ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Іван Потьомкін
2026.06.21 21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

Ірина Вовк
2026.06.21 20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

Іван Потьомкін
2026.06.21 17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів

Іван Веселий
2026.06.21 16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.

Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірив він, що крізь ті терні,

Євген Федчук
2026.06.21 16:08
Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую

Борис Костиря
2026.06.21 12:48
Час тече, наче плинна вода
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.

Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,

Роман Миронов
2026.06.21 12:33
У твоїх очах небагато спокою:
Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –

Аж до критичного струму.

У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –

Віктор Кучерук
2026.06.21 06:58
Так учора ласували,
Що ні хліба і ні сала
В хаті кумовій не стало,
Бо вечеряли ми сито
Через добру оковиту
І здорові апетити.
21.06.26

Вячеслав Руденко
2026.06.20 17:44
…як завжди непостійністю єства
покриті часу всі червневі дні,
тече в них пустотлива каніфоль,
в кору вростають диво скрипалі,

таємний сенс від зібраних речей
несе очам рясний глибокий зміст
і квітне між граніту капріфоль,

Борис Костиря
2026.06.20 13:06
В спіралі скручується час.
Змією обернеться простір.
Який у світі водолаз
Пірне в глибини, як на прощу?

Який у світі чародій
Поверне запахи заснулі?
На сцену вийде лицедій,

Ольга Олеандра
2026.06.20 12:39
Кожен ковток – це зустріч
сутностей доторком губ
спраглим, закоханим, дружнім –
творення нових сполук,
сильних, хоча й тимчасових,
повних ваги і смаку,
що стелять у серця основу
радість криштально тривку.

Іван Веселий
2026.06.20 11:23
Вийшов я в садок фазенди
на гармидер вранці.
Розвелось у нас хвазанів -
самців горлодранців!
І чого ж це у природі
навпаки, ніж в люду?!
І в хвазановім народі -
бачу ту ж невгоду!

хома дідим
2026.06.20 09:20
залишилося лише тебе хотіти
згадуючи всяке чи важливе
ще стоїть і пил виловлює з повітря
кухоль у якім бувало пиво
часоплин жорстокий і безрадний
зорі падають ніхто їх не підніме
каніфоль свої сердечні рани
змінюється все нещадні зміни

Віктор Кучерук
2026.06.20 06:30
Навесні стара верба
Запитала в клена:
Ну, не гарна я хіба
В одязі зеленім?
Бо не видно щовесни
Всім, кому цікаво,
В гущі листя кривини
І гілок трухлявих.

Іван Потьомкін
2026.06.19 21:02
Якщо не в пекло Господь мене спровадить,
а дасть (бозна за віщо) право обирати,
як маю жити в потойбічнім світі,
не спокушуся ні на рай, змальований Кораном,
ні на таке принадне для смертних воскресіння
(на подив родині й товариству).
Ні, попрошу

Мирон Шагало
2026.06.19 20:56
За спогадом летять думки
туди, на стежку ту знайому,
туди, де стигнуть колоски
у полі, недалеко дому.

Пшеничне поле. В тихий сум
знов починає огортати.
Це поле в серці я несу,

Артур Сіренко
2026.06.19 19:13
Колись давно, коли світ ще був молодим і білі хмари називали островами в синьому морі, а не шматками алабамської вати, які хтось (можливо, чорношкірий всезнайка Джо) спересердя підкинув в гору, я познайомився зі старим дідом на ім’я Годі. На відміну від Ґ

Юрій Лазірко
2026.06.19 16:39
о серце моє...
1.
пригадую...
це море дотиків
і поцілунків
оооооооооооо
о крила мої
полон обіймів

Світлана Пирогова
2026.06.19 15:46
Навколо світ - як молитовний спів,
Де кожен подих серце хмелем поїть.
У тихім надвечір'ї між дубів
Застигло літо в золотім спокої.

Таких солодких, трепетних ночей,
Такого шовку у високих травах,
Такого блиску зоряних очей

Борис Костиря
2026.06.19 12:50
Закінчився ярмарок. Блазні спочили,
Стоять у чеканні старезних карет.
Вони спромоглися на гордий учинок
І вже декламують прадавній сонет.
Лютують кати у сваволі безчинства.
Замовк неприкаяний ніжний кларнет.

Закінчився ярмарок. Стухлі ідеї

Охмуд Песецький
2026.06.19 12:10
Інерційне чекання того, на що чекаєш, здається безкінечною піснею зоряного неба, жодного куплета якої ти можеш не почути. Та твоя наука чекання не знає ні мойр, ні Кайроса, ні Гамлета. Тут не стежать за стрілками годинника. Тут обслуговують той механізм,

хома дідим
2026.06.19 08:19
стояв мовчав дивився
на останній
багряний кленовий листок
на дереві під під’їздом
думаючи про своє
про листок хай останній
який ще
повисить ще нічо ще ого

Віктор Кучерук
2026.06.19 07:02
Вогнем негаснучим москва
Охоплена місцями, -
Лягла завіса димова,
Як Божий гнів, на храми.
Зійшла покара із небес
На москалів за вчинки,
Що спонукали світ увесь
Здійснить переоцінку

Роксолана Вірлан
2026.06.19 06:21
Жвріє вогник знеднілого сонця за містом -
встигну іще присмалити цигарку думок.
Вітер лабає на кабелях пісню джазисту,
свінг одтанцьовує - скок- йому все - перескок.

Не поспішаю сьогодні. Запаривши м'яти,
ковзаю поглядом з лоджії -з лету птахів.

Тетяна Левицька
2026.06.19 06:18
Коли облітала акація біла
і падав додолу обпечений цвіт,
я невиліковно любов'ю хворіла,
бо ліків від неї не вигадав світ.

Світилися очі небесним опалом,
шалено у грудях вистукував пульс.
Та Єва в мені крізь віки воскресала

С М
2026.06.18 22:09
Танець у піску на морі ]

Атож, ось і ми, а точніш, ось і я, сам-один
Видимі речі, які були спільними, о давніше
Пам’ять розтягується, я вражений, чому би ні
Бо це був прегарний час, я сміявся
Часи змінилися, недосяжна ти, я не можу скаржитись
Були

Євген Федчук
2026.06.18 20:12
Коли війна закінчилась, москалі завзято
Узялись про перемоги книжечки писати.
Тонни книжок написали про Московську битву,
Як їм удалося вперше ворога розбити,
Сталінградську, Курську, звісно, про взяття Берліна,
Як поставили фашистів вони на коліна.
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Козак Дума - [ 2025.10.14 05:38 ]
    Спіралі осені

    Знову осінь ліс причепурила,
    бурштинову сукню одягла,
    і невтомні журавлині крила
    розтинають небо пополам.

    Не гримить на обрії, нівроку,
    і не чути пострілів… хребців,
    лиш кума набридлива – сорока,
    скрекотнула щось до горобців.

    Та чомусь не спиться вже під ранок,
    ніби сорок довгих літ тому,
    дивно серце б’ється, як підранок,
    й очі перемішують пітьму…

    Пані осінь знову владарює,
    одягнувши сонця пектораль,
    падолистом прикрашає туї
    і думки закручує в спіраль.


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:


  2. Микола Дудар - [ 2025.10.13 23:09 ]
    Нічого такого...
    Чекаю відповідь… Конкретно:
    Коли і хто пірне у Осінь?..
    І щоб з розгону на портрети…
    Але не всі, у кого досвід.
    Ніяких видумок з майбутнім.
    Минуле хай, вже начудили…
    І кожен щоб очнувся в Грудні —
    Бо саме Він додасть вам сили…
    Його ніяк не оминути.
    Він є дванадцятим по списку…
    І ще одне: (про атрибути) —
    Ніяких шорохів і писку…
    І поспішіть до стрілянини…
    Надіюсь ясно? Зрозуміли?
    Я ж повернутися повинен
    До тих, хто з Осінню рясніли…
    13.10.2025.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Коментарі: (1)


  3. Тетяна Левицька - [ 2025.10.13 22:51 ]
    Панахида
    Три роки промайнуло, як жура
    прийшла у дім, мов грім посеред ночі.
    І обілляла осінь із відра
    холодними жалями дні пророчі.

