ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Катерина Савельєва
2026.06.25 23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.

Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Володимир Ляшкевич
2026.06.25 15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм Вступ Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Волають круки, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ ІV. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єписко

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Ірина Вовк
2026.06.24 11:13
Розділ ІV. ПЕРША ЗУСТРІЧ: ЗІТКНЕННЯ ДВОХ СВІТІВ «Травень розсипав цвіт над Реймсом, кам’яні химери застигли у німому подиві. Вона йде по кубах холодного каміння, двадцятирічна весна у вишитих шатах. Поруч – король, сивий від битв і років, дивиться

хома дідим
2026.06.24 08:11
consider death
співає майкел стайп
consider death
з динаміків у супермаркеті
на пенсіонерів
на поліціянтів
на матусь із дитями
на візки для гавчиків

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Охмуд Песецький
2026.06.23 18:31
Охайна дівчина і при скромному макіяжі викликала потаємний інтерес і швидку згоду на послуги. Чому приваблюють саме такі, якщо мені потрібна робітниця лише для прибирання, для мегамаркетів і як водійка мого майбутнього авто? Про ескортні виходи того дня

Володимир Бойко
2026.06.23 17:18
Історія сповнена історичних парадоксів і парадоксальних істориків. Були царі, були і блазні, але щоби цар і блазень у одній особі? Що більше є нагарбаних територій, то більше їх бракує для повного щастя. Можна і концтабір у країні створити, а мож

Борис Костиря
2026.06.23 12:56
Протоптую стежину у снігах,
Єдину, неповторну і глибоку.
Іду снігами, нібито у снах,
Гамуючи ненависть і тривогу.

Протоптую стежину у полях
Прологом у небачене майбутнє,
Яка укаже подорожнім шлях,

Вячеслав Руденко
2026.06.23 12:03
Будь ласка! - Гра у сквош -
Дарунок нам на втіху,
Щоб у степах нічних
Не загубити слід!

В рожевих дзеркалах
Витають духи сміху.
Та нам їх не впізнать

хома дідим
2026.06.23 07:23
у своїй непрозорій стихії
віршувати
недбало як слід
відкидаючи ревнощі хитрі
розбиваючи сяючий лід
у коморі своїй
саркастичній
обдираючи рештки шпалер

Віктор Кучерук
2026.06.23 06:09
Сонце жаром запашіло
І відразу вітер стих, -
І вогнем взялося тіло,
І робити важче вдих.
Усього проймає потом
Й обпікає водночас, -
Сонце встало до роботи
І отак гартує нас.

Ірина Вовк
2026.06.23 01:44
Розділ III: КОЛИ ДЗВОНИТЬ СОФІЯ, ЗАТИХАЄ ПАРИЖ Це було навесні 1048 року. Київ тільки-но скинув із себе зимові кайдани, коли до Золотих воріт підходила пишна кавалькада заморських гостей – французьке посольство, очолюване єпископом Роже Шалон

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Іван Потьомкін
2026.06.21 21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

Ірина Вовк
2026.06.21 20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

Іван Потьомкін
2026.06.21 17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів

Іван Веселий
2026.06.21 16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.

Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірилося, крізь ті терні
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Теді Ем - [ 2023.03.23 08:23 ]
    Краса проти краси
    Люблю красу в усьому. Поетична
    краса буває особлива.
    Її веселок переливи
    вражають, манять і п'янять.

    Люблю красу думок за чистоту,
    прозорість, ясність, лаконічність,
    за їх незриму глибину
    і зриму автентичність.

    Буває сумно споглядати,
    як від нестримної поезії краси
    втрачає якості найкращі
    краса, яку думки несли.

    22.03.2023 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  2. Софія Цимбалиста - [ 2023.03.23 08:46 ]
    ***
    Як часто люди забували
    азбучну істину.
    Пропускали мимо вух
    всю суть її буденну.
    Життя поєднує
    чорне і біле.
    З'єднує темне і світле.
    Бо ніяк не може
    обрати потрібний тон.
    Плутається у безлічі
    кольорів земної палітри.
    Життя не здатне
    стати світлом серед темряви.
    Воно не може бути
    результатом старань людини.
    Життя незмінне
    у всіх своїх тонах,
    на всіх уявних боках.
    Навіть якби вдалося
    змінити його.
    Перетворити на сяючу зірку
    блиску темряви.
    Навіть якби темрява
    згасла з настанням ранку.
    Не змінилися б дороги,
    що звуть безперестанку.
    Що кличуть в різні напрямки
    невпевнене життя.
    Не стане сил обрати ніч.
    Не вдасться обрати день.
    З кожним світанком
    будуть гаснути зірки.
    З кожною ніччю
    зникатимуть її тони.

    22.03.2023


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.49) | "Майстерень" -- (5.25)
    Прокоментувати:


  3. Віктор Кучерук - [ 2023.03.23 04:27 ]
    Чужі скрижалі
    Читаючи чужі скрижалі,
    Себе засмучую сповна, –
    Знаходжу безвістю припалі
    Місця, події, імена.
    Мощуся подумки в минулім
    І відчуваю на собі,
    Бува, гвинтівки довге дуло,
    Чи шаблі дотики слабі.
    Я чітко бачу іншу долю
    І відчуваю зло земне,
    Коли хтось штурхає та коле
    Нізащо мирного мене.
    Відтінки дула, шаблі, крові
    Хитають світлий небозвід,
    Адже холону поступово
    І відчуваю, що поблід.
    Спіраль буття жахає мозок
    Ядучим духом гіркоти,
    Бо неможливо без наркозу
    Читати вицвілі листи.
    23.03.23



    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  4. Нічия Муза - [ 2023.03.22 21:21 ]
    Запізніле виправдання
    Я не ота і не моя вина,
    що пошта переплутала адреси.
    Ти слав свої листи до поетеси,
    але вона була вже не одна.

    Хіба тобі хотілося обману?
    Не випадає нам – рука в руці...
    А пам’ятаєш місто на ріці,
    закутане у голубі тумани?

    Якби тоді покликав... може, я
    була уже готова у дорогу
    на інше перехрестя житія.
    Усе минуло, що було до того.
    Не присягаюся, але їй-Богу
    вина у тому не лише моя.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.44) | "Майстерень" 5.5 (5.43)
    Прокоментувати:


  5. Ігор Терен - [ 2023.03.22 21:08 ]
    Пошта «до запитання»
    Приснилося – отримала мій лист
    моя... ота, яка його чекала
    багато років тому... і не знала,
    «письмо до запитань» – це на колись.

    І як буває інде уві сні
    від серця відлягає ця провина,
    і відповідь її до мене лине
    у наші – інші, та не кращі дні.

    Та хай і так, а миті однієї
    почую ще обіцянку одну
    лікуючу цілющу панацею:
    – Чекай мене!
    Це ще не одіссея...
    а от коли навіки я засну,
    тоді і дочекаюся на неї.

    03/23


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  6. Микола Дудар - [ 2023.03.22 20:38 ]
    Далекому 1984-тому
    …І суть уся каліграфічна
    Враз зачитався аж до шпорок…
    Від я до я
    уся космічна
    А ще ті очі… а підбори…

    Ніде внікого ні на милю
    Тинок чомусь із перелазом…
    Зустрінь було мене на схилі
    Я б тут не скиглив би до сказу!

    А що тако, як на рибалку?
    Чи по грибочки десь під осінь?
    І прямо в кут… коту гадалка -
    Що саме я - дивуюсь й досі…
    22.03.2023.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  7. Володимир Каразуб - [ 2023.03.22 19:20 ]
    Коли в мовчанні губ твоїх
    Коли в мовчанні губ твоїх
    Підкреслене звучання тиші,
    Злий погляд серце застеріг, -
    Закреслить все, що я напишу.
    Закреслить біль в звучанні рим,
    Заплющить страх на чорну риску
    І все розвіється, як дим,
    І пустота підступить близько
    З твоїх закреслених картин.


