    замок без тисяч ста ключів.

    2020


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0) | Самооцінка 5
    Прокоментувати:


  4. Дмитро Волєв - [ 2023.04.23 00:31 ]
    Тиждень тиші
    Ти не хвилюйся, вона тобі напише
    І в ту секунду ти відповіси
    І потім знову тиждень тиші
    Не для розмов у вас часи

    І знов її чекати будеш
    Ти будеш мріяти уві сні
    Ти знаєш,її ти любиш
    Закриєш очі ти свої сумні

    Тепер ти знаєш
    Усі вірші писав для неї
    Одного Бога ти благаєш
    Хай зробить він твоєю

    -вірш адресований від мене мені
    -я спілкуюся сам з собою

    18 червня,2022


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  5. Оксана Дністран - [ 2023.04.22 11:39 ]
    ***
    І день, як день – пташи́на весняна
    Не відає про свари та насилля.
    Я теж хотіла бути, як вона –
    Така щасливо-безумовно-вільна,

    Та не вдається впасти в забуття.
    Навпіл життя на «до» війни і «після».
    І я сама давно уже не та...
    Клубком у горлі солов’їна пісня.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  6. Тетяна Левицька - [ 2023.04.22 11:45 ]
    Скорботний
    Важкою скорботою тиша
    стоїть на погості широкім,
    шугає крук в яре узвишшя
    крилом розтинаючи спокій,
    жалобу розвіює вітер
    в барвінках просяклих полином,
    за темними ґратами цвинтар
    чатує нові домовини.
    Хрести випробовують вічність —
    (забуті буття підкосило),
    сльозами накрапують свічі
    допоки не впали могили,
    не стерла минуле байдужість,
    мов дощ полинялі світлини;
    найдужче на поминках ружі
    за рідними плачуть донині.
    Ніяк не збагнути їм всує
    скрижалей небесної тверді,
    і що воскресіння існує
    опісля тілесної смерті.

    21.04.2023р.


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Прокоментувати:


  7. Іван Потьомкін - [ 2023.04.22 09:45 ]
    ***
    Не блудним сином їхав в Україну
    Із того краю, що не чужий тепер мені.
    До друзів поспішав, щоб встигнути обняти,
    До кладовищ, щоб до могил припасти...
    ...Вдивлявсь- не пізнавав знайомі видноколи,
    Хоч начебто й не полишав я їх ніколи,
    Та ось зненацька серце одгукнулось болем:
    «Ти опинився, друже, на межі:
    Усе для тебе тут таке ще рідне ,
    Та ти для нього, мабуть, вже чужий».
    Ну. що на це я відповісти мушу?
    Не в змозі поділити Богом дану душу,
    Я вдовольнюсь засіяним у неї словом,
    Бо ж не завжди взаємність є в любові.



    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  8. Неоніла Ковальська - [ 2023.04.22 07:20 ]
    Щоб сліду не лишилось від війни
    І знов квітневий день уже погас
    Та засвітились зорі вечорові,
    Тільки би мирним став для усіх нас,
    Зітканий із добра, тепла й любові.

    Та й нічка щоби тихою була,
    Співав лиш соловейко на калині,
    А пісенька його щоби змогла
    Спокійний сон дати кожній дитині.

    Із сонцем щоби ранок прокидавсь,
    Закутаний в серпаночок рожевий,
    Ще - білий-білий трепетний вишневий,
    Не було місця тут війни димам.

    Засіяні пшеницею лани
    Та житечком.Не мінами навколо
    І пісня жайвора летіла понад полем.
    І сліду не лишилось від війни.

    2023 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  9. Віктор Кучерук - [ 2023.04.22 04:24 ]
    Пора цвітінь
    Шаленіє духмяна хурделиця,
    Затуманився барвами світ, –
    Опадає, кружляє і стелиться,
    Яскравіючи втомлено, цвіт.
    Простеляється широко килимом
    І на туфлі лягає притьмом, –
    Мов метелики пружними крилами,
    Пелюстинки шурхочуть кругом.
    Круговерть кольорова оточує
    Та захоплює зір, наче гра, –
    І здається ще більше урочою
    Весняного цвітіння пора.
    22.04.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  10. Теді Ем - [ 2023.04.21 20:48 ]
    Приміряє черешня рік за роком наряди
    Приміряє черешня рік за роком наряди –
    як до шлюбу вбереться в білий квіт навесні,
    а у червні одягне намистини із ягід,
    бо червоне до ладу на зеленім вбранні.

    Як свята закінчаться: Трійця, Павла, Купала, –
    роздарує коралі і своїм і чужим,
    всім гостям, що до неї на свята завітали,
    всіх наділить блискучим скарбом
    власним смачним.

    В серпні дивиться краля, що жита пожовтіли:
    – Моя сукня зелена вже не модна тепер!
    І у вересня візьме золоті акварелі,
    підбере вдалі фарби до осінніх шпалер.

    Змінний настрій у модниць, вже і жовте набридло –
    зовсім поруч сусіди у червонім стоять.
    Попросила черешня допомоги у вітра,
    щоби зняв з неї шати, що так нудно висять.

    Залишилась черешня в тім, у чому вродилась,
    та зима небайдужа у сніги одягла.
    І стоїть одинока в білім покриві й мріє,
    у що буде вдягатись, коли прийде весна.

    21.04.2023 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  11. Ктатат Ктатат - [ 2023.04.21 16:10 ]
    Воїн-пророк
    Знищуй кацапа-рашиста до тла!
    Нехай поглинає срасію згуба-імла.
    Покараний буде диктатор-тиран.
    Конатиме в пеклі від корчів та ран.
    Катам його вічні страждання і муки.
    За біль, за відрізані голови й руки.

    Правду казав чеченський воїн-пророк.
    Ступивши назустріч Всевишньому крок.
    Зійшло над Землею Українське сонце.
    Миру, добра і свободи у кожне віконце.
    Слава героям – звитяжним воїнам світла.
    Віддавшим життя, щоб Ненька розквітла!


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  12. Татьяна Квашенко - [ 2023.04.21 06:31 ]
    пелюстки
    А що в мені лишилося від тебе? –
    вишневих квітів в серці пелюстки…
    Там, де любов – ненависті не треба.
    І тільки крок між ними навпаки.

    Мене гойдає сакуровий вітер.
    Чекає мрію спогад вдалині.
    Та я збагну нарешті: краще в світі –
    Те, що від тебе квітне у мені.




