ОСТАННІ НАДХОДЖЕННЯ
Авторський рейтинг від 5,25 (вірші)

Володимир Бойко
2026.06.22 14:33
Не хочете стати овочем на старості – їжте овочі замолоду. Глибше лизнеш – більше куснеш. Безкорислива любов корисніша для здоров’я. Сила мистецтва не залежить од сили звуку. Не втрачайте голову – шануйте працю перукаря. Політ думки був пере

Борис Костиря
2026.06.22 13:22
Я заблукав поміж дерев зимових,
І нитка Аріадни на снігу
Згубилася, немов прадавня мова,
Забруднена у лютому гріху.
Поміж дерев зимових я шукаю
Нитки, які врятують нас усіх.
Мене ж у сутінках чекає Каїн.
А сніг летить, як первозданний сміх.

Ірина Вовк
2026.06.22 12:20
Розділ II: РУНІЧНЕ КОЛО ПІВНІЧНОЇ КРОВІ Наступного дня після того, як золоте чорнило застигло на пергаменті, туман над Києвом змінився пронизливим північним вітром. Маленька Анна сиділа в дівочих покоях своєї матері, княгині Інгігерди. Тут пахло зовсі

хома дідим
2026.06.22 07:59
розкажи мені ще
про інакші дні
де так гарно було
із тобою
дай ліричного ще
відчуття мені
без потреби
сурми і двобою

Віктор Кучерук
2026.06.22 06:41
Неймовірно голосна
І проворна дуже, -
Покотилася луна
З-за ріки по лузі.
Повернулися назад
Наспіви веселі,
Ніби чути їх не рад
Нині хтось в оселі.

Світлана Пирогова
2026.06.21 21:58
Гортензія-красуня пишно квітне,
Вражає розмаїттям кольорів.
Розкішним покривається суцвіттям.
Побачив літній легіт - і зомлів.

І звідки тут ця пані елегантна?
Таких в саду ще досі не було.
Прикраса днини, вечора, світанку.

Олена Побийголод
2026.06.21 21:48
Михайло Ісаковський (1900-1973)

Був наказ йому – на захід,
    їй також – до чужини...
Йшли на фронти комсомольці
    Громадянської війни.

Йшли у військо, розставались,

Іван Потьомкін
2026.06.21 21:00
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

Ірина Вовк
2026.06.21 20:09
Вона була вихована серед білого мармуру, кольорових мозаїк Софії та шелесту пергаментів у скрипторіях сонячного Києва періоду «золотого віку» Русі ХІ століття. Донька великого князя Ярослава Мудрого, вона мала стати живою печаткою у великій грі європейськ

Борис Костиря
2026.06.21 20:08
Прозорий ліс у сутіні прозорій.
Прозорий смуток дивиться в імлу.
Прозорий спокій п'є північні зорі.
Прозорий час читає ковилу.

Прозорий простір причаївся вчасно
У згусток нерозтрачених хвилин,
Плекає мрію дивну і незгасну

Іван Потьомкін
2026.06.21 17:06
Лежать ляхи з юдеями,
Що за гарний викуп
Сторгувалися з Максимом,
Як із скрути вийти.
Вийти вийшли,
Та не в ті ворота.
А міська голота,
Себто ті,

С М
2026.06.21 16:52
Давно вже я не сходив, зі своїх ей, пагорбів
Усе, що бачив я, прискорює рух мій, домів

Прилинь, до обличчя, устами своїми
Дивися далі, о дивися глибинно

Помаранчевий і синій
Кольори моїх чуттів

Іван Веселий
2026.06.21 16:50
Вдягнувши водолаза маску,
і вибравши спіралі час,
він ринув у місцеву прощу -
на дно духмяно гаслих трас.

Минулі виходи нестерпні
туди траплялися не раз,
та вірив він, що крізь ті терні,

Євген Федчук
2026.06.21 16:08
Скоро наші уже будуть, мабуть Крим звільняти.
Пора звідти москалів тих усіх виганяти.
Закінчилась лафа їхня, кришка вже «Кримнашу»,
Забираються усі хай у помийну Рашу.
Я дивлюсь на те, як нині москалі воюють,
Як укріплення бездумно вони в лоб штурмую

Борис Костиря
2026.06.21 12:48
Час тече, наче плинна вода
У сипучий і ніжний пісок.
Час крадеться, неначе біда
У сплетінні геройств і пасток.

Не повернеться трепетний час,
Час кохання, дивацтв, розставань,
Що розкажуть важливе про нас,

Роман Миронов
2026.06.21 12:33
У твоїх очах небагато спокою:
Більше – суму багряного, наперстів
Зі слів на оголених пальцях –

Аж до критичного струму.

У венах моїх більше правди,
Особливо, коли вони навиворіт –

Віктор Кучерук
2026.06.21 06:58
Так учора ласували,
Що ні хліба і ні сала
В хаті кумовій не стало,
Бо вечеряли ми сито
Через добру оковиту
І здорові апетити.
21.06.26

Вячеслав Руденко
2026.06.20 17:44
…як завжди непостійністю єства
покриті часу всі червневі дні,
тече в них пустотлива каніфоль,
в кору вростають диво скрипалі,

таємний сенс від зібраних речей
несе очам рясний глибокий зміст
і квітне між граніту капріфоль,

Борис Костиря
2026.06.20 13:06
В спіралі скручується час.
Змією обернеться простір.
Який у світі водолаз
Пірне в глибини, як на прощу?

Який у світі чародій
Поверне запахи заснулі?
На сцену вийде лицедій,

Ольга Олеандра
2026.06.20 12:39
Кожен ковток – це зустріч
сутностей доторком губ
спраглим, закоханим, дружнім –
творення нових сполук,
сильних, хоча й тимчасових,
повних ваги і смаку,
що стелять у серця основу
радість криштально тривку.

Іван Веселий
2026.06.20 11:23
Вийшов я в садок фазенди
на гармидер вранці.
Розвелось у нас хвазанів -
самців горлодранців!
І чого ж це у природі
навпаки, ніж в люду?!
І в хвазановім народі -
бачу ту ж невгоду!

хома дідим
2026.06.20 09:20
залишилося лише тебе хотіти
згадуючи всяке чи важливе
ще стоїть і пил виловлює з повітря
кухоль у якім бувало пиво
часоплин жорстокий і безрадний
зорі падають ніхто їх не підніме
каніфоль свої сердечні рани
змінюється все нещадні зміни

Віктор Кучерук
2026.06.20 06:30
Навесні стара верба
Запитала в клена:
Ну, не гарна я хіба
В одязі зеленім?
Бо не видно щовесни
Всім, кому цікаво,
В гущі листя кривини
І гілок трухлявих.

Іван Потьомкін
2026.06.19 21:02
Якщо не в пекло Господь мене спровадить,
а дасть (бозна за віщо) право обирати,
як маю жити в потойбічнім світі,
не спокушуся ні на рай, змальований Кораном,
ні на таке принадне для смертних воскресіння
(на подив родині й товариству).
Ні, попрошу

Мирон Шагало
2026.06.19 20:56
За спогадом летять думки
туди, на стежку ту знайому,
туди, де стигнуть колоски
у полі, недалеко дому.

Пшеничне поле. В тихий сум
знов починає огортати.
Це поле в серці я несу,

Артур Сіренко
2026.06.19 19:13
Колись давно, коли світ ще був молодим і білі хмари називали островами в синьому морі, а не шматками алабамської вати, які хтось (можливо, чорношкірий всезнайка Джо) спересердя підкинув в гору, я познайомився зі старим дідом на ім’я Годі. На відміну від Ґ

Юрій Лазірко
2026.06.19 16:39
о серце моє...
1.
пригадую...
це море дотиків
і поцілунків
оооооооооооо
о крила мої
полон обіймів

Світлана Пирогова
2026.06.19 15:46
Навколо світ - як молитовний спів,
Де кожен подих серце хмелем поїть.
У тихім надвечір'ї між дубів
Застигло літо в золотім спокої.

Таких солодких, трепетних ночей,
Такого шовку у високих травах,
Такого блиску зоряних очей

Борис Костиря
2026.06.19 12:50
Закінчився ярмарок. Блазні спочили,
Стоять у чеканні старезних карет.
Вони спромоглися на гордий учинок
І вже декламують прадавній сонет.
Лютують кати у сваволі безчинства.
Замовк неприкаяний ніжний кларнет.

Закінчився ярмарок. Стухлі ідеї

Охмуд Песецький
2026.06.19 12:10
Інерційне чекання того, на що чекаєш, здається безкінечною піснею зоряного неба, жодного куплета якої ти можеш не почути. Та твоя наука чекання не знає ні мойр, ні Кайроса, ні Гамлета. Тут не стежать за стрілками годинника. Тут обслуговують той механізм,

хома дідим
2026.06.19 08:19
стояв мовчав дивився
на останній
багряний кленовий листок
на дереві під під’їздом
думаючи про своє
про листок хай останній
який ще
повисить ще нічо ще ого

Віктор Кучерук
2026.06.19 07:02
Вогнем негаснучим москва
Охоплена місцями, -
Лягла завіса димова,
Як Божий гнів, на храми.
Зійшла покара із небес
На москалів за вчинки,
Що спонукали світ увесь
Здійснить переоцінку

Роксолана Вірлан
2026.06.19 06:21
Жвріє вогник знеднілого сонця за містом -
встигну іще присмалити цигарку думок.
Вітер лабає на кабелях пісню джазисту,
свінг одтанцьовує - скок- йому все - перескок.

