ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Іван Потьомкін
2026.06.21 21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

Ірина Вовк
2026.06.21 20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

Іван Потьомкін
2026.06.21 17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів

Іван Веселий
2026.06.21 16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.

Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірив він, що крізь ті терні,

Євген Федчук
2026.06.21 16:08
Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую

Борис Костиря
2026.06.21 12:48
Час тече, наче плинна вода
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.

Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,

Роман Миронов
2026.06.21 12:33
У твоїх очах небагато спокою:
Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –

Аж до критичного струму.

У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –

Віктор Кучерук
2026.06.21 06:58
Так учора ласували,
Що ні хліба і ні сала
В хаті кумовій не стало,
Бо вечеряли ми сито
Через добру оковиту
І здорові апетити.
21.06.26

Вячеслав Руденко
2026.06.20 17:44
…як завжди непостійністю єства
покриті часу всі червневі дні,
тече в них пустотлива каніфоль,
в кору вростають диво скрипалі,

таємний сенс від зібраних речей
несе очам рясний глибокий зміст
і квітне між граніту капріфоль,

Борис Костиря
2026.06.20 13:06
В спіралі скручується час.
Змією обернеться простір.
Який у світі водолаз
Пірне в глибини, як на прощу?

Який у світі чародій
Поверне запахи заснулі?
На сцену вийде лицедій,

Ольга Олеандра
2026.06.20 12:39
Кожен ковток – це зустріч
сутностей доторком губ
спраглим, закоханим, дружнім –
творення нових сполук,
сильних, хоча й тимчасових,
повних ваги і смаку,
що стелять у серця основу
радість криштально тривку.

Іван Веселий
2026.06.20 11:23
Вийшов я в садок фазенди
на гармидер вранці.
Розвелось у нас хвазанів -
самців горлодранців!
І чого ж це у природі
навпаки, ніж в люду?!
І в хвазановім народі -
бачу ту ж невгоду!

хома дідим
2026.06.20 09:20
залишилося лише тебе хотіти
згадуючи всяке чи важливе
ще стоїть і пил виловлює з повітря
кухоль у якім бувало пиво
часоплин жорстокий і безрадний
зорі падають ніхто їх не підніме
каніфоль свої сердечні рани
змінюється все нещадні зміни

Віктор Кучерук
2026.06.20 06:30
Навесні стара верба
Запитала в клена:
Ну, не гарна я хіба
В одязі зеленім?
Бо не видно щовесни
Всім, кому цікаво,
В гущі листя кривини
І гілок трухлявих.

Іван Потьомкін
2026.06.19 21:02
Якщо не в пекло Господь мене спровадить,
а дасть (бозна за віщо) право обирати,
як маю жити в потойбічнім світі,
не спокушуся ні на рай, змальований Кораном,
ні на таке принадне для смертних воскресіння
(на подив родині й товариству).
Ні, попрошу

Мирон Шагало
2026.06.19 20:56
За спогадом летять думки
туди, на стежку ту знайому,
туди, де стигнуть колоски
у полі, недалеко дому.

Пшеничне поле. В тихий сум
знов починає огортати.
Це поле в серці я несу,

Артур Сіренко
2026.06.19 19:13
Колись давно, коли світ ще був молодим і білі хмари називали островами в синьому морі, а не шматками алабамської вати, які хтось (можливо, чорношкірий всезнайка Джо) спересердя підкинув в гору, я познайомився зі старим дідом на ім’я Годі. На відміну від Ґ

Юрій Лазірко
2026.06.19 16:39
о серце моє...
1.
пригадую...
це море дотиків
і поцілунків
оооооооооооо
о крила мої
полон обіймів

Світлана Пирогова
2026.06.19 15:46
Навколо світ - як молитовний спів,
Де кожен подих серце хмелем поїть.
У тихім надвечір'ї між дубів
Застигло літо в золотім спокої.

Таких солодких, трепетних ночей,
Такого шовку у високих травах,
Такого блиску зоряних очей

Борис Костиря
2026.06.19 12:50
Закінчився ярмарок. Блазні спочили,
Стоять у чеканні старезних карет.
Вони спромоглися на гордий учинок
І вже декламують прадавній сонет.
Лютують кати у сваволі безчинства.
Замовк неприкаяний ніжний кларнет.

Закінчився ярмарок. Стухлі ідеї

Охмуд Песецький
2026.06.19 12:10
Інерційне чекання того, на що чекаєш, здається безкінечною піснею зоряного неба, жодного куплета якої ти можеш не почути. Та твоя наука чекання не знає ні мойр, ні Кайроса, ні Гамлета. Тут не стежать за стрілками годинника. Тут обслуговують той механізм,

хома дідим
2026.06.19 08:19
стояв мовчав дивився
на останній
багряний кленовий листок
на дереві під під’їздом
думаючи про своє
про листок хай останній
який ще
повисить ще нічо ще ого

Віктор Кучерук
2026.06.19 07:02
Вогнем негаснучим москва
Охоплена місцями, -
Лягла завіса димова,
Як Божий гнів, на храми.
Зійшла покара із небес
На москалів за вчинки,
Що спонукали світ увесь
Здійснить переоцінку

Роксолана Вірлан
2026.06.19 06:21
Жвріє вогник знеднілого сонця за містом -
встигну іще присмалити цигарку думок.
Вітер лабає на кабелях пісню джазисту,
свінг одтанцьовує - скок- йому все - перескок.

Не поспішаю сьогодні. Запаривши м'яти,
ковзаю поглядом з лоджії -з лету птахів.

Тетяна Левицька
2026.06.19 06:18
Коли облітала акація біла
і падав додолу обпечений цвіт,
я невиліковно любов'ю хворіла,
бо ліків від неї не вигадав світ.

Світилися очі небесним опалом,
шалено у грудях вистукував пульс.
Та Єва в мені крізь віки воскресала

С М
2026.06.18 22:09
Танець у піску на морі ]

Атож, ось і ми, а точніш, ось і я, сам-один
Видимі речі, які були спільними, о давніше
Пам’ять розтягується, я вражений, чому би ні
Бо це був прегарний час, я сміявся
Часи змінилися, недосяжна ти, я не можу скаржитись
Були

Євген Федчук
2026.06.18 20:12
Коли війна закінчилась, москалі завзято
Узялись про перемоги книжечки писати.
Тонни книжок написали про Московську битву,
Як їм удалося вперше ворога розбити,
Сталінградську, Курську, звісно, про взяття Берліна,
Як поставили фашистів вони на коліна.

Іван Потьомкін
2026.06.18 20:04
Війни невигойні стигмати.
Печаль Арахна тче і тче.
Виходить на узвишшя Мати
І руку прикладає до очей.
Кого там надивляє, – не питайте.
Про те в нас знають навіть малюки...
...Війни невигойні стигмати,
Невжеж ви оселились навіки?
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Сергій Губерначук - [ 2026.02.26 17:42 ]
    Маленька замальовочка
    Я вигляну з віконечка –
    маленька замальовочка!
    Не там, а тут
    увесь наш театральний інститут
    розсівся в рамки портретів
    відомих акторів і пасивних поетів.
    Що вже тут їм викривати,
    коли вже видно й так,
    хто батько чи хто мати?
    Хотілося б навіть Богу суперечить,
    а не те, що чорту, –
    за таку коґорту!
    Дехто запроданець.
    Дехто христопродавець.
    Один я тут манівець,
    як у роті палець!
    А за вікном, на тій стороні,
    бігають люди сумні,
    а по першому поверху
    псують удих маніяки-керівники.
    І тільки з віконечка,
    манюсінького віконечка,
    я визираю тебе, моє сонечко.

    13 квітня 2004 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«У колисці мрій», с. 139"


  2. Микола Дудар - [ 2026.02.26 11:40 ]
    ***
    Звучали в голосі на Почет
    Сім нот на пагорбі,
    на біс…
    І щось було від них пророче
    Бо саме так рождають Свість…
    Мощун, Ірпінь, і Київ, Буча
    Навік зріднилися… Війна.
    І тут прийшла потвора суча —
    Не всіх повернуть звідтіля…
    О Боже рідний… рочок п’ятий
    Дай сил звернутися до Нот
    І підсоби, щоб ворог клятий
    Не виповзав із нечистот…

    Почет -- оточення, свита
    Свість -- своячениця
    25.02.2026.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  3. Світлана Пирогова - [ 2026.02.26 09:18 ]
    Чотири роки
    Вчетверте лютий дихає вогнем,
    І пам'ять б'є у скроні, наче дзвони.
    Ми кожен ранок починаєм днем,
    Де вгризлось лихо, дим і бастіони.