    26.03.2019


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  8. Роксолана Вірлан - [ 2023.03.22 17:09 ]
    Поезія
    Коли тебе торкнулася незримо
    наднебна птаха - не жури її-
    іще не заґратована у риму,
    вона воркує на твоїм пері.

    Але не варт - не налягай на плечі
    поезії - вона прозора грань -
    її розкрилля - слави не предтеча-
    за це їі любить не перестань!



    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (2)


  9. Козак Дума - [ 2023.03.22 14:19 ]
    Інакше бути не може

    Скажи відверто, звідки ти взялась,
    в яких світах ховалася допоки.
    Зненацька зупинився мій пегас,
    лише зачув твої легенькі кроки…

    І знову ожило життя моє,
    душа співає, всемогутній Боже!.
    Я думаю про тебе, бо ти є…
    Тебе не бути просто вже не може!


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Коментарі: (2)


  10. Сергій Губерначук - [ 2023.03.22 11:17 ]
    Твоїм очам…
    Якби ти знала, хто ти є така!..
    Твоя душа давно живе у мене.
    Я – щастям переповнена ріка.
    Ти – кров моя, що випинає вени.
    Якби ти знала, хто ти є така!..

    Як міг тебе не знати я раніш?!
    Без тебе світ – розбурхана пустеля.
    Без тебе кожна ніч – мов в серце ніж.
    З тобою – розцвітають дні веселі.
    Як міг тебе не знати я раніш?!

    В устах твоїх кохання наберу,
    в очах бездонних відшукаю зорі,
    і саму найвіддалену зорю
    пущу, як рибку золоту, у море…
    В твоїх очах натхнення я знайду.

    В твоїх очах знайду своє натхнення,
    і в очі ці віддам.
    Я з вуст твоїх кохання наберу.
    Пущу на щастя.
    Втоплю у морі.
    І загадаю щастя море!..
    Твоїм очам…
    Твоїй душі…
    Твоїй любові…


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Коментарі: (3) | ""Матіоловий сон", стор. 101"


  11. Володимир Каразуб - [ 2023.03.22 09:54 ]
    Як жаль, що я в безпам’ятті від вас

    Як жаль, що я в безпам’ятті від вас,
    Не випив час, щоб загубити пам'ять,
    Що закрутив, дарма, в самотній вальс,
    Забувши те, що спогади лукавлять;
    Ведуть вони в безумство сновидінь,
    Де сам на сам ведеш свої розмови,
    А ти стоїш над ложем сну, мов тінь,
    Яку ніяк на смерть не заговориш.
    Як жаль, що світ, непевний, що за ним
    Стоїть така ж непевна потойбічність,
    Що випало любити тут живим,
    Чи перейде і витримає вічність?
    Що хтось черкає кому і тире,
    Гримить столом і заправляє постіль...
    Я вас люблю, та в ніч вона помре,
    І зникне тінь і прийде інша в гості...

    21.06.2020


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Коментарі: (4)


  12. Теді Ем - [ 2023.03.22 08:55 ]
    Загадковий світ
    Світ такий різний, загадковий:
    То з щебня гальку робить море –
    вода без міцності ховає в собі міць,
    а у пустелі грані пірамід шліфує вітер,
    зовсім не навмисно, а граючись.
    Буває не збагнеш: чи ціле, чи не ціле,
    то три в одному, то один із трьох, –
    якісь математичні замороки.
    Високе ходить поруч із глибоким,
    обмежене не має меж.
    Якщо хтось має на меті негідне
    і докладає максимум снаги,
    на свіжій і м'якій траві
    можуть з'явитися шипи.

    21.03.2023 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (3)


  13. Віктор Кучерук - [ 2023.03.22 05:16 ]
    * * *
    Ще вчора тиша невимовна
    Була в порожньому садку,
    А нині спів пташиний повнить
    Бруньки в затишнім сповитку.
    Нічного холоду поблажки
    На гожі днини перемнож, –
    І заспіває радо пташка,
    І забрунькує сад також.
    22.03.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  14. Дмитро Волєв - [ 2023.03.22 00:16 ]
    Тополь
    Сегодня лил сильнейший дождь
    Была настоящая гроза
    По телу моему бежала дрожь
    Мне вспомнились твои глаза

    А я всё время сидел в парке
    И тихо наблюдал за тем
    Как трачу жизнь свою насмарку
    Зачем ты поступила так, зачем?

    Нещадный ветер мучал тополь
    Что мок со мною под грозой
    Что за несчастная особа
    Делила вечер тот со мной

    Листки от ветви отрывались
    Как те мгновения мои
    Когда с тобою мы смеялись
    И жили мы с тобой в любви

    И я сидел как тот покойник
    Потупившись в небытие
    Не чувствовав ничто, не взявши зонтик
    Я молча сидел там во тьме

    -Сегодня лил сильнейший дождь
    -Пока я думал о тебе

    16 ноября, 2022


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  15. Ігор Шоха - [ 2023.03.21 22:01 ]
    Острови пам’яті
    ІЖиву щомиті, а коли існую,
    то думаю... що де-не-де ще є
    флюїди душ, які мене почують.
    Невидиме оточення моє
    поповнює аннали і досьє,
    аж поки не почую алілуя.
    Надії коригую щовесни,
    аби не усихав критичний розум
    і це працює у часи війни,
    хоча у серці діє як заноза.

    ІІКоли не спиться, згадую усіх,
    кого не затуманили минулі
    літа розлуки, може, ще живих,
    що і мене, гадаю, не забули.
    І я душею відчуваю тих,
    що думають: небесні караули
    односельчан, ровесників, кубіт,
    що розлетілись, хто куди, і міт
    не залишили на путі у лету,
    куди іще заказано поету
    явитися із неземних орбіт
    моєї войовничої планети.

    ІІІТа думаю-гадаю, що живу,
    тому що уві сні, але побачу,
    як засіває ниву наяву
    розумний українець неледачий.
    Надійно прикипілих до землі,
    лишилося, напевне, одиниці...
    проходять чередою їхні лиця,
    скупі на щастя, щедрі на жалі
    і спраглі на слова... як журавлі
    злітаються до чистої криниці.

    03.2023


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Коментарі: (2)


  16. Володимир Каразуб - [ 2023.03.21 19:48 ]
    Печальний лицар
    Бреде повз нас сумний, безкровний лицар,
    Об землю б’ється отупілий меч,
    Примарилось йому одне обличчя,
    Подібне до примар його предтеч.
    Ця Дама давня бранка менестрелів,
    Трувер її оспівував красу,
    Дарма, що більше за солодкі трелі,
    Спізнати не доводилось йому.
    Гряде в старих, розбитих обладунках,
    Прекрасна Дама зникла, як на зло,
    О, жертви куртуазних поцілунків!
    Яких ніколи й толком не було.
    Від ніг упала тінь середньовіччя,
    Упершись головою в горизонт,
    Таких тепер у кожному сторіччі, -
    На тисячу Фолькетів – Вентадорн.
    Бреде, піднявши догори забрало,
    Скрипить давно іржавий сабатон,
    А герб на грудях вицвів і постала,
    Не роза, а трояндовий бутон.

    10.06.2019


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Коментарі: (2)


  17. Ірина Вовк - [ 2023.03.21 19:42 ]
    JOHANN WOLFGANG VON GOETHE «FAUST» (переклад)
    (фрагмент фіналу)

    Так, думці тій я вірний буду всюди –
    Пізнав нарешті мудрості земні:
    Що жити вільно будуть ті лиш люди,
    Хто кожен день свій проведе в борні.