    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (1)


  13. Віктор Кучерук - [ 2023.04.21 05:36 ]
    * * *
    Ночами мучуся в журбі,
    Мов на землі летючий сокіл, –
    Боюсь наснитися тобі,
    Щоб не порушити твій спокій.
    Між нами темрява ціпка
    І тиша тужна, неокрая, –
    Любов холодна та гірка,
    Коли взаємності немає.
    Нехитрих слів маленький рій,
    Якщо устигну, то промовлю,
    Бо я без тебе сам не свій
    Вже захлинаюся любов’ю…
    21.04.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  14. Євген Федчук - [ 2023.04.20 19:27 ]
    Легенда про Чорторий
    Стоять дідусь з онуком на Горі
    Над Боричевим. Сонечко пригріло
    Та поки ще з зими не потепліло,
    Холодний вітер ще о цій порі
    Примушує вдягатися тепліш.
    Внизу Дніпро свій норов проявляє,
    Увесь Поділ водою заливає,
    Над берегом видніють стріхи лиш.
    По вулицях мотаються човни.
    Рятують скарб ті, хто іще не вспіли.
    Вода вже аж під Гору підкотила,
    Скидаючи піняві буруни.
    - Оце так повідь! – вигукнув малий,-
    Я ще Дніпра такого і не бачив,
    Розлився він, як справжнє море, наче.
    Дідусю, він завжди бува такий?
    - Так, навесні, як крига скресне, то
    Він води в себе стільки набирає,
    Що, навіть, русло її не вміщає.
    - І що, із тим не справиться ніхто?
    - Чому ж?! Колись, казали ще діди,
    Дніпро весною більше розливався,
    Ледь не під княжий терем підбирався,
    Аж так багато було в нім води.
    Але один знайшовся чоловік,
    Що Чорторий прорив і пустив воду
    В обхід, щоб завдавала менше шкоди.
    Відвів, хоча б, деснянську воду вбік.
    - А як він сам той Чорторий прорив?
    - Та ні, не сам. – дідусь в отвіт озвався,-
    Тому ж то Чорториєм і прозвався,
    Що він чортів до того прилучив.
    - А розкажіть, як саме то було,
    Бо я ніколи і не чув такого.
    - Було то ще за князя. От якого –
    То вже не знаю. Скільки ж літ пройшло.
    Але було. Щороку навесні
    Дніпро водою сильно розливався.
    Народ від того дуже настраждався.
    Бо ж, як весна – то, наче по війні.
    Усе змива – городи і хати
    Спливають кожну весну за водою.
    Ішли до князя із бідою тою.
    Та чим би він їм міг допомогти?..
    А то якось сиділи у корчмі
    Чоловіки. Вже випили добряче
    І кожен вже героєм себе бачив.
    Богатирі, ні дать, ні взять, самі.
    Щось мова саме за Дніпро зайшла.
    Один і каже: «Коли б воля мо́я,
    То я би уже справився з водою,
    Вона б отак Подолом не ішла».
    «Щоб ти зробив?» «Та рів би прокопав
    І пустив воду мимо від Подолу!»
    «Та ти би з тим не справився ніколи!»
    «Та я б за тиждень…Хай би лише дав
    На те князь дозвіл!..Бо ж він сам сидить
    Ген на Горі. Йому немає й діла,
    Що тут вода дніпрова наробила...»
    А далі став дурниці говорить…
    Уранці в двері його раптом «грюк»:
    «Відкрий, до князя тебе викликають».
    За руки напівсонного хапають
    Й до терема не випускають з рук.
    Той вже й забув, що сп’яну говорив.
    Та ж, видно,віднайшлися «добрі люди».
    «Ну, що ж, ходити навкруги не будем,-
    Говорить князь, - то що ти там наплів?
    Що можеш воду річки відвести,
    Аби вона Поділ не заливала?»
    « Та то…Та я…То люди набрехали…
    То біс поплутав, князю. Вже прости».
    Та князь, неначе тих не чує слів:
    « То, кажеш, тиждень для роботи треба?!
    Що ж, чоловіче, тиждень є у тебе.
    Але дивись, щоб потім не жалів!»
    Іде нещасний, носа опустив,
    Не знає, навіть, що йому й робити.
    За тиждень може й голова злетіти
    Із-за дурних по-п’яні його слів.
    Незчувсь, як до сусідки завернув.
    Жила бабуся у старенькій хаті,
    Казали, наче вміла відьмувати.
    Ледь до дверей ступив, ураз почув:
    «Заходь, сусіде. Знаю про біду.
    Та не печалься – дамо раду тому.
    Але ти тільки не кажи нікому.
    Чекай, я зараз зілля віднайду».
    Порилася у схованках своїх,
    Передає йому торбинку з зіллям.
    « Уважно слухай. Нині в ніч весілля
    У дідька. Він склика чортів своїх
    На Лису гору. Знаєш, де вона?!»
    «Ну, звісно, знаю…» «Проберись тихенько
    Ізвечора та зачаїсь гарненько…»
    «А, раптом дідько той мене впізна?»
    «Про «Отче наш» й на мить не забувай,
    Тоді чорти тебе і не помітять.
    Як уже місяць уповна засвітить,
    Мерщій з своєї засідки вставай,
    Перехрестись і зілля тим чортам
    Сипни у вічі. Як вони посліпнуть,
    Не в змозі будуть, навіть оком кліпнуть…
    Візьми бадилку часнику отам,
    Сплетеш вінки і ті вінки чортам
    Чіпляй на роги та хрести щосили,
    Щоби вони і рипнутись не сміли.
    Дивися, часом не засліпни сам.
    Вінки ті їхню волю заберуть.
    Проситись будуть, злато обіцяти.
    Та ти не поспішай вінки знімати
    Аж доки русло те не прогребуть.
    Та із них, клятих, ока не спускай,
    Захочуть десь у сторону звернути,
    Де «Отче наш» твій їм уже не чути,
    Тоді він них на капості чекай»…
    Вінків удома чоловік наплів
    Та і подавсь тоді на Лису гору.
    А там воно уже і вечір скоро.
    Як тільки місяць над рікою сплив,
    Взялись туди збиратися чорти.
    Уже нема і місця, де ступити.
    Аж тут і місяць вповні став світити.
    Тут чоловік, хоч страшно було йти,
    Уголос став казать свій «Отче наш»
    І сипати чортам у очі зілля.
    Зчинивсь переполох на тім весіллі.
    Хто встиг, метнулись в усі боки, аж
    Копита замелькали. Та не всі.
    Кому те зілля втрапило у очі,
    Як ідоли стояли серед ночі
    І місяць повний понад них висів.
    Накинувши на роги їм вінки,
    Велів усім аж до Десни летіти.
    Сказав на місці - мають що робити.
    Хоч ті і не хотіли, а таки
    Примушені були те русло рить.
    Гребуть щосили, куряву здіймають,
    Бо ж часу небагато зовсім мають.
    Пообіцяв-бо він їх відпустить,
    Як скінчать справу. Та ж хитрять бува.
    Як він взіває, в сторону звертають
    І кудись вбік копати починають,
    Де вже молитви їм не чуть слова,
    Щоби раніш звільнитись та втекти.
    Та він побачить і на них нагрима.
    І знов чита молитву понад ними.
    Їм, хоч-не-хоч, доводиться гребти.
    Утомиться він, сон його здола,
    І знов чорти у сторону звертають,
    Але, при тому, все рівно копають.
    Він кліпне, ущипне себе й зо зла
    Ще голосніше «Отче наш» читає,
    Чорти вертати змушені назад.
    І знову в нього все іде на лад.
    Вже скоро і світати починає,
    А він уже і до Дніпра дістав.
    Коли чорти закінчили роботу,
    То відпустив їх, хоч і без охоти.
    Сам взяв лопату та й копати став,
    «Обкопувати» по краях Дніпра.
    Як вранці люди вийшли роздивлятись,
    То було чому їм подивуватись.
    Примчала й подивована Гора
    На чолі з князем. Гордо чоловік
    Показував їм «зроблену» роботу,
    Сорочку свою, мокру аж від поту
    Й Десну, що воду несла по сей бік.
    Зробилися від того острови
    Серед Дніпра. Князь слово своє стримав
    І нагороду чоловік отримав
    Так, що і дім для себе звів новий,
    Й зажив багато. Русло з тих часів
    Десенкою взялися називати.
    Та ж таємниці було не сховати,
    На вулицях шепталися усі,
    Що то чорти прорили русло то,
    Тож Чорториєм його й називали.
    Для прикладу іще й на те кивали,
    Що там заток багато, наче хто,
    Хотів убік те русло відвести.
    Нащо людині та дурна робота?
    Таке, мабуть, лише чортам охота.
    Хоч не могли нічим і довести.
    Отож, одні Десенкою зовуть,
    А другі - Чорториєм. Та, тим паче,
    Тих повідей страшних ми вже не бачим,
    Хоч отакі ще поки можуть буть.
    Дід знову подивився на Поділ,
    Залитий весь дніпровою водою
    Та і пішов неспішною ходою,
    Онуку лише мовивши: - Ходім.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Коментарі: (2)