    Чотири роки...Скільки в них життів?
    Розмов людей, обірваних на слові.
    Ми стали старші за своїх батьків
    У хрещенні воєнному й любові.

    Тримаючи на плечах небокрай,
    Стоїть людина - плавиться залізо.
    Шепоче кожен: " Лиш не відступай,
    Бий ворога, який підступно лізе".

    Цій миті знаємо важку ціну,
    І мову тиші й гуркіт канонади.
    Чи воля, а чи смерть? Все на кону.
    Безстрашні за свободу йдуть солдати

    Упевнено до власної мети
    Крізь темні зими, крізь вогонь і втому.
    Чотири роки...Скільки ще іти?
    Щоб з Перемогою дійти додому.


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.96)
    Прокоментувати:


  4. Тетяна Левицька - [ 2026.02.26 09:50 ]
    До болю
    Панічні атаки уже пережиті —
    В метро не шукаємо більш порятунку.
    Коли деспот спалює сонячне жито
    Звикаєш до спазм у порожньому шлунку.

    До холоду в домі та мін на порозі,
    Прокльонів, матюччя ганебної ролі.
    До стигм на хресті, наркотичної дози
    І до гамівної сорочки юдолі.

    Умилися кров'ю, не нудить і добре!
    Залізні протези нас більш не лякають.
    Ми стали жорстокі, незламні, хоробрі
    Під небом знеболеним рідного краю!

    Та не покриваємо серце іржею,
    Коли чутно звуки скорботної «Качі»,
    Як сотня небесна летить над землею,
    Над цвинтаром болю — садочком дитячим.

    26.02.2026р.


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Коментарі: (2)


  5. Віктор Кучерук - [ 2026.02.26 06:19 ]
    * * *
    Старанно сповите туманом,
    Світання дрімає в саду, -
    Росою зволожені зрана,
    Дерева на сонечко ждуть.
    Чекають на подуви вітру,
    На світлих годин прибуття,
    Мов я на кінець лихоліття
    І розквіт нового життя.
    26.02.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  6. Ірина Вовк - [ 2026.02.25 18:56 ]
    "СВІТЛО НЕЗЛАМНОГО ПОРОГА" (замальовка сценарію)
    ХОР ВОЇНІВ СВІТЛА:
    «Ця сповідь – тим, чий земний шлях обірвався надто рано,
    ставши тихим болем нашої весни.
    Ми присвячуємо ці слова кожному дому, що вистояв під крижаним вітром,
    і кожному серцю, яке не згасло в сутінках втрат.
    Нехай наш сад прокинеться для тих, хто вже не побачить його цвіту.
    Нехай наша піч гріє тих, хто залишився берегти пам’ять.
    Нехай кожна невинна душа знайде спокій у променях вічного ранку, а ми – знайдемо силу жити, пам’ятати і перемагати.
    Світлій пам’яті невинно вбитих.
    Незламній силі українського Роду»

    Дійові особи:
    ГОЛОС ПАМ'ЯТІ (жіночий, глибокий, спокійний).
    ГОЛОС ЗЕМЛІ (чоловічий, низький, дещо суворий).


    Атмосфера: Напівтемрява. На сцені – стіл, накритий домотканою скатертиною, свіжоспечений духмяний хліб, горнятка з паруючим напоєм, гасова лампа та свічки у старих свічниках.
    Збоку – крісло-гойдалка.



    ТУТЕШНІЙ ГОЛОС: Вітаю вас у просторі, де час уповільнює свій біг.
    Ви опинилися тут, щоб зігріти одне одного біля вогнища нашої спільної Пам’яті. За вікнами зараз – та сама химерна весна, де дощ переплітається зі снігом, ніби саме небо не знає, чи йому вже цвісти, чи ще оплакувати втрати.
    У кожного з нас у серці є рани, що ятряться за тими, хто пішов передчасно. Але у кожного з нас є і той самий Дім – теплий острів серед холодного всесвіту, де дихає стара піч, мерехтливо палають свічки і де рідні обличчя дають нам силу стояти далі.
    Ці слова, які ви зараз почуєте – це наше спільне замовляння проти темряви. Це сповідь незламної хати, яка бачила багато, але не пустила страх за свій поріг.
    Залиште за дверима метушню. Вслухайтеся в тишу між рядками. Бо саме там, у тій тиші, сьогодні прокидається наша весна – змучена, але жива.
    Ми починаємо…

    «Білий сніг сіє –
    Долю невинних душ
    Небо колише».

    Видиво I: МІЖ ЗЕМЛЕЮ І НЕБОМ
    (Звук вітру, що переходить у шелест мокрого снігу та рідкі удари дощу по склу)

    Голос Землі: Плаче серце… Це Голгофа нашої весни. Замість цвяхів – колючий дощ, що впивається у відкриті рани ріллі. Я відчуваю кожен крок, що став останнім, кожне зерно, яке не зійде, бо замість води його напували болем. Земля не німа – вона переповнена криком, який застиг під тонкою кригою. Це не звична відлига, це повільне витікання невинної крові у березневу каламуть. Кожна сніжинка – як білий саван для тих, чий подих обірвали нізащо.
    Голос Пам’яті (повільно підходить до вікна, відхиляє уявну фіранку; рухи важкі, наче крізь воду): За склом – привид весни. Подивіться на цей сад… він не спить. Він заціпенів у німому крику, притиснувши до грудей замерзлі бруньки, наче немовлят. Сад боїться прокинутися. Боїться розплющити очі й побачити, що накоїла людина, доки він спав під ковдрою сизого льоду. Там, у сутінках, між небом і землею, блукають тіні несказаних слів. Весна прийшла, але вона стоїть боса на битому склі нашої реальності.
    Голос Землі (ледь чутний шепотом надії, що пробивається крізь шум дощу): Але дивіться… крізь запечену землю, крізь залізо і лід, пальці молодої трави шукають світло. Навіть на Голгофі розцвітає тиша. Весна змучена, так. Вона залякана і знекровлена. Але вона – неминуча. Бо навіть найтемніша ніч безсила перед світанком, який вже пульсує в корі кожного понівеченого дерева.


    Видиво II: СТАРИЙ ДІМ
    (Звук потріскування дров у печі. Світло стає теплішим, бурштиновим, на стінах танцюють м’які тіні)

    Голос Пам’яті (сідає у крісло-гойдалку, легенько гойдається): А хата… вона дихає. Ви чуєте цей важкий, грудний подих старого дерева? Вона захлинається від спогадів, що пульсують у кожній рухомій тіні на стіні. Тут кожен цвях пам’ятає доторк рук, яких уже немає, кожна мостина зберігає відлуння кроків багатьох поколінь. Це не просто хатні стіни – це непохитні обереги Роду, що вистояли під вітрами віків.
    Голос Землі: Чуєш? Це пічка дихає жаром Сварога. Вона переплавляє наш біль, наш страх і нашу втому на гартовану сталь духу. Червоні вуглинки – то очі предків, що дивляться на нас із самої глибини часу. Терпкий напій у руках – як причастя. Ми п’ємо цю гіркоту полину, цей настій тривоги й надії, щоб відчути: ми ще живі! Ми є, поки горить це вогнище в центрі нашого світу.

