ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Віктор Кучерук
2026.06.28 07:33
Не загладити провину,
Як в оцю гарячу днину
Я від ворога загину
У бою за Україну.

Через болісну утрату,
Найдорожчого солдата, -
Буде мати горювати

Ірина Вовк
2026.06.28 07:18
Розділ VIІІ. ЧОРНИЙ ЯР САНЛІСЬКОГО ЛІСУ «Тому, хто тримає моє серце у своїх долонях. Раулю, я пишу ці рядки латиною – мовою, якою мої судді виголошуватимуть нам анафему, але пишу їх кров’ю свого серця. Коли ти читатимеш це, я буду серед королівського

Микола Дудар
2026.06.27 19:25
«ЦЕ БУЛО ВЧОРА, А СЬОГОДНІ…» Під обкладинкою цієї книжки зібрані доволі відверті і промовисті вірші. Мабуть, про них можна сказати словами одного чужого класика: «виходячи на дорогу, душа озирнулась…» Душа, розхристана на вітрах і на життєвих перехрест

Микола Дудар
2026.06.27 18:55
СІМ НОТ НА ПАГОРБІ «ТИ ПОМІЖ МРІЙ ЗАСТРЯГ НАВІЧНО» ПОШУКИ СПІВРОЗМОВНИКА У ВІРШАХ МИКОЛИ ДУДАРЯ Микола Дудар – поет трішки наївний, трішки інфантильний, але передусім – дуже балакучий. Поетична картина його поезії базується на діалогах, які часто пер

Роксолана Вірлан
2026.06.27 14:56
А що, якщо ніщо не є правдивим -
усе лиш неоспале вібрування.
І не здивуєш, аніяким дивом
мене - холоднолику, дику панну.

Хоча, направду, дякую за каву,
за зірну гущу в небному горняті,
заземлення в розмову нелукаву,

Борис Костиря
2026.06.27 13:28
Людина, якій нікуди іти,
Яка блукає в безнадійних хащах.
У криках німоти і пустоти
Вона веде життя своє пропаще.
Безхатько без життєвої мети,
Покинутий навік напризволяще.

Лайдак шукає те, чого нема,

хома дідим
2026.06.27 08:41
радіо співає про кохання
хмари сунуть і народ снує
заробити порішать питання
до свого усяко по своє
інший навіть
міг продати душу б
за дрібну грошву бо що душа
хто би знав як душу ту відчужить

Віктор Кучерук
2026.06.27 07:06
Настане завтра добрий час, -
Всміхнеться сонечко для нас
І згодом тільки грому вибух
Стрясе раптово цілі шиби.
Та довго ще до бідолах
Війна приходитиме в снах, -
І людям будуть свідчить люди
Про те, що точно не забудуть:

Ірина Вовк
2026.06.27 06:48
Розділ VIІ. ТУРНІР ЗА СЕРЦЕ КОРОЛЕВИ «Коли настане час, і кам’яні замки чужинців почнуть неволити твою чисту душу, не шукай порятунку в молитвах чи книгах. Шукай його там, де дерева розмовляють із вітром. Твій справжній трон буде не з золота, а з обій

Юрій Лазірко
2026.06.26 16:53
it lives in me...
the sea of touches and
the endless kisses
ohoooooooooooh
oh wings of mine
your weightless moments -
heaven to embrace
the sparkling wine

С М
2026.06.26 16:36
Боже Мій

Люди, що ви накоїли?
Його замкнули ви у клітці, у злотій клітці
Змусили коритися релігії
Його, воскреслого з могили, із могили

Він є богом анічого

Тетяна Левицька
2026.06.26 15:23
Барвиста поезія, щемна, глибока —
життєвої мудрості сталий архів —
натхненно звучить на підмостках високих
її чарівний, кантиленовий спів.
Проймають катренів думки автентичні,
на розмах олжу б'ють по лівій щоці,
і маски лукаві зривають з обличчя,

Борис Костиря
2026.06.26 13:02
Я встану рано в сутінках зелених,
Пройду крізь гай дрімотний і черлений.

Прийду на стадіон крізь варту лісу,
Крізь ватру сну і незворушність міста.

Проб'ється думка крізь застиглість часу,
Крізь розтривожену інертну масу,

Ірина Вовк
2026.06.26 11:04
Розділ VІ. МІЖ КОЛИСКАМИ ТА ПРЕСТОЛОМ, АБО КИРИЛИЧНИЙ ПІДПИС НА ЛІЛЕЯХ ФРАНЦІЇ Земля Капетингів дихала вогкістю та залізом, коли у весняний день тисяча п’ятдесят другого року над Суассоном прокотився перший крик немовляти. Усміхнена Анна схилилася над

хома дідим
2026.06.26 09:30
хмариво синьовидне
веслярі небесні
уявляються невідомі
немислимі
які умудряються
уявлятися саме так
веслярами
що тебе утішає явно

Охмуд Песецький
2026.06.26 07:57
Сумуючи, немов розстаючись,
Про завтра не домовившись чи після
Зустрітися не днями, то колись,
Коли згадається сердець любовна пісня...


Закоханість і первісний інстинкт –
Усе працює, щоби поєднати,

Віктор Кучерук
2026.06.26 07:32
На берегах минулого сліди
Моїх, на жаль, непослідовних кроків, -
На берегах минулого - плоди
Не дуже добре вивчених уроків.
На берегах минулого - весна
І невичерпне джерело натхнення, -
На берегах минулого ясна
Пора завжди очікує на мене.

Катерина Савельєва
2026.06.25 23:55
Заховалася спека в повiтрi,
Вiдпустила давнiшнi надiї
I сховавши весь всесвiт пiд вiї -
Розгорнулася в небi колiбрi.

Сiль зневажливих дiй з себе витри.
Присмак меду солодкого мрiї.
Поруч подих до тебе вже вiє

Євген Федчук
2026.06.25 16:40
Тої зими, як вдалося німців зупинити
Під Москвою й від столиці трохи відтіснити,
Москалі відчули силу, кров у них заграла,
Переможцями вони вже себе уважали.
Думали, що уже німців добряче побили
Й сорок другий переможно закінчить рішили.
Подумали, щ

Володимир Ляшкевич
2026.06.25 15:13
З циклу "Від минулого до майбутнього", ново-ведичний реалізм Вступ Це п'ята книга з цілісного циклу художніх авторських романів, написаних в стилі ведичного ново-реалізму. В ній розповідається про подальші здобутки головних героїв, що знайшли сво

Борис Костиря
2026.06.25 13:27
Ці люди, що покинули домівки
Давним-давно й поїхали туди,
Куди ми не дістанемо путівки,
І сніг уже позамітав сліди.
Про них забули друзі і сусіди,
І зблякла пам'ять в їхніх головах.
Круки волають, мов невтомні біди.
Сідає попіл на святих словах.

Вячеслав Руденко
2026.06.25 11:57
як перенасичена дарами
пташка у калині в рукаві
кропив'янка небу візаві
дощиком вщухатиме ярами
чи то у незвідане колись
чи у шал розпізнаного завтра
наче заповітом бронтозавра
досвітками степу горілиць

хома дідим
2026.06.25 08:44
як написав поет
не потрібно елегій
ні про життя
ні про смерть
серед шипшини цієї
півоній черемхи
ширяють птахи
розмаїто незмінні

Ігор Шоха
2026.06.25 08:20
Як неминучі дні ясні
і мимолітні темні ночі,
так моя доля уві сні
являє світло-карі очі,
так тінь її із висоти –
із піднебесся за рікою
іще вітається зі мною,
забувши спалені мости.

Ірина Вовк
2026.06.25 06:28
Розділ V. ВЕСІЛЬНИЙ ВІВТАР ТА ЗОЛОТА КЛЯТВА Травневий день у Реймсі 1051 року дихав грозою. Свинцеві хмари чіплялися за гострі шпилі величного собору, а повітря було таким густим, що здавалося, ніби його можна різати мечем. Французька знать та єпископ

Віктор Кучерук
2026.06.25 06:25
Лиш почувся грому гуркіт,
Як метнувся пес у будку,
Де, згорнувшись у клубочок,
Ліг налякано в куточок,
Бо давно, з причин відомих,
Він боїться навіть грому.
25.06.26

Марія Дем'янюк
2026.06.24 14:44
Цілувало сонечко пальчик немовляти,
А воно сміялося — це мені від тата.

Цілувало сяєво дитятко у скроню —
Тепло тішив тато свою любу доню.

Цілував промінчик донечку у щічку —
Це татусь бажає добрих снів на нічку.

Олена Побийголод
2026.06.24 13:39
Олексій Сурков (1899-1983)

В боротьбі та тривозі
нас тримав у дорозі
бойовий вісімнадцятий рік.
Ми збирались не довго,
від Кубані до Волги
розливався наш кінний потік.

Борис Костиря
2026.06.24 13:25
Порину в сон чудовий і величний
Без страхітливих тюрем і тортур.
Чарівний птах у майбуття покличе,
Де вже нема маркізи Помпадур,
Де сяє світ новий, багатоликий,
Де розвалився споконвічний мур.

Нарешті висплюсь після злої битви,

Ірина Вовк
2026.06.24 11:13
Розділ ІV. ПЕРША ЗУСТРІЧ: ЗІТКНЕННЯ ДВОХ СВІТІВ «Травень розсипав цвіт над Реймсом, кам’яні химери застигли у німому подиві. Вона йде по кубах холодного каміння, двадцятирічна весна у вишитих шатах. Поруч – король, сивий від битв і років, дивиться

хома дідим
2026.06.24 08:11
consider death
співає майкел стайп
consider death
з динаміків у супермаркеті
на пенсіонерів
на поліціянтів
на матусь із дитями
на візки для гавчиків

Віктор Кучерук
2026.06.24 06:54
Знову спека шалена
Непорушно стоїть, -
В'яне пагін зелений
І зривається цвіт.
Ні хмаринок над нами,
Ні поривів вітрів, '
Лиш пече до нестями
В глибині літніх днів.

С М
2026.06.23 20:42
Більш не буде тут такої ось, як ти
Більш не буде ось такої, хто би
Щось витворяв подібне, о

Чи даси мені той шанс?
Спробуєш хоча би, га?
Зупинися, згадай-но
Ми були разом

Охмуд Песецький
2026.06.23 18:31
Охайна дівчина і при скромному макіяжі викликала потаємний інтерес і швидку згоду на послуги. Чому приваблюють саме такі, якщо мені потрібна робітниця лише для прибирання, для мегамаркетів і як водійка мого майбутнього авто? Про ескортні виходи того дня

Володимир Бойко
2026.06.23 17:18
Історія сповнена історичних парадоксів і парадоксальних істориків. Були царі, були і блазні, але щоби цар і блазень у одній особі? Що більше є нагарбаних територій, то більше їх бракує для повного щастя. Можна і концтабір у країні створити, а мож

Борис Костиря
2026.06.23 12:56
Протоптую стежину у снігах,
Єдину, неповторну і глибоку.
Іду снігами, нібито у снах,
Гамуючи ненависть і тривогу.