    Сестричко, люба, не зійдеш з небес,
    моя печаль — повітряна сирена.
    На кладовищі дерев'яний хрест
    а на світлині усмішка блаженна.

    Могла б ще жити, доглядати сад,
    любити світ, якби не та з косою,
    що на святу Покрову в листопад
    накрила серце чорною габою.

    Сумую невгамовно день за днем,
    у панахиді свічка догорає.
    Летить моя душа над вівтарем
    так само, як твоя над небокраєм...

    13.10.2025р


    Рейтинги: Народний 7 (6.23) | "Майстерень" 7 (6.32)
    Коментарі: (6)


  4. Юрко Бужанин - [ 2025.10.13 20:29 ]
    Дама для Адама, правдива історія.
    *
    Едемський сад. Пташки щебечуть.
    Буяє все в саду навколо.
    Підкрався непомітно вечір –
    Вже чути соловейка соло.

    Так гармонійно, безтурботно –
    Здавалося б,чого бажати…
    І ніби добре так достоту.
    Та не усім тут райське свято…

    Плоди тропічні не смакують
    І сонце лагідне не тішить.
    Усе Адамові тут всує –
    Нудьга-самотність усе глибше…

    Творець збентеживсь негараздом,
    До себе Ангела покликав
    І відіслав його з наказом,
    Котрий слід виконати тихо.

    Створити подругу Адаму
    Творець додумався нарешті.
    І щоб розкішна вийшла дама,
    Зробити треба було дещо…
    *
    Заснув Адам і сон глибокий.
    Підкрався Ангел і ребро
    Із правого дістав він боку,
    Творцю поніс оте добро.

    Насвистуючи, Ангел рушив-
    Закінчив справу нелегку.
    Хотів він прислужитись дуже,
    Та Чорт зустрівся на шляху.

    Похизувався Ангел, схоже,
    Ребром, добутим серед ночі.
    Нечистий запитав, чи може
    Побачити на власні очі.

    І ледь до лап ребро узяв він,
    Чкурнув – лише запорошило.
    Йно рота Ангел встиг роззявить,
    Побіг за Чортом, що є сили.

    Та той утік. Ото бідося.
    Та посміх хитрий на лиці.
    Хоч наздогнати не вдалося,
    Та хвіст лишився у руці.

    Задумав Ангел щось лукаве.
    Зметикував, а що робити.
    Бо мусів завершити справу.
    Залишилось вчинити хитро.
    *
    Застав Творця Ангелик сплячим,
    Хвоста підсунув для творіння.
    Так у жінок, збагнути лячно,
    Узялось дідькове насіння.

    Та не лише в них хвостик бісів.
    Ще - милий янгольський обман,
    Халатність Богова, в довісок, –
    Три компоненти милих дам.

    Отак живем. І поряд з нами
    Так, ніби марні всі страхи,
    Живуть прекрасні любі дами.
    І несповідні їх шляхи…
    13.10 2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.91) | "Майстерень" 6 (5.94)
    Коментарі: (2)


  5. С М - [ 2025.10.13 06:33 ]
    Самотній північний ліхтар (The Jimi Hendrix Experience)
     
    світанок помер і
    день услід
    мене вітає сам-один
    місяць-оксамит
    власну самотність осягну в цей день
    що трохи більше аніж досить
    щоби кинути все й кинутися геть
    палай північний
    самотній мій ліхтарю
    проз утому
     
    онде усміхнений твій портрет
    на похнюпленій на стіні
    чи це мене реально ще турбує
    правдиво ні
    лише пил який паде весь час
    все не дає розвидити
    сережку кимось загублену
    недалеко від виходу
     
    палай північний
    самотній мій ліхтарю
    неутомно
    іще
    у самоті у самоті
    о як оце гнітить усе
     
    тож я дивлюся без зміни
    на цей старий камін
    готуючись до спалаху того
    крізь мою уяву
    повідати мені за мить
    про цирк або крамницю повну мрій
    і хтось купля & продає мені а ще
    все дзвонить о там де вхід
     
    палай північний
    самотній мій ліхтарю
    проз утому
    ей-ей
    блискавку її о чуєш кличу
    самотність
    мізки винесе
    іще іще
    у самоті у самоті
    о хай
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.78) | "Майстерень" 6 (5.78)
    Коментарі: (2)


  6. Юрій Лазірко - [ 2025.10.13 04:58 ]
    Альбом Для Пристрасті -- з присмаком іспанських ритмів
    Привіт усім приятелям і приятелькам!
    Ідея цього Альбому - озвучити деякі мої тексти в стилі із присмаком іспанських ритмів.
    Я вибрав 10-ть з них і помістив в одному відео. Надіюсь, що вони принесуть естетичне задоволення...
    Відео просте, лише для переслуху...

    00:00 💛💙 Слова - Зола
    04:24 💛💙 Я Віддаю Тобі
    07:50 💛💙 Єдина Неповторна Ніч
    11:27 💛💙 Люблю Тебе За Очі
    17:40 💛💙 Від Порогу До Порогу
    22:05 💛💙 Ти Не Моя
    26:57 💛💙 У Обіймах Осені
    30:07 💛💙 Серця Такт
    35:03 💛💙 Я і Ти - Два Світи
    39:38 💛💙 У Серці


    Рейтинги: Народний -- (5.67) | "Майстерень" -- (5.76)
    Прокоментувати:


  7. Микола Дудар - [ 2025.10.12 19:54 ]
    Сьогодні так.
    А ось і стіл… дубовий стіл
    У тиші міжпланетній
    Не вистачає тільки бджіл…
    І коментів від Петі…

    До чого бджоли тут , скажіть,
    Хіба, що меду хочте?
    Скажіть, Миколо… краще — Віть…
    Ніч. Потребую конче.

    Були часи і лився мед
    На крик збігались дітки
    І плив світами їх корвет —
    Живі ще того свідки…

    Тепер ні бджілок, ні гостей.
    Хіба шахед паскуди…
    І з крові вимучений спрей —
    Бо нелюди не люди.

    Почім життя сьогодні, а?
    Почім брехня на експорт?
    Хто видає на все права —
    Червоних ліній Ректор?

    … втоплюся в роздумах питань,
    У вуликах порожньо…
    А ось і ковдра із бажань
    Обожнюю. О Боже…
    12.10.2025.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  8. Ярослав Чорногуз - [ 2025.10.12 19:33 ]
    Усмішка осені
    Усміхнися, осене сльотава,
    Може, досить плакати дощем?!
    Хай краса - сумна і величава -
    Оксамитом заясніє ще.

    Оповиє сонечком пестливо,
    Хмари, як фіранки, відгорне.
    І на мить хоч стану я щасливим,
    У тепло впірнувши осяйне.

    І печаль, і тугу невблаганну,
    Що на серце каменем лягли,
    У собі носити перестану,
    У тенета кинувши імли.

    Полікую рани світлом Божим,
    Завдані плітками злих людей,
    Лиш любов мерзоту переможе,
    В душу велич істини прийде.

    Злу усе вернеться бумерангом,
    У війні, у побуті, і скрізь.
    Поцілую в очі я кохану,
    Душами до щастя щоб тяглись.

