ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Віктор Кучерук
2026.06.28 07:33
Не загладити провину,
Як в оцю гарячу днину
Я від ворога загину
У бою за Україну.

Через болісну утрату,
Найдорожчого солдата, -
Буде мати горювати

Ірина Вовк
2026.06.28 07:18
Розділ VIІІ. ЧОРНИЙ ЯР САНЛІСЬКОГО ЛІСУ «Тому, хто тримає моє серце у своїх долонях. Раулю, я пишу ці рядки латиною – мовою, якою мої судді виголошуватимуть нам анафему, але пишу їх кров’ю свого серця. Коли ти читатимеш це, я буду серед королівського

Микола Дудар
2026.06.27 19:25
«ЦЕ БУЛО ВЧОРА, А СЬОГОДНІ…» Під обкладинкою цієї книжки зібрані доволі відверті і промовисті вірші. Мабуть, про них можна сказати словами одного чужого класика: «виходячи на дорогу, душа озирнулась…» Душа, розхристана на вітрах і на життєвих перехрест

Микола Дудар
2026.06.27 18:55
СІМ НОТ НА ПАГОРБІ «ТИ ПОМІЖ МРІЙ ЗАСТРЯГ НАВІЧНО» ПОШУКИ СПІВРОЗМОВНИКА У ВІРШАХ МИКОЛИ ДУДАРЯ Микола Дудар – поет трішки наївний, трішки інфантильний, але передусім – дуже балакучий. Поетична картина його поезії базується на діалогах, які часто пер

Роксолана Вірлан
2026.06.27 14:56
А що, якщо ніщо не є правдивим -
усе лиш неоспале вібрування.
І не здивуєш, аніяким дивом
мене - холоднолику, дику панну.

Хоча, направду, дякую за каву,
за зірну гущу в небному горняті,
заземлення в розмову нелукаву,

Борис Костиря
2026.06.27 13:28
Людина, якій нікуди іти,
Яка блукає в безнадійних хащах.
У криках німоти і пустоти
Вона веде життя своє пропаще.
Безхатько без життєвої мети,
Покинутий навік напризволяще.

Лайдак шукає те, чого нема,

хома дідим
2026.06.27 08:41
радіо співає про кохання
хмари сунуть і народ снує
заробити порішать питання
до свого усяко по своє
інший навіть
міг продати душу б
за дрібну грошву бо що душа
хто би знав як душу ту відчужить

Віктор Кучерук
2026.06.27 07:06
Настане завтра добрий час, -
Всміхнеться сонечко для нас
І згодом тільки грому вибух
Стрясе раптово цілі шиби.
Та довго ще до бідолах
Війна приходитиме в снах, -
І людям будуть свідчить люди
Про те, що точно не забудуть:

Ірина Вовк
2026.06.27 06:48
Розділ VIІ. ТУРНІР ЗА СЕРЦЕ КОРОЛЕВИ «Коли настане час, і кам’яні замки чужинців почнуть неволити твою чисту душу, не шукай порятунку в молитвах чи книгах. Шукай його там, де дерева розмовляють із вітром. Твій справжній трон буде не з золота, а з обій

Юрій Лазірко
2026.06.26 16:53
it lives in me...
the sea of touches and
the endless kisses
ohoooooooooooh
oh wings of mine
your weightless moments -
heaven to embrace
the sparkling wine

С М
2026.06.26 16:36
Боже Мій

Люди, що ви накоїли?
Його замкнули ви у клітці, у злотій клітці
Змусили коритися релігії
Його, воскреслого з могили, із могили

Він є богом анічого

Тетяна Левицька
2026.06.26 15:23
Барвиста поезія, щемна, глибока —
життєвої мудрості сталий архів —
натхненно звучить на підмостках високих
її чарівний, кантиленовий спів.
Проймають катренів думки автентичні,
на розмах олжу б'ють по лівій щоці,
і маски лукаві зривають з обличчя,

Борис Костиря
2026.06.26 13:02
Я встану рано в сутінках зелених,
Пройду крізь гай дрімотний і черлений.

Прийду на стадіон крізь варту лісу,
Крізь ватру сну і незворушність міста.

Проб'ється думка крізь застиглість часу,
Крізь розтривожену інертну масу,

Ірина Вовк
2026.06.26 11:04
Розділ VІ. МІЖ КОЛИСКАМИ ТА ПРЕСТОЛОМ, АБО КИРИЛИЧНИЙ ПІДПИС НА ЛІЛЕЯХ ФРАНЦІЇ Земля Капетингів дихала вогкістю та залізом, коли у весняний день тисяча п’ятдесят другого року над Суассоном прокотився перший крик немовляти. Усміхнена Анна схилилася над

хома дідим
2026.06.26 09:30
хмариво синьовидне
веслярі небесні
уявляються невідомі
немислимі
які умудряються
уявлятися саме так
веслярами
що тебе утішає явно

Охмуд Песецький
2026.06.26 07:57
Сумуючи, немов розстаючись,
Про завтра не домовившись чи після
Зустрітися не днями, то колись,
Коли згадається сердець любовна пісня...


Закоханість і первісний інстинкт –
Усе працює, щоби поєднати,

Віктор Кучерук
2026.06.26 07:32
На берегах минулого сліди
Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
На берегах минулого - плоди
Не дуже добре вивчених уроків.
На берегах минулого - весна
І невичерпне джерело натхнення, -
На берегах минулого ясна
Пора завжди очікує на мене.

Катерина Савельєва
2026.06.25 23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.

Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Володимир Ляшкевич
2026.06.25 15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм Вступ Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Круки волають, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ V. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єпископ

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Ірина Вовк
2026.06.24 11:13
Розділ ІV. ПЕРША ЗУСТРІЧ: ЗІТКНЕННЯ ДВОХ СВІТІВ «Травень розсипав цвіт над Реймсом, кам’яні химери застигли у німому подиві. Вона йде по кубах холодного каміння, двадцятирічна весна у вишитих шатах. Поруч – король, сивий від битв і років, дивиться

хома дідим
2026.06.24 08:11
consider death
співає майкел стайп
consider death
з динаміків у супермаркеті
на пенсіонерів
на поліціянтів
на матусь із дитями
на візки для гавчиків

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Охмуд Песецький
2026.06.23 18:31
Охайна дівчина і при скромному макіяжі викликала потаємний інтерес і швидку згоду на послуги. Чому приваблюють саме такі, якщо мені потрібна робітниця лише для прибирання, для мегамаркетів і як водійка мого майбутнього авто? Про ескортні виходи того дня

Володимир Бойко
2026.06.23 17:18
Історія сповнена історичних парадоксів і парадоксальних істориків. Були царі, були і блазні, але щоби цар і блазень у одній особі? Що більше є нагарбаних територій, то більше їх бракує для повного щастя. Можна і концтабір у країні створити, а мож

Борис Костиря
2026.06.23 12:56
Протоптую стежину у снігах,
Єдину, неповторну і глибоку.
Іду снігами, нібито у снах,
Гамуючи ненависть і тривогу.

Протоптую стежину у полях
Прологом у небачене майбутнє,
Яка укаже подорожнім шлях,
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Сергій Губерначук - [ 2021.03.13 09:31 ]
    Смерть мухи
    Сліпа весняна мухо,
    про тебе
    пишу вірша,
    сліпа весняна мухо.
    Ти – паразит.
    Допіру, у четвер,
    мені влетіла ти у ліве вухо.
    Та так спрожогу
    і зненацька так
    (десь, мабуть, навмання
    свій курс тримала),
    що я про все забув,
    спалив прокатний фрак –
    на плитку сів,
    вбив хом’ячка кинджалом…
    Бо саме перед тим повторював слова,
    бо я ж актор,
    хом’як – замість партнера.
    Кажу йому: «Стривай!»,
    підвів, як слід, кинджал,
    а муха – бац!!
    і я його – між ребра,
    та так спрожогу і зненацька так…
    Мабуть, ніколи я не бачив
    стільки крові.
    Мене взяв дикий біль чи переляк, –
    я сів на плитку,
    фрак спалив ще новий…
    А муха безперестанку гула
    і тупала всередині по вуху.
    Вона б чи з розуму мене звела,
    чи довела б квартиру до розрухи.
    Чого вже тільки я їй не робив,
    і чим у вусі я не колупався,
    і димом раз у раз її труїв,
    і головою вниз висів, гойдався.
    Не хоче вилізти,
    гуде – хоч плач!
    Турбіною качає кволі нерви.
    Червоне вухо, в’яле, наче квач,
    приборкало собі несхитне стерво…

    Коли ж годинник північ відгатив, –
    із вуха випала маленька кришка.
    Піджаті лапки…
    Справжній неґатив
    на те чудовисько, що в вусі рвало кишку.