Протоптую стежину у полях
Прологом у небачене майбутнє,
Яка укаже подорожнім шлях,
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. Олена Побийголод - [ 2021.03.04 09:04 ]
    Дитяча поема. III

    Друзі торкнули кувалду важку,
    рашпіля смугу бугристу...
    Й раптом помітили в дальнім кутку
    чорну велику каністру.

    Зразу згадали про дідів наказ,
    категоричну умову...
    Видно, каністра і містить якраз
    дідову фарбу казкову!

    Ні, не утриматись тут все одно, -
    надто принаджують тайни!
    Що заборонено - саме воно
    найцікавіше звичайно...

        Віко каністри відкрилось помалу;
        крапнули трохи на пасмугу скла, -
        фарба на хвильку блакитною стала,
        жовтим й червоним на землю стекла!

    Вгледівши цю небувалу красу,
    хлопці застигли; й потому
    дружно домовились, щоб завчасу
    не прохопитись нікому.

    Звідки взялося це диво із див,
    Вітька повідав не зразу;
    Ваня присягся, і Вітька відкрив
    дідову давню образу.

    ...Дідові - відгук прислали якось:
    «Витвір цей ваш - нецікавий!»
    Десь у інстанціях вирішив хтось:
    все це - дитячі забави.

        Задум назвали шкідливим й нечинним:
        вся ця алхімія - для неотес!
        Синє повинно лишатися синім,
        жовте - жовтеньким, й не треба чудес!..

    Радили люди: отам чи отам
    спробуй звернутися чемно...
    Тільки тут дід вже затявся і сам:
    «Видно, трудивсь я даремно...»

    Що він сказав би, почувши хлоп’ят?
    Ваня все вирішив хутко:
    «Ми пофарбуємо наш апарат
    дідовим творчим здобутком!

    Й лист у газети напишем мигцем, -
    щирої правди заради!
    До “Піонерської правди” пошлем,
    й до “Комсомольської правди”!

        Як, мовляв, так, - геніального діда
        гнобить недбалий якийсь бюрократ!
        Дід виняткову продукцію видав, -
        он, подивіться на наш апарат!..»

    Ваня сказав: «Достобіса балак!
    Надто у тебе все лунко...
    Краще - візьми умости на верстак
    креслення та розрахунки».

    Й ось вже захоплено наші творці
    риси наносять на ватман...
    Потім утіляться креслення ці
    в перший міжзоряний флагман!

    Люди, відзначте собі цей момент:
    в цьому старому сараю
    розпочинається експеримент -
    й стежка у далеч безкраю!

    * * *

        Ну а допоки, примітливий змалку -
        Вітька Івану сказав: «Не зівай!..»
        І з будівництва - бетономішалку
        хлопці насилу вкотили в сарай.

    Не уявіть, що вони - крадії
    чи бешкетують без діла:
    як будівництво скінчилось - її
    муляри так і лишили.

    Звалене там будівельне сміття,
    цегла, потрощена дрібно...
    Й нате: бетономішалка ота
    хлопцям для чогось потрібна.

    Ваня сказав: «Її взявши відтіль,
    добру зробили ми справу,
    бо заважав пожильцям цей утиль
    й нашому домоуправу!»

        Лозунг на школі ви, певне, читали:
        «Металобрухт, піонере, збирай!»
        Й Вітька із Ванею тиждень тягали
        труби від водопроводу - в сарай.

    Вітька їм місце знаходив ураз,
    й Ваня - завжди наготові;
    й майже два тижні носив цілий клас
    їм сірники побутові.

    Вітька голівки у них віддирав,
    й склав їх до скриньки ретельно;
    він її черепом декорував
    з написом: «Дуже смертельно!»

    Бачили всі, тільки жоден не знав,
    що там затіяли хлопці:
    щось розробляють, - чи то пароплав,
    чи паровоз у розробці...

        Боб-голубар із сусіднього двору
        (Вітька у контрах з ним часто бував)
        сів на паркані, цікавістю хворий,
        лускав насіння та спостерігав.

    Тільки - не видно, хоч стеж, хоч не стеж,
    й маявся він безпорадно:
    чи не ганятимуть голубів теж?
    Дуже було б це досадно!

    В Борьки вся слава - що в їхніх домах
    голубарів більш немає;
    а відбери це у нього - і крах,
    авторитет полиняє.

    От і послав він Володьку Сайка
    з братом та Жиліну Свєтку:
    чи не задумано голубника, -
    мали розвідати метко.

        Ввечері, тільки-но темрява згусла,
        трійця паркан подолала... В цю мить
        Жиліна Свєтка (ще та боягузка)
        скрикнула раптом: «Ой, щось там горить!»

    Ні, не завмерли вони, - навпаки,
    порозлітались, як пір’я;
    Борьчині вірні так звані дружки -
    не оправдали довір’я...

    (Звісно, тривога фальшива була,
    марно злякались знестями, -
    просто це фарба на пасмузі скла
    грала всіма кольорами.)

    Борька тоді спохмурніло сказав:
    «Щось підозріле там креслять!
    Скажем дорослим: підпалять, мовляв,
    дім вісімнадцять дріб десять!»

        Батько Бориса байкам не повірив;
        він в поліклініці фельдшером був, -
        температуру у Борьки поміряв
        й потім на тиждень у хаті замкнув...

    В хлопців тимчасом - проблема з вікном,
    вихід шукають зі скрути:
    як на усіх кораблях загалом,
    круглим воно має бути!

    Ваня уже пів-Москви обійшов,
    вулиці ближні та дальні...
    Й раптом - вікно на вокзалі знайшов, -
    у чоловічій вбиральні!

    Взяти його неможливо... Однак
    Ваня - таки комбінатор:
    вранці в сараї вже ліг на верстак
    шуканий ілюмінатор.

        Всі перебірки в бетономішалку
        впаяні міцно, старанно, навік;
        втягнуто вже аварійну мигалку
        й крісла-шезлонги в командний відсік.

    В отвір, куди заливали, було,
    суміш щебінки з цементом, -
    кругле вікно саме враз підійшло,
    стало воно елементом.

    Східці стрем’янки до люків ведуть,
    й зроблена приладна дошка:
    дев’ять будильників разом гудуть
    й фосфором світяться трошки.

    Вже перевірений кожний ланцюг,
    кожна дрібниця істотна;
    й навіть замки від віконних фрамуг
    вкручені в люки добротно.

        Труби насподі - це сопла ракетні,
        паливо - із сірникових голів;
        іспити вже відбулися макетні, -
        Вітька півста сірників попалив...

    Правда, нараз ледь не луснув весь план,
    ще не досягши орбіти:
    Вітька зібравсь зореліт-космоплан
    сірою фарбою крити!

    «Це - щоб не видно ракету було,
    захід безпеки так званий:
    раптом зустрінуться нам, як на зло,
    інопланетні буяни...»

    Й ставсь у конструкторських лавах скандал,
    сварка страшного масштабу, -
    Ваня пішов у атаку учвал,
    в січу - за дідову фарбу:

        «Що про нас скажуть оті венеряни,
        тільки-но ступимо ми з корабля?
        “Сірість, мабуть, - у вас всюди, земляни;
        певне, сіренька така - вся Земля...”

    А от якщо застосуємо ми
    винахід діда яскравий -
    поголос піде про це між людьми,
    й дід твій отримає слави!»

    Вітьку цей довід відразу скорив,
    й зайві подальші промови!
    Діда свого він, звичайно, любив, -
    дід був і справді чудовий.

    Ну, то - за справу!.. І ось - результат,
    в захваті Вітька та Ваня:
    наче веселка, блищить апарат,
    наче від сонця вітання!..

        Навіть рішили найважче питання, -
        як їм для старту відсунути дах:
        кран будівельний надибав десь Ваня
        і до сараю на тижні притяг.

    Й ще в них одна з недокінчених справ:
    Ваня якось - на припоні
    звідкись щенятко привів, і сказав:
    «Буде у нас у загоні!

    Щоб не попасти в польоті у скрут,
    протистояти сюрпризам -
    вивчити треба, як житиме тут
    справжній живий організм!»

    Та організм все крутився чогось, -
    шустрий такий «номер третій»,
    що йому м’ясо давати прийшлось,
    щоб залишавсь у ракеті.

        І отепер, перед самим відльотом,
        мало в програмі не викликав зрив:
        місію виконав він, але потім
        вийти з ракети ніяк не хотів.

    Ваня і кликав свого протеже,
    і спокушав ковбасою...
    Вітька був майже готовий уже
    взяти щеня із собою.

    Ваня не згоден: «Хоч песик цей нам
    стреси космічні знімає,
    ризикувати собачим життям
    зовсім в нас права немає!»

    Так що - вручили на час двірнику
    пса - неофіта орбіти,
    перепросивши його нашвидку...
    Завтра уранці - летіти!

    (2021)


    Рейтинги: Народний -- (5.56) | "Майстерень" -- (5.6) | Самооцінка 6
    Прокоментувати:


  2. Ніна Виноградська - [ 2021.03.04 09:28 ]
    Матусин хліб


    Липневий день ще спить. Четверта ранку.
    Матуся встала, вже підходить хліб.
    О сьомій бігти з сапкою на ланку.
    Народ по хатах в глибині садиб.

    У піч кидає зібраного хмизу,
    Соломи й картоплиння для вогню.
    Спалахує і гасне. Ще валізу
    Несе до хати в ранню метушню.

    Немає дров, від хмизу піч не гріє,
    А ранок вже очиці протира.
    Саджає хліб матуся у надії,
    Що не голодна буде дітвора.

    Хліб не печеться, бо вогню замало,
    А хтось до хати лізе напролом.
    Це бригадир, в якого кличка Сало,
    Й ненавидить, боїться все село.

    - Чом на роботу не ідеш, небого?
    - Я хліб печу, та все не гріє піч.
    Відро води узяв біля порогу
    І ливонув на хліб… Одразу ніч

    Чорнюща у печі запанувала,
    А мама в сльози: - Що ж ти наробив?
    Я вдосвіта для цього нині встала,
    А ти водою на лице хлібів.