    Видиво III: НА СТОРОЖІ ЛЮБОВІ
    (Голоси звучать ближче, довірливіше, наче тиха розмова над колискою)

    Голос Пам’яті: Дивись на ці обличчя навколо. Це не лише постаті твоєї сім’ї і родини земної та небесної – це живі ікони, писані вогнем випробувань і солоною сльозою молитви. Вдивляйся уважно в ці риси – у них записана історія нашого терпіння. У їхніх поглядах – попіл спалених міст, і водночас та гартована сталь, яку не зігнути. Вони дивляться крізь темряву, бачачи те, що не бачать інші.
    Голос Землі: Ми тримаємося за руки, як коріння столітніх дубів тримається за глибину, сплітаючись під землею в невидиму, незламну силу. Нехай навколо лютує буря – ми не похитнемося. Ми – діти Світла, що стоять на сторожі любові посеред цієї довгої, непроглядної ночі. Поки ми разом – ніч не має влади.

    Видиво IV: СОНЦЕ ПРАВДИ ЗІЙДЕ
    (Музика стає світлою, урочистою. Світло лампи розгорається яскравіше, заливаючи простір)

    Голос Пам’яті: Смерть не має останнього слова, вона – лише тінь, що зникає на світанку. Поки в цій хаті ведеться розмова, поки звучить наша мова і передається з рук у руки хліб, поки горить вогонь у печі – ми безсмертні.
    Голос Землі: Сад прокинеться. Я вже чую, як під льодом народжується життя. Макоша вже допряла золоту нитку нашої Перемоги, вплітаючи її у візерунок долі. Сніг розтане, і земля відкриє свої обійми для нового цвіту.
    Разом: Сонце правди зійде над кожним порогом! Воно зазирне в кожне вікно, осушить кожну сльозу. Бо ми – іскри великого багаття, що не згаснуть ніколи. Ми – Вогонь, що залишається!..

    Голос Пам’яті та Голос Землі (промовляють в унісон, з наростаючою силою):
    «Замикаю цей поріг не залізом, а живим словом.
    Кладу печать пам’яті на кожен одвірок, на кожну шибку.
    Нехай цей дім стоїть, як скеля серед моря,
    Де вітри безсилі, а чужі вогні гаснуть об наші стіни.
    Заклинаю кути: стійте міцно, тримайте Небо!
    Заклинаю піч: дихай жаром, не дай згаснути Роду!
    Заклинаю сад: пускай коріння вглиб, де сплять предки,
    Щоб жодна сокира не потяла нашої сили.

    Нехай дощ зі снігом омиває рани, а не роз’ятрює їх.
    Нехай гіркий полин втрат стає солодкою волею!
    Хто з мечем прийде – об пороги наші зламається,
    Хто з вогнем прийде – у власній темені задихнеться.
    Ця хата – не просто стіни, це дух наш незламний.
    Була, є і буде. На віки вічні.
    Амінь».

    ТУТЕШНІЙ ГОЛОС:
    – Ви, ті що прийшли у цей Старий Дім, забираєте Світло з собою. Ви принесли сюди свою тишу і свій біль, перетворивши їх на спільну помножену силу. Дяка і шана Вам за те, що серця ваші билися в унісон із кожним словом про невинно вбитих, про цю ранню весну та про той Непохитний дім, який кожен із нас носить у собі.
    Пам’ятайте: доки на вашому столі струменить-не згорає Свіча, доки ви бачите перед собою рідні обличчя і доки ваша піч – чи то реальна, чи то метафорична – дає тепло, темрява безсила. Сад обов'язково прокинеться. Дощ зі снігом врешті стане чистим травневим цвітом.
    Виходячи сьогодні у ніч, заберіть із собою бодай іскру того вогню, який ми разом тут розпалили. Нехай він світить вам на кожному перехресті, нагадуючи про коріння, що тримає нас, і про небо, яке нас береже.
    Дякуємо, що були частиною цієї незламної тиші. Бережіть свій дім.
    Бережіть одне одного.
    Світло триває.
    ***
    Загальне освітлення сцени починає повільно згасати (димуватися). Простір занурюється в густу синювату сутінь, що символізує ранньовесняну ніч за вікном. Єдиним яскравим джерелом залишається лампа або свічка на столі, яка вихоплює з темряви лише руки акторів та хліб.
    Відхід у тишу: актори не вклоняються. Це зруйнувало б інтимність моменту. Вони повільно, майже беззвучно, відходять у глибину сцени (у тінь), залишаючи глядача віч-на-віч із запаленим вогнем на столі.
    Голос Пам’яті на мить затримується біля фіранки, востаннє торкається її тканини й зникає. Голос Землі йде важким, впевненим кроком чоловіка-воїна, чоловіка-захисника, ніби заступає на варту.
    Звуки дощу та вітру поступово вщухають. Замість них виринає ледь чутний, тонкий звук – можливо, висока нота скрипки або кришталевий передзвін, що нагадує танення криги. Це звук надії.

    Голос Пам’яті і Голос Землі (невидимі глядачу почергово промовляють слова епілогу. На фінальних рядках їхні голоси зливаються)

    - Крізь білий сніг проступить перша квітка,
    Бо кров невинна – то святе зерно.

    - Утрати ближніх, тихо стогне відчай…

    - Але в цій хаті – світло і зело
    Надії нашої.

    - І рідні лиця поруч...

    - Ми вистоїмо.

    - Сад наш зацвіте.

    Разом: - Весна вже йде… ступає перелогом –
    Почезне смерть, і вічно золоте
    Засяє сонце над старим порогом.

    Сцена залишається порожньою протягом кількох секунд. На столі продовжує самотньо горіти вогонь і підніматися пара від гарячого напою. Всі звуки поступово зникають, крім одного – наприклад, потріскування свічки або звуку дихання. Глядач має залишитися в цій тиші, дивлячись на порожнє крісло та світло свічі, перш ніж у залі спалахне загальне світло.
    ***



    Рейтинги: Народний -- (5.66) | "Майстерень" -- (5.8)
    Прокоментувати:


  7. Артур Курдіновський - [ 2026.02.25 18:18 ]
    Спасибі (сонет)
    Дратує душу тліюче багаття,
    Блакить небесну пронизав кармін.
    Стою посеред лютого один...
    Самотносте! Рубай мене на шмаття!

    Роби це без жалю, з палким завзяттям!
    Багато невідмолених провин!
    Життя - болото. Жодних світлих змін.
    Горять кліше: "все добре!", "люди - браття!"

    Колись запрошував легкий хорей
    Туди, де можна вірити в людей
    І не складати оду кожній хибі.

    Завершуючи путь свою круту,
    Слухняно руки втомлені складу,
    Нарешті тихо видихну: "Спасибі..."


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.89)
    Прокоментувати:


  8. Ігор Шоха - [ 2026.02.25 17:52 ]
    До висохлих джерел
                        І
    Оглянуся, буває, у минуле
    тай думаю, не знаючи чому, –
    а може, і мене не всі забули
    так само як і я, якщо почули
    що згадувати їх ще є кому.

                        ІІ
    І споминаю, і журюсь так само
    за митями щасливої доби
    і туманію темними ночами,
    гадаючи, – а що, якби? Аби...
    аби не помічав на власні очі
    смішні карикатури на людей,
    які й самі сміятися охочі,
    що опинилися поміж свиней.
    Вони не винні, адже винні коні,
    що ними правлять вори у законі
    і не зійшла полуда із очей.

                        ІІІ
    Не хочеться судити однобоко
    і не дивитись на чотири боки,
    а повернути до своїх джерел...
    ..................................................
    а там... і досі ще клює орел
    двоглавий покоління безголосе
    отари, де попереду осел,
    позаду – малахольні малороси,
    між ними пацаки, місцеві боси...
    картина маслом! Автор – Оруел.

    02.2026


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Прокоментувати:


  9. Віктор Кучерук - [ 2026.02.25 15:37 ]
    * * *
    Не німіли в тужному мовчанні,
    Наче стадо зляканих овець, -
    Спалахнули шини на Майдані
    Від вогню обурених сердець.
    Почалася смертна скрута бою
    На промерзлих вулицях святих, -
    Помирали здружено герої,
    Щоб навічно в пам'ять увійти.
    Заслужили славу і пошану,
    І земні поклони завчасу, -
    Не злічити квітів на Майдані,
    Неможливо приховати сум...
    25.02.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  10. Василь Шляхтич - [ 2026.02.25 13:30 ]
    Ьасштабна війна


    Чотири роки, довгі роки,
    Як триває масштабна війна.
    Для Європи, це є уроки,
    Що Україна є сильна.