    Зелена мертва мухо,
    до тебе́ мені на зло
    фортунило, щастило…
    І що це був за день? –
    Тринадцяте число?!
    Ти, часом, мухо,
    не нечиста сила?..

    23 квітня 1989 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Поезії розбурханих стихій", стор. 112–113"


  2. Тетяна Левицька - [ 2021.03.13 08:35 ]
    Він тільки - друг
    Здавалось, друзі ми, не більш,
    в кафе розмови про буденність.
    Мій візаві цитує вірш:
    натхненно, чуйно, незбагненно.

    Про погляд голубих очей,
    і невзаємність почування.
    Піє для іншої Орфей,
    між нами тільки - спілкування.

    Хіба, що друг, і що з того,
    що в мене блузочка зваблива,
    і завиточок на чоло
    спадає з русих кіс грайливо.

    І руки ходором тремтять,
    коли до губ фужер підношу.
    Мені давно за ендесят -
    несу свою жертовну ношу.

    Не раз спіткалась об асфальт,
    окропом обпікала пальці.
    Не з тими вальсувала вальс -
    затих рояль, скінчились танці.

    Навіщо, серцем не збагну,
    віч-на-віч - сповіді покути?
    Найкращий друг, але чому,
    боюсь до нього доторкнутись?

    10.03.2021р.


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Коментарі: (2)


  3. Віктор Насипаний - [ 2021.03.13 07:26 ]
    Два варіанти

    Синок приніс підручник татку:
    - Рішити треба цю задачку.
    Завдання той дививсь недовго:
    - Нема нічого тут складного.
    Подумай. Легко зробиш сам ти.
    Бо навіть два є варіанти.
    Малий задачу довго мучив.
    І знов прийшов, ледь не ревучи.
    - У мене два є варіанти:
    Спитати в тебе чи списати.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  4. Нічия Муза - [ 2021.03.13 07:15 ]
    Самосуд
    Спливає все і явне, і таємне,
    яке із головою видає
    само себе, коли душею темне
    ангелика із бестії вдає.

    Не хочеться, та говорити мушу, –
    не відпирається брудна душа,
    яка марає іншу чисту душу.

    У совісті немає палаша.
    Її із мулу викине на сушу
    Феміда і заріже без ножа


    Рейтинги: Народний -- (5.44) | "Майстерень" -- (5.43)
    Прокоментувати:


  5. Віктор Кучерук - [ 2021.03.13 07:49 ]
    Не вірш
    Перенизана росами,
    Блискотить осока.
    Прибережна укосина
    І грузька, і слизька.
    Пройнялися водицею
    Так уже береги,
    Що вилискують крицею
    Звідусіль навкруги.
    Під ногами аж чавкає
    І тремтять пухирі, –
    Полетів би за чайкою
    Отією, вгорі.
    Бо змокрілою стежкою
    Йти не хочеться більш, –
    На листочку мережкою
    Тільки букви, не вірш…
    13.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  6. Володимир Бойко - [ 2021.03.12 23:57 ]
    Глюки
    Вік не бачити спокою ані сну –
    Тлумлять мене чоботи всіх імперій.
    Я межу од розуму перетнув,
    Їде поволі дах – дванадцять серій.

    Відпливають мізки, мов кораблі,
    Напливають глюки і витребеньки,
    Брага вишумовує у теплі,
    Апетит вигулькує чималенький.

    Причвалають вишкварки на пікнік.
    Дрібно танцюватимуть, голі й босі.
    Їм не треба мови – у них язик,
    Бо на те і є вони, малороси.




    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.62)
    Прокоментувати:


  7. Юлія Івченко - [ 2021.03.12 23:49 ]
    Хіба зрозумієш...
    Хіба зрозумієш епоху струн на прозорій руці?
    У нас несумісні бажання пофарбовані різним.
    Грізні твої троянці сонце взяли на приціл,
    і від усього баского галасу стає надто тісно,
    і лячно.

    Нетерпляче втикаєшся в ніч як у молитву -
    засни-засни,
    тільки сни ,
    не чіпай мої віти!
    Стань жовтою фарбою, загубися між літер,
    Вирви у мене вологе серце на свою палітру
    снів…

    Заспокоюсь ,
    притулюся до скла як бранка,
    бо я і є бранка ,що цілує дітей у зоряні скроні,
    боронить на відстані шепотінням світанків,
    сипле матіолових світлячків у рідні долоні.
    Дає здачі…

    Ати не спиш - приходиш,
    Ревно береш за руку.
    Відлуння у персиковій кухні і лини на тарелі,
    нема ні поглядів ,
    ні повітря, що терпкозвуке…

    -Їж - кажеш,- а то станеш свічкою у потязі
    див.

    Камінчиком падає спротив звукам.
    -Я живого не їм…



    Рейтинги: Народний 5.75 (5.67) | "Майстерень" 5.75 (5.76)
    Коментарі: (5)


  8. Іван Потьомкін - [ 2021.03.12 21:44 ]
    Триголосся
    «Доглядала квіти я для кладовища...»

    «Продавала квіти я на кладовищі...»

    «Я нічого не робила – маю тії квіти...
    Ой лежу я під землею, короткая віком,
    Та й кричу я з-під землі:
    «Йдіть до мене квіти!»
    А квіти тихенько повідповідали:
    «Ми б з охотою прийшли, але ж повсихали...»
    Як же сказать людям, щоб вас не носили,
    А малу мою могилку барвінком укрили?
    М’ятою-рутою всю зазеленили,
    А в голови поставили червону калину.
    Як прилетить птаство, посіда на віття,
    Нащебече-настрекоче, що діється в світі...»

    «Доглядала квіти я для кладовища...»

    «Продавала квіти я на кладовищі...»





    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (1)


  9. Ніна Виноградська - [ 2021.03.12 20:40 ]
    Найрідніший знайомий


    Ми з тобою уже не чекали кохання,
    Усього надивились: і горя, і літ...
    Та зустрілися і спалахнули востаннє
    Тим вогнем, що горить, зігріваючи світ.

    Що робити обом, в кого ради питати?
    Завинили ми в долі, за це нам і зле.
    Я хотіла б твоєю дружиною стати,
    Я хотіла, я дуже хотіла!
    Але…

    …Живемо тепер кожне у власному домі,
    Голосами сплітаючись лиш уві сні.
    І, на жаль, ти для мене вже тільки знайомий –
    Найрідніший у світі знайомий мені.



    Рейтинги: Народний 6 (5.53) | "Майстерень" 6 (5.77)
    Коментарі: (2)


  10. Микола Дудар - [ 2021.03.12 15:21 ]
    ***
    І знову сніг зненацька встрівся
    Ех недобачив, не добіг…
    Назустріч ситий дядьо Ізя
    Невчасно цей лапатий сніг

    Ніхто ж не звав… незвані гості
    Таке буває і в житті
    Іду, повзу... космічний простір
    І жодних знаків на путі

    Ой люди люди… холоднеча —
    Не суйте носа за поріг
    А вуйко Ізя десь під вечір
    Загріб до себе весь той сніг…
    12.03.2021.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  11. Сергій Гупало - [ 2021.03.12 13:35 ]
    * * *
    І місце моє – на місці.
    Не треба кудись іти.
    Кружляють навколо вісті,
    Далеко – гарчать хорти.

    Живу і радію вдома,
    Ще маю завзяття рух.
    Поволі стаю відомим,
    Шукаю утрату – нюх.