Не поспішаю сьогодні. Запаривши м'яти,
ковзаю поглядом з лоджії -з лету птахів.

Тетяна Левицька
2026.06.19 06:18
Коли облітала акація біла
і падав додолу обпечений цвіт,
я невиліковно любов'ю хворіла,
бо ліків від неї не вигадав світ.

Світилися очі небесним опалом,
шалено у грудях вистукував пульс.
Та Єва в мені крізь віки воскресала

С М
2026.06.18 22:09
Танець у піску на морі ]

Атож, ось і ми, а точніш, ось і я, сам-один
Видимі речі, які були спільними, о давніше
Пам’ять розтягується, я вражений, чому би ні
Бо це був прегарний час, я сміявся
Часи змінилися, недосяжна ти, я не можу скаржитись
Були

Євген Федчук
2026.06.18 20:12
Коли війна закінчилась, москалі завзято
Узялись про перемоги книжечки писати.
Тонни книжок написали про Московську битву,
Як їм удалося вперше ворога розбити,
Сталінградську, Курську, звісно, про взяття Берліна,
Як поставили фашистів вони на коліна.
Останні надходження: 7 дн | 30 дн | ...
Останні   коментарі: сьогодні | 7 днів





 Нові автори на сторінці:

Володимир Кириленко
2026.06.20

Боговик Владислав Боговик Владислав
2026.06.18

Іван Веселий
2026.06.15

Надія Ляшук
2026.06.14

ВАСИЛЬ КУЗІВ
2026.06.11

Неїл Лорен
2026.06.08

Володимир Журавльов
2026.06.05






• Українське словотворення

• Усі Словники

• Про віршування
• Латина (рус)
• Дослівник до Біблії (Євр.)
• Дослівник до Біблії (Гр.)
• Інші словники

Тлумачний словник Словопедія




 
 
Поезія


  1. В Горова Леся - [ 2025.12.13 16:36 ]
    Ближче до ранку
    Дощ крижаний у шибу - музика крапель мерзлих.
    Колеться сон у друзки, сиплеться за вікно.
    Ближче до ранку дійсність, ніч неохоче кресне.
    І на окрайці неба синій цвіте вінок.

    Зорі тумà утерла сірим своїм подолом -
    Виглянули, обмиті, жаль, що всього на мить:
    Слабшають і маліють погляди захололі,
    Тільки одна Венера бàйдуже пломенить,

    Прямо до мене в шибку. Світло свого привіту
    Променем павутинним поруч плеча кладе.
    Пізній грудневий ранок тужиться золотіти.
    І на окрайці неба ніяковіє день.

    Що принесе - гадати буду по мірі дійства.
    Шпичавий і голчастий ніч залишає пул.
    Мають вагу лиш миті: ті, що минули - дійсні,
    Інші і не розгледиш, навіть коли впритул.





    Рейтинги: Народний 6 (5.83) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (7)


  2. Микола Дудар - [ 2025.12.13 12:12 ]
    ***
    Відтепер і дотетер
    Ти у пошуках — стажер…
    Тільки з ким й куди іти?
    Безліч склепів до мети…
    Омбіркуй, не гарячкуй,
    Краще знов пофантазуй…
    Боже мій… Куди попер?
    Краще б ти в собі завмер…
    12.12.2025.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  3. Тетяна Левицька - [ 2025.12.13 08:11 ]
    Природа почуття
    Ти ще мене не розлюбив,
    і я тебе не розлюбила,
    та згодом зна́йдемо мотив,
    всадити в душу ніж щосили.
    Така природа почуття;
    любов і зрада синьоока
    шукають істину глибоку
    у манускриптах забуття.
    Завжди́ приваблює смачне,
    нове, зворушливе, натхненне,
    та я прошу — люби мене —
    очей блаженство незбагненне,
    за те, що сонячні дива
    плекаю в серці пелюстковім,
    за те, що всі мої слова —
    ключі від озера любові.
    Лататтям тягнуться до рук,
    лікують виразки і рани.
    Люби за те, що я помру
    в твоїх обіймах, мій коханий.

    Люби мене....

    09.12.2025р






    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Коментарі: (7)


  4. Юрій Лазірко - [ 2025.12.13 00:11 ]
    Пісня Про Св. Миколая --- музика родинного свята
    Йшла по селах ніч сріблиста,
    Добрела начас до міста.
    І втомившись, ради сну,
    Розповзлася по вікну.

    Навздогін їй, в кожну хату,
    Де вже чемно сплять малята,
    Зі санок тай на трамвай
    Поспішав Дід Миколай.

    Приспів:
    Миколаю-Миколаю,
    Ми давним-давно чекаєм!
    То ж скоріш-скоріш до нас,
    Бо вже рік минув без Вас!
    Без Вас!

    З року в рік мішок за спину,
    Де дарунків на родину,
    Як зима розсипле стружку,
    Він кладе всім під подушку:

    Пів цукерочків торбини,
    Апельсини, мандарини,
    Та ще різної різноти.
    Щось комусь, якійсь щедроти.

    Приспів.

    Що ся стало у Маринки?
    Бо на личку дві сльозинки
    Покотилися додолу.
    – Не піду, говорить, в школу!

    Ранком шусть... нема нічого.
    Подаруночка такого,
    Що давно уже чекала.
    Лиш подушка пустувала.

    Приспів.

    – Ти не плач, моя Маринко,
    Витри з личенька сльозинку.
    В Дідуся дітей багато.
    Задзвонив з роботи тато.

    – Я його вже повстрічав,
    І мені він передав
    І для Тебе подарунок,
    Та солодкий поцілунок.

    – Так що, люба, не журися,
    Та зі мною не сварися.
    Власне чемній лиш дитині
    Буде подарунок нині.

    Приспів.


    Рейтинги: Народний -- (5.67) | "Майстерень" -- (5.76)
    Прокоментувати:


  5. Борис Костиря - [ 2025.12.12 22:49 ]
    * * *
    Безсніжна зима, ніби чудо природи,
    Живий парадокс чи апорія слів.
    Чекаєш забутий апокриф погоди,
    Загублених в полі величних снігів.

    Коли загубились сніги в дикім полі,
    То висохне голос самої пітьми.
    Чекаєш, як долі, розкутої волі.
    Чекаєш, як дива, самої зими.

    А вулиці нині пустельні й безсніжні,
    Побриті під бокс і закуті в ніщо.
    Не падає сніг на акації ніжні.
    І вже не надіється світ ні на що.

    12 січня 2025


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (1)


  6. Іван Потьомкін - [ 2025.12.12 19:28 ]
    ***
    По грудках їхав грудень,
    А в дорогу взяв сани:
    «Поможіть, добрі люди,
    бо вже коні пристали.
    От коли б дістать воза
    Або сніг раптом випав,
    Говорить тоді б можна,
    Що є лад якийсь в світі.
    А то ковзають коні,
    Сани все ще на місці,
    Безнадією сповнений,
    Нарікаю на клімат».


    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  7. С М - [ 2025.12.12 14:12 ]
    Недільно-дівчачий блюз (Jefferson Airplane)
     
    Є чуття у моєму серці
    Не знаю я що і робити
    О ти чудовий світе о світе
    Як мені бути і що робити?
    Чи знаєш ти що виснував я?
    Ти міг би і сам осягнути
    Сьогодні всякчас завтра але й учора
    Недільно-дівчачий блюз із її горем
     
    Одна моя сторона яскрава
    Що не казав би тобі
    Дні у кольорах водоспадних
    Із тобою лишився би
    Якщо дощ ллється на мої вилиці
    Мабуть день дощовий
    Я гублюся у тім що завтра й учора учора
    Недільно-дівчачий блюз із її горем
     
    Я поруч із тобою сміюсь і літаю
    Не удавайся до слів
    Кажу що я мрію хай це і неявно
    Але відчуй утім
    Обдумуючи се кохання знесе
    Що є в мені що у ній
    Сьогодні всякчас завтра але й учора
    Недільно-дівчачий блюз із її горем
     
    О увійди в мою думку
    Дозволь собі блукати вільно &
    О увійди до життя
    Недільно-блюзове дівча о ти
    Єдина хто могла б утішити
    Кажу: “Дай утіхи!
    Іще утіхи! Утіхи ще! Утіхи!”
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.78) | "Майстерень" 6 (5.78)
    Коментарі: (2)


  8. Сергій Губерначук - [ 2025.12.12 14:17 ]
    У мене на грудях ти стогнеш, і довго…
    У мене на грудях ти стогнеш, і довго,
    звитяжуєш голосно щем.
    А рима – проста й заримована Богом,
    й окреслена віщим дощем.