    12 жовтня 7533 р. (Від Трипілля) (2025)


    Рейтинги: Народний 7 (6.99) | "Майстерень" 7 (7)
    Коментарі: (6)


  9. Євген Федчук - [ 2025.10.12 14:33 ]
    Як Наливайко ходив Арону помститися
    Були часи, як за Прутом гармати гриміли,
    Козаки ледь не щороку в Молдову ходили.
    Турок звідти виганяли, які там засіли,
    Хижим оком на Європу звідтіля гляділи.
    А Європа, що не в змозі із турком справлятись,
    До козаків українських мусила звертатись.
    І просила, і грошима вона їх вмовляла,
    Щоб вони спокою туркам лише не давали.
    А козакам чим погано? Вони з того жили,
    Що постійно у походи далекі ходили
    То у Крим, то да Стамбула, а то і в Молдову.
    Тож, чому б їм не податись у ті краї знову?
    А, тим більше, Наливайко мав зуб на Арона,
    Що по підлому накинувсь на його загони,
    Побив стільки козаченьків, відібрав всю здобич.
    Тож сидів він на Поділлі та збирався, щоби
    Помститись тому Арону. А ляхи взялися
    Запорожців умовляти, аби подалися
    В Крим походом, відомстили проклятому хану
    За те, що Галичиною пройшовсь нещодавно.
    Козаки на вус мотали та не поспішали,
    Бо у Крим ходити бідний бажання не мали.
    Та і Перекоп долати досить важко було.
    От вони би до Молдови з радістю майнули.
    Тож, як ляхи не старались – не уговорили.
    Козаки проти Молдови гуртували сили.
    Десь у жовтні під Брацлавом докупи зібрались
    Усі ті, хто погуляти в Молдові збирались.
    Запорожці з Лободою, Наливайка хлопці,
    А також із Оришовським Яном реєстровці.
    Зібралось дванадцять тисяч – чималенька сила,
    Сорок хоругв понад військом їхнім майоріли,
    Дві з цісарськими орлами – не просто гуляєм,
    А із пазурів турецьких землі визволяєм.
    В кінці жовтня при Сороках Дністер подолали.
    Та рушили до Цецори. На шляху стрічали
    Тричі військо молдованське. Тричі його били.
    Скоро і столицю Ясси вони захопили.
    Арон втік аж у «мультяни» і там заховався.
    Козакам палац у Яссах, як здобич дістався.
    Кілька днів вони по тому пустошили Ясси
    І околиці столиці, що їм піддалася.
    Наливайко на Арона був дуже сердитий,
    Не вдалося за підступність тому відомстити.
    Погуляли козаченьки, здобичі набрали.
    За два тижні до Брацлава радісні вертали.
    Арон бачить, що козацтво має досить сили,
    А турки, хоч обіцяли та не захистили.
    Упав цісареві в ноги, став проситись в того,
    Щоби в підданство австрійське тепер взяли його.
    Поки козаки в Молдові спокійно гуляли,
    Того уже у австрійське підданство й прийняли.
    Тож і вийшло: ішли ж, наче, турка воювати,
    А прийшли уже австрійське майно грабувати.
    Арон, звісно, став жалітись та хитрий, псяюка
    Тут же став пропонувати козакам він злуку
    Проти турок. Раз союзні – чіпати не сміють.
    Тож Арон на своїм троні всидіти зуміє.
    А тут якраз Мультянія та і Семиграддя
    Заявили, що із турком воювати раді.
    Стали козаків прохати їм поміч надати.
    А козакам проти турка аби воювати.
    Подались малі загони, на службу найнялись.
    А вже в лютому й козаки всім військом подались.
    Спершу Лобода з своїми в Молдову подався,
    Оришовський зі своїми скоро доєднався.
    А слідом і Наливайко. Війська поєднали,
    Молдовани й семиградці разом з ними стали.
    Тягин спершу штурмували, хоч замку не взяли.
    Далі Білгород так само. Все вкруг сплюндрували,
    Але замку не здобули. Бо ж гармат не мали
    Та і часу, щоб в облозі ті замки тримали.
    Те ж саме і з Кілією. Ізмаїл, Браїлів
    Все ж мусили покоритись об’єднаній силі.
    В Ізмаїлі змогли взяти здобичі багато.
    Що важливо, прихопили звідти і гармати.
    Далі Ісакчі спалили, турок там побили
    З татарами, що у місті отому сиділи.
    Вже дісталися козаки на той бік Дунаю,
    Сілістрію і Добруджу уже визволяють.
    Дійшли уже до Софії, з болгарами разом
    Дають відсіч там турецьким усім силам вражим.
    Здавалося, іще трохи і турок здолають,
    Кого уб’ють, кого скоро втоплять у Дунаї.
    Та вже в квітні стали звідти козаки вертати.
    Перестали союзникам вони довіряти.
    Семиградський князь Баторій сильно загордився.
    Мультянію і Молдову скорять заходився.
    Уже з турком воювати йому не охота,
    Він одягти три корони одразу не проти.
    А козакам чого лізти та зради чекати?
    Тож і стали потихеньку звідти повертати.
    Наливайко угрів кинув десь під Кілією,
    Та й дорогою подався далі вже своєю.
    І Арона полишати теж козаки стали,
    Адже про його двурушність дуже добре знали.
    Лобода ще під Тягином, правда залишився
    І там ледве головою був не поплатився.
    Семиградський воєвода Резван, що в Арона
    Був за гетьмана, стояв там з молдавським загоном.
    Діяв спільно з козаками. А тут раптом знявся
    І на Ясси швидким маршем одразу подався.
    Там Арона взяв в кайдани разом із сім’єю.
    І проголосив Молдову відтепер своєю.
    Хай би вже воно й так було – Арон те отримав,
    Що заслужив був інтригами усіма своїми.
    Та тут якраз до Тягині турки завітали
    З татарами. Вони сили значно більше мали.
    У бою жорстокім турки козаків побили,
    Ледве живі з Лободою звідти відступили.
    Наливайко ж, як дізнався про арешт Арона,
    Із двотисячним козацьким рушає загоном
    О «двуконі», щоб скоріше до тих Ясс дістатись.
    Він же не встиг із Ароном досі поквитатись.
    Хотів визволить з полону та і покарати.
    Тому й кинувся одразу отак поспішати.
    Не устиг. Резван, як тільки про таке дізнався,
    То одразу ж в Семиграддя з Ароном помчався.
    Думав, туди Наливайко уже не помчиться.
    Там Арона і стратили зразу ж у в’язниці.
    І ту вістку Наливайку тут же й передали,
    Бо його завзятість всі вже дуже добре знали.
    Знали, що і до Стамбула він зможе дістати,
    Аби ворога належно свого покарати.
    Северин отримав вістку, розлютився, звісно,
    Та дарма ризикувати не став своїм військом.
    Розвернувся та й додому у свій край подався.
    У Молдові після того більше не з’являвся.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  10. Микола Дудар - [ 2025.10.12 12:23 ]
    Нічне ВИДИВО
    …ти, власне, хто? Ти хто такий
    І звідкіля ти об’явився?
    Не поспішай… обом налий.
    О вибач, я погарячився.
    Не встиг підставити плеча…
    Забув… загострені вимоги…
    І як та спалена свіча…
    А ще ті слухавки… тривоги.
    Давай - давай… ще по одній!
    Сльозою краще закусив би.
    Пройдись один по самоті…
    Перетруси старанно хиби…
    Ти, власне, хто? О-о… пізнаю
    Що, переплутав ноу-хау?..
    … колись зустрінуться в Раю
    Якщо дозволить Саги фрау…
    12.10.2025.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  11. Козак Дума - [ 2025.10.12 11:03 ]
    Запах осені
    Духмянить осінь мріями, що влітку не збулись,
    опущеними віями і поглядом униз.
    Весняними надіями на щирий урожай!
    А осінь пахне мріями, закутими у жаль…

    Вона відгонить тугою, що літо відцвіло,
    прийдешньою шаругою, що стане на крило.
    Зимовою потугою, що ляже на шляху,
    морозами і хугою на білому снігу.

    А осінь манить росами і сльозами дощів,
    холодними торосами між зарослів ліщин.
    Опалом листу ясеня, задумою садів
    і тису – лісу красеня, і запахом плодів.


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:


  12. Неоніла Ковальська - [ 2025.10.12 08:57 ]
    Осені чарівність і краса
    Брови нахмурило небо сердито,
    Сонце сховалось за темну вуаль,
    Наскрізь пронизує холодний вітер
    І дощ накрапає - осіння печаль.