  15. Віктор Кучерук - [ 2023.04.20 13:17 ]
    * * *
    Нечутно дихає земля
    Ледь-ледь зволожена росою
    І дуже тягне звіддаля
    Болотом, лугом, осокою.
    Купчасті зарості лози,
    Щоби не никли долу з млості, -
    Вітрець легенький освіжив,
    А запахом наповнив простір...
    20.04.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  16. Ольга Олеандра - [ 2023.04.20 13:47 ]
    Вдома
    Простигла, захаращена кімната.
    Зім’ята постіль. Тріснутий нічник.
    Старання, відчайдушні й марні, спати
    в цю ніч знов не судилося. Сон зник.
    Як сутеніло, гупнуло щось близько.
    Потому тиша: клейка і густа.
    Чомусь мовчить сусідківський хлопчисько,
    надвечір рюмсав. Тиша огорта
    і чавить, не приносячи покою,
    незатишна й бентежна. Порвана
    фіранка над квадратною дірою,
    яка лишилась вчора від вікна,
    метляється і стогне безголосо,
    чіпляючись за скривлений карниз,
    який погрожує звалитися на стоси
    під тим проламом уцілілих дивом книг.
    Шпалери в шматті й в обгорілих плямах.
    Підлога, як город після кротів.
    Та воля затялася – не віддамо!
    Здолаємо цих клятих ворогів!
    Сон не іде, і мучить тіло втома.
    Трясеться кволе світло нічника.
    В осерді розкуйовдженого дому
    в кулак рішуче стиснута рука.

    17.04.23


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.52) | "Майстерень" 5.5 (5.61)
    Прокоментувати:


  17. Сергій Губерначук - [ 2023.04.20 12:06 ]
    Калейдоскоп думок…
    Калейдоскоп думо́к, мов пам’ято́к культури,
    колишніх, домої́х, ледь пі́днятих з руїн,
    цей якнайдовший шлях у світ літератури,
    цей лабіринт у склі розбитих Україн,
    мене ані́ шалить і мало інтриґує,
    бо все, буквально все – то іґрек, зет чи ікс,
    які дурна рука лише автоґрафує,
    бо кожна думка є струмком у Стікс.

    16 січня 2001 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«У колисці мрій», с. 114"


  18. Тетяна Левицька - [ 2023.04.20 10:29 ]
    Ніколи не кажи ніколи
    Не журися, мій хлопчику милий,
    чи хіба я крижина холодна,
    що провинності не відпустила,
    залишила без хліба голодним?
    Та невже я тобі не годила,
    не знімала губами судоми,
    не летіла до тебе на крилах,
    щоб чужою не пахнуло вдома?
    Ти ж мені витирав сльози смутку,
    огортав теплим пледом коліна,
    дарував чарівні незабудки
    і ліричні сонати постійно.
    Невичерпну криницю натхнення
    ми пили спрагло разом з тобою,
    та не знаю — скажу одкровенно, —
    чи я перед спокусою встою?

    19.04.2023р.


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Прокоментувати:


  19. Неоніла Ковальська - [ 2023.04.20 08:28 ]
    Ми - українці
    Ми - українці.Цим сказано все,
    Вільні й незламні.Козацького ж роду.
    День хай прийдешній нам мир принесе,
    Небо блакитне безхмарне й свободу.

    Згинуть нехай наші всі вороги,
    Міста наші й села нехай не руйнують,
    А нам дасть Всевишній здоров"я й снаги,
    Щоби захистить рідну землю святую.

    Запросимо друзів тоді за столи,
    Щоби разом святкувать перемогу,
    А ще щоби всі ми звичайно могли
    Відбудувати Вкраїну потроху.

    Щоб знову біліли хати між садів
    Та золотилося в полі колосся
    І сунутись ворог до нас більш не смів,
    Щоби українцям щасливо жилося.

    2023 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  20. Володимир Бойко - [ 2023.04.19 19:07 ]
    Бий окаянних!
    Дихає смертю московська навала,
    Щиряться хижо отруєні жала,
    Гірше диявола вража личина,
    Бий окаянних – рятуй Україну!


