ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

хома дідим
2026.06.23 07:23
у своїй непрозорій стихії
віршувати
недбало як слід
відкидаючи ревнощі хитрі
розбиваючи сяючий лід
у коморі своїй
саркастичній
обдираючи рештки шпалер

Віктор Кучерук
2026.06.23 06:09
Сонце жаром запашіло
І відразу вітер стих, -
І вогнем взялося тіло,
І робити важче вдих.
Усього проймає потом
Й обпікає водночас, -
Сонце встало до роботи
І отак гартує нас.

Ірина Вовк
2026.06.23 01:44
Розділ III: КОЛИ ДЗВОНИТЬ СОФІЯ, ЗАТИХАЄ ПАРИЖ Це було навесні 1048 року. Київ тільки-но скинув із себе зимові кайдани, коли до Золотих воріт підходила пишна кавалькада заморських гостей – французьке посольство, очолюване єпископом Роже Шалон

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Іван Потьомкін
2026.06.21 21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

Ірина Вовк
2026.06.21 20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

Іван Потьомкін
2026.06.21 17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів

Іван Веселий
2026.06.21 16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.

Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірив він, що крізь ті терні,

Євген Федчук
2026.06.21 16:08
Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую

Борис Костиря
2026.06.21 12:48
Час тече, наче плинна вода
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.

Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,

Роман Миронов
2026.06.21 12:33
У твоїх очах небагато спокою:
Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –

Аж до критичного струму.

У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –

Віктор Кучерук
2026.06.21 06:58
Так учора ласували,
Що ні хліба і ні сала
В хаті кумовій не стало,
Бо вечеряли ми сито
Через добру оковиту
І здорові апетити.
21.06.26

Вячеслав Руденко
2026.06.20 17:44
…як завжди непостійністю єства
покриті часу всі червневі дні,
тече в них пустотлива каніфоль,
в кору вростають диво скрипалі,

таємний сенс від зібраних речей
несе очам рясний глибокий зміст
і квітне між граніту капріфоль,

Борис Костиря
2026.06.20 13:06
В спіралі скручується час.
Змією обернеться простір.
Який у світі водолаз
Пірне в глибини, як на прощу?

Який у світі чародій
Поверне запахи заснулі?
На сцену вийде лицедій,

Ольга Олеандра
2026.06.20 12:39
Кожен ковток – це зустріч
сутностей доторком губ
спраглим, закоханим, дружнім –
творення нових сполук,
сильних, хоча й тимчасових,
повних ваги і смаку,
що стелять у серця основу
радість криштально тривку.

Іван Веселий
2026.06.20 11:23
Вийшов я в садок фазенди
на гармидер вранці.
Розвелось у нас хвазанів -
самців горлодранців!
І чого ж це у природі
навпаки, ніж в люду?!
І в хвазановім народі -
бачу ту ж невгоду!

хома дідим
2026.06.20 09:20
залишилося лише тебе хотіти
згадуючи всяке чи важливе
ще стоїть і пил виловлює з повітря
кухоль у якім бувало пиво
часоплин жорстокий і безрадний
зорі падають ніхто їх не підніме
каніфоль свої сердечні рани
змінюється все нещадні зміни

Віктор Кучерук
2026.06.20 06:30
Навесні стара верба
Запитала в клена:
Ну, не гарна я хіба
В одязі зеленім?
Бо не видно щовесни
Всім, кому цікаво,
В гущі листя кривини
І гілок трухлявих.

Іван Потьомкін
2026.06.19 21:02
Якщо не в пекло Господь мене спровадить,
а дасть (бозна за віщо) право обирати,
як маю жити в потойбічнім світі,
не спокушуся ні на рай, змальований Кораном,
ні на таке принадне для смертних воскресіння
(на подив родині й товариству).
Ні, попрошу

Мирон Шагало
2026.06.19 20:56
За спогадом летять думки
туди, на стежку ту знайому,
туди, де стигнуть колоски
у полі, недалеко дому.

Пшеничне поле. В тихий сум
знов починає огортати.
Це поле в серці я несу,

Артур Сіренко
2026.06.19 19:13
Колись давно, коли світ ще був молодим і білі хмари називали островами в синьому морі, а не шматками алабамської вати, які хтось (можливо, чорношкірий всезнайка Джо) спересердя підкинув в гору, я познайомився зі старим дідом на ім’я Годі. На відміну від Ґ

Юрій Лазірко
2026.06.19 16:39
о серце моє...
1.
пригадую...
це море дотиків
і поцілунків
оооооооооооо
о крила мої
полон обіймів

Світлана Пирогова
2026.06.19 15:46
Навколо світ - як молитовний спів,
Де кожен подих серце хмелем поїть.
У тихім надвечір'ї між дубів
Застигло літо в золотім спокої.

Таких солодких, трепетних ночей,
Такого шовку у високих травах,
Такого блиску зоряних очей

Борис Костиря
2026.06.19 12:50
Закінчився ярмарок. Блазні спочили,
Стоять у чеканні старезних карет.
Вони спромоглися на гордий учинок
І вже декламують прадавній сонет.
Лютують кати у сваволі безчинства.
Замовк неприкаяний ніжний кларнет.

Закінчився ярмарок. Стухлі ідеї

Охмуд Песецький
2026.06.19 12:10
Інерційне чекання того, на що чекаєш, здається безкінечною піснею зоряного неба, жодного куплета якої ти можеш не почути. Та твоя наука чекання не знає ні мойр, ні Кайроса, ні Гамлета. Тут не стежать за стрілками годинника. Тут обслуговують той механізм,

хома дідим
2026.06.19 08:19
стояв мовчав дивився
на останній
багряний кленовий листок
на дереві під під’їздом
думаючи про своє
про листок хай останній
який ще
повисить ще нічо ще ого

Віктор Кучерук
2026.06.19 07:02
Вогнем негаснучим москва
Охоплена місцями, -
Лягла завіса димова,
Як Божий гнів, на храми.
Зійшла покара із небес
На москалів за вчинки,
Що спонукали світ увесь
Здійснить переоцінку

Роксолана Вірлан
2026.06.19 06:21
Жвріє вогник знеднілого сонця за містом -
встигну іще присмалити цигарку думок.
Вітер лабає на кабелях пісню джазисту,
свінг одтанцьовує - скок- йому все - перескок.

Не поспішаю сьогодні. Запаривши м'яти,
ковзаю поглядом з лоджії -з лету птахів.
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Віктор Кучерук - [ 2025.03.10 05:58 ]
    * * *
    Бува, дражливі, як мана,
    Або напрочуд доброзичні, –
    Напівзабуті імена
    І ледве пам’ятні обличчя.
    Думки не здатен увільнить
    Від яв, на жаль, уже прожитих, –
    Я намагаюсь кожну мить
    Життя старанно відтворити.
    Мабуть, картає каяття
    За грішні вчинки та провини
    Отак, що все своє життя
    Я пам'ять мучити повинен.
    Радію згадкам і журюсь
    Од з’яви прикрості та болю
    За всім, що мариться чомусь,
    Чого не буде вже ніколи…
    10.03.25