    В природі нічого змінити не можна,
    Але треба вірити у чудеса,
    В такій порі теж своя неповторність,
    Чарівність та неймовірна краса.

    2015 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  13. Сергій СергійКо - [ 2025.10.11 22:14 ]
    Молюсь
    Серед сліз, серед крові й розрухи,
    Де суцільне жахіття триває,
    Відчуваю душі своїй рухи,
    Бо її розтинає і крає.
    Та молюсь не за тих, хто при владі,
    Збагатіти можливості раді.
    Не за тих, хто вдають, що хрещені
    Й у поранених цуплять з кишені.
    Хай тремтять сьогоденні “Іуди” –
    Їх не Бог покарає, а люди!
    Я молюся за справжніх, за сильних.
    Тих, хто зараз боронить країну!
    У свідомості й прагненні вільних,
    Всім російським рабам на відміну.
    Аби їх не втомилися руки,
    Вороженькам стискаючи горло.
    І ні смерть, ні поранення муки
    Не чекали б героїв навколо.
    Я молюсь за Вкраїну й благаю.
    Не один – нас багато – я знаю!
    Перетвориться кількість на якість.
    І знешкодиться ворога пакість.
    За очікувану перемогу,
    І за дихати впевнено змогу
    Я молюся…

    19.04.2025 р.


    Рейтинги: Народний 5.25 (5.4) | "Майстерень" 5.25 (5.4) | Самооцінка 5
    Коментарі: (3)


  14. Олександр Буй - [ 2025.10.11 20:01 ]
    Паростки атеїзму
    Де́шево Матвій Тебе купив
    Тим, що кинув гро́ші на дорогу:
    Гро́шей тих бо він не заробив,
    А стягнув податком із народу!

    Так чому́ ж не кинути було
    Те, що зо́всім не йому належить?..
    Кажуть, що добро долає зло...
    Але як? Тебе воно бентежить?

    Прийнято вважати, що усе
    Контролюєш Ти один-єдиний...
    Поясни тоді, чому несе
    Бомба з неба смерть малій дитині?!

    Де Твій захист ангельським крилом?
    Чом антихристи не знають кари?
    Що зробилося з Твоїм попо́м,
    Біс якому наливає в чару

    І який війну благословля,
    Бря́зкаючи раз-у-раз кадилом?
    Позая́к ще крутиться Земля,
    Значить, це Тебе не розгнівило?!

    Всі ми – діти Божі, як один,
    І хвалу Йому щодня возносим.
    «Не убий, Господь, між нами клин!», –
    Заблукалий раб у Тебе про́сить...


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.75)
    Прокоментувати:


  15. С М - [ 2025.10.11 15:10 ]
    Дивні дні (The Doors)
     
    дивні дні найшли нас
    дивні дні йдуть по слідах
    змагаючись занапастити
    блаженніші миті
    на цій саме сцені
    і в інші міста
     
    вічей дім дивацький
    за голосами утома і смерть
    і власниці вишкір
    гостей снива грішні
    бо мова про гріх
    і ти знаєш який він
     
    дивні дні найшли нас
    десь у дивний межчас
    ми гинемо самі
    тіло страйкує
    спогади іксують
    біжимо день у день
    в ночі див кам’яні
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.78) | "Майстерень" 6 (5.78)
    Коментарі: (6)


  16. Микола Дудар - [ 2025.10.11 14:45 ]
    Вибір ваш...
    На омріяній перерві
    В колі спільних сподівань
    І живі і напівмертві.
    І ніяких запитань…
    Жодних натяків на заздрість…
    Жодно спротиву на те,
    Що чекає нашу старість
    Безупречне і святе…
    Як родили — лиш початок…
    Безліч вуличних світів
    Янгелочків і звіряток
    З комромісом на посів:
    Комусь школа… іншим поле.
    Комусь стежка до рідні…
    Когось змиє, когось вколе
    Та однакові в однім…
    Тільки час той невідомий.
    Правда, назва — Епілог.
    І чекати краще вдома…
    Вибір є. А свідок — Бог.
    11.10.2025.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  17. Віктор Кучерук - [ 2025.10.11 12:25 ]
    * * *
    Не кожна жінка має вміння
    В комусь запалювати дух, -
    Не всім дано у час осінній
    Зцілять коханням од недуг.
    Тобі одній подяка й шана,
    Що до цих пір не ізнеміг, -
    Що в тілі сили ще не тануть
    І я продовжую свій біг.
    До мене стоячи обличчям,
    Серед осінніх завірюх, -
    Мене очікуєш і кличеш
    Хутчій продовжувати рух.
    Моє кохання безнастанне,
    Тобі я вдячний неспроста,
    Бо віддаляєш час згасання
    Мого кипучого життя.
    11.10.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  18. Борис Костиря - [ 2025.10.11 00:24 ]
    * * *
    Я стою під дощем, і мене обпікають потоки.
    Ніби голки небес, пропікають до самого дна.
    Увійду в тихоплинну печаль, в непорочність затоки,
    І поглине мене невтолима п'янка глибина.

    Ніби голос небес, прозвучать ці потоки стозвучні
    І дістануть з душі найпрекрасніші перли з імли.
    Мов ключі журавлів, пролітають послання болючі
    У безмежній блакиті і падають в серце золи.

    Ми покличемо дух порожнечі, що в лісі заснула.
    Ми ударимось в стіну німотних пекучих благань.
    В ріку часу впаде невідступне і вічне минуле,
    Щоб уже не відчути списи невгамовних волань.

    31 травня 2024


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (1)


  19. Микола Дудар - [ 2025.10.10 19:59 ]
    У неба "нежить"...
    Плаксивий Жовтень… що тут вдієш?
    У нього стрес, йому видніше…
    А ти не жнеш, ще тільки сієш.
    Сказав би ЩО, як би не вірші…
    І спокій твій давно не спокій.
    Ти як шахед, і зліт щоночі
    В уяві, в снах… їх безліч поки
    І голос: — О, (між ними) Отче…
    А Жовтень є… він поруч всюди
    Жовтіє все геть без обмежень…
    Цікаво, а… що завтра буде?
    У нас ба-бах… у неба — "нежить"…
    10.10.2025.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Коментарі: (1)


  20. Микола Дудар - [ 2025.10.10 18:15 ]
    Під завалами...
    Під завалами, що на «львівщині»,
    Схороню свої душі залишки.
    Передбачення, снами віщими,
    Не торкатимусь, зайві заклики…
    І лежатиму під завалами
    Сотні, тисячі років скривджених
    Своїм побутом, хай віддаленим
    Але ж вибритим і остриженим…

    Хто осмілиться доторкнутися,
    А тим більше, ще й поруч всістися —
    Обіцяю вам: не проснутися…
    В кожнім виборі своя істина.

    Під завалами… під завалами
    Димом схоплений в тяжбі згарища
    Знову вкрадений… ким же схвалено?
    Видно виклики з болем ті іще!?..
    05.10.2025.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  21. Віктор Насипаний - [ 2025.10.10 17:56 ]
    Не сумуй! (пісня)
    1.Танцює дощ легенький знов,
    Плете із неба холоди.
    А я дивлюсь німе кіно,
    Де зранку всі спішать кудись.

    2.І дощ біжить, немов літа.
    А під дощем стоїть дівча.
    Чи жде когось, чи просто так.
    В очах чомусь ясна печаль.
    Приспів:
    О, мила дівчинко-весна,
    Ти юна квітко чарівна.
    Чому стоїш тепер сумна?
    Така гарненька і одна.

    3. Чи довго це буде хтозна?
    Краплиння сіється чимдуж.
    Стоїть самотня там вона,
    Сумує разом з нею дощ.

    4. І раптом дощ утік швидкий,
    Лишивши враз її саму.
    Сказати хочу тихо їй:
    Все буде добре, не сумуй!

    Приспів:
    О, мила дівчинко-весна,
    Ти юна квітко чарівна.
    Чому стоїш тепер сумна?
    Така гарненька і одна.