    Та бригадир сказав: – Іди на ланку,
    Не здохнуть діти, літо ж, не зима.
    І спробуй не зважать на забаганку,
    Все викреслю і трудодня нема…

    Отак жили в селі батьки і діти.
    А по містах дешева ковбаса…
    Тому і розбігалися по світу,
    Щоб вижила і доля, і краса…

    Не знали відпочинку і спокути
    Ті, що зазнали горя і біди.
    Пережили селяни владну скруту,
    На цвинтарях їх спокій назавжди
    02.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.77)
    Прокоментувати:


  3. Сергій Губерначук - [ 2021.03.04 06:37 ]
    Весноводи ойдуть…
    Весноводи ойдуть!
    Сновигай по мені,
    на мені, у мені,
    за хребет упіймися,
    о, зелений мій вітре,
    зеленаво холодний мій,
    у кістках у моїх
    там
    остовпинься.

    Красна квітка
    в очах
    мов серце стоїть, –
    спинуте те щасливе кволля!
    Покажися з водин,
    льодовитих водин,
    недожитих любовей
    символіє…

    Зимко моя –
    о - ля - ля - о - ля - ля!
    Лямблія біла скарлючена,
    запаморожена труна
    твоя
    на катафалку
    з гори відпущена…
    на катафалку
    з лижею прикрученою.

    Сидь-посидь.
    Глянь-поглянь.
    У вакуумі передцвітнім.
    Тільки вітер
    утробних моїх сновигань
    за двадцять чотири квітні!

    28 лютого 1994 р., Київ
    (автору 24 роки)



    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Перґаменти", стор. 138"


  4. Сергій Гупало - [ 2021.03.03 18:34 ]
    Д и в о в и ж а
    Дивовижа нудьгу не стерпить,
    Відшукає вірша, різця.
    А тебе – обіймає серпень,
    І немає цьому кінця.

    Опинюся у морі туги,
    Притулюся до втіхи слів,
    І з тобою, немовби вдруге,
    Народжуся на цій землі.

    А між нами постане стражник,
    Що покаже обом рубіж,
    За яким – освітління справжнє
    Ми віднайдемо у собі.

    Дивовижа твоя – у плоті.
    Я – в духовних лише дивах.
    Відкладемо, давай, на потім
    Те, що містимо у словах.

    Це плоди, делікатні грона.
    Шкандибаємо по камінцях
    Дивовижа душі холоне.
    Дивовижі нема кінця.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.57) | "Майстерень" 5.5 (5.71)
    Коментарі: (4)


  5. Віктор Кучерук - [ 2021.03.03 13:48 ]
    * * *
    Між народженням і смертю
    Слід життя, –
    На всі боки розпростертий
    Без пуття.
    І посіви, і обжинки
    Вік увесь,
    І чекання відпочинку
    Потім, десь.
    Від труда і безнадії
    Повсякдень,
    Ніжним любощам радію
    Я лишень.
    У легкім сплетінні ліній
    Різних доль
    Маячіння світлотіней
    Має роль.
    Світла весело мигоче
    Уночі, –
    Темна завжди неробоча
    І в плачі.
    Життєдайні перегони
    Звичних мук, –
    Супроводжує до скону
    Серця стук.
    03.03.21


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  6. Микола Дудар - [ 2021.03.03 12:57 ]
    Воно і є те саме...
    Поміж зажур - шатро вербове…
    Поміж думок - проміння вербне…
    Як добре, що живий ще ровер —
    Бо я навідаюсь, як смеркне…
    І все згадаю по-хвилинно.
    Перецілую наші кроки…
    І те, загублено безвинно,
    Що у собі несу допоки…
    На жаль не збутись, не забути.
    На жаль самому невідоме
    Воно і є те саме «брутто»,
    Що кличе в ніч самотніх з дому…
    03.03.2021.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  7. Неоніла Ковальська - [ 2021.03.03 08:03 ]
    Весняний настрій
    А вранці стукнула у шибку
    Так, ніби кликала із хати
    Красную весну зустрічати
    Маленька пташечка синичка.

    І горобці розцвірінчались
    Та розпустили сіре пір"я.
    Усе стрибали на подвір"ї
    Та у калюжі теж купались

    Разом із сонця промінцями,
    Які теплом всіх зігрівали,
    Цілунками пташат торкались,
    Щоб настрій був у них весняний.

    2021 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  8. Сергій Губерначук - [ 2021.03.03 08:29 ]
    Ні, я ненавиджу…
    Ні, я ненавиджу.
    Безтямні очі опустились в яму…
    Метелики весною більш не народяться
    серед хмільного хламу,
    бо вже ненавиджу –
    така весна.
    Тетерею глухим блукаю я,
    коли люблю.
    Сліпим опудалом на пустирі стою,
    де зріє мрія,
    вкрадена тобою…
    І що мені тепер – вперед?
    Не бачу і не чую я нічого…
    Самий портрет
    писав убого
    і то лиш не по самі груди…
    Скрипить перо – постскриптуму не буде!
    На стелі – піт, це натрудився світ;
    щоб зрозуміть тебе, мені багато треба,
    по-перше, утікти від себе…
    Хай легше – я ненавиджу тебе…
    за зело райдужок,
    за тло твойого тіла,
    за зло плачу тобі добром:
    сміятимуся завжди над тобою,
    як дикий кінь над скинутим ковбоєм…
    Тоді засну я легше і міцніше,
    рахуючи похід від тебе,
    квітуючи на папороті похіть,
    вбиваючи усі війська мойого пульсу
    з багатотисячей до зеро…

    24 березня 1992 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Перґаменти", стор. 54"


  9. Домінік Арфіст - [ 2021.03.02 14:57 ]
    Артюр Рембо - П'яний корабель
    В байдужих водах Рік, узятий течією,
    Лишився я один без вірних моряків:
    Індійці здобиччю зробили їх своєю,
    Припнувши голими до писаних стовпів.

    І не жалкую я про втрачену поклажу
    Фламандського зерна, англійського ткання.
    Одразу як мого не стало екіпажу
    Я Ріками удаль пустився навмання.

    Минулої зими шаленістю припливу
    Я викинутий був безмозким немовлям –
    У ві̀дхлань! Що така й не марилась, можливо,
    Відтятим від землі навік півостровам.

    Мої нові шляхи шторми благословили.
    У хвилях, що несли всі жертви всіх морів,
    Я корком десять діб вигулькував безсилим
    І світла не шукав безумних ліхтарів!

    Смачніша яблук соковитих для дитини
    Смарагдова вода у трюмі із ялин
    Мене омила від вина і блювотѝни,
    Забрала руль і якір до глибин.

    Як в молоці купавсь я у Поемі моря
    Зірками повного і вир зелений пив,
    Де зачаровано в задумливій покорі
    Блідий утопленик, бувало, хитко плив.

    Де синизна води розцвічена до болю
    Неквапним ритмом тріпотить у світлі дня,
    Гучніша ваших лір, міцніша алкоголю
    Рудою піною гірчить любов одна!

    Я знаю небеса в зірницях і загра̀вах,
    Коло̀воротів вир і вечори ясні,
    Світанки збурені як голубина зграя –
    Я бачив те, що видиться у сні!

    Я бачив сонця диск, розписаний містично,
    Що падав у стальні лілові леза хвиль.
    Як маски неживі акторів драм античних
    Стеналися вали оскалом божевіль!

    Я марив про сніги смарагдової ночі,
    Цілунки ув очах погідливих морів,
    Про соки нуртинѝ нечувані й урочі
    І фосфорних вогнів блакитно-жовтий спів!

    Я місяцями вряд корився істерії
    Хвиль, що гриміли в риф як ревисько корів,
    Не знав я, що одні лиш сяючі Марії
    Придушать сто̀пами пащеки у морів!

    О, знаєте, я плив Флоридами чуднѝми
    У плетиві очей пантерячих і шкір
    Людей! Запряжений веселками ясними
    У небокрай морів летів зелений вир!

    Я чув ядучий дух забродженої твані,
    Де в хащах комишів гниє Левіафан!
    Коли у штилі вод незміряні ковбані
    Розверстує ураз шалений ураган!

    Льоди і перли хвиль, і сонце, й мідні хмари!
    Відмілини жахні серед заток рудих,
    Де велетенських змій жеруть клопів отари
    Ті ж мліють край дерев смердючих і кривих!

    Я б дітям показав хори дорад співочих,
    Цих рибок золотих блакитного вогню.
    Я піною блукав без якоря крізь ночі
    І Часу вітрюган святив мою борню.

    Між полюсів і зон, стомившись бушувати,
    Ридало море враз і стишувало плин,
    Гойдало тіні на присосках жовтуватих…
    І був я жінкою, що молиться з колін.

    Я островом блукав у посліді пташинім
    Птиць блідооких, що галділи в вишині.
    І всі утопленики крізь мої щілини
    Впливали за̀дки, щоб дрімати на мені!

    Самотній корабель, дарований просторам,
    Закинутий в ефір, де навіть птиць нема,
    Сп’янілий від води, байдужий моніторам
    І з Ганзи парусам – чекати їх дарма.

    Я вільний дим їдкий туманів пурпурових,
    Мур цегляний небес від мене розваливсь,
    Де для поетів рай принадностей цукрових –
    На сонці лишаї і лазуровий слиз.

    Безумним кругляком у скатів мерехтінні,
    У супроводі зграй із коників морських,
    Я мчав і липня кий дубасив неупинно
    Ультрамарини хмар із вирвами у них.

    Я в жа̀ху тріпотів, бо чув за миль півсотні
    Мальстрімів хрипоту і бегемотів гін.
    Предвічний пілігрим блакитної безодні
    Європою я сню, віками давніх стін!

    Я бачив острови і зір архіпелаги
    В шалених небесах, у сяйві блискавиць.
    Хіба не в цих ночах заснула, бідолаго,
    У сонмі райських птиць твоя майбутня міць?

    Занадто я ридав! Так безнадійні зорі.
    У сонці гіркота і місяць зник давно.
    Любов’ю як мечем мене прошило море.
    Хай трощиться мій кіль! Пора іти на дно!

    Із європейських вод всього миліш калюжа,
    Холодна і брудна, на темній мостовій,
    Де схилене дитя із рук пускає тужно
    Метеликом весни тендітний човник свій.