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.62)
    Прокоментувати:


  21. Володимир Каразуб - [ 2023.04.19 18:34 ]
    Українська пектораль
    Щось невиразне сковує гори,
    тихим шелестом тихий обрій,
    мов спікається голодомором
    в карих, вкрадених сонцем очах,
    хліб насушний. Слов’янською чашею,
    запивають причастя нескорені,
    діти тих, хто горбатив панщину,
    і виходили в плав за порогами,
    чайки моря понтійського. Степ
    пам’ятає розбійні чамбули,
    і невільниць з карасубазарами;
    душі словом чужим загарблені,
    щось невиразне на землі…
    тут ховається й суне хмарами:
    чорне чорними, каре карими.
    Віють косами вітри, чварами
    і сміється в корчмі лихвар.
    Тут за горами кручі покручені,
    руки рідних дітей заручені
    із безпам’яттю їх сердець.
    Щось невиразне в горах мучиться,
    тихий став до плакучих тулиться,
    де стоїть над гладінню мріючи
    українська, рутенська душа.
    І на плесі ледь човен хилиться,
    давню пісню тривожну звіявши,
    що з води, підпливаючи, дивиться,
    мавка, поглядом темного дна.

    16.08.2020


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  22. Яна Розенбліт - [ 2023.04.19 13:40 ]
    Пробач, хижак
    Пробач що не зуміла пробудити
    Зцілити твої травми
    Торкнутись вище діафрагми
    Та не тобі мене судити

    Мене ти теж лишив ні з чим
    Пробач, так, маю нерухомість
    Але за цю ціну натомість
    Ти був найближчим- став вовчим.

    В тобі чи дірка чи колодязь
    Бездонний темний і холодний
    Ти як хижак завжди голодний
    Що поживився мною, «князь»?

    Ти з мене соки, душу випив
    Любов‘ю куштував в прикуску
    І віру кинув на закуску
    Але ні крапельки не ситий

    Моїй душі нема покою
    Але хоча б у мене є душа
    А от твоя чи варта хоч гроша
    Чи в тебе нуль за тою пустотою


    Ти все як можеш -компенсуєш
    Ти бігаєш, стрибаєш- вправний
    Твоє оточення скандує «славний»
    Дівчата, гроші- але чом нудьгуєш?

    «Я счастлив Яна» це я чула
    Ти так це голосно кричав
    То що ти щастям визначав?
    Ресурс той- їжу? Все збагнула.

    Я так плекала вірність лебедину.
    Я бачила лише твої зелені очі
    І пам‘ятала світлі наші ночі
    Пробач хижак, в тобі я бачила людину



    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  23. Володимир Каразуб - [ 2023.04.19 10:31 ]
    Сліди твої ведуть у смугле місто

    Сліди твої ведуть у смугле місто,
    З рудих дахів якого ллється злива,
    І скиглить спинка віденського крісла,
    В якому вічність поглядом застила;
    За підмальовком гір, в небесних шприхах,
    Лягають пишні збиті мастахіном
    Білила хмар в яких маленька крихта,
    Червоного і синього в картині –
    Всього лиш спроба вирватись зі сну.
    І ти, відкинувшись на півокруглу спинку
    У темних плямах бачиш глибину
    Відносного та чуєш клекіт грому
    В блуканнях світла де ридають знов,
    Сердешні вікна буйного пейзажу.

    01.12.2020


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  24. Теді Ем - [ 2023.04.19 08:06 ]
    Дієта
    ТСН розповідає нам сьогодні про дієту.
    П'ять яєць уранці з’їсти з овочевого омлету.
    Головне – різноманітність.
    Вдень – лосось, тунець і курка,
    не відмовтесь від індички,
    манго, ківі – все для шлунка.
    Їсти треба жирну рибу і олівкові олії –
    їжа тільки ця багата на поживні речовини.
    Дід Степан новини слухав, каже:
    –Чуєш мене, Галю, може сядем на дієту,
    як оце нам розказали?
    Подивилась Галя строго:
    –Це навмисно говорили,
    щоби до наступних пенсій
    ми з тобою не дожили.

    18.04.2023 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  25. Віктор Кучерук - [ 2023.04.19 06:56 ]
    * * *
    Невагома, як хмаринка,
    Ти летиш і я лечу
    За тобою без зупинки,
    Бо ще сил є досхочу.
    І хоча долати важко
    Нам простори голубі, –
    Ти співаєш, наче пташка,
    Я – підспівую тобі.
    Миром повняться хороми,
    Де лиш сонце й вітерець, –
    Стало небо другим домом
    Для закоханих сердець.
    19.04.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  26. Володимир Бойко - [ 2023.04.19 00:30 ]
    Дати тягла
    Вже найвища пора підійшла,
    Аби дати тягла для пуйла,
    Щоб згубився навіки і слід
    За поріддям чухонських боліт.

    Аби все генероване зло
    У могилу забрало пуйло.


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.62)
    Прокоментувати:


  27. Володимир Каразуб - [ 2023.04.18 11:01 ]
    Муза

    Ти полюбиш не ту, що чекатиме.
    Ту, що дух ні на йоту мінить.
    Ні, не ту, що тобі прощатиме
    І собою весь світ затінить.
    Більше ту, що на цоколь храму,
    Опускає коліна ієродули
    І читає античну драму,
    І спускається вгору сходами.
    Ні, не ту, що на чорних туфельках
    Струм стегна налива в поезію;
    Ту, що пють, глиняними кухлями,
    Ту, що п'яти втирає пемзою.
    Ту, що любить, але сумнівається,
    Віддається і б’є в живіт,
    Ту, що любить коли повертається,
    Щоб сказати тобі - привіт!

    14.07.2020


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  28. Сергій Губерначук - [ 2023.04.18 11:20 ]
    Важке питання…
    Важке питання, бо національне.
    І ти скажи кому – то не повірить.
    Ти українцем є? Лише орально…
    (Ти українцем є, але без віри).
    А хтось ще інший – то без міри.

    ~ 1990 р.