    Тоді не всі їй довіряли.
    Київ паде, чути було…
    Лиш українські генерали
    Зупинили московське зло.

    Так Європа промила очі.
    Бачить, орда не є страшна.
    Збуваються слова пророчі.
    Вільні народи жити хочуть.
    Дасть Бог, пропаде сатана.
    Україна стане ВІЛЬНА.
    24.02.2026р.


    Рейтинги: Народний -- (5.44) | "Майстерень" -- (5.13)
    Прокоментувати:


  11. Борис Костиря - [ 2026.02.25 13:59 ]
    Літо
    Непомітно літо підійшло,
    Ніби пілігрим святий і грішний.
    Листям і літописом тепло
    Напливає передвістям грізним.

    Літо підійшло без привітань,
    Без анонсів і фанфар веселих.
    У вікно постукала герань,
    Що закінчить голосіння в серпні.

    Без фальшивих, пафосних надій
    Літо підійшло і стало нами,
    Нострадамусом сумних подій,
    Відчиняючи важезні брами.

    Літо з обіцянками прийшло,
    З акціями мага і пророка.
    І постане книга, мов зело,
    В сяєві любові та пороку.

    4 червня 2025


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (1)


  12. Тетяна Левицька - [ 2026.02.25 08:45 ]
    Хто ти?
    То ніж у серце, то плювок у спину!
    По правій б'ють, підстав і ліву. Доти
    мовчиш і терпиш гніт ти не людина —
    істота.

    Ти — генетичний робот не інакше,
    і не зважай на те, що серце чуйне
    від болісної ніжності заплаче
    в марунах.

    За тебе все вирішує хтось інший —
    і на землі й у небі є Пілати.
    Та не журись...пиши убогі вірші
    до страти.

    А ні, тоді навчись пручатись долі,
    давати відсіч злу на кроці кожнім.
    Світ заряджає бойові пістолі
    безбожно!

    25.02.2026р


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Прокоментувати:


  13. Неоніла Ковальська - [ 2026.02.25 07:38 ]
    В мами руки золоті
    Скатертина вишивана
    Та барвисті рушники
    І серветки й сорочки,
    В подушках квітують маки.

    Наче писаночка хата,
    Милуються люди всі.
    Диво це творила мама,
    Руки в неї золоті.

    2019 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  14. Неоніла Ковальська - [ 2026.02.25 07:38 ]
    В мами руки золоті
    Скатертина вишивана
    Та барвисті рушники
    І серветки й сорочки,
    В подушках квітують маки.

    Наче писаночка хата,
    Милуються люди всі.
    Диво це творила мама,
    Руки в неї золоті.

    2019 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  15. В Горова Леся - [ 2026.02.24 22:47 ]
    Лютий
    Застиглий лютий, він такий важкий.
    Болять його події ще з майдану.
    Кровлять його натоптані стежки:
    Калинно - свіжим, а збуріло - давнім,
    В канві слідів оплакано-гірких.

    Короткий днями, тягнеться між дат
    За роком рік все той же місяць лютий...
    Звучить Золотоверхого набат -
    Іде орда із чиґів перевзута
    в московський чобіт.
    Йде зі сходу кат.

    О, скільки вже принесено біди,
    Відколи чорним помислом на Київ,
    Із попелу лишаючи сліди,
    Прийшла пітьма новітнього Батия -
    Тирана знову хаос породив.
    ...
    А дні твої пішли на тисячі,
    В минулому короткий лютий місяць.
    Колись лише калинові плачі
    Лишали на снігах червоні мітки.
    Як довго ти тривогою звучиш!

    Як довго ми чекаємо весни!
    Як щільно застелилися знамена
    Рядами рівними по плитах кам'яних,
    Де вічність констатує поіменно
    Життя, яким не складено ціни.


    Рейтинги: Народний -- (5.83) | "Майстерень" -- (5.96)
    Прокоментувати:


  16. Володимир Невесенко - [ 2026.02.24 21:38 ]
    Зачепилось сонце за верхівку клена

    Зачепилось сонце за верхівку клена,
    тріпотало сяйвом у тенетах віт
    і тяглось промінням з-за гілля до мене,
    помогти благало злинути в зеніт.

    Я закляк в задумі: що мені робити?
    Хоч бери сокиру і рубай той клен...
    Та повіяв вітер, захитались віти,
    і злетіло сонце, й подалося ген.

    Я з тим кленом змалку виростав і кріпнув,
    під розлогим віттям крився у жару...
    Подививсь у небо, лиш очима кліпнув,
    і всміхнулось сонце на мою журу.

    17.02.22


    Рейтинги: Народний -- (5.59) | "Майстерень" -- (5.6)
    Прокоментувати:


  17. Іван Потьомкін - [ 2026.02.24 19:21 ]
    Надлюдина - нелюд (з Овідієвих "Метаморфоз")

    Не йде із пам’яті мале оте хлоп’я –
    Товстогубе, в ластовинні все,-
    Воно побачило, як ти, Цереро,
    Ковтаєш жадібно напій з ячменю,
    І засміялося, й сказало: «Ненаситна...»
    Невже за цим, як на сільську дитину,буденним словом
    Почувсь тобі, богине,
    Мало не виклик цілому Олімпу?
    А як би ще воно могло назвати
    Твою і справді невситиму спрагу?
    Невже ти не помітила, Цереро,
    Скільки доброти було в тих карих оченятах?
    Скількома сонцями світилось ластовиння?
    Зловісна все ж Олімпу прозорливість:
    Ящіркою став з твоєї милості той хлопчик.
    І тільки пірнувши в нірку, довідавсь:
    Жартувать з богами – небезпечно...
    ...Не йде із пам’яті мале оте хлоп’я.
    Його метаморфоза вкладається у досвід:
    Надлюдина – нелюд.









    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  18. Артур Курдіновський - [ 2026.02.24 18:11 ]
    Скасуймо! Забудьмо! Спалімо!
    Розквітла троянда красива,
    І сонечко світить палке!
    Не треба нам тут негативу,
    Тож геть все мінорне й гірке!

    Цю темряву, сум і химери
    Готові здолати? Авжеж!
    Скасуймо сонети Бодлера
    І реквієм Моцарта теж!

    Хай світло живе в кожній комі,
    Велике, щоб аж огого!
    Забудьмо про Клауса Номі,
    Спалімо романи Ґюґо!

    Приймай від життя подарунки!
    Танцюй, аплодуй та радій!
    Картини художника Мунка -
    Мерщій на помийку, мерщій!

    Викреслюймо зболені рими,
    До біса трагічні пісні!
    Скасуймо! Забудьмо! Спалімо!
    Дорогу смішній маячні!

    Куди веде сум? Та нікуди!
    Легким довіряйте словам!
    Хай вічною усмішка буде!
    Всміхайтесь! Прищіпки я дам!


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.89)
    Прокоментувати:


  19. Тетяна Левицька - [ 2026.02.24 14:17 ]
    На денці океану
    Хоч топить ніч квапливо
    в долоні сніг лютневий,
    збагнути неможливо
    цей погляд металевий.
    Полудою в зіницях
    кришталики туманні
    ховають таємниці
    на денці океану.
    Не хочеться у ньому
    тонути сніготалом —
    у позирку чужому
    мені іскри замало.
    Не вигулькне назовні
    душа небесним раєм —
    він ще напевно зовсім
    мені не довіряє.
    Ті очі егоїста
    сховалися за ґрати.
    Пуд солі треба з'їсти,
    щоб з них сльозу дістати.

    24.02.2026р


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Коментарі: (3)


  20. Микола Дудар - [ 2026.02.24 13:54 ]
    Одного разу
    Одного разу кілька раз
    Я заглядав собі у вічі.
    Не ради себе, на показ
    Не як небудь, по-чоловічі.
    Було минуле сполоснеш
    Туди - сюди, де сам скитався
    І зайве тихо проковтнеш —
    Куди впаде — не роздивлявся…
    Щось не подобалось обом
    А щось шкребло… чіпляло душу.
    Ні, щоб тихесенько, в пролом…
    Тепер відбріхуватись мушу.
    22.02.2026.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  21. Юрій Гундарів - [ 2026.02.24 12:27 ]
    Рік Червоного Вогняного Коня
    Неси ж мене, коню, по чистому полю
    до благородства і милосердя.
    Неси, мій Червоний, всупереч болю
    сивого серця…

    Неси ж мене, коню, по чистому полю
    до віри, надії, до Бога.
    Неси, мій Червоний ВогнЯний, до волі, 
    до перемоги!