    Життя в борні невпинній і суворій
    Дитя, юнак і старець хай ведуть,
    Щоб я побачив в силі пречудовій
    Мій вільний край і мій щасливий люд.

    Тоді би я сказав: жадана мить,
    Затримайся, чудова, зупинись!
    І не наважився потік віків би змить
    Мої сліди, що залишив колись.

    В жаданні щастя, в тій хвилині
    Найвищу мить я відчуваю нині.

    1980 р.



    Рейтинги: Народний -- (5.66) | "Майстерень" -- (5.8)
    Коментарі: (3)


  18. Віктор Кучерук - [ 2023.03.21 16:23 ]
    Рось
    Плескіт хвильок і сюрчання
    Неутомних цвіркунів
    Тішать слух безперестанно
    Біля сталих берегів
    Дорогої серцю річки,
    Що, здається так чогось,
    Уплелась, як синя стрічка,
    В пишну зелень верб і лоз.
    І виблискує сліпучо,
    І хлюпоче кожну мить
    У краю оцім квітучім,
    Де родився й хочу жить.
    21.03.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  19. Іван Потьомкін - [ 2023.03.21 14:06 ]
    Не варто гадати

    Не сумуй, що на сватів
    Онук більше схожий,
    Краще, люба, – порадій,
    Що в ньому хороше:
    Як і тобі, йому найгірш
    Без діла сидіти.
    Як і мені, йому миліш
    Щось в землі робити.
    Як і обоє ми, щораз
    Горта книжку радо,
    Просить помочі у нас
    Ревним мурмурандо.
    Наче вкопаний, стоїть,
    Коли грає тато,
    А на кухні він не гість,
    Спішить помагати...
    І якщо онук од нас
    Візьме все хороше,
    То не варто тут гадать,
    На кого більш схожий.



    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  20. Софія Цимбалиста - [ 2023.03.21 11:04 ]
    ***
    Старанно так
    ти намагався вибратися
    з прірви, з безнадії.
    Немає більше віри
    в твоїх очах.
    Не б'ється серце
    в палких почуттях.
    Без сенсу минає життя.
    Безупинне вороття.
    Як би ти не намагався.
    Скільки б сил не витратив.
    Скільки б часу не згаяв.
    Твій біль не вщухає ні на мить.
    Він завжди в тобі,
    завжди болить.
    Тремтить від страху
    тонке почуття.
    Твоя душа.
    Їй так, як і тобі, було не легко.
    Їй так само боляче зараз.
    Вона — одна.
    Зовсім сама.
    Ти покидаєш її,
    піддаючись зневірі.
    Кидаєш сенс
    всього свого життя.
    Та врешті ти ще пожалкуєш,
    як забудеш те,
    без чого тебе нема.

    20.03.2023


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.49) | "Майстерень" -- (5.25)
    Прокоментувати:


  21. Сергій Губерначук - [ 2023.03.21 11:56 ]
    Змі́ни стилю…
    Змі́ни стилю – це штампи постійні,
    це екскурсії у підсвідомість,
    а затим, поміж проміжків ліні,
    навпаки – у свідомість, натомість.

    8 травня 2003 р., Богдани́


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«У колисці мрій», с. 32"


  22. Володимир Каразуб - [ 2023.03.21 11:47 ]
    Муст
    Він безликий Тезей і сказати йому більше нічого.
    Рвуть з безодні голодною люттю важкої стопи,
    Що на грузному схилі їх черепа; бивнями й хоботом,
    Чорним поглядом ярості в тучах являлись слони.
    В дикім буйстві атраменту неба, дрижанні небесному,
    Одержимі безумством. Пилюкою хмарився біг,
    Легіон знавіснілого серця природньо-тілесного,
    Був знищений тигр тоді, і розтоптаний в смерть носоріг.
    Там скажене гудіння трембіт бушувало з литаврами,
    Коліна вдарялись, трощилися лобні кістки,
    Так були убиті слони у війні з мінотаврами,
    Що силу безумства, як образ взяли на щити.

    27.05.2019


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  23. Михайло Підгайний - [ 2023.03.21 10:54 ]
    Пілігрим
    непоспішною ходою
    мандрівник по стежці брів,
    пліч-о-пліч зі самотою,
    в недосяжнім для вітрів
    тихім затінку гаїв.

    йшов нешвидко але сміло.
    під ногами, крокам в такт,
    листя в'яле шаруділо,
    а відгомін тах в кущах,
    між якими вився шлях.

    на плечах рюкзак потертий,
    у руці кривий ціпок,
    погляд втомлений та впертий -
    так ступав за кроком крок
    по стежині крізь гайок.

    на вбранні його старому
    пил осів зі ста доріг -
    весь здобуток, а натомість
    він лишив відбитки ніг,
    де маршрут його проліг.

    я питаннями задався:
    хто він? що в душі тремтить?
    то ж коли із ним зрівнявся,
    мовив: "зупинись на мить.
    в край який твій шлях лежить?"

    все принишкло. піший став,
    не приховуючи втому,
    хриплим голосом сказав
    так, немов ударом грому:
    "я нарешті йду додому"

    2022-05-30


    Рейтинги: Народний -- (5.25) | "Майстерень" -- (5.33)
    Прокоментувати:


  24. Теді Ем - [ 2023.03.21 09:22 ]
    Засторога
    Весна прискорює ходу,
    вкриває луки квітом,
    а у діброві біс не спить
    ні взимку, ані літом.
    Вночі виходить на поля
    збирати людські душі.
    Допоки крутиться земля
    попереджати мушу:
    Агов, людино! Не ведись
    на янгольськії співи,
    бо їх співати може біс,
    а завдяки тобі – й на біс.

    21.03.2023 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  25. Микола Дудар - [ 2023.03.20 22:06 ]
    ***
    Не я, вона - майстриня все ж таки
    Одна із помилок моїх… цікаво,
    А що як уявити навпаки
    І запросити ( підсказує) на каву…

    О дівонько, приставлена з небес…
    Надіюсь, цього разу не відмовиш?
    Повіримо, що я й для цього скрес
    Як тільки но згадалось про підкову…

    І відтепер ні жмені самоти…
    А капелюх і шпага задля фарсу…
    А вам, любязні, заздросні роти -
    Зателефонимо із Марсу…
    20.03.2023.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  26. Ігор Терен - [ 2023.03.20 17:16 ]
    Походження бомонду
    ІМи ніколи не були братами
    із юрбою орків-упирів.
    Нас гойдали різні матері
    як дітей Яфета, Сима й Хама
    і єднали протягом віків
    чільною культурою одною
    із улусом силою дурною,
    нищачи традиції дідів,
    та немає паю із ордою
    у народу і її митців.

    ІІРаді і аматори халтури,
    і хамелеони-трубадури,
    що почули гасло, – ніс утри
    тим, що свій задерли догори.
    Ордени духовної культури
    все іще купують автори.
    В їхньому оточенні триває
    акція розведення лохів,
    у якій бабло перемагає...
    у літературі й поготів
    іншої дороги до верхів,
    як альтернативи, не буває.

    ІІІСлаві і «героям» на віки
    не бракує легкої руки.
    Але є одна пересторога,
    іронічно кажучи і строго, –
    де-не-де буває навпаки...
    є лохи, і профі, і совки....
    і поети... іноді від Бога,
    інде, від лукавого, таки.

    03/23


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  27. Володимир Каразуб - [ 2023.03.20 09:13 ]
    Сонет ІІ
    Яких ще слів в тобі не знаю я,
    А ті, що знаю – чи вони потрібні?!
    Як в безворушші сказанність твоя,
    Що ясним небом зрівнює подібність.
    Так в тихім небі спалахне зоря
    Тобі явившись в дивному сузір’ї
    І ти впізнаєш серцем немовля
    У цьому обважнілому склепінні.
    В годинах вічність бавиться у дні,
    В собі з’єднавши цільні половини;
    Так ніжки циркуля описують земні
    Та безконечні обрії дитини,
    І в цій недосконалій повноті, -
    З тобою я, а ти в мені віднині.