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«У колисці мрій», с. 111"


  29. Теді Ем - [ 2023.04.18 08:52 ]
    ***
    Не довелось зустріти нам разом
    ні Новий рік, ні Трійцю, ні Великдень.
    Для нас було це Божим промислом,
    із цього точно щось хороше вийде.
    Сердечно дякую тобі за те,
    що в скруті, в горі, в радості, в печалі
    тебе зі мною поруч не було
    і добре, що не буде і надалі.
    Забавно: іноді дивлюся на потік
    людський – живе мінливе море,
    з якого просто так ніхто не втік, –
    над морем, як завжди, банальні зорі.
    Ми – море і разóм – народ в човні,
    усі в одному, іншого не буде.
    Ідем під воду – там на глибині
    збагнем, наскільки близькі люди.
    Чи навпаки – нічого не збагнем,
    з'їмо щурів і візьмемось за ближніх
    на купі застарілих теорем
    і пліснявою вкритих істин книжних.

    16.04.2023 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  30. Неоніла Ковальська - [ 2023.04.18 08:42 ]
    Квітневе
    З великої лійки
    Грядки поливає
    І зелені трави
    Й первоцвіти квітень.

    Озимого жита
    І пшениці сходи
    Сонечком налиті,
    Нехай щедро родять.

    Щоб усе буяло
    Цвітом, хлібом, плодом,
    Щоби світла радість
    Жила в серці кожнім.

    2019 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  31. Віктор Кучерук - [ 2023.04.18 07:47 ]
    Тримайся!..
    Г. С...

    Робота, турбота, утома,
    Розвага, спочинок і знов
    Маршрути роками відомі
    Та бігання лиш стрімголов.
    Але сумувати не варто,
    Якщо посивіла вже ти
    Іще з молодечим азартом
    Вітаєш знайомі світи.
    Втішайся, що можеш радіти,
    Сумуй, коли плачеш за кимсь, –
    І дужчай від літа до літа,
    Щоб біг твій не скоро спинивсь.
    18.04.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  32. Іван Потьомкін - [ 2023.04.17 21:06 ]
    ***
    А хто бачив, а хто чув,
    Хто в Максимка сюніч був?
    Мабуть, хтось із зоосаду,
    Де зайчаток він погладив,
    Задивився- на жирафу,
    Тигр нагнав такого страху...
    Заспокоїв трохи півень,
    Проспівав із ним нарівні...
    Не були уроки марні,
    Що не раз давала мама:
    В зоосад іти годиться,
    Щоб і там чомусь навчиться...
    ...Позіхеньки-позіхусі...
    Розказать кортить бабусі,
    Та з тієї диво-мови
    Не второпать їй ні слова.


    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  33. Віктор Кучерук - [ 2023.04.17 20:20 ]
    * * *
    Пізнав я смак гіркий зажури
    І ти сьорбнула горя теж, -
    Ми зупинилися понуро
    На перепутті дум і стеж.
    Надії, сумніви, вагання
    І щем утрат єднали нас,
    А порожнеча невблаганно
    Лякала вічністю в той час...
    Я спалахнув і ти не тліла,
    Коли прийшла пора забав, -
    Стискав до болю пружне тіло,
    Не розлучатись умовляв.
    Нема ніякої потреби
    Міняти твердження своє:
    Живу по правді я для тебе
    І ти в мені щомиті є.
    17.04.23


    Рейтинги: Народний 4 (5.61) | "Майстерень" 4 (5.87)
    Коментарі: (2)


  34. Софія Цимбалиста - [ 2023.04.17 20:13 ]
    ***
    Не таким і не такою
    стало життя і непокора.
    В уяві тій, що плуталась,
    як довга павутина.
    Все було зовсім не таке.
    Цілковито інше,
    навіть протилежне.
    Уявлялись добрі люди,
    щирі усмішки і сміх.
    Синє небо й жовті зорі,
    птаха сизого політ.
    Там були в уяві квіти,
    їх червоні пелюстки.
    Прикрашав їх цвіт
    тонке волосся.
    Щастя заплітало
    стеблами стежки.
    Віра була там,
    де не відчувалось снаги.
    Надія з'являлась так,
    як гаснуть зірки.
    Якщо все те,
    що панувало там.
    Якщо все було
    приємним сном.
    Всі дні і ночі
    у реальнім світі.
    Всі усмішки і сльози.
    Все ставало б болем,
    розбиваючи нас.
    Все минало б так швидко,
    як минає час.

    17.04.2023


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.49) | "Майстерень" -- (5.25)
    Прокоментувати:


  35. Віктор Насипаний - [ 2023.04.17 17:32 ]
    Хто порадив?

    Питає в чоловіка, у Євгена
    Його хитренька жіночка Олена:
    - Признайся врешті. Купа ж літ прожитих.
    Порадив хто зі мною одружитись?
    - Не пам’ятаю точно я, Олено.
    Бо ворогів багато є у мене.

    17.04.2023


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Коментарі: (1)


  36. Теді Ем - [ 2023.04.17 14:56 ]
    Я сам не свій
    Я сам не свій,
    бо у мені
    то сяк, то так,
    то так, то ні.

    Вони в мені
    і я у них,
    а ті та інші –
    не з таких.

    Вона і він –
    це не воно,
    а ти і ви –
    не те й не то.

    17.04.2023 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  37. Сергій Губерначук - [ 2023.04.17 11:49 ]
    Критичний реалізм
    Знаю, що дурний,
    а кажу – розумне.
    Знаю, що нема,
    а таки – даю.
    Тільки ж не беруть:
    згодні, а бояться.
    А я що, не боюсь?!.

    20 червня 1989 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«У колисці мрій», с. 113"


  38. Олександр Сушко - [ 2023.04.17 07:59 ]
    Казус
    У Кремлі панують педерасти,
    Крик такий, що чути навіть тут.
    Ну, а я - для грішних душ - душпастир,
    Хочу розігнати хтивий гурт.

    І кажу: - Кохайтеся з жінками!
    Не встромляйте в попи грішну плоть!
    Бог закриє в рай небесну браму!
    Геть мужів! Беріть в коханки тьоть!

    Шобтиздохи люблять тільки сучок,
    Кошаки обнюхують кішок.
    А в Москві закони зовсім інші,
    Розкажу, то в люду буде шок.

    Ну, а щоб не знав народ про вади
    Власних пустунів- поводирів -
    Посилають бевзів воювати
    В Україну. Дехто зрозумів

    І тікає від Москви подалі
    Пощастить - здається у полон.
    Цим не треба орденів, медалей,
    Багнеться лише жіночих лон.

    Для ординців не Христос месія -
    Сатана із прутнем "о-го-го"!
    Мужелюби - армія Росії,
    Содоміти - Путін і Приго...

    17.04.2023р.