    Не пахне найліпша кава,
    Не тішать і те, і се.
    Я думоньками – стоглавий,
    Задивлений – на шосе.

    Мій covid утік від мене,
    Синичка шкрябнула шкло
    Вікнá у життя. О, нене!—
    Я глянув – воно стекло

    В забіги котяр-безхатьків,
    Що в завтра несуть весну.
    І я допишу нотатки
    Про мрію піти до сну.

    А хочу, зізнаюся, щоби
    За спиною дихав пес.
    Хай буде, немов оздоба…
    Накличе мені шанобу
    Високу – аж до небес!


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.71)
    Прокоментувати:


  12. Вікторія Лимар - [ 2021.03.12 12:53 ]
    Животворчий стиль
    Березневий дотик свіжий,
    долучаючись до мрій,
    поглядом суворо-сніжним
    доторкнувся раптом вій.

    Ранок сонячно-мінливий
    до похмурого йде дня.
    Знову настрої примхливі
    стелить доля навмання.

    Розкружлялися сніжинки,
    заохочені до дій.
    І не знає відпочинку
    животворчий пензля стиль.

    То ж не думайте зітхати!
    Хай потішиться зима!
    Час в Небесні йти палати.
    Знає це вона й сама.

    09.03.2021 15.00




    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.45)
    Прокоментувати:


  13. Неоніла Ковальська - [ 2021.03.12 10:44 ]
    Дихає теплом весна
    А весна вже дихає теплом,
    Хоч мороз іще за щоки щипле
    І зима у сніжки за селом
    Бавиться із шибеником-вітром.

    Але не та силонька вже в них,
    Щоб з весною-красною змагатись,
    Вітерець поволеньки затих,
    То ж зима нас буде покидати.

    2021 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  14. Петро Скоропис - [ 2021.03.12 09:52 ]
    З Іосіфа Бродського. Янгол. Краєвид з пагорба. Запрошення до подорожі
    Білий бавовняний янгол,
    що досі висів у моїй комірчині
    на металевих плечиках. Дякуючи йому,
    нічого кепського за ці роки
    не трапилось: ні зі мною, ні – тим паче –
    з помешканням.
    Скромний радіус, скажуть мені; а проте
    чітко окреслений. Твореним
    не як ми, за образом і подобою,
    а безплотними, янголам притаманні
    лише колір і швидкість. Останнє дає змогу
    бути усюди. Отож і досі
    ти зі мною. Крильцята, бретельки
    дійсно у змозі обійтись і без торсу,
    струнких кінцівок, не кажу – кохання,
    знаючи ціну безіменности і потураючи тілу
    розширюватись від щастя у діаметрі десь у теплій
    Каліфорнії.


    ---------------------------
    ***

    Краєвид з пагорба

    Ось вам заціпле місто: окаменіла мла.
    Геометрія в млі оплакує геометра.
    Спершу ви чуєте тріо, затим – піаніно негра.
    Ріка, хоча не замерзла, все-таки не змогла
    дістатися океану. Витіюватість рік
    впадає до віч у місті, коли навколо рівнина.
    Дерево без коріння палає, як і торік.
    Ріка блищить, як чорний лак піаніно.
    Скрипи за крок позаду лаштуються до ноги.
    Це – ефект перспективи, а не убивця. Пара
    років тут обертає учора в завтра.
    І площа, як грамплатівка, дає круги
    вкіл штиря обеліска. Трапилось щось зі сто
    літ тому, і появилась віха.
    Віха успіху. В принципі, ви – ніхто.
    Ви – їх луна якомога тиха.
    Сніг летить, як попало; диктор бубнить: "циклон".
    Не покидайте бара, не покидайте бара.
    Автомиша фарами і толоку колон
    напріч збавляє глузду, мов слонів Ганнібала.
    Вколо – пустеля, чула на сміх вдови.
    "Бебі, не йди…", – слух впізнає Синатру.
    Це відлуння у запису; мла, силует сенату,
    нудь і юга довкіл, температура, ви.
    Ось вам лице вкруту, ось вам його гніздо;
    цей жовток в шкаралупці, тріснутій після стужі.
    Ваше таксі на шосе обганяє також ландо
    з вінками, рухоме заледь по смузі
    в той же бік, що і ви, нехотя, далебі.
    Все це – ефект периметра, зов околиць,
    цоколів передмість, вилаяних уголос
    тепловозами, вітром, докорами судьбі.
    І ген-ген – океан. І жодної віхи сторч,
    плоска місцина, де ні будівлі.

    Де робити нічого, якщо в деннім світлі
    лікар ви, зодчий, історик, актор,
    і, тим паче, відлуння. Всує кочує згук
    простором. Той чує тільки суму
    здійнятих хвиль, беспрецедентність шуму,
    котрий подолує лише звук
    від сурми Гавриїла. Ось вам повний набір
    горизонтальних ліній. Майже ресора
    світобудови. Нею й петляє соло
    Паркера: просто инший напір,
    ніж у архангела; з нежитем, як-не-як.
    А далі, північніше, на пленері
    провалюється і виринає сейнер,
    як церква, що губиться у полях.

    2 лютого 1992
    Вашингтон
    --------------------------------


    Запрошення до подорожі

    Цеглиною даси ради склу на предмет ключа.
    Із кухні пройдеш в їдальню (заваж уступ у порозі).
    Змахни з рояля Бетховена і Петра Ілліча,
    відгвинти третю ніжку і перелічи гроші.

    Не подайся до спальні, не ускладни життя,
    бо дійде до маструбації. В спальні та гардеробі
    трунок парфуму; ба, крім хіба шмаття
    від Діора, катма чогось, збути щоб ув Європі.

    У залі очікувань, коли оголосять рейс,
    не сіпайся; потягнись і подолай дрімоту.
    У натовпі пасажирів, як правило, є єврей
    з пейсами й дітьми – примкни до їх хороводу.

    Нарано, коли Зізі відійде від жалюзі
    зі звісткою – Лувр закритий, вчепись в її мокрий волос,
    ткни писком у подушку, і, визвірившись – "Гризи!",
    вчини з нею те, від чого співачка втрачає голос.
    1992




    --------------------------------


    Рейтинги: Народний -- (5.41) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  15. Сергій Губерначук - [ 2021.03.12 08:43 ]
    Цокаючись з задзеркаллям
    Цокаючись з задзеркаллям
    чаркою оковитої,
    несамовитая краля
    хижо мене запитує:

    – Хто поміж цілого світу
    чи то, тим більше, Всесвіту
    най-най!-миліша кобіта?
    Ну ж бо, скажіть, мій велету!?

    (Саме просватав я Зою,
    звісно, мовчання – золото),
    але такою красою
    навпіл мене розко́лото!

    – Не чарівне я люсте́рко
    і не тарілка з яблуком.
    Але так солодко й терпко
    вас осягати зда́леку.

    – Отже, підсядьте-но, – каже, –
    ближче до мене в крі́слечко
    і повідомте нам Ваше,
    буцімто, справжнє ім’ячко?

    (Хоч і просватав я Зою,
    і заприсягся в вірності),
    звідкись, як перед грозою,
    стало мені покірності.

    Я не на жарт захопився,
    натеревенив дечого…
    Як не крути – оступився!
    чорного чорновечора…

    – Хто ж поміж цілого світу..? –
    Знову мене питалося, –
    Пізно ти, брате, помітив!
    Що мало бути – сталося.

    Серце в цейтноті застигло.
    Гнів засліпив вражаюче..!
    Дивне створіння побігло,
    регіт з грудей скидаючи…

    Відповідь краще дові́ку
    сперти глухою стінкою.
    Жінка була – чоловіком!
    Жінка була – не жінкою!