    03.06.2019


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Прокоментувати:


  28. Теді Ем - [ 2023.03.20 08:19 ]
    Душа Юди
    Достатньо іноді лише одного кроку,
    коли людина на межі добра і зла,
    шоб спали маска і ошатне убрання,
    якими прикривалася душа.

    У мить цю зайві будь-які слова,
    бо раптом усвідомлення б'є в груди –
    пред очима чорна, як зола,
    душа усіма проклятого Юди.

    Питання спалахом пульсує в голові
    при погляді на постать осоружну –
    бруд тіла завжди можна змити в дУші,
    а де і чим змивати бруд душІ?


    20.03.2023 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  29. Віктор Кучерук - [ 2023.03.20 06:14 ]
    * * *
    Коли нею керує диявол
    І первісні в душі почуття, –
    Відступає людина від правил
    Та порушує норми життя.
    Незалежно від міри потреби,
    Наповняє украденим дім,
    Підгрібаючи всюди під себе
    Те, що має належати всім.
    Обґрунтовує вчинки й ідеї
    Невиправна злодюга лиш тим,
    Що держава бере більше в неї,
    Багатіючи також чужим.
    Так привласнюють спільне обоє,
    Що прокляттями сипле юрма,
    Бо не стало вже коштів на зброю
    І надії на правду нема.
    20.03.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  30. Володимир Бойко - [ 2023.03.19 22:42 ]
    Намарність
    Змордований тривогою і болем
    Осмислюєш намарність суєти.
    Одвічно людство дибає по колу
    І поміж ними затесався й ти.

    Даремні чудернацькі круговерті,
    І викрутаси в той чи інший бік.
    Життя – то безупинний рух до смерті.
    І зо стезі ніхто іще не втік.


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.62)
    Прокоментувати:


  31. Ігор Шоха - [ 2023.03.19 22:03 ]
    Історія навиворіт
    ІОдужують поволі українці,
    минуле виліковують своє,
    упоратися тяжко наодинці.
    та мусимо, допоки сили є.
    Історія уроки викладала,
    а ми не надавали їм ваги...
    мечі перекували на орала...
    за це нас вирізали до ноги
    і спокою ніколи не давали
    ні зовнішні народи-канібали,
    ні внутрішні провладні вороги.

    ІІІ поки є ще ця нечиста сила
    та сатана у рясі із кадилом,
    чекати довго до її кінця
    і виносу недопалка-мерця.

    Живуча підла нація батия
    і обухом її не переб’єш,
    але обмежують нащадки Кия
    імперію, якій «немає меж».

    Немає місця нелюдам убогим
    ані у небі, ані на землі.
    Навіки наші розійшлись дороги
    у цьому світі, де є москалі.

    Немає сенсу біснувате вчити
    ані у школі, ані на війні...
    хай у Гаазі, як не у вогні
    відкине сатана свої копита.
    Хороші росіяни – це убиті
    заразні параноїки чумні.

    ІІІМосковія по розвитку своєму
    відстала від Європи назавжди.
    Навіщо ці содоми і гареми?
    Заповідали прадіди-діди –
    назовні вивертати душі темні,
    аби щезали явні і таємні
    перевертні та ідоли орди.

    03.2023


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Прокоментувати:


  32. Сергій Губерначук - [ 2023.03.19 22:44 ]
    Камертон
    Інструмент камертон…
    Інструмент камертон…
    Упіймай, як цвіте азалія.
    Жоден бутон.
    І от – бутон.
    Квіток аномалія!

    А як цвіте і відцвітає любов?
    Бов-бов!
    Бов-бов!
    Як серце на жилці гойдається.
    І от – помиляється камертон.
    Інструмент камертон помиляється.

    28 лютого 1994 р., Київ



    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Усім тобі завдячую, Любове...", стор. 60"


  33. Дмитро Волєв - [ 2023.03.19 19:08 ]
    Луна
    Ночь, тишина глубока
    Шёпот волн переходит в мелодию
    Где-то в вакууме, далеко и одна
    Наблюдаешь за нашей пародией

    Ты по красивому бледна как всегда
    Интересно, каковы Твои мысли
    Я знаю,Тебе не присуща вся суета
    Ведь имя твоё останется чистым

    Ты, возвышаясь над всеми
    Красивейшее из небесных всех тел
    Хоть незаметна, погружаешься в темень
    В то время как кто-то горел