    Не маю більше сил, о хвилі, у томлінні
    Тинятися на зиск бавовняних купців
    Ні посеред вогнів, ні в прапорів цвітінні
    Під поглядом жахним неприязних мостів.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (1)


  10. Серго Сокольник - [ 2021.03.02 13:51 ]
    Співчуття
    *** притча. оригінальний сюжет***

    Понад мороком ночі
    Янгол зла пролітав.
    Царству темряви в очі
    Заглядав... Наглядав...
    Він, по заході сонця,
    Що червоне, мов кров,
    Мав огледіть віконця,
    Де творили “добро”
    Можновладці, і слуги,
    І прислужники слуг,
    Недолу... Чи ДОЛУГІ
    (бо ж розквітло навкруг
    Їхнім діям догідно
    Те, що бачим усі...
    Навіть ніц не потрібно
    Слів для тих “чудасій”...)))
    .............................................
    ...раптом... Гальма машини...
    Мов віддалений вий...
    Під колесами згинув
    Кіт-приблуда старий....
    Теж... Життєва “світлинка”...
    Він невдовзі б і сам...
    .............................................
    ...як над ним літня жінка
    Віддавалась сльозам!..
    ...як її утішало
    Незнайоме дівча!..
    ..як обоє пізнали
    Ту одвічну печаль,
    Що дає у жалобі
    Право ЗВАТИСЬ ЛЮДЬМИ...
    .............................................
    -ЩЕ НЕ ЧАС - Янгол мовив -
    ПРАВИТЬ ЦАРСТВУ ПІТЬМИ,
    Доки людяні люди
    І стара, і дитя,
    Світ леліяти будуть
    Тим, що звуть СПІВЧУТТЯМ.
    Для душею незрушних
    Це давно моветон!..
    .............................................
    ...а просвітлені душі
    Все ж помітив... ХРЕСТОМ.


    © Copyright: Серго Сокольник, 2021
    Св. №121030200379


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  11. Нічия Муза - [ 2021.03.02 11:35 ]
    Не разом
    – Тобі «у сумі самоти»
    до мене ще іти й іти
    одному... пішки... як до неба.
    А що іще поетам треба?

    Тобі – дорога суєти
    не так до мене як до себе,
    мені до іншої мети,
    де і поезія – плацебо.

    Не висихає течія...
    і тиха муза, а не я
    на пару буде із тобою...
    У неї вищий пілотаж,
    і піруети, й епатаж...
    а я побуду поза грою.




    Рейтинги: Народний -- (5.44) | "Майстерень" -- (5.43)
    Прокоментувати:


  12. Ігор Терен - [ 2021.03.02 11:53 ]
    З тобою
    – Пообіцяй мені ці дні,
    коли уже і лютий плаче,
    і я чекаю на удачу
    і на дарунки весняні.

    Я́к не поділимо остачу,
    усе тобі, а не мені –
    і наші кольорові дні,
    і ночі чорні та гарячі.

    Усе, що випите давно,
    показує глибоке дно
    від мого берега до твого...
    тече вода... усе одно
    і з того, що було дано,
    не залишається нічого.

    02.03.21



    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  13. Олександр Бобошко Заколотний - [ 2021.03.02 11:08 ]
    Масна земля уже готова до візиту весни...
    Масна земля уже готова до візиту весни.
    Масній землі уже кортить, щоб в неї – плуг чи лопата…
    В передостанню люту ніч мені мій батько наснивсь:
    такий незвично молодий, і все казав, що не палить.

    Та ні, не кликав у якусь там неземну паралель.
    Питав про успіхи; радів, що є чому порадіти.
    І поцікавивсь, чи знайшов я вже свою Афродіту.
    Зніяковілий, жартував я, що у мене – гарем…

    Тримаймось, люди! Бо настали не найкращі часи.
    Масній землі усе кортить, щоб в неї – хтось додатково.
    (Нема різниці годувальниці: чи батько, чи син.
    Нема різниці, скільки рідних заридає довкола).

    Та, відганяючи від себе невеселі думки,
    проміння-усмішки дарую геть всьому, що довкіл.


    Рейтинги: Народний -- (5.51) | "Майстерень" -- (5.59)
    Прокоментувати:


  14. Козак Дума - [ 2021.03.02 10:09 ]
    Пацюки
    Колись у ліс забрів один медвідь.
    Сподобалась йому зелена хаща
    і залишився в тому лісі жить
    топтун Мишко, з дитинства роботящий.

    Його громада радо прийняла
    в розкішні лісові свої пенати,
    та заячу посаду лиш змогла
    Михайлу косолапому надати.

    Погодився й старанно працював,
    виконував ведмедячу роботу –
    дерева гнув і бджілок доглядав…
    До сьомого Мишко трудився поту!

    Та випадково у один із днів,
    коли жував свій трудовий окраєць,
    зі звірів хтось йому переповів –
    Мишка посаду обіймає заєць!.

    Не витримав бурмило дивини,
    до Головлісу написавши скаргу.
    Приїхала комісія слонів –
    на місці розібрати прикру сварку.

    Направили за куцим ті гінця,
    щоб заячі почути аргументи,
    а він з кишені витяг гаманця –
    надав слонам вагомі документи.

    Тоді вони послали за Мишком.
    Наказ той дав на працевлаштування,
    та був зупинений єхидненько смішком
    і зрозумів – даремні сподівання.

    А голова комісії казав
    і щурив хитрі очі мов китаєць, –
    Навіщо, Мишо, вам оцей скандал?
    По документу ви, шановний, заєць!

    Немало у житті таких комісій…
    Скажу для тих, кому ще невтямки,
    що на слонів посади в Головлісі –
    оформлені звичайні пацюки!.


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Коментарі: (2)


  15. Сергій Губерначук - [ 2021.03.02 08:27 ]
    Друге березня. Сон…
    Друге березня. Сон.
    Ви, мій любий герою,
    на кордоні поезій чужих і моїх.
    Зсуньмо зримий заслон
    з тих думок, що горою
    тиснуть в очі до Вас з перечитаних книг.

    Хід минулих подій
    з щонайвищої вежі –
    шлях по колу протоптаний кілька разів.
    Ви ж – не той лиходій,
    хто порушує межі,
    а дивак, який гору цю в злеті посів.

    Я свідомо пройду
    на ґраничному рівні,
    несучи тільки Вам днів земну сновидінь.
    Обернувши біду
    на реалії рідні,
    Ви побачите: я – щастя Вашого тінь.

    Ви – єдиний, хто Все́
    взяв з собою у мандри
    з цих великих томів, на яких я сиджу.
    Скрізь, де Вас пронесе,
    люди кинуть троянди,
    а як ні – не судіть, бо і я не суджу.

    2 березня 1997 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | " "Усім тобі завдячую, Любове...", стор. 21"


  16. Микола Дудар - [ 2021.03.01 21:02 ]
    Пере...
    Переродіть, переіначте
    Своє, згублене між лих..
    Дворище з виглядом… тим паче,
    За новиною страх притих.

    Перестеліть, переконайте
    Частину збуджених причин
    І краєвид сюди додайте
    Знароку набожних світлин

    Перепливіть, перешукайте
    Опору старчих й молодих
    І перемножте в мегабайти --
    Тоді й народиться триптих…
    01.03.2021.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  17. Пан Сам - [ 2021.03.01 18:37 ]
    Parisienne
    Полюбил я Марию давно.
    Пульсирует в венах чумной волной,
    Ornellaia, La Gioia – вино,
    Хотел прикаснутся к её губе своею губой.

    Но Мария была парижанка,
    Там за стеной другие миры
    Меня же манила фонтанка,
    Питер, дворцы и цари.
    Ты милая иностранка,
    Чужая, другая, Мари,
    Как жаль, что ты чужестранка,
    Стали наши бы все алтари.

    2021


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0) | Самооцінка 3
    Прокоментувати:


  18. Тетяна Левицька - [ 2021.03.01 09:39 ]
    Спокусливий
    Хоч на картах таро ворожи,
    Дама пікова - горда, свавільна.
    Нащо я тобі, правду скажи? -
    Не розбещена, тиха, наївна.

    У очах глибини таїна,
    і минулого глею сум'яття.
    Неможливо дістатися дна
    заплутавшись у білім лататті.

    Як покличеш, ураз прилетять
    легкокрилі, спокусливі феї.
    В хтивім серці блудниці печать,
    і на тілі відбиток лілеї.

    Не знайдеш ти, а втратиш, повір,
    бо прозріння наступить, як осінь.
    Хоч метелик приваблює зір,
    в його лоні прожерлива гусінь.

    Кропив'янка* збирає пилок,
    неважливо з якого тюльпана.
    То не солод - отрути ковток...
    сон... іллюзії Фата-моргана...

    Кропив'янка* - яскравий метелик





    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Прокоментувати:


  19. Сергій Губерначук - [ 2021.03.01 05:08 ]
    Веснянка
    Переливайся з себе – в мене,
    цю кров поезії помнож,
    дерева зодягни в зелене,
    гаї фантазій розтривож.

    Відвідай місто після зливи,
    де скніє три мільйони я́,
    весновельможна диво-діво,
    квітнева райдуго моя.

    Постав у сауновім сонці
    перезимованих істот,
    знайди святих на цьому боці,
    дай сили вийти з нечистот.

    Утілься в образи знайомі,
    піднявши їм куточки вуст,
    згуртуй нас, весно, в цьому домі
    і подаруй здоровий ґлузд.

    Як поспішатимуть лелеки
    з осінніх африк-антарктид
    через варяги, через греки
    на український краєвид, –

    візьми мою закляклу руку
    і нею, весно, розмалюй
    на рай цю землю марнозвуку –
    посадку анґелам готуй!