    10.10.2025


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  22. Віктор Кучерук - [ 2025.10.10 15:19 ]
    * * *
    Потік бажаного тепла
    Тече по всьому тілу
    Не лиш тому, що не дотла
    Осінні дні згоріли.
    Горить нестримано вогонь
    Дерев різномаїтих,
    А я теплом твоїх долонь
    Все більш і більш зігрітий.
    Болять суглоби і хрустять,
    Немов сухі галузки,
    А я весь час тобі під стать
    Не можу стримать усміх.
    Радію звільненню цьому
    Від хатнього полону
    Отак, що кланятись візьму
    Тобі, немов іконі
    За те, що досі не погас
    Рожевий блиск світання, -
    За те, що довгим видавсь час
    Цілющого кохання.
    За те, що разом всюди ми
    Гуляємо безмежно, -
    Веде нас двох до меж зими
    Дорога довжелезна.
    10.10.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  23. Сергій СергійКо - [ 2025.10.10 15:15 ]
    Ода сонцю
    За вікном моїм – сумний краєвид.
    Вогкість і сірість. Голова напружена.
    Сиджу за столом.
    Думок гібрид.
    Віршів недописаних дюжина.
    Раптом промінь, прорвавши імлу,
    Впав на твір віршований,
    Щось прочитав і по столу
    Поповз до мене схвильований.
    “Не бійся, іди!” – по руці ковзнув,
    Теплом обігрів зап’ястя,
    Відтак у долоні моїй заснув,
    Мене огорнувши щастям.
    “Звідкіль ти?” Міцно стискаю руку,
    І разом мерщій – назовні.
    Я бачу огрядних небес розпуку,
    Що світом джерельним повні.
    А ось і сонця величний овал,
    З роздертої хмар дільниці,
    Смичками-променями заграв
    На струнах моїх, як скрипці.
    Те саме сонце, що безліч років
    Світить вночі і вдень
    Нам, втіленням давніх богів, –
    У світі одним лишень!
    Йому прокльон у пустелях шлють,
    Не маючи захисту і притулку.
    Та саме його жадібно зранку п’ють,
    Як життєстверджуючу пігулку.
    Це його зазіхання вічні
    У сонети вкладав Шекспір!
    Його промінь, рукою да Вінчі,
    Безцінним робив папір!
    Воно насолоджувало свій слух
    Моцартом за роялем!
    Це воно вперто освячує дух,
    Ніби святим Граалем!
    Воно – найдорожче, що в кожного є!
    Багаття душі даруючи,
    Себе безкорисно усім віддає,
    В наших серцях пануючи.
    Воно – початок усіх перехресть,
    Радіти життю нагода.
    Пишаюсь, буяю – велика честь
    Сонцю складати оду!

    29.09.2025р


    Рейтинги: Народний -- (5.4) | "Майстерень" -- (5.4)
    Коментарі: (11)


  24. Неоніла Ковальська - [ 2025.10.10 08:12 ]
    Осінні квіти
    Хризантеми, хризантеми
    Білі, жовті та рожеві,
    Ще - червоні та бузкові
    Квіти різнокольорові.

    Пелюсточки-щічки їхні
    Ніжно так цілує вітер.
    Наче неньку люблять осінь
    І цвітуть аж до морозів.

    2025 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  25. Олександр Буй - [ 2025.10.09 20:08 ]
    Танок шаманки
    Закричав боло́тяний бугай
    І шаманка вдарила у бу́бон...
    Я хотів інакше, але знай:
    Що було́ – ніко́ли вже не буде.

    Гай дубовий листям шелестить,
    Ки́дає багаття в небо іскри...
    Ти продовж оцю останню мить
    І збагни моє кохання чисте!

    Казкою страшною уночі,
    Піснею сумною на світанні –
    Хай там як, а тільки не мовчи!
    Ми з тобою любимось востаннє...

    Невблаганна вранішня зоря –
    Їй для сходу не шукать причини.
    Ти від завтра більше не моя...
    Нашої у тім нема провини.

    Хай шаманка виконає свій
    Ритуал на грані потойбіччя:
    В нім ти – ще моя, а я – ще твій,
    В нім іще кохання наше – вічне...

    Жовтень 2025 року


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.75)
    Прокоментувати:


  26. Євген Федчук - [ 2025.10.09 20:30 ]
    1594 рік. Татари, козаки, Наливайко та інші…
    Хан не встигне іще й чхнути у Бахчисараї,
    А козаки запорозькі уже про то знають.
    Тож не встиг він ще подумать у похід рушати
    На Угорщину – не прямо, а через Карпати,
    Тобто через Україну – вже козаки взнали
    І ту вістку королеві одразу й послали.
    Наче, вибухнула бомба посеред Європи,
    Бо у всіх-усіх одразу появився клопіт.
    Перш за все, татари мали в похід готуватись.
    Розуміли, що їм ляхів нічого боятись.
    Ті не стануть на дорозі. Усе ж зі Стамбула
    До короля із вимогою посланці прибули.
    Зажадали, щоб татарам там не заважали
    І в похід Галичиною пропустити мали.
    А ще мали приструнити козаків. Татари
    Боялися, що в поході ті на них ударять.
    Ляхи, звісно, відмовили, гонор показали,
    Але потім заважати татарам не стали.
    Потім ще татари в турків поміч попросили,
    Щоби флотом перехід їх за Дніпро прикрили.
    Бо ж козаки… А, крім того, щоб підстрахуватись,
    Кинулися і з Москвою також домовлятись.
    Щоб Січі не помагала, зброї не давала.
    Та й сама на Кримське ханство часом не напала.
    Москалі на все пристали та наобіцяли.
    Хоч татари обіцянкам тим віри не мали.
    Знали, що москаль, що хочеш може обіцяти,
    Але слово оте царське нічого не варте.
    Щоб козаки за ордою не швидко ганяли,
    То татари табуни в них за весну покрали.
    Тож, як видно, хоч татари на угрів збирались
    Та найбільше в тім поході козаків боялись.
    За тим часом вже і цісар про похід дізнався,
    Ґвалт страшенний у Австрії одразу піднявся.
    Бо ж Угорщиною цісар володів в ту пору.
    Папа римський того ґвалту долучився скоро.
    Стали думати-гадати, як сили збирати.
    Узялись просити ляхів татар не пускати.
    Ті відмовити не сміли, адже папа просить.
    Та ото наобіцяли і вважали – досить.
    А ще удвох до козаків посланців послали,
    Бо на одних сподівання, мабуть тільки й мали.
    Вся Європа на ту пору про них говорила,
    Як вони непереможних не раз турок били.
    Ляхи, що на Україні з Жолкевським стояли
    Війська всього дві тисячі кварцяного мали.
    А хан, чули сотню тисяч в похід піднімає.
    Тож Жолкевський зупинити його сил не має.
    На козаків ляхи перше звисока гляділи,
    Тепер же самі в козацтва помочі просили.
    Та козаки і без ляхів руки не складали,
    А загони вже зарані для бою збирали.
    Один з таких Наливайко набирати взявся.
    Він із князем із Острозьким таки розпрощався.
    Може, тому, щоби турки князя не винили.
    Звісно, що ті всі б загони орду не спинили
    Та пошарпали б добряче, сили б підірвали.
    Отож, значить, папа й цісар посланців послали
    Аж на Січ – бо на козаків була в них надія,
    Що вони орду спинити на шляху зуміють.
    Тож, куди не кинь, одначе, козаки - єдина
    Сила, що татар і турок не один раз била.
    Тож іще у листопаді про похід дізнались,
    А вже весна проминає – орда все збиралась.
    Арон-деспот, що на троні у Молдові всівся,
    Наче вуж на сковорідці у той час крутився.
    І з цісарем вів таємні весь час перемови,
    І татарам помагати давав чесне слово.
    Кому більше прихилявся – то важко сказати.
    Але на шляху ординськім складав провіанти.
    Табуни коней зусюди для татар зганяли,
    Аби вони у поході собі свіжих мали.
    Тож не дивно, що козаки про те усе взнали.
    То взимку із Лободою туди завітали.
    Погромили весь Оргеєв, здобичі набрали.
    Та й пішли, хоч молдовани вслід за ними гнали.
    У березні запорожці в Аккерман сходили,
    Де вони багато турок тоді перебили,
    Які теж в похід угорський звідтіля збирались.
    Отож там багата здобич козакам дісталась.
    Щоби отих запорожців в море не пускати,
    Туркам довелось в Очаків цілий флот прислати.
    Час ішов, орда із Криму досі ще збиралась.
    Наливайківці діждатись вже й не сподівались.
    Тож надумав Наливайко в розвідку сходити,
    Склади на шляху ординськім трохи пошерстити.
    Узяв хлопців та й подався в похід до Тягині,
    Де турки тоді сиділи. По дорозі кинув
    Цю ідею, узяв міста Ягорлик й Паркани,
    Де на орду уже склади чималі чекали.
    Набрав добра та полону ще й табуни коней
    Та і погнав на Поділля здобич ту законну.
    Коней було кілька тисяч, на татар чекали.
    Наливайкові та здобич у нагоді стала.
    Чув, що, наче в запорожців проблема із кіньми.
    А йому ж то замиритись треба було з ними.
    Від Косинського ненависть поміж ними стала.
    Наливайківці ж на військо козацьке напали.
    Якби не його гусари, то кому то знати,
    Чи зумів би той Острозький Криштофа здолати?
    Тож надумав тими кіньми з Січчю поділитись,
    Через те з січовиками, врешті замиритись.
    Саме так воно і сталось. Образи забулись….
    А тут скоро з Криму сурми похідні почулись.
    Хоч похід ще з листопада, наче ж готувався,
    Лише на початку липня хан в похід зібрався.
    Вже півроку всі сусіди про похід той знали,
    Вже півроку з усіх боків його виглядали.
    Довгождане дійство, врешті-таки почалося.
    Видавалось, усе ханство раптом піднялося.
    Рушили, хай не сто тисяч, але близько того,
    До лиману подалися, аби мати змогу
    На другий бік перебратись. Не йшли до Тавані,
    Бо там козаки їм точно на заваді стануть.
    Та козаки ледь почули, що татари вийшли,
    Із гетьманом Микошинським зібралися спішно,
    Під Очаків подалися, щоб татар напасти
    І всій їхній переправі там кінець покласти.
    Тих козаків, правда було тисяча і триста.
    Та їх вся орда татарська не лякала, звісно.
    Налетіли на ті судна, що татар возили,
    Ще і вибрались на сушу та і там побили.
    Та примчався флот турецький – каторги й сандали.
    Тож козаки уже з ними битися почали.
    Захопили кілька суден, скількись потопили.
    Та, під натиском турецьким, усе ж відступили.
    Переправились татари, в Березані стали,
    Бо там на орду Буджацьку вони зачекали.
    А тоді вже й подалися всі Волоським шляхом
    Туди, де їх не пустити обіцяли ляхи.
    А що ляхи? Та нічого. Жолкевський із військом
    Під Заліщики спинився і не рушив з місця.
    У Галичині татари опору не стріли.
    Снятин, Жуків, Тисмениця у вогні згоріли.
    Галич, Калуш і Долина руїнами стали.
    А татари по дорозі полону не брали.
    Не хотіли через гори той полон таскати,
    Отож, усіх кого стріли, мусили вбивати.
    Брали тільки те, що цінне, все інше палили,
    Бо затримуватись довго вони не хотіли.
    Отак дійшли до Самбора, де стояв Замойський
    Із коронними полками й ополченським войськом.
    Українські на поталу землі залишили,
    Лише польські предковічні від татар закрили.
    Та татари не збирались з ними в бій вступати,
    Обминули й подалися звідти за Карпати.
    Перейшли за перевали, до Хуста дістались,
    А вже звідти й в Угорщину шляхи відкривались.
    Наливайко із загоном на татар чекали,
    Саме тому над Кучманським шляхом і стояли.
    Думали, що то татари брехні розпускають,
    Наче вони в Угорщину простувати мають.
    А самі повернуть раптом в Україну, кляті:
    І ходити не далеко, і землі багаті.
    Отож тут їх і чекали. Як тільки почули,
    Що в Галичину татари усе ж повернули,
    Кинулись услід за ними, аби наздогнати
    І копняка добрячого, хоча б орді дати.
    Гнались, гнались – не догнали. В Теребовлі взнали,
    Що татари повернули вже на перевали,
    Тож і назад повернули. А тут чом сидіти?
    Чом би до татар і турок в гості не сходити?
    Кілька тисяч мав охочих, сила чималенька,
    Тож з Поділля до Тягина подався хутенько.
    Місто усе попалили, полону набрали.
    Добра різного у місті собі нахапали.
    Замок, правда захопити все ж не спромоглися
    Тож пустошити околиці тоді узялися.
    Добра стільки назбирали, що аж вози гнулись,
    Ще «ясиру» кілька тисяч за ними тягнулось.
    Задоволені вертались із походу того –
    Відомстити бусурманам отримали змогу.
    Дійшли Дністра, де на той бік переправу мали.
    Ножа в спину від Арона, звісно не чекали.
    Він же обіцяв козакам в бійку не встрявати.
    А тут встиг сім тисяч війська до себе зібрати,
    Підкрався, як тхір смердючий і напав раптово.
    Козаки, хоча до того були не готові,
    Узялися відбиватись. Вороги нависли,
    Та до Дністра козаченьків силою притисли.
    А берег той був високий, водою підмився.
    Як зібрались козаченьки, то він й обвалився.
    Небагато з Наливайком вибралося звідти,
    Довелося і полон весь, і обоз лишити.
    Злий був страшно Наливайко, на той бік дістався,
    Тому підлому Арону помстить обіцявся.
    Та то інша історія. Може, іншим разом
    Розповім я, чи помстився він за ту образу…
    А татари краєм угрів вихором пройшлися,
    Купу здобичі набрали й у Крим подалися.
    Тож хто іще, крім козаків, більше зміг зробити,
    Щоб татарську ту навалу, хоча б зупинити?


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  27. Сергій Губерначук - [ 2025.10.09 15:24 ]
    Карамболь
    КУЛЯ, ЯКА ПОЧИНАЄ ГРУ.
    ДЕМОС РУСОС, ЯКИЙ не НЕ.
    УЯВА ПОГОРБЛЕНА.
    ПРИЗВОЛЯЩЕ дівчинки під назвою НАДІЯ.
    У КИЄВІ усі КИЇ.
    ТИ теж КИЙ, який ганяє КУЛЬКУ,
    коли довкіл роздирливо зіпає:

    «КАРАМБОЛІНО –КАРАМБОЛЄТТО!!!!!»