    1 марта, 2023


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  34. Євген Федчук - [ 2023.03.19 16:34 ]
    Битва під П’яткою в 1593 році
    - Скажи, дідусю, ти ж козакував? –
    Онук у очі діду подивився, -
    Косинського часом не зустрічав
    В часи, коли він із Острозьким бився?
    Дід усміхнувсь онуку: - Та ж було,
    Доводилося Криштофа стрічати.
    Мене тоді якраз із ним звело
    Бажання, щоб на ляхах зло зігнати.
    Бо ж одурили кляті ляхи нас –
    Супроти турок у реєстр набрали…
    Та й розпустили через якийсь час
    Ще й заплатити жолд не побажали.
    Тож тисячі козацтва взагалі
    Зостались без доходу і прожитку.
    І, зрозуміло – всі страшенно злі
    Були на ляхів, ладні відомстити.
    І серед тисяч випищиків тих
    Був я також. Куди було податись?
    Куди було прикласти рук своїх?
    Бо ж до ріллі не будеш повертатись.
    І тут Косинський раптом появивсь.
    Я чув: з Острозьким в нього негаразди –
    Князь землі відбирати заходивсь,
    Що кролем даровані. Щоправда,
    Ту землю Вишневецький відібрав
    Та вже продав Острозькому. Одначе,
    І той і той козака обібрав.
    А Криштоф був не з тих, хто би пробачив.
    Між козаків він добре знаним був,
    Авторитетним, можна так сказати.
    Тож, ледве Криштоф до Січі прибув
    Аби на спротив козаків підняти,
    Знайшлось багато поміж них таких,
    Хто зуб великий мав уже на владу.
    Щоб відомстити, врешті, кривд своїх,
    Косинського вони прийняли радо
    І гетьманом обрали, аби він
    Повів на волость правди пошукати.
    А там збігались вже з усіх сторін
    Ті, хто вмів добре шаблями махати.
    Я теж, заледве заклики почув
    Іти за правду, довго не вагався
    І в Піків до Косинського прибув,
    Де він якраз із силами збирався.
    На Білу Церкву рушили звідтіль,
    Міста дрібні під свою руку брали.
    Здались нам Канів, Корсунь без зусиль
    І в Богуслав ворота відчиняли.
    Ми досить мирно у містах велись,
    Лиш гетьману присягу вимагали.
    А тих, що упиратися взялись,
    То на науку іншим – розстріляли.
    Кормились, звісно, коштом тих міщан
    Та ще Острозьких землі розоряли.
    Приїхав сам був Оришовський Ян
    Нас умовляти – слухати не стали.
    Аби хоч трохи втихомирить нас,
    Нам, навіть, жолду привезли частину.
    Та ми уже озлились на той час
    Й прощати не збиралися провини.
    У Білій просиділи до Різдва,
    Тоді уже в Трипілля перебрались.
    Нам ляхи обіцяли на словах,
    Як розійдемось – вини всі прощались,
    Лиш Криштофа щоб видали ми їм.
    Та ми на них лиш плюнули звисока.
    Та Переяслав узяли за тим,
    Що за Дніпром уже із того боку.
    Улітку син Острозького рішив
    Нас розігнати і прибув з військами.
    Побачив тут, що надто поспішив,
    Що йому гору не узять над нами.
    Прикинувся, що він прийшов, мовляв
    До нас на перемовини, з тим самим:
    Косинського віддати вимагав
    І розійтись. Ми відбулись словами,
    Що всі над тим подумаєм. Із тим
    Він і подавсь, не солоно поївши.
    А ми тоді зібрались вслід за ним,
    Бо ж тут сидіти не хотіли більше.
    Всі землі, що в Острозького були
    На Київщині, ми вже розорили,
    Тож на Волинь тепер за тим пішли,
    Й там насолити князеві хотіли.
    Ми брали все, що до душі було
    В маєтках панських, а тоді палили.
    Нас вже ніщо спинити не могло,
    Бо ми все більше набирали сили.
    І не дивились, що прийшла зима,
    Коли навколо здобичі багато…
    А шляхта, бо ж спасіння їй нема,
    До короля взялася узивати
    Про поміч. Той надумався було
    Послати військо та Замойський вперся.
    З Острозьким в них не гладко щось ішло…
    Не знаю, що, бо ж я між них не терся.
    Тож посполите рушення тоді
    Король зізвав з Брацлавщини, Волині
    Та Київщини. Гетьман наш сидів
    В Острополі, коли прийшли новини.
    Одразу став докупи нас збирать,
    Бо ж ми усі по краю розбрелися.
    Поки устиг в Остропіль всіх зізвать,
    Вже в Костянтинів вороги зійшлися.
    Й не посполите рушення. Із ним
    Ще і хоругви прибули магнатів,
    І найманці угорські. Військом тим
    Острозький Януш взявся керувати.
    Хоча зима холодною була,
    Морози, мов скажені, лютували,
    Ворожа сила проти нас пішла,
    А ми чинити опір сил не мали.
    Тож гетьман у Острополі лишив
    Загін маленький поспостерігати,
    А своє військо чимскоріш повів
    На схід, щоб десь позиції зайняти
    Більш вигідні. Та, як не поспішав,
    Далеко відірватись ми не встигли.
    Остропіль швидко ворог подолав
    Й вони за нами чимскоріш побігли.
    Ми тоді лиш до П‘ятки підійшли
    І думали у місті відсидітись.
    Та плани, видно, в гетьмана були
    Якісь другі. Рішив у полі стрітись
    Із ворогом. Тож нам і повелів
    Рухомий табір із возів ладнати
    І табір той до пагорба повів,
    Аби на ньому бій, нарешті дати.
    Хотіли ще насипати вали
    І табір наш ровами обкопати,
    Та ж не вкопати мерзлої землі.
    Надія на мушкети та гармати.
    А тут й вороже військо підійшло.
    Лиш табір наш на пагорбі уздріло,
    Як посполите рушення пішло
    В атаку. Та, лиш ближче підкотило,
    Як ми впритул ударили з возів
    З гармат, мушкетів. Їх ряди змішались.
    Багато хто на землю полетів
    Та так на ній лежати і зостались.
    А особливо коней полягло
    На полі тім. Кінноту би послати.
    Та в нас її якраз і не було,
    Не мали чим ми шляхту добивати.
    Полишивши забитих на снігу,
    Вся шляхта розвернулась, відступила,
    Кривавий слід лишивши на бігу.
    І тут у бій вступила нова сила –
    Хоругви, що магнати привели
    І, перш за все, Острозького гусари.
    Вони кривавим полем тим пройшли
    І на наш табір завдали удару.
    Оскільки не було ровів, валів,
    Вони близенько зовсім підступили
    І довгі списи їх без зайвих слів
    Всіх наших від возів тих відтіснили.
    Не маючи чим битись проти них,
    Ми мусили на відстані триматись.
    А жовніри пустились з усіх ніг
    Розтягувати табір, щоб ввірватись
    Всередину. А далі вже страшна
    Не битва – різанина почалася.
    Тут знову кінна шляхта підійшла,
    Що спершу взяти нас не спромоглася.
    Тепер же повгамовувала гнів
    І мстила нам за всі свої невдачі.
    Нікого ворог клятий не жалів,
    Хотів упень всіх вирізать. Одначе,
    Косинський кілька сот нас згуртував
    І, вирвавшись із табору, подався
    До П’ятки. Нас ніхто не перейняв,
    Бо ж кожен кров’ю в таборі впивався.
    Коли вже наш помітили відхід
    Та кинулися слідом, пізно стало.
    Ми в П’ятці укріпилися, як слід
    І вже зустріти ворога чекали.
    Хоча тоді й хвалились вороги,
    Що тисячі там наших положили,
    Самі ж малими обійтись змогли
    Там втратами. Інакше було діло.
    Побачивши, що знову штурмувать
    Нас доведеться, шляхта разом скисла.
    Отож, багато в них лягло, видать
    І довелося по другому мислить.
    Нам також непереливки було,
    Косинський тому посланців відправив
    Для перемовин. Часу не пройшло
    І ворог вже погодивсь на ту справу.
    Оскільки битву виграли вони,
    Тому й могли багато вимагати.
    Та їм достало і тії війни,
    Козацтво не схотіли дратувати.
    Косинського лиш вимагали знять
    Із гетьмана, награблене віддати
    Й на Січ спокійно можем вирушать,
    Лише магнатські землі оминати.
    Нас же цілком влаштовувало те.
    Домовилися та і розійшлися.
    Косинського «зняли» тоді, проте
    Він старшим нам, все рівно, залишився.
    І навесні вже на наступний рік
    Знов нас повів за правдою шукати.
    Отримав у Черкасах кулю в бік
    І нам назад тоді прийшлось вертати.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Коментарі: (2)


  35. Віктор Насипаний - [ 2023.03.19 09:55 ]
    Майже правда

    В платну клініку приватну
    Дід приплівсь охоче.
    Бо новину досить гарну
    Уточнити хоче.
    - Чув рекламу вашу нині,
    Що особі кожній
    Тут у вас, у вашій фірмі
    Розмір збільшить можна.
    Діда прийняли душевно.
    Трохи розпитали.
    Та старалися даремно.
    Враз сміятись стали.
    - Розмір збільшуєм. Це правда.
    Недочули щось ви!
    Бо ж про пенсію в рекламі
    В нас не було мови.

    19.03.2023


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Коментарі: (2)


  36. Володимир Каразуб - [ 2023.03.19 09:08 ]
    Сонет І

    Хто в порухах твоїх любов застане,
    А в погляді розвідавши жагу,
    Зчитає сон, що в серце проникає,
    І важить більше за його вагу.
    Чи зважиш ти хто з поглядом навпроти?
    З твоїх очей причасником зійшов,
    І в порухах, що снять круговороти
    Засвідчить чемно віддану любов.
    Та хто ж вдихне його тремке видіння,
    Коли в тобі не розгадавши ключ
    В собі відчує інше ваготіння,
    Яке з безумством ходить обіруч.
    У тих орелях лиш одне призначення,
    Гойдати те, що вже немає значення.

    03.06.2019


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Коментарі: (3)


  37. Козак Дума - [ 2023.03.19 09:53 ]
    Яка різниця
    Яка різниця, в чому ти обутий,
    як під ногами вулиці Парижа?
    І не лякає емоційна скрута
    у трикімнатній європейській хижі!

    Нема різниці з келиха чи фляжки
    смакуєш ром у добру сотню років,
    якщо пісні тобі співає пташка,
    що надихає вже віки пророків!

    Яка різниця – є в руці ліхтарик,
    коли зоря горить на видноколі,
    і не смертельно, в парі ти, без пари…
    Але важливо – з ким ти ділиш долю!