    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  2. Євген Федчук - [ 2025.03.09 19:24 ]
    Звідки на землі взялося так багато нечисті
    Закінчив Господь, нарешті цей наш світ творити.
    Наче, все зробив, як треба – і землі, і води.
    І рослини, і тварини. Тож придратись годі.
    Але ж треба було якось світ перехрестити.
    А як? То Господь не знає. Думає сердитий.
    Аж Петро святий явився та й в нього питає:
    - Що ти, Господи, задумавсь? Чи проблеми маєш?
    - Треба б світ перехрестити! А як то зробити?
    Подумав Петро та й каже: - Я, Господи, знаю!
    - Ну, як знаєш, то й берися! – Господь отвічає.
    Отож, Петро з підземелля чорта викликає,
    Пита хитро: - Які думки мучають, терзають?
    А чорт на те: - Та ж самому важко за все братись.
    А помічників у мене нема ні одного.
    І просити про те, звісно, не можу у Бога.
    Каже Петро: - А я в тому можу постаратись.
    Та вода для того треба. Тут її немає.
    Коли б ти мене скоріше до води доправив,
    То я би доволі швидко рішив твою справу.
    - Так чого ж? Сідай скоріше! Я вже прокатаю.
    А земля тоді ще вкупі у морі лежала,
    Не було материків ще, світ ще не ділився.
    Тож святий Петро на чорта скоріше усівся
    І вони до краю світу чимскоріш помчали.
    А Петро добряче мізки чорту заморочив
    Так, що той поперед себе нічого не бачить.
    По горах і по долинах, як коняка скаче.
    Поскоріш до океану дістатися хоче.
    Доїхали на край світу, Петро йому каже:
    - А води то тут немає! Вона з того боку!
    Чорт тоді надій і сили був ще повний поки.
    - Що ж, поїхали на той бік. Дорогу покажеш.
    Мчали, мчали, доки землю всю не подолали.
    Дістались другого краю. А Петро і мовить:
    - Вибачай, але води тут не знайшлося знову.
    Бачу, що оно десь справа вона заблищала.
    Чорту нічого робити, тож Петра цурпелить
    На собі до того краю. Уже біжить, хека.
    Дісталися, вже край світу зовсім недалеко.
    Аж тут Петро розвертає й знов чортові ве́лить:
    - Нема й тут води та бачу он із того боку.
    Давай прямо чимскоріше он до того краю.
    Там вже точно вода буде! Я напевно знаю!.
    Чорт поплентав вже сердитий й втомлений нівроку.
    Дісталися кінця світу. Світ перехрестили.
    Хоч міг Петро одурити чорта та, одначе,
    Дав же йому своє слово – тож виконуй, значить!
    Каже чорту, як на берег на морський ступили:
    - Треба вранці у суботу біля води стати,
    Намочи у воді лапи й бризкай позад себе.
    Ото скільки буде бризків від того у тебе,
    Стільки чортів собі в поміч ти і будеш мати.
    Чорт одразу й заходився чортяків плодити.
    І, чим далі, тим їх більше робиться на світі.
    Не схотів Петро, бач тоді чорта одурити.
    А нам з нечистю тією доводиться жити.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  3. Олег Герман - [ 2025.03.09 19:57 ]
    Місто туману
    Вечірнє місто, туман і тиша.
    Горять вогні, мов бліді зірки.
    Його скелети землею вкриті,
    Там щось своє заховав і ти.

    Всі таємниці й старі легенди
    Порожніх вулиць, холодних стін
    Навряд згадаєш і недаремно,
    Бо сам забути це все хотів.

    Та в цьому місті серед туману
    Ще так багато бродячих душ,
    Що погубили свої бажання
    Й безсило в небо прокльони шлють.

    Не сам ти в натовпі поміж тіней.
    Хоча б від себе вже не біжи!
    Туман розвіється, просвітліє...
    Там відшукаєш свої сліди.



    09.03.2025


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.61) | "Майстерень" 5.5 (5.68)
    Коментарі: (2)


  4. Іван Потьомкін - [ 2025.03.09 17:27 ]
    Жінці-матері

    Немов ті гулі-пагорби,
    Що навесні кульбабами і маками
    Освітлюють нам лиця,-
    Такими всі ви бачитесь мені,
    Вагітні різномовні молодиці.
    Нехай чоловіки гримкочуть день при дні,
    Лякають війнами в словесному двобої,
    Інші громи вчуваються мені:
    То діти, наче квіти, пориваються на волю.
    Гриміть частіш, майбутнього громи,
    Квітчайте землю безтурботним сміхом,
    Робіть нас, як велів Господь, людьми
    Для праці мирної та для земної втіхи.
    Носіть же з гордістю, любі жінки,
    Життям налиті перші чи й десяті гулі,
    Щоб ми вслухались не в прогноз гіркий,
    А в наймилішу в світі пісню: «Люлі-люлі!»









    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  5. Гіпсофіл Підсніжнюк Євгеній Кузьменко Павло - [ 2025.03.09 15:00 ]
    Dance macabre
    Як ушкварю танго з дамою у каптурі,
    Що має десять десь тенет у рукаві.
    Буду її крутити, наче матрос швабру,
    Щоб навіть її до білого бліде лице загналося у Барву.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0) | Самооцінка 5
    Прокоментувати:


  6. В Горова Леся - [ 2025.03.09 14:49 ]
    Тарасе
    Ідемо ми, Тарасе, до тебе за словом, за духом.
    Щоб торкатися віршів не тільки очима - душею,
    Повсякчас мерехтіння минати облудно дешеве.
    Пильно слухати світ, уявляти, як ти його слухав.

    Мова-зброя твоя хай додасть нам палкої наснаги.
    Бо забули себе. У чужі подавались околи
    Та шукали достатку. А неміч свою побороли?
    Вгамували до волі тобою оспівану спрагу?

    То ж у тебе, Тарасе, черпаємо силу і нині.
    Ти із кручі дніпровської чуєш війни канонаду.
    То ми стали до бою за волю, за землю, за правду.
    Довго сліпли та глухли.
    І платимо борг Україні.


    Рейтинги: Народний 6 (5.83) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  7. Юрій Гундарів - [ 2025.03.09 09:09 ]
    Тарас - поруч!
    Тарас - не на полицях,
    що покриті пилом,
    він - не минулий,
    а теперішній час:
    розкинув руки,
    мов потужні крила,
    і закриває нас.

    2025 рік


    Рейтинги: Народний -- (5.1) | "Майстерень" -- (5.07)
    Коментарі: (1)


  8. Віктор Кучерук - [ 2025.03.09 08:53 ]
    Україна
    Як мені знайти слово,
    Щоб воно, наче пісня
    Повна тільки любові,
    Поєднало нас різних?
    Де воно очевидне,
    Заповітне, бажане, -
    Щоб для всіх не огидне
    І довіку в пошані?
    Щоб у кожній хатині
    Милозвучно звучало, -
    Змалку знаю єдине -
    Україна... - Чи мало?..
    09.03.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  9. Артур Курдіновський - [ 2025.03.09 04:14 ]
    Не всім (віланела)
    Не всім про квіточки писати!
    Комусь - про вечори самотні...
    Немає щирості в плакатах!

    Ніхто у тім не винуватий,
    Що вчора краще, ніж сьогодні.
    Не всім про квіточки писати!

    Я не вимірюю в каратах
    Своє минуле безтурботне.
    Немає щирості в плакатах!

    Нема сестри, немає брата,
    З ким розділити мить скорботну.
    Не всім про квіточки писати!

    З брехливих гасел кострубатих
    Почнеться темний шлях в безодню.
    Немає щирості в плакатах!

    Кудись іде весна строката,
    Комусь несе свій зошит нотний.
    Не всім про квіточки писати!
    Немає щирості в плакатах!


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.89)
    Коментарі: (2)


  10. М Менянин - [ 2025.03.09 01:49 ]
    Палець Іллі
    Лишив лиш вражИна Іллю* без перста,
    як в Києві Лавра лишилась Хреста.
    В війні цій за Церкву таке неспроста -
    проваллями стануть вражИни міста!

    * Преподобний Ілля Муромець, також відомий як святий Ілля Муромець Києво-Печерський. У Ближніх (Антонієвих) печерах Київської лаври у крипті навпроти підземної церкви Введення Богородиці до храму (ХІ ст.) спочивають нетлінні мощі знаменитого билинного богатиря Іллі Муромця, день пам'яті якого відзначають 19 грудня.

    08.03.2025р.


    Рейтинги: Народний -- (5.29) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  11. Юрій Лазірко - [ 2025.03.08 18:50 ]
    Пісня Про Перше Причастя
    1.
    Складаймо до молитви руки,
    Попросимо очищення душі
    У того, хто ішов на муки
    За ветхий світ в якому не грішив.

    Приспів:
    До причастя до святого
    Ми ідемо перший раз.
    Світлий крок веде до Бога,
    Він вітає нині нас.

    2.
    У сповіді душа світліє,
    Гартується в молитві серця бій.
    Приймімо таїнство - посієм
    любов, надію, віру у собі.

    Приспів.