    Про що ця розмова? Коли ані слова?
    Про що нереально тужу?
    Ти плачеш білугою, дещо з совою.
    А я ж тебе в вузол зв’яжу!

    Затьмарено схили. (Сучасні могили
    дотримують но́во пейзаж).
    О! Я тебе вб’ю, бо ще вистачить сили,
    щоб знищити виводок наш…

    24 липня 2003 р., Богдани́


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«Поезії розбурханих стихій», стор. 105"


  9. Тетяна Бондар - [ 2025.12.12 07:15 ]
    ***
    ця присутність незримо гріє
    ізсередини
    як свіча
    проростає в думки
    надією
    вперто спалюючи печаль
    її дихання тихше тиші
    її голос як неба глиб
    її руки мене колишуть
    коли навіть твої - не змогли б
    її правда зорить крізь вічність
    в болю, страхах і зрадах днів
    у чужих і своїх обличчях
    вона світиться у мені
    вона втішує і навчає
    проростаючи смертне тло
    і коли я іду по краю
    підставляє своє крило
    обіймає так тепло й тихо
    ти прислухайся: у мені
    для обох нас
    вона
    вже дихає
    щоб ми разом
    пройшли
    в цій тьмі

    12.12.25


    Рейтинги: Народний -- (5.48) | "Майстерень" -- (5.44)
    Коментарі: (1)


  10. Тетяна Левицька - [ 2025.12.12 07:05 ]
    Через сніги і океани
    Дзвінок бентежний тишу зранив —
    не мріяла узріть тебе
    через сніги і океани,
    захмарні молитви́ небес
    такого дивного, чужого
    без квітів і ковтка води.
    Навіщо ж не лишив за рогом
    свої непрохані сліди?
    Пройшли часи безсоння муки,
    коли раптово зникнув світ,
    напомацки шукала руки,
    вдарялась каменем об лід
    і гризла землю від одчаю,
    кусала губи уночі;
    в гнітючій темряві печалі
    плела мереживо з дощів.
    Гарячою сльозою влітку
    я обпікала душу вщент!
    Тепер вернувся напідпитку
    укритися моїм плащем?
    Подумав, з'явишся і радо
    я буду ноги цілувать? —
    Отрутою ятрити зради,
    плекати скривджені слова!?
    Спочатку боляче до дрожі,
    здавалося — кінець життю,
    а потім світло, милість Божа
    і вдячність за любов Творцю.
    Щаслива, незалежна, сильна,
    тож більш не дорікай мені,
    що я без тебе точно згину,
    сама залишусь на лижні.
    Не знала, що тобі ікнеться
    моя заплакана Любов.
    Верни ключі від мого серця,
    та йди туди, відкі́ль прийшов!
    Себе збирала по крупині,
    усе, що ти в мені зламав.
    Коханням сяють очі сині
    у сяйві сонячних загра́в
    для того, хто мене цінує,
    як жінку справжню, осяйну,
    бо почуття таки існує
    для тих, хто вірить в таїну.
    Не воруши ножем минуле
    і не ступай на мій поріг.
    Пробачила, та не забула,
    як швидко тане перший сніг.

    12.12.2025р


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Коментарі: (2)


  11. Віктор Кучерук - [ 2025.12.12 06:46 ]
    * * *
    Заспаний ранок туманиться
    Стишено далі в півсні, -
    Росами вкрита вівсяниця
    Губить краплини ясні.
    Чується каркання галичі,
    В озері - слески плотви, -
    Запах цвітіння вчувається
    І шелестіння трави.
    Тягне з усіх боків вогкістю
    Та обдає холодком
    Ранок цей заспаний повністю
    Й обов'язковий притьмом.
    12.12.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Коментарі: (1)


  12. Віктор Насипаний - [ 2025.12.12 01:00 ]
    Пояснив
    - Чому спізнивсь у школу ти? –
    Питає вчителька Сашка Гудзя.
    - На рибу з татом нині мали йти,
    Та він мене з собою не узяв.

    - Тобі ж, напевно, батько пояснив,
    Чому до школи йти. Не на ставок.
    - Еге ж. Сказав, чому не піду з ним.
    Бо черв’яків не вистачить на двох.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Коментарі: (4)


  13. Наталя Мазур - [ 2025.12.11 21:12 ]
    І попросиш

    Відклопочеться, відморочиться,
    Відцвіте, відшумить, відіграє.
    Сива осінь - журлива пророчиця
    Позбирає лелеки у зграї.

    І відплаче дощем, і відмолиться,
    Відгорить, порозносить димами.
    Побілішає місто та вулиця,
    І бруківка засне під снігами.

    Захурделить, скує поволокою,
    Задубіє. Завиє метелиця.
    І попросиш у Господа спокою
    і той день, коли все перемелеться.

    09.12.2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.53) | "Майстерень" 6 (5.64)
    Коментарі: (6)


  14. Борис Костиря - [ 2025.12.11 21:09 ]
    Шлях
    Ітимеш у лютий мороз
    Босоніж крізь поле стооке,
    Крізь спогади, сосни тривог,
    Крізь мороку дивні мороки.

    Ітимеш стернею кудись,
    До крові поранивши стопи.
    Ітимеш у даль чи у вись
    Крізь плач і розпачливий стогін.

    Ітимеш уже в нікуди,
    У безвість, в ніщо, в невідомість.
    А сніг постирає сліди,
    Немов недописану повість.

    Ітимеш у розпад, в туман,
    У розпач, у сни, у кошмари.
    Ітимеш у біль і обман,
    На слово зникоме примари.

    9 січня 2025


    Рейтинги: Народний 6 (5.53) | "Майстерень" 6 (5.53)
    Коментарі: (4)


  15. Євген Федчук - [ 2025.12.11 21:48 ]
    Емір Куремса
    Розлючений Куремса у шатрі
    Своєму собі місця не знаходив.
    Кляв і Данила, й дощову погоду,
    Й набіги шаленіючих вітрів.
    Вже стільки літ він прагне одного:
    Розширити монгольські володіння,
    В Данила землі відібрати з півдня,
    Улуса щоб розширити свого.
    Але той клятий русин не дає.
    Та жалітись в орду немає сенсу.
    Орда у тім не має інтересу –
    Ярлик бо у Данила також є.
    Тож ханові чого туди встрявать,
    Де між собою чубляться васали?
    У хана і своїх турбот чимало.
    Доводиться самому воювать.
    Хоч він емір, але ж не Чингізид,
    Сусід Мауці і той вище нього.
    Коротша в нього у Сарай дорога,
    Бо має землі від Дніпра на схід.
    А він – таммачі, має захищать
    Орди кордони від сусідів…Має…
    От він, як може, так і захищає.
    Та як йому з Данилом тим зладнать?
    Хотів Бакоту в нього захопить
    Та Болоховські землі приєднати.
    Зумів одне лише містечко взяти,
    Намісника другого міста вбить.
    Ото і все. На Кременець сходив,
    Щоб Галицьке Пониззя покорити.
    І знов ні з чим прийшлося відступити.
    Данило ж прикордоння розорив
    В отвіт на те. Пройшов по кочовищах,
    Побив людей і табуни забрав.
    Тепер Куремса всіх людей зібрав.
    Шість тисяч повноцінних воїв вийшло.
    Облогові машини прихопив
    І вирішив не просто погуляти,
    А Володимир на Волині взяти,
    Де брат Данила у князях сидів.
    Гнав своє військо, дуже поспішав,
    Аби зненацька місто захопити.
    Та змогли вісті швидше долетіти.
    Вже Володимир на орду чекав.
    Куремса подививсь на мури ті.
    Такі йому не вдасться швидко взяти.
    Данило встигне і війська зібрати.
    А, може, вже він з військом у путі?!
    Тож вирішив від міста відступить,
    На Луцьк своїх ординців повернути.
    Його узяти легше має бути.
    Він на крутому вигині стоїть
    І мурів взагалі в його нема.
    Приходь, бери, пали, грабуй, як хочеш.
    Данило не устигне їх заскочить.
    Отож, орду Куремса підніма
    І з усім військом рухає на схід,
    Щоб Луцька того чимскоріш напасти.
    Та, мабуть, десь заспало його щастя.
    Здолали скоро шлях, сказати слід.
    Та поміж ним і Луцьком тим ріка
    Широка Стир. Хоч і зима, неначе.
    Але морозів ще ніхто не бачив.
    І Луцьк уже на їх орду чекав.
    Вже зруйнували греблю, що вела
    На той бік річки, міст також спалили.
    Шляху орді на той бік не лишили.
    А тут місцевість мокра вся була.
    Де не ступи – одні лиш мочарі.
    Немає, навіть, де шатро поставить.
    Нічого, він їм скоро мозок вправить,
    Розвидниться хай трохи надворі.
    Уже пороки складені стоять,
    Вже тятива натягнута, як треба.
    Нехай-но тільки посвітліє небо,
    Вони каміння розпочнуть кидать
    На місто. Не врятується ніхто.
    Вже стільки міст монголи зруйнували,
    Як ті ворота їм не відкривали.
    Свої пороки він і взяв на то.
    Гнів трохи спав від роздумів отих.
    Куремса глянув із шатра. Світає.
    З-за річки свіжий вітер налітає.
    Хоч звечора, здається, зовсім стих.
    Майстри вже при пороках гомонять.
    Каміння носять, купами складають.
    Вони лежати під рукою мають,
    Щоб потім на те час не витрачать.
    Ледь посвітліло, повелів емір,
    Каміння перше вгору полетіло.
    Упало в річку. То лиш для прицілу.
    Майстри взялися поправлять візир.
    Тепер вже точно в місто попадуть.
    І на тім боці перша кров проллється.
    І неслухам тим скоро доведеться
    З Куремсою зговірливішім буть.
    Знов тятиву в пороках натягли.
    Каміння вклали. Вітер враз зі сходу
    Ударив сильно, збаламутив воду.
    Хоча приціл майстри і узяли
    Та вітер всю роботу перебив.
    Каміння його опір не здолало,
    Посеред річки з булькотом упало.
    А вітер ще сильніший налетів.
    Такий, що взявся з ніг людей збивати.
    Куди там було камені кидати.
    Змітав усе, що бачив на путі.
    Здавалось, що розсерджені боги
    Взялись за щось Куремсу покарати.
    У місті дзвони стали калатати.
    Щось там святкують, наче вороги.
    А вітер вже ввірвався у шатро.
    Прийшлось його скоріше полишити.
    Стояв Куремса, бив у груди вітер,
    Здавалось, проникав в саме нутро.
    І тут почувся тріск. І на очах
    В еміра вітер став ламать пороки.
    Здіймав і кидав їх об землю, поки
    Емір богам молитися почав,
    Щоб захистили від чужих богів,
    Що так нещадно узялись карати.
    Майнула думка лиш одна: втікати,
    Адже такий страшний той божий гнів.
    Стояв, тримався із останніх сил,
    Щоби в болото вітром не скотило.
    А воно втихло, як і налетіло.
    Емір Куремса озирнувсь навкіл.
    Пороки всі розтрощені лежать.
    Шатри кудись за вітром полетіли.
    Не всі батири, мабуть уціліли.
    Як з таким військом місто облягать?
    А десь Данило вже, напевно йде.
    І брат і з ним, і син з’єднали сили.
    Це місце може стати за могилу,
    Як князь сюди те військо приведе.
    На Луцьк поглянув у останній раз,
    Велів негайно військо піднімати
    І до порогів знову повертати.
    Обрав невдалий для походу час.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Коментарі: (2)