    Неси ж мене, коню, по чистому полю
    до синього чистого неба.
    Неси, мій ВогнЯний, до вірної долі -
    до тебе.


    Рейтинги: Народний -- (5.1) | "Майстерень" -- (5.07)
    Коментарі: (2)


  22. Борис Костиря - [ 2026.02.24 11:14 ]
    Повернення
    Відбудеться повернення по колу
    До форм старих, сонетів і октав.
    І мадригал воскресне, що ніколи
    Свою величність, гордість не втрачав.

    Те, що було банальним і затертим,
    Відродиться у виявах нових.
    Старі метафори, від холоду затерплі,
    Очистяться для віршів осяйних.

    І вічні образи прийдуть незримо,
    І вічні теми знову збадьорять,
    Ввібравшись у старі та звичні рими,
    Такими ж невідмінними, мов ять.

    Увірвуться в безумство днів прозорих
    Новітній Гамлет, Лір і Дон Кіхот.
    Новітній Дон Жуан під ясні зорі
    Нам явиться для бурі та щедрот.

    2 червня 2025


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (1)


  23. Козак Дума - [ 2026.02.24 07:54 ]
    Ти будеш жити
    Ти народився в місті корабелів,
    зростав у краї славних козаків,
    до сірої курсантської шинелі
    звикав на півдні протягом років.

    Бо мріяв боронити Україну,
    дарований тобі батьками край,
    її народ і люблячу родину,
    духмяний український коровай.

    Негідники ж підступні не дрімали,
    були завжди охочі на чуже,
    та не віддав ти Неньку на поталу.
    Не завжди Бог сміливих береже…

    Ти мужньо став на захист Батьківщини,
    стояв за неї як міцна стіна.
    Батьки нехай не плачуть і дружина –
    ти будеш жити у своїх синах!


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати: | "Книга пам'яті полеглих за Україну"


  24. С М - [ 2026.02.24 05:05 ]
    Плач, бейбі (Janis Joplin @CNE Stadium Toronto June 28 1970)
     
    Плач
    Бейбі
    Плач, бейбі
    Плач, маленький
    Ось ти і вдома
     
    Вона казала
    І я знаю, казала, кохає
    Значно більш, аніж я
    Та пішла від тебе
    І клянешся, немає причини
    Та любий, знаєш, це я буду поруч
    Якби ти хотів
     
    Атож, поплач
    Плач, бейбі
    Плач, маленький
    Плач, бейбі
    Любий мій, ось ти і вдома
     
    Чи не знав ти
    Ніхто і ніколи не кохав тебе о так, як могла я
    Відчути й біль і сердечну печаль
    І любий, знай я весь час, я все буду поряд
    Якби ти погодився
     
    Атож, поплач
    Плач, бейбі
    Плач, маленький
    Плач, бейбі
    Начебто як завше й досхочу
     
    Не знаю може так є, правдиво
    Трава усе зеленіша
    Коли дивишся у чийсь інший сад
    Та любий, ти лишив належне чекати бозна чого
    Ужеж, лишив
    Був приятель оце
    Казав ”Мила
    Віриш, і я кохаю
    Бач, але я маю найти себе, знаєш, я маю найти свій шлях
    Я маю найти себе, чи десь-то у Африці
    Або, там, у Нью-Йорк-Сіті
    Або ще, у Олимі“
    Місця, в які усі ці хлопи мандрують
    Я так і не втямила, де саме цього разу
    Усі вони їдуть кудись, еге
     
    Я казала, ”Хіба ти не розумієш
    Ти шукатимеш себе десь там, любий?
    Хоч знати де є твоє життя?
    Воно мов отой дурник чекає отут на тебе!
    І одного дня ти прокинешся у Касабланці
    В одному із цих уявних місць, любий
    І ти замерзатимеш там насмерть
    Ти прокинешся і казатимеш, ”Боже, Боже
    Боже, Боже мій!
    Нащо я пішов, лишив таку жінку
    На класному подвійниму ліжкові
    Із хутром наверху
    І сатинові простирадла, еге
    Що це я роблю у Касабланці, ей?“
    Я вірю, о так
    Одного дня цей хлопець прокинеться і казатиме собі оце
    Він вертатиметься і я, ось
    Такий Козоріг, направду, стоятиму в чеканні
     
    Казатиму, ”Бейбі, я знала, колись
    О так, знала, знала, колись ти
    Вернешся сюди, до мене“
    Коли входитимеш у двері
    Вірю, усе читатиметься у твоїх очах
    Скажу, ”Лишенько
    Ну нарешті він утямив“
    Боженько, нарешті він оце осяг
    Як хоч, упади до мого плеча
    Певно, стримав ти у собі чимало сліз, милий
     
    І не мовч, о не мовч, о не мовч, о не мовч
    Поплач, плач, бейбі
    Плач, маленький
    Плач, бейбі
    О нарешті, ти вдома ей, ей, ей
     
    Плач, бейбі
    Плач, плач, плач, любий
    Знаю, маєш бути трохи
    Самотнім, о бейбі
    Плач
    Плач
    Плач, бейбі
    Все розкажи-но мамі, так
    Вже розкажи любий, своїй люблячій мамі, так
     
    Плач
    Плач, маленький
    Плач, бейбі
    Плач
    Плач
    Плач
    Плач, бейбі
    Плач, бейбі
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.78) | "Майстерень" 6 (5.78)
    Коментарі: (2)


  25. Мілана Попова - [ 2026.02.24 03:55 ]
    Неизвестность


    Мы бродим по улицам души скрывая
    Мы бродим по жизни со всеми играя
    Но жизнь это лента
    В неё мы играем
    Живём и погибаем.
    Она нас не спросит
    В что мы играли
    Она нас не спросит зачем и когда
    Она лишь нас спросит
    Что мы отдали, что посветили для сердца Творца.
    Играть мы умеем,ведь все здесь актёры
    Ведь все здесь играют в то что должны
    Играть это сложно,чужие манеры
    Игра это жизнь,а жизнь ведь игра.
    Но знаем мы только,что мы не на сцене,игра это сложная наверняка
    Любую ошибку можна заметить
    Увы,не всем эта мысль дана.
    И сново мы бродим,и сново гадаем,и сново играем наверняка
    Когда-нибудь сново,мы проиграем
    Тогда все покинут свои места.
    Тогда осознаем в что мы играли
    И для чего эта игра создана
    Тогда мы познаём силу и власть могущественного Творца.
    И вроде бы всё,и вроде бы хватит
    Но что-то толкает наверняка
    Игра эта сложная,она всё считает
    И с мыслью и тонкостью она продлена.
    Играй ты красиво,играй как на сцене
    Но помни одно,она сочтена.
    Игра это сложная,поймая все цели
    Ты не забудь о проекте Творца.


    Рейтинги: Народний -- (5.25) | "Майстерень" -- (5.25) | Самооцінка 5
    Прокоментувати:


  26. Вікторія Лимар - [ 2026.02.23 23:27 ]
    ОСТАННЯ ДЕКАДА ЛЮТОГО


    У ЛЮТОГО знайшлась відрада,
    бо вже завершує ходу.
    Остання почалась декада
    із хуртовиною в ряду.

    Ще вчора вранці -- все в порядку.
    Відмиті під дощем дахИ.
    Та ні!!! Прощальну треба згадку:
    зробити білими шляхИ.

    Тож взявся до роботи справно!
    На цьому поприщі --мастак!
    Усе продумано детально,
    щоб сніжно-білий зріс палац.

    Триває ще зимова влада.
    ДумкИ щоразу про весну.
    У сподіваннях на пораду,
    щоб якось знищити війну.

    Забути б назавждИ це слово!!!
    Від нього скільки горя й зла!
    Високі снігові покрови...
    Тож стежку поки не знайшла...