    5, 6 липня 2003 р., Богдани́



    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Поезії розбурханих стихій", стор. 87"


  16. Віктор Кучерук - [ 2021.03.12 07:15 ]
    Без відповіді
    Гадати більше якомога
    Урвався в мене вже терпець, –
    Куди ведеш мене, дорого,
    І як далеко твій кінець?
    Сама про напрямок повідай
    Та щось про відстань розкажи, –
    Не відмежовуй тільки біди
    Мої від прикрощів чужих.
    Не бійся граней косогорів
    І не лякайсь пітьми яруг, –
    Не розбуди лише дозори
    Відпочиваючих недуг.
    Стелися рівно і не швидко
    Веди з роками боротьбу, –
    Скажи, дорого, – що там видко,
    Де ще ні разу я не був?..
    12.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  17. Ігор Терен - [ 2021.03.11 21:21 ]
    Об’явлення юродивого
    До кого не прийду у віщі сни,
    у мене буде головний мотив –
    навіювати пахощі весни
    і голоси лугів, гаїв та нив.

    Комусь це може спати не дає,
    але богемі не заваджу я...
    яка не зазіхає на моє,
    але не помічає... нічиє.

    У неї не двоїться у очах,
    що я не я і, наче, не ізгой...
    та іноді чіпляється реп’ях –
    літературний мій антигерой.

    Обнюхуючи кетяги куща,
    котяра вилізає із плаща,
    шикує у конвеєрі кубіт
    і опусом шокує білий світ –
    одноманітне плетиво плюща,
    що буйно озеленює сучліт.

    03/21


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  18. Микола Дудар - [ 2021.03.11 20:19 ]
    Спомин...
    На розтині доріг на ранньому світанку
    Відчути і забутись, затриматись на мить
    Співає у душі… ну наче наостанок
    І ця неоднозначність візьме і заболить…

    У шепоті верби, в обімах верболозу
    Росою перемиті задимлені сліди…
    А ближче до Дніпра цвіла колись мімоза
    І в тому океані була найкраща ти…

    Який же я пеньок, який же необтеса
    Ну правда не такий вже, заплив і повернувсь…
    А ти щось про своє, як справжня поетеса
    А я лише одне: женюсь! женюсь! женюсь!
    11.03.2021.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  19. Євген Федчук - [ 2021.03.11 19:16 ]
    Набіг хана Менглі-Гірея на Київ у 1482 році
    В глибокій балці степовій
    Над річкою, що тихо плине
    Під вербами через долину,
    Палає вогник ледь живий.
    Вже вогнище перегоріло
    І на ніч від очей лихих
    Не кидали дрівець сухих,
    Тож воно ледве-ледве тліло.
    Навкруг монахи розляглись
    В траві. Вечерю закінчили.
    Лежали, стиха говорили…
    Хтось став навколішки, моливсь.
    Їх доля у степу звела.
    З Литви, Москви та України
    Ішли в далеку Палестину.
    Дорога неблизька була
    Та й небезпечна. Людолови
    Постійно шастали кругом.
    Помітять, вихоплять бігом
    І не поможе й Боже слово.
    Та вірили, що Бог, усе ж
    Того не може допустити.
    Обереже від злого світу
    Та й від стихії злої теж.
    Монах московський Феофіл
    Лежав біля Петра з печерських.
    Весь час побіля нього терся
    Та бубонів. Не було сил
    Уже і слухати його.
    Та той ніяк не замовкає,
    Москву свою все вихваляє.
    Ото б спитатися – чого?
    От і тепер – поїв, розмлів
    Та і давай Петра повчати:
    - Да, Києв славєн бил когда-то,
    Магуч и сказочно красів.
    А нинє что? Да смєх одін.
    Дєрєвня, может, да і только.
    В ньом раньше храмов било сколько.
    Тєпєр лиш пару мєж руін.
    А вот Масква вєсь час растьот,
    Красу и сілу набіраєт.
    От златих куполов сіяєт.
    Нємного врємєні пройдьот
    І она станєт Трєтій Рім,
    Об’єдініт мір хрістіанскій.
    Град Константінов уж османській,
    Стол патріарший вмєстє с нім.
    Одна надєжда на Маскву.
    Отсюда вєри свєт прольйотся,
    В Масквє вся святость собєрьотся.
    Увідіш, скоро назовут
    Йейо святою. Відіт Бог,
    Нє зря мітрополіти ваши,
    Что в Кієвє сідєли раньше,
    Тєпєр в Масквє. Князь нинє смог
    Собрать даров святих нємало.
    Златиє дискос и потир –
    Іх знаєт вєсь крєщьоний мір,
    Тє, что в Софіі прєбивалі ,
    У вас, тєпєрь в Масквє - у нас.
    Хан кримскій, хоть і нєхристь, пьос
    Масквє в подарок прєподньос…
    Петра мов осінило враз.
    Згадав чутки, які ходили,
    Про те, що їх московський князь
    І був причиною якраз,
    Що Київ татарва спалила.
    Виходить, правда, коли хан
    З ним здобичею поділився?
    І підлий той не подавився?
    Слова - облуда і обман.
    Діяння – підлі і підступні:
    Призвати нехристя, аби
    Він православний люд побив.
    Спочатку – Київ, хто наступний?
    І в тих розклочених думках
    Він повернувся в ту годину,
    Як смерть прийшла на Україну,
    Орда насунула стрімка.
    Ніщо не свідчило біди.
    Татари, коли і ходили,
    То на Волинь чи на Поділля,
    Не завертаючи сюди.
    Отож Ходкевич, який став
    У Києві за воєводу,
    Кріпити місто мав нагоду,
    Та в голову того не брав.
    І тішився лиш тим, що він
    Із ханом ладить непогано.
    Тож хан на Київ йти не стане.
    Навіщо ж зміцнювати стін?
    Хоч замок Київ таки мав
    На Замковій горі, одначе,
    Оту б фортецю хто побачив.
    Хіба лінивий би не взяв.
    Та будувати щось нове
    Ходкевич явно не збирався
    Та й тим ремонтом не займався.
    У замку мало хто живе.
    Містяни обжили Поділ,
    Там купчились, там торгували,
    Там і майстерні відкривали.
    Навіщо дертися на схил?
    А замок? Як прийде біда,
    То в ньому можна заховатись.
    Чого зарані перейматись?
    Давно не зазира орда.
    Розслабились за мирний час,
    За стінами і не гляділи,
    А ті поволі трухлявіли…
    І на Семенів день якраз
    Прийшла біда, яку не ждали…
    Щоправда, ще за кілька днів
    Тривожний гомін пролетів,
    Що йде орда. Тож час ще мали
    Аби хоч стіни підлатать.
    Все наспіх, наскоро робили.
    Що встигли, а що так лишили.
    Народ із сіл став прибувать,
    Шукаючи для себе захист.
    Ходкевич все ще сподівавсь,
    Що хан деінде вже подавсь,
    Тож люд дарма дрижить од страху.
    Не справдилось. В Семенів день
    Здійнявсь на півдні пил угору
    І з того пилу дуже скоро
    Орда з’явилася. Лишень
    Устигли збігтися до замку,
    Ворота наспіх зачинить,
    Вже на Подолі дим вали́ть.
    Завмерли люди з переляку,
    Угледівши потік страшний,
    Який навколо розливався.
    Де стільки сили хан набрався?
    Весь Крим, напевно, зрушив свій.
    Розграбувавши вже Поділ,
    Татари замок обступили
    Та йому стіни підпалили,
    Самі ж товпилися навкіл,
    Не надто пхаючись на стіни.
    Чекали, поки догорять,
    Тоді вже замок штурмом брать…
    Ходкевич відчував провину,
    Бо бачив, як вогонь меткий
    Соснові стіни пожирає,
    Бо ж він даремно час прогаяв,
    Про замок не подбав-таки.
    А далі сталося… Умить,
    Як тільки стіни прогоріли,
    Татари в замок залетіли.
    Ніхто не зміг їх зупинить…
    Петро в послушниках ходив
    В Печерській лаврі… Тої днини
    Монахів добра половина
    З ігуменом, як той велів,
    Скарбницю в замок потягли,
    Аби за стінами сховатись.
    Ті ж, хто надумав залишатись
    Чи то устигнуть не змогли,
    Спустились до своїх печер,
    Щоб лихо там перечекати.
    Ну, хто їх буде там шукати?
    Отож Петро сидів тепер
    В печері, в темряві густій
    Та все до звуків дослухався.
    Хоч щось почути сподівався,
    Весь слух напружуючи свій.
    Та скоро димом потягло
    Так, що аж дихання спирало.
    Монахи до землі припали,
    Де диму трохи менш було.
    Уже нічого і не чув.
    Ковток повітря би вхопити.
    До смерті захотілось жити…
    Прийшов до тями і відчув,
    Що дим розсіюватись став
    Так, що і дихати вже можна.
    Він ледь піднятися спроможний.
    Шукати братію почав.
    Але, кого би не знайшов,
    Ті, навіть не поворухнулись,
    Напевно, димом задихнулись.
    Тож сам напомацки пішов
    Туди нагору, хоч і страх
    В ясир потрапити, бентежив.
    Та просувався обережно
    Із ім’ям Божим на вустах.
    Надворі день вже починавсь.
    Який? Петро не міг і знати,
    Бо ж скільки міг він пролежати
    Без тями. Йшов і прислухавсь
    До тиші. Згарищем несло.
    Ні галалакання… Здається
    З ордою вже ніхто не б’ється.
    Відбились, може? Пронесло?..
    Та ледве вийшов він на світ,
    Як всі надії і пропали.
    Побачив – Києва не стало.
    Навколо мертвих згарищ слід.
    Та ще мерці… Мерці кругом
    Серед тих згарищ. Мертве місто.
    Поділ згорів, то видно й звідси.
    Спалили нехристі його.
    Петро всю лавру обійшов,
    Шукаючи, чи хто зостався.
    Але даремно сподівався.
    Живим нікого не знайшов.
    Спустився з пагорбів, подавсь
    До замку. Може, там вціліли?
    Лиш пси по згарищу бродили.
    Деінде дим ще піднімавсь.
    І тиша. Страшно так було
    Одному на велике місто.
    Весь час ішов, молився, звісно,
    Хотів, щоб то все сном було.
    Але не сон – страшне життя.
    Ніде від нього не подітись.
    Одно й лишається – молитись
    Та гартувати почуття.
    Він до Софії підійшов,
    В якій не раз бував до того.
    Тепер стояла перед нього
    Зчорніла. Боязно зайшов.
    Суцільна пустка, образи
    Обдерла та орда проклята.
    І лише матінка Оранта
    Мовчить. В очах ані сльози.
    Він на коліна впав, почав
    Молитву Господу творити,
    Просив хоч землю захистити,
    Коли вже Київ не встоя́в…
    Все промайнуло в одну мить
    У голові Петра… Московський
    Монах щось бубонів ще досі,
    Проте Петро удав, що спить.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  20. Віктор Насипаний - [ 2021.03.11 10:50 ]
    Синець