  16. В Горова Леся - [ 2025.12.11 20:31 ]
    НаспІв із любові
    Де безмежність засяяла спалахом зірки новОї
    Де космічні потоки сплітають галактикам коси,
    Там у просторі часу лунає наспІв із любові
    Нам про те, що чекає на нас і що вже відбулося.

    А любов - вона вічна Чумацького шляху скиталиця,
    Не погасне на Обрусі ночі осяйно шовковім.
    Як шукали її, то у зоряне небо вдивлялися:
    В нім усе, що любилось до нас, і ми теж із любові.

    А любов не закінчиться, бо переходить у вічність.
    Нею всесвіт пульсує, і в кожній любові початок.
    У одну і ту ж річку не можна заходити двічі,
    А вода буде краплями й хвилями завше звучати.

    А любов - вона вічна Чумацького шляху скиталиця,
    Не погасне на Обрусі ночі осяйно шовковім.
    Як шукали її, то у зоряне небо вдивлялися:
    В нім усе, що любилось до нас, і ми теж із любов

    Ти повір, що для тебе творіння життя мого сталось.
    І мій подих для тебе одного, то сонячний вітер.
    А обручка - то зоряна крапля упала на палець.
    І любов, що дісталася нам, буде палко горіти.

    А любов - вона вічна Чумацького шляху скиталиця,
    Не погасне на Обрусі ночі осяйно шовковім.
    І закохані завжди у зоряне сяйво вдивлялися,
    Та шукали даровану небом стежину любові.







    Рейтинги: Народний 6 (5.83) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (4)


  17. Світлана Пирогова - [ 2025.12.11 13:20 ]
    Віра
    Зима безсніжна оселилась
    У час оголених дерев,
    І десь далеко чути рев,
    Пропаща рветься гірко сила.

    Для попелищ нема різниці.
    За роком рік одне і теж.
    Червоне ллють сповна без меж
    Оті заброди, душі ниці.

    У поміч вітру протяг виє,
    Із сліз - льоди. У кут глухий,
    Здається, у часи лихі,
    Але тримає досі віра.


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  18. Тетяна Левицька - [ 2025.12.11 11:48 ]
    До війни
    Ніч стелила сиві сни
    на стежину білу.
    За п'ять років до війни
    я тебе зустріла.
    Посиділи сам на сам
    у кафе готичнім:
    Музика... поезій храм
    і слова ліричні.
    За три роки до війни
    грав у сніжки січень
    і пливли нові човни
    у безмежну вічність.
    Хризантемами зима
    коси обтрусила,
    ніжний погляд крадькома
    обпікав щосили.
    За два роки до війни
    все було між нами —
    і принади сатани,
    і залізні брами;
    неприборкана любов
    сповнена блаженства.
    Ти спокусу поборов,
    я — печальні ремства.
    Впав, неначе сніг на тло
    зболеного серця.
    все, що до війни було —
    казкою здається.

    08.12.2025р.


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Прокоментувати:


  19. Неоніла Ковальська - [ 2025.12.11 07:54 ]
    Крізь тарни років - до любові
    А хитросплетіння долі,
    Немовби густий чагарник,
    Долини, безмежнеє поле,
    Якими ідеш увесь вік.

    А ще - болота та озера,
    З яких вибираєшся знов,
    Бо там на галяві зеленій
    Чекає на тебе любов.

    До неї завжди поспішаєш
    Крізь терни років та віки.
    І ніжність вона розсипає,
    Неначе троянд пелюстки.

    2016 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  20. Віктор Кучерук - [ 2025.12.11 07:22 ]
    * * *
    Десь отам за видноколом
    Край спокою і добра, -
    Там в яскраво-синій колір
    Вбрані лагідні моря.
    Там хмариночки прозорі
    Не затінюють блакить
    І немає вбитих горем,
    І стривожених щомить...
    11.12.25


    Рейтинги: Народний 6 (5.61) | "Майстерень" 6 (5.87)
    Коментарі: (1)


  21. Сергій СергійКо - [ 2025.12.10 23:18 ]
    Театр
    Поповзла завіса, схоже,
    Зал готує очі й слух.
    Ми удвох. Зати́шна ложа
    І легкий парфумів дух.

    У житті ми ті ж актори.
    Не на сцені хоч, але
    Почуттів примхливе море
    Нас хвилює чимале́.

    На підмостках персонажі
    Розкривають свій сюжет.
    Мають намір сили вражі
    Заманити до тенет.

    Хто і що б тут не накоїв,
    Він – Герой, подій рушій,
    І найкращий із героїв
    Припадає до душі.

    Гучно плескають долоні,
    “Біс” лунає, йде на схил.
    У ілюзії в полоні,
    Врешті, тане сила крил.

    Всі виходять, вражень повні,
    Глядачів стихає річ.
    За колонами назовні
    Неочікувана ніч…

    Тільки нам, застиглим в ложі,
    Непідвладний перший крок.
    Опановують несхожі
    Нас, чи радість, чи то шок.

    Двері в зал і за лаштунки.
    На розпутті стоїмо.
    Та, у пошуку рятунку,
    За лаштунки ідемо.

    Розмаїття декорацій –
    Рай для принців та принцес,
    Де майбутній шум овацій
    Досягатиме небес.

    Наче скринька таємнича
    Дивних пристрастей людських –
    Незнайома, мольовнича
    Серед проміжків вузьких.

    Тут ненавидять і люблять,
    Смерть шукають, чи життя.
    Мовлять, скиглять, славлять, гублять –
    Тут гучніш серцебиття.

    Доторкнутися тут привид
    Може в темряві німій.
    Надихнутися є привід
    До поезії, чи мрій.

    Закуліссям театральним,
    Де були ми тет-а-тет,
    Потрапляємо сакрально,
    Несподівано в буфет.

    Ми підходимо до стійки.
    В затишку, на двох персон,
    Сидимо, не знаю скільки,
    І так схоже все на сон.

    Ми продовження театру.
    Нас оточує чимдуж
    Те, чого ніщо не варто, –
    Плескіт наших рідних душ.

    Червоніють смачно губки.
    Під тобою крісло – трон.
    Тут не келихи, а кубки
    Й відповідний лексикон.

    Намагаюсь, бо важливо,
    Не розчулитись, адже
    Закохатися ж можливо.
    Ні, спізнивсь! Здається – вже!

    7.01.2023 г.