    Йдучи, все думаю про лютий.
    Чому його хтось так назвав???
    Бо скупчення надмірне бруду,
    лютуючи, він стерти мав.

    У спогадах ось ця декада...
    Жахлива звістка... Ранок... Мить...
    Тож де знайти душі відраду???
    На жаль, ще й досі так болить...
    Душа нестерпно так болить.

                         ***
    ...Ось тільки  білий красень в темі.
    Відбілить  краєвиди,  сквери,
    можливо,  й  деякі проблеми
    у непростій  важливій сфері.
    Лютневий  білий красень в темі...
                      ***
    ....Остання  лютого  декада...
    весну  зустріти має радо....

    Таня Яковенко
    19.02.2026. 12.00 --13.00


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.45)
    Прокоментувати:


  27. Микола Дудар - [ 2026.02.23 21:48 ]
    ***
    Чи матюкаюсь я? Так, але нині рідше, а ось в старі часи ого-го! Згадав, дай, думаю, в кілька слів про красивий матючок...
    ***
    Не "Йоханий Бабай" твій однокурсник...
    Згадав однако, йоханий бабай,
    Котрийсь із нас, я думаю, паскудник...
    Щось тут не те, на так… давай! давай!..
    Чи краще запросити до співпраці
    За дикцію у "слові"? Ого-го…
    Подумаєш, обставин голодранці…
    Куди ж запропастилося, агов?
    Йо-ха-ний бабай…
    22.02.2026.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  28. Юрко Бужанин - [ 2026.02.23 17:00 ]
    ***
    Уперто нас минає брудершафт.
    І зустрічі – неспалені мости…
    Чому тоді до Вас у своїх снах
    Я з легкістю звертаюся на "Ти"?!

    Чому швидки́́м у снах є перехі́д
    До поцілунків від торка́нь легких?
    Чому умовностей і табу гніт,
    Немов на Місяці тяжіння, зник?!

    Чому ці паралельні два світи
    Не сходяться, усупереч канонам?
    В одному – неподі́льні Я і Ти.
    У іншому – свої, земні, закони...

    Сканує Всесвіт серце - знайде, схоже,
    Де перетнутись паралелі зможуть.

    2007


    Рейтинги: Народний 6 (5.91) | "Майстерень" 6 (5.94)
    Коментарі: (4)


  29. Артур Курдіновський - [ 2026.02.23 16:42 ]
    Як помирає дитинство
    Пішов за обрій січень кришталевий,
    Сумний король дорослої зими.
    Дитинство помирає не миттєво,
    Не від важкого подиху пітьми.

    Все менше діамантів, більше - стразів,
    Яскраво не всміхається зоря.
    Дитинство помирає не одразу,
    В якийсь конкретний день календаря.

    Дорога довга вкрилася снігами,
    А школу зачинили вже давно.
    Багато вже прощань. Тепер - із Вами.
    Без пам'яті прожити не дано!

    Все сокровенне, миле, заповітне
    Безжально топче невблаганний час.
    Дитинство помирає непомітно,
    Лишаючи зі спогадами нас.


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.89)
    Прокоментувати:


  30. Ігор Шоха - [ 2026.02.23 15:01 ]
    Екскурс винуватцям нашим
                        І
    Ми власної історії народ
    і незалежні від сусід і сказу
    на тлі невиліковної прокази
    скажених іродів та воєвод,
    а також від протекції заброд
    і від комуністичної зарази.
    Нехай під ними вигорить земля
    і що би не стояло на заваді –
    не будемо служити москалям
    і будь-якій кацапомовній банді,
    яка просякла при зеленій владі
    аґентами і юдами кремля.

                        ІІ
    Яка би моровиця не косила,
    були і залишаємось людьми,
    нащадками правителя Аттіли
    як авангард об’єднаної сили
    протистояння світла і пітьми.
    На поприщі науки і освіти
    ми й досі – Магометова гора
    і нам переосмислити пора,
    якими мають бути наші діти,
    що нині є захисниками світу
    як нездоланні воїни добра.

                        ІІІ
    Не за горами наша перемога
    і неодмінно настає той час,
    коли земля і небеса за нас...
    ...................................................
    попереду барлоги й перелоги,
    які ми подолаємо за раз,
    щоб жити, як за пазухою Бога,
    де кожного веде своя дорога
    і де ніхто нам більше не указ.

    02.2026


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Коментарі: (7)


  31. Світлана Пирогова - [ 2026.02.23 13:33 ]
    Чекаючи на сонячні хвилини (сонет)
    Зима тримає небо у полоні,
    Затиснувши у крижані лещата.
    Ще сплять сади, ще інею багато.
    Загублено тепло в німій короні.

    Та сонце вже затримує в долоні
    Цнотливі промені, що бавлять очі.
    І хоч морозна віхола шепоче,
    Крок чуємо весни на горизонті.

    Вона іде крізь білизну туманів,
    Несе лазур з небесної вершини,
    Щоб розтопити кригу і провини.

    І серце, ніби пролісок з омани,
    Проб'ється вгору, крізь земельні стіни,
    Чекаючи на сонячні хвилини.


    Рейтинги: Народний -- (5.86) | "Майстерень" -- (5.96)
    Прокоментувати:


  32. Марія Дем'янюк - [ 2026.02.23 12:31 ]
    Чарівні Карпати
    Частину серця, зіроньку душі
    Лишаю там, де небо у ковші —
    Між горами. Де димчасті мережки
    Вбирають гори не в хустки, в сережки.
    І зіглядаються зеленолицьо
    Красуні-гори до гнізда орлиці.
    Шепочуть буки: не минеш розлуки.
    Смереки кажуть, що вже осінь княжить.
    Та гори обіцяють — зачекають...
    А я візьму цей подих гір з собою,
    Обійми неба, полиски свічад-кульбаб,
    І мрії, що фарбують вербам вії,
    І лазуровий в горах зорепад...


    Рейтинги: Народний -- (5.46) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  33. Борис Костиря - [ 2026.02.23 11:31 ]
    Майдан
    Я вийду на майдан, на велелюдний простір,
    На людський суд і глум, на торжище століть.
    Я покладу, як неповторний промінь,
    Свої думки й страхи, як спалахи квилінь.

    Я вийду на майдан, на суд людський і Божий.
    Нехай стинає кат що хоче, а проте
    Не можна це сприймать без рятівного брому,
    Який приніс у горах безстрашний Прометей.

    Я вийду на майдан, де люди зачекались
    На правду і добро, на справедливий суд,
    Де вогняні слова жде велемудрий камінь,
    Де крізь асфальт росте святої віри суть.

    Я вийду на майдан, серед повій і блазнів,
    Безумців, волоцюг, рабів, трудяг і слуг
    І упаду на брук під велелюдне "Браво!",
    Вростаючи у ґрунт, як невмолимий плуг.

    26 травня 2025


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (1)


  34. Ігор Терен - [ 2026.02.23 10:43 ]
    Несподівані пасажі
                    І
    Весна розпочинається з калюж,
    а далі... все в руці ентузіаста –
    і проліски, і витинанки рясту,
    але насправді хочемо чимдуж
    оновлення осиротілих душ
    у дусі правоти Екклезіаста.

                    ІІ
    Природа нам являє чудеса
    творіння від амеби до людини,
    що нібито, пороблена із глини...
    тоді чому в руці її коса
    наточена, куди в лиху годину
    подінеться невимовна краса
    у морі, на землі, у небесах,
    не кажучи про перса половини
    Адама у гріховному раю?
    Боюся цю містерію явити
    як слабину, звиняйте, не мою
    але не розумію, хоч убийте, –
    чому не на словах, а у бою
    та ще й за мать невідомо чию
    ми маємо укоськати бандита?

                    ІІІ
    Усюди все однакове – ліси,
    моря і ріки, гори і дороги,
    але створіння, розумом убоге,
    ще хоче дармової ковбаси...
    ................................................
    О, Господи, у небі ти єси,
    то забери це пугало безроге.

    02/26


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  35. Неоніла Ковальська - [ 2026.02.23 07:10 ]
    Котики вербові
    Вербові котики пухнасті
    Вітаються із світом вранці,
    В полудень ніжаться на сонці
    І загадково мружать очі.