    У мами донечка питає:
    - А що таке синець, скажи- но?
    - Невже такого ти не знаєш?
    Таке просте, мені аж дивно.

    - На що воно, дитино, схоже?
    Одна лиш думка у Марічки:
    Синець - це пташка бути може.
    То, певно, чоловік синички.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  21. Олександр Сушко - [ 2021.03.11 09:21 ]
    Усе жінкам!!!
    Поїли, сестри? А тепер - увага!!!
    Ректиму надстрашну, важливу річ!
    Я - фемініст! В родині - рівновага,
    Дружина коле дрова день і ніч.

    А я у ліжку вишиваю гладдю
    Сорочку для коханої жони.
    Хлопи сучасним змінам вельми раді -
    Тепер красуні колють кабанів.

    Подарував сокири суфражисткам,
    Роздав за так сусідкам молотки.
    Бетон довбає відтепер невістка,
    А губоньки фарбують мужики.

    Часи чудесні! Справжня Божа милість!
    Сережок начіпляв на бороді...
    Хай гендерна панує справедливість!
    Народжувати згоден замість дів!

    Головувати у селі не хочу!
    Віддав печатку й пернача кумі.
    Усе - жіноцтву! Я ж піду в садочок,
    Насію чорнобривців, айстр...амінь.

    11.03.2021р.


    Рейтинги: Народний -- (5.49) | "Майстерень" -- (5.49)
    Коментарі: (4)


  22. Віктор Кучерук - [ 2021.03.11 07:06 ]
    Залежний
    Писав, пишу й писатиму надалі,
    І наяву, і в думах мовчазних,
    Про злети мрій і сподівань обвали,
    У миті радощів чи в пору лих.
    Вкладаю серце й душу в кожне слово
    І не чекаю вдячності щораз, –
    Ковтаючи краплиночки любові,
    Здебільшого здуваю пил образ.
    Згораючи у полум’ї натхнення,
    Я заново відроджуюся в нім,
    Щоб знову поділитись сокровенним
    То задумом, то спогадом своїм.
    Освячуючи радістю страждання,
    Себе на муки творчості прирік, –
    Не можу змалку жити без писання –
    Відради незрадливої повік.
    11.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  23. Тетяна Левицька - [ 2021.03.11 07:58 ]
    Музика світання
    Доброго ранку, коханий!
    Б'ється світанок у шибку.
    Біло-рожеві тумани
    роси милують, і скрипку
    світ дістає, чуйно грає,
    Dolce* мотиви, піано.
    Слів тільки не вистачає
    в ранок цей обітований.
    Лоскоту шепоту поруч,
    гойдалок над небокраєм.
    Крила відрощую. Вгору,
    подумки, любий, злітаю!
    Над зачарованим плаєм,
    берегом, спраглим озерцем.
    Кручі, кичери долаю.
    Музика вічності ллється.
    Струни проміння сусальні,
    доторком будить фон Вебер**.
    Й перші думки музикальні,
    нотами сиплються з неба,
    проліском ніжним, про тебе...

    Dolce* - ніжно, ласкаво
    Карл Марія фон Вебер** - композитор

    9.03.2021р.


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Коментарі: (2)


  24. Сергій Губерначук - [ 2021.03.11 06:01 ]
    Щось тебе не видно…
    Щось тебе не видно, щось тебе не чутно.
    А мені ж без тебе смутно, ой, як смутно.
    Серце зачинилось ключем журавлиним,
    що в пошуках літа за обрій полинув,
    та й там загубився в хмарах каламутних,
    а тебе, любове, не видно, не чутно.

    Десь луна далека шляхом простягла́ся –
    молодий лелека у гнізді зостався.
    Так і я лишаюсь лікувати крила,
    десь моїй любові пора не ступила.
    Я ж до тебе нісся, я ж до тебе тягся –
    та й додолу падав, бився, розбивався.

    Раттю вороною насувають круки,
    щоб любов небесна та й не впала в руки –
    не зайшла й спитала, як мені живеться,
    і не розхитала моє хворе серце,
    щоб не вилітали з нього стуки, стуки,
    й покотили геть від мене камені розпуки.

    Залилися груди стопташиним плачем,
    то тебе я досить несправжньою бачив!
    Щастя зачаїла під горою тіла –
    ледве виглядала, ледве животіла,
    зупиняла серце, що хололо наче –
    і казав мій розум: не любов я бачив.

    Дні дощем спливають у брудні потоки,
    мов струєні ріки, як безмовні ро́ки.
    Де б літав я птахом та й зіркою падав,
    там лиш громовиці шлють невтішну правду,
    там лиш янгол гріє свої сизі боки,
    і говорить розум: не любов це поки.

    І живу на небі, і ходити трудно,
    де жінки літають у хустках трикутних.
    Їм складаю вірші, коротші і ширші,
    про птахів, що люблять більше і не гірше.
    А собі любові не видно, не чутно.
    Десь і їй без мене смутно, ой, як смутно.

    22–23 жовтня 1988 р., 15 вересня 1994 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Усім тобі завдячую, Любове...", стор. 68"


  25. Тетяна Левицька - [ 2021.03.10 18:23 ]
    Запах любові
    Моє серце ще пахне твоїм,
    поцілунки п'янкі відчуває.
    Ніжність в погляді - льон-голубім,
    розіллялась квітучим розмаєм.

    Дотик рук джерелом струменить,
    камертоном вібрує щемливо.
    Ми плекаємо зоряну мить,
    а все інше для нас неважливо.

    Ти і я... навіть всесвіт затих,
    причаїлась душі птаха-синя.
    На вервечці словес чарівних,
    сердолікові зорі віднині.