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Коментарі: (2)


  38. Віктор Кучерук - [ 2023.03.19 06:11 ]
    Безхатченки
    Хоч летять в Америку
    Скривджені війною, –
    Проявів істерики
    Меншає весною.
    Бідами обідрані
    Тилові герої
    Стали пити відрами
    Дорогі напої.
    З рідних міст не вибули,
    Хоч і постраждали
    Тут, де досі вибухи
    І сирен сигнали.
    Зранку аж до сутіні,
    Захмеліле військо
    Проклинає путіна
    Та усе російське…
    19.03.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  39. Віктор Насипаний - [ 2023.03.18 20:27 ]
    Ні сіло, ні впало або Голова й два вуха
    Із маршрутки пізно ввечір
    Жінка йде додому.
    Голова болить, до речі.
    Косить ноги втома.
    Чує ззаду крики й кроки.
    Люду ж більш немає.
    Тип якийсь худий, високий
    Щось кричить, горлає.
    Йде за нею досить швидко.
    Щось плете, бурмоче.
    Треба руки в ноги, рибко.
    Щось він, певно, хоче.
    Може, бовдур. Може, й п’яний.
    Може, злодій бути.
    А здожене,- ще пристане.
    Краще, певно, бігти.
    Та у двір. А він за нею.
    Вже й маха руками:
    - Щось сказати тільки маю.
    Лиш прийду до тями.
    Підбігає в чорній куртці
    Дядько, мов тополя:
    - Чи не ваша у маршрутці
    Синя парасоля?
    Та зо страху – переляку
    Ледве це почула:
    - Так. Моя. Синенька в цятку.
    Точно! Я забула!
    - Бачу, бігаєте швидко.
    Я ж не звик ганяти.
    Той автобус недалеко.
    Можна ще здогнати.

    17.03.2023


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Коментарі: (2)


  40. Віктор Кучерук - [ 2023.03.18 13:01 ]
    * * *
    Поки обдумую образ
    Дії тяжіння до справи, -
    Рима, як хмарка за обрій,
    Геть подалася з уяви.
    Слово відштовхує слово
    І не пускає в рядочок
    Вислів якийсь помилковий,
    Що потребує уточнень.
    Зайвою є позолота
    Рим дієслівних між інших, -
    Єдність думок і зворотів
    Завжди збагачує вірші.
    18.03.23


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (2)


  41. Теді Ем - [ 2023.03.18 11:52 ]
    Дві історії
    Згадав я дві історії старі.

    Одна – про хлопця із КАДІ.
    Він стрів дівчИну, закохався
    і на побачення до неї
    почав з гуртожитку кімнати
    усе частіше утікати.
    Товариші як не питали:
    і хто, і де, і звідки, –
    хлопець тільки мовчки
    кімнату залишав.
    А по закінченню навчання
    вони побралися й поїхали
    із Києва удвох.
    Пройшли роки,
    можливо, більше двадцяти,
    і хтось з колишніх друзів
    згадав на зустрічі в КАДІ,
    що у цієї пари
    вже є дорослі два сини
    і що разОм живуть вони.

    Друга історія
    про хлопця із КІБІ.
    Зустрів красуню він,
    всім нею вихвалявся.
    І друзі, і товариші –
    всі знали про стосунки ті,
    ще року не минуло –
    вже наречена у фаті
    і три весільних дня гучні
    помпезно відгуляли.
    А потім, рік іще не сплив,
    та розлетілись, хто куди,
    недавні молодята.

    Мораль проста:
    один із них як діамант
    любов беріг,
    а інший – розбазарив.

    18.03.2023 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (3)


  42. Володимир Каразуб - [ 2023.03.18 10:32 ]
    Явлення героїні
    (уривок)

    Чатують з схованих шпарин в голодних свідках очі,
    Та мислиш ти: «Свої діяння в тиші схоронив»,
    Вчинивши ж підле зло, під злим покровом ночі,
    Ти сам не знав, а таїну розкрив.

    І
    Зоріла ніч в вогких травневих шатах,
    У хвилях сяйва місячних блукань,
    І в цім промітті бачилась розплата,
    Гроза, нізвідки вибухла, булатна,
    В знамення тихих, страчених зітхань.
    Нізвідки вмить зчинились вітровії,
    Як із небес зійшла промітна тінь,
    Шубовснув спалах, мов зімкнулись вії,
    З набряклих хмар спустились срібні змії,
    І безліч гніву сповнених створінь.
    Мов полоснув хто скальпелем по сфері,
    Як з лона місяця з’явилася рука,
    І в згустках хмар в побляклій атмосфері,
    Скресала плоть у видноті химерній,
    А в ній буяла дика нагота,
    Яку ніяк не спишеш на папері.


    ІІ
    І в цій молочній млі в звучаннях грому,
    Метнулись зорі повз вощаний шпиль,
    І ваготіли в вихорі страшному,
    Черкання світла при дощі рясному,
    І буря вивергала лячний квиль.
    В склепінні неба вирвалась хорея,
    В палких, строкатих лініях грози,
    І випинались з тучної лівреї,
    Дугою клуби в місячній камеї,
    Із бірюзовим відблиском роси.
    Стрімливо буря вщухла, як ступила,
    Вона між зорі, в плетиві нічнім,
    В ході цибатих ніг жарінь манила,
    І в бризках з хмар лілового чорнила,
    Зійшла з висот, де захлинався грім,
    І перса в безвинності розкрила,
    Та глуму не було в лиці хмурнім.

    ІII
    В тремких розливах роздавались кроки,
    Пагіння крон схилялося до ніг,
    І в цій покорі клекотав неспокій,
    Коли пила з тіней калюжних соки,
    До поки обрій сяйвом не знеміг.
    В провалля тьми злягла уява хвора,
    Злетівши стоком спорожнілих снів,
    Сон розуму, як бач снує потвору,
    І страх земний, що дивиться угору,
    З цього видіння вирватись хотів.
    Крізь лите скло в тьмяних його відливах,
    В північнім часі розпашних годин,
    Щезав в упитій вулицею зливі,
    Холодний образ. І душа мрійлива,
    Звільнялась від розмарених картин.
    Але поглянь, двійник з якогось дива,
    Явився нам без відома причин.

    ІV
    В легкім вбранні з тонкого маркізету,
    Пашіла плоть в принадності своїй,
    А на руках трималися браслети,
    В тонкому ж поясі гойдалися кисети,
    Ох скільки ліній звабливих у ній!
    В поспілих грудях дихання здіймалось,
    Гарячим духом пах її парфум,
    В очах кокетство пристрасно кохалось,
    І без торкань, до тіла доторкалось,
    І пронизав в блаженстві серця струм.
    Ім'я назвала… Ах, цей чудний голос,
    Ах, скільки барв спліталося у нім,
    Мов в древній знак – містичний уроборос,
    Все смертне вмить й живе зімкнулось колом,
    Та стиснути красу в обіймах, втім,
    Й вінок сонетів був би надто кволим,
    В травневім запалі, і серці навіснім.

    13.08.2019


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.54)
    Коментарі: (4)


  43. Козак Дума - [ 2023.03.17 23:06 ]
    Весняні сни
    Я закохався? Ні, не може бути!
    Це нереально-дивовижний сон!
    Одіти добровільно знову пута?.
    То лише виграє тестостерон!.

    Ти закохався у свою уяву! –
    нашіптують зусюди голоси.
    Гуртує свиту люцифер лукавий
    і так було завжди, у всі часи…

    Я закохався чи сьорбнув отрути?
    Можливо сон або самообман…
    А може дідько усі карти сплутав?
    Ні, то таки уже природний стан!

    Люблю тебе до захвату, до болю,
    вже полонить психоделічний рок…
    І кожна ніч – побачення з тобою,
    і кожен сон – мандрівка до зірок!.