    Рейтинги: Народний -- (5.67) | "Майстерень" -- (5.76)
    Прокоментувати:


  12. Олена Побийголод - [ 2025.03.08 14:55 ]
    1987. Страшний романс
    Із Юлія Кіма

    Гнат Петрович обідав опівдні,
    і не знав, у полоні їдла́,
    що буквально в кварталі сусіднім
    Ганна Ванна постійно жила.

    Гнат Петрович любив хризантеми,
    до дантиста ходив на прийом;
    Ганна Ванна писала поеми
    спеціальним гусиним пером.

    Гнат Петрович придбав собі кішку;
    Ганну Ванну – спинила ціна.
    Гнат Петрович плішивий був трішки;
    Ганна Ванна – як мак чарівна.

    І погодьтесь: це геть негуманно,
    що в обіймах такого буття
    Гнат Петрович та Ганна Іванна
    поодинці жили все життя!

    (2025)


    Рейтинги: Народний -- (5.56) | "Майстерень" -- (5.6)
    Прокоментувати: | "♫ (Ю.Кім – Ю.Кім)"


  13. С М - [ 2025.03.08 13:32 ]
    Армонiя, Місто межи Хмар (The Who)
     
    У зажурі без просвіту, врапт
    Очі ти стули свої
    Або коли плітки підносять
    Як-от факт
    Не зважай, але омрій
    Армонíю, місто межи хмар
    Армонíю, місто межи хмар
     
    Як захочеш змарнувати час
    Це безпечно, йди на зліт
    Як захочеш звідкись зникнути
    Йди на зліт о так, омрій
    Армонíю, місто межи хмар
    Армонíю, місто межи хмар
     
    Скло небес & моря твердь
    І кожен трохи шкереберть
     
    Армонíя, місто межи хмар
    Армонíя, місто межи хмар
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний -- (5.78) | "Майстерень" -- (5.78)
    Прокоментувати:


  14. Віктор Кучерук - [ 2025.03.08 05:33 ]
    * * *
    Щось ясніє й меркне згодом,
    Як зірниця в небесах, –
    Не міняється, мов мода,
    Лиш уроджена краса.
    Тож соромитись не треба
    Компліментів без кінця, –
    Всіх приваблюють до себе
    Риси гарного лиця.
    Вистигає звабним плодом,
    У веселості й журбі, –
    Мила зору пишна врода,
    Подарована тобі.
    Ти, любов моя безкрая,
    Неподільна, чарівна,
    Мов світанок розсвітаєш
    І квітуєш, як весна.
    08.03.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  15. Діон Трефович - [ 2025.03.07 22:47 ]
    Ангели
    Ангели чують наші думки,
    Наші турботи і наші бажання,
    Ангели чують наші думки,
    І посилають нам віру й кохання,
    Ангели бачать неспокій душі,
    І закривають крилом від нещастя,
    Доленосні моменти настільки крихкі,
    Їх зберегти можуть серця старання,
    Ангели знають про наше життя,
    Світло дарують,наснагу,підтримку,
    І у сяйві мирського буття,
    Лишають всередині теплий відбиток!

    Діон Трефович ©


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0) | Самооцінка 5
    Коментарі: (1)


  16. Борис Костиря - [ 2025.03.07 20:15 ]
    Страх
    Страх уже перед словом,
    Перед дзвоном меча,
    Перед світом бузковим
    Там, де вічний причал.

    Перед чистим сумлінням
    Ніби первісний сніг,
    Перед цнотою ліній,
    Перед сяєвом ніг.

    Перед вічним прийдешнім,
    Перед оком німим.
    Так до краю дійдеш ти,
    У собі пілігрим.

    9 січня 2022


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.55)
    Прокоментувати:


  17. Світлана Пирогова - [ 2025.03.07 17:40 ]
    Ми вистоїм (рондель)
    Ми вистоїм, і не зламають волю
    І мову не під силу їм заборонить.
    Тримаємо ще здавна роду міцно нить,
    Даємо відсіч ворогу, сваволі.

    Не придавить стражденний люд до долу,
    Хоч запускає нечисть тисячі ракет,
    Ми вистоїм, і не зламають волю.
    Для ворогів знайдуться сили і багнет.

    Не нарікаємо на важкість долі,
    Лиш за загиблими героями журба.
    Триває досі наша спільна боротьба
    За рідну Україну. Ми не кволі.
    Ми вистоїм, і не зламають волю.


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.96)
    Прокоментувати:


  18. Ірина Білінська - [ 2025.03.07 13:41 ]
    ФЕНІКСИ
    Фенікси відроджуються з попелу,
    а людина — з болю і сльози.
    Білий ангел рани позаштопує,
    чорний — кине страх на терези.

    Доки світ, керований безликими,
    потопає стрімко у крові -
    безневинні падають Великими
    і навік лишаються живі.

    Поки небо і гуде, і хмуриться,
    точаться за спинами ножі —
    замовкають гомінливі вулиці,
    близяться вогневі рубежі...

    Але, навіть з паленими крилами,
    із золи піднявшись вище хмар,
    фенікси — розжареними стрілами
    упадуть суворішою з кар.


    07.03.2025


    Рейтинги: Народний -- (5.45) | "Майстерень" -- (5.41)
    Прокоментувати:


  19. Тетяна Левицька - [ 2025.03.07 10:15 ]
    А знаєш, чому...
    А знаєш, чому я не скнію,
    коли давить в горлі пекельно
    і доля останню надію
    під ноги кидає щоденно?

    Що статися має, те буде —
    спіткнешся на рівній дорозі.
    Запалить Бог зірочку в грудні,
    а може у липні небозі.

    Збагнула, що задуми Бога
    молитвою не подолати.
    Сльотаву образу знемоги,
    лишила на закутку хати.

    Бо смерті немає у неба —
    безодні парцеля — химерна.
    Всихають озими і терна,
    щоб переродитися в зернях.

    Душа відлетить і тяжіння
    не втримає силою птаху!
    Був час позбирати каміння,
    є мить, щоб воскреснути з праху!

    6.03.2025р.


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Прокоментувати:


  20. Віктор Кучерук - [ 2025.03.07 05:56 ]
    Козак
    Поруйновані оселі
    І розорені лани, –
    В Україні чвари й нелад
    Через полум’я війни.
    Від ненависті скипає
    Кров у тілі козака, –
    Зустрічає підлу зграю
    Він зі зброєю в руках.
    Божевільні лиходії,
    Споконвіку жадні й злі, –
    Розповзлися, наче змії,
    По скривавленій землі.
    Україну боронити
    Тре йому не на словах, –
    Косить гадину, як жито
    В ріднім полі у жнива.
    Всі почують і побачать
    Сміх та славу навкруги,
    Бо козацьку горду вдачу
    Не зламають вороги.
    07.03.25