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.4) | "Майстерень" 5.5 (5.4)
    Коментарі: (2)


  22. Борис Костиря - [ 2025.12.10 20:42 ]
    Нескінченна мандрівка
    Не сховаєшся уже у нішах.
    Лише ти і голизна світів.
    Ти стоїш, немов самотній інок,
    У краю зруйнованих мостів.

    Не сховаєшся за ті ідеї,
    Що зітліли і упали в прах.
    Не сховаєшся в краю Медеї,
    Що тримає Всесвіт у руках.

    Не сховаєшся в далеких далях,
    Не сховаєшся у пралісах,
    Не сховаєшся в легких печалях,
    Не сховаєшся у злих вітрах.

    Тільки серце тихо відгукнеться
    На мандрівку дивну без кінця.
    Тільки голос тихо озоветься
    На саму безмежність без лиця.

    6 січня 2025


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (1)


  23. І Ірпінський - [ 2025.12.10 18:29 ]
    Терапія
    Моя терапія -
    Я бачити вмію...
    Я бачити вмію красу.
    Як можу - радію,
    Хоч важко - все ж мрію,
    Любов до життя в світ несу.

    У міцності віри
    І в посмішках щирих
    Є магія кожного дня.
    Так, хочеться більше -
    Так хочеться миру!
    Надія - кришталь чи броня?


    2025 рік


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.5) | "Майстерень" 5.5 (5.5)
    Коментарі: (2)


  24. С М - [ 2025.12.10 16:23 ]
    Парашутистко (The Rolling Stones)
     
    Парашутистко приземлись на мене
    Парашутистко приземлись на мене
    Я вхоплю Нью Орлеан
    І Керолайна має сенс
     
    Парашутистко зі мною ти лети
    Парашутистко зі мною ти лети
    Я робитиму гру в Далласі
    Прискорюючися удвічі
    Бейбі
     
    Парашутистко моє полум’я збий
    Парашутистко моє полум’я збий
    Серцебиття далі кличе
    Завести ще реальний ритм
    Іч
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний -- (5.78) | "Майстерень" -- (5.78)
    Коментарі: (4)


  25. Тетяна Левицька - [ 2025.12.10 15:41 ]
    Цікава повість
    Життя цікава повість.
    Від весен до зими
    то засуха, то повінь,
    а то гучні громи.

    Жертовна у любові —
    за радістю сльоза.
    Бог згарди калино́ві
    на душу нанизав.

    Лелеки небокраєм
    летять у край чудес —
    коли, ніхто не знає,
    дістануся небес.

    Пливти за течією,
    не звикла в час лихий.
    На золотих душею
    чатує чорторий.

    Хоч поламала ребра,
    лелечих два крила,
    та до сяйного неба
    ще й досі не дійшла.

    Круті східці високі
    хитає небосхил,
    Сповільнюючи кроки —
    іду поміж мірил.

    Лише безмежний простір
    і я, із почуттів,
    виймаю скалки гострі
    на розі сім вітрів.

    03.12.2025р.


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Прокоментувати:


  26. Віктор Кучерук - [ 2025.12.10 13:47 ]
    * * *
    Нагороди
    З уст народу
    Визнавав і визнаю, -
    А ось інші
    Геть не тішать
    Душу праведну мою.
    Бо донині
    В Україні
    Діє "правило рідні", -
    Щось повинен
    Дати сину,
    Щоб віддячив той мені...
    10.12.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  27. Олександр Буй - [ 2025.12.09 22:03 ]
    Сповідь
    Все одно, пано́тче, не спитаєш
    Те, про що б хотів розповісти́.
    Сам, напевне, достеменно знаєш:
    Грішний – я, та праведний – не ти!

    Моя сповідь – що вона для тебе?
    Якщо хочеш, не відповідай –
    Знаю сам: лише́ церковна тре́ба.
    Тож не варто обіцяти рай.

    Але я у сповіді останній
    Говорити хочу про життя,
    Бо найтяжчий гріх мій – то кохання,
    У якім не прагну каяття!

    Відповім тобі я за стандартом:
    Грішний? Так. Розкаявся? Авжеж.
    Бо інакше не пропу́стить варта
    За ворота, де немає меж.

    А вже там, якщо Господь захоче,
    Перед Ним не критимусь ні в чім:
    Як життя гріхами оторо́чив,
    Я Йому по правді розповім.

    Боже, дай від сповіді до смерті
    Чистий аркуш, гу́сяче перо
    І натхнення на вірші́ відверті
    Про кохання, віру і добро!

    Грудень 2025 року


    Рейтинги: Народний -- (5.54) | "Майстерень" -- (5.75)
    Прокоментувати:


  28. Валентина Інклюд - [ 2025.12.09 20:13 ]
    Блекаути
    Жити в темряві, наче миші –
    Щедра послуга “братніх” виродків.
    По-новому цінуєм тишу
    І чекаєм зими як вироку –

    Обіцяють морози люті.
    Генератор захмарно дорого.
    Але навіть найбільша скрута
    Не примусить скоритись ворогу.

    Хай не всім з нас стрічати ве́сни,
    І надбаєм нові́ хвороби ми,
    Наш народ з лих війни воскресне,
    Бо прийшли у цей світ хоробрими.

    За свободу в бій – понад змогу.
    Попри терни, своє повернемо.
    І колінно вклонимось Богу,
    Та не варварству й злу печерному.



    грудень 2022 р.


    Рейтинги: Народний - ( - ) | "Майстерень" - ( - )
    Прокоментувати:


  29. Ярослав Чорногуз - [ 2025.12.09 18:57 ]
    В лещатах самоти
    Знову відчай рве душу сьогодні --
    Самота, самота, самота.
    Наче око жахливе безодні --
    Безнадією все огорта.

    Де ж ті душі чутливі і чулі,
    Що розрадять і лік принесуть?
    І відіб'ють невидимі кулі,
    І печаль одженуть, як осу?!

    Відчуття - не потрібен нікому,
    Рідним, друзям - і без вороття.
    І здається, що втрапиш у кому --
    Безпросвітну пітьму забуття.

    В атмосфері пекельній гнітючій,
    І затиснутий кліщами зла,
    У імлі безкінечних відключень
    Душу спалює нечисть дотла.

    Тільки ти в цьому світі, кохана,
    Є той промінь, що в пеклі сія,
    І розрада й небесная манна,
    Рятівна соломинка моя.

    О прийди, як лебідка із раю,
    Ніжне слово промов мені ти.
    Хай зима ця блідюща засяє,
    І розвіє содом самоти!

    9 грудня 7533 р. (Від Трипілля)


    Рейтинги: Народний 7 (6.99) | "Майстерень" 7 (7)
    Коментарі: (6)


  30. Артур Курдіновський - [ 2025.12.09 17:25 ]
    Шарлю Бодлеру (сонет)
    Замовкло дев'ятнадцяте сторіччя,
    Цинічне двадцять перше на зв'язку.
    Романтика нікому тут не личить.
    Знайти надію? Хто би знав, яку?

    Сумний митець ховатиме обличчя
    І серце у крамольному рядку.
    Життя йому дає лише узбіччя,
    Всім іншим - путь широку та стрімку.

    О, Шарлю! Почуття - давно в канаві!
    Панують холоди. Бої криваві
    Все знищують. А хочеться тепла!

    Любов сьогодні згадується всує.
    Відвертим буду: так мені пасують
    Твої, Поете, чорні квіти зла...


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.89)
    Коментарі: (4)


  31. Тетяна Левицька - [ 2025.12.09 17:56 ]
    Ти і я
    Для інших, ніби то, своя,
    та не збагну ще й досі?
    На тебе не дивлюся я,
    а ти на мене зовсім.

    Ми різні палуби, авжеж? —
    залізні та бетонні.
    Мовчить мій телефон, твій теж
    у недосяжній зоні.

    В кімнаті темно, молодик
    наставив світу рі́жки.
    Без мене ти, напевно, звик
    і я без тебе трішки.

    Плете мороз із самоти
    мереживо студене.
    З думок жену тебе і ти
    не думаєш про мене.

    Холодний віскі з ячменю́
    в душі таке гаряче.
    Тебе я майже не люблю,
    а ти мене тим паче.

    Сон розчинив усі дива
    і птаху білокрилу
    на волю відпустив, а я
    тебе не відпустила.

    08.12.2025р.


    Рейтинги: Народний 7 (6.23) | "Майстерень" 7 (6.32)
    Коментарі: (5)


  32. Сергій Губерначук - [ 2025.12.09 15:02 ]
    В моїм мезозої…
    В моїм мезозої
    є зорі від Зої до зойків.
    Вони на світанні
    щоразу зникали востаннє,
    лишаючи тільки
    хвощів захаращені хащі,
    де сплять динозаври,
    роззявивши пастково пащі…

    Пішов мезозоєм,
    пройшов мимо Зої,
    озброєний воїн
    із зоряних воєн,
    бо Зоя без зойків –
    це зойки без Зої…
    не буде ніколи вже Зої
    такої
    смішної,
    такої
    смішної.