    ЗНАЧИТЬ,

    КУЛЯ ВАША

    ЧЕРВОНА

    ДУРЕПА СКАРЖИТЬСЯ, а дівчинка НАДІЯ
    МАЛЮЄ у постелях свій МОРОЗ…

    16 червня 1993 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«Поезії розбурханих стихій», стор. 67"


  28. С М - [ 2025.10.09 13:12 ]
    Забивання шпарки (The Beatles)
     
    Я шпарку заб’ю, через неї дощить
    Спиняючи свої думки
    Все кудись-то
     
    Заклею ці тріщини в дверях атож
    Спиняючи свої думки
    Все кудись-то
     
    І неправда неважлива, я правий однак
    У себе в хаті я
    Правий однак
    Ще зібрались люди ген, усе щось не виходить в них
    І не закличе жоден їх у гості
     
    Кімнату фарбую собі в кольори
    Як ось вони ~ думки мої
    У дорозі
     
    І неправда неважлива, я правий однак
    У себе в хаті я
    Правий однак
    Люди ген дурні й бентежні, навіть не питай мене
    Чому я їх не кличу в гості
     
    Гадаю, що час всього-навсього збіг
    Ні разу не значних речей
    Йдеш собі повз
     
    Шпарку заб’ю, через неї дощить
    Зупиняючи думки
    Все кудись-то
    Все кудись-то
    Шпарку заб’ю, через неї дощить
    Зупиняючи думки
    Все кудись-то
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.78) | "Майстерень" 6 (5.78)
    Коментарі: (2)


  29. Віктор Кучерук - [ 2025.10.09 12:18 ]
    * * *
    Яскравими фарбами осінь
    Забарвлює стихлі гаї
    І міцно бере верболози
    В холодні обійми свої.
    Дощем затяжним умиває
    Від пилу дороги пусті,
    А потім тумани безкраї
    Лаштує на кожній путі.
    І тонуть у мороці білім
    І обриси, і кольори, -
    Лиш сирості запахи прілі
    Підводяться скрізь догори.
    09.10.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  30. Сергій СергійКо - [ 2025.10.09 12:36 ]
    Нас двоє
    Ти вмієш слухати мене роками поспіль.
    Ти вмієш слухати мовчання навіть дужче.
    Ми можем намовчатись разом вдосталь,
    Допоки спілкуватимуться душі.
    Юнацьких, ми позбавлені ілюзій,
    І зайвої поспішності у рухах.
    Ласуєм почуттям, неначе смузі
    І обираєм шлях по білих смугах.
    В нас мішури блискучої немає,
    Хоч світ і пропонує сни сріблясті.
    Нас двоє і цього вже вистачає.
    Нас двоє і одне велике щастя.

    14.07.2025г.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.4) | "Майстерень" 5.5 (5.4)
    Коментарі: (2)


  31. Сергій СергійКо - [ 2025.10.08 16:20 ]
    Я сьогодні відкрив Америку!

    Я сьогодні відкрив Америку!
    Та не ту, що Колумбом знайдена,
    Не могутню й блискучу з телеку,
    а старим імпотентом займану.
    Її тіло, колись привабливе,
    У вбранні дивувало вродою,
    Та всередині – вся оманлива
    І тепер виглядає хвойдою.
    Потемніло фальшиве золото.
    Почуття – бутафорські витівки.
    Ніби ваза, але розколота.
    Чи коштовне вино без витримки.
    Сутенер її, нею обраний,
    У самого себе закоханий,
    Демонструє незвичні оберти,
    Пропонує її за долари.
    Втім, Америка мовчки дивиться,
    Безсоромно хитає стегнами
    Перед тими, хто вже на милицях,
    Не засмучуючись полеглими.

    5.10.2025р.


    Рейтинги: Народний -- (5.4) | "Майстерень" -- (5.4)
    Прокоментувати:


  32. В Горова Леся - [ 2025.10.08 15:20 ]
    Кривда
    Перед осінню ніби винною
    Почуваюся без вини.
    Розлітається павутиною
    Перший зАзимок слюдяний.

    І жовтневого дня короткого
    Багровиння снує клубки.
    Кривда в них примостилась котиком
    Над румОвищем шкарубким.

    Сонце ковзає в обрій стомлено,
    Ллється променем вощаним.
    Оглядаюсь, шукаю: хто ж мене
    Звинувачує без вини?

    Кривда сонна - в череп'я злякано.
    Заюшило у небозвід.
    І не видно вини ніякої,
    Замість неї досади слід

    Шкарубкий. У вощанім промені
    Лиш заграва тече бліда.
    А я все озираюсь: хто б мене
    Перед осінню оправдав?


    Рейтинги: Народний 6 (5.83) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  33. Неоніла Ковальська - [ 2025.10.08 08:50 ]
    Кудлаті хмари і розчесані
    Десь у блакиті небесній
    Купаються хмари розчесані
    І кучеряві також.
    Приємно щоденно їх бачити,
    Їм то сміється, то плачеться,
    Тоді вже рясний іде дощ.

    Чи звечора він, а чи зраночку
    Мережить-снує землю-матінку,
    Дає їй вологу й снагу.
    А сонечко яснеє вигляне,
    Кудлаті хмарки та розчесані
    Удалеч кудись попливуть.

    2025 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  34. Віктор Кучерук - [ 2025.10.08 06:05 ]
    * * *
    Зранку за вікнами осінь
    Хлюпає нудно дощем, -
    Плани зруйновано зовсім,
    Душу охоплює щем.
    Тільки корити не стану
    Час дощовитий ніяк, -
    Осінь - обманлива пані, -
    Знати повинен усяк...
    08.10.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  35. Олександр Буй - [ 2025.10.07 21:45 ]
    Серця́, закохані у літо
    Останнє золото клено́ве
    Здимає осінь із палітри...
    Зими́ морозна передмова
    Уже вчувається в повітрі...

    Довкілля стане чорно-білим,
    Де півтони́ – у сірій гамі...
    Вітри́ мере́живні метілі
    Закрутять довгими ночами...

    Та віхолі не роз’єднати
    Сердець, закоханих у літо!
    Їх доля – холоди́ здолати
    І молоду весну зустріти!

    Зігріють серед холоднечі
    Нас літні спогади яскраві...
    Картатий плед огорне плечі
    У ніжнім ароматі кави...

    Жовтень 2025 року


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.75)
    Коментарі: (2)


  36. С М - [ 2025.10.07 15:50 ]
    Уличний вояк (The Rolling Stones)
     
    Відусюди чую кроки марші тисяч ніг бо
    Уже літо і знову час настав
    Для уличних утіх бо!
    На що ти годен отут
    Самі рокабільні витівки
    Адже в соннім Лондоні не треба
    Уличних вояків
    От
     
    Ей! Знову час настав для палацових революцій
    А се життя марудна гра у компромісну людськість
    І на що ти годен отут
    Самі рокабільні витівки
    Адже в соннім Лондоні не треба
    Уличних вояків
    От
     
    Ей! Знай, що звуть мене Неспокій
    Кричав би я убивав царя плював на слуг із-під боків
    І на що ти годен отут
    Самі рокабільні витівки
    Адже в соннім Лондоні не треба
    Уличних вояків
    От
     
    Гати!
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний -- (5.78) | "Майстерень" -- (5.78)
    Коментарі: (2)


  37. Юрко Бужанин - [ 2025.10.07 14:24 ]
    ***
    В пухнастому світі
    Пухнасті створіння
    Пухнасто щасливі
    У всіх поколіннях.
    І сонце пухнасте
    Їм світить ласкаво.
    В пухнастому небі –
    Пухнасті заграви.
    Пухнасто муркочуть
    Малі кошенята
    І хочеться разом
    Із ними мурчати.

    7.10. 2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.91) | "Майстерень" 6 (5.94)
    Коментарі: (4)


  38. Сергій Губерначук - [ 2025.10.07 12:42 ]
    Материк…
    Материк.
    Атмосфера.
    Зирк!!!
    Птеродактиль – Неандерталець.
    Далі
    просто
    людей
    п
    о
    т
    і
    к,
    ударяючих
    палець
    о
    б
    палець

    31 січня 1993 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«Подорож на долонях планети», стор. 74"


  39. Олександр Сушко - [ 2025.10.07 12:22 ]
    Ціль
    Поховах і донечок, й синів,
    Нащо жити? Може, ліпше вмерти?
    Бо осліп від горя, онімів,
    Бо від горя став чорніший смерті.

    Плюнула вогнем у рай орда
    І потік в Дніпро ручай кривавий.
    Боже! Я б своє життя віддав
    За родину! Ліг би у згорілі трави!

    У руїнах власного гнізда
    Вию в небо з розпачу та болю.
    Ціль одна тепер життєва - люта мста!
    Бісів упиватимуся кров'ю.

    07.10. 2025р.


    Рейтинги: Народний -- (5.43) | "Майстерень" -- (5.82)
    Коментарі: (3)


  40. Володимир Книр - [ 2025.10.07 11:05 ]
    Баризі
    Хтось - гордий балом за шкалою Гірша,
    а ти й не чув за згаданого бала,
    хоч доля чи твоя (з двох ваших) гірша,
    як порівняти ваші з ним ї*ала?