    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  21. Євген Федчук - [ 2025.03.06 20:03 ]
    Полковник Карпо Перебийніс
    Про Карпа Перебийноса одні зло говорять.
    Кажуть, краще б не пускали нездару на море.
    Через нього скільки люду згинуло в поході.
    Другі кажуть: бруд на нього уже лити годі.
    Був він славним полковником, не раз в морі бився.
    І похід отой невдалий не так закінчився,
    Як то недруги говорять. Ті хвалять. Ті лають.
    А більшість про Карпа того нічого й не знають.
    То й не дивно, бо про нього мало що відомо.
    Але ж хочеться дізнатись трохи й більше. Тому
    Розповім. А чи то правда, чи вигадки, може.
    Вірити чи ні, то хай вже обирає кожен.
    Отож, якось хан із Криму вдерся на Поділля,
    Попалили села, люду захопили силу.
    Із добром та із ясиром до Криму погнали,
    А козаки перейняти орду не встигали.
    Отож, гетьман рішив «чайки» на море послати,
    Щоб хоч з Криму невільників тих повизволяти.
    Три тисячі козаченьків у ті «чайки» сіли
    І ті стрімко вниз до моря Дніпром полетіли.
    На чолі того походу гетьман і поставив
    Був Карпа Перебийноса, що знав морську справу.
    Бо не раз ходив походом до турків чи Криму,
    Знав, як саме поступати у морі із ними.
    Тож спустились до лиману, ночі дочекались
    І мимо того Очакова у море прорвались.
    За задумом полковника, треба було скоро,
    Поки не продали іще той ясир за море,
    Перекрити порти кримські, галери стрічати,
    На наявність християн в них всі перевіряти.
    Почали ще від Козлова – перший на дорозі.
    Варта гарнізон не встигла піднять по тривозі,
    Як «чайки» уже пристали та «шерстить» взялися.
    А татари з переляку у степ подалися.
    Далі дійшли до Судаку, Кафу погромили.
    І повсюди невільників багатьох звільнили.
    І такого вже нагнали на Крим увесь страху,
    Що татари аж у горах молились Аллаху.
    Та бігом просили поміч турецького флоту.
    А козаки вже під Керчю взялись за роботу.
    А тим часом зі Стамбулу та ще й із Азову
    Навідався флот турецький – галери здорові.
    Сонечко у небі встало, осява протоку,
    А турки ідуть з одного і з другого боку.
    Що проти такої сили «чайки» можуть мати?
    Та ще й вдень? У них на кожній по боках гармати.
    І не по одній – десятки. Як бахнуть всі разом,
    То і половину «чайок» потоплять одразу.
    Утікати від них дарма, піднімуть вітрила,
    То доженуть дуже скоро козаків безсилих
    Та і з гармат розстріляють. Щоб порятуватись,
    Велить отаман із флотом турецьким змішатись.
    Налягли на весла хлопці, «чайки» полетіли.
    Турки лише одну-двоє вцілити зуміли.
    Швидкохідні, в’юнкі «чайки» між галер метались,
    А турки з гармат стріляти і не намагались,
    Щоб у своїх не поцілить. Коли і стріляли,
    То над «чайками» низькими ядра пролітали.
    А козаки з фальконетів по галерах били,
    Жодне ядро не пропало – мимо не летіло.
    Цілий день отак метались, море гуркотіло.
    Поки, врешті ніч настала й тиша наступила.
    Козаки тоді зібрались та й в море чкурнули.
    Доки турки зрозуміли, їх уже й не було.
    Без втрат, звісно, не минулось. Турки так палили,
    Що кілька козацьких «чайок» таки потопили.
    Кількадесят запорожців у полон узяли.
    Кого виловили в морі, того й пов’язали.
    Поміж них і Богуславця – писаря із Січі.
    Уже місяць хижим оком зазирає в вічі,
    Як турки прийшли до тями та угомонились.
    Уклалися спочивати, бо за день втомились.
    А частина флоту зразу ж подалась на захід,
    Щоб козакам перекрити повз Очаків шляху.
    Та у тиші світанковій «чайки» знов з’явились.
    Туркам тоді ще, напевно, сни солодкі снились.
    Налетіли на них «чайки», хутко погромили.
    Кілька галер й галеотів у морі спалили.
    Визволили усіх бранців, що на суднах були,
    А тоді уже на захід, на Крим повернули.
    Пройшлися по узбережжю, татар розігнали.
    Багатьох людей з полону тоді позвільняли.
    А на рейді при Козлові і тих турок стріли,
    Які шлях перепинити їм на Січ хотіли.
    Погромили і військові, й торгові судна.
    А на суднах тих турецьких рабів було людно.
    Усіх вони позвільняли. Між них відшукався
    Й писар Іван Богуславець, що в полон попався.
    На радощах у Козлові козаки зостались.
    Непогано їм в татарськім місті спочивалось.
    Навіть, встигли одружити писаря Івана,
    «Висватали» йому дочку якогось там хана.
    Забрали усіх невільників – було ж їх багато
    Та і стали преспокійно на Січ повертати…
    Чи то правда, чи неправда – того я не знаю.
    Але у житті, говорять й не таке буває.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  22. Олександр Сушко - [ 2025.03.06 16:38 ]
    Це нова пісня
    https://www.facebook.com/share/v/19mmDWnV9f/


    Рейтинги: Народний -- (5.49) | "Майстерень" -- (5.49)
    Коментарі: (6)


  23. Олександр Сушко - [ 2025.03.06 15:53 ]
    Старий вірш . А пісня яка! чора написали.
    https://www.facebook.com/sashkosirko/posts/pfbid0bVVFRnrmg8UK5qvNRVPNUSE9ubqNHoMek1X268oWKkSgLzkGHBR5HrU6RPJYkwNMl?__cft__[0]=AZVZCoQGQLVLaRQSKFx8gncXwulvfwR0qnt05szSYXxn62QQcxIVeoCnZFiIzp-RskJFEImc1iHIJ518cNP73Nh7cuRHBH6-nlZZa5BQSs7IAEvgGc_r2T1O7Dk1J25ookIbEGOtCVGU3nfWYA1ejULEd9UdppHv1qPNNVAINyIpwIxTid5HzZuk9N-XBcCcuxU&__tn__=-UK-R


    Рейтинги: Народний -- (5.49) | "Майстерень" -- (5.49)
    Коментарі: (4)


  24. Ігор Шоха - [ 2025.03.06 10:57 ]
    Ілюстрація обструкцій
    ***
    А на люстерко нічого пеняти,
    коли воно показує, чиї
    це дипломати
    виграють дебати,
    плюючи у зображення свої.

    ***
    А пагорби Америки купує
    московія у братії бариг,
    але воює...
    і радіє всує,
    що шимпанзе горилу переміг.

    ***
    А поки-що нікого не лякає,
    що надра продає не капітал,
    а розпіздяї
    однієї зграї,
    яка пиляє гроші і метал.

    ***
    А глядачі, не лякані війною
    і нині на екрані, і давно...
    і за ціною
    як її герої
    ще можуть «постояти»... у кіно.

    ***
    А чужина не радує ніде
    нікого, поки є примати...
    пуйло бліде й
    чудовище руде –
    авторитети шостої палати.

    ***
    А на рисунку контурної мапи
    історія заретушує слід,
    як хижа мавпа
    з головою трампа
    то збуджує, то усипляє світ.

    Антитеза
    А поколінню юному повільно,
    якщо не дійде нині, то дійде́
    яке майбутнє нації гряде
    у тому водевілі
    божевілля,
    куди її безуміє веде.

    03.2025


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Коментарі: (1)


  25. Віктор Кучерук - [ 2025.03.06 09:56 ]
    * * *
    Гірка непомірно скорбота
    На душу незрушно лягла, -
    Освячена кров'ю і потом,
    Здригається й стогне земля.
    Терпіння втрачаю спрокволу,
    Бо бачу щодня, як на злість,
    Зґвалтоване танками поле,
    Обпатраний мінами ліс.
    Болять незагоєні рани,
    Та вдача вже кличе на бій,
    Раз спокій ніяк не настане
    В стражденній країні моїй.
    Число сподівань не обмежив,
    Бо смерть заохочує жить,
    Хоч всюди палають пожежі
    Й дими затемняють блакить.
    06.03.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  26. Ярослав Чорногуз - [ 2025.03.06 02:08 ]
    Знову у бій
    Коли вся здохне орківська сволота?
    Боги, немає краю цій війні.
    Без пафосу, я знаю, це робота
    Бойчині, України патріота,
    Пошматувати пута Сатані.

    Я виховав тебе такою, доню,
    Й ніколи не казав: "Туди не йди!"
    Там пекло, бач: снаряди, міни, дрони...
    Чигає смерть на воїв молодих.

    Казав, що треба навпаки, до скону
    Стояти, попри весь вогненний шквал.
    Тримати агресивно оборону
    І наступати, бити наповал.

    Та коли вже із фронту повернулась,
    З онуцею прийшла до мене ти --
    Розм'якло серце, затремтіло чуле,
    Струмками розтеклося доброти.

    Така красива, сильна і вродлива,
    Немов Богиня із високих сфер --
    Бойчиня, поетеса, справжнє диво,
    Моя опора в старості тепер.

    Ой, не хотів, щоб знов ішла під кулі,
    Бо щастя хміль родинного тепла
    Мене аж до глибин усіх розчулив,
    Бо ти ж таки загинути могла.