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:


  44. Дмитро Волєв - [ 2023.03.17 15:28 ]
    Ти забагато думаєш про те що було і що буде
    Ти забагато думаєш про те що було і що буде
    Забудь, це не важливо і ніколи не стане
    Яка різниця що подумають люди
    В тебе й без них заглибокі рани

    у тебе є право бути щасливою
    Є право радіти і посміхатись
    У найбільшу негоду, навіть під зливою
    Ти маєш продовжувати сподіватись

    Чого б це не коштувало, будь завжди
    усміхнена
    Благаю, сподівайся на краще
    Ти будеш, будеш скоро звільнена
    Як би не було болісно, як би не було тяжко

    7 лютого, 2023


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  45. Козак Дума - [ 2023.03.17 12:27 ]
    Смак життя
    Життя одне… У кожного одне –
    інакше не було, нема й не буде!
    І хай там що – колись воно мине…
    І байдуже, що потім скажуть люди!

    Частину більшу вже пройшов шляху,
    а смак лиш починаю пізнавати…
    Хоча не відчуваю я страху,
    та жаль часу даремно марнувати.

    І кожен день вже на вагу світил,
    стікають по чолу краплини-миті,
    тьмянішає зірок небесний пил…
    Усе, усе не вічне в цьому світі!.

    Життя одне… На жаль, всього одне.
    У кожного своя Голгофа, Троя…
    І лише той, хто вчасно це збагне,
    його смакує щонайменший прояв!.


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:


  46. Ігор Терен - [ 2023.03.17 12:22 ]
    Мистецькі перегони
    І
    Куцому до зайця не далеко.
    Недалекі їхні візаві:
    когуту ку-ку у голові,
    жаба уповає на лелеку...
    висловити легко і нелегко
    уявити, – це є селяві.

    ІІ
    Наче, окуповані: майстерні,
    конкурси, комісії, журі...
    що не член із еспеу, то геній,
    що не судді, то коняки темні,
    що не витвір – опус попурі.
    Місія совкової культури:
    грамоти, дипломи видає...
    авторами куплені в натурі
    як нове досягнення своє.
    Попереду ті, що визначають,
    де, кому, за що, який калим...
    є лауреатом головним
    той, що найвеличнішого славить.
    Тішимося іродом новим.

    ІІІ
    Всі укази видає найвищий:
    хай і гірші, але кращі інші, –
    вирішили слуги очмани
    і городять члени і чини
    вищі перелази і тини.
    Офісу і коміку видніше...
    ...............................................
    Видно зацікавлені вони,
    щоб ішли у засвіти да-Вінчі.
    Їм не заважають пересічні
    номінанти дір на ордени.

    03/23


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.5)
    Коментарі: (1)


  47. Теді Ем - [ 2023.03.17 10:23 ]
    ***
    Як в тирі, на полицях шафи
    стоять Пушкін, Блок і Толстой.
    Міркую: із кого почати
    чинити розправу і суд
    за знищені храми мистецтва,
    музеї Приймаченко, Сковороди...

    Ніколи не славив чужого
    та на бомонд ворога,
    не дивлячись на обставини,
    не піднялася рука.

    17.03.2023 р.



    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (4)


  48. Вадим Косьмін - [ 2023.03.17 10:18 ]
    ***
    Вчорашнє «Дякую» упало на асфальт
    Сьогодні зранку,
    Щоб стати чорнотою чорних шпальт
    Ще до світанку.

    Вчорашнє «Дякую». Чиїм воно було,
    Що за водою
    Пішло і стало на крило
    Над суєтою?

    Чом не злетіло, не зірвалось стрімко з уст
    У синій простір?
    Чом не припало до душі комусь,
    Не стало гостем?

    Розіпнуте на струнах чорних шпальт,
    Розбите друком,
    Вчорашнє слово, те, що впало на асфальт,
    Чи стане звуком?

    12.01.2023


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.38)
    Коментарі: (2)


  49. Віктор Кучерук - [ 2023.03.17 05:53 ]
    * * *
    У завислому тумані,
    Над притихлою рікою, –
    Сонце жевріє ще зрана,
    Мов пригашене імлою.
    Синь води та зелень луків
    Прив’ядає поступово
    І приходить час розпуки
    У напливі присмерковім.
    Хоч чекаю безнастанно
    На прояснення майбутнє, –
    Днині думка притаманна
    В цій поезії присутня…
    17.03.23