    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.82)
    Коментарі: (3)


  39. Микола Дудар - [ 2023.04.16 23:23 ]
    ***
    Дякувати Богу - квітень!
    Обіймусь без слів із ним
    І побуду поруч збірень
    Поміж ними неземним…

    Дякувати Богу - радість!
    Насолоджуємо мам…
    Хай обходить радо старість
    Хай полегшає думкам…

    Дякувати Богу - квіти!
    Був би світ увесь із квіт…
    А скажи мій брате - квітень,
    Не втомило від орбіт?
    13.04.2023.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  40. Ярослав Чорногуз - [ 2023.04.16 23:45 ]
    Весна в жалобі
    В саду печаль мене огорне,
    Похмуро скрізь — не до пісень,
    Прийшла весна в хустині чорній,
    Дощами плаче кожен день.

    Ми з нею тужимо обоє,
    Скорбота рве усі думки,
    Оплакуєм загиблих воїв,
    І обидвох моїх батьків.

    Ні-ні, і біль тебе прониже,
    Із мокрих виллється гілляк.
    Бо рани ці ще зовсім свіжі,
    Не зарубцюються ніяк.

    Лише птахи ту темну тогу
    Не поспішають одягнуть,
    Щебечуть мов: “За Перемогу
    Загинули!” - у цьому суть!

    В їх голосах — несхитна віра
    У світлу радість майбуття,
    І сонце пробиває діри
    У чорнім савані життя!


    16 квітня 7531 р. (Від Трипілля) (2023)


    Рейтинги: Народний 7 (6.99) | "Майстерень" 7 (7)
    Коментарі: (2)