    Співає вечір колискову -
    То засинають безтурботно.
    Розбудить їх зоря ранкова,
    Щоби весні всміхались знову.

    2016 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  36. В Горова Леся - [ 2026.02.23 07:19 ]
    Вибачення
    Не знаю я шипи взялись відкіль.
    І слово - чи зродилося у терні?
    У закутках душі, де хмуро й темно,
    Призначення і смак втрачає сіль.

    То ж вибач. Не тримаючи образ
    Зламати колючки і легко й просто.
    І благодать Великоднього посту
    Хай сіється зернинами добра.


    Рейтинги: Народний -- (5.83) | "Майстерень" -- (5.96)
    Прокоментувати:


  37. Віктор Кучерук - [ 2026.02.23 05:27 ]
    * * *
    Це ж так треба любить Україну,
    Щоб її лише слухати спів,
    У якому то крик журавлиний,
    То задумливий шерхіт лугів.
    Це ж так треба любить Україну,
    Що б вона лиш приходила в сни
    На які я чекаю щоднини,
    Як узимку на з'яву весни.
    Це ж так треба любить Україну,
    Що за неї лиш серце болить
    І на крилах пісень хутко лине
    До найкращої в світі щомить.
    Це ж так треба любить Україну,
    Щоб ні разу не зрадити їй, -
    Щоб одразу в сувору годину
    Йти сміливо за неї у бій.
    Попри відстані, межі, години,
    Серед ночі і білого дня, -
    Я люблю лиш тебе, Україно,
    І любов ця моя не мина.
    Це ж так треба...
    23.02.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (1)


  38. Володимир Невесенко - [ 2026.02.22 21:19 ]
    Танець під дощем

    Хлюпоче дощ і вітер дзенька.
    Стою, укутаний плащем.
    Безлюдна площа. Лиш одненька
    танцює жінка під дощем.

    Прилипла суконька до тіла,
    злітають коси раз у раз,
    і їй нема до того діла,
    що я на площі цій зав’яз.

    Вона із вітром тут вальсує,
    сміється й дише в унісон,
    і так їй дощ оцей пасує –
    до сукні білої у тон.

    Не відвести від неї зору.
    Я зачарований стою,
    немовби бачу Терпсіхору* –
    в’юнку натхненницю свою.

    *Терпсіхора – муза танців

    24.10.22


    Рейтинги: Народний -- (5.59) | "Майстерень" -- (5.6)
    Прокоментувати:


  39. Володимир Невесенко - [ 2026.02.22 21:22 ]
    Дощ

    Сполоханий ранок давно від’ятрів
    і землю розбурхав схололу,
    і хмари ковзнули в обійми вітрів
    й дощем полилися додолу.

    Околицю вкрила густа пелена,
    тьмяніють будинків зіниці,
    і грім торохтить, і небес далина
    згоряє в огнях блискавиці.

    Навколо тупочуть краплини лункі́
    і верби скриплять пелехаті,
    і пінні калюжі сочаться в струмки
    і губляться десь у загаті.

    Розпатлані косми білявих беріз
    тріпочуть обвислим тороччям,
    а вітер нахабно скубе верболіз
    й жбурляє в вікно мокрим клоччям.

    11.04.21


    Рейтинги: Народний -- (5.59) | "Майстерень" -- (5.6)
    Прокоментувати:


  40. Євген Федчук - [ 2026.02.22 15:06 ]
    * * *
    Мільярди років крутиться Земля.
    На ній усе міняється із часом.
    Але природа ( і то бачим ясно)
    Змінити неспроможна москаля.
    Віки ідуть, міняється усе.
    Щиріші стають люди і добріші,
    Життя у них покращується, лише
    Від москалів лайном так і несе.
    Країна, що застрягла у віках,
    Десь там, напевно в кріпосному праві
    І їхній цар над ними досі править,
    І до «буржуїв» ненависть в очах.
    Самі щось не спроможні сотворить,
    Але готові завше відібрати.
    І, не дай, Бог, когось назвали братом,
    Тоді спокійно вже йому не жить.
    Чомусь я декабристів пригадав,
    Що здумали Московію змінити,
    Царя прогнати, кріпаків звільнити.
    Зробити ще багато «добрих» справ.
    Та, як завжди буває в москалів,
    Вони ту справу, звісно провалили,
    Народу чималенько погубили.
    А цар і генерали були злі.
    За спробу ту нещасних засудили,
    Кого в Сибір заперли аж, кого
    На ешафот відправили бігом,
    Щоби другим, бува не закортіло.
    Отож п‘ятьох привезли уночі,
    Де шибениця вже була готова.
    Тихцем, щоби ніхто не чув і слова,
    Засуджений, як раптом закричить.
    І то усе, порушивши закон
    (Давно ж бо смертну кару відмінили).
    Мотузки їм на шию почепили,
    На голови всім білий балахон.
    Дав генерал сигнал і у ту ж мить
    Машина смерті царська спрацювала,
    Засуджені униз з помосту впали.
    Хоч тільки двом Господь сказав не жить.
    А троє (так завжди у москалів)
    З мотузками на землю полетіли.
    Не втримала гнила мотузка тіло.
    Живі, хоч і забились, на землі.
    Неписаний закон тоді гласив:
    Якщо одразу не вдалася страта,
    То вдруге вже людину не карати,
    Бо ж то Господь людину пожалів.
    Та царським сраколизам все одно.
    Щоби царю найкраще догодити,
    Велять удруге мотузки надіти,
    Їм чути Боже слово не дано.
    - Негайно вішать! – генерал зайшовсь.
    Але на чому? Де мотузки взяти?
    Ніч надворі. У лавках пошукати?
    Закриті всі. Чекати довелось.
    Хтось, кажуть із засуджених сказав,
    Щоб генерал дав аксельбанти свої,
    Міцніші може від мотузки тої.
    Від того генерал ще зліший став.
    А час іде. За декілька годин
    Знайшли мотузки, стали готувати
    Засудженим тим трьом повторну страту.
    Рилєєв, кажуть( був між трьох тих він)
    Сказав в обличчя генералу так:
    - Бідна Росія ( чи то так – не знаю),
    Й порядної мотузки тут немає!
    Катів не зупинило то, однак.
    Аж п‘ять годин потратили на то,
    Щоби п‘ятьох повісити?! Світало.
    Ховати мертвих вже в той день не стали.
    Вночі ховали. Де? Не зна ніхто…
    Пройшло відтоді вже півсотні літ.
    У світі все мінялося, одначе
    В Московії тих змін ніхто не бачив.
    Немов від неї городився світ.
    Ні, намагався цар там щось робить,
    Якісь реформи, кріпаків звільнили.
    Та москалів тим лише розізлили.
    Царя вони готові були вбить,
    Щоби в болоті тому воду не мутить.
    І-таки вбили. Звісно, вбивць зловили,
    Повісити негайно засудили.
    Юрба на те зібралась поглядіть.
    Всім же цікаво, звісно, москалям,
    Як вішати «заступників» їх будуть.
    Така розвага. Що ж вони – не люди?
    Хоч одним оком! Хоч би звіддаля!
    На ешафот знов вивели п‘ятьох.
    Та знов не все належно спрацювало,
    Бо двоє з них мотузки обірвали.
    Знов їх схотів порятувати Бог?
    Чи за минулі ті півсотні літ
    Мотузки так гнилими і зостались?
    Нових мотузок швидко дочекались,
    Перед царем же вислужитись слід.
    Тож за сімнадцять впорались хвилин,
    Про що перед царем й відзвітували.
    Газети у той день надрукували
    Про страту серед безлічі новин
    Такі слова: «Все скінчилося швидко.
    Погода розчудесною була,
    Адже весна урешті-решт прийшла»…
    Таке читати і сьогодні гидко.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  41. Олена Побийголод - [ 2026.02.22 14:11 ]
    1897. Друзі, сміливо, у ногу! (в скороченні)
    Леонід Радін (1860-1900)

    Друзі, сміливо, у ногу!
    Дух зміцнимо в боротьбі.
    В царство свободи дорогу
    ми проторуєм собі.