    22 липня 1992 р., Київ


    Рейтинги: Народний -- (5.75) | "Майстерень" -- (5.85)
    Прокоментувати: | "«Усім тобі завдячую, Любове...», стор. 51"


  33. Світлана Пирогова - [ 2025.12.09 09:43 ]
    Явився грудень
    Явився грудень-плакса в поволоці.
    Де втратив білосніжність хмурень?
    Спадають крапель сірі монологи
    І кам'яні мокріють мури.

    Брудні дороги лізуть зі сльотою,
    А грудень не спішить нікуди.
    Застряг на місці разом з темнотою.
    Як лютню вибратись з облуди?

    Ниття чергується з мовчанням студня.
    Хіба забув палітру білу?
    Діждатися б нам швидше снігу пудинг,
    Міцну б плекати духу силу.


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.96)
    Коментарі: (2)


  34. Неоніла Ковальська - [ 2025.12.09 07:19 ]
    Хмурий день грудневий
    Хмурий-хмурий день грудневий,
    То мрячить, то сніг іде,
    Низько нахилилось небо,
    Ніби ось-ось упаде
    У міцні землі обійми
    Там за обрієм ясним,
    Вітерець холодний віє,
    Ще суворій буть зимі.

    2025 р.


    Рейтинги: Народний -- (0) | "Майстерень" -- (0)
    Прокоментувати:


  35. Віктор Кучерук - [ 2025.12.09 06:59 ]
    * * *
    Вечоріє рано і скупіє
    Сонце нині більше на тепло, -
    Заростає мулом безнадії
    Нещодавніх прагнень джерело.
    Обміліла сподівань криниця,
    Сохнуть краплі залишків бажань, -
    Мов життю вже радить зупиниться
    Сутінню насичена межа...
    09.12.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  36. Микола Дудар - [ 2025.12.08 22:48 ]
    ***

    Вишенька закрила очі,
    Листячком укрила ніжки
    І лягла, у неї спочин …
    Від садової доріжки
    Десь тако за кроків зотри
    Ще приліг горіх волоський
    Каже, що запізня осінь…
    Грудень з нічкою прискорить
    Було б добре якби пішки…

    Ближче, там он, до сусіда
    Витанцьовує калина…
    Ти не раз, бувало, снідав
    Відцвіла коли малина…
    Десь тако за кроків вісім
    Ще один горіх волоський
    Не місцевий, із даоських
    Відкопали було в лісі
    На день Матері і Сина…

    Сливу в січні мали скласти
    Ні, не пізня… без кислинки
    Та приперлися гімнасти
    І давай сувать сніжинки…
    Десь тако за років тридцять
    Сія-сіялась травичка
    Задля спору… мила звичка
    Хтось сказав — порядна пристрасть
    Але ж то не без підтримки…
    08.11.2025.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  37. Борис Костиря - [ 2025.12.08 22:54 ]
    * * *
    Засніжені вершини гір -
    Шпилі, що пронизають небо.
    Куди лише сягає зір,
    Лечу я поглядом до тебе.

    Засніжені вершини гір
    На вістрях доброту тримають.
    Ти зачаровано повір
    В любов, що гори обіймає.

    Засніжені ясні шпилі
    Щось тихо й голосно говорять.
    Сягає сивина землі
    І лине далі, аж до моря.

    Сягну глибокодумність скель,
    Хоч їх збагнути я не можу.
    Торкнутися небесних стель
    Думками, що на гори схожі.

    3 січня 2025


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (1)


  38. С М - [ 2025.12.08 15:05 ]
    Лиха кохана (The Doors)
     
    мчить лиха кохана
    цілу ніч і день
    їде аж до дідька
    просити грошей
    а дідька не узуєш
    нині час одплат
    каже їй вертай-но
    що тратила назад
    мчить лиха кохана
    берег ось морський
    збере мушель пустих
    собі до краси
    мчить лиха нестримна
    мчить куди не зна
    вечір ще зустріне
    і забудеться у снах
    їздила на різдво
    на село до ґазд
    у японські краї
    та й у місто до нас
    тільки-от погода
    погіршиться на мить
    то благає люде
    на волю пустіть
    у коханій безум
    ячить мовби птаха
    виє ніби кіт
    йому лише увага
    мчить лиха кохана
    уже годину мабуть
    мусить одпочити
    і помчати далі
     
     
     
     
     
     
     
     


    Рейтинги: Народний 6 (5.78) | "Майстерень" 6 (5.78)
    Коментарі: (2)


  39. Сергій СергійКо - [ 2025.12.08 11:46 ]
    Пишіть для гурманів
    Щось значуще знайти у римах –
    Ніби скарб – не усім дано.
    Наче вишукане вино,
    Залишають блаженний присмак –
    Насолоджують так слова
    І думки, що співають вголос –
    Життєдайні, як стиглий колос,
    Як вода для душі жива.
    Де бракує до слів пошани,
    Замість «грон», де кладуть «буряк»,–
    Там поезії – як «шмурдяк»,
    Що вичавлюють графомани.

    20.10.2025р.


    Рейтинги: Народний -- (5.4) | "Майстерень" -- (5.4)
    Прокоментувати:


  40. Артур Курдіновський - [ 2025.12.08 07:59 ]
    Художнику (рондель)
    Ти сам намалював свій ідеал,
    Не врахувавши - то лише картина.
    Усе, про що співало піаніно,
    Вже відспівав органний мануал.

    Ти - райдужних фантазій генерал...
    Реальність - це не пензель. Ніж у спину!
    Ти сам намалював свій ідеал,
    Не врахувавши - то лише картина.

    Мольберт - хоча й привабливий портал
    До мрії біля теплого каміна,
    Та ця мара розчинеться, загине.
    І не дивуйся, що такий фінал -
    Ти сам намалював свій ідеал.


    Рейтинги: Народний 6 (5.86) | "Майстерень" 6 (5.89)
    Коментарі: (2)


  41. Віктор Кучерук - [ 2025.12.08 06:14 ]
    * * *
    Перепілка ляскає у житі,
    Жайвір відзивається згори, -
    Сонечко дісталося зеніту
    І не сяє в небі, а горить.
    Все пашить, виблискує, клекоче
    Так забавно, що не маю слів
    Описати кольори урочі,
    А звучання світу й поготів...
    08.12.25


    Рейтинги: Народний -- (5.61) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  42. Тетяна Левицька - [ 2025.12.08 00:54 ]
    Надія
    Вранці протер очі заспаний день,
    кинув бузку у кватирку кімнати.
    Кава гірка... на столі де-не-де
    крихти сухі від пахучої м'яти.

    Меблі старі, як божественний світ,
    бра посивіло, мов бабчині скроні.
    В рамці над ліжком увесь її рід,
    фікус розтріпаний на підвіконні.

    А у горнятку фіалка цвіте —
    колір не то голубий, не то сірий.
    Пахне полином життя непросте,
    привидом протяг у темній квартирі.

    Рідних немає — на цвинтарі всі —
    та не помре від жури і печалі.
    Бабця Надія літає ві сні
    з лебедем білим у сонячній далі.

    06.12.2025р


    Рейтинги: Народний 7 (6.23) | "Майстерень" 7 (6.32)
    Коментарі: (4)


  43. Борис Костиря - [ 2025.12.07 22:05 ]
    Заборонений плід
    Заборонений плід закотився
    Ген далеко під саме буття.
    Разом з ним цілий світ завалився
    В повний хаос без сліз каяття.

    Заборонений плід надкусився
    У найбільш несприятливу мить.
    І потік навіжений полився
    На майдан, де стихія кричить.

    Заборонений плід найсолодший.
    Заборонений плід неземний.
    Заборонений гріх наймолодший,
    Коли Всесвіт ще був молодий.

    Заборонений плід тихо висне
    На гілках споважнілих, сумних.
    На полях спорожнілих, невинних
    Рушить він за слідами святих.

    2 січня 2025


    Рейтинги: Народний -- (5.53) | "Майстерень" -- (5.53)
    Коментарі: (2)


  44. Іван Потьомкін - [ 2025.12.07 22:01 ]
    ***

    Ішов чумак ще бідніший,
    Аніж перше з дому вийшов,-
    Ані соли, ні тарані,
    Одні тільки штани рвані,
    Тільки латана свитина
    Та порожняя торбина.
    “Де твої, чумаче, воли?
    Чом вертаєшся ти голий?
    Подивись, з яким набутком
    Ми додому їдем хутко!
    Сідай, хлопче, поміж люди,
    То скоріше дома будеш”.
    “Ні, не можу я сідати.
    Треба долю доганяти”.
    Побрів чумак степом-полем,
    Його доля – яром-долом.
    Забрів чумак до шинкарки,
    Свою долю там шукати.
    Зійшла доля медом-квітом,
    А п”яниця – пустоцвітом.
    Дісталася тому доля,
    Хто плекав її у полі.