    8 грудня 1995 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Усім тобі завдячую, Любове...", стор. 131"


  20. Микола Дудар - [ 2021.02.28 20:12 ]
    Мерщій у Скит!
    Ти сам собі спільноти вольних дум…
    Оброслої в обставинах облуди
    Як каже наш товариш - рідний кум:
    - Перетомивсь, виходь частіше в люди…

    Забудь про справедливість, і про гнів…
    Чи розірви, чи сплюнь у слід «абись-ку»
    Землі потрібен дощ і перегній -
    Це вже слова - доктрина від Ониська…

    А треті півні тільки-но зі сну…
    А треті півні справно несли справу…
    Їх досі чути пісню голосну
    І це ще тільки в заспіві Локдаун…

    Повчати вас - зашкодити собі
    Візьміть Ониська й кума до уваги
    Аж раптом ви почуєте «бі-бі» -
    Мерщій у Скит, бо вже руйнують лаги…
    28.02.2021.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  21. Євген Федчук - [ 2021.02.28 19:16 ]
    Легенда про мороз
    Сидить Василько у хаті
    Та у вікно визирає.
    Хотів піти погуляти,
    Але мороз не пускає.
    Куса за пальці і щоки,
    Під кожушок теплий лізе.
    Та й сніг зовсім неглибокий
    Ганяє вітер понизу.
    Сніговика не зліпити,
    Не з’їхати на санчатах.
    Ото у хаті сидіти
    Та у вікно виглядати.
    А візерунки на шибках,
    Морозу дивні картини.
    Слід постаратися кріпко
    Аби продихать шпарину
    Сидить Василько, сумує,
    З роботи маму чекає.
    Теплом шпаринку продує
    Та в неї все виглядає.
    Так і заснув непомітно,
    На підвіконня схилився.
    Йому наснилося Літо,
    З яким він раптом зустрівся.
    Таке задиристе, видко,
    Часом аж надто гаряче.
    Василько взнав його швидко,
    Хоча і вперше побачив.
    Чемненько з ним привітався,
    Йому низенько вклонився
    Та про здоров’я спитався.
    Той посміхнувся, спинився.
    - Чого ти, хлопче, шукаєш,
    Чого блукаєш по світу?
    - Тебе, мабуть і чекаю,
    Бо ти ж і є, певно, Літо?
    -Так, мене звуть, справді, Літо.
    Чого ти хочеш від мене?
    - Набридло в хаті сидіти.
    Мороз надворі скажений.
    Прогнав би ти його звідси?!
    Хай буде тепло надворі.
    Щоб прогулятись до лісу
    Чи то скупатися в морі.
    А той Мороз заважає,
    Лютує дні він і ночі.
    Тепло пустить не бажає
    Та сипле снігом у очі.
    Ти ж зустрічав його, звісно,
    Старезного дідугана.
    Вже зовсім сивий і лисий
    Із отакими губами.
    Червоний ніс із сопля́ми.
    Вся одяганка зі снігу,
    Яка не пралась віками.
    На ногах чоботи з криги.
    Якщо дихне він помалу,
    То холод і невеликий.
    А, як озлиться, бувало,
    То заморозить геть ріки…
    - Та я і рад це зробити,
    Але не можу, насправді,-
    Відповіда йому Літо.
    - А що ж тобі на заваді?
    - Крім мене є іще троє:
    Зима, Весна та і Осінь.
    Ми ділим рік між собою.
    Раніш не так було зовсім.
    Ще тільки світ сотворився,
    Господь був вічно у справах.
    Хто першим був похопився,
    Той цілим роком і правив.
    А то було і роками
    Зима тривала чи літо.
    А інші черги чекали,
    Щоб трохи часу вхопити.
    Коли ж Господь то побачив,
    Навів у тому порядок,
    Свій час усім нам призначив
    Аби було все до ладу.
    Тепер три місяці кожен
    По черзі роком правує.
    А інший влізти не може,
    Бо, як Господь то прочує,
    То добре дасть прочухана.
    - А як морози у травні?
    - Не все бува без обману.
    Не всі у тому старанні.
    А ще скажу тобі, хлопче,
    Не плутай Зиму з Морозом.
    Він ходить, як собі хоче.
    З Зимою їм по дорозі,
    То він іде з нею разом.
    А час її як минає,
    Вона зникає одразу,
    А він ще світом блукає.
    Вважає, що йому мало
    Зими вділили для справи.
    Колись часи вже бували,
    Як світом віками правив.
    Укрив його весь у кригу
    Та снігом навкруг завіяв.
    За всім дивився,все бігав.
    Щоб вічно так було, мріяв.
    Господь же, як все поправив,
    Та розділив рік між нами,
    То мрії його позбавив.
    От потайки він, не прямо
    Бува, приходить раніше,
    Як Осінь, часом, взіває.
    Бурульок своїх навіша,
    Калюжки понакриває.
    Чим ближче Зима,нахабно
    Мороз себе той тримає.
    А Осінь здихатись рада б,
    Та сили на те не має.
    А вже, як Зима відходить,
    Весна ще не в повну силу.
    Мороз весь час колобродить,
    Себе почуває сміло.
    І спробуй його прогнати?
    Вони ж жіночки, не в змозі.
    До травня, бува, гуляти
    Ночами дає Морозу.
    Й до мене хотів добратись,
    Вночі похазяйнувати.
    Прийшлося за нього взятись,
    Добряче у пику дати.
    Я ж хлопець такий гарячий,
    Морозу терпіть не буду.
    Минає тепер, як бачить,
    І боком обходить всюди.
    Та в Зиму я прав не маю,
    Нічого зробить не можу.
    До сонця сходи, не знаю,
    Можливо, воно поможе?!
    Пригріє з неба добряче,
    Мороз і відступить трохи.
    І стріхи тоді заплачуть
    З бурульок, немов горохом.
    І крига на річці скресне,
    Струмки потечуть в долину.
    І стане схоже на Ве́сну…
    І тут Василько прокинувсь.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  22. Ігор Шоха - [ 2021.02.28 09:12 ]
    Станція призначення
    ІЩо багатії – це не еліта
    знаємо, але забули всі,
    як вони учили нас радіти
    салу і дешевій ковбасі.
    Маємо і те опанувати,
    що юрба цінує кулаки.
    Та куди поділись козаки,
    що гопак уміли танцювати?
    Не дарма кумирами у вати
    є боксери і бойовики.

    ІІХліба і видовища народу
    обіцяє партія совка...
    На минуле не минає мода
    і тому й еліта отака,
    і тому і Таврія не наша,
    і чужий усе-таки Донбас,
    «родіну» окупувала Раша
    і немає нації у нас,
    бо її пасе нечиста сила,
    що ховає кігті у тіні...

    ІІІА на що надіятись мені?
    Так бувало у минулі дні:
    «не одна чума мене косила...»
    так і нині за мої пісні
    раді кожній плямі на Ярилі
    нехристи й зоїли записні.

    Виринають де-не-де із Лети
    неживої Музи силуети
    оновити дзеркало криве...
    ........................................
    на орбіті іншої планети
    ожили юродиві поети...
    Може й Україна оживе.

    02.2021


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Прокоментувати:


  23. Олена Побийголод - [ 2021.02.28 08:21 ]
    Дитяча поема. II
            Прочитайте знову
            про Вітьку Корабльова
            й дружка його одвічного
            Ваню Диховичного.

    Хто спіймав десь-інколи
    в табелі «погано»,
    має не канікули,
    а гірку оману:

    погуляти вийти - зась,
    на каток - тим паче,
    а сиди й хоч лоб розквась
    об якусь задачу.

        Й дуже прикро та завидно,
        бо з вікна прекрасно видно,
        як ватага дітвори
        радо ковзає з гори.

    Стукне сніжка у вікно -
    і затворник знає:
    це дружок його давно
    на дворі чекає.

    Та у майці - не втекти,
    й не для снігу - капці,
    і до того ж - стерегти
    доручили бабці...

        Й знов ученості заручник
        утикається в підручник:
        там в басейнах А та Б
        пішохід кудись гребе;

    а потому уві сні
    кляті водовози
    в ті басейни навісні
    наливають сльози.

    ...Ну, а хто - не лоботряс,
    вчив уроки вчасно, -
    той зимовий вільний час
    проведе прекрасно!

        Ось і Ваня Диховичний,
        хоч учивсь не феєрично, -
        вчення не занапастив,
        чверть закінчив без «хвостів».

    Та і Вітька Корабльов
    притягнув потиху
    добрий в табелі улов,
    дідові на втіху.

        Й мали хлопчаки-спілчани
        найзахоплюючі плани:
        спорудити з часом... Ет!
        Цить, це поки що - секрет.

    У дворі стояв сарай,
    зручний та просторий,
    та чомусь - секретний вкрай,
    завше на запорі.

    Дід проводив там колись
    просто дні та ночі,
    й заклопотаний якийсь
    повертавсь на спочив;

        не палив і не обідав,
        кривсь від рідних та сусідів,
        й знали всі, з яки́х причин:
        щось там винаходив він.

    Для онука дід - взірець!
    Чули Вітька й Ваня:
    він - відомий фахівець
    тканей фарбування.

    Дід, щоправда, років п’ять
    кривдився неначе,
    та продукт його занять
    в шпарку Вітька бачив:

        ніби чаклуни-араби,
        дід в цеберко, повне фарби,
        непомітне щось натряс...
        Й колір - інший став ураз!

    Та образив, як не слід,
    дехто діда, видно,
    й відтоді закинув дід
    справу винахідну.

    Вітька п’ять років шукав
    ключик від сараю,
    дід же капосний - ричав:
    «Де той ключ - не знаю!»

        Й раптом, в перший день канікул,
        обійшлось без грізних ікл, -
        дід сказав: «Ось ключ, тримай;
        фарбу тільки не чіпай!»

    Це була найкраща з днин,
    ліпше свят футбольних, -
    без уроків й перемін,
    дзвоників й контрольних!

    Ключ від таїн - ось, блищить!
    Здрастуйте, пригоди!
    Це була велика мить
    в перший день свободи.

        Добрий час для Вані й Вітьки, -
        час здійсняти всі намітки!
        Стерли те, що дряпав дід:
        «Для усіх закрито вхід!»

    І зайшли... Оце так так!
    Інструментів скільки!
    Гвинтики, дроти, верстак, -
    не барися тільки!

    Крутить низку шестерень
    древній мотоцикл...
    Загалом, прекрасний день -
    перший день канікул!

    (2020)


    Рейтинги: Народний -- (5.56) | "Майстерень" -- (5.6) | Самооцінка 6
    Прокоментувати:


  24. Сергій Губерначук - [ 2021.02.28 08:23 ]
    Мрія сирого моря
    Січень минув, як липень.
    Лютий повторить серпень.
    Рік під ногами рипне.
    Наше кохання терпне.

    Руки твої прогрію
    радістю після горя.
    Вірю в свою Марію,
    мрію сирого моря…

    16 лютого 2004 р., Київ



    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Усім тобі завдячую, Любове...", стор. 227"


  25. Олексій Кацай - [ 2021.02.28 04:57 ]
    Сонячний_зайчик
    дзеркального всесвіту люди дзеркальні
    повільно
    скафандри свої з амальгами
    вдягають за люстром

    тож я користуюся цим аби спільно
    втекти із фасеточним людством
    від пристінків чисел
    від захисту прясел
    і спалахом стати
    якого пастками очниць або гасел
    не можна спіймати

    давайте нападники світ паралельний
    щосили дзеркальте
    та вам не здолати
    перетинів і цитаделей
    де ватри
    чогось таки
    варті

    ви протуберанці
    а я просто сонячний зайчик
    та я не мізерний
    не слабший у жодному разі
    бо між космодромами
    є ще дитячий майданчик
    де кожен мій рух
    є швидшим за бластер чи лазер

    потрощені вікна
    прибульці не згадуйте всує
    оскільки відомо
    і млявій дзеркальній мигалці
    що часом і зброя
    співа алілуя
    тому
    хто живе
    в кожній скалці

    2020


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.38)
    Прокоментувати:


  26. Сергій Гупало - [ 2021.02.27 21:36 ]
    Б о р ж н и к
    Cильніший буду і за перемогу,
    Яка до себе вабила здаля.
    Було спочатку легко, босоного,
    Та задалеко бігало маля.