    Вийшли ми всі із народу,
    зрісши в сім’ї трудовій.
    Братський союз та свобода –
    ось наш девіз бойовий.

    Довго окови нас гнули,
    довго нас голод терзав.
    Темряві дні проминули,
    час визволяння настав.

    Згине під нашим ударом
    гніт віковий та нужда,
    в небо злетить незабаром
    прапор червоний труда!

    (2026)ееееееееее


    Рейтинги: Народний -- (5.56) | "Майстерень" -- (5.6)
    Прокоментувати: | "Муз.: Леонид Радин. Исп.: Bладимир Макаров (1966)."


  42. С М - [ 2026.02.22 14:14 ]
    Леді Мадонно (The Beatles)
     
    Леді Мадонно, діти під ногами
    Як же зводиш ти кінці із кінцями
    Де взяти гроші, чим платить оренду?
    Думала, що гроші упадуть із неба?
     
    У п’ятницю прибувши без валізи
    У суботу навзнак молишся
    Неділченя шнурки в’язати вчиться
    Всі десь біжать
     
    Уклавши найменшого сина до грудей
    Інших як прогодувати ще дітей
     
    Всі десь біжать
     
    Леді Мадонно, лежачи в пітьмі
    Слухай музику, що грає у голові
     
    Все ще не закінчиться вівторок
    У середу газета не прийшла
    А в четвер панчохи до ремонту би
    Стрілки біжать
     
    Леді Мадонно, діти під ногами
    Як же зводиш ти кінці із кінцями
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний -- (5.78) | "Майстерень" -- (5.78)
    Коментарі: (5)


  43. Руслан Баркалов - [ 2026.02.22 12:25 ]
    Повертаюсь
    Повертаюся в давно забуті місця
    І минуле, котре більше не гріє.
    Хочу туди, де горіла іскра
    Де були справжні почуття (і мрії).

    Втікаю від себе торкаючись зір
    Холодних як і серце моє.
    Я чужий тепер до всього, що було.

    Закінчується день і настає ніч
    В котрій моє серце оживає
    Аби битися сильніше
    В пориві спогадів й ілюзій,
    Котрі нахлинають знову й знову.

    Тільки ранком я знову стаю собою
    В порожніх стінах. І хочу стати зіркою –
    Такою ж холодною,
    Щоб світити з небес і залишатися
    Недоступною для всіх.

    Думками я блукаю десь по долинах
    І шукаю давнє минуле, котрого нема.
    Я помираю знову й знову в собі
    І хочу відчути тепло рідних рук (хоча б в снах).

    Втікаю від себе торкаючись зірок.
    У повітряних замках немає любові
    І моє серце залишається розбитим.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  44. Борис Костиря - [ 2026.02.22 12:19 ]
    * * *
    У подорожах дивних, безкінечних
    Себе я загублю в знов знайду.
    Готель - то вічний і правдивий речник,
    Який відверне горе і біду.
    У подорожах загублю частини
    Самого себе, спогадів, ідей.
    Так протікають дорогі години
    У сяйві днів і темноті ночей.

    Щось втрачене назавжди і навіки.
    Щось я набув у мандрах і шляхах.
    Весна склепить утомлені повіки,
    Які спочинуть в неземних віках.
    А у готелях вічність протікає
    Між простирадл, подушок і шпалер.
    Глибока туга перейде у камінь.
    Про це напише явлений Гомер.

    22 травня 2025


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (15)


  45. Микола Дудар - [ 2026.02.22 11:24 ]
    ***
    Поставим все це ми на паузу…
    Розвієм дим і «вовчі» спалахи.
    Гармат попросим балалайкати
    Діалектично, врівень гамузу…
    Переосмислим все схоронене
    На полі нашого осмислення,
    А хто призвав сюди гнобителя —
    Попросим, щоб було відновлене…
    І не дай Боже, щоби зморщене,
    І лже - брехнею ним затикане.
    А хто притих і тільки зиркає,
    Того, бай-бай, в смітник Бог викине.
    А дим і спалахи розвіються.
    Сини воскреснуть із дівчатками
    Жовтоблакитними спів-барвами —
    Ви зрозуміли, я надіюся…
    21.02.2026.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  46. Тетяна Левицька - [ 2026.02.22 10:39 ]
    Нейлоновим пензлем...
    Нейлоновим пензлем малює любов —
    ромашкове поле на срібних шпалерах,
    і очі п'ють очі навпроти, немов
    солодке вино з кришталевих фужерів.

    Розмова джерельним струмком жебонить,
    чечітку вистукують пульси ритмічно.
    Завмерли у чуйних обіймах в цю мить
    кармічні серця, і так буде довічно!

    В небесній сонаті від раю ключі,
    у доторках ніжних п'янка насолода.
    Запалюють янголи свічі вночі,
    жадана спокуса чаклункою бродить.

    В судинах зашкалює адреналін
    до втрати свідомості та божевілля.
    Лише на світанку погасне камін
    і душу замучить глибоке похмілля.

    За вікнами схлипує тихо зима —
    сльоза за сльозою накрапує розталь.*
    Я знаю про кожного з нас, зокрема,
    і що для єднання кохання недосталь.

    Нейлоновим пензлем малює любов —
    ромашкове поле на срібних шпалерах,
    і очі п'ють очі навпроти, немов
    солодке вино з кришталевих фужерів.

    Розталь* — відлига


    Рейтинги: Народний 7 (6.23) | "Майстерень" 7 (6.32)
    Коментарі: (4)


  47. Козак Дума - [ 2026.02.22 07:41 ]
    Пишу
    Пишу думки на музику душі,
    а о́брази: мазками – у колажі.
    То свіжі плями крові, не вірші,
    і краплі поту у ажіотажі…

    Пишу слова із літер і складів,
    із пережитих відчуттів, емоцій,
    а на канву лягає із трудів –
    всього лише маленьких кілька опцій.

    Малюю свої звичні почуття,
    якісь вразливі, болісні моменти,
    бо Муза нині – то саме життя.
    У нім доволі різних сентиментів.

    Пишу удень, ночами, в куражі,
    на бляклім сьогодення антуражі…
    Пишу думки на музику душі,
    а серце вимальовує пейзажі.


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:


  48. Віктор Кучерук - [ 2026.02.22 06:27 ]
    * * *
    Діти міряють калюжі
    Попри те, що йде війна,
    Бо малечі не байдуже
    Їхня площа й глибина.
    Дітворі завжди цікаво
    Що і як, коли та де
    Гра нова або забава
    На появу їхню жде.
    22.02.26


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  49. Володимир Невесенко - [ 2026.02.21 23:32 ]
    Літній дощ

    Хмурий день тамує втому,
    вечір ще ген-ген,
    мліє в закутку тісному
    одинокий клен.
    Пнеться вгору міст горбатий,
    як у небо трап.
    І мов тріснув звід щербатий –
    зверху кап та кап.

    Сонце ноги ледь волочить,
    тихне гамір площ.
    Чи то небо мироточить,
    чи почався дощ,
    чи то в хмарах гірко плаче
    зболена душа...
    Тане простір в каплях, наче
    воду ллють з ковша.

    Клен розправив плечі дужі,
    грім гримить вгорі,
    і пузиряться калюжі
    в радість дітворі.
    Он черпають руки чуйні
    повні жмені – хап!
    І тупочуть каплі буйні
    по землі – кап, кап.

    02.06.21


    Рейтинги: Народний -- (5.59) | "Майстерень" -- (5.6)
    Прокоментувати:


  50. Іван Потьомкін - [ 2026.02.21 21:34 ]
    ***
    Люблю дитячі голоси,
    Де правих і неправих не існує,
    Бо в річище одне зливаються усі,
    Де фінал спірок - руки на плечі,
    Щирі обійми, скріплені сміхом.
    А як не терпиться довести правоту кулаками,
    Того приборкують силою до пам’яті.
    …Пригадую своє дитинство навісне,
    Де в колі пастушків був кволим недотепою,
    Де діставалося нізащо і синців,
    Та все кінчалося картоплею печеною.


    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (3)



  51. Сторінки: 1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   1828