    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  50. Євген Федчук - [ 2023.03.16 16:39 ]
    Трипільці
    Було то у часи тепер далекі,
    Коли в дикунстві люди ще жили.
    Ще пірамід ніяких не звели,
    На антилоп ще полювали предки
    Тих, хто ті зіккурати возведе
    У Межиріччі, що сягнуть до неба.
    Вирощувати щось в землі для себе
    Навчились люди лише де-не-де.
    Що знайдуть – їли. Ще жили в печерах.
    А, де нема – ладнали халабуд
    З гілок і листя, в них й селився люд.
    Як вполював що, то тим і вечеряв.
    Ото хіба Ієрихона вже
    Й Чатал-Гуюка височіли стіни.
    Ліпили де з каміння, де із глини
    Тісні домівки. Поміж них вужем
    Іще тісніші вулиці були,
    Що й перехожим важко розійтися.
    Та ж люд в міста ті неспроста селився,
    Бо ж навкруги їх дикуни жили,
    Що заздрісно дивилися на світ,
    Де люди можуть досхочу поїсти.
    Не кожному дало притулок місто,
    Для того за душею мати слід.
    Тож, як на світ поглянути згори,
    То скрізь дикунство між людей панує.
    Лиш де-не-де міста вже люд будує
    Найперші з тої давньої пори.
    Десь починають землю оброблять
    Або стада худоби випасають.
    Та сторожко навколо озирають,
    Чи хто не йде, аби добро забрать.
    Коли ж із Анатолій, Палестин,
    Де люди почали інакше жити,
    Могли б ми ген на північ полетіти
    Над морем Чорним, ще тоді пустим,
    Бо хто ж на те міг зважитись тоді,
    Щоб в море вийти, плавати по ньому?
    Так от, якби краї маловідомі,
    Хто із небес високих оглядів,
    То від Карпат поміж Дністер і Прут
    Побачив би здивовано картину:
    Міста і села над річками тими
    Десятками і сотнями встають.
    І схожі всі один до одного.
    Як правило, майдан у центрі – коло,
    Великі хати купчаться навколо,
    Причілком до майдану отого.
    Згори – так наче сонечко тобі,
    Яке навкруг проміння розпустило.
    Чим більше люду у селі тім жило,
    Тим більше кіл з будинків. Далебі,
    Як сонечка по всім степу лежать.
    Навколо густо ниви зеленіють,
    Ячмінь, пшеницю, просо люди сіють.
    Стада худоби по степу біжать
    У пошуках солодкої трави,
    Якої по степу кругом багато.
    Є де худобу людям випасати.
    А там бики, корови, вівці є,
    І свині, табунами ходять коні,
    Ніхто їх не тримає на припоні.
    Тоді худоба більше і дає.
    У тих містах і селах жив народ,
    Якого ми трипільці називаєм,
    Бо справжнього їх імені не знаєм.
    Жили, робили на землі. Так от,
    Я про одне з таких великих сіл,
    Чи, може, міст хотів би розказати
    Історію. Кому цікаво знати,
    Опустимось і глянемо навкіл.
    Дорогою, що вздовж ріки лежить ,
    Йде чоловік із торбою на плечах.
    У ній, мабуть, найважливіші речі,
    З якими можна у степу прожить.
    Обвітрене лице до чорноти
    Говорить, що багато він блукає,
    Своє лице до сонця підставляє.
    Що змусило його отак іти,
    Сказати важко. Бо ж в часи оті
    Всі люди роду-племені тримались
    І від своїх осель не відривались.
    Отож людину стріти на путі
    Було нелегко. Як товар везли –
    Там мідь, чи кремінь, чи то посуд,може,
    На волокушах, зазвичай, дорожніх,
    Які чи коні, чи бики тягли,
    То йшли гуртом. А поодинці – ні.
    Хоча розбоїв мало на дорогах,
    Воно й від хижих звірів засторога.
    Людині важко у степу одній.
    Та чоловік уваги не звертав
    На те, ступав і широко і легко.
    Уже й село видніється здалека,
    Навкруг жовтіє нива золота.
    Жінки пшеницю з того краю жнуть,
    Серпи в руках мелькають дерев’яні.
    Пластини міцно вставлені крем’я́ні
    Зрізають стебла. У снопи кладуть.
    А слідом діти ставлять у стіжки.
    А там чоловіки вже рало тягнуть,
    Під новий урожай зорати прагнуть.
    Тягти те рало – труд такий важкий.
    Помітять чоловіка на шляху,
    Подивляться, чи то який знайомий
    Із пасовиська поверта додому.
    Чи, може, вість яку несе лиху.
    Та й за роботу. Вже біля села
    Садки ростуть – там яблуні і груші,
    Смородина, калина тішать душу.
    Людина кожна скуштувать могла.
    Та чоловік, хоч і з дороги був,
    Не рвав нічого, рушив до майдану,
    Де, знав напевно, зазвичай застане
    Старійшин. Ледь з дороги завернув
    Й одразу попід хатою в тіні
    Їх і побачив. Підійшов, вклонився.
    - Ти, чоловіче, звідкіля прибився? -
    Спитав один, - Сусіда нам чи ні?
    - Ні, не сусіда. З дальніх я країв.
    Пройшов земель і сіл таких багато.
    У вас тут хочу на спочинок стати,
    Можливо і закінчаться мої
    Отут дороги. Може, десь піду.
    - А як же звешся? – Звуся я Папаєм.
    - А, чоловіче, хист до чого маєш?
    - Всього потроху. Як у вас знайду
    Для себе втіху – лишусь назавжди.
    Як на те, звісно, дозвіл буду мати.
    - Ну, що ж, є в нас для подорожніх хата,
    Живи поки собі, але гляди,
    Порядки наші рушити не смій,
    Бо проженем, а то ще і скараєм!
    - Шановні, я порядки ваші знаю,
    Вже проживав в місцині не одній.
    Отак Папай в селі і залишивсь.
    Спочатку всі на нього озирались,
    Чужого зрозуміти намагались
    Та він спокійно, не нахабно вівсь.
    Поволі звикли. В хаті не сидів –
    То він у полі, то із пастухами,
    То у гончарні возиться з горшками.
    І все він знав, і всього він умів.
    І, навіть, те, чого у тім селі
    До цього і не вміли, і не знали.
    Хоча би рало, полем що тягали
    Та сили укладали чималі.
    Раніш не знали, правда і того.
    Мотикою ямки лише копали
    І колосок у кожну укладали,
    Надійно засипаючи його.
    Зерно із того й виростало в них.
    А потім хтось придумав оте рало,
    Яким твердючу землю і орали.
    Тож додалося площ їм посівних.
    А як інакше – бо ж село росте.
    Нові роти – їх треба годувати.
    Мотикою того не накопати,
    Хоча і рало – діло не просте.
    Папай з тим ралом полем теж ходив.
    Та волокушу із биком побачив,
    Сів собі та й задумався добряче,
    А потім більше рало спорудив.
    Місцевого умовив коваля
    Ріг того рала міддю обкувати.
    Став оте рало до бика чіпляти,
    Як волокушу. Всі лише здаля
    На те дивились. Вийшов в поле він,
    Бика того легенько поганяє,
    А сам на рало добре налягає
    І запросто пройшов один прогін,
    За ним іще. І глибше рало йде,
    І менше сили треба витрачати,
    Адже не треба рало те тягати.
    Бик його тягне, а орач веде.
    Робить таку роботу залюбки.
    Взялись чоловіки биків привчати
    Та рал собі великих майструвати.
    Зорали скоро землю вздовж ріки,
    Щоб можна було всіх прогодувати.
    На тих полях ячмінь густий стоїть
    А на других підня́лася пшениця.
    На хліб вона, щоправда, не годиться
    Та кашу з неї запросто варить.
    Поки возились з тим чоловіки,
    Папай став до гончарства придивлятись,
    Як гончареві важко управлятись,
    Втрачати скільки сил своїх, поки
    Той горщик вийде. Глину заміси.
    То добре, що своєї вдосталь мали,
    Попід високим берегом копали.
    Качали до тонкої «ковбаси»
    Й ліпили стінки посуду з того.
    Та цілий день навкруг стола ходили,
    Все вище й вище стінки ті ліпили,
    Поки і зліплять горщика всього.
    Папай за тим довгенько пригляд вів,
    Аж доки зрозумів, як поступати.
    Спочатку взявся стовпчик закопати,
    Вершечок потім в ньому закруглив.
    Зробив стільницю круглу, продовбав
    В ній ямку, щоб зі стовпчиком співпала.
    А далі справа геть простою стала,
    Надів стільницю на той стовп і став
    Її крутити. Хоч нелегко йде
    Та ж крутиться. І гончару вже легше,
    Навколо столу цілий день не чеше.
    Рукою однією круг веде,
    Другою ліпить горщик, миску чи
    Якусь макітру. Швидше йде робота.
    Вже й горщиків багато біля плоту,
    Щоби гарненько випалить в печі.
    А у Папая інтерес пропав
    До гончара. Він знов ідею має,
    Удома щось пиляє і стругає.
    Хоч кожен, мимо йдучи, зазирав
    Та мало що із того зрозумів.
    Якісь круги під стіну дерев’яні,
    Дрючки тонкі, обтесані старанно.
    Папай же дірки у кругах свердлив.
    За кілька днів докупи все зібрав:
    На ті дрючки надів круги гарненько,
    Та закріпив їх чопами міцненько,
    Усе то волокушами з’єднав.
    Привів бика, запріг у все оте.
    І бик потяг – воно і покотилось.
    Всі люди зачудовано дивились –
    Таке б, здавалось, рішення просте,
    А от ніхто додуматись не зміг.
    Не довго, правда, думали-гадали
    І возом ту диковину назвали.
    Так що Папай і в тому допоміг.
    Багато іще вигадав дрібниць,
    Якими люди гарно торгували
    З сусідами: і кремінь з того мали,
    І мідь, й бурштин – везли із різних місць.
    Так і казали: «То Папай нам дав!»
    Звідтіль і слава про його́ пішла,
    Та на віки його пережила.
    Мабуть, ніхто такої і не мав.
    Відтоді проминули сотні літ.
    Міста трипільські вже давно пропали,
    Травою ті місця позаростали.
    Поволі почав змінюватись світ.
    В Єгипті піраміди почали
    Вже зводити, в Шумері – зіккурати,
    Міста уже взялися будувати.
    В степи у наші скіфи вже прийшли.
    Змішався з ними весь місцевий люд,
    Навчивши скіфів землю обробляти,
    Горшки ліпити та вози ладнати,
    Що з давніх пір уже уміли тут.
    Вже мало хто про тих трипільців знав,
    А от Папая досі пам’ятали,
    Його уже за бога скіфи мали,
    Який із неба їм дарунок дав –
    Плуг і ярмо, ще чашу і сокиру,
    Які молодший Колаксай узяв
    І скіфам той дарунок передав,
    Яким і користуються допіру.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:



  51. Сторінки: 1   ...   170   171   172   173   174   175   176   177   178   ...   1829