    І що я сам, старіючий і сивий?
    Навіщо це життя мені тоді?
    Коли не буду батьком я щасливим --
    Непотріб у жахній своїй біді.

    ...Та губи закусивши аж до крові,
    Притис кровиноньку до голови --
    Йде за Вкраїну з вищої любові
    У бій вона... Обняв. Благословив!

    5 березня 7532 р. (Від Трипілля) (2025)


    Рейтинги: Народний 7 (6.99) | "Майстерень" 7 (7)
    Коментарі: (4)


  27. Артур Курдіновський - [ 2025.03.06 01:36 ]
    Лист до американських виборців
    Вітаю сердечно! Вже після зими
    Пишу вам листа свого вдячного.
    Ви, друзі, насправді, такі, як і ми -
    Буваєте вкрай необачними!

    У того, хто обраний був навмання,
    Взуття чорним кремом виблискує.
    У вашого лідера славне ім'я -
    Х..ло... Як це буде англійською?


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.89)
    Прокоментувати:


  28. Світлана Пирогова - [ 2025.03.05 17:48 ]
    Сніги березневі

    Сніги березневі, як сльози минають,
    але прохолоду тримає ще серце.
    І та необачність, що сталася з нами,
    наждачним папером торкає зітерте.
    Від спогадів суму оговтатись важко.
    Від слів, що тріпали душевні стежини.
    Злилися зима із весною у вальсі,
    А їх чатувала вже сизая мжичка.
    Ще й гордість мовчала, хоч слово б сказала.
    Невже те "прости" залишилось узимку
    між потягів десь, на забутім вокзалі.
    Весна ж в коливаннях чекає підтримку.


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  29. Віктор Кучерук - [ 2025.03.05 06:06 ]
    * * *
    Уже нема числа могилам,
    Уже нема ні сліз, ні зла, –
    Війна мене сумним зробила
    Та серцю болю додала.
    Вже не летить, немов на крилах,
    І не цвіте, як сад, життя, –
    Війна надії спопелила,
    Мене загнала в укриття.
    Уже тягну останні жили,
    Допомагаючи усім, –
    Війна мене благословила
    На боротьбу за рідний дім.
    Вже Божий світ стає не милий
    Від безконечності тривог, –
    Війна трудитися навчила
    Мене щоденно і за двох.
    Уже жалітися несила
    І вже чужих порад не жду, –
    Війна в душі моїй збудила
    Жагу відплати за біду.
    05.03.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  30. Артур Курдіновський - [ 2025.03.05 03:36 ]
    Чому не в костюмі?
    Я - дядько дорослий. Ти - хлопчик маленький.
    Роби, що кажу! На папері угода.
    Ось! На тобі ручку! Підписуй швиденько,
    А потім здихай разом з вашим народом.

    Які ще гарантії? Що тобі треба?
    Найкраща гарантія - це моє слово.
    Я гузном рудим захищу ваше небо.
    Я дав "джавеліни". Можливо, дам знову.

    На тебе напали, але ти - агресор.
    Не хочеш ти миру. А ворог твій плаче.
    Я мирний свій план на колінці накреслив,
    Щоправда, той план так ніхто і не бачив.

    В душі я - романтик. Суворий я - зовні.
    Останнє питання: чому не в костюмі?
    Віддай повноваження Раді Верховній,
    А краще за все - це одразу Госдумі!


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.89)
    Коментарі: (2)


  31. Олена Побийголод - [ 2025.03.04 23:15 ]
    1979. Арія лихваря
    Із Юлія Кіма

    Чув я ще з молодших класів
    від тату́ся мудрість цю:
    «Гроші – все, і ціль, і засіб,
    пам’ятай це, сисунцю!»

    Не забуду я довіку,
    за науку – гран мерсі!
    Й та́та взяв я під опіку,
    й кошти геть його усі...

        Ой ви, гроші, гроші, гроші, рублики,
        за́вжди успіх маєте у публіки!
        Крони, йєни, злоті, песо, драхмочки,
        ви миліші будь-якої дамочки!

            Хтось голову ламає,
            пойнятий бозна-чим;
            мені ж – нужди немає,
            бо знаю, що почім!

    Я дружину взяв за посаг,
    я живився із казни,
    як у піфосі філософ,
    сам собі латав штани.

    Я від сліз чужих не слабнув,
    не жалів удів-сиріт,
    і дочку зростив привабну,
    як удалий депозит.

        Ой ви, гроші, гроші, гроші, талери,
        інші всі принади ви затьмарили!
        Ліри, марки, франки, фунти-стерлінги –
        у пригоді стануть навіть шеляги!

            «Бути чи не бути?» –
            я відповім таки:
            Гамле́ти без валюти –
            це просто босяки!

    Під золою – тліють вуглі,
    і скажу я не хвалко,
    що не раз в уяві дудлив
    з удовичками «кліко»!

    Тільки вигідніша – цнота,
    тож відомо лиш мені,
    скільки дам я заохотив
    ніччю темною – вві сні!

        Ой ви, гроші, гроші, гроші, долари,
        ви б мене і в горі підбадьорили!
        Ой ви, грошенята, гроші-грошики,
        з вами – не потрібні сенсу пошуки!

            Дурні́ питають люди,
            у чому ідеал...
            Та поки він ще буде –
            копичте капітал!

    (2025)


    Рейтинги: Народний -- (5.56) | "Майстерень" -- (5.6)
    Коментарі: (3) | "♫ (комп. Г.Гладков, исп. А.Попов)"


  32. Тетяна Левицька - [ 2025.03.04 22:04 ]
    Вона хотіла...
    Вона хотіла
    у ніч зачаття
    масного тіла
    зі смаком щастя.
    Обіймів вічних
    до астенії,
    вистав сценічних
    драматургії.

    Знайти питому
    зірницю серця,
    яка огромом
    в ній відгукнеться.
    Ярить Світилом,
    пахтіти зіллям —
    (Його любила,
    до божевілля.)

    Снага жадала
    відчути в лоні
    твердого жала
    орель* синхронних,
    аби раптово
    злетіти в клени.
    А він промовив:
    «Забудь про мене...»

    Ореля* — гойдалка

    04.03.2025р.


    Рейтинги: Народний 7 (6.23) | "Майстерень" 7 (6.32)
    Коментарі: (5)


  33. В Горова Леся - [ 2025.03.04 11:40 ]
    Покаяння
    Моє покаяння стікає святою водою
    З чола, що гаряче, до серця, де віра горить.
    Я чую цей порух. Йому б не застигнуть слюдою.
    Від першого хлипу йому б затужити навзрид.

    Щоб змилося все, що осіло, як чорна сопуха,
    Із погляду скелець зітерся облуди туман.
    Моє одкровення безгласе Ти, Боже, послухай!
    О, скільки разів Ти мене із колін піднімав!

    Чого не хватає стояти, розправивши плечі?
    І сіяти добре, й збирати такого ж дорід.
    Чому потопаємо ми у щоденному треші,
    Обравши укотре собі найкривішу з доріг?



    Рейтинги: Народний 6 (5.83) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  34. Володимир Каразуб - [ 2025.03.04 09:18 ]
    «Титанік» за «Життя інших»

    Спочатку... в ній було сонце пекучих рум’ян,
    Був дикий незайманий погляд,
    що дививсь з бельведера юності.
    Я любив її пишні й такі пустоцвітні вуста,
    Які ще не важили слово на шальках гучності.

    Я любив, як вона підбирала волосся зі свого плеча,
    Те, що не знала класичних романів, фільмів,
    не вживала «це з власного досвіду»,
    Не було в ній важких, перевитих жагою мовчань,
    Але простоти й любові було удосталь.

    Вдруге, коли ми побачились в її очах
    Я бачив гаряче сонце шукань та відбутих зустрічей.
    Дозрілі вуста смакували немов виноград
    Слова,
    Слова,
    Слова
    І стільки було в ній пристрасних словосполучень, що

    Я знову закохувався... Знову. Нехай чистота
    І колишня наївність тепер велелюбно дивилися.
    На жаль, ми покинули світ, той що був
    залишивши занедбаний сад,
    Якому потрібне доросле переосмислення.