    Хто кохання у неба благав
    на весні черемшиною мліє.
    У судинах пульсує снага,
    тиск зашкалює - драматургія.

    Що нам осуд, пліток помело,
    (не вп'ялися кайдани в зап'ястя).
    Поміж нами олжі не було -
    дивовижна любов, подих щастя.
    6.03.2021р.


    Рейтинги: Народний 6 (6.23) | "Майстерень" 6 (6.32)
    Коментарі: (2)


  26. Олена Побийголод - [ 2021.03.10 16:05 ]
    Дитяча поема. [V]
    Перший день шкільних занять!
    Вересневим ранком -
    всі зраділо гомонять,
    стрівшись перед ґанком;

    чути оповіді, сміх,
    хтось ричить в азарті;
    в кожного - мільон нових
    вигадок та жартів.

    Хто все літо вдома був -
    твердить легковірам,
    ніби за Урал гайнув
    й мандрував Сибіром...

    Вітька з Ванею завів
    диспути суворі:
    він в селі улітку жив,
    а Іван - на морі.

    Не бувавши у Криму,
    Ваню Вітька тішив:
    в запалі ручавсь йому,
    що в селі - гарніше!

        Вітьку там дідусь неначе
        брав на ферму жереб’ячу,
        на Онегу і на Лачу,
        і так далі, удостачу...

    «Що? Гарніше у селі?
    Ну й смішний дивак ти!
    Таж на морі - кораблі,
    таж на морі - яхти!

    А на річці - де там глиб
    й простір неозорий?»
    Ваня мало не захрип, -
    ратував за море.

    «Там вода - хоч спи на ній! -
    Ваня гарячився. -
    Я - за тиждень, чи й хутчій,
    плавати навчився!

    Мушлі там всіляких форм,
    й досхочу коралів!
    Краби є, а ще - був шторм
    в дев’ятнадцять балів!

    Я з дельфінами пірнав
    сто разів приблизно!» -
    трошки він фантазував,
    майже ненавмисно.

        Сперечалися, кричали -
        дзвоник ледь не прозівали;
        та їх вчасно перервали
        й на урок у клас зазвали...

            Ну, і тут (зненацька трошки)
            стався цей сумний почин:
            Вітьку витягли до дошки -
            й заробив «погано» він.

            Й тема - принагідна літу,
            і питання - майже пшик:
            навести частини світу,
            що проходили торік...

    (2020)


    Рейтинги: Народний -- (5.56) | "Майстерень" -- (5.6) | Самооцінка 6
    Прокоментувати:


  27. Сергій Гупало - [ 2021.03.10 12:06 ]
    * * *
    Клятвою освітлені уста.
    Ти до них не притуляй долоні.
    Пам’ятаєш, як роса густа
    Солодила ті слова солоні?

    А від нас ішли чужі сліди,
    Зеленіла навкруги обнова.
    Видавалось: будемо завжди,
    А над нами – гілочка соснова.

    Тепла тінь від неї потекла
    І накрила нас, немовби сітка.
    А від річки, в пошуку тепла,
    Прилітали осяйні лелітки.

    Та ріка текла собі тихцем
    І до ночі витекти хотіла.
    Ми пішли услід за вітерцем
    І не чули ні душі, ні тіла.

    Ті нестримні порухи крильцят
    Величали певне суголосся.
    Так ми і ходили без кінця.
    Це із нами коїться і досі.

    Наші не руйнуються містки.
    Нібито не маємо заслуги.
    Хай позаду – скупчені віки,
    Ми ще без минулого і туги!


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.71)
    Прокоментувати:


  28. Віктор Насипаний - [ 2021.03.10 11:44 ]
    Щиро і чесно

    Пишуть дітки твір у школі
    Легко, щиро, без обману.
    Тема в них проста доволі
    Про єдину рідну маму.

    Написав Петрусь багато:
    Мама щедра і красива.
    І працює важко часто,
    Мудра, скромна, нелінива.

    І готує дуже гарно.
    Мила, класна і хоробра.
    А як виспиться нормально,
    То вона ще й дуже добра.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  29. Сергій Губерначук - [ 2021.03.10 08:03 ]
    Торкнешся вустами – розтану…
    Торкнешся вустами – розтану
    й незнано куди пропливу.
    Для тебе хтось інший настане
    так само у ніч грозову.

    А я не забуду довіку
    твій дотик блаженно легкий,
    як з хлопчика став чоловіком,
    і норов з’явився такий,

    що мало землі під ногами
    й повітря для юних легень,
    ще менше того, що між нами,
    ще менше того, що щодень!

    Я знаю, де твій відпочинок,
    і як ти відходиш до сну.
    А кожен твій вираз і вчинок
    дратує примхливу весну

    для дива мойого буяння,
    допоки тебе не торкнусь!
    Я, просто, не знаю кохання –
    і, чесно, любові боюсь.

    3 серпня 2003 р., Богдани́



    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Усім тобі завдячую, Любове...", стор. 227"


  30. Віктор Кучерук - [ 2021.03.10 06:31 ]
    Черідка
    Зигзаги долі і прямі
    Шляхи блукань та перегонів
    Ростуть і множаться самі,
    Неначе зморшки на долоні.
    Німі й глибокі, мов яри,
    Не мають втоми чи спочину
    Ані від праці, ні від гри
    Довічно грішної людини.
    Розвагам смерті і життя
    Вони завжди найкращі свідки,
    Бо ні застою, ні гниття
    Не знає клопотів черідка…
    10.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  31. Ніна Виноградська - [ 2021.03.09 20:21 ]
    Іще немає


    Нахабно так цей березневий сніг
    Упав на сонну, не зігріту землю.
    Іще пташині не звучать пісні,
    То й сніг іще лягає не даремно.

    Але уже стримлять із-під землі
    Мізинчики малесеньких тюльпанів.
    Й кутасиків пухнастих не шаблі,
    А котики вербові на поляні.

    Не чути ще весняний передзвін,
    Та зеленіє з-під снігів барвінок.
    Іще не видно тут великих змін,
    Хоч виграла весна цей поєдинок.
    08.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.77)
    Прокоментувати:


  32. Олександр Сушко - [ 2021.03.09 19:34 ]
    Не хвали!
    Ох і любить владу наш народ!
    Під хвостом цілує, руки, п'яти!
    А на мене гавкіт: - Ідіот!
    Чи замовкнеш, іроде проклятий!

    Ниць лягай! І більше не бузи!
    Президент - порядності ікона!
    Хай поїздить гномик на козі,
    Наприймає йолопам законів.

    Кравчука п'ять років люто гриз,
    Яника і Кучму (й досі верне).
    А сусіда поспіль всіх "Лизь-лизь!":
    Рабська звичка - вічна, незнищенна.

    Вже старий, аж сива борода,
    Та тримає й досі в носі пальця...
    Хто б не був при владі - всіх тримай
    Міцно і за шию, і за яйця.


    Рейтинги: Народний 3 (5.43) | "Майстерень" -- (5.82)
    Коментарі: (1)


  33. Валентина Інклюд - [ 2021.03.09 16:08 ]
    На 200-річчя Шевченка
    Як у книзі Святого Слова
    Ми знаходим символи вічності,
    Так в словах Кобзаря приховано
    Ключ до нашої ідентичності.

    Бо відбита в Шевченкових творах
    Народу складна еволюція –
    Той шлях сотень тисяч нескорених
    Крізь війни і революції.

    Ці рядки нас і досі кличуть
    За волю і долю змагатися,
    Рідну мову, культуру вивчити,
    Перед ворогом не здаватися.

    Тож вінцем Кобзаревої праці
    Є, в глобальному усвідомленні,
    Не поеми, вірші, а нація,
    Історичне її становлення.


    2014 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  34. Оля Мовшук - [ 2021.03.09 14:17 ]
    Зупини
    Коли сплю, бачу тебе.
    Просинаюсь, знов ти.
    Звідки ти? Може з неба?
    Звідки? З висоти?

    Коли йду, ти знов поруч.
    Як стою, ти стоїш.
    Наче ангел, праворуч
    Все тримаєш міцніш.