    Неначе це не я, воно ж – окреме…
    Були на виріст одяг і думки.
    Ряхтлива засіяла діадема,
    Та в інший бік не йшлося залюбки.

    Бо звідти прокрадалася огуда.
    Спокусливо жахалося рідні,
    Що я такий-сякий і гірше буде:
    Вгамуюся у бідності, на дні.

    Годити всім – не мав натхнення, віри.
    Вірші текли, та не були сумні.
    Я вічності торкався – річки Стиру,
    Не зорі в ньому – втоплені пісні.

    Текла вода, вони були на місці.
    Зусібіч люди йшли до мене, йшли…
    І сипали хвалу – остудне листя,
    І був я не герой, лише боржник.


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.71)
    Прокоментувати:


  27. Козак Дума - [ 2021.02.27 15:11 ]
    Пан Ніхто
    Не дисидент я і не політв‘язень,
    за булаву гетьманську не борець,
    не научився говорити в‘яззю,
    іти по трупах до чужих сердець…

    Не ліз на трактор взимку на Майдані,
    на східнім фронті небо не тримав,
    та і у складі жодного із кланів
    Вітчизну на шматки не розривав.

    Я пан Ніхто, шматочок чорнозему
    землі дідів – полів її, ланів.
    Із тих, хто щиро любить свою землю,
    волошок, маків син і полинів…

    Я пан Ніхто, я відголос природи,
    один із сотень тисяч трударів,
    питомий представник свого народу –
    нащадок козаків і кобзарів.

    За Кобзаря згадав я недаремно,
    такого триста років не було.
    Зміліло зовсім за часів буремних
    святої Батьківщини джерело…

    Я пан Ніхто, своєї син країни,
    та чи важливі нині вік і стать…
    На терезах майбутнє України –
    гуртуймося за нашу долю встать!

    А хто отой Ніхто, народе, люде?
    Де гетьман і прийдешнього маяк?
    Хоч підростають генії усюди,
    іуд і дурнів більше… Долі знак?

    Тоді не вірю я у ту планиду,
    талан її невтішний і гіркий!
    Невже у Україні лише гниди
    чи сяють нам з небес чужі зірки?

    А колективний розум де подівся?
    Хоча би кілька сотень, як один!
    Чи не тому Тарас наш зажурився
    і всіх дотисне мудрий карантин?..

    Я пан Ніхто, я син свого народу,
    нам чубитися треба перестать.
    Щоб захистити землю і свободу –
    пора за Україну разом стать!


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:


  28. Ігор Терен - [ 2021.02.27 12:46 ]
    Юнга
    Щезає в сивині туману
    вітрил оранжевий міраж
    та утлий човник оріґамі,
    який іде на абордаж
    в обійми свого капітана
    сомнамбулою по воді...
    і обірвалася тоді
    струна між нашими серцями
    на перехресті наших доль...
    тамуючи жалі і горе,
    які ніщо не переборе,
    пригадую забуту роль...
    але немає тут Ассоль.
    Її украло синє море.

    02/21


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  29. Нічия Муза - [ 2021.02.27 11:08 ]
    Ассоль
    Я не була твоя Ассоль…
    Билиною біля причалу
    за неї я зіграла роль,
    коли нежданого чекала.
    Надія, віра і любов
    мене за обрій поманили...
    я уявляла знов і знов
    у гавані його вітрила.
    Я не була твоя Ассоль,
    коли навіки розлучались,
    але у пам’яті зостались
    рожеві мрії і пароль
    тієї, що на ноті соль
    луною серця обізвалась.


    Рейтинги: Народний -- (5.44) | "Майстерень" -- (5.43)
    Прокоментувати:


  30. Сергій Губерначук - [ 2021.02.27 08:49 ]
    Зринув ранок на день…
    Зринув ранок на день
    з круговерті туману.
    Ніч загине
    в найдальшому вирі від нас.
    Знов одурена ти,
    біла, мов порцеляна,
    ніби статуя
    біля вікна на весь час.

    Терпко запах світанку
    занурився в скроні –
    у сережках розтанув,
    мов лід, хризоліт.
    Знову поїзд пішов,
    десь в останнім вагоні
    з шибки блимаю я
    на твої сорок літ.

    Долетіти б тепер,
    попередивши темінь,
    повним вражень сердечних
    і вільним від пут
    потопати вві сні,
    розстібаючи ремінь,
    у новій резиденції
    там, а не тут.

    Добре знають жінки
    цю природу юнацьку –
    першу стиглість
    і впертість у ліжку лише…
    Як баского коня
    осідлаєш зненацька?
    Адже він утікає,
    скидає й ірже.

    26 грудня 1996 р., Київ




    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Перґаменти", стор. 172"


  31. М Менянин - [ 2021.02.26 23:42 ]
    Притча о поэте
    1.
    Наборы литер, слов и строк
    наш литератор создал впрок:
    читай унылая страна,
    мне лавры, лавры ты должна…
    2.
    И вот поэт осиротел,
    и стал ценить то, что имел,
    и песню жалости запел,
    и помолился, как сумел…
    3.
    Кто приголубит, как родной,
    и скажет приходи домой?
    Отец Небесный то изрёк:
    ну, возвращайся, Мой сынок…

    26.02.2021г.


    Рейтинги: Народний -- (5.29) | "Майстерень" -- (5.44)
    Прокоментувати:


  32. Володимир Книр - [ 2021.02.26 21:56 ]
    Дратівливий
    Дратують всі! Вже вмер би, стиха
    зійшовши жовчю, та рятує
    чи не єдина небораку втіха -
    це ж, певно, й він когось дратує!

    2021


    Рейтинги: Народний -- (4.91) | "Майстерень" -- (4.92)
    Прокоментувати:


  33. Микола Дудар - [ 2021.02.26 19:57 ]
    Із лабіринту в лабіринт…
    ***
    І начебто до розпачу пристало…
    І начебто нечіпаний ніким…
    І більшає увага до металу,
    І зменшується попит до музик.

    Закутий в день - праобразом братання…
    Навіщо вам переспів й пересказ?
    Ти визвеш на двобій себе востаннє.
    Ніякої просвіти в сотий раз…

    І знову хай возляже в барикади
    Твоя бездарність з чаши суєти.
    Техогляду потрібна естакада,
    А хто ж запересловить, як не ти?..
    24.02.2021.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  34. Володимир Бойко - [ 2021.02.26 17:48 ]
    Кінець лютого
    Ще лютий місяць надворІ,
    Мороз тріскучий на зорі,
    Але удень яскраве сонце
    Весняно світить у віконце.

    На хідниках довбають лід,
    Асфальт скидає сніжний гніт,
    До сонця гріє сіру спину,
    Неначе котик біля тину.

    Біжать по вулицях струмки,
    Із-під машин летять бризкИ
    Аж попід самі огорожі –
    Остерігайтесь, перехожі!

    А у полях лежать сніги,
    На скільки видно навкруги
    І неба синь над головою –
    Зима стрічається з весною.
    1976-2021


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.62)
    Прокоментувати:


  35. Петро Скоропис - [ 2021.02.26 11:55 ]
    З Іосіфа Бродського. Валка. Ілюстрація (Л. Кранах «Венера з яблуками)
    Скрип у гарби гучніш
    у гущі тіней узбіч,
    гучніш, що далі вони
    від уколів стерні.
    У колії від коліс
    підвід – і óбід, і вісь
    горластіш, що далі луг,
    і листя густіш округ.

    І вільхи – колій вкруги,
    і жовті беріз верхи
    ціпнуть у кілько кіп,
    як ціпне зв’язаний сніп,
    гледячи в неба звід.
    І корч підкидає віз.
    Дерева чують не птиць,
    а скрип дерев’яних шпиць
    і лайку гучну візниць.

    ***

    Ілюстрація (Л. Кранах «Венера з яблуками)

    В попоні лисячій – ба,
    лукавіш лиси з горба
    лісного, чий схил метка
    огинає ріка,
    минаючи і гайок,
    де вепрю стромляє бог
    в бочину жало стріли
    в напівсвітлі-півмлі,
    минувши знайомий мис,
    вона під яблуню із
    плодами п’ятнадцятьма
    навідалась – не сама:
    буцім ось-ось кивне,
    але мимо мене,
    дитя, що стискає плід,
    задивлене куди слід.



    -----------------
    ----------------



    Рейтинги: Народний -- (5.41) | "Майстерень" -- (5.35)
    Прокоментувати:


  36. Ігор Шоха - [ 2021.02.26 10:17 ]
    Реванш
    Усіх турбує доля краю...
    а влада не відповідає
    на запитання: « Чий же Крим...
    чому Феміда ще сліпа є...
    якою карою лякає...
    ........................................?»
    Ще не осів Майдану дим,
    а неуку нема науки
    і зайд улещує гадюка...
    .........................................
    тому й воює «третій Рим»,
    тому й перемагає Жуков.

    02.2021


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Прокоментувати:


  37. Віктор Кучерук - [ 2021.02.26 09:49 ]
    * * *
    Залишилось небагато
    Потоптати ще доріг, –
    На побляклім циферблаті
    Стрілка стишує свій біг.
    Вже зажуреним привітом
    Світлофор зачервонів
    І продовжує горіти
    Він без зміни кольорів.
    Звідусюди лізуть болі
    І самотніше стає, –
    Я не скаржуся на долю,
    А сприймаю все, як є.
    26.02.21


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  38. Неоніла Ковальська - [ 2021.02.26 08:01 ]
    Куди поспішаєте, літа молодії?
    Куди ж це поспішаєте, літа ви молодії?
    Чомусь так стрімко ви мчите, що вас не здоженеш.
    Та спомини приємнії так серце моє гріють,
    Хоча що було у житті, того вже не вернеш.

    Залишилось лиш згадувать деньки ті золотії
    Як юність усміхалася і молодість цвіла.
    На коси снігу сивини осінь густо насіє,
    Але душа зостанеться назавжди молода.