    01.11.2024


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  35. Козак Дума - [ 2025.03.04 08:49 ]
    Найвеличнішим
    Ти лише попіл! Ким би і не був –
    у цьому світі тільки подорожній…
    Приречений на ту стезю геть кожний,
    що навіть Всесвіту усі скарби здобув!


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:


  36. Віктор Кучерук - [ 2025.03.04 05:18 ]
    * * *
    Ось і досвіт минає
    Скороспішно, як сон, –
    Освітляє безкраю
    Далеч сонця вогонь.
    Хоч і місяць ще бродить –
    Ранок теж не стоїть, –
    Воскресає природа,
    Оживляється світ.
    04.03.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  37. Іван Потьомкін - [ 2025.03.03 20:39 ]
    ***
    А що коли усе це –
    Видиме й невидиме,
    Непізнане і знане –
    Лежить під серцем,
    Б’ється дитячим кулачком?
    І щоб збагнути світ –
    Частіше наслухати серце.
    І щоб не звергнуть світ –
    Частіше затискати серце.
    До зойку. До млості.


    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  38. В Горова Леся - [ 2025.03.03 19:29 ]
    Слова
    Мої слова - то шурхіт очеретів,
    Ріка, що з небом змішана тече.
    Відбиток в ній купальниці відвертий,
    Дивися, не здіймаючи очей.

    На плесі - брижі, значить слово вітер.
    Під берегом пісок - то слово час.
    Верба у воду мочить пару літер-
    Любов і Ласку день мені припас.

    Слова злітають пухом лебединим,
    Тоді в терновий падають байрак.
    Слова малюють на щоці краплини
    Дощу чи сліз, я пробую на смак.

    Слова зі страху, що й не повторити.
    Вони як тінь, я їх не обмину,
    Плетуться вслід, й лише слова молитви
    Розвіюють ту чорну пелену.

    Бувають і тверді слова, то - кремінь,
    Й легкі, як пил, що струшений із ніг.
    Та жодне не написано даремно,
    Бо всі вони зродилися в мені.


    Рейтинги: Народний 6 (5.83) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (1)


  39. Світлана Пирогова - [ 2025.03.03 11:40 ]
    Поету


    Слово, моя ти єдиная зброє...
    Леся Українка

    А для поета слово - зброя гостра,
    То ж захистімо ним країну.
    Комусь найкращий, мабуть, теплий острів,
    А нам дорожча Україна.

    І слово наше має криці силу,
    Вперед веде до правди, честі.
    Ото ж довбаймо фальші темну брилу,
    Не стіймо й мить на перехресті.

    Несімо слово українське гордо,
    Борімося за нашу мову,
    Щоби чужинці не складали рондо,
    Брехню убиймо сильним словом!


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  40. Віктор Кучерук - [ 2025.03.03 07:39 ]
    * * *
    Відбушували заметілі
    І час вдоволення поспів, -
    Морозно, сонячно і біло
    Посеред свіжості снігів.
    Привітно сяє та іскриться
    Покрита настом білизна, -
    І цвірінчать так дзвінко птиці,
    Що всюди котиться луна.
    Дарує спокій рівновага
    Морозу, сонця і снігів,
    А ще мені дає наснагу
    Удосконалювати спів...
    03.03.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  41. Павло Сікорський - [ 2025.03.02 15:59 ]
    І. Алхімік
    Здобув не лаври, а могилу
    Шукач пігулок золотих.
    Роки старання для таких,
    Що цього навіть не просили.

    Пострижені кати насилу
    Зробили так, щоб він затих –
    Здобув не лаври, а могилу
    Шукач пігулок золотих.

    Навіщо голову похилу
    Зложив за ницих і сліпих?
    Авжеж: їм смерть і кожен вдих;
    Для інших ти розправив крила,
    Здобув не лаври, а могилу.


    Рейтинги: Народний 5.5 (4.83) | "Майстерень" 5.5 (4.83)
    Прокоментувати:


  42. Євген Федчук - [ 2025.03.02 15:47 ]
    Кривий Ріг, червень 1963 року
    Прийшов якось онук до дідуся.
    Навчається в одинадцятім класі.
    Високий та стрункий, ну просто красень.
    На нього в діда і надія вся.
    Єдиний, хто продовжить може рід,
    Щоб прізвище зі світу не пропало.
    Із жінкою одного сина мали.
    Одного сина той пустив у світ.
    А в діда ж рід великий досить був,
    Братів, сестер аж дев‘ятеро малось.
    Та старші десь в чужій землі зостались.
    Де їх могили й досі він не чув.
    Дітей не встигли, навіть, завести.
    Тож він один із роду і зостався.
    І на онука сильно сподівався,
    Щоб смерті роду він не допустив.
    Тож дід онука радісно зустрів.
    А той одразу зачастив з порогу,
    Мовляв, до діда справа є у нього.
    Учитель із історії велів,
    Кому оцінки дуже треба гарні,
    Спитає хай бабусь чи дідусів,
    Як наш народ у шістдесяті жив.
    Отож, часу щоб не втрачати марно,
    Онук і став питати дідуся.
    Той на онука сумно подивився.
    Шукати свою люльку заходився.
    Кудись поділась його радість вся.
    Пом‘явшись, все ж онуку відповів:
    - Онучку…ти дорослий, зрозумієш…
    Розповісти про те я не зумію…
    Я у той час… у таборах сидів.
    - За що, дідусю? – здивувався той, -
    Мені про те ніколи не казали?
    Тебе за якийсь злочин покарали?
    - Я згадувати не люблю про то…
    Хоча…вини ніякої не мав…
    По-молодості встряв. Гарячий надто.
    Ну, раз почав, то треба розказати…
    Помовчавши, розповідати став:
    - Своє дитинство я провів в селі.
    Не солодко батькам в колгоспі було.
    За трудодні мізерні спину гнули.
    Горбатились, мов на чужій землі.
    Та вибору не було зовсім в них.
    Нам – молодим були хоч варіанти:
    На будівництво ходять вербувати,
    А там і паспорт би отримать міг.
    А юнакам – у війську відслужив,
    Три роки чи чотири й маєш право
    Податись хоч на дальній край держави,
    Бо службою теж паспорт заслужив.
    Свої три роки чесно я відбув.
    В село уже не захотів вертати.
    Рішив на будівництво десь пристати.
    Про Кривий Ріг ще в армії почув,
    Що там активно будівництво йде,
    Заводи різні зводять, комбінати
    І непогано за роботу платять.
    А у селі що гарне мене жде?
    Отож, я і подався в Кривий Ріг,
    Там на роботу легко влаштувався,
    На комбінат, що саме будувався.
    До гуртожитку поселитись зміг.
    Робота, скажу чесно, не легка.
    Бува, з роботи ледве тягнеш ноги.
    Платню давали вчасно, слава Богу,
    Хоч гроші не тримались у руках.
    Народ був злий, бо ж ціни все росли.
    Постійні черги аби щось купити.
    Потратив гроші, а живеш не сито.
    А тут іще із сіл чутки пішли,
    Що землю відбирають у селян,
    Мовляв, в колгоспі треба працювати,
    А не в садибі власній гарувати.
    А їх же годувала та земля.
    Що виростив в городі – те й твоє.
    З колгоспу розживешся не багато.
    Там палички «дають» замість зарплати.
    А в кожного ж батьки у селі є.
    Велике було місто - Кривий Ріг.
    На сотню кілометрів розтяглося.
    Туди багато молодих зійшлося.
    Хтось з армії туди прибути зміг,
    Як ото я. Когось завербували.
    Хтось по путівці комсомольській був.
    Хтось у в‘язниці строк за щось відбув.
    Таких, до речі там було чимало.
    Й в самому місті табори були,
    Де в‘язні, щоб спокутувать провину,
    Теж на будовах працювать повинні.
    Отож, народ у більшості був злий
    На владу за життя своє тяжке
    Та лаяли в розмовах між собою.
    Ледь спалахне і кинуться юрбою,
    У мене відчуття було таке.
    В той день, якраз шістнадцяте було
    І справжнє літо тільки починалось,
    Додому ми з роботи повертались.
    Із гучномовців голосно несло
    Про те, що якийсь пленум розпочавсь
    В Москві. До нього нам не було діла.
    В трамваї, у самім кінці сиділи.
    На рейках торохтів він і качавсь.
    Народу, не протовпитись, було.
    Нам удалося сісти, тож дрімали.
    Тут якісь крики долітати стали.
    Щось там не так попереду пішло.
    Це вже пізніше хтось розповідав,
    Що солдат п‘яний у трамваї їхав,
    Нахабно вівся, у обличчя дихав
    Дівчині димом. Злитись люд почав.
    Тут де не взявся міліціонер.
    Привів солдата до порядку, наче.
    Та напідпитку був і сам добряче,
    Бо на солдата «буром» знов попер.
    Вже до зупинки під‘їздив трамвай.
    Виходити пора. І тут затято
    «Порядку страж» узявсь тягти солдата
    З трамваю. Той горланить: «Не чіпай!.
    Не маєш права?» А таки й не мав.
    Та п‘яному що можна доказати?
    Солдатик вирвавсь, кинувся тікати.
    А тут на поміч і патруль примчав.
    Взялись стріляти. Від шалених куль
    Якісь невинні люди постраждали.
    Солдатика ті скоро упіймали,
    Наставили йому синців і гуль
    І до райвідділу одразу ж потягли.
    А він якраз в моєму гуртожитку.
    Три поверхи відвели людям жити.
    Райвідділом два перших зайняли.
    Народ навкруг обурюватись став.
    Солдата того взявся захищати.
    Та тим, як видно, було наплювати.
    Ніхто на нас уваги не звертав.
    В райвідділ той солдата затягли
    І там гуртом взялися його бити.
    «Свавілля влади годі нам терпіти!» -
    Хтось закричав і люди загули.
    По місту звістка швидко розійшлась,
    Що тут людей мордують і вбивають.
    Народу усе більше прибуває.
    Юрба кричати голосно взялась
    Аби солдата того відпустили.
    На те ніхто уваги не звертав.
    Хтось: «У Москву писати!» - закричав.
    Тож телеграму відправлять рішили.
    Та прокурор міський заборонив
    В Москву ту телеграму відправляти.
    Мовляв, не треба нам сміття із хати…
    Народ тим іще більше розізлив.
    Юрба уже всю площу зайняла.
    Зло, що роками в люду накипало,
    Тепер всі перепони і прорвало.
    Юрба, як рій розлючений гула.
    Хтось, видно, з влади вістку все ж доніс.
    Начальство різне стало приїздити,
    По доброму з народом говорити.
    Та гнів юрби ще більше з того зріс.
    Бо владі вже ніхто не довіряв.
    Хоч обіцяли розібратись в тому,
    Таж у людей від обіцянок втома.
    Аж, врешті прокурор якийсь дістав.
    Із Києва самого, бач прибув,
    Зліз на бульдозер та й давай кричати,
    Що доведеться всім відповідати,
    Про кримінальний кодекс не забув.
    Репетував, щоб слухали його,
    Бо він – закон. Народ геть розізлився.
    На нього із ненавистю дивився.
    Лиш гнівні крики чулися кругом.
    А хтось узяв і каменя жбурнув
    Та прокурору в голову поцілив.
    А люди закричали, засвистіли,
    Неначе то їх ворог лютий був.
    Воно й не дивно. Бо вражало те,
    Що обіцяла влада розібратись,
    Сама ж взялась розправу готувати.
    А у народу гнів все більш росте.
    З усього міста звозили «ментів»,
    Щоб над людьми розправу учинити.
    Рішили: раз не можуть вговорити,
    То й припинили балачки пусті.
    Коли «ментів» з півтисячі зійшлось,
    Взялися натовп палицями бити.
    Народ узявся опір їм чинити.
    «Ментів» тих відтіснити удалось.
    Тоді «менти» стріляти почали
    В юрбу впритул. Поранені упали.
    Такого люди, звісно, не чекали.
    Що учинити проти куль могли?
    Розсіялась юрма із площі вмить.
    Поранені одні лиш залишились.
    Хоч люди відступили – не скорились.
    Відчули, як то при свободі жить.
    І влада розуміла добре то.
    Партійців з комсомольцями зібрали,
    Дружинників загони сформували.
    Із тих і не відмовився ніхто.
    Ми в гуртожиток заховались свій.
    А з нами ще багато досить люду.
    Гадали, що тут трохи перебудуть,
    Чекали дальший розвиток подій.
    Ледь сутінки розсіялись, як знов
    Збиратись люди групами почали.
    На площі усе більше їх ставало.
    Всі говорили про пролиту кров.
    Начальство стару пісню завело,
    Що із усім, як треба, розбереться.
    Люд вже на ті вмовляння піддається.
    Багато вже і по домах пішло.
    Та знову тут з‘явилися «менти»
    І площу узялися блокувати.
    Чи тим народ хотіли налякати?
    Але народ у відповідь свистить.
    Взялись каміння у «ментів» жбурлять.
    Тоді і в «рукопашній» вже зійшлися.
    Не витримали кляті, подалися.
    Юрбі заслони удалось прорвать.
    «Менти» одразу кинулись в «біга».
    У відділку частина заховалась.
    Беззбройного народу налякались?!
    Другі шукали правди у ногах.
    А люди доганяли їх і били,
    Виміщуючи гнів увесь на них.
    «Пожежку» хтось на нас пригнати встиг,
    Мабуть, водою розігнать хотіли.
    Але та їхня спроба не вдалась.
    Хтось шланги перерізав. Навалились.
    Машина «вгору дригом» опинилась.
    Юрба райвідділ штурмувать взялась.
    У вікна каменюки полетіли.
    Із дзенькотом в них розлетілось скло.
    «Ментів» вже в кабінетах не було.
    Вони у коридорах позасіли.
    Хтось вже і у приміщення попав
    Взялися сейфи звідти викидати.
    Якісь папери почали палати.
    Хтось уже й двері в відділ штурмував.
    Але «менти» заблокували їх
    Так, що туди пробитись не вдалося.
    Та то й на краще. Адже б довелося
    «Ментам» стрічати кулями усіх.
    Бо ж ми беззбройні, а у них, мабуть,
    Достатньо зброї. Дуже налякались,
    Тому поки за стінами ховались.
    А, як до тями все-таки прийдуть?
    Чутки пішли, що з відділку того
    В жіночім платті вже «менти» втікають.
    Жінок, мовляв, народ не зачіпає.
    Тож вони «шасть» та й від юрби бігом.
    А злий народ виловлював «ментів»,
    Добряче били, хоч і не вбивали.
    Машини міліцейські запалали.
    Бо ж люди у юрбі теж не святі.
    Хоча, народ же правди вимагав,
    Щоб справедливість влада відновила.
    По-людськи люди жити захотіли,
    Здобути собі знову людських прав.
    Та влада на них кинула «ментів»,
    З усього міста, певно, що зігнали.
    Поки ми тут із ними «воювали»,
    Злодійський люд робив все, що хотів.
    Хтось магазини в місті грабував,
    Хтось перехожих. Влади ж бо немає.
    «Менти» в Соцмісті «бунтівних» ганяють,
    Тож їх ніхто розбої не спиняв.
    Чутки тим часом по юрбі пройшли,
    Що сюди суне танкова частина,
    З Дніпропетровська також на машинах
    Солдати на беззбройних прибули.
    Отак то правду було нам шукать.
    Її від нас так влада заховала,
    За слово мордувала і вбивала.
    Дарма від неї нам добра чекать.
    Тож влада, подолавши дикий страх,
    Зібрала в купу усі свої сили.
    Танкісти вулиці загородили
    Так, що повз них не пролетить і птах.
    Докупи всі зібралися «менти»,
    Які було розбіглися по місту.
    Тепер вони озлились страшно, звісно,
    По трупах, навіть, ладні були йти.
    «Менти» взялись за гумові кийки,
    Солдати пояси до рук узяли,
    Дружинники обрізки труб тримали
    Та арматуру. Щоб сховать-таки,
    Вони в газети загорнули їх.
    І раптом по загальному сигналу
    З усіх боків вони на нас напали.
    І не жаліли, били геть усіх.
    Із відділку теж вибрались «менти»
    Із криками «Ура!», мов у атаку.
    Нарешті відійшли від переляку.
    Хапали всіх, хто не устиг втекти.
    Я якраз близько до вікна стояв,
    Тож мене першим майже і «прийняли»,
    Зі стусанами в відділок запхали.
    Що було далі, вже пізніше взнав.
    То вже не бійка, бійня то була.
    Кількох убили, багатьох побили.
    На все життя каліками зробили.
    Орда неначе площею пройшла.
    Весь відділок забитий був людьми.
    Хто цілий, хто скривавлений, побитий.
    Бо ж всі для влади ми були бандити.
    Хоча шукали справедливість ми.
    Через три дні загиблих поховали.
    Боялась влада – спалахне знов бунт.
    Отож війська тримала й досі тут.
    Та люди бунтувати сил не мали.
    Ніхто після розправи не хотів
    Потрапили під отаку «роздачу».
    Загиблих поховали з тихим плачем
    Під погляди «ментівські» на путі.
    А схоплених чекав жорстокий суд.
    Нас «злісні хулігани» називали,
    Мовляв, по-п’яні ми той бунт почали.
    Можливо й був між нами п‘яний люд.
    Та ж не по п‘яні все ото було.
    Набридло бидлом себе відчувати.
    Хотілось жити, а не існувати.
    Те суд переконати не змогло.
    Мені дали аж цілих десять літ
    Та ще й того суворого режиму.
    Я попрощався з мріями своїми
    І десять літ не бачив білий світ.
    В Сибіру ті роки прогарував.
    А вийшов – то нікому вже й не треба.
    Ніхто «злочинця» не візьме до себе.
    З таким тавром уже й надій не мав.
    Отож, онучку, шістдесяті я
    Провів усі, бач, за колючим дротом.
    І розказати б щось тобі не проти.
    Але так доля склалася моя.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.38) | "Майстерень" 5.5 (5.31)
    Коментарі: (6)