  41. Євген Федчук - [ 2023.04.16 16:06 ]
    Олельковичі - останні київські князі
    Коли князь Ольгерд біля Синіх Вод
    Побив татар, з Поділля їх прогнавши,
    Забрав тоді собі він землі наші,
    Які були під владою тих орд.
    Він Київського Федора змістив
    І свого сина в Києві поставив.
    Тож Володимир Ольгердович правив
    У Києві відтоді, тут і жив.
    Хоч і Литва забрала землі ці
    Та від татар відбитись було годі,
    Вони весь час вривались при нагоді
    З арканом та із шаблею в руці.
    Тож, хоч не хоч, а мусив він платить
    Отим ординцям «вихід» традиційний,
    Щоб трохи втихли в наших землях війни
    Та спокійніше людям було жить.
    З Литви на те ніхто не зазіхав
    Аби лиш вчасно данину платили,
    А там уже робили, що хотіли.
    Князь і монету власну карбував,
    І зносини з другими вільно вів,
    Церковними ділами піклувався,
    Собори відродити намагався.
    І так було на протязі років,
    Аж поки, врешті, Польща і Литва
    Надумали зусилля об’єднати,
    Щоб ворогам-сусідам відсіч дати.
    Постала ситуація нова.
    Поляки уже мріяли про те,
    Як українські землі захопити,
    Примусити Литву їх уступити.
    А то було питання не просте,
    Настільки, що литвини піднялись
    Аби із тим покінчити одразу,
    Обрали собі Вітовта за князя
    І дві країни воювать взялись.
    Оскільки Володимир клятву дав
    Ягайлу - йому вірою служити.
    П’ять літ пройшло у сутичках і битвах,
    Де він на боці ляхів виступав.
    Литвини усе ж гору узяли,
    Ягайло визнав Вітовта за князя
    Всії Литви. Той не забув образи,
    Що проти землі київські були
    І братові Скиргайлу обіцяв
    У володіння землі ті віддати.
    Отож удвох і стали проти брата.
    Вітовт Житомир з Овручем забрав,
    Скиргайло взяв Звенигород й Черкаси.
    Уже й на Київ позирали ласо.
    А Володимир помочі шукав
    В Москви. Та їй не до того було.
    Тож мусив Володимир покоритись,
    З братами зі своїми замиритись,
    Але князівство з рук його пішло.
    Бо мовив Вітовт братові тоді:
    «Ти, брате, на Москву у поміч бігав,
    Отож отчизну – Київ свій пробігав!».
    Все ж князь, щоб аби чимось володів,
    Копиль і Слуцьк він навзамін отримав,
    А брат Скиргайло в Києві засів.
    Проте, столом недовго володів.
    Як мовилося язиками злими:
    «Отравне зілля випив на пиру»
    В ченця Фоми, що від митрополита
    Московського мав в Києві сидіти.
    Чи то Москва так грала свою гру?
    Чи Володимир руку тут приклав?
    Але Скиргайло вмер. Стола, одначе
    Князь Володимир того не побачив,
    Вітовт князівство просто скасував.
    Гольшанського Івана відрядив,
    Щоб іменем його в тих землях правив.
    Отак складались у князівстві справи.
    Скиргайла ненадовго пережив
    І Володимир. Скоро і помер,
    Лишивши трьох синів й Копиль у спадок.
    Той спадок номінальний був, щоправда,
    Бо ж все в руках у Вітовта тепер.
    Олелько старшим був серед братів.
    Він, взагалі-то Олександром звався,
    Але Олельком так з малих й зостався.
    Чого лиш не буває у житті?
    Із Вітовтом з тевтоном воював,
    На Новгород ходив...Та ще багато…
    Авторитет великий мав у знаті.
    Коли вже старий Вітовт помирав,
    Був серед тих, хто міг би й князем стать
    Великим у Литовському князівстві.
    Хоч на те мало сподівався, звісно.
    Свої ж бо інтереси мала знать.
    Тож, як зібрались у Ошмянах всі,
    Щоб князя у Литві свого обрати,
    За Сигізмунда став голосувати
    І той- таки князівський стіл посів.
    А чим віддячив? Наказав схопить
    Олелька разом з жінкою й синами.
    Не вбив, боявся, бо ж Олелько – знаний,
    Велів його в Кернові посадить,
    Його ж рідню в Утянах всю тримав.
    До речі, жінка у Олелька звалась
    «Московка», бо ж прибу́ла звідтіля,
    Була дочкою князя Василя…
    В ув’язненні вони всі зоставались
    Аж доки Сигізмунд і дуба дав.
    Вірніше – його змовники убили.
    Тоді Олелька з рідними звільнили.
    Він знову шанс Великим стати мав.
    Знов не збулось. Став князем Казимір.
    Князі його українські просили,
    Щоб Київське князівство відновили,
    Поділля повернули, що допір
    Його собі поляки прихопили.
    То Казимір їм, звісно, обіцяв.
    Й одразу Київ з землями віддав
    Олелькові. З Поділлям не спішили,
    Бо ляхи в нього учепились так,
    Що годі було його відібрати.
    Литва ж ще не готова воювати
    З поляками за землі ті, однак.
    П’ятнадцять літ Олелько в Києві сидів,
    Міцнив князівство. Чого варті вже татари,
    Немов, голодні з степу пхалися отари,
    А він супроти війська київські водив.
    Сприяв, щоб церква українською була,
    Надав Ісидору права митрополита
    У Києві, чужих щоб не просити.
    Тож церква багатіла і росла.
    Печерська лавра відродилась знов,
    Собор Успенський золотом засяяв.
    Життя-таки відроджувалось в краї.
    Та, коли, врешті смерті час прийшов,
    Прийняв чернецтво та й спочив у Бозі.
    Спокійно помирав, не у тривозі,
    Бо син Семен, найстарший, його кров
    Достойний був князівський стіл зайнять.
    Тож передав князівство в вірні руки.
    Та сподівався, що вже при онуках
    Князівство може й самостійним стать.
    Семен при батьку княжив вже і так,
    У тридцять п’ять зробити встиг багато.
    Зумів князів навколо згуртувати,
    Щоб за права боротися, однак,
    Князь Казимір між ляхами сидів,
    Забув уже, напевно, про Поділля.
    Тож нагадати то князі рішили,
    У Вільно прибули на кілька днів
    Сказати хай або в Литві сидить,
    Або Семена князем призначає.
    Інакше на добро хай не чекає.
    Прийшлося Казиміру щось робить.
    Від ляхів від’їздити він не став,
    Поділля повернути був не в силах.
    Зробив лише одне, про що просили -
    Брацлавщину Семену передав.
    Тож Київське князівство простяглось
    Аж від Дністра на схід і до Оскола,
    Від Мозиря і аж до моря. Скоро
    Населення селитися взялось
    На пустищах, що від татар звільнились.
    Бо ж то багатий і безмежний край.
    Розорювати землі лиш встигай
    І всі затрати швидко б окупились.
    Так, татарва приходила ,бува,
    Людей в ясир з собою забирала,
    Міста і села нові грабувала.
    Тоді князів Семен у поміч звав
    І йшов походом супроти татар.
    Вже в перший рік, як князем був зробився
    З ордою він Сеїд-Ахмеда бився.
    Наніс орді тій нищівний удар.
    Частину території орди
    Собі забрав – від Ворскли аж до моря.
    Розбіглися татари, а которі
    Лишилися, то він усіх тоді
    По землях по своїх взяв, розселив.
    «Семенові» вони відтоді й звались.
    Потроху осідали, обживались
    Та захищали землі ці, коли
    Зі степу зазирне якась орда.
    Семен же, як володар справжній вівся,
    З господарем Молдови поріднився,
    Сестру Докію у жінки віддав.
    З Москвою, Кримом перемови вів,
    У Золоту Орду, бува втручався,
    То знову за церковні справи брався,
    Гурток в Софії вчений він завів,
    Печерський монастир відбудував
    І всяко ним постійно піклувався.
    Із вигод торгівельних наживався
    Та в розбудову Києва вкладав.
    Коли ж, нарешті, смерть його прийшла,
    То в церкві Богородиці поклали
    Печерській, де князі й другі лежали,
    Такою воля князева була.
    Просити Київ Казиміра став,
    Щоби Михайла у князі поставив –
    Семенового брата. А той правив
    У Новгороді, де Семен послав.
    Почувши вість, що брат його помер,
    Михайло кинув князювання й хутко
    Подався в Київ, сподівався бути
    Там скоро. Але Казимір тепер
    Зробився сильним і не побажав,
    Щоб Київ ріс і набирався сили.
    І вже князі ніякі не впросили…
    Тож він у Київ Гаштовта послав
    Намісником. Той був Семенів зять,
    Але не князь, католик ще й до того.
    Кияни подивилися на нього
    І браму не схотіли відкривать.
    Сказали : краще згинути воліють,
    Ніж голови перед таким схилить.
    Постояв Гаштовт – нічого робить,
    Подавсь назад. А Казимір біліє:
    Як сміють волі не прийнять його?
    Знов Гаштовта до міста посилає.
    І знову він назад ні з чим вертає.
    Вже Казимір не витерпів того
    І заявив: як Київ іще раз
    Намісника не здумає прийняти,
    То його з військом будуть зустрічати.
    А Київ був нездатний на той час
    З кимсь воювати – тож і поступивсь.
    Став Гаштовт в місті Києві сидіти,
    Населення судити і рядити,
    Але у місті так і не приживсь.
    Отак було князівство і нема,
    У одну мить усе поруйнували,
    Що люди поколіннями збирали.
    Що ж, Казимір, як кажуть, право мав.
    Михайло ж знову в Копилі засів
    Та своїм Слуцьком потихеньку правив.
    Вів із князями потаємні справи,
    Про Київську державу говорив.
    І незабаром спільників знайшов.
    І поміж тими Бєльський і Гольшанський.
    Складали плани в сподіванні шансу
    Аби князівство відродити знов.
    Хотіли князя Казиміра вбить
    За усі кривди, що від нього мали.
    Та зрадники про справи ті узнали
    І Казиміру донесли в ту ж мить.
    Гадають – то Іван Ходкевич взнав,
    Що воєводив в Києві. У нього
    Давно з Михайлом розійшлись дороги
    Тож він його скоренько і продав.
    Михайла і Гольшанського взяли,
    А Бєльський до Москви бігом подався,
    Ото лиш тим тоді й порятувався.
    Вони ж порятуватись не змогли
    І головами за те все наклали.
    Пізніше Глинський заколот підняв
    Та успіху у тім, на жаль, не мав.
    Так Київська держава й не постала.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Коментарі: (3)


  42. Ігор Шоха - [ 2023.04.16 12:53 ]
    Фаза прозріння
    ІОй! Погани нас опередили,
    викупили першими вогонь
    благодаті і гундяй-дурило
    потирає ратиці долонь.

    ІІСудячи на голову здорову,
    свята великоднього нема...
    у парафій – горе без ума,
    у частини відібрали мову,
    відкололи віру від любові
    і надія жебрає сама.

    Фарисеї... гірша половина
    православ’я, що катує Сина
    у екстазі зла і боротьби
    нині, по іронії судьби,
    вороги моєї України,
    піддані московії, раби.

    ІІІАле є і має бути знову
    як було одвічно – у віках
    і навіки у пророчих снах...
    ..............................................
    у сусальній золотій обнові
    українське полум’яне Слово
    воскресає в синіх небесах.