    П'ю вино і п'янію.
    Ти, мов той Діоніс,
    Що стоїш тут ліворуч,
    Спокушаєш, як біс.

    Чи у сні, чи в уяві.
    Ти мій ангел? Чи ні?
    Я стою біля прірви.
    Зупини.

    2021


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  35. Ярослав Чорногуз - [ 2021.03.09 14:37 ]
    Із циклу
    І
    Дзюрчання, ніби плач, до нас долине
    З чарівної Темпейської долини.
    Маленький водоспад оцей дитячий -
    За вмерлими дітьми він тихо плаче.
    Сумний куточок тут земного раю.
    І “Три сльози” - таку ось назву має.

    Потоцького й Софії три дитини -
    Померли всі вони від скарлатини.
    Веселий, життєрадісний Котуля* —
    Із трьох найстарший звався так синуля.
    Лише п’ять років мав, коли помер він.
    Ніколюшці ж ішов лише четвертий.
    В свою матусю вдався, як на диво,
    Бо личенько вже дуже мав красиве.
    Гелена прожила найменше з дочок -
    В рік смерті мала тільки один рочок.

    Були всі позашлюбними ці діти,
    Й продовжує за ними сльози лити
    Вже понад 200 років це каміння -
    Величне будівничого творіння.
    *Котуля — Костянтин.

    ІІ
    І далі про печаль співає ліра,
    Згадалися мені слова Шекспіра:
    Сумнішої ви пісні не знайдете,
    Ніж повість про Ромео і Джульєтту.
    Та ми повернемось в реальність нашу —
    Я трохи ті слова переінакшу:
    Сумнішої немає пісні, люди,
    Ніж пісня про Станіслава й Гертруду.
    ІІІ
    “Жизнь — обман с чарующей тоскою”
    С.Єсенін

    Аби знав Потоцький, щО буде,
    І згорять кохання мости.
    Він би парк цей - в пам’ять Гертруди
    Наказав би тоді звести.

    Бо любила вірно до скону
    Чоловіка, мов дар небес.
    У труну з її медальйоном
    Заповів покласти себе.

    Він був також вірний в коханні,
    Хоч міг мати безліч пригод.
    Пам’ятав їх зустрічі ранні -
    Перший пломінь серця свого.

    Листувань бентежні хвилинки,
    В ліс прогулянки кінні ті.
    Щастя їх в мисливськім будинку,
    Що пізнали вперше в житті.

    Пам’ятає облесні миті,
    Пані Рольської шал атак,
    Що хотіла його відбити
    У Гертруди підступно так.

    Не вдалося. І це — приємно,
    Вірність — сила, міцніш меча.
    З Добротвора ксьондз потаємно
    Милих любчиків обвінчав.

    Шлюб нерівний. Благословення
    Не давали його батьки.
    І Гертруду так дерзновенно
    Вкрали батькові гайдуки.

    В монастир відвезти хотіли...
    Налякав їх в дорозі хтось.
    Й задушити Гертруду милу
    Під перинами довелось.

    Станіслава інші дружини -
    Юзефіна й Софія теж —
    То зрадливі дві половини,
    І гуляли вони без меж.

    Потоцького смерті причина
    Передчасної — доля зла -
    То Софія в стосунки з сином
    Станіслава близькі зайшла.

    І тому він лише Гертруду
    Увостаннє в житті згадав.
    В тій колоні надбитій буде
    Спогад, в нім вона — молода.

    Нагадає миті трагічні,
    Біля неї завмер на мить
    Камінь-лев, що на варті вічній
    Два століття сумний лежить.

    18 лютого 7528 р. (Від Трипілля) (2021)


    Рейтинги: Народний 7 (6.99) | "Майстерень" 7 (7)
    Коментарі: (5)


  36. Микола Дудар - [ 2021.03.09 12:36 ]
    ***

    Скандує вітер… вглиб та вглиб
    Поліціянт очима хмурить
    Із трьох присутніх перший влип
    Причетник правди і зажури…

    Кроватка втримала б, авжеш
    Якби не вітер прохолоди —
    Любисько відчаю й пожеж —
    Якби не туз незприг з колоди…

    Розвал потрібен як ніде
    У самий раз ця мить до втечі
    Та сяйво місяця бліде
    Усілось зорями на плечі…
    08.03.2021.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  37. Ігор Шоха - [ 2021.03.09 10:31 ]
    Ментальний сон
    ІЯк наяву – ото буває,
    лечу, лечу... і не світає.
    Не заважає темнота
    усе побачити до краю:
    пророка нації немає,
    німіє слово... суєта
    суєт... нема куди летіти...
    ні – Україна ще не та,
    якою мав її узріти
    він із Чернечої гори...
    не перевернуті на літо
    блакитно-жовті прапори...
    і наче, чую, – ще не вмерла...
    на ладан дихає... живе
    і слава Богу! Що їй пекло,
    яке нікому не нове?
    В чужій парафії Кирила
    торгує лептою народ...
    запалює московський чорт
    на цілий світ своє кадило,
    окурює лукавий рід...
    .........................................
    згасає полум’я Майдану...
    у казематі отамани
    читають інший Заповіт.

    ІІКорову доять олігархи,
    а їхні наймити – казну...
    юрба годує сатану,
    а пересушені монархи
    ідуть війною на війну...
    кумир облизує кумира...
    а чортеня шукає миру
    в очах диявола імли...
    О... оперилися орли,
    які літають до еміра...
    а ми живемо як жили:
    ідуть зі сходу ешелони,
    на заході пливе корвет,
    орда утоптує кордони
    п'ятою п’ятої колони...
    блокує розум Інтернет...
    ......................................
    Чекає неня Вашингтона,
    але за спиною ОМОНу
    її чатує Піночет.

    ІІІДивлюся, нібито світає...
    зоря Авророю палає...

    Нема нікого. Тільки я
    молюся у хатині скраю...

    В моїй землі шукає раю
    лукава братія моя.

    09.03.2021


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Прокоментувати:


  38. Тетяна Левицька - [ 2021.03.09 09:52 ]
    Не соромся сказати - люблю
    Добери променисті слова
    до натхнення крилатої рими.
    Доторкнися душі - джерела,
    і не бійся здаватися дивним.

    Смолоскип запалив Прометей,
    в небесах срібний полиск заграви.
    Не ховай магнетичних очей,
    за високим парканом обави*.

    Трунку м'ятного я пригублю
    при сторонніх п'янкими губами.
    Не соромся сказати: "Люблю",
    якщо хочеш мене до нестями.

    Хай нам заздрить шляхетний бомонд,
    що вбиває кохання у лоні.
    Наша ніжність - чаруючий сон,
    матіолою слів на осонні.

    обава* - страх



    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Коментарі: (6)


  39. Неоніла Ковальська - [ 2021.03.09 09:45 ]
    Ой, курличуть журвлята
    Ой, курличуть журавлята,
    А гусоньки гелготять,
    Взяли весну на крилята
    Та й додому вже летять.

    Море вже перелетіли.
    Хоча вибились із сил,
    Трішки відпочити сіли
    І напитися води.

    Та нема смачніш такої,
    Аніж там, де гнізда в"ють,
    До джерельця під вербою
    Крилоньки птахів несуть.

    Тут до болю все знайоме,
    Рідне, миле та близьке.
    Вітер споминів додому
    Підганя також мене.

    2021 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  40. Віктор Кучерук - [ 2021.03.09 06:24 ]
    Жага польоту

    На потемнілім небокраї
    Аж подається наперед
    Ота зоря, що ясно сяє
    Між тих, що блимають ледь-ледь.
    Вони, рідня їй і сторожа
    Здавен і в нинішні часи, –
    Намилуватися не можуть
    Сіянням вічної краси.
    Щоночі в ревнощах постійних
    Палає щастя нічиє,
    Адже світіння чародійне
    Нікому ближчим не стає.
    Без сподівання стрічі тішу
    Її завжди звіддалеки
    І мрійним поглядом, і віршем,
    І ніжним помахом руки.
    Хоча я сам жарію ґнотом
    І, щоб злетіть, – не маю крил, –
    Все більше хочеться польоту
    Навстріч зорі на небосхил.
    09.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  41. Сергій Губерначук - [ 2021.03.09 06:09 ]
    Тарасова гора
    Аж поки сили вистачить в Дніпра
    гонити в світ свої поспішні води,
    стоятиме стара Тарасова гора,
    повернута лицем до нашого народу.