    Рейтинги: Народний -- (5.63) | "Майстерень" -- (5.87)
    Прокоментувати:


  45. Микола Дудар - [ 2025.12.07 22:31 ]
    Із серії про москалів...
    Потребність спокою зросла…
    Усиновилась до потреби.
    Чомусь, за зверненням козла,
    Прийшла і всілась позад себе…
    Широка спина… обрій зник
    Ну а про пастбище окремо…
    Не про морське і чайок крик
    І не проте, як вовчик-демон…
    І справа тут не у козлі.
    Не втім, що спокій не гробниця…
    А втім, що смердам у москві
    Уколи зробить паляниця…
    08.11.2025.


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.65)
    Прокоментувати:


  46. І Ірпінський - [ 2025.12.07 21:17 ]
    Роздягали небо очі
    Роздягали небо очі,
    Зорі-гудзики блищали,
    Верби з вітром загравали
    Ніжним шепотом дівочим.
    Місяць воду цілував
    Сяянням своїм сріблястим.
    Ранок хоче зорі вкрасти
    В тих, хто ніч не марнував.
    Видноколо вже світліше,
    З бережини холод йде.
    Тиша стрімко пропаде,
    Але трішечки пізніше.


    2025 рік


    Рейтинги: Народний -- (5.5) | "Майстерень" -- (5.5)
    Прокоментувати:


  47. Кока Черкаський - [ 2025.12.07 19:37 ]
    Ню
    ...твою поезію я глибоко шаную і ціню,
    твого таланту поціновувач я й шанувальник!
    Тому пришли мені свою світлину в жанрі "ню",
    А сильно комплексуєш - то вдягни купальник...



    Рейтинги: Народний -- (5.24) | "Майстерень" -- (5.16)
    Прокоментувати:


  48. Віктор Насипаний - [ 2025.12.07 18:37 ]
    Складна фразеологія


    Уроки лінь робити, купа всього у Сашка.
    Домашня вправа з мови знов чомусь така важка.
    Надумався спитати в свого братика Іллі:
    - Що означає «наступати на оті ж граблі?»
    Та брат лиш посміявсь: - Учися сам. Нема дурних.
    Дзвони до друзів. Хай тобі пояснять це вони.
    Прибіг Сашко до школи, на уроки ледве встиг.
    А хлопці та дівчата враз усі чомусь у сміх.
    Побачила учителька: - Чи хто тебе побив?
    - Та ні, то я домашню вправу з мови так робив.
    Не знав, що написати. Все неясно взагалі.
    Пішов я до сусіда, щоб позичити граблі.
    - Чому, малий, скажи-но нам, в синцях усе чоло?
    Бо з першого ж то разу, певно, добре не дійшло.

    07.12.2025


    Рейтинги: Народний 5.5 (5.43) | "Майстерень" -- (5.35)
    Коментарі: (2)