    2025


    Рейтинги: Народний -- (4.91) | "Майстерень" -- (4.92) | Самооцінка 5
    Прокоментувати: | "h-індекс — Вікіпедія"


  41. Віктор Кучерук - [ 2025.10.07 05:34 ]
    * * *
    Темні хмари, а під ними
    Міцнокрилі журавлі
    Подаються невдержимо
    До заморської землі.
    Сіра далеч, а з-за неї,
    Добре чутно звіддаля, -
    Кличе теплістю своєю
    Облюбована земля.
    Журавлям там тепло й світло,
    І корми всі по нутру, -
    І дерева голим віттям
    Не навіюють журу...
    07.10.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  42. Софія Пасічник - [ 2025.10.06 23:40 ]
    Шепіт осені
    Жовтне́вий дощ шепоче нам про втому,
    І листя сипле міддю у журбі,
    А я шука знайому вже дорогу –
    Де вперше ти вплелáся у мені.

    В багря́нці, що змальовує епічне,
    І теплім світлі мрії-маяка
    Я відчуваю – це кохання вічне,
    Хоч осінь листям* шлях наш проклада

    І хай туман встеляє дні розпуки,
    А небо плаче в сивому жалю́, –
    Я все одно, крізь холод і розлуки,
    В цій осені тебе одну люблю́..

    *смутком


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  43. Віктор Кучерук - [ 2025.10.06 16:42 ]
    * * *
    На отому далекому березі,
    Де було веселіше стократ, -
    Гожу днину догулює вересень, -
    Мій зрадливий поплічник і брат.
    Не подався за мною в бік сирості,.
    Не проник до осінніх глибин, -
    Не явив аніякої милості,
    Щоб не був я один на один
    З оцією негодою ранньою,
    Що виснажує хутко мене
    Безнадією безперестанною
    На оте, що вона промине...
    06.10.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  44. Олег Герман - [ 2025.10.06 15:20 ]
    Осінній етюд
    Приходить осінь в дім
    Неквапно, тихо. Втім,
    Ніяк я не збагну, чому настільки сумно.
    Застудженій душі не хочеться вже мрій,
    Лише холодний дощ і роздуми абсурдні.

    Нема вогню в зірках,
    Змінили просто так
    Свою палку красу на вічний мертвий спокій.
    Панує тут нудьга і давить тишина
    Без клавішної гри та струнних переборів.

    Отак згоріли ми,
    Немов тонкі свічки,
    І воском розтеклись, застигли, оніміли.
    Надія є завжди, та прикро, хоч кричи,
    Дивитися на це із жалем запізнілим...



    08.11.2013
    (27.09.2025)


    Рейтинги: Народний 6 (5.61) | "Майстерень" 6 (5.68)
    Коментарі: (2)


  45. Світлана Пирогова - [ 2025.10.06 13:10 ]
    Рапсодія жовтня журлива (акровірш)
    Р-апсодія жовтня журлива,
    А-фіші розвісила осінь.
    П-рислухайся: ліра чутлива,
    С-крипаль милозвучно доносить.
    О-рнамент мальований листям,
    Д-ерева у міді та охрі,
    І килим на землю встелився,
    Я-ворик старенький заохав.

    Ж-онглює листвою ще вітер.
    О-колиця сонцем пригріта.
    В-ерба заплела коси-віття.
    Т-ривожне життя, диму - ритми.
    Н-е радують трави посохлі.
    Я-ри у печалі притихли.

    Ж-або зеленіє у сосен,
    У думці розгулює вихор.
    Р-анети зібрати б у кошик,
    Л-овити пелюстки рапсодій.
    И-лкого не хочеться жовтня,
    В повітрі хай лине свобода,
    А сум із листками пожовкне.


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  46. Ольга Олеандра - [ 2025.10.06 10:54 ]
    ***
    Страх з усіх радників, мабуть, найгірший.
    Страшно російському вурдалаці, тож кількість обстрілів він вчергове збільшив.
    Більше смертей. Більше руйнувань. Щось бажане він отримує з цього?
    Титул недолюдка, кровопивці, нездари. Більше нічого.

    Геовеличчя й величчя без гео не буде.
    Буде лише зростання скаженого зуду.
    Нещадно нестерпно свербить власна нікчемність.
    Тамувати її мордуючи інших – справа даремна.

    А світ отримав можливість спостерігати за перебігом хвороби.
    Побачити перші симптоми, їх розвиток за відсутності лікування й закономірні ітоги.
    І кожен отримав можливість подумати – чи хочу я перетворитись на щось подібне,
    бо втрата людяності починається з самопотурання на дрібних наче несуттєвих рівнях.

    05.10.25


    Рейтинги: Народний -- (5.52) | "Майстерень" -- (5.61)
    Прокоментувати:


  47. Неоніла Ковальська - [ 2025.10.06 08:14 ]
    Осінні квіти
    А у садочку
    Квіти рядочком
    Ще не готові
    Стрічать Покрову.

    Сонця ще хочуть
    Їх пелюсточки,
    Тепла та світла,
    Щоб далі квітли.

    Нехай же осінь
    Буде погожа
    Й квіти прекрасні
    Приносять радість.

    2016 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  48. Артур Курдіновський - [ 2025.10.06 05:23 ]
    Коротка зустріч
    Зустрілись ми в короткому рядку
    Написаного спільним болем вірша.
    Моя душа злітала вище й вище
    Та мріяла про долю не таку.

    Жорстока правда: я тобі ніхто.
    Для тебе я навряд чи кимось буду.
    Навколо мене - чорний попіл всюди,
    Сумний парад розчарувань і втом,

    Лише архів несправжніх почуттів,
    І ще одне до нього додалося.
    Звела з тобою нас красуня осінь...
    Даремно я прощатись не хотів...

    Знущання долі, посмішку легку
    Ми помилково прийняли як милість.
    І все-таки згадай, як ми зустрілись
    Лише на мить. В короткому рядку.


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.89)
    Коментарі: (4)


  49. М Менянин - [ 2025.10.05 23:01 ]
    Від Бога керманич

    Коли промінь сонця
    сягне твоїх вій –
    гайда від віконця
    і більше не стій.

    Пора, мудрий брате,
    настав вже той час
    дорослішим стати –
    очолити нас.

    Чекає країна,
    правителю мій,
    довкола руїна –
    вставай вже, та дій.

    05.10.2025р. UA


    Рейтинги: Народний -- (5.29) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  50. Тетяна Левицька - [ 2025.10.05 22:59 ]
    Історія кохання
    Мела вишнева заметіль
    і падала додолу цвітом,
    як потягло їх звідусіль
    одне до одного магнітом.

    Він воював, як на війні,
    за право бути тільки з нею.
    У непроглядні дні сумні
    вона була його зорею.

    Коштовні перла дарував,
    не рахував свої витрати,
    а серед термінових справ
    знаходив час любов пізнати.

    Божився, що лише її
    одну кохатиме до скону;
    і обіцяв піти з сім'ї,
    як вдасться вирватись з полону.

    Вона ж — наївна простота,
    повірила словам красивим.
    Чи їй набридла самота,
    чи закохалася щосили?

    Напевно, не збагнеш тепер,
    що керувало нею й звідки,
    узявся той, хто шкіру здер
    живцем з нещасної сирітки.

    Із першим подихом зими
    коханий зник в захмарній далі,
    лишивши мороки пітьми
    на оксамитовій вуалі.

    Зривають листопад вітри,
    а їй не віриться ще й досі,
    що за фіранками жури
    відхлипує дощами осінь.


    03.10.2025р.



    Рейтинги: Народний 7 (6.23) | "Майстерень" 7 (6.32)
    Коментарі: (2)



  51. Сторінки: 1   ...   40   41   42   43   44   45   46   47   48   ...   1829