    2021 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  39. Сергій Губерначук - [ 2021.02.26 08:16 ]
    Прононс 2
    Що таке «залога»?
    Фінікійці,
    філістимляни із сектора Ґаза,
    семітологи,
    що таке «залога»?
    Я надумав від’їжджати до Венесуели, –
    але
    задник мого годинника погнутий,
    а за стрілками волочиться час,
    ім’я якому «залога».

    Що ще є аналогією до моєї «залоги»?
    Алогізми,
    з яких сконструйовано
    мій пересувний апарат,
    точніше,
    авіамодель моєї віри.
    Політ, узятий на шарніри,
    в який, і без того,
    завжди ззаду цілять.
    А влучивши,
    закапують атропіном
    свою цікавість
    і трагікомічно глипають очима.
    Будь-які дрібні наслідки тоді – мимо,
    а от велика аварія – неоцінима,
    бо впадає в очі насамперед
    і зветься
    «катастрофою».

    Слава Богу, моя «залога»
    не набуває характеру бунтівного
    і поволі стає «голгофою».

    Пам’ятаєте? –
    Був жив Великий Бунтівничий,
    але до чорта у нього було
    заморозків мозку.
    Єдине, чим він користувався,
    жадібно й охоче,
    супроти всякої залоги,
    так це облогою:
    обкладеться, бувало, книжками –
    та й навхрестоматійно
    строчить!
    строчить!
    строчить!

    21–22 листопада 1993 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Переді мною...", стор. 9–10"


  40. Юлія Івченко - [ 2021.02.25 23:28 ]
    Троянда кольру бордо.
    Троянда кольору бордо, де бродиш кімнатою.
    Вже п’ятий день її краса про вас нагадує,
    манливо тягнеться до уст і перетягує
    хороше до хороших всіх людей.

    За вами сумувала… Ви писали кленами -
    кому вже як дано… А я ходила венами
    широких рік і дні здавались тернами,
    лиш абрикосу дарували клей.

    Він був смачним , як сонце із дитинства.
    На боці засинаєш – мрій краса первісна
    зразково гралася крилом , як в мирній пісні.
    Дитя пригорнеш і зоря зійде…

    А в тебе як завжди – журба сідлає коні,
    в степах ще скіфська баба ,дикі перегони,
    лиш збірки віршів лебедять пероном -
    минуть роки любисток обійме…

    І кожен з нас , що трошечки шалений
    на слово сильне , на ростки буремні,
    що з-під асфальту проростуть зелено…
    Віддай, хоч крильце.
    Люд не омине…

    Троянда кольору бордо бродить кімнатою.
    Вже п’ятий день її краса про вас нагадує,
    манливо тягнеться до уст і перетягує
    хороше до хороших всіх людей.



    Рейтинги: Народний -- (5.67) | "Майстерень" -- (5.76)
    Коментарі: (2)


  41. Євген Федчук - [ 2021.02.25 20:30 ]
    Смерть Святослава
    - Дядьку Степане, ви ж були
    Із нашим князем Святославом.
    Русі з ним здобували славу.
    І, кажуть, бачили, коли
    Загинув він від печенігів.
    Вже сивий, хоч і не старий
    Степан в отвіт заговорив.
    А голос в нього, наче крига:
    - Так, бу́ло, синку. Все було.
    І славу з князем здобували,
    Аж у Болгарії бували,
    Долаючи ромейське зло.
    Та підлість гору узяла
    І мужність нашу подолала.
    Ми кров даремно проливали…
    Сльоза щокою потекла.
    Він рукавом її утер,
    Мов в пам’яті туман розвіяв.
    - Ні, ні про що я не жалію.
    Лиш про одне – що він помер.
    В бою відкритому його
    Не спромоглись здолать ромеї,
    Тож, згідно підлості своєї,
    Аби добитися свого,
    Купили недругів вони
    І, як хортів, їх нацькували.
    Ми перемоги здобували,
    Але не виграли війни.
    Князь з військом Свенельда послав,
    А з нами в лодіях подався.
    Вже аж до Хортича дістався.
    Але там печеніг стояв.
    Пробитися не було змоги.
    Нас мало – їх - ціла орда.
    Не порятує і вода,
    Бо ж попереду злі пороги.
    Там, хоч не хоч, на берег йти,
    По суші лодії тягнути…
    Тож довелося повернути,
    В Білобережжя відпливти.
    Зимівля там страшна була.
    Хоча добра собі надбали
    Та їжі вдосталь ми не мали.
    Тож голова коняча йшла
    За полугривню. Що робити?
    Як холод лютий навкруги,
    Шлях перекрили вороги
    Й потрібно їсти, щоби жити.
    Багато наших там лягло
    В холодну землю негостинну.
    Там хліба ми пізнали ціну,
    Якого зовсім не було.
    Ледь-ледь діждалися весни.
    Як скресла крига – подалися,
    До Хортича знов піднялися,
    Піт утираючи рясний.
    Бо ж звідки було взяти сил
    Після такого зимування?
    Геть виснажило веслування,
    Тож озирнулися навкіл,
    Чи ворог часом не чига
    Та і до острова пристали.
    Хоч сили відновити мали
    На тих гранітних берегах.
    Під дубом жертви принесли,
    Як подорожні всі робили.
    Та і поснули на тих схилах,
    Настільки втомлені були.
    Сторожа теж уся поснула.
    А в полі клятий печеніг
    Наш кожен крок весь час стеріг.
    Підкрався, що ми і не чули,
    Дніпрову хвилю подолав
    І став рубати сонних воїв.
    Хтось крикнути устиг: «До бою!»
    І криком тим усіх підняв.
    Хоч які втомлені були
    Та за мечі умить вхопились,
    У купки невеликі збились,
    Щоб спини захистить могли.
    А далі вже рубали шлях,
    Аби із іншими з’єднатись.
    До князя стали пробиватись,
    Де майорів з тризубом стяг.
    А він, той стяг, уже хитавсь,
    До скелі Чорної хилився .
    Князь з печенігами ще бився
    Та, уже видно, подававсь.
    Бо ж поряд наших не було,
    Одна лиш печенізька зграя,
    Мов пси скажені, насідає.
    Нас зло від відчаю взяло.
    Тож ми ще більше налягли,
    До князя прагнучи пробитись.
    А стяг все швидше став хилитись.
    Ми зойк утримать не змогли,
    Застигли вмить, як він упав,
    Не вірячи, що все насправді.
    Орда враз заволала радо…
    І бачимо, як хтось підняв
    Над нею голову…його…
    Оскаженіли ми від того,
    Рубали крізь орду дорогу,
    Смерть люту сіяли кругом.
    Тож в страху кинулась орда
    Ярами, балками у воду.
    Собі забрала нагороду,
    А нам зосталася біда…
    Хвалився потім печеніг,
    Із черепа зробивши чашу,
    Що відібрав він славу нашу,
    Здолати Святослава зміг.
    А ми помститись не змогли,
    Піймай його у чистім полі,
    Де його сила, його воля…
    Хоча уже роки пройшли,
    Не припиняю я жаліти,
    Що біля князя не стояв,
    Вже краще я би смерть прийняв,
    Він, може б, залишився жити.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  42. Вікторія Лимар - [ 2021.02.25 15:55 ]
    Весняна перспектива
    Лютень, як завжди, весні на заваді.
    Всесвіт надасть саме їй перевагу!
    Риси ж зимові втрачають наснагу,
    підпорядковані діючій владі.

    Крига під сонцем зникає повільно.
    З неї мерщій через всі перешкоди
    вперто збігають струмочками води!
    Плюси погодні зростають доцільно!

    Безповоротні морози лютневі.
    Може, нарешті, поліпшиться настрій?
    Співом пташиним розбуркає щастя!
    Березень квапиться, йде до оселі.

    Хоче в зелені вдягнутися перли!
    Подихом теплим повітря зігріє!
    Стане реальною давнішня мрія:
    втіленням зрілим пророщені зерна!

    Завжди у кожного є перспектива:
    щоб перевтілившись, бути щасливим!!!

    23.02.2021
    Свідоцтво про публікацію: izba-2021-3028129


    Рейтинги: Народний -- (5.42) | "Майстерень" -- (5.45)
    Коментарі: (2)


  43. Олена Побийголод - [ 2021.02.25 13:58 ]
    Дитяча поема. I
            Початкове слово
            про Вітьку Корабльова
            й дружка його одвічного
            Ваню Диховичного.

    Що не так із п’ятим «А»? -
    Як зірвавсь зі швори весь!
    Віра Павлівна сама
    з ним не може впоратись.

        Долітали аж до стелі,
        як ракети «Фау-2»,
        то натоптані портфелі,
        то образливі слова.

        Хтось, досвідчений в дуелях,
        двері партою підпер,
        й герць наступний на портфелях
        далі гіршив інтер’єр...

    Коли це не жартома -
    буде ого-го іще!
    Що ж таке із п’ятим «А»,
    з чого все побоїще?

        Висновок чиєїсь мами
        був готовий нашвидку:
        «Це - від програшу “Динамо”
        в першім колі “Спартаку”!»

        «Ні, - згадав був тато Ірки, -
        свари - завжди про одне:
        хто до верхнього одвірка
        без розбігу дострибне...»

    І тоді, в бурхливий час
    диспуту завзятого,
    командирували в клас
    піонервожатого.

        Вчув здаля вожатий Юра,
        як буянить дітвора:
        «Головне - література!»,
        і - болільницьке «ура!»

        Та перечив дехто першим,
        і розносилось з вікна:
        «У добу космічних звершень -
        важить техніка одна!»

    Був вожатий - не дурний,
    мовив: «Й хай розноситься!
    Це - не розбрат голосний,
    це - різноголосиця».

        Перший голос був не зичний,
        не ревів, мов зграя труб, -
        був це Ваня Диховичний,
        всім відомий книголюб.

        Голос другий - винятково
        наполегливий й палкий, -
        тільки Віті Корабльову
        міг належати такий!

    Загалом, підстав нема
    для тривоги, геть її:
    не зчинилось з п’ятим «А»
    жодної трагедії.

    * * *

        Ваня був оратор вдалий:
        так цікаво повідав,
        що, заслухавшись, бувало,
        клас перерву пропускав!

        Й хай плели єхиди гірші,
        що пухкий він, наче сніг;
        а зате - напам’ять вірші
        довго він читати міг:

    хоч про «шашки наголо»,
    хоч про бій вітрильників...
    От півкласу і було
    Ваніних прихильників.