  49. Євген Федчук - [ 2025.12.07 12:15 ]
    Велика Смута в Московії початку сімнадцятого століття
    Збирається вже в хмари вороння,
    На падалі готове жирувати.
    Уже недовго москалям чекати,
    Вже скоро стрілки Смути задзвенять
    І встане над Московією дим,
    І ріки крові потечуть до моря.
    Уже ударить грім розплати скоро
    Та стукатиме Смерть у кожен дім.
    За все те зло, що встигли учинить
    По всьому світу – вже чека розплата.
    Як в давнину – устане брат на брата
    І син прийде, щоб батька свого вбить.
    І нова Смута ступить на поріг,
    І чергова почнеться колотнеча
    Та ляже тягарем важким на плечі
    Тим, хто в цій бійні уціліти б зміг.
    І мертвим будуть заздрити живі,
    Посеред ночі в страху прокидатись
    Та за сокиру в відчаї хапатись,
    Вдивляючись з тривогою у світ.
    Вже скоро… Але клятим москалям
    До тої Смути, звісно, не звикати.
    Вони пережили їх так багато,
    Що кров’ю пропиталася земля.
    І громадянська Смута, що прийшла
    В Московію разом з більшовиками.
    І Пугачов, і Разін з козаками.
    А ще ж Велика Смута в них була.
    Хоч москалі вважали винних в тім
    Якісь підступні закордонні сили,
    Вони самі в тих смутах завинили.
    Та кожна Смута, як розплата їм
    За все оте, що скоїли вони.
    А перше, їх правителі бездарні,
    Що стільки люду погубили марно.
    Хоч і народ не менше завинив.
    Отож, Велика Смута… Цар Іван,
    Що москалі ще Грозним називають
    І за державця видатного мають
    (Хоча то все їх черговий обман)
    Країну до трагедії привів.
    Опричнина, де він громив завзято
    В Московії і бідних, і багатих,
    Зміцнити владу власну тим хотів.
    Роди боярські вирізались ним,
    Міста і села нищились, а люди,
    Безвинні, винні гинули усюди.
    І смерть не оминала жоден дім.
    А потім він в Лівонію попхав,
    З Європою узявся воювати.
    Смерть утомилась данину збирати.
    Але народ москальський все мовчав.
    Його вбивали, але він терпів,
    Хвалу цареві по церквах возносив
    (Як ото роблять москалі і досі).
    І Доля, врешті, проявила гнів.
    Оскільки цар, як бог для москалів.
    Для них завжди він і святий, і правий,
    Хай би який був підлий і кривавий,
    Жорстокий і нещадний взагалі.
    Тож саме там і нанесла удар.
    Хоч мав Іван жінок біля десятка,
    З потомством не усе було в порядку.
    Мав лише трьох синів законних цар.
    Але одного власноруч убив
    В припадку гніву, другий ще маленький.
    Середній же був взагалі дурненький,
    Лише молитись по церквах умів.
    Отож, як врізав дуба Грозний цар,
    То лиш два сина в нього і зосталось.
    Дмитро малий ще. Царство і досталось
    Середньому. Та то ще не удар.
    Хай дурнуватий, але ж цар-таки.
    Дмитра малого в Угличі сховали,
    На повнолітті, певно що, чекали,
    Щоб зміг державу взяти до руки.
    Та цар й для нього «спадок» залишив,
    Бо був він епілептиком, говорять,
    Що й привело урешті-решт до горя –
    Він сам у себе ножичка встромив…
    Говорять… Може, правда, помогли.
    Бажаючих тоді було багато
    Помститися та царський трон прибрати
    Собі до рук. Вже мертвого знайшли.
    Зостався Федір, але він не зміг
    Потомства мати. Як помер небавом,
    То без царя зосталася держава.
    І Смута вже ступала на поріг.
    На Федорі скінчився древній рід,
    Що брав іще від Рюрика початки.
    У Рюрика «скінчилися» нащадки.
    То горе москалям – сказати слід.
    Хоч баєчку про Рюрика того
    Іван сам був і вигадав, бо ж прагнув
    В корінні древнім відчувать наснагу.
    А «вчоні» волю втілили його,
    В літописах про Рюрика знайшли
    І хутко родовід підлаштували.
    Тепер і москалі «коріння» мали,
    Царі їх також древніми були.
    Й за те, можливо цар і заплатив,
    Що рід весь вимер?! Та ж бояр багато.
    Не всіх Іван устиг їх «порішати».
    І не один з них родовід свій вів
    Від Рюрика. Від Гедиміна хтось.
    Царя було із кого вибирати.
    Борису Годунову першим стати
    Царем по смерті Федора вдалось.
    Бо ж, як не як, сестру свою віддав
    За Федора. Та й, власне він і правив
    Замість отого Федора в державі.
    Тож зрозуміло, як царем він став.
    Хоча, сказати, що поганим був
    Не можна. Щось робити намагався,
    Змінити щось в Московії старався.
    Та гнів боярський на собі відчув.
    Бо ж заздрили усі оті йому,
    Себе на троні бачити хотіли,
    Отож чутки усякі розпустили.
    А москалі ж живуть не по уму,
    А по чутках. Й тоді отак жили,
    Й тепер: що зверху скажуть – то і правда.
    У наклепи усякі вірять радо,
    Хай би які дурні вони були.
    Отож, як цар Борис той не старавсь,
    Народ на нього скоса подивлявся,
    Бо ж у крові той чомусь не купався.
    Чи то несправжній, може цар попавсь?
    А Доля почекала кілька літ
    І москалям добряче ще піддала.
    Причому дуже здалека почала.
    А москалі й не чули про той світ.
    Отож, в Перу далекому якось
    Вулкан прокинувсь, так уже рвонуло,
    Що і за сотні миль його почули.
    У небо стільки пилу піднялось,
    Що попіл той і сонця світ закрив
    По всьому світу. Й москалів дістав.
    Три роки у них голод лютував,
    Який третину люду заморив.
    Дощі постійні, заморозки, сніг
    У вересні – звідкіль врожаю взятись.
    Багатіям самим би врятуватись.
    Отож, тягар на плечі царські ліг.
    Бояри швидко скористались тим.
    То все чутки по світу розпускали,
    Що за Бориса небо всіх карало.
    А то веліли кріпакам своїм
    Іти кудись та прожиття шукати.
    Ті купами збиралися в Москві,
    На хліб собі просили ледь живі.
    Хоч цар і став запаси роздавати,
    Та ж всіх він не спроможний годувать.
    А москалі, хоч царський хліб той їли,
    На нього ж зле і підле говорили.
    Ну, що з тих можна москалів узять?
    Отож, одні товклися по Москві,
    Другі в розбійні зграї гуртувались,
    Гуртом на люд проїжджий нападались.
    Москальський дух прорвавсь, нарешті в світ.
    І ледве тільки Годунов помер,
    В Московії таке тій почалося,
    Монгольське іго раєм їм здалося.
    Жорстокий звір Москальщину роздер,
    Що зветься Смута. І опричнина, й війна –
    Людське життя знецінилося в державі.
    І на бояр вже не було управи.
    Тож москаль Смуту заслужив сповна.
    Поки бояри гризлися за трон,
    Свого царя всадити намагались,
    Інстинкти дикі у низах піднялись.
    І ті, і ті попрали геть закон.
    Озлоблені «маленькі» москалі
    Взялись за вила, всюди запалало.
    Селяни цілу армію зібрали.
    Болотніков Іван став на чолі
    І все те військо на Москву повів.
    І козаки до нього доєднались,
    Дворяни із загонами припхались.
    Чиряк враз лопнув, гній усе залив.
    І бовталась країна в гної тім.
    Хто з ким, за кого – важко розібратись.
    Тут самозванці почали з‘являтись.
    Дмитро ж загинув в Угличі малим.
    Та москалі не можуть без царя.
    Та ще й щоб справжній, царської був крові.
    Отрєп‘єв скористався тим чудово.
    Безрідний в бійку за корону встряв.
    Прийшов не сам, і ляхів ще привів.
    Тим поживитись дуже вже бажалось.
    Хто би повірив? Але «диво» сталось.
    На царський трон той самозванець сів.
    Це тільки в москалів таке бува.
    Їм локшини навішали на вуха,
    Що цар прийде і буде їм житуха.
    Вони ж наївні вірять у слова.
    Дарма Лжедмитрій у цю справу встряв.
    В Москальщині не тільки з «грязі в князі»,
    А й навпаки можливо - «з князі в грязі».
    Лжедмитрій ще і не дійшов до справ,
    Як вже чутки бояри рознесли,
    Що цар не справжній. Й на списи підняли.
    Був цар Дмитро і вже його не стало.
    На Шуйського корону одягли.
    Неначе ж свій, москальський, із бояр.
    Але ж другим свербить теж царювати.
    І знов чутки взялися розпускати,
    Що отой Шуйський теж несправжній цар.
    А тут Болотніков знов суне до Москви,
    Веде десятки тисяч за собою.
    Нема кому ставати з ним до бою.
    Роздору змій кубло у владі звив.
    А тут отой, що вбили на очах
    У сотень люду знов живим з‘явився.
    Як Фенікс Дмитро вбитий відродився.
    І знову з військом пре на всіх парах.
    В країні хаос. Кожен собі цар.
    Всяк пристає до сильного. Бояри
    Метаються. Свавілля, бунти, чвари.
    І небо чорне з воронячих хмар.
    Литовці, ляхи та і козаки
    «Гуляють» вільно по усій державі.
    Бо ж мають шаблі, значить мають право.
    І Смуті тій нема кінця поки.
    Побачивши, що можна легко взять
    Те, що раніш віками здобувалось,
    В Московію відкрито ляхи впхались.
    Схотів король в Москві теж царювать.
    Бояри уже згодні і на то.
    Та Шуйський в поміч шведів закликає.
    І тим ще більше горя накликає.
    Бо ж запросити легко, але хто
    Спроможний шведів вигнати з країни,
    Як здобичі вони відчули смак?
    Побив тих шведів й москалів поляк,
    Московію, однак, швед не покинув.
    За поміч плату самостійно взяв –
    Добрячий шмат Московської держави.
    А чому ні? Бо ж сильний має право.
    А хто б йому зробити то не дав?
    Московія уже по швах тріщить.
    Все ближче до Москви підходять ляхи.
    Вже Шуйського постригли у монахи.
    Не знають вже, що з троном тим робить.
    Тим часом ляхи у Москву ввійшли.
    Бояри, щоб від того щось та мати,
    Вже згодні й короля царем обрати.
    Вже й слово Сигізмундові дали.
    Та що москальські вартують слова.
    Сьогодні дали, завтра вже забрали.
    Вони й самі собі не довіряли.
    Тож скоро нові почались «дива».
    Уже чутки в Московії повзуть,
    Що в католицтво заганяти будуть.
    І бубонять поміж собою люди –
    У них «батьківські» віру заберуть.
    А москалі ж готові й далі жить
    В багні і п‘яні, але в «православ’ї»,
    Часи батьківські згадуючи «славні».
    От москалям цього вже не пропить.
    Тож «православний» люд збиратись став
    Аби Москву від ляхів визволяти.
    Взялись вони ополчення збирати.
    І першим клич до зброї їм подав
    Не той, хто з предків православним був.
    Татарин Мінін. Так не раз бувало –
    Москальщину неруські рятували,
    Бо з москалів ніхто і в вус не дув.
    Бояри – ті в інтригах увесь час,
    На трон бажали свого посадити.
    А москалям простим кому служити,
    То було не проблемою якраз.
    Вони хоч дідьку згодні послужить
    Аби їм пити й жерти дозволяли.
    А поки край у зграях грабували,
    Хапали все, що десь не так лежить.
    Є особливість в москалів одна:
    Вони усі по п‘яні патріоти.
    Готові ворогів всіх побороти.
    А тут усіх проти усіх війна.
    Клич Мініна, як булька у болоті.
    Так булькнуло, аж хвилю підняло
    І по усім болоті понесло.
    Зібралися по-п‘яні патріоти
    І подалися визволять Москву
    Від підлих ляхів. Слово хоч давали,
    Ледь Владислава не коронували.
    Та своє слово встигли вже й забуть.
    Прогнали ляхів, врешті із Кремля.
    Царя взялись бояри обирати
    Так, щоб собі теж шкоди не завдати.
    Обрали все ж на радість москалям
    Царем собі Романова Мишка.
    Гадали, буде він тихцем сидіти.
    Вони ж, як схочуть, будуть ним вертіти.
    В Москальщині політика така.
    Так і Хрущов колись в вожді попав.
    Гадали того дурника поставить,
    Його руками потім тихо править.
    А він над ними, бачиш, гору взяв.
    Так і тоді з Романовим Мишком.
    Романови у трон той так вчепились,
    На триста літ вони на нього всілись.
    Отож не був Мишко той дурником.
    А москалі царя отримали,
    Потроху бунтувати перестали.
    Багато років, правда, воювали,
    Хоча не все тоді назад взяли,
    Що в Смуті тій утратить довелось.
    Та, ледь по Смуті тій на ноги стали,
    Знов на сусідів позирать почали,
    Що би у них урвати удалось.
    Бо ж москалям аби з ким воювать.
    Якщо сусідів не ідуть громити,
    Тоді своїм візьмуться морди бити.
    Отож, царям, щоб легко царювать,
    Потрібно завжди ворога знайти
    І москалів на нього натравити.
    Хоч пів країни трупом положити
    Та переможно пусткою пройти.
    Москаль готовий у багнюці жить,
    Але й сусідів в те багно втягнути,
    І тим нещасним старшим братом бути,
    Болотну ту імперію вершить.
    На жаль, не знали браття-козаки,
    Що вільно по Московії гуляли,
    Чим все скінчиться. Тож не розваляли
    Хитке те царство. А могли-таки.
    Минула Смута і через роки,
    Вже москалі в козацький край припхали
    І нас в болото їхнє те упхали.
    І не на роки вже, а на віки.


    Рейтинги: Народний -- (5.38) | "Майстерень" -- (5.31)
    Прокоментувати:


  50. Тетяна Левицька - [ 2025.12.07 08:33 ]
    Мак червоний
    Я плела тобі віночок
    не на смерть, моя дитино.
    Підірвався мій синочок
    в міннім полі на машині.

    Відірвало: руки, ноги,
    під Покровськом гострим лезом.
    Кров'ю син кропив дороги —
    до лікарні не довезли.

    У віночку — мак червоний,
    у бокалі квітки — хрестик,
    як земля, синочку, чорний —
    образ крові, образ смерті.

    Де тебе знайти, дитино,
    не спитати у юдолі?
    Вибирали між живими,
    а тебе лишили в полі.

    Мак червоний вже повсюди,
    кров рікою в Божім ра́ю.
    Я встромила б ніж у груди
    тому кату, що вбиває.

    Я би власними руками
    люту нечисть задушила.
    Не знаходжу між світами
    маком всіяну могилу.

    Тільки сльози з неба градом
    і двохсоті журавлями.
    І тридцяте листопада
    панахидою у храмі.

    05.12.2025р


    Рейтинги: Народний -- (6.23) | "Майстерень" -- (6.32)
    Прокоментувати:



  51. Сторінки: 1   ...   31   32   33   34   35   36   37   38   39   ...   1829