  43. Світлана Пирогова - [ 2025.03.02 15:26 ]
    Свобода творчості - дух для поетів



    Свобода творчості - дух для поетів,
    Нікому думку їх не зупинить.
    І не купить за золоту монету,
    Народу правди слово в ній бринить.

    Від Господа ця думка, безумовно,
    І гріє, ніби сонця сяйво.
    І оживляє Муза невгамовна
    Натхнення у крилатім майві.

    І все залежить від чуття поета.
    "Сункаром" досягне він суті.
    Ріка проллється віршів чи сонетів,
    Лиш віра в Бога має бути.





    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  44. Віктор Насипаний - [ 2025.03.02 14:59 ]
    * * *
    Вростає в мене ніч корінням,
    Бо серце хвилить в час хиткий.
    І неба чорне баговиння
    Хапає враз думок зірки.

    Стукоче, тисне, квилить, кличе,
    Ганяє з часом серця струм.
    Стаю до неба трохи ближче,
    Бо дні тривог ворожить сум.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  45. В Горова Леся - [ 2025.03.02 12:50 ]
    Прощенням невідболілого
    Вуха закрию - не слухати.
    Очі заплющу - не бачити.
    Серце - напруженим стукотом.
    Пам'ять - пливучою качею.

    Пальці зніміють до білого,
    П'ястком уперто затиснуті
    Прощенням невідболілого
    У відчуванні приблизності

    Там, де не слухати чуючи,
    Не роздивляючись бачити.
    Світ божевільний врятує чи
    Вже нереальне пробачення.


    Рейтинги: Народний 6 (5.83) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (9)


  46. Арсеній Войткевич - [ 2025.03.02 11:43 ]
    Вбивство
    На мить розрізана блакить
    Крилом примарної жар-птиці,
    І серцю вирвати кортить
    Перо і вимочить в криниці,

    Де у прозорих водах — кольори,
    Де ніч із днем кохались,
    Де сліз солоні маляри
    Солодких щок торкались.

    В бою небосхил був ранений!
    Голі титани, одвічними хмарами,
    Ґудзик із вісмуту, вкрадений,
    Тягнуть на плечах, зіяючи станами,
    Прах підіймаючи страчений...

    Ранок задарма страждав по-китайськи!
    Нащó йому треба
    Плід той червивий райський,
    Шмат кольорового неба?..

    Чóго вартує тік Дунаю,
    Коли ти — вбивця!?
    Ніч засмагає на грилі —
    Чорна жертовна вíвця...

    — Я не вернуся! — волає ранок, —
    Більш не муштрує душі океани
    Світло Діани...

    Нині вже я — місяць!
    Серце кратерами,
    Відбитками гір Щвейцарії,
    Вкрилось, немов апаратами, —
    І пустили на спирт гербарії...

    Впала спека — і сплутались атоми.
    Каюсь, степи Австралії!
    Сни нехай будуть маками.
    Сльози хай будуть — конвалії...

    03.07.2024


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.48) | "Майстерень" 5.5 (5.48)
    Коментарі: (6)


  47. Олександр Сушко - [ 2025.03.02 10:09 ]
    Я літаю...
    Ув окоп залетіла граната,
    Кожен другий зі взводу поліг...
    Я помер. Я осліп. І це правда.
    Хоч ще досі ходжу по землі.

    Не приймає ні рай, ані пекло,
    Що робити - не знає ніхто.
    Теше кум для труни гарне деко,
    А племінник бреде із хрестом.

    Яма є. А мене в ній немає....
    Костомахи згоріли в огні.
    Тризну править столичний Почаїв,
    Та від цього не легше мені.

    Я літаю над рідним обійстям,
    Б'юся в двері, кричу на весь світ!
    Дух живе у моїй світлій пісні,
    І рятує народ мій від лиха та бід.

    Так і буду літати, допоки,
    Україна із пекла втече.
    Піді мною окопи, окопи...
    І кровиця , як річка, тече...

    2.03.2025р


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.82)
    Коментарі: (4)


  48. Олена Побийголод - [ 2025.03.02 07:34 ]
    1981. Монолог начальника
    Із Юлія Кіма

    Яке «громадське судження»?
    Ти, брате, без пуття!
    Зі чтива впав у збудження,
    не знаючи життя.

            Не це людей турбує –
            а гріш собі на хліб.
            Не вір балакам всує,
            дивись на речі вглиб!

    Облиш ідеологію,
    це всѐ пусті слова́!
    Хто обзавівся змогою –
    у того і права́.

            Тоді, як вийдеш в люди, –
            і мізки людям пруж...
            До речі, можна буде
            і з цього мати куш!

    (2025)


    Рейтинги: Народний -- (5.56) | "Майстерень" -- (5.6)
    Прокоментувати: | "♫ (комп. Г.Гладков, исп. Р.Быков)"


  49. Віктор Кучерук - [ 2025.03.02 05:57 ]
    * * *
    Зборола вихори вагання,
    Прогнала сумнівів рої
    І, зголодніла по коханню,
    Здалася прагненням моїм.
    Зробила правильний учинок,
    Що віддала колись у бран
    Любові серце удовине,
    Щоб я зцілив його від ран.
    02.03.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  50. Олег Герман - [ 2025.03.01 22:55 ]
    Немає слів (рондель)
    Немає слів, бо що тут говорити?
    Кого болить якась чужа війна?..
    Авжеж, невдячних жертв лише вина
    У тому, що беззахисних їх вбито.

    Йде торг життям, немов взуттям на ринку,
    Нечесна гра у карти на гробах.
    Немає слів, бо що тут говорити?
    Кого болить якась чужа війна?..

    Злітають маски з шахраїв неситих,
    Однак вони і досі правлять бал.
    А правда де? Вона іще жива?
    Мовчить весь світ фальшивий гордовито.
    Немає слів, бо що тут говорити?



    01.03.2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.61) | "Майстерень" 6 (5.68)
    Коментарі: (11)



  51. Сторінки: 1   ...   65   66   67   68   69   70   71   72   73   ...   1829