        Але й Вітька теж у масі
        певний мав авторитет:
        він зробив у третім класі
        гідро-пневмо-пістолет.

        Перевірку за рікою
        він для хлопців влаштував -
        пістолет стріляв водою
        й більш ста метрів струмінь дав!

    І в усіх дворах навкруг
    втішно всім завсідникам,
    що у них дворовий друг
    ходить винахідником.

        Зав’яжи йому всі очі
        та завдання розтлумач -
        то й на дотик він робочий
        зложить радіоприймач.

        Змайстрував електропраску
        аж на сорок кіньских сил
        та приладив автозмазку
        в холодильник марки «ЗІЛ»;

    місяць щось конструював
    із дротів та чобота -
    й школі враз подарував
    справдішнього робота!

        Та настройку Вітька здвинув,
        й робот став ловити ґав:
        він пізніше на хвилину
        дзвоник на урок давав;

        а іще - кружляв навколо
        й уривався раптом в клас...
        Діда вітькиного в школу
        викликали вже не раз.

    Дід сказав: «Вітька́ мого
    вплив псує спадковості;
    втихомирити його -
    на загальній совісті!»

        (Дід і сам, усім на подив,
        надто запальний бував;
        щось весь час він винаходив
        й «ра́ціо-налі́-зува́в»).

        От і знадобились збори, -
        рішення якесь знайти;
        та, до речі, ще й докори
        щодо Вані розгребти:

    на історії Іван -
    у званні блискучого,
    в математиці - профан,
    в ролі відстаючого;

        він - знавець літератури,
        приклад з нього брав весь клас;
        на уроках фізкультури -
        він «захворював» ураз.

        Де колись якесь змагання,
        зразу перший - Корабльов;
        ну, а Диховичний Ваня -
        у болільниках ізнов...

    Вітька ж - не читав книжок,
    бо вважав причудами,
    й кожний в нього був рядок
    з помилками грубими;

        насмішив і педагога,
        Віру Павлівну саму:
        Біломор-канал у нього
        раптом впав у Колиму!

        Плутав дати історичні
        і культур взаємовплив;
        а зате він блискавично
        чи́сла множив та ділив.

    * * *

    ...Збори йшли - аж вився пил,
    кожен ладен битися;
    розділилися навпіл, -
    так зручніш сваритися.

        У дівчат - свої підходи,
        в справі цій - звичайно мир:
        хто у класі верховодив,
        той і був у них кумир.

        Та теперь - проблема, згодься:
        два рівнісінькі кути,
        два великих полководця;
        під чиї знамена йти?

    Супротивникам на страх
    готувались подвиги,
    й розійшлись по таборах
    навіть ліпші подруги.

        З цього боку: «Фізкультура!
        Техніки пріоритет!»
        А відтіль: «Література!»
        Ці: «Атлет!» А ті: «Поет!»

        «Ванька - млявий, Вітька - жвавий,
        й навіть робота зліпив!»
        «Космонавт Титов на вправи -
        з томом Пушкіна ходив!»

    Й так би й бились до сих пір
    повними портфелями,
    й жований літав папір
    справжніми шрапнелями...

        Та, почувши про Титова,
        всі по партах розійшлись, -
        після Ваніного слова
        запал дівся весь кудись.

        І тоді згадали, нащо
        був цей спір до хрипоти:
        не призначити, хто́ кращий,
        а двом хлопцям помогти.

    Й рішення знайшлось під сміх,
    вже без спору жодного:
    підопічним кожен з них
    став один у одного.

    * * *

        Вітька й Ваня сторопіли,
        вчувши про такий підхід;
        втім, що́ збори ухвалили -
        те й виконувати слід.

        «Значить, так: бігцем за місто!» -
        Вітька перший в шефи встиг.
        Ваня, хоч і змок геть-чисто,
        та до фінішу добіг.

    І даремно реготав
    Корабльов над Ванею:
    вдома Ваня Віті дав
    книжку про Іспанію.

        І змагались два лукавця
        не без грішної мети:
        кожний іншого старався
        до знемоги довести.

        Ваня трохи що не плаче:
        кожний день - то вплав, то вскач,
        то візьми ріши задачу,
        то сідай паяй приймач...

    Але й Вітьку він припер
    шимпанзе й горилами,
    й вірші той завчав тепер
    сторінками цілими!

        І під час взаємних звітів
        раптом Вітька проказав:
        «Знаєш, Ване, я помітив:
        залюбки читати став!»

        Й Ваня посміхнувся щиро:
        «Силу я набув таку,
        що тепер рази чотири
        підтягнусь на турнику!

    Добре, що мене привчив
    ти до акробатики...
    А на днях - мене хвалив
    вчитель математики!»

        І збагнули враз обоє:
        «Стали друзі ми?» - «Авжеж!..»
        Та такі, що і водою
        їх тепер не розіллєш.

        ...Кажуть, приклад - одиничний;
        та у школах знов і знов
        буде й Ваня Диховичний,
        буде й Вітька Корабльов.

    І не встежиш за всіма, -
    стільки їх з’являється...
    Ось що вийшло з п’ятим «А»!
    Як це вам вбачається?

    (2020)


    Рейтинги: Народний -- (5.56) | "Майстерень" -- (5.6) | Самооцінка 6
    Прокоментувати:


  44. Домінік Арфіст - [ 2021.02.25 12:23 ]
    віє вітер...
    ...віє вітер по Волині
    студить зболені долоні
    виє біль по Україні
    скачуть коні… скачуть коні…
    назбирала собі болю
    від кісток народу Леся...
    той прикличе собі долю
    хто ім’ям землі назветься…
    і кохала… і кохали… –
    все взяли слова молитви…
    болю не утамували
    ні європи ні єгипти…
    ...віє вітер – гонить рими…
    море хвилями здіймає…
    ти навіщо мені, Криме,
    коли Лесі тут немає…


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Коментарі: (2)


  45. Ігор Шоха - [ 2021.02.25 10:30 ]
    Дочка Прометея
    Дівча... Наївне і святе –
    за це недугою розп'яте –
    це юна Леся... а проте
    вона, на подив ескулапів,
    жива і досі... між гігантів
    дедалі вищою росте...
    .........................................
    а я люблю її за те,
    що ненавиділа кацапів.

    25.02.2021





    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.93)
    Прокоментувати:


  46. Віктор Кучерук - [ 2021.02.25 08:33 ]
    * * *
    І приливи, і відливи,
    І веселе, і сумне, –
    Роблять мужнім і щасливим
    Непоборного мене.
    Тиша гине в джеркотняві.
    Світло пхається крізь смерк, –
    І життя пала яскраво,
    Як барвистий феєрверк.
    І радію, і журюся
    Без надій і каяття, –
    Вік живу й не надивлюся
    На зображення життя.
    25.02.21


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  47. Сергій Гупало - [ 2021.02.25 08:41 ]
    * * *
    Далеко не йди, звідти важко вертатись
    А легко жаліти себе і мене
    Піди отуди, в темні гори, у Татри,
    У тім закордонні, де я – мов Еней.

    А вдома печаль – снігом віє торішнім
    I вчені поети, мов чайки, ячать,
    Сумненькі пісні, вічні сало і вишні,
    Планида моя – хрест і кілька свічад.

    – Спинися, – кричу, – далі сонце доходить,
    Дивися: між нами сльоза і межа.
    Назад повертай. Онде наша господа,
    Навколо – вчорашня навія чужа.

    Даруймо собі щедру долю і більше,
    А радість на двох має бути одна.
    Але промовчу. Чую тисняву тиші
    І те, як між нами тремтить далина.

    Ти з нею уже. Голос тільки лишила.
    Навіщо мені він без тебе тепер?
    Та ось підлетіла до мене пташина –
    І аж до відльоту твій голос завмер.


    Рейтинги: Народний -- (5.57) | "Майстерень" -- (5.71)
    Прокоментувати:


  48. Микола Дудар - [ 2021.02.25 07:44 ]
    ***
    А я мовчу… шельмує вітер
    Ще мить, і я забуду хто я
    В ночі ніхто, ніде, не квітне
    А опік вже… здаюсь без бою

    Йдемо туди, де відгоріло
    І знаю, нас там не чекають
    І вперше я ось так невміло
    Іду, чи йду, і мовчки каюсь

    Німим ніхто, ніде, ніколи
    Не звав, не знав, я присягаюсь
    Я тільки навсього Микола,
    А вітер той таки щось знає…
    24.02.2021.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  49. Сергій Губерначук - [ 2021.02.25 06:09 ]
    Прононс 3
    Слід свідчити відверто і зада́рма.

    Якщо церковний жертовник
    у місті Содом –
    заплі́снявілий, –
    потреба на анкети відпадає,
    натомість є Содом.

    Хлюпки́й, неврастенічний перекладач
    з содомської на ту чи іншу –
    є порок (не плутати з Пророком).
    Він проникає.

    Його критичний,
    дієтичний,
    майже юрисконсультський,
    сніданок
    сьогодні розпочався
    з підкреслення юної цноти фінляндки
    (підкресленому вірити)..,
    а от кінець його був –
    виверженням сказу
    по засмаглих стегнах
    переляканої абориґенки з Вануа́ту.

    До обіду
    він лягає на живіт
    і починає переможно блакитнішати...

    Якщо так упевнено ти кажеш:
    "Содом згорів",
    то чому тебе не було
    минулої п’ятниці
    серед тих,
    хто з надер могили
    після званого обіду
    вирив трупа
    і мав з ним
    щось надто віддалене
    від любові?..

    Про вечерю падлом і нечистю
    у Содомі завжди співають,
    ніби вона таємна.

    Кожен, хто живе в цьому місті давно
    і снує асоціативні пороки
    (знову ж таки, не плутати з Пророком),
    нівроку
    перекладач
    Біблії.

    7 грудня 1993 р., Київ



    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | ""Переді мною...", стор. 12–13"


  50. Козак Дума - [ 2021.02.24 22:15 ]
    У чому сенс
    На видноколі люта вічність,
    секунди краплями – кап-кап…
    Не за горами потойбічність,
    матерії новий етап.

    Катарсис при знятті напруги
    трансформувався у катар,
    а сублімація наруги –
    у низку привидів-почвар…

    У чому сенс життя такого,
    де сплін і туга через край?
    Лиши усе за перелогом,
    живи наповнено, кохай!


    Рейтинги: Народний -- (5.15) | "Майстерень" -- (4.97)
    Прокоментувати:



  51. Сторінки: 1   ...   268   269   270   271   272   273   274   275   276   ...   1829