    Цей голий нерв священної землі,
    її форпост, якому назва – совість,
    пульсуючи слова, не дозволяє тліть –
    він пише поміж нас свою правдиву повість.

    І хоч не завжди слухали її –
    вона свята, бо не припала пилом…
    Минувсь той час, бо на своїй землі,
    Тарасе, ти здобув надійну силу.

    Ми – Україна! Ми – її народ!
    Не яничари! Наші пам’ять, мова
    не заслужили забуття й негод,
    коли лише в піснях лунало рідне слово…

    Ми скажемо – настала вже пора –
    тим, хто наввипередки вгору преться,
    щоб знали: "Ми – Тарасова гора!
    У нас живе його велике серце."

    Аж поки сили вистачить в Дніпра
    гонити в світ свої поспішні води,
    стоятиме Тарасова гора
    як обеліск безсмертному народу.

    1988 р.


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Перґаменти", стор. 4"


  42. Віктор Насипаний - [ 2021.03.09 00:05 ]
    * * *

    Зав'яже голуб небо в світлу хустку синю.
    Руда верба всміхне, як хитрий кіт.
    Немов кватирку, серце раптом я відчиню
    Весні, як пташці щирій, гомінкій.


    Монетку сонця кину в чисту воду неба.
    Нехай на щастя день брунькує там.
    Хай світ добром весніє. Більш мені не треба.
    В очах святиться ніжність, теплота.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  43. Володимир Бойко - [ 2021.03.08 22:03 ]
    Карби
    Сліди від літер і від слів
    Закарбувалися на долі.
    Ані вогонь їх не спалив,
    Ані гнобитель не зневолив.

    Немов шумерські письмена,
    Укриті порохом пустелі,
    Відроджуються імена
    Незламні й вічні, наче скелі.


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.62)
    Коментарі: (2)


  44. Микола Дудар - [ 2021.03.08 18:30 ]
    В стилі М. Дудар
    1.
    Я разных женщин обожаю…
    Когда добьюсь чего хочу -
    Все до копейки возвращаю
    В архив знакомому врачу.
    2.
    И вот когда коту под хвост…
    А вслед за тем асфальтом носом —
    Вам вряд ли слышать праздный тост,
    Будь клерком вы, и будь вы боссом…
    08.03.2021.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Коментарі: (1)


  45. Ніна Виноградська - [ 2021.03.08 18:05 ]
    Кутасики


    Кутасики на віточках вербових
    Свої пухнасті носики відкрили.
    Весна уже показує обнови
    І демонструє перемоги крила.

    Де всім керує добра чарівниця,
    Струмочки направляє в наші ріки.
    Вона прийшла ізнову оновиться,
    У світ, що завжди жде її опіки.

    Кутасики тулю я до обличчя,
    Та не зламаю гілочку вербову.
    Весну я тільки подумки покличу,
    Щоби вона прийшла до мене знову.
    08.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.77)
    Прокоментувати:


  46. Ніна Виноградська - [ 2021.03.08 14:47 ]
    Я - українка


    Я – берегиня, мати, просто жінка,
    В якої доля писана в селі.
    Де я пишалась тим, що українка,
    Сприймала подих рідної землі.

    Моя душа співала скрізь і зроду
    У ній погане й миті не жило.
    Я із того великого народу,
    Що зберігав у холоди тепло.

    Я з тої української родини,
    Що шанувала пам’ять, сіль і хліб.
    Що цінувала скрізь звання людини,
    Цвіла коханням в глибині садиб.

    В мені живе козацький дух донині,
    Передали його мій батько й дід.
    Я не дозволю, щоби в Україні
    Знівелювали той бунтарський слід.

    Тому й борюся нині за свободу
    Своєї правди на землі своїй.
    Щоб корені глибокі мого роду
    Пішли углиб рости від наших мрій.

    Я – берегиня, мати, просто жінка,
    В якої доля писана в селі.
    І я пишаюсь тим, що українка,
    Я - кров моєї рідної землі.
    08.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.77)
    Прокоментувати:


  47. Сергій Гупало - [ 2021.03.08 12:23 ]
    І д е н т и ф і к а ц і я





    І для чого ідентифікація?
    Бо ж удома я знову шпигун…
    ЦРУ? ФСБ? Чи є рація?..
    Де ж ту правду почути нагу?
    Чом диплом так мій муляє декому –
    Вилізає із часом. І ось
    Парникове захвалене мекало
    Патетично й собі завелось.
    І немає інакшого напрямку.
    Протоколи я їхні читав.
    Провалилася "членськими" лапами
    Не земля – пустобреньку слюда.
    То куди ми тепер чимчикуємо?
    Я ж не цап-відбувайло для тих,
    Що постали тепер «вирахуями»
    І забули про сором і гріх.
    Прислужилися, щоб видаватися, –
    Приспілчанська найвища мета.
    А для мене вона -- винуватиця.
    Це від неї моя самота.
    Самотів я не вперше. І з досвідом
    Українно на світі живу
    І гуляю з Пегасом удосвіта,
    І видибую тему нову.
    Де «писателі» гострять ножі,
    Не вишукую премій і посвідки,
    Я ж – реальний. Вони – міражі.


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.71)
    Коментарі: (2)


  48. Віктор Насипаний - [ 2021.03.08 12:26 ]
    Що лишилось?

    Уроки сіли вдвох учити,
    Ніяк не хоче син лічити.
    Проста задачка на вівторок:
    - У тебе було шість цукерок.
    А що лишилось в тебе, сину,
    Як другу дав ти половину?
    Малий зітхнув і каже чемно:
    - Та тільки друг лишився, певно.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  49. Ірина Вовк - [ 2021.03.08 11:21 ]
    Йоганнес Бехер. БАХ (переклад з німецької)
    Вітаючи усіх з календарною Весною, даруючи жінкам перші промені ще не зовсім весняного сонечка, згадалося мені моє студенство, перші сходження у світ поетичної творчості у Львівському літоб'єднанні "Гроно", в секції поезії старого Клубу Творчої Молоді та університетській літстудії "Франкова кузня". Серед тих ненадрукованих поезій є і власні, і переклади з німецької, бо вчилася я у школі з поглибленим вивченням німецької мови і на початках активно перекладала німецьку класику. Ось знайшла рукопис, на жаль, без оригіналу. Нехай іде в люди)))...

    Отож, Johannes BECHER. BACH.

    Готуючись, повільно лине спів:
    Нагряне ніби і відступить знову.
    І ось рука здіймається: готово!
    Й мелодією простір задзвенів.
    Летить угору. Згиньте перешкоди!
    Вона серця в обнову огорта.
    І ми вливаємось у відзвуків розводи,
    Прямуємо туди, де зріє висота.
    А звідси видно світ, - і все навколо,
    І все, що в нас, зійшлось в межу раптово.
    Для звуків тут панує певний лік:
    Ось цей – великий, той – малий, на диво!

    О світова співзвучносте правдива!
    З мелодією злий прийдешній вік!



    Рейтинги: Народний -- (5.66) | "Майстерень" -- (5.8)
    Прокоментувати:


  50. Нічия Муза - [ 2021.03.08 10:19 ]
    Весна
    Радій. Це я іду
    веселкою до тебе.
    Дивись у небеса.
    В калюжі не дивись.
    Немає унизу
    ні сонячного Феба,
    ні того, що несе
    пір'їною увись.
    Якщо не буде крил,
    побуду із тобою
    луною інших літ
    до самої зорі,
    до іншої зими
    квітучою весною
    за обріями дня,
    що сяє угорі.


    Рейтинги: Народний -- (5.44) | "Майстерень" -- (5.43)
    Прокоментувати:



  51. Сторінки: 1   ...   266   267   268   269   270   271   272   273   274   ...   1829