    04.2023


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Коментарі: (3)


  43. Неоніла Ковальська - [ 2023.04.16 08:11 ]
    Весняні акварелі
    У рожевому серпанку потопає обрій,
    Промені останні сонце посила звідтіль,
    Наближа природа-мати пору вечорову,
    Вітер запах матіоли вже розносить скрізь.

    На калині соловейко розсипає трелі,
    Загубилася у травах стежечка вузька.
    Ці весняні пречудові диво-акварелі
    Переповнюють до краю душі і серця.

    2018 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  44. Тетяна Левицька - [ 2023.04.16 07:53 ]
    Магнолія
    Що за квітка, я гадаю,
    білим снігом обважніла?
    Ніби лебедина зграя
    натрусила пір'я біле

    на кущі, а ні листочка —
    філіжанки з порцеляни,
    у середині жовточки
    чи півоній, чи тюльпанів?

    Милувалась гіпнотично б
    дивоглядом білосніжним,
    якби легіт романтичний
    обіймав за плечі ніжно,

    і метелики летіли б
    на галузки в сяйві світла...
    В парку тихо... всюди біло,
    бо магнолія розквітла.

    15.04.2023р


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Коментарі: (2)


  45. Олександр Сушко - [ 2023.04.16 06:47 ]
    Схиліть голівоньки, бевзі!
    Хундарєв Юрко - ліричний геній,
    Ну, а решта - поетична тля.
    Кожен день він зліплює вареник
    І на сайт хутенько людям "ляп*.

    Чамріють від захвату піїти,
    "Заздрять," надривають животи.
    Почитають Юру, то летіти
    Хочеться подалі від біди.

    Бо скаженість у писмі - це рідкість,
    А у цьому Юра - віртуоз.
    Та горять із вічним в дяді зшитки,
    Музи виють від незвичних поз.

    І Пегасик хворий на бігунку
    (вчора я купив йому біде).
    Із барила безупинний гуркіт
    Письмаки вчувають ніч і день.

    Юра пише, наче у тумані
    Не сонетик, а стотомний труд!
    Отакий от геній окаянний,
    Отакий могутній словоблуд.

    15.04.2023р.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.82)
    Коментарі: (10)


  46. Віктор Кучерук - [ 2023.04.16 05:20 ]
    * * *
    Тьмяне світло
    Зір досвітніх
    Зовсім інше, ніж вночі, –
    В ранню пору
    Не бадьоро
    Квилять втомлені сичі.
    В ці хвилини
    Сумно плине
    Зблідлий місяць на спочин,
    А ось півень
    Сольним співом
    Зустрічає в небі синь.
    Швидко й чуло
    Ніч минула,
    Як минає все земне, –
    Світанкова
    Радість слова
    Також скоро промине…
    16.04.23



    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  47. Анна Авокінреч - [ 2023.04.16 00:28 ]
    Без назви
    Гарний оратор -
    Рідко добра людина.
    Як на мене кращий синонім - диктатор
    Це підтверде не одна країна.
    1939-1945 - шоа..
    Стільки людей полягло, а за що?
    За мир за свободу, у бій - кричали вони!
    Люди йшли, вмирали, та не їх сини..
    Памʼятате це, коли дивитесь ефір,
    черговий оратор:
    - я готовий їх знищувати, вбивати
    - Добровольцем чому не пішли?
    - багатодітна сімʼя - не маю права воювати
    - А ваші старші сини, чому їх не віддали?
    - та не українці ж вони. Громадянство Америки мають мої сини
    А що це за тема з донатами,
    футбольним коментаторам на росії?
    Кому ви служите меценатами?
    Тим хто живе в автократії?
    Ви це серйозно!!!?
    Країни вводять санкції для рашки,
    щоб задушити їх народ.
    Вони і так повільно діють,
    а через вас недочикатись нам переворот..
    Грошей багато, нікуди дівати?
    Так пожертвуй їх нужденним!
    Тим хто пішов країну захищати,
    Тим хто лишився без домівки,
    хто тяжко ранений, дитині без сімʼї,
    кого до нитки обібрали, що їсти вже нема чого..
    Цей список безкінечно можно продовжувати,
    але не буде тут тих, хто лишив нас домівки.
    Тих хто свої права в нашій країні вздумав диктувати.
    Для таких у нас лише свинець та гармати!
    - та наша влада не свята! - скажеш ти.
    - Так не свята, правда вона завжди гірка.
    Кожен строк новий президент,
    а корупція була і є.
    І серце розривається, кровʼю обливається,
    Що у наших людей в такий час
    рука грабувати підіймається.
    Що плаче над труною мати.
    - Ніякі гроші мені не повернуть мою дитину..
    А наша влада: -хм, тоді ми вам нічого не винні.
    Але країна починається із тебе -
    Змінись, навчи кращому свою дитину.
    А я почну із себе -
    І навчу добру свою родину!

    15.04.2023


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  48. Володимир Каразуб - [ 2023.04.15 21:26 ]
    Туманність Андромеди
    Чи не краще писати про те, що світ невпинний,
    Про відстань в парсеках до інших планет, в а. о.
    Що ближче до Сонця, як відстань до тебе, що ти не-
    Відомо чи зможеш відкрити в собі любов.
    Про те, що пульсари частіше з’являються небом.
    І наче кепкує над блідістю рук твоїх -
    Туман, що здається туманністю Андромеди,
    А в ньому тримає планети волоський горіх.

    31.07.2020


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Коментарі: (3)


  49. Ігор Терен - [ 2023.04.15 20:00 ]
    Перед воскресінням
    Наче, тихо... нібито – субота...
    свято заглядає за поріг...
    сяє сонце... та не для усіх.
    У Отця і Сина є робота –
    покарати юду-ідіота
    і за тайний, і за явний гріх.

    А земля прощає за минуле,
    за добро не розпинає зло,
    напуває молоде зело,
    ну, а ми гріхи свої забули
    і здається, наче, оминули
    п’ятницю й тринадцяте число.

    04/23


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.5)
    Коментарі: (3)


  50. Ірина Вірна - [ 2023.04.15 11:26 ]
    Навесні
    Навесні,
    із пробудженням ранкової зорі...
    Навесні
    я співатиму тобі мої пісні.
    Навесні -
    ці пісні бентежно-лагідно-сумні.
    Навесні
    я чекатиму тебе в своєму сні.
    Навесні... навесні... навесні...
    15.04.23


    Рейтинги: Народний -- (5.33) | "Майстерень" -- (5.33)
    Прокоментувати:



  51. Сторінки: 1   ...   165   166   167   168   169   170   171   172   173   ...   1829